20 november 2017

Levél a vízbe(n)!

Több
4 éve 2 hete #21 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Levél a vízbe(n)!
Ha lesz "zöldleveles kolléga".;)
Egyébként természetesen az egész táblázatot oda-vissza kiértékeltem magamban.A zöld levelek azért is zavarosítanak mert igazából őket etetésre szánják a spájzolók,közben tehát fogynak rendesen-viszont a bennük lévő cukrok,nedvek stb mind beleszáradnak-és bomlanak ha úgy sikerül.Erről talán írtam is a blogjaim valamelyikében.Nem kívánom befolyásolni természetesen a dolgot,csupán magyarázom hogy én miért a szárazat gyűjtöm.
Anno a levelek területének mérése bennem is felmerült,de a tömeg könnyebben kezelhető szerintem.A 0.1gr mérési érzékenység durva lesz majd meglátod...de akár el is hagyható a tömeg mérése,nem gáz!Áldásosnak gondolnám azonban ha megadnád hogy mennyi levelet teszel vízbe,és mekkora az átlagos nagyságuk-ez is számít!
Köszi hogy megméred a csertölgyet is!
Térjünk rá a mérésekhez használt vízre:tökéletesen értettem hogy miért RO-ban mértél,valóban így jön ki markánsan a különbség a levelek között,DE:használ valaki tiszta RO-t ívatáshoz,tartáshoz?Egészen ritka lehet..én még hallani sem szeretnék róla,ez egy
természetben soha elő nem forduló "anyag".Csak azért szerettem volna ha gondolataidat terelgethetem,mert sokkal gyakoribb az általam emlegetett jellemzőkkel bíró víz-és bizony sokszor használjuk tartásra-tenyésztésre is.Azonban tudom hogy még "kicsit ficánkolsz a szákban",ezért rákérdezek:a tannin kioldódása folytán magad is láttad hogy a víz színe is változik...és hosszabb idő markánsabb elszineződést okoz!Túl azon hogy az általad választott idő intervallumot ésszerűtlenül hosszúnak érzem még lenne észrevételem...de szólok hogy csak a használhatóbb végeredmények elérése a cél!
Tehát szerintem elegendő egy hét időtartam-közben vagy vizet cserélünk,vagy leveleket...Czet bátyám nálam járva elhűlve hallgatta hogy 2-3 nap után a medencéimben már csak az erezet maradt.Ez csak tartó medencékre igaz-egy cory ívatóban sosem lesz ilyen "tünet".De:ha lágy vízben mérsz-nem nullásban-a kioldódás intenzitása is számít,és a közben tapasztalható színező hatás is-kérdés hogy a különböző levelek így hogy dolgoznak?Nyilván pl az égernél sosem lesz fekete a víz,hiszen eltávolítjuk a levelet amint megvan a kívánt kémhatás-de mi a pálya a tölgylevéllel például?Elmondom én neked ;):az se véletlen hogy az "agresszívebben" savanyító-színező égert eddig nem használtam-képzeld csak el amint naponta 2-3 mérést eszközlök ha ezt tenném!Tölgylevéllel viszont tulajdonképpen a dolgom egyszerű:beteszem,és mérek naponta-egy idő után/3-4 nap/már nem mérhető további savanyodás/ld. a táblázatod/,de nyugodtan benhagyhatom a leveleket hiszen a szín nem fog annyira durva lenni mint égernél.Ráadásul az éger olyan sebességel viszi le a pH-t ami a természetben lehet hogy nincs is-hiszen a nagy vizek is előbb lassan kezdenek túlcsordulni a vízgyűjtőkön...mikorra pedig a mocsarak vize megjelenik már a főágban is sokkalta több víz van,tehát hiába jön rendkívül savas víz csak lassan változik-vagy nem,ez okoskodás részemről csak!
Kettőnk között szólva én imádok mérni-nem ezzel van a gáz,hanem a halakat szeretném gyengédebben befolyásolni-és ezért sem használok savakat sosem.
Nos,van még itt egy dolog:mondod hogy RO-ban miért csináltad a méréseket,ez rendben is van-de kérdelek mi értelme lenne a sima csapvízre gyakorolt hatásnak a mérése?A világon semmi sajnos-ezek a természetes "kezelőszerek" csak lágy vízben működnek...igaz némely táblázat a 6nK-s vizet is még lágynak mondja,de tapasztalataim szerint ebben a levelek hatása már elenyésző.Kemény vízben csak a színező hatás fog érvényesülni...de tudod mit,csináld meg,igenis mérj rá
kérlek,az a tuti!:)
Beszéljünk arról hogy milyen körülmények között lenne ideális szerintünk a méréseket végezni ha nem bánod...értem ez alatt azt hogy kell-e levegőztetés,legyen-e sodrás a vízben?Látod én ragaszkodnék ahhoz,hogy a valóságos felhasználási körülményeket szimuláljuk-élőlények nélkül persze.
Ha hamarabb kapcsolunk lett volna lehetőség még arra is hogy veled párhuzamosan én is mérjek más leveleket,terméseket,sőt két fajta tőzeget is...most már sajnos ez a hajó elment,mert éppen készítem elő a 12.-én nálam bekövetkező esős évszakot-minden állvány rogyásig rakva,hely egy centi sem:( Pedig de szerettem volna megtámogatni a dolgot én is néhány adattal...
István filózgass el a gondolataimon,de igazából az lenne a szuper ha sokan elmondanák mit tartanának jónak,hogy csináld!Bárhogy is lesz a méréseid használhatóak például számomra,dehát én nem tegnap merítettem el az első levelet...
Hopp,még valami!Nagyon hasznos lenne ha a táblázatba majd azt az adatot is bevezetnéd hogy melyik levél mennyi idő után merül alá-igen markáns különbségeket tapasztalok!Azon lennék hogy a majdani táblázat az eddigi létező legjobb legyen-tényleg nézd el ha sokat agyalok!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 2 hete #22 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Levél a vízbe(n)!
A mostani méréseket azért végeztem RO-ban, mert egyrészt volt még itthon, másrészt úgy vélem ebben mérhető legerősebben a hatás. Persze gondolhattam volna előre, amit utólag már tudok: kíváncsi lettem volna arra is, hogy párhuzamosan hogyan működik "feles", vagy akár csapvízben. Következő alkalommal emiatt párhuzamos mérést tervezek, RO és csap (14°nk körül) lesz a választás valószínűleg, hogy minél szélsőségesebb lehessen az elméleti érték. A másik amit szeretnék megcsinálni: úgy lövöm be előre, hogy a mostanihoz közeli időpontokban biztosan tudjak mérni és a mostani mérésből használt valamelyik levelet ugyanígy használom majd "kontroll-mérésként". Valamint "kontroll-érték 2"-ként egy-egy pohár "natúr" vizet is akarok mérni a mérés idejében. Szóval ezen hiányosságok miatt érzem ezt a mostanit kicsit kevésnek, csak amolyan kedvcsinálóként került fel! :)

Sanyi, a tanulópénzt megfizettem, azóta a szemem fényére kevésbé vigyázok, mint a mérőre! (nem tudom nézted-e a képeket, az utolsó mérések előtt a leveleket elrendeztem, a mérőt pedig beleengedtem és csak egész kicsit mozgattam meg némi beállási idő elteltével) A platánra beneveznék, ha nem sikerül gyűjteni, a tőzeg most nem "játékos" (gondolkoztam rajta, meg az égertobozon is, de most inkább levelekre koncentrálnék), tölgy biztos lesz, nem hordom el a yellowk és bluek elől! :)

A grammozásnak nem nagyon látom értelmét, de a kedvetekért következőt csinálhatom úgy, nem nagy fáradság (nekem is van 0,1 g osztatú mérlegem)! :) Eredetileg úgy terveztem, hogy centire/négyzetcentire azonos mennyiségű leveleket fogok használni, de annyi mindentől függ a levél pontos hatása (vízkeménység, co2 szint, fa élőhely, őt ért hatások stb), hogy nem láttam értelmét, hatásvizsgálatra és az érdekes és következtetésekre alkalmas értékekhez ezt is elégnek találtam (és találom).

Gábor! Pont tegnap beszélgettem párommal, hogy milyen fogásban reménykedjek (off: a domolykókon és halványfoltú küllőkön kívül :) ), a csertölgyet említette még azokon kívül, amiket lentebb írtam, tehát fel is vettem a listára. Remélhetőleg kegyes lesz az időjárás is hozzánk, mert esőben megmászhatatlan a hegy és a legjobb levelek biztosan legmagasabban vannak!

A zöld levelek kapcsán nem tudom megfigyelted-e: a zavarosodással egy időben leesik a pH, majd ahogy a zavar valamennyire letisztul és enyhén besárgul a víz, a pH is visszamászik... Nekem szerencsére minimális betegséggel volt dolgom az elmúlt ~15 évben (szinte csak hőségből és szerencsétlen balesetekből kifolyólag volt pusztulásom), ezért nincs túl nagy tapasztalatom ilyesmiben, de akár azt is el tudom képzelni, hogy a zavaros/pH csökkenéses időszakban "hat" a levél. De ez tényleg csak szimpla teória, bízom benne, hogy a "zöld leveles kollega" megmondja majd a frankót! :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 2 hete #23 Írta: halőrxxl
Sanyi nagyon jó ötlet-mérni kellene a levelek sútyát is!
Javaslom hogy a mérések "életszagúbbá" tétele érdekében ne tiszta RO-ban,hanem 90-120 μS vízben történjenek.Jól tudom hogy így nem lesz olyannyira savas a víz...
Nagyon szépen kérném hogy terjedjen ki a mérés a csertölgy leveleire is-tanulságos lenne talán!

Több
4 éve 2 hete - 4 éve 2 hete #24 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Levél a vízbe(n)!
Itt egy francia cikk az éger koncentrátum (kivonat) készítéséről.

http://translate.google.com/translate?u=http%3A//lesaquariumsdefarlo.blog4ever.com/l-aulne&hl=hu&langpair=auto|hu&tbb=1&ie=windows-1252

....érdemes megnézni az oldalon található cikkgyűjteményt. Remek.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 2 hete Írta: Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 2 hete #25 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Levél a vízbe(n)!
Köszi a blogot! Nagyon jó lett!
Örülök hogy segíthettem! Tudod a ph mérő mérésre és nem kevergetésre való, bár néha Én is arra használom :D

A folytatéshoz, tudok adni zölden szárított tölgyfalevelet, egy kis novobal tőzeget, illetve Szelidi tó mellől szedett óriási platánlevelet és kérget.

Ha veszek végre elemet az ékszermérlegbe akkor akár 0,01 g pontosággal ki is lehet mérni az egységnyi vízbe kerülő faleveleket.

Több
4 éve 2 hete #26 Írta: halőrxxl
:woohoo: "né'má"..a szerény!:)
Csak nyugi-a blog ahogy mondtam eddig egyedülálló a hazai hobbiban!Rengeteg munka az amit elvégeztél,és még több amit tervezel!Kitartás,fegyelem,és akarat is kell hozzá-a sok idő mellett természetesen...én mindent elolvasok hidd el!:)
Jónak tartanám ha a következő teszt előtt megbeszélnénk mi, a téma iránt érdeklődők,hogy milyen körülmények között kellene végezned-nem vicc,több ember együtt jobban kitalálja a dolgokat mintha egyedül próbálkozik bárki is.Ha igényled bizonyosan lesznek nagyon jó javaslatok,és talán hasznos ötletek is!;)
Figyelj csak:azt érzed hogy kimaradt valami a blogból?Még hozzátennél valamit?Ezzel kapcsolatos észrevételeim:
-a blogba már nem javasolnék módosítást beírni,viszont a végére dátummal bátran beillesztheted...látod hogy én is így szoktam,így a postok követhetőek maradnak-szerintem.
-kevés a szöveg?Ugyan...amennyi kell az megvan,és hidd el van aki ennyit élvezettel végigolvas,de több már-szóval GRRRR!Pedig én pontosan átérzem hogy mennyire bele lehet lendülni a mondatok írásába,és egyik gondolat kapcsán szinte kötelező kifejteni egy másikat is.Van aki a blogban teszi ezt meg,mások a hozzászólásokban-mindkét módszer jó!
Más irányú mondanivalóm:ez így volt a tökéletes,hogy nem tudtam hajnalban mi vár a honlapon..totálisan meglepődtem,rendkívüli módon még a hajnali kávé előtt ez volt az ébresztő nekem!Azt gondolom minden mellékes gondolat nélkül hogy lehet kapaszkodni....lehet igyekezni azoknak akik hasonló témát szeretnének taglalni!;)
És most pár szó a zölden szedett levelek dolgáról: illetéktelen vagyok,de "udvarolgatok" már olyan kollégának aki szerintem a lehető leghitelesebben tudná ezt prezentálni nekünk-kérem ha olvas ne reagáljon!Meglátjuk kötélnek áll-e..ha nem akkor is a szememben Ő a "zöldleveles" kolléga.:)
Te is mértél zölden szedett nyírleveles vizet,és megjegyzed hogy zavarosodott-nos éppen ez a magyarázat is arra,hogy én miért nem használtam sosem a zöld leveleket-persze a májusban kapott ajándék zölden szedett diólevelek mind elfogytak hibátlanul-de én alapvetően a víz kezelésére használom őket,mégpedig ívató medencékben corykhoz.Ha nem a természetes módon "kiürült"-értsd halott,leesett-levelet használnám nálam is bezavarosodhatna az ívató víz-a coryk nem igazán eszik!;).DE:igenis van létjogosultsága a zölden szedett leveleknek-az viszont ugye tisztán látható hogy nem az én asztalom innen.Talán garnélások,esetleg aki tényleg elsősorban etetésre szed belőlük "rácsaphatna" a témára-vagy az a bizonyos "valaki";).Amiről szó sem esett az a gyógyhatás...megint egy olyan téma ami kifejtésre várna bárki által!Nem kell bátortalankodni,vagy csöndeskedni-ha okosság van benne akkor megköszönjük,ha nem jó valami közösen korrigáljuk...

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Több
4 éve 2 hete #27 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Levél a vízbe(n)!
Uraim, már látom, hogy ezt a hozzászólást többször fogom átolvasni és lehetőleg annyira lerövidíteni, hogy legyen erőtök és kedvetek elolvasni! :D

Örülök, hogy hasznosnak találjátok az egészet, megvallom engem annyira megleptek egyes eredmények, hogy még a pH mérőmet is tönkretettem nagy zavaromban, ezért az utolsó mérés Sanyi mérőjével készült (ezúton is köszönöm a kölcsönzést!) Mátéfi hozzászólása nagyon jól meghatározza miért is szedtem össze mindezt és egyáltalán gondoltam ki: tudjunk a célunkhoz igazodó levelet választani, tudjuk ezzel minél természetközelibbé tenni halainknak a medencét.

Amit már ebben a részben is szerettem volna, de csak nagyjából egy hónap múlva jön majd a következőben, ha sikerül jövő héten a gyűjtés: mogyoró (erre megvolt az elméleti lehetőség, de szeptember végén még teljesen zöld volt), hárs, bükk, gesztenye, amennyiben "szembe jönnek" juhar, kőris, nyár, javaslatotokra felvettem a birset és platánt (levél és kéreg), utóbbiban jobban bízom, előbbire hirtelen nincs ötletem, de nyitott szemmel (és szájjal) fogok járni, hátha összejön!
Ezen kívül különösen érdekelnek az etetési/tartási tapasztalatok a levelek kapcsán, folyamatosan próbálgatom én is párosával, hogy mit szeretnek jobban és mit kevésbé az algázók/csigák/garnélák, de ez egy hosszabb távú vizsgálat, nagyon köszönöm, ha jelzitek itt, vagy egy későbbi "összegzőhöz" nekem privátban küldve, hogy mik az ilyen irányú tapasztalataitok (néhányat már összegyűjtöttem sajáton kívül, amit írtatok itt-ott)!

Természetesen a mérések nem jelentenek egzakt eredményeket, nem úgy kell velük számolni, hogy "akkor most a 10 literes ikráztatóba berakok 20 égerlevelet és akkor 20 óra múlva ennyi lesz a pH", irányvezetőnek jók, arra, hogy lássuk milyen _irányba_ fogják nagy valószínűséggel módosítani az adott levelek a vizet. Legközelebb kicsit más/részletesebb módszert fogok használni, de erről majd a maga idejében!

@Halőrxxl:
Gábor, örülök, hogy nem okozott ez a kis szösszenet túl nagy csalódást és köszönöm! :) Ha tudtam volna, hogy este elkészül, szólok előtte, ismerem magam, hogy meddig tudom halasztgatni a dolgokat, ezért ha már nekiültem este leszedni a képeket, akkor "egy húzásra" meg is csináltam. Ennek persze megvan az a hátránya, hogy nem gondoltam át többször, kihagytam dolgokat, amik közben eszembe jutottak vagy tapasztaltam, viszont legalább előbb olvashatjátok, hozzászólhattok, esetleg itt is bővíthetek még hozzászólásokban a kimaradt dolgokkal! :) A tölgy, ahogy érintőlegesen említettem kakukktojás: nem tudom mikori szedésből származik, de már több mint 1 éve megvan és egy kollegám hozta (aki jelenleg sajnos szüneteltetni kényszerül a hobbit), ha legközelebb tudok szedni, mindenképpen gyűjtök én is, így tölgy-tölgy összehasonlítást is tudok majd végezni (nagyon eltérő értékekre azért nem számítok, kicsit eltérőre természetesen igen). A permetszerekkel kapcsolatos részt is köszönöm, most kellett rájönnöm miért szokta mondani régebben egyik nagyapám, hogy méreggel nem permetez, csak rézgáliccal (kontakt hatásmechanizmus)!

@Saluosi:
Köszönöm a javaslatot (fentebb olvastad, hogy felvettem a listára) és örülök, ha "lökést" adtam! :)

@Mátéfi:
Ha nem "egy húzásra" írtam volna és jobban tudnék fogalmazni, valószínűleg hasonló lenne az egyik bekezdésem, nagyon köszönöm a hozzászólást és egyetértek!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 2 hete #28 Írta: halőrxxl
..sőt,sok olyan fa levele/termése,kérge is melyről netán fogalmunk sincs!Még ezeken is túlmehetünk akár!A vízbe tett természetes dekorációk-gyökerek,ágak,kérgek- mindegyike enged valamit a vízbe még azután is mikor előkészítettük,kifőztük stb..A téma gyakorlatilag egyenlőre még átláthatatlan a hobbisták számára,de azt hiszem ennyire átfogóan még igen professzionális szakemberek sem foglalkoztak vele sosem egyazon honlapon belül,magyarul meg aztán főleg nem!
Ezért is érzem hatalmasnak a mindannyiunkat érintő felelős és körültekintő információk megosztását-Toist mérései a blog megjelenési pillanatától kezdve akár referenciaként is szolgálhatnak!Bárki-ismétlem bárki hozzáfoghat a téma taglalásához,irtózatosan hasznosak lesznek az tuti!Mindenfelé olvasgatunk a hálón,sokunknak vannak tapasztalataink is...meg kell osztani.
De:Uraim,igazság szerint még az igazán közismert catappa levélről sem áll semmiféle mérés a rendelkezésre-pedig azt rengetegen használják tapasztalati úton.Ezt is "meg kellene mérni",meg még sok mindent...
Nos,a mérések eredményei nagyon tetszetősek lesznek amikor egyazon táblázatba-vagy több különállóba!-foglaltatnak,de már most le kell szögeznünk:az adatok csak és kizárólag tájékoztató jellegűek, az akváriumainkban mérhető vizek ettől eltérőek lehetnek..szerintem biztosan!Mivel Toist tiszta RO-ban végezte a méréseket így még hatványozottabban érvényesülhet a jellemzők eltérő érvényesülése-tehát senki ne higgye azt,hogy ha azonos vízbe beteszek azonos leveleket-mondjuk mind kocsánytalan tölgy-akkor én ugyanazokat a paramétereket fogom mérni mint pl egy Alpokalján halazó kolléga!
Nem..sarkítsunk hogy közérthetőbb legyek:tételezzük föl,hogy budapesti barátunktól elviszünk páran egyazon hordóból származó vizet.Mindannyian halálosan pontosan betartjuk a tisztasági követelményeket,azonos hőmérsékleten,azonos körülmények között mérünk.A különbség csak annyi hogy valahányan a saját környékünkön gyűjtött leveleket használjuk-a méréseink pedig szórni fognak!Lesz ahol ugyanannyi levéllel már savasabb kémhatást mérünk,de lesz olyan is ahol a víz színe-sőt netán illata!-eltérő lesz..
Rövidrezárva:az is számít hogy ugyanazon fa faj egyede milyen körülmények között nevelkedik,milyen klimatikus hatások érik.Még az is elképőzelhető hogy egy patakparton álló hatalmas tölgy tenyérnyi levelei feleannyit sem savanyítanak/színeznek,mint egy száraz hegyoldalban lévő társáé-vagy éppen fordítva!
Tehát az adatok csak támpontok-okosan használjuk őket.A közismerten erősebben savanyító "adalékokat" csak napi mérések mellett használjuk ívatáshoz,mert mint a táblázatból is látható erőteljesen érvényesítik hatásukat-mi meg tudjuk hogy egyes fajoknál pl a hímivarsejtek életképességét/mozgását is befolyásolhatja a savanyúbb víz!
Nagyon jó téma ez..örülök hogy végre anyanyelvemen is beszélgethetünk róla!

Több
4 éve 2 hete #29 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Levél a vízbe(n)!
Esetleg a platán is érdekes lehet...

Több
4 éve 2 hete - 4 éve 2 hete #30 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Levél a vízbe(n)!
A teszt eredmények jól felhasználhatóak egy meghatározott cél vagy elvárás során. Fontos mindig meghatározni azt, hogy mi a célunk a különféle anyagok felhasználásával. Díszítő jelleg, vízkezelés, élelmezés vagy betegség megelőzés/gyógyítás. A természetes vizekben nem egy adott növényfaj kivonata található meg, hanem egy koktél. Sok növényi rész oldott anyaga. Ezek lehetnek élő, elhalt, vagy már lebomlott részek is. Ők együttesen olyan szerves sav koktélt képeznek, melyek jellemzőek egy adott biotópra. Sok esetben lehet hasonlóságot felfedezni a növény anyagok között annak ellenére, hogy az más kontinensen, vagy más éghajlati övön tenyésző növényfaj.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 2 hete Írta: Mátéfi.

Több
4 éve 2 hete #31 Írta: halőrxxl
Lelkesedem!
A táblázat igen tanulságos nekem,és igencsak helyeslem a mérések eredményeit is!Magam ugyan hasonló mérési folyamatot még nem eszközöltem,én mindig a medencékben mérek,és ennek megfelelően teszek be,illetve távolítok el levelet-főleg ha még van mit.;)A tölgylevélnél érzek egy kis erőteljesebb hatást mint amit te mértél,igaz én a vegetációs idő legvégén gyűjtök-lehetséges hogy ekkorra magasabb a savtartalma mint a kezdődő hullás idején,nem tudhatom.Az égerlevél nem lepett meg-különösen tetszik a víz színesedését kifejező bejegyzésed-,bár a levelet eddig nem használtam nagyobb mennyiségben.Viszont ha ilyeneket mértél akkor a tobozka mellett/helyett! akár ezt is lehet használni-ennek begyűjtése pedig nagyságrendekkel könnyebb mint a tobozoké!Erősebb savas hatás eléréséhez tehát ezt a levelet ajánlatos használni-akár még 200-250 μS vízben is működhet!
Tetszik ahogy a permetszerekre többször is felhívod a figyelmet...mint tudjuk háromféle hatásmechanizmus az ismeretes velük kapcsolatosan.Hogy ne én okoskodjak e tekintetben idelinkelem az ajánlott tudnivalókat:
www.gazdabolt.hu/index.php?route=informa...gory_id=1&page_id=14
Látható hát hogy hiába az alapos elmosogatás,a körültekintő csutakolás-ha szisztémikus vagy mélyhatású permet került a levelekre,az bizony a szövetekbe kerül:( Ezért magam is a nagyon körültekintő és megbízhatóan tiszta levelek gyűjtését javaslom...
Blogod végén egy kecsegtető ajánlatot olvashatunk-én legalábbis annak ítélem meg!-nevezetesen hogy jössz még hasonló írással!Így legyen-javaslom hogy tervezett témakörödet oszd meg velünk,illetve beszéljünk róla hogy melyik irányba szeretnél haladni.A téma hatalmas lehetőségeket tartogat számunkra...mivel szeretnéd folytatni,illetve milyen kérdéskörök behatóbb vizsgálatát szeretnéd kérni a kollégáktól?
Tetszik a blog keményen...így kell ezt csinálni,gratulálok ismételten!
Ui:javaslatom,amit szinte kötelezőnek érzek:kérlek a ház körül található levelek közül vizsgáld meg a birsleveleket is!;)

Több
4 éve 2 hete #32 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Levél a vízbe(n)!
Toist!
Ez remek,hiánypótló munka,nagyon köszönöm!!:)
Máris kedvet kaptam a levelek alkalmazásához!!:)

Több
4 éve 2 hete #33 Írta: halőrxxl
Magnifico...
Real hard job&huge commitment!
De mivel magyar vagyok csak egyet mondhatok neked tisztelt kollégám:ez igen!Erről van szó...pazar!
Még csak a táblázatot futottam végig-pontosabban abból is csak az éger-tölgy vonalat,de ez hihetetlenül jól sikerült blog,nagyon szép munka!

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Teljesen meglepett a megjelenés-ha ezt tudom fennmaradok éjel míg föl nem rakod,hogy azonnal olvashassam!)
Nnnna....alig bírok magammal örömemben!Tuti ezer % hogy lesz kérdésem feléd...még nem tudom mi,de roppantul élvezem hogy saját anyanyelvemen olyan infókhoz juthatok ami rettenetes módon érdekel engem!
Nagy köszönet,elismerés!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
4 éve 2 hete #34 Írta: toist
toist létrehozta Levél a vízbe(n)!

Olvashattatok már nagyszerű blogokat a falevelekről mikor/mit/hogyan gyűjtsünk és hogyan tároljunk témában, ez a blog természetesen másról fog szólni. Csak nagyon szűken szeretném érinteni a gyűjtéssel kapcsolatos részeket, inkább a levelek akváriumvízre gyakorolt hatásáról, mérésekről és ezzel kapcsolatban lehetséges felhasználási módokról szeretnék írni!

A használt levelek: alma, cseresznye, éger, nyír, nyír (zöld), tölgy.
A mérés időtartama: 12 nap
A méréshez használt víz: 1,5 dl, 38 μS (~ 1°nk) RO víz, kiindulási pH 7,5 (majdnem 7,6, rég hordóban állt)
A mérés kisebb ingadozásokkal 23-24°C-on történt, közvetlen napfény apoharakat nem érte, mesterséges fénnyel közvetlenül világítva nem voltak, a szobából ráeső fény érte csak őket.
Minden pohárba 3 darab, nagyjából hasonló méretű levelet helyeztem (a nyírek talán kicsivel kisebbek), tehát a teszt 1 levél/0,5 dl vízzel zajlott.

A mérés eredményeinek összefoglalása táblázatban:

pHóra kiindulás 20 óra 50 óra 77 óra 223 óra 290 óra
Alma 7,5 7,3 7,6 7,6 7,9 7,9
Cseresznye 7,5 7,1 7,4 7,5 7,6 7,7
Éger 7,5 5,6 5,6 5,7 5,9 5,8
Nyír 7,5 7,5 7,7 7,8 7,8 7,8
Nyír zölden 7,5 6,9 6,4 6,2 7,6 7,6
Tölgy 7,5 6,7 6,8 6,9 6,9 7,0
színóra kiindulás 20 óra 50 óra 77 óra 223 óra 290 óra
Alma - - enyhe sárga világosbarna barna barna
Cseresznye - nagyon enyhe barna barna barna barna barna
Éger - nagyon enyhe sárgásbarna barna sötétbarna majdnem fekete majdnem fekete
Nyír - - - - nagyon enyhe olajsárga nagyon enyhe olajsárga
Nyír zölden - - zavaros zavaros nagyon enyhe olajsárga nagyon enyhe olajsárga
Tölgy - nagyon enyhe olajbarna világosbarna sárgásbarna sárgásbarna sárgásbarna

A mérés eredményeiről és a levelekről részletesebben:

Alma

Minden egyéb előtt fontos kiemelni: a levelek teljes bizonyossággal permetmentes (a szomszéd permetétől is!!) fáról származnak. Ha kételyed adódna az általad választott fa tisztaságában, mindenképpen válogass más levelek közül, rengeteg erdei/mezei/vízparti faj levele használható!
Színezőhatása az első 20 órában nem jelentkezik, a 3. napon kezd el előjönni és egy középbarna árnyalatnál megáll. A pH első napra csökken, majd nagyon enyhén emelkedik, némileg az eredeti szint fölé (2 független mérő eredménye is ezt mutatja, tehát nem mérési hiba). A többi levélhez képest (a nyírhez hasonlóan) merev maradt.

Cseresznye

Minden egyéb előtt fontos kiemelni: a levelek teljes bizonyossággal permetmentes (a szomszéd permetétől is!!) fáról származnak. Ha kételyed adódna az általad választott fa tisztaságában, mindenképpen válogass más levelek közül, rengeteg erdei/mezei/vízparti faj levele használható!
A tesztelt levelek közül ez "adta ki" összes színét leggyorsabban a vízben. Színező hatása közepes és már két nap után jelentkezik, a pH előbb enyhén esik, majd nagyon lassan és keveset, de folyamatosan emelkedik.

Éger

A tesztelt levelek közül a legerősebb színező és pH csökkentő hatással rendelkezik. A teszt időszak végére majdhogynem fekete vizet csinál. pH módosító hatása igen erőteljes és tartós. A mérés alapján feltételezném, hogy a tobozhoz hasonlóan magas csersavtartalma miatt az égertobozhoz hasonló hatásokkal rendelkezhet az égerlevél is, esetleg kicsivel csekélyebb mértékben.

Nyír és zöld nyír

Színező és pH módosító hatást a száraz nyírfalevél használatánál gyakorlatilag nem tapasztaltam. A zöld nyírfalevél használatát a crustahunter-en olvastam, javasolták sebesülések és tumorok esetén, illetve baktériumos és gombás betegségek kezeléséhez és megelőzésére. A zöld levél aktívabb is volt a vízben, már másnapra bezavarosodott és a pH is csökkent, a cikk szempontjából "sajnos", állataim szempontjából "szerencsére" élettani jellegű hatásait tesztelni még nem tudtam. A száraz levél akváriumban sokáig tartós, az ancik lassan, a garnélák minimálisan fogyasztják, viszont búvóhelynek és látványelemnek tökéletes tartóssága miatt. Mivel a pH-ra és a víz színére sincs különösebb hatással, sulawesi garnéláknál (és halaknál) kifejezetten előnyös lehet használata. Más levelekkel ellentétben, melyek ázás hatására egész puhák lettek, az almához hasonlóan merev maradt a zöld és száraz levél is.

Tölgy

A tölgyet nagyjából mindenki ismeri, algázók, csigák, garnélák kedvelik, vizet közepesen színezi és pH-ját enyhén csökkenti. Kicsit csaltam, mert a tölgy levelek korábbi gyűjtésből származnak, de mivel még voltak itthon, úgy döntöttem őket is beveszem a tesztbe.

Röviden összefoglalva (hatékonysági sorrendben):
- színezésre alkalmas: éger, alma, cseresznye, tölgy
- pH csökkentésre alkalmas: éger, tölgy, zöld nyír (indokolt esetben, zavarosodás miatt óvatosan!)
- etetésre alkalmas: itt még nem állítanék fel sorrendet, mert túl keveset teszteltem, van már némi tapasztalatom, hogy mit szeretnek jobban és mit kevésbé (2 féle levéllel próbálkozom egyszerre mindig), de a teljes "mátrixot" még nem sikerült végigpróbálni, várom a tapasztalatokat! :)

Ahogy legutóbbi faleveles cikkben Gábor tollából olvashattátok, itt a nagyszerű idő a gyűjtésre! A levélgyűjtés kiváló móka, mert amellett, hogy az ember a már többször elfelejtett fajokat újra megtanulja levél és törzs alapján felismerni, ahogy teli zacskókkal gyűjti a leveleket, időnként észreveheti a szomszédok arcán a megelégedést "Ugye, apjuk, én megmondtam, hogy ez a srác nem komplett, most épp szatyorba' hordja haza az avart"!

A bloghoz szükséges "alapanyagok" begyűjtéséhez én az optimálisnál kicsit korábban kezdtem hozzá - amint lehetőségem adódott. (Városból kiszabadulás minden alkalmát meg kell becsülni!) Ezért a fák nagy részén még zöld volt a korona, ahogy ezt a képeken is láthatjátok, tehát gyakorlatilag az első hullásból szedtem szeptember végén. A gyűjtött levelek köre sajnálatos betegség miatt ilyen szűkös, az erdőbe nem sikerült kijutnom, a ház kertjében és a kert végében csordogáló patak partján gyűjtöttem csak - a ház egyébként egy 500 lelkes falu szélén található, nagy forgalmú út vagy nagyváros nincs a közelben. Nem tudom túlzottan hangsúlyozni a blog kapcsán, hogy bár tipikus
kerti fákat is használtam, azok már tavaly is maximum tavaszi lemosó permetezést kaptak, idén pedig semmilyen vegyszer nem érte őket, tehát nagyon fontos, hogy KIZÁRÓLAG olyan esetekben használjátok ezen fák levelét, amennyiben biztosan tudjátok, hogy különböző vegyszermaradványok nem lehetnek benne!

Végül, de nem utolsó sorban nagyon köszönöm a motivációt az AME nagyrabecsült és aktívan fórumozó tagjainak, ha úgy ítélitek, hogy nem volt hülyeség a blog és lesz rá igény, jövök még hasonlóval! :)

A képek saját készítésűek, itt találtok továbbiakat, láthatjátok a folyamatot, ellenőrizhetitek az értékeket:
https://picasaweb.google.com/114704460708681888450/LevelAVizbeN

Jó halazást, levelezést mindenkinek!

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: branco, halőrxxl, mmccannon, koba0525

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.223 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 1 napja 1 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 5 napja