20 november 2017

Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?

Több
9 órája 40 perce #1 Írta: dexkill
dexkill válaszolt Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Sziasztok!

Végigolvastam a teljes topikot oda-vissza 2x :) A látottak - és egyéb fórumon olvasottak - alapján terveztem négy akváriumállványt, amiket a következő 0,5-1 évben szeretnék megvalósítani.

Kérem szépen, hogy véleményezzétek, szükség esetén módosítsátok, javítsátok a terveimet!

(A rajzok primitívek, tudom, de a lényeget szemléltetik, azt hiszem. Szöveges hozzáfűzéssel talán áttekinthető lesz.)

Állvány 1.

(A ábra)

Méretek: 2220 × 625 × 865 mm (a magasság bútorlap és sztirol/akva nélkül értendő)
Terhelés: FENT 1 db 425 l-es (150*62,5*40 cm), 1 db 100 l-es (62,5*40*40 cm), 1 db 27,5 l-es (62,5*40*11 cm, szűrőakva); LENT 2 db 200 l-es (100*50*40 cm) akvárium.
Anyag: 40*40*3 mm zártszelvény, 6 lábbal
Polc: Telipolcos, fent 38 mm-es bútorlap + 20 mm-es EPS (sztirollemez), lent 28 mm-es bútorlap + 20 mm-es EPS (sztirollemez).

A felső keret, ami a nagyobb súlyt tartja 45°-os vágással/hegesztéssel készülne, de a keret elemei vannak egymással szembefordítva, alattuk a lábak 90°-os vágással/hegesztéssel készülnének, hogy a keret teljesen "üljön fel" a lábakra (B ábra).

A lábak állíthatók, az itt a fórumon látott (Halőrxxx által is preferált) kialakítással, 16-os csavarból. (C ábra)

Állvány 2.

(D ábra)

Méretek: 1800 × 500 × 2210 mm (a magasság a felső 10 mm-es OSB lap "lomospolc" nélkül értendő)
Terhelés: 8 db 120 l-es (80*50*30 cm) akvárium.
Anyagok: LÁB 40*40*3 mm zártszelvény, 6 lábbal; POLCOK 40*40*4 mm-es szögvas
Polc: Teli polcos megoldás, 20 mm-es bútorlap + 20 mm-es EPS, besüllyesztve a szögvas polckeretbe

Az első és hátsó lábsorok között zártszelvényből lent és fent összekötők vannak, lent a lábak között 90°-os vágással "közéhegesztett", fent 45°-os vágással "ráhegesztett" megoldással (Állvány 2-3. C ábra). A legizgalmasabb, de egyben legkritikusabb pontnak a polcok kialakítását gondolom (Állvány 2-3. A, B, E ábra), a 120 l-es akvák terhelését 4 ponton adná át a lábaknak. A 2*8 db hosszanti szögvas adná a rendszer merevségét, és akadályozná a behajlást, de a terhet a rövid oldalon az 50 cm-es szögvasak tartanák.

Állvány 3. csak picit különbözik Állvány 2.-től:

Méretek: 2000 × 450 × 2210 mm
Terhelés: 8 db 121,5 l-es (90*45*30 cm) akvárium (osztott akvák 2, illetve 3 részre)

A lábak mindkét állványnál állíthatók, mint Állvány 1.-nél. (Állvány 1. C ábra).

Állvány 4.

(A ábra)

Méretek: 1010 × 450 × 755 mm (a magasság bútorlap és sztirol/akva nélkül értendő)
Terhelés: FENT 1 db 182,25 l-es (90*45*45 cm) akvárium, LENT 121,5 l-es (90*45*30 cm)
Anyagok: LÁB 30*30*3 mm zártszelvény, 4 lábbal
Polc: Teli polcos megoldás, 20 mm-es bútorlap + 20 mm-es EPS

Az első és hátsó lábsorok között zártszelvényből lent összekötők vannak 90°-os vágással "közéhegesztett" megoldással (Állvány 4. A ábra). A felső keret, itt is, mint Állvány 1.-nél 45°-os vágással/hegesztéssel készülne, a keret elemei vannak egymással szembefordítva, alattuk a lábak 90°-os vágással/hegesztéssel készülnének, hogy a keret teljesen "üljön fel" a lábakra (B ábra).

A lábak állíthatók, mint Állvány 1.-nél. (Állvány 4. C ábra).

---

Ennyi. Bocs, hosszú lett :) Szedjétek ízekre, és szóljatok, ha hibás valahol az elképzelés. Az anyagok egyben tervezem megvenni, így a terveket le szeretném fixálni, aztán majd készülnek, ahogy idő/energia engedi.

KÖSZÖNÖM a segítséget előre is! :)
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 hónapja 3 napja #2 Írta: NorbiD
NorbiD válaszolt Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Ujraszamolas indul :-)

Koszi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 hónapja 5 napja - 10 hónapja 5 napja #3 Írta: toist
toist válaszolt Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Úgy jött ki, hogy a 30x30x2-es zártszelvény 30 mm magas, ami 3 centi, ami 5-tel szorozva 15 centi, amit ha a 195-ös belső méretekhez hozzáadsz, 210 teljes magasságot ad.
Lenti hosszabb monológom röviden: számolj és tervezz a zártszelvény méreteivel is (nagyvonalúan nulla vastagságúként kezeled őket, ami komoly problémákhoz vezethet)!
Utolsó szerkesztés: 10 hónapja 5 napja Írta: toist.

Több
10 hónapja 5 napja #4 Írta: NorbiD
:-) nem ugattál bele, épp ezért tettem fel az alaprajzot,hogy véleményeket kapjak, a 210 nem tudom,hogy jott ki neked, mert a lábak(45x4+15=195) 195 magasak lesznek.több mint valószinu,hogy nem 45cm-hagyok,hanem 47-et,a bútorlap miatt,igy kb meglessz a 15cm kezelőrés.(iemiatt hosszabb lábak lesznek) a bútorlap sarkait ki kell vágjam majd,hogy minden része fekudjön a merevito vasakon.(2oldalsón és a középsön)
mire kell még figyeljek?
ezért érdeklodom/kérdezosködöm,mert egyszer akarom megcsinalni es ne legyen "annyi" gond vele.

Elore is koszonom a valaszokat (ugatasokat a nagykutyaktol :-) :-) )

Több
10 hónapja 6 napja #5 Írta: toist
toist válaszolt Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Ha a belső méreteket látjuk, akkor nem értem a 195-öt jobb oldalon, mert olyan vetülete nincs (a teljes magasság 210). Ha a külsőket, akkor keveslem a 12 centis kezelőréseket, ha bútorlapot is akarsz tenni rá, akkor a 10 centiseket meg különösen nagyon keveslem. Persze ez az én méreteimhez igaz, ha gyufaszál vagy, elég lehet, de a sima zártszelvény ára nem annyira horribilis, hogy 2-3 centiket spórolj - egyszer kell megcsináltatni, utána sok évig lesz kényelmetlen.
Ugyanígy a 70x40-es belső méretet sem találom célszerűnek, 2 okból:
- ne kelljen a 70*40*30-asokat hengerillesztési pontossággal betenni és szükség esetén kivenni
- vagy a hosszabb, vagy a rövidebb oldalon érdemes lenne az akváriumok szélének felfeküdni (praktikusabb lenne talán a hosszabb oldalon), ez esetben a 40 külső, a 70 (+ kevés) belső méret kéne, hogy legyen - ha a belső méreteket látjuk, az akvárium egyedül a középső összekötő elemen fekszik fel, ha a külsőket, be se tudod tenni
Bocs, hogy beleszólok olyan témába, amit én is épp csak ugatok, de szívtam már meg elégszer ilyesmivel, gondoltam jobb, ha szólok! :D
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
10 hónapja 6 napja #6 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Jah, akkor hadd szóljon a "lomos" :)
T. :Gábor

Több
10 hónapja 6 napja #7 Írta: NorbiD
Hello,

a legfelsot azert akarom,hogy legyen helye a lomoknak :-)

Több
10 hónapja 6 napja #8 Írta: halőrxxl
Szia! Igen, jó a méretezés amennyiben belméreteket adsz meg- azt gondolom én a legfelső polcot meg se építeném, hiszen az 5. szinten lévő akváriumokat gondozni csak létráról lehet. Négy szintes állványok vannak nálam is 30 magas medencékkel, szerethető méret!

Több
10 hónapja 1 hete - 10 hónapja 1 hete #9 Írta: NorbiD
Sziasztok,

álvány projektbe kezdtem én is, Anciknak és L-eseknek, gondolom a 30x30x2-es zártszelvény elegendo lessz ezekhez a méretekhez, az aksik alá esetleg teszek még egy darab butor lapot.Az aksik 70x40x30 lesznek.

Szerintetek elég "biztonsagos" lessz? mert hát szobában lessz.(nem egy pinceben,vagy mas helyisegben)

Köszi,
udv,
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 10 hónapja 1 hete Írta: NorbiD.

Több
1 éve 10 hónapja #10 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Az én állványom is fából van. 40x40mm keresztmetszetű nyírfa lábak adják a szerkezet oszlopait. Ezekhez 3 oldalról 25mm vastag 50cm széles bontott pozdorjacsíkot csavaroztam 3-3 helyen lábanként M6-os csavarokkal a lábakat és az oldalakat együtt átfúrva. Fejjel lefelé fúrtam szereltem össze a lábakat az oldalakkal, ezután a földtől mérve egyformára vágtam a lábakat. Így felállításkor a pozdorja oldalak széle síkban van a lábak felső végével ezután a 4. oldalon is befúrtam és csavaroztam belülről a lábakhoz 2-2 helyen egy 200x50mm-es keresztmetszetű fenyőfapadlót, mely a tetejét tartja majd az elejénél. A csavarozáshoz nagy alátéteket is használtam, hogy a csavarok meghúzáskor ne szakadjanak bele a fába. Ha van rá mód érdemes kapupánt csavarokat használni, hozzájuk való négyzetes lyukú kapupánt alátéttel. Ez esetben nem kell meghúzáskor ellentartani a másik oldalon. Mikor az oldalak és a lábak egyben voltak, befúrtam a tipliket a polcnak, amit felülről helyeztem bele. A sarkoknál a lábak helyét ki kellet rajta vágni.végül felcsavaroztam facsavarokkal a tetejét is, ami szintén 25mm vastag bontott pozdorja. A 160l-es akvárium alá egy terítőt, rá 6mm vastag polifoamot tettem. A terítő megvédi az elázástól a pozdorját, az a gyengéje. A szabáshoz dekupírfűrészt (szúrófűrész), mérőszalagot, asztalos derékszöget, vonalzót és ács ceruzát használtam. Csavarbehajtó és villáskulcsok az összecsavarozáshoz, fúrógép a fúráshoz. Az összes anyag lomtalanításkor kidobott bútorokból van, csak a csavarokat kellett megvennem. Így egy elölről nyitott egypolcos szekrényállványom lett, mely elég masszív. Próbaképpen ketten ráálltunk, mozogtunk rajta és láthatóan meg sem kottyant neki a teher. Ekkor már rá mertük tenni és fel mertük tölteni az akváriumot.

Több
1 éve 11 hónapja #11 Írta: halőrxxl
Ha nagyon szépen és masszívan van megcsinálva egy állvány - úgy értem hogy egyáltalán nem deformálódik terhelés alatt majd- úgy vas és fa állványokon is egy pár milliméteres Polifoam-ot szoktak tenni alá. Ha várható némi elhajlás, de még mindig a tűrhető tartományban van akkor is bőven elég a 20mm-es Nikecell vagy ennek megfelelő más anyag. Felhívom a figyelmed hogy én soha nem lépésállót /XPS/ használok hanem a sima egyszerű mezei fehéret....van is olyan állványom ahol az egyik oldalnál 4mm-t összébb zsugorodott a terhelés hatására, tehát a szerepét betölti.
A másik örök téma a teljes felületen való alátámasztás szükségessége- avagy nem?! Ha az állványodnál meglehetősen sűrűn rakod a léceket akkor a medence alá teljesen felesleges a bútorlap- mondom ezt megfelelő méretű/vastagságú/ üvegből készült medence esetén.
T.:Gábor
Ui. : Horváth Tamás fából készült állványaira keresőzz rá a megfelelő cikknél! ;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Fittboy

Több
1 éve 11 hónapja #12 Írta: Fittboy
Fittboy válaszolt Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Köszönöm szépen a tanácsokat :) A hungarocellt nem az asztal alá,hanem az akvárium alá gondoltam közvetlenül. Oda milyet érdemes,vagy elég,ha léceken áll csak vagy legyen bútorlap is alatta?

Több
1 éve 11 hónapja #13 Írta: halőrxxl
Ezt a méretű medencét akár még a tetőlécekből készített rács is megtartja, lábaknak is jó ez ha összecsavarozod "L" alakban és merevíted. Lehet impregnálni és aztán lakozni vagy lazúrozni/zománcozni, a felmosáskor esetlegesen odaérő rongy nem tesz kárt benne. Alá semmiképen ne tegyél hungarocellt, sőt semmit sem- viszont kaphatóak kis beüthető alkatrészek lábak alá valók műanyagból- ezeket használhatod. Segítségükkel a padlón maradó nedvesség sem éri a lábakat tartósan, és mindössze pár millimétert állnak ki...ilyenek, filléresek: www.butorkellek.hu/kepek/termekek/1805/e...szo_440x220t1_ic.jpg

Több
1 éve 11 hónapja - 1 éve 11 hónapja #14 Írta: Fittboy
Fittboy válaszolt Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Sziasztok!

Egy 112 literes akváriumot szeretnék beüzemelni,ami már meg is van,csak az állvány még kérdéses. Olvasgattam a fórumot és láttam,hogy fából is meg lehetne oldani a dolgot. A kérdésem az lenne,hogy milyen fajta és vastagságú alapanyagokkal kezdjek neki? A talpát miből lehetne megoldani,hogy felmosáskor ne szívja fel a vizet a fa? Hungarocellből ha 3-4 cmeset teszek alá abba nem süllyedne bele?
köszönöm a előre is a segítséget!

István
Utolsó szerkesztés: 1 éve 11 hónapja Írta: Fittboy.

Több
2 éve 1 hónapja #15 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Igaz- de melyikhez kollegina? :) Esetleg rossz topicot választottál?

Több
2 éve 1 hónapja #16 Írta: Kriszta
Kriszta válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Szia! Minimum 6mm -es üveg kell ekkora akváriumhoz.

Több
3 éve 1 hónapja #17 Írta: Atis84
Atis84 válaszolt )
toist!

Arra nem is gondoltam, hogy azért tervezted így az állványt, hogy oldalról tedd fel az aksikat! :) Nem rossz megoldás ez sem, csak így egy kicsit macerásabb lehet az aksik felhelyezése - bár az is igaz, hogy csak egyszer kell azokat feltenni és az aksi több helyen fekszik fel! :)
Ebben az esetben viszont, igen az oldalán, a lábak között célszerű +1 cm-t ráhagyni.

A 200 literes aksi alatt, nálam csak polifoam csíkok vannak a zártszelvényen, semmi polc. A polifoam csíkok egy cm-rel szélesebbek a zártszelvénynél, hogy az aksi még véletlenül se érjen hozzá a vashoz. Az aksi 8-as üvegből van és a súly alatt a zártszelvény 1 mm-t sem hajlik meg.

Üdv.: Atilla

Ui.: Az én állványom még furatokkal is gyengítve van (szerelhető, csavarozható) és így is teljesen masszív! :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
3 éve 1 hónapja #18 Írta: lucius
lucius válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Szia Pisti!

A 40x40x3 zártszelvény bőven elegendő. Simán rámernék pakolni 2tonnát is
Nálam is ebből a méretből van, és 2db zártszelvény az aksik alatt keresztbe, felesleges a 3, csak kell a 8-as üveg aljnak.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
3 éve 1 hónapja #19 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Az anyagválasztás rajtad áll Toist mind a 40x40x3, mind pedig az 50x50x3 mm-s dimenzió jó lehet! Én lehet hogy lábaknak a nagyobbikat választanám, viszont a "polclapoknak" a kisebbet, de a "B" verzió szerinti 3 hossztartós megoldást. A fenéklap nyomása így több részre oszlik...viszont a 150-es medence alá elegendő lenne az "A" verziós polclap is.
Beszéltünk már párszor az alátét lapokról- én mindenhol alkalmazom, de nekem szögvas állványaim vannak jellemzően- zártszelvényre rátéve /főleg ha nem a széleken támaszkodik fel az akvárium/ elegendő a rugalmas alátét is. számtalan helyen láthattunk már erre példát- nálad is jó lesz feltéve ha a medencék megfelelő üvegből és megfelelően készültek (ezt nem is kétlem! ;) )
Nekem is van olyan állványom ami magas, de nem széles...mindenképpen javaslom a falhoz való rögzítést, no nem azért mert felborulna, hanem azért mert ingatag! Nem mozog, nem tekeredik, de mikor gondozom a halaimat nagyon "viszi a rezgéseket", a halak pedig nyugtalanná válnak. A magasságoddal lesznek gondjaid- pár centivel vagy magasabb tőlem, de a felső polcon elhelyezkedő medencédet te is csak létráról tudod majd gondozni- ide én olyan halakat tennék melyek nem igényelnek sok mozgatást, költöztetést. Ismerős a dolog egyébként- adott alapterület van, de az égig nyújtóznánk hogy minél több vizünk legyen! :)
A kivitelezéshez sok sikert kívánok neked!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, szotyika

Több
3 éve 1 hónapja #20 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Atis84!

Köszönöm a véleményed, kicsit fázom attól, hogy 40*40*3-as felépítményre majd 1 tonnát rakjak, de ha azt mondod, jól bírja, töröm még a fejem rajta! Emlékszem az állványodra, illetve a tervekre, meg át is böngésztem a témát tervezés előtt, de valahogy nekem mindig új fába kell vágni a fejszém, úgy látom :) A 200 literes állványaid alatt csak a vaskeret van, vagy raktál rá valamiféle polcot/bútorlapot is?
A méretezés kapcsán: a 100 centi hossz azért 100 centi, mert a mélység 60 az 50 helyett, mondjuk itt 50-es anyagnál valóban illdomos legalább 1 centit ráhagyni, hogy ne "passzosan" férjen be :). Tehát úgy gondoltam, hogy oldalról raknám be az akváriumokat, a két szélénél a lábak az akvárium előtt és mögött helyezkednének el - ez a felülnézeti rajzon látszik igazán. Persze lehet, hogy nem a legpraktikusabb, de valamiért statikai előképzettség nélkül így gondolnám a legmasszívabbnak, hogy az oldalösszekötőkön is felfekszik az akvárium két rövidebb oldala.

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.553 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 14 órája 5 perce
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 4 napja