Elsõ akváriumom (kezdõknek)

Több
8 éve 11 hónapja #121 Írta: SzGábor
SzGábor válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Köszönöm a válaszokat!

Természetesen a vörösfejű pontylazacra gondoltam.. :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #122 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
1. Megférnek, a "vörösfejű törpesügér" kivételével, ami alatt fogalmam sincs melyik fajt érted.
2. Nem nagyon tudod úgy beállítani a rendszert, hogy jó, oxigéndús vizük legyen most, de 2-3°C-kal melegebben ne legyen jó. Ilyen kis eltérésnél jó eséllyel semmi változást nem fogsz észlelni, ha mégis, akkor át kell gondolni a dolgokat, mert alapvetően "határon van járatva" az akvárium.
3. Nem az, én jelezném a boltnak, ahol vettem.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja - 8 éve 11 hónapja #123 Írta: SzGábor
SzGábor válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Sziasztok!

Múlt pénteken üzemeltem be életem első akváriumát, paraméterei: 160 l, 50cm magas, kvarchomok aljzat, 2x18W világítás, külső 960 l/h maximális kapacitású Atman CF-800 szűrő.
A fűtő 25°C-ra van állítva, de nem kapcsol be, mert a víz átvette a lakás jelenlegi hőmérsékletét.
Az akvárium bár erkélyajtó mellett van, nincs huzatban és csak kora reggel éri 20-30 perc napfény, mert északkeleti tájolású az ablak.

Dísznek köveket szeretnék és persze jó néhány növényt is (2 már van, egy kardfű, meg egy nagyobb levelű magasabb növény hátul, nem emlékszem sajnos a pontos nevére).

Alapból a következő halakra gondoltam:
Vitorlások (legalább 4)
Vörösfejű törpesügér (6-10 db), ők jönnének először
1 db Stendhal-hal
1 db anci
4-5 páncélosharcsa
esetleg valamilyen színesebb gurámi
zebra dánió

Az alábbi kérdéseim lennének:

1. Milyen fajú és mennyiségű halat lehetne még ezek mellé tenni? Megférnek így együtt?
2. Nyáron elég meleg a lakás, lehet abból baj, hogy felmegy mondjuk 27-28°C-ra a víz hőmérséklete? Az ilyenkor megnövő oxigénigényt ki tudom elégíteni az esőztető magasabbra állításával, hogy több oxigént vigyen be a magasabbról eső vízsugár?
3. A tetőm a fénycsövektől távol eső sarkain felhajlik, gondolom a hőtágulástól. Ez normális? Lehet ellene tenni valamit? (A tető típusa: aquafauna.hu/product_info.php/retro-80x4...mteto-fekete-p-11205 )
Last edit: 8 éve 11 hónapja by toist.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #124 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Persze- ez természetes! Mindent tegyél rendbe, alapos súrolás stb..
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #125 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
esetleg érdemes az összes akváriumba kerülő technikát leöblíteni?

Fogok használni egy külső szűrőt, azt átjáratni neomagnolos vízzel, majd utána tiszta vízzel?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #126 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Szerintem már nem kell más...kövesd le szépen a megszokott metódusokat, és ha megérett arra hogy halakat telepíts akkor hajrá! Türelemből, körültekintésből követendő ahogy eddig csináltad! :)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: csjoco

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #127 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Akvárium kitisztítva, kisúrolva ... néhol a sziloplaszt ami a hátteret rögzítette látszik még.

Most neomagnolos vízben ázik 3-5 napig, a Gábor által javasolt dózisban.
Néhol a szilo alatt van egy kis kosz ... érdemes még valamivel ráerősíteni? sósav?
Jövő hétvégén átöblítem és lassan elindítom.

Üdv
Jocó

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #128 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
A merevitoket nem kell kiszednem ... a tobbi eleg munkas, de haladok vele
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #129 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Köszönöm, elleszek a délután ....


Sajnos a 3D hátteret is el kell távolítanom, sehogy sem takarítható ki ...

Ahogy látom és olvastam, ehhez a merevítőket is ki kell vennem, szóval előveszem a spaknit és a sliccert és kezdem kapargatni.

A merevítők eltávolítása ha jól gondolom sliccerrel/borotvával , de a visszaragasztásához mit ajánlotok?

Jó tanulópénz, bár még így is jó árért vettem, és a munka meg legalább közelebb hoz az akvárium építéshez, berendezéshez.

Kösz a válaszokat!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #130 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Általában 20%-os töménységűt/egyértelműen sósavról van szó ez esetben/ fogsz kapni egyszerű háztartási boltokban, ez elegendő is. Miután a megfelelő aljzatot alaposan kimostad következik a savazás- ekkor a lehető legtöbb vizet eltávolítod belőle, majd feltöltöd a savval a műanyag vödröt úgy, hogy bőven ellepje az aljzatot. Műanyag eszközzel megkavargatod az aljzatot, majd hagyod hogy álljon pár percig..megfigyelheted hogy van ahol kicsit pezseg, van ahol apró kis buborékok szállnak fel stb. A kevergetést pár percenként meg kel ismételni mindaddig, míg ez a pezsgés meg nem szűnik. Ennek bekövetkeztekor óvatosan leöntöd a savat róla- még használható ha nem "fáradt ki"- majd folytathatod a vízzel való alapos kimosást!
Észlelni fogod hogy olyan mintha eddig nem is mostad volna ki az aljzatot, így még jó pár öblítésre lesz szüksége ha pl. folyami homokról van szó. Apró szemű kavicsnál elképzelhető hogy elegendő lesz pár vízcsere, de minden esetben szükséges a kisavazott/kimosott aljzat megszagolgatása is. Nevetségesnek hangzik, de majd észreveszed hogy ha nem eléggé mostad ki savazás után van némi savas illata. Nos még ha teljesen tiszta is már az öblítővíz, de van ilyen sav illat, akkor mg nem végeztél- mindaddig öblíteni kell amíg ez nem múlik el nyomtalanul! Az utolsó fázisokban lehet nagyon bő vízben állni hagyni is, majd ezt a vizet leönteni- lényeg hogy sav illat még nyomokban se maradjon.
Ha sikeresen savaztad ki az alkalmas aljzatot akkor ezután már egész nyugodtan használhatod bármilyen vizű medencében, mert sem esetlegesen pufferelő meszes darabokat, sem maradék csiga /kagylóházakat, de még szerves alkotókat sem tartalmaz már.
Sok sikert- az eljárás egyben fertőtleníti is, kevés esély maradt arra hogy bárminemű kedvezőtlen hatást gyakoroljon vizeinkre, vagy élőlényeinkre.
T.:Gábor
Ui.: még ha gyenge is, de csak savval bánunk ez esetben! Ügyeljünk arra hogy gyermekeink, háziállataink ne tudjanak még véletlenül sem hozzáférni, saját magunkat pedig ha indokolt megfelelő védőeszközökkel védjük. A metódus során igen kellemetlen szagok is keletkezhetnek- a sav magában sem jó illatú!- ezért ajánlom szabadtéren végezni a műveletet! A maradék sav még felhasználható- de akár a háztartásban is használhatjuk még. Fontos hogy jól megjelölt, és biztonságosan elzárt területen tároljuk, ha pedig kiöntenénk akkor erősen hígított állapotában tegyük ezt!
Figyelem! Akik kertes házban laknak, emésztővel rendelkeznek és biológiai töltetet használnak abban azok semmi esetre se öntsék a lefolyóba...a sav károsítja a kultúrákat/Pl. Septifos mint nálam/
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: csjoco

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #131 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Leírnátok egy aljzat savazást lépésről lépésre? Milyen töménységű sósavval, mennyi ideig ázzon, stb. Köszönöm!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #132 Írta: metzgerbalazs
metzgerbalazs válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Szerintem a hátteredet. ha akarod, könnyedén át is alakíthatod, más színte, állagra. Ha kellően felpolírozod, egy vékony réteg csemperagasztóval áthúzva, színezve nagy lehetőségek vannak.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #133 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
A klf. homokokhoz, finom sóderekhez első osztályú a savazás, táp- és aktív aljzatokhoz viszont nem ajánlom! Ha betegség volt nyilván kezelted is, a hatóanyag megtette a magáét remélhetőleg. Nem egyszerű olyan aljzatra javaslatot adni mely speciális- ma egész délelőtt aktív aljzattal bántam a garnélásokban, elgondolkodtam hogy vajon mit tennék a helyedben! Maximum a gyógyszeres vízben áztatnám- jobbat ne tudok mondani, de hátha valaki...
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: DM101

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #134 Írta: DM101
DM101 válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Ez a talajfertőtlenítés engem is érdekelne, mert uszonyrothadás volt az akváriumba amit csak 4 hal élt túl.
A talajt nem nagyon szeretném kidobni, mert drága volt.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #135 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Az aljzat normal kvarc homok

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #136 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Én az arra alkalmas aljzatokat mindig savazom- de mielőtt ezt tennéd te is bizonyosodj meg róla hogy az általad választott vagy használt talajnál ezt megteheted! A szűrőt és médiát szintén lehet savazni vagy ecettel áztatni, utána nagyon alapos öblítésnek kell következnie. Ha a szivacs még jó- nem morzsálódik-, akkor érdemes meghagyni alapos kimosás után, sose tudni mikor mire lesz jó..
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #137 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Kösz az eddigieket!

Az aljzatot hogyan fertőtlenítsem?
Külső szűrőt és a benne lévő szűrőmédiát? ( a szivacsot cserélem, a kerámia és mechball-t nem szeretném)

Kösz a válaszokat!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #138 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Bárhogyan szabad, akár még a rövidebb oldalára is, sőt fejtetőre is...lazán és kisujjból el kell viselnie, hiszen vízzel telve sokkal nagyobb terhelésnek van kitéve mint üresen.
Elmondom én hogyan csinálom ha nagyobb medencéket kell totálisan kitisztítanom: egy egyenletesen sík terepre teszek 20mm-es Nikecellt, és erre helyezem a medencét. Ha forgatni kell és magamban nem tudnám egyenletesen terhelni a felületeket-értsd fizikailag nagy- akkor kérek segítséget. Mindig a sarkoknál- ahol legerősebb az akvárium- fogva billentsük oldalra/hosszabb medencéknél a merevítők közelében is lehet/, ügyelve hogy nem dobjuk, hanem szépen eresztjük rá a másik lapjára is! Ügyelni kell arra hogy ne húzgáljuk az alátéten, mert csúnya karcokat okozhatunk...inkább nagyobb felület legyen a Nikecell, semmint hogy rajta huzigálni kényszerüljünk, és bátran kérjünk segítséget! Ezzel a módszerrel és több segítővel akár több méteres és jóval nagyobb dimenziójú medence is "pörgethető" mint a tiéd! :) Óvatosan, nem kapkodva..sikerülni fog!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: csjoco

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #139 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Még egy kérdés... egy 125*50*60 merevitett akvariumot hogyan lehet óvatosan oldalára fordítani... egyáltalán szabad?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 11 hónapja #140 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
:) Ha még hasznos és sikeres is, az lesz az igazi öröm...alkalomadtán visszajelezhetnéd hogy hogyan ment a dolog, és milyen tapasztalatokat szereztél! Sok sikert kívánok!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.312 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés