20 november 2017

Akvárium karbantartás

Több
3 éve 8 hónapja - 3 éve 8 hónapja #1 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
Harisnyát húzol a beszívó ágra.

kollagén beküldte: Üdv!
Elsősorban a garnélatartòktól kérdeznék.méghozzà azt hogyan oldják meg azt az akvárium takarìtásánál,hogy a szìvócső ne szippantsa be az apró növendék garnélákat?

Mary
Utolsó szerkesztés: 3 éve 8 hónapja Írta: mmccannon.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 8 hónapja #2 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
ezen kívül az újszülött korú garnik simán átférnek a szúnyoghálón. nekem tömegével laktak a szűrőben [vedlettek is odabenn], két réteg szúnyogháló ellenére.

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 8 hónapja #3 Írta: esz.em
esz.em válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
igaz

Több
3 éve 8 hónapja #4 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
A szigetelőszalagot én nem tenném be vízbe.

Több
3 éve 8 hónapja #5 Írta: esz.em
esz.em válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
Elővigyázatosság garnélákhoz

Ha 1mm-nél szélesebb lukak vannak a szűrő beszívó nyílásain, akkor arra érdemes rágumizni (vagy szigetelőszalaggal ráragasztani) egy darab szunyoghálót. Így nem kell tartanunk attól, hogy beszívja frissen kikelt kis garnélákat. A garnélák ugyan ki tudnak jönni a szűrőből, ugyanott ahol bementek, de ha beférnek, akkor ott fognak matatni a szivacson, mi meg takarításkor akaratlanul összenyomhatjuk őket. Ha nincs szunyoghálónk, egy ritkább szövésű harisnya is megteszi, vagy egy darab perlon vattát is rá lehet gumizni, vagy egy vékony szivacsot a nyílásokra.

akvafarm.hu/-barkacs.html

Több
4 éve 5 hónapja #6 Írta: kollagén
kollagén válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
Üdv!
Elsősorban a garnélatartòktól kérdeznék.méghozzà azt hogyan oldják meg azt az akvárium takarìtásánál,hogy a szìvócső ne szippantsa be az apró növendék garnélákat?

Több
4 éve 6 hónapja #7 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
A napokban volt szerencsém elolvasni egy kétrészes cikket a 2009 decemberi THF magazinban, amely a vízcsere témát taglalja igen részletesen és magas szinten. Nagyon sok érdekes és hasznos dolgot tudtam meg a cikkből. Nagyon komoly anyag. A magazin weboldalán is fenn van a cikk, de csak előfizetők részére elérhető teljes terjedelemben:

http://www.tfhmagazine.com/details/articles/time-for-a-change-a-mathematical-investigation-of-water-changes-part-1.htm

Akinek van előfizetése vagy meg tudja szerezni az újságot feltétlenül olvassa el. Lehet, hogy az AME könyvtárban megvan.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 7 hónapja #8 Írta: Mátéfi
A "leírásod" alapján elég nehéz bármit is megállapítani. Esetleg valamilyen baktériumtelep vagy valamilyen puhatestűről van-e szó. Talán közelebb kerülnénk a megoldáshoz, ha sikerülne egy jobb felbontású fotót készítened róla és megmutatnád. Üdv a fedélzeten!

Több
4 éve 7 hónapja #9 Írta: skaj
skaj válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
udv mindenki lenne gyekerdesem van egy 150 l es akvariumom mar egy eve egy kicsit szenvedtem elejen amedig belejotem es kitapasztaltam de mukodik nyuzsog bene az elet.az az en problemam kb 1 honapja berendesztem egy40 literes akvariumot van benne foleg moly es ancy-k de kulonosen eszrevetem az akvarium falan valami kulonos nyalka kicsi feher atlaco potyok es ahogy mozhatom a vizet mozog az uvegen mintha oszefugne mindig viszajon es par hal megdoglot eleg idegesito jelenseg

Több
5 éve 6 hónapja #10 Írta: mmccannon
Bizony éves generál kell. Nemrég végeztem el az egyik medencémben (halak a medence vizének felével hordóba, hozzájuk csapva a növények) maradék vizet kiszivornyázni, aljzatot terménylapáttal kiszedni és az advari slaggal 5-6-szor átmosni.

Az aljzaton is kialakul az a bizonyos "takony"-réteg, és akkor már nem is annyira hasznos baci-kultúra otthona, mint bomló szervesanyagok melegágya.

A medence falát szivaccsal havonta törlöm át, mert ancijaim nem végeznek alapos munkát :-)

A szivacsokat hetente kimosom, ill. a motoros szűrőt hetente 2x tisztítom. Ez utóbbi azért fontos, mert molly + anci kolónia természetükből kifolyólag sok mulmot termel.

Összességében a videóról azt mondom, hogy vannak benne hasznos tanácsok, de vannak olyanok is, amiket kétszer meg kell gondolni, hogy megfogadja-e az ember.

Mary

Több
5 éve 6 hónapja - 5 éve 6 hónapja #11 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
Találtam egy érdekes videót szerintem tanulságos hogy miért és hogyan kell elvenni az új akvarista generáció kedvét.
Évente akvárium nagy-generál meg ilyesmiket hordanak össze.
Nálam kiverte a biztosítékot.

:woohoo:
Na ha valaki ebből a videóból bármit megfogad annak csak gratulálni tudok.
Ez egy jó példa arra hogy milyen az amikor abszolúte de fogalmuk sincs semmiről.
az ilyen boltokat azonnali hatállyal bezáratnám, vagy csak a srácot kéne elküldeni melegebb éghajlatra.

Tommy
Utolsó szerkesztés: 5 éve 6 hónapja Írta: Moderátor.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Több
5 éve 7 hónapja - 5 éve 7 hónapja #12 Írta: mmccannon
Néha bizony randalírozok a talajporszívóval, és nem kímélem az aljzatot. Utána jön friss víz, meg egy kis kristálycukor, és 24 órá belül helyreáll a bacik lelki békéje.

Gondolj bele HalőrXXL, egy külső szűrőt is úgy "illik" kitisztítani, hogy a média szutykos egyharmadát meghagyod, és a többit - akár csapvíz alatt is - mosod át. Szóval jut is marad is.

Egyedül új akváriumnál kell óvaosduhajnak lenni az első néhány hónapban, amíg ki nem alakul a medence mikrolímája, és ezel a baci kultúra. Akkor még sérülékeny az egyensúly.

Mary
Utolsó szerkesztés: 5 éve 7 hónapja Írta: mmccannon.

Több
5 éve 7 hónapja #13 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
Kénytelen vagyok beidézni magamat,a "mundér védelme"érdekében;).
Hozzászólásomban szó nem volt a totális Nitrosomonas és más kultúrák számára bekövetkező apokaliptikus következményekről..csupán jeleztem:egy körültekintő,és alapos aljzatot is megemelő porszívózással a baktérium kultúrák nagy része eltávolításra kerül.:)
Koránt se higgyük azt hogy az aljzatban egyenletes eloszlásban vannak az aerob-anaerob "tenyészetek"!Meglátásom szerint azok ott-és csakis ott-telepednek meg ahol számukra megfelelő körülményeket találnak.Nem véletlen,hogy pl. a matten mögötti térben kialakuló áramlási viszonyokkal is igyekszünk minél egyenletesebb körülményeket teremteni számukra.
Az aljzatban igen ritkák az egyenletesen jól és egyformán ellátott-oxigén,táplálék,stb.-területek..én ezen kis szigetek védelmében tettem a bejegyzésem.Lehet hát mulmot szippantani..még az aljzat felső rétegének-de inkább csak egyes részeinek-"átporszívózása"sem feltétlenül gond..azonban a mélyebb rétegeket csak lazítani szabadna..
Egyébként természetesen tökéletesen egyezik a véleményünk:a baktériumkultúra viszonylag gyorsan regenerálódik!:)Esetleg rá lehet segíteni néha egy kis oltással,vagy okosabb -és a vizet kevésbé terhelő-etetéssel.
T.:Gábor

Több
5 éve 7 hónapja #14 Írta: Mátéfi
Jó a megítélésed MMccannon, egy kis porszívózástól még nem nullázódik le a baktérium állomány. Az a mennyiség amely telepet alkot a kavicsok, homok felületén lehet, hogy sérül valamelyest az átmozgatástól, de nem semmisül meg. Az átmozgatástól és porszívózástól fellazul és levegőhöz jut az egyébként eliszaposodott aljzat így lehetővé válik a baktériumok számára is a nagyobb élettér. Valami olyasmi ez, mint a természetes vizekben időnként előforduló áradások, melyek felkavarják az aljzatot és kisöprik a lerakódott mulmot. A hasznos baktériumok nagyobb részének szüksége van az oxigénre és a minimális vízmozgásra. Ha eliszaposodik az aljzat, akkor egyúttal levegőtlen is lesz, ami nem nyújt megfelelő életteret a bacik részére. Ázsia több országában kombinált szűrést alkalmaznak: talaj + más. Egyrészt alig kell porszívózni, mivel a mulm fokozatosan átszivárog a talaj alatti rácson ahonnan a szűrőrendszer automatikusan kiszippantja, másrészt a megfelelő vízáramlás/élelemmel való ellátás is biztosítva van az aljzatban élő baciknak. Olyan öntisztulási folyamat.

Több
5 éve 7 hónapja #15 Írta: mmccannon
Megítélésem szerint szó sincs arról, hogy a talajporszívózással lenulláznád a hasznos baci-kultúrát.

Háziasszonyként mondom: nincs olyan, hogy tökéletes porszívózás. :cheer:

Annyi mindig marad az aljzatban hogy indítókultúraként szolgáljon.

Saját praktikám: nem egy napon tisztítom a szűrőszivacsot az aljzatporszívózással. Így egyik a másikának "besegít" a hasznos bacik utánpótlásában.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, roberto8802

Több
5 éve 7 hónapja #16 Írta: halőrxxl
Igazából nem beleül,hanem egyszerűen belerohad..ha nem alkalmazol megfelelő szűrést,nincsenek az aljzatot turkáló halaid-csigáid.
Az ettől eltérő esetekben azonban hosszú időn át megfelelő kondícióban marad a homok is..bár kis aprószemű kavics nem ártana bele;)
/Ergo:vajon milyen tapasztalatai vannak másnak a 05-ös sóderrel??/
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Több
5 éve 7 hónapja #17 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
Nekem sose volt homokom, de szeretnék.. igazából. Viszont azt hallottam, hogy a homok felső rétegébe ugyanúgy beleül a mulm, csak azt nehezebb tisztítani. Ezek szerinte akkor ez nem igaz?

Amit én látok, hogy az apró kövek közé beesik, a nagyobb kövek alá behúzódik, de homokkal nem tudom hogy lehet

Több
5 éve 7 hónapja #18 Írta: halőrxxl
Ha nem is teljes egészében,de valóban rengeteg kultúrát egyszerűen megsemmisítesz,eltávolítasz az akváriumból.
Talán néhány itt olvasgató nem fogja majd érteni hogy miért ellenzem a kőzúzalékot..hiszen sok hobbista ezt vásárolja a kereskedésekben.Számomra a természetesség,a legkevésbé mesterkélt berendezés-és mindenekelőtt az akváriumokban tartott élőlényeim igényei a legfontosabb irányelvek.Nem kívánok "téríteni",sőt még csak megingatni sem senkit a hobbiban.Csupán egy kérdésem vár válaszra:vajon halaink természetes élőhelyén milyen gyakorisággal fordul elő a frakcionált zúzott kőzet,esetleg még tovább mennék-a festett gyöngykavics?
Sajnos meglátásom:sok üzletben csak az számít hogy mit vesznek meg..az kapható.Így kerülhetett az akvaristák látómezejébe a dekorkavics is...azonban én még mindig a természetest tartom követendőnek.:)
Vajon szegény halaink mit szólnak ahhoz amit mi behelyezünk nekik?
Rövid válaszom:használj természetközelibb aljzatot...és ha megfelelő a szűrésed,szinte sosem kell majd "porszívóznod"-legalábbis én évekkel ezelőtt elajándékoztam a megéhezett pénzemből vett Eheim készülékemet-pofás volt,de kihasználatlan.

Több
5 éve 7 hónapja #19 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Akvárium karbantartás
Nekem kőzuzalék az aljzatom. Mennyiben káros az aljzatban megtelepedett lebontó kúltúrára az aljzattisztítás?

Gondolok itt a csöves tisztításra, ahol megszívom a vizet, a cső végén lévő tölcsér fölkavarja az aljzatot, aztán a mulm szépen lefolyik. Az én elképzelésem szerint ez mindent kivisz a talajból nem csak a mulmot, a hasznos kúltúrát is.

Több
5 éve 7 hónapja #20 Írta: halőrxxl
Az én gyakorlatom:20%-os ecettel áttörölni többször,a vízkövet simán lehozza kis állás után.Sajnos az ecetszag kissé kellemetlen,de cserébe nem vegyszerezek;)Ám valóban az a leghatékonyabb,ha nem is adsz esélyt a vízkőnek,és a kicsorgó vizet azon nyomban letörlöd.
Aljzatcserére nem igazán van szükség-feltéve ha megfelelően választotál anno,és kellően hatékony a szűrésed.Amennyiben azonban benne gázbuborékokat látsz akkor indokolt lehet..de van kicsit elodázó tipp is.Régebben egy egyszerű kis rudacskával kissé megszurkáltuk az aljzatot néha,és ha kialakultak benne gázzárványok azok ilyenkor távoztak...Ebből tudtunk következtetni a kialakuló kedvezőtlen folyamatokra,és legközelebb változtattunk pár dolgon:erősebb szűrés,kevesebb kaja stb.
Mindez sajnos semmit nem ér ha erősen tömörödő/pl.iszapolódásra hajlamos bányahomok/,vagy éppen ellenkezőleg:túl nagy szemcseméretű/pl.gyöngykavics/aljzatot választottunk..:(
De hogy ne vegyem el senki kedvét:kivitelezhető a részleges csere is,amikor több héten át,lépcsőzetesen cseréljük ki az aljzatot...szegmensenként haladva,szisztematikusan egy-egy darabot emelünk ki,aztán helyére már a megfelelő aljzatot töltjük.Az eljárás akkor is hatásos,ha kényes gyökerű,esetleg más helyre telepítendő növényt szeretnénk annak erőteljesebb megbolygatása nélkül áthelyezni.Ilyenkor egyszerűen a víz alatt"odébbhúzzuk"..aljzatostól,gyökerestől.
Az aljzatnak óriási szerepe van..benne valóban hatalmas mennyiségű lebontó kultúra telepszik meg,kár lenne egy felületes aljzatválasztással,vagy totális kitakarítással megbontani a medencében kialakult biológiai szisztémát.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gurilon

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.547 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 14 órája 10 perce
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 4 napja