A sziámi harcoshal
Betta splendens, REGAN, 1910

Image Kedves Olvasó! Két cikket is olvashatsz egyszerre a bettákról. Az egyik Pasaréti Gyula tollából a tartásukról, szaporításukról, a másikat Major Hajnalkától a tenyészváltozatokról. A tenyésztésről szóló cikk olvasásához kattints a cikkre!

A harcoshalak nemébe (Betta) jelenleg több mint 30 ismert faj tartozik. Szaporodásmódjuk alapján vannak közöttük habfészeképítők és szájban költők. A legismertebb faj a habfészeképítő sziámi harcoshal, a Betta splendens.
Image

1892-ben jelent meg először Európában, majd 1896-ban vittek 10 párat Moszkvából Berlinbe, és azóta is legkedveltebb díszhalaink egyike. Labirinthal, ami azt jelenti, hogy oxigénigényének jelentős részét képes a légköri levegőből kielégíteni. Tartása egyszerű, nem igényel speciálisan beállított vizet. Vegyes akváriumba is ajánlható, de ne tegyük olyan medencébe, ahol pl. szumátrai díszmárna, nagytestű sügér, vagy más csipkelődő hal van. A harcoshal nevet onnan kapta, hogy erősen védelmezi területét, ha oda hím vetélytárs érkezik, akkor azt minden eszközzel (elijesztés, harapások) elzavarja. Kipróbálhatjuk egy egyszerű fogással, hogy halunk mennyire támadókedvű. Tartsunk elé egy tükröt. Ahogy felismeri a mozgó tükörkép-bettahímet, azonnal támadásba kezd. Az így védett terület (revír) átmérője 40-70 cm között van. Ez azt jelenti, hogy egy nagyobb, 1 méternél hosszabb, akváriumba kettő vagy több hím is tehető.
A kifejlett hím 7 cm, míg a nőstény 1 cm-rel kisebb marad. E halak élettartama általában 3 év, de ha hűvösebben tartjuk őket, akkor meghaladhatja a 4 évet is.

Image

Tenyésztés: 

Tenyésztése egyszerű, de a felnevelt ivadékok száma több mindentől függ. A tenyésztés menete nálam a következő:
Megtöltök egy 4 literes akváriumot szűrt (ill. ülepített) esővízzel és meleg (28-30 C°) helyre teszem. Ha fűteni kell az ívatómedence vizét, akkor feltétlenül takarjuk le valamivel, mert később a kikelt kishalak, ha hideg levegőt szívnak, könnyen megfáznak és hasonúszók lesznek. Én a tenyészállatokat egyszerre helyezem a medencébe, de ha nem vagyunk biztosak a nőstény ivarérettségében, akkor egy befőttesüvegben lógassuk be a hím mellé. Ha nőstény néhány perc alatt becsíkozódik, akkor van benne érett ikra és beengedhetjük a fiú mellé. Ha több bettás ívatóakvárium kerül egymás mellé, akkor azokat az oldalakat, ahol a hímek láthatják egymást, takarjuk le (pl. újságpapírral), hogy ne egymással foglalkozzanak, hanem a behelyezett nősténnyel.
Ha van, akkor egy kis kagylótutajt (Pistia) teszek a víz tetejére, de egy darab hungarocell, vagy kartonplaszt lapocska is megteszi. Ez alá építi a hím a fészket. A fészeképítésben a nőstény is segít. A második, vagy a harmadik napra már az ikrák is a fészekbe kerülnek. A párzás a fajra jellemző módon zajlik, igen látványos, és mintegy két órát tart. Gyönyörű látvány, amikor a hím a fészek alá csalja nőstényét, hogy ott átölelve kipréselje belőle az ikrákat. Ikrázás után – akár még aznap – vegyük ki az ívatómedencéből a nőstényt, mert a hím nagyon megverheti.
A habfészeképítő labirinthalak között (gurámik, betták, bozóthalak) a sziámi harcoshal az egyik, amelynek ikrája nehezebb a víznél. Ezért van szükség arra, hogy a hím gondozza a fészket és állandó ügyeletet tartson, visszavigye a fészekből lehulló ikrákat. Az ikrákból 24-36 óra alatt kelnek ki a kishalak, valamint további 48-72 óra amíg elúsznak és a habon való függeszkedést felváltja az úszás illetve a táplálék keresése. Ekkor vegyük ki a hímet is és kezdjük meg az etetést igen apró eleséggel.
Image

Indításnak megfelel a főtt tojás sárgája, a papucsállatka, vagy a frissen keltetett –apró méretű, vagy 16 órás- sóféreg. A főtt tojás sárgájából kb. borsónyit vizesen szétkenek a tenyeremen, majd „kezet mosok” a kishalak vizében. Az etetés megkezdésekor tegyünk a kishalak mellé néhány apró vízicsigát, hogy a keletkező eleségmaradékokat megegyék. Szokás az, hogy a kishalak elúszása után, amikor már legalább két napja esznek, összeöntünk több, egyidőben kelt csapatot egy nagyobb akváriumba. Így nagyobb helyen több kishal is nevelhető egyszerre, sőt a nagyobb vízmennyiség könnyebben szűrhető. A szűréshez egyszerű szivacsos szűrőt, vagy talajszűrőt használjunk. A kikelt kishalakat naponta legalább kétszer etetni kell, mert megfelelő fejlődés csak így érhető el. Az egyhetes ivadékoknál elhagyhatjuk a papucsállatot és etethetünk keltetett sórákot, mikrót, finom szemű planktont és jó minőségű száraz eleséget. Nálam a vágott tubifex vált be leginkább. Növekedésük ettől rohamosan megindul, persze a szűrést és a vízcserét fokozni kell.
Image

Az egyhónapos halakon már jól látható a színezet, és naponta egyszer megkínálhatjuk őket vágott, kimosott tubifex-szel. Bő etetés és rendszeres (hetenkénti) vízcsere esetén halaink nem nőnek szét, de figyeljünk arra, hogy a csapat legszebb, legelőször színesedő egyedei hímek lesznek! A hímek aránya egy ikrázásban általában kb. 30 %-os, de neveltem már olyan, közel ötszáz fős csapatot, amelynek 90 %-a hím volt.
A betta betegségekre nem érzékeny, de nem bírja az öreg, savanyú vizet. Ha costia jelenik meg a halakon (olyan, mintha lisztben forgatták volna meg a halakat), cseréljük le a fele vizet, és használjunk egy kevés xanthachridint.
 Magunk is megpróbálkozhatunk különleges nagy betta hímek nevelésével. Több lehetőségünk van ehhez. Az egyik esetben úgy járunk el, hogy a megfelelő hímeket más halakat tartalmazó medencébe tesszük, ahol betta hím csupán egyetlen lesz –olyan akváriumba tegyük, ahol nem bánthatják őket-.
A második lehetőség az, hogy begyűjtünk sok 1 literes befőttesüveget és a kiszemelt bettapéldányokat ezekbe helyezzük ki. Az üvegeket félig töltjük vízzel, jól etetünk és minden héten cseréljük az egész vizet, ezzel egyidőben szivaccsal kitöröljük az üvegeket. A harmadik megoldáshoz szükségünk van egy, vagy több, olyan medencére, amelyik félliteres részekre van osztva. Ha magunk ragasztunk ilyen bettahím-tartókat, megtehetjük azt is, hogy a választófalak ne érjenek le az akvárium aljára, mert így a teljes vízmennyiség együtt mozog, együtt kezelhető.

Szöveg, fotó: Pasaréti Gyula

Bejelentkezés a hozzászóláshoz

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés