Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó: Emlékezz rám

Téma: Elsõ akváriumom (kezdõknek)

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #161

• jocopoco95
  • jocopoco95 profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
  • Köszönetek: 76
Mindenképpen olyat aminek állítani lehet a motor teljesítményét. Az eheimeken lehet, de igazából az aqauel is jó csak elég nagyot kell belőle venni. Érdemes kiszedni belőle a szivacs tartót és teljesen megtölteni szivaccsal.
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #162

• Bishop
  • Bishop profilkép
  • Nem elérhető
  • Ivadék
  • Köszönetek: 4
Fagyasztott eleségen én is gondolkodtam. Böngészek jó minőség után...
Ha nem Aquelben gondolkodok, mit ajánlanátok? (belső)

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #163

• jocopoco95
  • jocopoco95 profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
A szűrés felett elsiklottunk. 70 l-re a fan1-es elég halványnak tűnik. Szerintem növelned kéne a szűrőanyag térfogatot, és a pumpa teljesítményt is. A szűrő óránként legalább 8szor forgassa meg a 70 l. Tehát ez alapján a Fan3 szűrő már megfelelő lehet ekkora akváriumába.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: saluosi

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #164

• csubi1980
  • csubi1980 profilkép
  • Nem elérhető
  • DiszhalAM
  • Köszönetek: 29
Gergő én is friss vagyok akvarizálás terén, én is imádok részletekbe menően belemenni a dolgokba, szerintem te is észrevetted, amit én, hogy az ember minnél többet olvas annál bizonytalanabb lesz, mert ami másnál működik, az nem biztos, hogy nálad is bevállik.

Vizcseréhez nekem két nap kell, ha egy napot áll csak a csapvíz, akkor vakaróznak a halak. Ha amúgy mindig vakaróznak a halaid, nem csak közvetlen a vizcsere után, az gáz, mert az a darakór nevű betegség előjele.

Kaja leírását meghagyom a tapasztaltabbaknak, annyi amit Gábor is írt új kaja bevezetésekor pici adagokban apránként kell adagolni a halaknak a kaját. Én amúgy fagyasztott kajával etettem a halakat cyclops, artemia, tubi, stb. ezeket kapjak heti 5 napban minden nap másik fajtát, egy nap pedig vitaminos haltápot sera, tera én ezt a két márkát kedvelem. Meg néha kapnak mikróban rottyantott uborkát, borsót, spenótot stb.

De a többiek ettől sokkal változatosabb étrendet tudnak majd javasolni.
Utolsó szerkesztés: 1 éve 8 hónapja Írta: csubi1980.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #165

• Bishop
  • Bishop profilkép
  • Nem elérhető
  • Ivadék
Hm... Több hibát is elkövettem. Pedig életekről van szó! A cél az volt, hogy változatosan etessem a halakat. Ezentúl a grindált lecsökkentem heti két alkalomra. Mivel egyenlőre nincs más lehetőségem élő eleséggel etetni (persze ahogy olvastam nem is "kötelező" :) ,bár a cél az lenne - csak természetesen), tudnátok nekem segíteni, illetve ajánlani egyéb eleségeket? Ha a szabályzat engedi itt, ha nem akkor privátban. Konkrét márkára, típusra gondolok, mivel hányszor, mennyit... (Esetleg egy lehetséges heti étrend? :) Tudom, hogy ez bugyuta kérés :), de! - na majd a végén ;)!
Vízcsere: már most előkészítsem, következő szombati cseréhez a vizet? Vagy elég 3 nappal előtte? Használjak valamilyen vízelőkészítőt? Valóban! Megfigyeltem, hogy egy-két halacska nekidörgölődzött a medencében elhelyezett félbevágott virágcserép szélének.

Egy kis offot engedjetek meg! Én úgy tanulok, hogy egy témát teljesen velősen szeretek kivesézni (ezért a sok bugyuta kérdés/kérés), lehetőleg beszélgetés során valakivel. "Szájbarágós" típus vagyok, egyébként vizuálisan tanulok és ugye erre nincs lehetőség itt :), hogy lássam, hogy Te és Te hogyan csinálod és kérdések tömkelegét tegyem fel közben az adott témáról, amit összességében táthatok...

Hosszú lett :), bocsi.
Üdv. és köszönöm a segítségeket ;)
Gergő

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #166

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
  • Köszönetek: 1501
Offal kezdem Uraim:hálásan köszönöm hogy az új kollégának így segédkeztek-megvallom tegnap este direkt megálltam hogy ne válaszoljak neki-hátha ti is élveznétek a segítségnyújtás örömét!;)Gergő megyémbéli halazó,bárminek utánaolvas,szorgalmasan tanul-és tanít!Bár nem régi ismerősöm még,de úgy gondolom kitartó társunk lesz itt a honlapon-Isten hozott hát Gergő!:)
Kissé szégyenlős volt a fiatalember-bár erre oka nincs-szerette volna úgymond "titokban,csendeskén" intézni a dolgait..sajnos erre rossz módszert választott,mert pont hozzám fordult privátban :D Én pár válasz után erőteljesen "átirányítottam" őt a fórumra..bár szelíd volt a kérésem ő megértette indokaimat!Ahogy megismertem,ahogy eddig telefonon és privátban folytattuk a párbeszédet én egy disztingvált leendő jó kollégaként tekintek rá.Nos Gergőkém íme a te"káderlapod"-szókimondóan,nyíltan..ahogy itt majd megszokod! Javaslom hogy olvass a "Ki kicsoda/bemutatkozás/" topicban is ha időd engedi-és ha gondolod idővel te is mondhatsz pár szót magadról!Érezd jól magad közöttünk,bátran kérdezz vagy mondj akár butaságnak tűnő dolgokat is...itt akvarizálunk,ez a közös szenvedélyünk!
On:elnézést hogy a diskurzusba én is beleszövök egy kis segédszálat-lenne egy javaslatom!A víz kérdésköre mellett Csubi már nagyon jó nyomon kezdett járni..azt hittem ki is mondod kolléga!Etetés-na..beugrik?ezek a halak eddig nyilván nem voltak ilyen mennyiségű élőeleséggel ellátva,a beszoktatás pedig nem azonnal történik!Mikor új eleséget vezetünk be halainknál mindig csak nagyon lassacskán,apró adagokkal tegyük-és közben nagyon figyeljük halaink reakcióját!Nem azt hogy megeszik-e,mert nyilván....hanem hogy ez hogyan hat az egészségükre,hogyan viselkednek tőle!Igen,ez utóbbi is-mert ha nehezen tudja emészteni akkor a hal bágyadt,vagy éppenhogy ideges lesz...egy halnak ugyan úgy mint bármiféle élőlénynek alkalmazkodnia kell az adott eleséghez-ha képes rá!-emésztőrendszerének és béltraktusának el kell fogadnia azt az eleséget!A szükséges enzimeknek,savaknak,bontó lipázoknak stb.megfelelően termelődnie kell ahhoz,hogy megfelelő emésztés történhessen..a béltraktus perisztaltikus mozgásának köszönhetően pedig végezetül megfelelően üríteni is kell!
Nos-Gergőnél mi lehet /jelzem csak erre sarkítva!/ a probléma?Segítethetek-említem a lipázt mint zsíroldó enzimet ugye?Gergő mivel etetett ami köztudottan igen "erős" kaja-és rengeteg zsírt tartalmaz?Ezzel hányszor ajánlott a szakirodalom szerint etetni hetente-illetve elképzelhető hogy megárthat a hirtelen bevezetett nagy mennyiségű élőeleség is-főleg ilyen összetétellel rendelkező?
Inspirálni szeretnélek benneteket,ezért sok kérdés...és jelezném hogy ez csak egy lehetséges ok..nem biztos hogy ez a megoldás!
T.:Gábor

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #167

• csubi1980
  • csubi1980 profilkép
  • Nem elérhető
  • DiszhalAM
Én is csapvizzel cserélek, én két napig pihentetem, mert ha csak 1 napig pihentetem, megfigyeltem, hogy a halak elkezdtek közvetlen vizcsere után vakarózni, ezt 1 napig csinálták, ezért én átálltam a két napi pihentetésre és ez megszünt.

Hát még esetleg ami lehet, hogy véletlen túletettél, bár ezt is kizárnám, mert ugy latom, azért képben vagy az akvarisztikával. Meg a coryk a lehulló darabokat ugy is elintézik. 1-2 perc alatt amit elfogyasztanak, annyi mennyiséget esznek meg. Még esetleg valamelyik. Kaja szavatossága nem járt le?

Reméljük, nem vanami halbetegség ütötte fel nálad a fejét:(
Utolsó szerkesztés: 1 éve 8 hónapja Írta: csubi1980.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #168

• Bishop
  • Bishop profilkép
  • Nem elérhető
  • Ivadék
Sziasztok!
Kb 24 órát hagyom állni a vizet, mert a helyiségben 23 C fok a hőmérséklet és hogy annyira felmelegedjen. Klórtalanítót nem használok. Semmi elváltozást nem látok a halakon, habár az egyik serpa hátúszójából hiányzik egy darabka, de azt úgy vettem. Nem láttam még őket csipkelődni, de hallottam, hogy hajlamosak rá. Milyen vízzel cseréltek?
Üdv. és köszi:
Gergő

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #169

• csubi1980
  • csubi1980 profilkép
  • Nem elérhető
  • DiszhalAM
Én is erre tippelek, a csapvizet ugye hagyod állni egy- kétnapot? Illetve arra is ügyelj, hogy a cserevíz az nagyjából olyan hőmérsékletű legyen mint az aksidban lévő víz.

Másik dolog serpák nem csipkelődnek? Én nem mertem serpát venni, mert elég csipkelődős hal, persze van akinél egyáltalán nem csipkelődnek. Nem lehet, hogy egy-két serpa szekálja a többi halat?

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #170

• saluosi
  • saluosi profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
  • Köszönetek: 203
Szia!
Csapvízzel sose cserélj vizet,csak ha állt néhány napot,vagy használtál hozzá klórtalanítót!Jó lenne többet tudni a halakról,voltak -e a pusztulás előtt viselkedési változások,vagy a külsejük ,színük megváltozott-e?Esetleg képet rakhatnál fel a medencéről vagy az elhullott halakról.Akkor talán többet mondhatnánk.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #171

• Bishop
  • Bishop profilkép
  • Nem elérhető
  • Ivadék
Sziasztok!
Új vagyok itt és teljesen kezdő! Egyetlen akváriumom van, egy 72L-es és október 15-én töltöttem fel vízzel. Van fölötte két cső, egy osram flura és egy osram cool white (4000K), benne egy 75W-os fűtőberendezés és egy aquael fan1 belső szűrő. A víz 26 fokos. Az állomány :) a következő: 21. napon beletettem két ancit és egy almacsigát. Rá egy hétre 6 db serpalazacot, megint egy hét múlva egy pár kakadut és most nov. 25-én 5 db kékpajzsos coryt. Minden rendben ment az elmúlt pár napig: a növények jól érzik magukat, algásodás nem nagyon van (kopp, kopp, kopp :) ), kivéve a barna algát (de elbánok vele! ;) remélem.) A halacskák szép színesek, mozgékonyak, a csiga is jól érzi magát. Hetente egyszer cserélek 15% vizet (csapvíz), egy héten 3-4-szer etetek grindált, a többi napokon SERA mikrogranulátum, volt hogy Mátéfi féle csapdával fogott ecetmuslicát és kevés lemezest is kapnak. Egy nap egyszer, egyfélével, ill van egy nap, amikor semmit nem kapnak. Ja! megvilágítás ideje 10 óra.
Most jön a gondom :S : kedden észrevettem, hogy az egyik cory elpusztult. Gondoltam, kifogtam egy gyenge egyedet, ez volt a sorsa. Másnap elpusztulva találtam egy serpát is, ma pedig elpusztulva találtam a hím kakadumat!
Elkeseredtem! :S Ennyi véletlen nincs!!! Mit csinálok rosszul? Sokat esznek? vagy éhen pusztultak? Esetleg a víz minősége nem jó? Vagy megbetegedtek? Nem látok semmi fertőzésre utaló nyomot, vagy más betegségre. Egyszer csak azt veszem észre, hogy az akvárium talaján fekszik valami elpusztulva... :S Mással is előfordult már ilyen? Vagy lehet, hogy nem való nekem ez a hobby :huh:
Ha van valami meglátás, ötlet, szívesen olvasnám!
Üdv.:
Gergő

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #172

• jocopoco95
  • jocopoco95 profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
A sziámi kontra szúnyoglárva, artemia, vízibolha kvartettet megerősítem, olyan pocakot pakolnak belőle, hogy csoda nézni. Csak hát azért az algázásra vettem őket és nem hizlalásra, erre ott vannak a malacok.
Utolsó szerkesztés: 1 éve 8 hónapja Írta: jocopoco95.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #173

• csubi1980
  • csubi1980 profilkép
  • Nem elérhető
  • DiszhalAM
Black out az majd a legvégső esetben lesz, hátha addig megoldom :)

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #174

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
Nos ha már világítás-adj az algáidnak egy kis black out-ot!;)
Néha önmérséklet is kell a halak betelepítésénél...érezd jól magad a TP-n!
Utolsó szerkesztés: 1 éve 8 hónapja Írta: halőrxxl.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #175

• csubi1980
  • csubi1980 profilkép
  • Nem elérhető
  • DiszhalAM
Igen az akvakertész fórumot is átrágtam töviről hegyire, én is olvastam a sziámi algázóról, hogy az illetőnek nem algázott, nekem voltak a kicsiben, ott azért ők aktívak voltak. Mondjuk az is lehet hamis volt neki, vagy jól tartotta egyéb koszttal. Csak egy baj van velük hajlamosak a gyengécske mohákat lelegelni :)
Algák nehéz ügy mert a világítás, táp, co2, vízcsere arányát, egyensúlyát kell meghatározni. Ma lesz aktuális a vízcsere fogkefével (persze erre a célra fenntartott) összeszedem amit csak tudok, aztán ha nagyon makacskodik az alga, első körben kap 2 sziámi algázót, utána meg próbálok a világítás időtartalmának állításával kísérletezni. Ebben nehéz is másnak okosnak lenni, mert ahány aksi, annyi módja van az algák legyőzésének. Co2-m az tuti sosem lesz, bár olvasatom szerint ennek alacsony mértéke általában az elsődleges oka a fonalnak. Tápozásom sincs csak a halak, ez is lehet a gond. No, majd türelemmel megoldom.

Jövőhéten meg Terrapláza! Most tuti ott leszek, csak már nem nagyon van hely semmi halnak, de azért szétnézek. Bár egy szép pár törpe gurámit még elviselnék az aksiban, csak ők nem Dél-amerikai halacskák. Vagy egy ramipár, de ők meg nem preferálnák az én pesti 16K-s vizem. ÁÁÁ, ismerem magam hal nélkül tuti nem jövök haza, mondjuk a guppik ovinak adományozása még hátra van, de ezek a kis halakk is a szívemhez nőttek :)

Ja a gémek. Két hímet sikerült kifognok, néha nagy arcoskodás megy közöttük, de nem vészes megkergetik egymást. Az ásást jelentem abba hagyták, virág alátét helyet elegendő volt nekik 2-2 nagyobb lapos kő, szépen befészkelték magukat alá és megosztották melyik kié, persze mindig van amelyik megpróbálja a másikét elfoglalni, és megy a kergetőzés.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #176

• saluosi
  • saluosi profilkép
  • Nem elérhető
  • ÖshalAM
  • Köszönetek: 203
Lehet,hogy szerencsém volt,de eddig a néhány alkalommal,amikor fonálalga jelent meg nálam,egyszerűen kiszedtem kézzel vagy felgöngyölítettem egy hurkapálcikára.Utána odafigyeltem a fénymennyiségre és a vízcserékre, ami elég is volt,hogy eltűnjön a fonálalga.

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #177

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
Köszönöm szépen-megtévesztett a kivágott sarok,mert ugye az tiszta hogy kibontjuk a zacsit-én meg azt hittem még ezen felül vágsz egy nyílást! :blink: Szóval kapkodtam-ez az igazság!
A lényeg hogy minden ok,a halak már úsznak...és tudod ezerszer jobb úgy "tanácsot adni",ha a kérdező is aktív résztvevő-nos ezt is köszönöm!
A gébekkel kapcsolatban:ha nem is csippentik a fonálalgát,azért nagyon hasznos és látványos kis jószágok ők-én azt javaslom hogy ha lehetséges még adj nekik társakat!;) Ha már nekem nincs gébem a tieidet szivesen nézegetem időnként!A fonálalga eléggé makacs egy teremtmény-ezzel kapcsolatosan azt javaslom olvasgass az akvakertészeknél is.Szükséges lehet az alga pontos meghatározása is,mert számít a kezelés során...Elmondom hogy egy időben egyszerre nálam többféle alga is volt-sőt,egész gyűjteményt sikerült bezsebelnem!Behurcoltam-az addig ismeretlen fonál,ecset,stb algák mind szép sorban előjöttek,igazi rémálom volt!:D Azt mondják az okokat kell megszüntetni előbb-lehet hogy specifikusabb rovatot kell használnod az érdeklődéshez!
Igazából ha sokat utánaolvasol azt fogod tapasztalni,hogy rengeteg kolléga küzd valamiféle algával.Mindenféle próbálkozások,vegyszerek használata,szűrés növelése,fény változtatása...szóval minden játszik,csak a siker nem mindig jön!Ebben az esetben én a magam részéről mindig azt tanácsolnám,hogy térj vissza az alapokhoz!Ne tegyél nagyobb szűrőt,ne kezdj el tápozni,CO sem kell...sőt a világítás is maradjon!A vízcseréket betartani,etetésre figyelni,és figyelni az algát is hogy mindezekhez "mit szól"?Tudom hogy ez lassú módszer,de inkább ez mint hatalmas anyagiak árán megtapasztalni hogy az alga még mindig vígan nő...Írom mindezeket abban az esetben ha az akváriumban az algaprobléma nem a kezdetektől van jelen,hanem valami miatt előjött.
Te,hát a sziámi algázóról is írnak olyat/ráadásul számomra messzemenően hiteles növényfej!/hogy nem is foglalkozik az algával-a szúnyoglárvát viszont puszilja rendesen....szóval láthatod hogy a kérdés nem "eccerű",és mindenki aki erre tuti tippet mer adni az tévedhet.Valamin változtatnod kell ami az algádnak kedvezőtlen lesz-ez lehet a legjobb tanács.Én sok sikert kívánok neked,és gratulálok a szép új halakhoz! :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: saluosi

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #178

• csubi1980
  • csubi1980 profilkép
  • Nem elérhető
  • DiszhalAM
Üdv! Semmi gond, mindent úgy csináltam, ahogy eddig is, mint fent vázoltam. Szépen bekerültek a neonok 1 óra szoktatás után. Meglepetésemre, nem bujkálnak, szépen elkezdtek felfedezni mindent. Még csak 5-en áltak rajba a többi össze-vissza felfedezget magányosan. Másik érdekes dolog, tudtommal a vörös neonok nem szeretik a nagyon áramló vizet, ezek meg feszt direkt az áramlásban versenyeznek :). Szóval úgy néz ki minden rendben van, egy se mutat semmi aggodalomra adó viselkedést.

Jelenleg fonalalga invázióval küzdök, bevetettem egy mollyt is, lehet sziámi algázók is kellenek majd, sajna a gémek nem igazán foglalkoznak a fonalalgával :(

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #179

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép
  • Nem elérhető
  • Mindenhat(L)ó
Á..ezt lekéstem,ráadásul most újraolvasva butaságot állítottam!Nem tudom miért úgy értelmeztem hogy a zacskó sarkát is kivágod,hogy az akváriumvíz szabadon áramolhasson be..szégyen,de rohantam és kapkodtam..ne haragudj!A módszer ahogy leírod nagyon is megfelelő-sokan így csinálják!
Azóta már benn vannak az akváriumban-sajnálom hogy elbizonytalanítottalak,ígérem legközelebb lassabban olvasok!:blush:
Ui.:ettől függetlenül kíváncsi vagyok hogy sikerült...:)

Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) 1 éve 8 hónapja #180

• csubi1980
  • csubi1980 profilkép
  • Nem elérhető
  • DiszhalAM
Az a baj a neten mindenütt az én általam is használt módszert ajánlgatják, persze nálam kimarad a 2 hét karantén, mert nincs karantén akváriumom :(. Ezért lenne ha a jó módszert is megtudnám.
Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.159 másodperc