A citromlazac
(Hyphessobrycon pulchripinnis, AHL 1937)

Halunk eredeti hazája Brazília. A kifejlett állatok testmérete 4-4,5 cm. Az egész test szürkéssárga színű, az úszók citromsárgák, hasúszója feketével szegett. Szemgyűrűje élénk piros színben pompázik. Az ivarokat alapos szemlélés után könnyű szétválasztani. A hímeknek egyenes a hasvonaluk, a nőstényeknek gömbölyű, átvilágítás esetén a hasfalon át jól látszik az ikrák tömege.

Tenyésztéséhez -sok lazacfajhoz hasonlóan- lágy és enyhén savanyú vizet kell használnunk. A tiszta, szűrt esővíz, vagy az olvasztott hó is kitűnően megfelel, de az is jó megoldás, ha forralt és desztillált vizet a megfelelő arányban keverünk. Az ívató víz keménysége 3-5 NK közötti legyen. Ezt a vizet savanyítsuk le tőzeges filtrálással, vagy tőzegkivonat hozzáadásával 6,8 pH értékig. A tőzeges szűrés hatására a víz enyhén barna színű lesz, ami jó hatással van az ikrázásra. Ezzel a vízzel töltsünk fel egy kisméretű, 5-8 literes akváriumot. A medence aljára helyezzünk ikrarácsot, ugyanis a citromlazac -ha erre lehetősége van- elfogyasztja az ikrákat. Ha szerencsénk van, akkor olyan egyedeket sikerül felnevelni, amelyek nem ikrafalók.
A legelső tenyésztési próbálkozásnál olyan ikrarácsot tettem be, amelyik csak a medence fenekének egy negyedét fedte be. A rácson kívülre szóródó ikrákat a halak, mint egy porszívó, bekebelezték. Ezért a legbiztonságosabb, ha a teljes feneket beborítja a rács. A szúnyogháló kitűnő erre a célra. Ikráztató növénynek minden finomszálú növény megfelel, de én szívesebben használok perlonvattát, amelyet kis üvegpálcával rögzítek az ikrarács tetején. A medencében helyezzünk el egy finom buborékokat előállító porlasztót, mert a kifejlett állatok is, de főleg a kikelt ivadékok, oxigénigényesek. A víz hőmérsékletét állítsuk be 26-28 °C-ra. A kiválasztott párt sötétedéskor helyezzük ki, és takarással óvjuk az erős fénytől. Ha nincs takarás előfordulhat, hogy halaink több nap után sem ikráznak le. Az ívás általában a 2. napon történik, de előfordulhat, hogy már másnap. A 24 órás kelési idő után az ivadékok 4 nap múlva elúsznak. Első tápláléknak megfelel a Cyclops naupliusz, a papucsállatka, vagy a gyári szárított "puderfinom" műeleségek, bár ezekkel nincsenek jó tapasztalataim. 1-2 nap elteltével már a frissen keltetett Artemiát is meg tudják enni. Gyorsan növekszenek, és a már színes citromlazac-csapat mindenkit lenyűgöz.

Farkas Zoltán
A cikk korábban megjelent az Akvárium Magazin 1994/2. számában.