Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó: Emlékezz rám

Téma: Elsõ akváriumom (kezdõknek)

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 10 hónapja #161

• nebula
  • nebula profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
  • Köszönetek: 191
azt kéne még tudni, mit jelent az, hogy "nitrit, nitrát szint rendben".
Nedőzz!
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 10 hónapja #162

• toist
  • toist profilkép
  • látogató
  • Adminisztrátor
  • Köszönetek: 313
Amellett, hogy Spongyafilterrel jórészt azonos véleményen vagyok, egy fontos pont még van: a növénytáppal nem segítesz, csak rontasz a helyzeten, ha nincs elég CO2, a magasabb rendű növények nem fogják tudni felvenni a tápanyagokat, az algák viszont jobban tudnak burjánzani... Ha túl sok a világítás, vedd visszább! Én több vizet cserélnék és erősítenék a szűrésen, a külön növénytápozást pedig abbahagynám, ha nem akarsz sokat foglalkozni a "technikával", a viszonylag egyszerűbb növények ezt is bírni fogják. A másik verzió, hogy CO2-zöl is (esetleg csak folyékony carbo-zol, ha nem akarsz palackos megoldásokkal szöszölni), mellé tápozol - a folyamatosság itt nagyon fontos - és az előzőnél jobban növeled a szűrést, így már kicsivel "nehezebb" növényeket is tarthatsz majd és remélhetőleg az algád is csökken.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 10 hónapja #163

• Spongyafilter
  • Spongyafilter profilkép
  • Nem elérhető
  • Növendék
  • Köszönetek: 38
Világítás időtartamára is jó odafigyelni, napi 8-10 óránál ne menjen többet. Ha két fénycsőnek van hely, akkor lehet két különböző színűt alkalmazni, egy lilás növényeset és egy sima fehéret. Nekem annak idején, mikor fénycsövem volt, ezzel a párosítással voltak a legszebbek a növényeim. A garnélák jó algairtók, de aranyhalakkal szerintem nem tanácsos őket összerakni. Itt a fórumon a világítás topicot érdemes átolvasni az elejétől kezdve, mert sok hasznos tanács van. A víz keménysége is hatással lehet a növényekre. Amilyen növényeket felsoroltál, ezek tipikusan olyanok, amikkel nekem sem volt soha sikerem. :D Nekem a jávai moha vált be és wendt vízikelyhe, esetleg szóba jöhetne valamilyen anubias, vagy fordos levelű vízikalász. Aranyhalaim sosem voltak, de azok szeretik a növényeket kiturkálni, megharapdálni, úgy tudom. Most ledes világításom van és azzal nem tapasztalok semmiféle algásodást, pedig megy naponta 12 órát is, igaz nekem csak garnélák vannak, amik jó algaevők. Ha csak low tech akváriumot akarsz, akkor ilyen kevésbé fényigényes, nagy tűréshatárú növényeket érdemes összeválogatni.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 10 hónapja #164

• VGabor
  • VGabor profilkép
  • Nem elérhető
  • Ikra
Sziasztok!

Segítséget szeretnék kérni.Tavaly decemberben vettem egy Juwel Rio 180-as akvárium szettet.Ehhez tartozik a belső szűrő, ami Bioflow 3.0 ( 600l/h ) és a világítás 2x45W T5-ős cső.Beindítás után barna alga jelent meg, ami ugye normális.De nem nagyon akart elmúlni ezért azt is gondoltam, lehet, kevés a fény, így vettem reflektort a T5-re.Egyébként 3 db aranyhal van benne és 2 db lándzsás vizipáfrány, 1 db piros fonákú tóalma, pár vizipetrezselyem, 3 tő valisneria.A növények csak simán a kavicsba vannak ültetve.Eleinte olyan gyorsan nőtt a valisneria, hogy állandóan meg kellett vágni a leveleit mert a vízfelszínt belepte.A tóalma is beindult, a petrezselyem kb háromszorosára nőtt.Majd a barna alga eltűnt, helyette lett zöld, ami belepte a növények levelét is.Nagyon makacs, nem lehet kézzel letörölni róluk.Ha oldalról nézzük, akkor pár mm-es szőrszál jellegűek.Vettem növénytápot is ( Tetra ). Később mikor már elegem lett az algabevonatból, vettem Easy Life algaírtót, ami kicsit segített, de nem szűnt meg teljesen.A növények viszont már előtte kezdtek tönkre menni.A tóalma levelei sárgultak, barnultak és hullottak.A vizi páfrány levélvégei kissé áttetszőek lettek, a valisneris levelei is áttetszőek lettek és könnyen törtek, pedig még sarjakat hoztak.A petrezselyem levelei barnultak és hullottak.Hiába kaptak tápot.... Már semmi ötletem nincs...Vízcsere hetente van, nitrit, nitrát szint rendben.Mi lehet a baj a növényekkel és az algásodással? Régen volt akváriumom kb 6 éves koromtól 26 éves koromig, de ilyen problémáim nem voltak.Most tanácstalan vagyok.Nem vagyok a híve a vegyszereknek sem, de nem is vagyok technika őrült.( ezt a co2 adagolásra értem )
Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv.
Gábor

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #165

• Gabor77
  • Gabor77 profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
  • Köszönetek: 124
halőrxxl beküldte:
nem gondoltál még más garnéla tartására?Igen szép változatok között válogathatnál,és már a N.davidi-k között is bőséggel találhatsz érdekességeket!
T.:Gábor

Gondolni gondoltam, de ahhoz már külön akvárium kellene, ami meg a lakás átrendezése nélkül nem igazán oldható meg jelenleg.
Miután a vírust a greenaquában kaptam el, (ahová növényért mentem be eredetileg) ahol gyönyörű fekete, és piros csíkos CRS-ek úszkáltak egy gyönyörűen berendezett növények akváriumban, a terv az, hogy egyszer én is szeretnék CRS-eket is, de az még a távolabbi jövő...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #166

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
  • Köszönetek: 1601
Aranyosak Gábor! (Y)
Mostanság egy picit engem is lefertőztek ezek a "fránya garnélások",igen nagy örömmel beszélgetek velük egy csoport tagjaként..bár nagyon pelyhes még a hátam a nagy garnélafanok között,de szerencsére van itteni társunk is aki bizony ott is igencsak "valaki"!:) Terelgetnek,csábítgatnak-egyenlőre még alig értjük egymást...de örülök hogy itt is-ott is a hobbi a lényeg!
Lenne egy gondolatom is-amit vagy megfontolsz,vagy nem.Nálatok ilyen békésen elvannak a halak/garnélák-bízván abban hogy így lesz később is nem gondoltál még más garnéla tartására?Igen szép változatok között válogathatnál,és már a N.davidi-k között is bőséggel találhatsz érdekességeket!

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #167

• Gabor77
  • Gabor77 profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
Valamiért nagyon lekicsinyítette a képet, és már szerkeszteni sem enged, tehát az eredeti kép:
gabor77.uw.hu/001/DSC_0783.jpg
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #168

• Gabor77
  • Gabor77 profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
halőrxxl beküldte:
Ha szűrőből mented őket akkor más a leányzó fekvése-hisz ott el sem érhetik őket a halak!Nálam a mattenek felületén,vagy a cseh emelős szivacsokon szinte tálalva vannak...hm,szegények.

A hétvégi szűrőtisztítás eredménye:
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 1 éve 11 hónapja Írta: Gabor77.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #169

• csubi1980
  • csubi1980 profilkép
  • Nem elérhető
  • DiszhalAM
  • Köszönetek: 29
Nos, 3 napja beszereztem 15 darab szép 2-3 cm rc garnikat. Sajnos drága tanulópénz volt, mondjuk a pénzt nem is sajnálom, hanem a kis garnikat :( Szóval nálam a felállás neon, algázó géb, guppy, molly, panda harcsa, 2 rami. A halak közül senkit nem érdekeltek a rákok, kivéve a két ramit. A rákok behelyezése előtt degeszre etettem a halakat. Ennek ellenére a 2 sügér élvezettel vadászta a garnikat, és nem is az volt a céljuk, hogy megegyék őket, addig érdekelte őket egy-egy garni, amíg még mozogtak :( Szóval nálam sajnos szomorú vége lett a garnélás történetnek, 6 darabot megmentettem, elvittem a közeli halashoz.

De tuti a közeljövőben csinálok egy kis garnis akváriumot, nagyon jópofa kis élőlények.
Utolsó szerkesztés: 1 éve 11 hónapja Írta: csubi1980.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #170

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
Nos "praktizálásom során"nekem sem volt talán csak egyszer hogy a a levegőcsőben visszafelé indult meg a levegő-ez is azért mert nagyon csordultig volt töltve a medence,de baj nem lett.Azért jobb a biztonság,és a szakirodalom is mindenütt ezt javasolja-meg biztosan nem véletlen a visszacsapó szelepek ajánlott beépítése sem;)
Egyébként nekem ez egy kicsit "szakmailag is" érdekes kérdés,ezért alant olvashatod ebbéli gondolataimat:felmerül hát a kérdés,hogy hogyan emelkedhet föl a levegőcsőben a medencéink vize áramszünet esetén,és mely esetekben fordulhat elő hogy kifolyatja a vizet?
Megszakítva vidékies reggelimet azonnal kísérletet végeztem-egyszerűen nagyon érdekelt a dolog,és csak elméletem volt ezidáig!Nos vegyünk alapul egy 35cm magas vízoszlopot...azt gondolom a dolog oly sokakat érinthet,hogy taglalását itt folytatom:
www.akvariummagazin.hu/index.php?option=...t=720&Itemid=0#14657

A Crypto akkor hát maradjon-de nem nagy ördöngösség az ültetése! ;) Valahogy csak meg kell akadályozni hogy mozoghasson a víz sodrásában,és kézcsók! A garnélázásban magam is csak tanuló vagyok még...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Cenci

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #171

• Cenci
  • Cenci profilkép
  • Nem elérhető
  • Növendék
  • Köszönetek: 20
Köszönöm a légpumpás észrevételt, nem is tudtam hogy erre is figyelni kell. Most sem értem ugyan hogy miért szívhatja vissza a vizet, de biztos így van, szóval mindenképp megfogadom a tanácsot! A crypto direkt nincs beültetve, egyrészt mert így jobban tetszik (tudom ez önzőség :blush: ), másrészt pedig mert sajnos növényezés terén még nincs túl sok sikerélmény, ígyhát kipróbáljuk így mi sül ki belőle. Akitől kaptuk a növényt szintén így tartja, és nála működik. Majd meglátjuk. Az RC-k szine ezek szerint nem jön le a videón, mert valójában van köztúk extra piros, foltos, és egészen színtelen is (ezek valóban beleolvadnak a környezetbe, ezért tényleg nem is láthatók a felvételen). Nem vagyok szakértőjük, nem igazán tudom hogy ez a különbség miben számít. De az biztos, hogy tudatos tenyésztés nem folyik semmilyen szinten, hanem "csak úgy" szaporodnak.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #172

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
:woohoo: Cenciaqua élőben!
A légpumpát szeretném ha magasabbra tetetnéd Imivel,soha ne legyen olyan de ha mégis áramszünet van és visszaszív..
Crypto-k szeretnének gyökeret ereszteni az aljzatba,és kiegyenesíteni a leveleiket a fény felé..;)
Az RC-k nem is rosszak-kérem ilyen dzsungelben hát persze hogy megmaradnak,bár nem egy sakurák az tuti,de nem is vadasak.Nálam már megjelent a totál vadas "kivitel is,de érdekes hogy pár igazán zöld is mutatkozik,sőt ha nem lenne ilyen béna a világításom lehet hogy kékesen irizáló is lenne bennük.
Van egy kedves kis 55 literesem amiben pár cory és ancika mellett galaxy-k keletik magukat napi szinten ikrázva-no,hát nem tudom mi van az én halaimmal,de még ezek a máshol ajánlott gyöngyök is nyírják őket.Guppis medencében-nálam nincs dzsungel sehol!-elképzelhetetlen a szaporulat..hogyisne,mikor a tetőüveg eltolásával egy időben "felpúposodik a víz" elöl ahol a bármilyen (csak ehető) kaját várják ezek az örök éhenkórászok.Igaz ebben kicsit ludas vagyok,mert a kísérletképpen a fagyasztóba eltett fekete szúnyog petéket kikeltettem nekik-volt vadászat,de ettől ilyen étkesek.
Száz szónak is egy a vége:a körülmények és a halak etetése is befolyásolhatja a hal vs. RC kérdést.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Cenci

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #173

• Cenci
  • Cenci profilkép
  • Nem elérhető
  • Növendék
Bár még sose raktam fel videót a youtube-ra, most a kedvetekért megteszem. :-) Csak hogy rácáfoljak arra, hogy a szineik nem "olyanok". A videók ugyan telefonnal készültek,.remélem látszik, hogy pont ugyanolyan pirosak mindkét medencében.;-)

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #174

• toist
  • toist profilkép
  • látogató
  • Adminisztrátor
  • Köszönetek: 313
Cenci, videót nem tudsz feltölteni, az engedélyezett kiterjesztéseket látod, ha a Fájl hozzáadása gomb fölé mész. Elsősorban képeket, dokumentumokat fogad az oldal. (Viszont ha feltöltöd a videót pl youtube-ra és belinkeled ide, a link automatikusan a hozzászólsásodba beágyazott videóként fogja megjeleníteni!)

De, hogy ne legyek teljesen off és csak a technika miatt szóljak hozzá: én is előszeretettel dolgoztatok RC-ket, sok növény mellett jobban bírják tartani a létszámot, de már elég sűrűn növényes akváriumban is szekálták őket halálra nálam endlerek. Ellentétben a schwartzi-jaimmal, akiket egyszer hajnalban azon kaptam, hogy az aljzaton ülve fogadják, ahogy az RC-k tisztogatják őket (ők egyébként soha nem voltak azok a Gábor féle keresgélős corynépség, nálam szinte folyton csak ültek).

Szóval (hogy teljesen ON legyek) azt mondanám: szerintem lehet próbálkozni kezdőként RC-kkel kisebb testű halak mellett (persze nem mindegyik mellett...), de mindenképpen gondoljunk a megfelelő bújkálási lehetőségeikre (lehetőleg sűrű növényzet), és egyrészt jóval kisebb szaporulattal kell számolni, másrészt nem lesznek olyanok a színeik, mintha külön medencében vagy rájuk sem hederítő halak mellett tartanánk őket. Elég morbid megközelítés, de abból a szempontból előnyös is lehet kezdőknek halak mellett tartani őket, hogy jóval kevésbé tolerálják a nitrátot, mint a halak nagyon nagy része, így ha elkezdenek hullani, elég biztos jele, hogy elmaradt a szükséges vízcsere/túlterhelt az akvárium!
Utolsó szerkesztés: 1 éve 11 hónapja Írta: toist.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Cenci

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #175

• Cenci
  • Cenci profilkép
  • Nem elérhető
  • Növendék
Az RC kontra hal kérdéssel kapcsolatban feltennék 2 videót (remélem sikerül feltölteni). Az egyiken a társas medencénk látható, melyben halak (neonok, mollyk, szifók, tetrák, guppik, ancik, albínó- és ékfoltos (?) coryk élnek együtt RC-kkel. Látható, hogy a rákocskák teljes békében mászkálnak a nyílt terepen, nem bújkálnak, nem félnek, még szaporodás is van, bár nem túlzott mértékű. Rég láttam benne pl. petés egyedet, meg kicsit is, de elég bújóhely lévén, lehet hogy ők még rejtőzködnek. A másik egy kis 17 literes, amin a rákok mindössze néhány igen aprócska szifó bébivel osztoznak, és szemmel láthatóan ha nem ajándékoznánk el időről időre belőlük, már jelentősen túlszaporodtak volna. A 2 medencébe a rákok totál egy időben érkeztek.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #176

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
Akkor esetleg eltérő tapasztalatainknak az lehet az oka,hogy én sok élővel etetek..a halaim megszokták,elfogadják hogy mozog a kaja,így nem "félnek"-esznek mint a természetben is.
Egyértelmű hogy az értékesebb garnélákat kísértés lenne ilyen körülményeknek kitenni,sokan már annak is örülnek ha egy-egy ritkább garnélájuk bepetésedik.Sokan spec.vizeket kevernek nekik,mert ezt igénylik-engem meg barátaim folyamatosan presszionálnak efféle garnélák felé is!;)

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #177

• nebula
  • nebula profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
  • Köszönetek: 191
épp azt akartam írni, amit Gabor77 is.
CBS meg CRS garnikat, meg hasonló többezer forint per egyed fajtákat én se tartanék halakkal. már csak azért sem, mert ezeknek a vízminőség-igénye is sokkal keményebb kihívásokat állít, mint a legtöbb halé.
Nedőzz!

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 11 hónapja #178

• Gabor77
  • Gabor77 profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
halőrxxl beküldte:
Lehet hogy az eltérő szűréseink is magyarázat lehet az RC-k megmenekülésére? Ha szűrőből mented őket akkor más a leányzó fekvése-hisz ott el sem érhetik őket a halak!Nálam a mattenek felületén,vagy a cseh emelős szivacsokon szinte tálalva vannak...hm,szegények.

Biztos sok kis garnélán segít az is, hogy a szűrőben nagy a túlélés esélye, de hetente visszaöntöm őket a halak közé, és így is megmaradnak, ráadásul elég sokat látok a növényeken kapirgálni, a kicsik közül, és amit én észreveszek, azt a neonok már rég látták, mégse nagyon támadnak rájuk. Biztosan megesznek néha 1-1 RC-t, de így is rengeteg felnő. Persze a neonhal nem egy vérengző fajta, van mikor még a tubifexe sem eszik meg, mert kicsit keményebb a megszokottól...
halőrxxl beküldte:
Mondok még mást is:az "arckönyv" lapjain bóklászva és chatelve igen kevéssé leplezett csalódást hallok ki a garnélára specializált kollégáim véleményéből.Volt olyan is aki kissé keserűen megkérdezett engem:"Gábor ugye jó a coryknak/guppiknak a friss finom ropogós garnélahusi?"

Amikor a garnélára specializálódott akvaristák garnéláról beszélnek, akkor az általában nem a RC. Én sem tartanék együtt egy egyébként is csak lassan szaporodó, egyedenként több ezerbe/tízezerbe kerülő garnéla csapatot, mert ők már a halak látványa miatt sem szaporodnának, nem is kellene, hogy megegyék a kis garnélákat, RC-nél azért nem ilyen rossz a helyzet, szaporodnak így is nagyon...

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 2 éve 10 órája #179

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
Lehet hogy az eltérő szűréseink is magyarázat lehet az RC-k megmenekülésére? Ha szűrőből mented őket akkor más a leányzó fekvése-hisz ott el sem érhetik őket a halak!Nálam a mattenek felületén,vagy a cseh emelős szivacsokon szinte tálalva vannak...hm,szegények.
Eltekintve az eredeti RC-re vonatkozó kérdéstől én egyre jobban érdeklődöm a garnélák iránt,és egyre jobban érzem hogy ha komolyan akarnék velük foglalkozni akkor több helyre is szükségem lenne.Hazai igen tapasztalt "garnélaspécik" szinte egyöntetűen azt gondolják jónak ha a halaktól elkülönítve tartjuk őket-na ennyi helyen aztán végképp nincs! :( Persze nagyobb testű amanók,meg söprögetők jobban ellennének a halaimmal,de mit tegyek ha én egyenlőre a klf. Neocaridina davidii változatok felelnek meg tudásomnak(ami ugye alig van még e téren is).Legújabb szerelmem a narancs rili,bár őt még csak Szentgyo Akvárium Magazinos cikkében láttam a mostani legfrissebb lapszámban..
Mondok még mást is:az "arckönyv" lapjain bóklászva és chatelve igen kevéssé leplezett csalódást hallok ki a garnélára specializált kollégáim véleményéből.Volt olyan is aki kissé keserűen megkérdezett engem:"Gábor ugye jó a coryknak/guppiknak a friss finom ropogós garnélahusi?" Értettem én a csalódását,meg pontosan érzem a szinte materializálódott fájdalmát is..de hiszen nálam csak afféle "segédmunkára"lettek betelepítve,igaz viszont hogy időközben már 20-30 kilométeres körzetben én is "megterítettem" velük a hobbitársaimat.Szeretem is őket-de véleményem szerint ha valaki specializálódni szeretne kifejezetten a garnélákra akkor azok társai halak nem-csigák viszont igenis lehetnek!Kivéve talán a nálam is vérengzővé vált A.helena kolóniát,mert ők bizony megfigyeléseim szerint zokszó nélkül "lenyilazzák" a vedlett RC-ket is...Nos,ha már csigák akkor örömmel jelzem hogy tegnap estétől igen boldog Tylomelania tulaj is lettem két faj öt egyedével.Csodálatosak ezek a csiguszok-én azt hiszem innentől kezdve egy életre eljegyeztem magamat velük...erről írnom kell a csigás topicba is!;)

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 2 éve 1 napja #180

• Gabor77
  • Gabor77 profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
Nálam neonhalakkal, és panda corykkal vannak együtt a RC-k, és nálam is kb úgy szaporodnak, mint a nyulak, tehát ha valamelyik hal meg is eszik néhányat, ahhoz messze nem eleget, hogy ne szaporodjanak nagyon gyorsan.
Van olyan mikor 30-40 kis RC-t szedek ki a heti takarítás alkalmával a belső szűrőmből, de 10-15 db minden héten van benne...
Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.167 másodperc