Lumbriculus variegatus

Több
8 éve 1 hónapja #1 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Lumbriculus variegatus témában
Erős másfél éve felszámoltam a black worm medencét. Kellet a hely, nem volt érdemes tovább folytatnom hiszen csak egy kísérlet volt. Szaporodtak, gyarapodtak, de sokkal lassabban mintsem hogy megérje őket külön medencében gondoznom. Így hát maradéktalanul feletettem őket- ezt gondoltam! :)
Mind a mai napig azonban egy kis állományuk és az L134 harcsáim medencéjében, ők nem fogyaszthatnak valami sokat a talajba gyorsan visszahúzódó férgekből. Így hát most is van még L.variegatus-om amiből ha szeretnék indulhatnék újra- de nem akarok! Teljesen más lenne azonban a pálya akkor ha olyan telken élnék amit patak folyik át- nos ott tuti ezer % hogy nyáron a blackeket megpróbálnám egy átfolyós medencében, de az még ettől is biztosabb hogy tubit is..
T. :Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hónapja - 8 éve 3 hónapja #2 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Lumbriculus variegatus témában
Hú, ez nagyon hosszú blog. lehet, hogy már le van írva, bocsássátok meg, de félúton olvasás közben eszembe jutott, amit a gilisztás topikban említettem , hogy a gilisztáim immáron úgy néz ki, hogy kiöregedésig életben maradnak a jól szűrt akváriumom ajzatában és szűrőjében. Talán erre ez a féreg is képes lehet, még inkább mint a giliszta, talán még szaporodni is képes lehet benne, közben kizabálja a szűrőből azt, ami rohadni tudna - dupla haszon. Mit gondoltok? Valaki esetleg próbálta?
Last edit: 8 éve 3 hónapja by Pap Endre.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #3 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában
Toist: Köszönöm hogy köszönöd :)
Igazából nem munka és fáradság volt ez,hanem igen lelkesült rögzítése a tapasztalataimnak-a munka ott kezdődött amikor a Blogger szétdobálta az egészet:(.
A pincéből én talán május végén hoztam föl őket,ekkor olyan kevesen voltak,és olyan csenevészek hogy tényleg hezitáltam a feletetésükön.Mi a fenének szenvedjek velük-bár ez nem szenvedés;)-,és minek foglaljanak el egy medencét/állványon helyet ha nem sikerül?Nálam minden centiméternek értéke van-szó szerint az állványok elkészítésekor valódi harcot folytatok a centikért!Gondolhatjátok hogy ezekre egyedi méretű medencéket teszek,tehát igen értékes számomra minden egyes liternyi akvárium...
Mégis megacéloztam magam,és nem törődtem bele-kezdetben én is úgy próbálkoztam mint ahogy a mostani linkeken van..eltartáshoz csodálatos,de tenyésztéshez nem gondolom jónak.Különösen ha valami olyan "biotópszerű" mocsarat vagy gyenge kis patakrészletet szeretnénk elérni amilyet én is.Itt azonnal meg is jegyzem hogy a blogban említett kolléga-aki összehasonlíthatatlanul sikeresebb nálam-nem alkalmaz semmiféle aljzatot...na ezért is várnám lelkesedve hogy a börzén talán összefuthatunk!
Tehát májusban "feljött" egy gyűszűnyi black,a blog írására pedig lett erős 1.5 deciliter.Ha megsaccoljuk ez kb.százszor annyi mint májusban..de nem ilyen egyszerű:( Ha most követem ezt a haladványt akkor 4 hónap múlva 15 liter féregnek kellene lennie?Aligha hiszem-egyrészt az élőhelyük szűkössége,másrészt a közben elkövetett bakik is beleszólnak!Bakik igen-mert ekkorka kis helyen egy egzotikusnak számító férget tenyészteni igazi kihívás..minden mindennel összefügg.A dolgok végső kicsengése talán az lehetne,hogy nem szabad túlspilázni....csak hagyni kell hogy tegyék a dolgukat,etetni,és vizet cserélni.Na jah...meg újabb helyet sikeríteni nekik,mert a jelenlegi már kicsinek gondoltatik,és ha nem megy ahogy szeretném még erre fogom..
Drága érdeklődő kollégáim!Nem tudok okosat mondani...nem merészelek elhamarkodott kijelentéseket tenni,mert időközben megint újabb tapasztalatokkal lettem gazdagabb.El is bizonytalanodtam-most vastagabb aljzatuk van,és nekem úgy tűnik mintha kevesebben lennének mint ezelőtt-de emlékszem amikor legutóbb felkavartam őket akkor is meglepett az a mennyiség ami előkerült onnan!
Nem tudok választ adni arra sem hogy mennyi idő alatt regenerálódnak a durva felkavarás/fragmentálódásra késztetés után,de azt gondolom bármiféle táblázat és link is csak támpont lehet..sok a változó,sok az olyan tényező ami nálunk más lehet mint a laboratóriumokban.
Csigák:elírtam,javítom majd!Dehogy postakürtök azok..egyszerű tányércsigák!:)Ettől függetlenül erőteljesen ritkítottam őket,mert közös a tudásunk..ezek is megesznek mindent!Elbaltáztam anno-a belső felületen keletkező mikrofilm réteg eltávolítására "szerződtettem őket"...
Nos,ha mai fejjel újrakezdeném egy nagyon nagy felületű és inkább lapos mint magas medencében folytatnám-most azonban bajban vagyok a hellyel:(Mindezek mellett én nem tenném őket alig pár centis vízbe-élőhelyükön nyilván jó így,de mi van ha mi valamit hibázunk?A mélyebb víz egyben több víz is,egyféle biztonsági tartalék:több esély és idő ha elhibázunk valamit.
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #4 Írta: Mátéfi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #5 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában
....ezt érdemes hozzáolvasni

http://www.ijehse.com/content/9/1/4

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #6 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #7 Írta: Mátéfi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #8 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #9 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #10 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában
Hobbyist California Blackworm Keeper






Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #11 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában
Nagyon bátran rákattintottam a "Bővebben" linkre, de aztán rájöttem, hogy csak rosszabbul tördelve jelenik meg ugyanaz a tartalom. :D A blogon nincs köszönöm gomb, így szóban köszönöm a megíárásval töltött fáradalmaidat és kedvcsinálódat!

Az egyik oldalam nagyon lelkesedik, a másik meg csitítja: a tubitenyésztésre van pár legenda, de azért házilag nagyjából kimondhatjuk, hogy nem működik (vagy nincs az orrunkra kötve), a feketekukac láthatóan szaporítható, de sajnos olyan tempóban, hogy csak "ritka kiegészítőként" jöhet szóba az etetésük... Vagy mégsem? Gábor, kicsit elbizonytalanítasz, mert nem nagyon jön le az időtáv és a mennyiségbeli összefüggés, csak azt látjuk, hogy most már azért elég szép mennyiség gyúlt össze! Van valamilyen benyomásod, hogy a legutóbbi megoldással mennyi a duplázódási idő?

Csak ezek miatt még nem írtam volna, viszont van egy szerintem kukacaid számára hasznos észrevételem: én a Physák mellett a Planorbisokat is száműzném medencéjükből. Nem egyszer láttam saját példányaimat számukra kevésbé eleségdús időben tubifexet fogyasztani, ezért attól tartok valamennyire visszafogják a tenyészeted sikerességét!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #12 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában
Ha már szóba került ez az eleségállat, félve kérdem, tud-e valaki oltást adni?
Most, hogy egyhamar nem megyek kórházba, szívesen folytatnám a velük való bíbelődést.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #13 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában
Juj de szuper!!!Na ezt eddig még sehol nem láttam,fantasztikus..beleásom magam!
Nagyon szépen köszönöm! (y)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #14 Írta: Mátéfi
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #15 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Lumbriculus variegatus témában
Szia!
Időközben még egy adalékot hozzá tudok tenni a dologhoz:a megjelenés napján már kaptam chaten visszajelzést a mestertől...olvasta!:)Tájékoztatott,hogy a másik kolléga-aki a blogban említve van mint "neten elérhetetlen"-talán kilátogat a börzére..oltári lenne!Ő aljzat nélkül csinálja,és javában etet velük,nagyon sikeres!Felajzott íjként feszülök immár az időpontig,és remélem hogy megtisztel pár mondat erejéig a kolléga ha kilátogat!
Ismét egy nagyon jó példája annak,hogy nem mindig az jár élen tudásban aki blogot ír-ezt nagyon fontosnak tartom itt rögzíteni!Sok alkalommal találkoztam már olyan akvaristával,vagy tenyésztővel aki kerek-perec elzárkózott a hálózaton való ténykedéstől-sőt jelenleg is van olyan kapott ígéretem amiből nagy valószínűséggel semmi nem lesz!Én megértem ezt..nem mindenki hajlandó időt szánni erre,sőt talán néha egy kis magyar titkolózás is körülleng néhány dolgot.Lehet aztán olyan is aki negatív tapasztalatokkal rendelkezik -leginkább a személyeskedésbe menő viták miatt.Ezt mindenképpen el kell kerülnünk..hátha lassacskán visszaszivárognának közénk!;)
Figyelem: Spoiler!

Van egy kérdés is a hozzászólásodban...jólesik a dolog ha így gondolod.Ez talán az eddigi leghosszabb,viszont nem hagyhattam ki a fórumról származó gondolataimat sem-ezért aki gondolja az idézőjeles bekezdéseket bátran hagyja ki!Így szépen egyben vannak a dolgok...Megszenvedtem ám keményen ezzel a bloggal:(Több szegmensből állítottam össze,néhány hajnali csendes órát is feláldozva.Azonban az utolsó napon mikor azt hittem hogy már csak a saját tapasztalatok megírása következik,beütött a krach...A blogger mindent szétszórt,volt hogy a képeket összekeverte,de olyan is mikor "kiírtam a falra"-szó szerint!A blog írása közben valami nagy gáz lehetett,mert alig bírtam valamennyire helyrepofozni-végül csak sikerült,mert nagyon akartam ezt még időben elétek tárni.
Ha sikerült "kitolnom veletek",akkor elértem a célom:kedvcsinálás,figyelemfelkeltés!Soha nem szabad feladni...ha többen csinálunk valamit nagyobb az esély a sikerre.Várom továbbra is a szakmai észrevételeket-bárcsak adná a magasságos hogy legyen ettől jobb,gyorsabb módszer a tenyésztésükre!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #16 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Lumbriculus variegatus témában
Eddig kétszer "emlegettelek" Gábor. Az egyik eset az volt amikor megláttam hogy milyen "kis" blogot rittyentettettél. A másik alkalom pedig az elolvasása után, hogy miért tolsz ki velünk, miért kell ennyire profi kedvcsináló blogot írni. Most épp azon agyalok hogy hova tudnám őket elhelyezni ha megint szereznék belőlük...
A régebbi próbálkozásom, nem volt valami sikeres, nem igazán szaporodtak és miután tele, lett az egész kagylósrákkal feletettem az egészet.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 5 hónapja #17 Írta: halőrxxl
halőrxxl létrehozta Lumbriculus variegatus témát
(A féreg ami megváltoztathatja a hobbinkat) A közelmúltban információkat kértem olyan társainktól akikről tudtam hogy van black worm náluk..ám mint kiderült mindenkinél csak volt már.A FB-n is információgyűjtésbe kezdtem volna,de megválaszolatlanul maradt a tudakozódásom.Mindösszesen egy komolyabb érdeklődést keltett a férges téma-talán nem véletlen hogy egy Corydorasokkal foglalkozó zárt csoport angol tagjai tudakozódtak volna,és megjegyezték hogy bizony e témában már nagyon elkelne egy cikk is.Ők a nagy szakértők-de tényleg azok ám!Így azt gondoltam nektek magyar hobbitársaimnak ne legyen ilyen hiányérzetetek....lesz black-es blog;) Nagyon-nagyon hosszúra sikeredett...javaslom szegmensenként olvasni. Egy hazai akvaristák számára kevéssé ismert,mégis érdekes kis férgecskéről szeretnék nektek tájékoztatást nyújtani…lázban tart engem!Hogy miért az ki fog derülni cikkemből-bízom benne hogy korrekt és élvezetes írást tudok nektek átnyújtani,hiszen közel két éve érdeklődöm utána.E cikkben pár linket is fogok prezentálni azért,hogy idegen nyelveket jól beszélő kollégáink még jobban tájékozódhassanak....a magyar nyelvet kizárólagossággal bírók pedig olvassák élvezettel néha bizony az érzelmektől is vezérelt írásomat-kellemes szórakozást kívánok nektek!:) Legelőbb azonnal indítsunk egy linkkel ha javasolhatom-nem tisztem hogy tudományos leírást eszközöljek semmiféle állatról/növényről,ezt megteszik sokkal jobban hozzáértők-mi is ez a kis féreg tulajdonképpen,hová sorolja a taxonómia,és hol honos?Ha ennyire mélyen érdeklődtök iránta,itt javaslom tájékozódni: http://eol.org/ Röviden és minket akvaristákat érdeklő pár dolgot szeretnék azért veletek megosztani-kérem figyelmesen olvassátok,mert némelyik tulajdonságának nagyon markáns szerepe van az otthoni tartás/tenyésztés során. A féreg a Lumbriculidae családba tartozik melynek tagjait nagy általánosságban blackworm-nek szokás nevezni.Bár kinézetre a felületes szemlélő számára rendkívüli hasonlatosságot mutat a Tubifex fajokkal,mégis eltérő attól-nézzük melyek ezek.A leírásokban mindenütt feltűnik az élőhelyük elkülönülése:míg a tubifex a mélyebb és szennyezettebb környezetet preferálja/ugyanakkor sokkal oxigén igényesebb is!/addig cikkem szereplője megelégszik némi mocsárszerű vízszinttel...4-5centimétert írnak nagy általánosságban,benne rothadó/korhadó levelekkel,bomló növényi részekkel.Innen ered másik elnevezése a "mudworm",és ennek különösen fontos szerepet gondolok adni:ha egy féreg ilyen kevés vízben,ilyen körülmények között is életképes-sőt szaporodik!-akkor nem lehet nehéz dolga annak az akvaristának aki eltartani,netán még szaporítani is szeretné!Na persze..de menjünk csak sorjában! Élőhelyként szerepel az Egyesült Államok ugyanúgy,mint Európai országok...na ez érdekesen alakul.Egy kis utánajárás árán megtudhatjuk azt is hogy nagy valószínűséggel nem ugyanarról a fajról-L.variegatus-van szó,hiszen eltérést tapasztaltak a genetikai vizsgálatok során.Bár rendkívül hasonló az európai származású féreg is,nyilván konvergens evolúcióról lehet szó-de ebbe nem szükséges belemélyednünk. Nagysága 3-3.8 cm,de megjegyzik hogy a vadon tenyésző törzseknél akár 10cm-es példányok is előfordulhatnak.A rendelkezésre álló adatok szerint 150-250 szegmens alkotja testét,és e szegmensek mindegyike képes magát a férget is regenerálni...itt azért van némi fenntartás-ellentmondás a különféle irodalmakban.Egyes források jelzik hogy mennyi az a szegmentum ami még képes önálló kifejlődésre bírni a black worm-öt,de tény az hogy 6-8 szegmens már ha lassan is,de "kifejlődhet" egésszé.Ilyenkor természetesen nem kapunk olyan szép és egyenletes férget mintha természetesen megnőtt állatkát tanulmányoznánk,de életképes....előfordulhat azonban kétfarkú,csökevényes fejrészű is közöttük.Kísérletek során azt tapasztalták,hogy ha három részre vágott férget vesznek alapul a feji rész fejlődése lesz a legbiztosabb,a középső rész a leggyorsabb-bár itt elhullás is volt már-a farok rész pedig nem élte túl a három hetes kísérletet. Maga a féreg egy rendkívül egyszerű felépítéssel bír,pulzáló vérerek keringtetik vörös színű vérét,bőrlégzéssel rendelkezik. "Emésztőrendszere" mindösszesen egyetlen testén végigfutó bélből áll,az izmos garaton át ebbe jut a táplálék.Ahogy halad végig a férgen a táplálék úgy szívódnak ki belőle a különféle összetevők-gyakorlatilag egy folyamatosan zajló folyamatról beszélhetünk,ahol maga az emésztettség állapota sem hatalmas hatásfokú. Beszéljünk a L.variegatus lélegzéséről még kicsikét: ,mint említettem sem tüdővel,sem kopoltyúval nem rendelkező,bőrlégző állatról van szó.Sok helyen említik az élőhelyén lévő sekély vízborítást,és gyenge áramlást-esetenként még állóvízi jellegről is szó van.Ha a féreg nem érzi elégnek a vízből felvehető oxigént teste hátsó részét a vízfelszínre nyújtja,és ott mintegy derékszögben elhajolva megnöveli annak légkörrel érintkező felületét....tehát nem mozog úgy mint a tubifex,nem hullámzanak a víz alatt! Szaporodása laboratóriumi körülmények között csak és szinte kizárólag a szegmensekre vagdalással történik,de megjegyzendő hogy spontán szétszakadozásra fragmentálódásra is képes! Ha megzavarjuk a féregcsomót,esetleg fizikai behatásnak tesszük ki akkor magunk is megfigyelhetjük hogy szinte széttöredezik...ez a későbbiekben hatalmas jelentőséggel bír,visszatérek rá. A szakirodalomban néhol még olyanokat is olvashatunk,hogy ivarérett egyedekkel nem is igen lehet találkozni....máshol pedig arról szerezhetünk tudomást hogy alkalmanként 4-8 petét,vagy ún. kokont rakhatnak.A szexuális dimorfizmus legapróbb jelét sem fedezhetjük föl,hiszen nem váltivarúak.Minden féregben megtalálhatóak a hím,és a nőstény nemi szervek is/hermafroditizmus/,párzásuk kölcsönös megtermékenyítéssel járó folyamat-ez nagyon hasonlóan történik mint az ismert Lumbricidae fajoknál. Elmondható hát hogy ha az ivaros utat kívánjuk velük folytatni,nincs egyszerű dolgunk..... Nos eddig a száraz irodalmi rész....innentől kezdve ismét némileg könnyedebb hangvétellel,de nem kevésbé szakmai szemmel folytatjuk.Ha figyelemmel követitek az Akvárium Magazin fórumát magatok is láthatjátok hogy párunkat rendesen lázba hozott e kis féreg birtoklása,és némi sikert is elkönyvelhetünk....A beszélgetésünket itt követhetitek,blogom apropója pedig eddigi tapasztalataim és tudásom összefoglalása: http://www.akvariummagazin.hu/index.php?option=com_kunena&func=view&catid=4&id=17&limit=20&limitstart=100&Itemid=322 A beszélgetésünk a tavalyi börze időpontjától,a 117.sz. post-tól indul,tehát összefoglalóm is e naptól datálódik...Feleslegesnek érzem az újbóli begépelést,helyette kronológiai sorrendben a saját állományomról írt postokat ide beillesztem-legalább szépen lekövethető a botladozásom a témában. "....Már a börzén is folyton visszatértem a a stand azon szegletéhez ahol ezek hűtve várakoztak,és unos-untalan nézegettem őket.Nem kívánnám totálisan dramatizálni a bennem dúló olthatatlan tudásszomjat velük kapcsolatosan,de tény:rendkívül jelentősdolog megjelenésük a hazai élő eleségek között!Hálás vagyok a lehetőségért,hogy magam is tulajdonosa lehettem pár adagnyi L.variegatus-nak,így nálam is elindult egy szaporítási kísérlet.Erről azonban még nagyon hamar lenne beszélni..egyenlőre a férgecskék akklimatizálása van terítéken. Én a legmesszebb menőkig javasolnám minden erre hivatottságot érző kollégának,hogy szerezzen be pár adagot-próbálkozzunk együtt,és osszuk meg tapasztalatainkat! Való igaz:"belelkesedtem"...olyannyira,hogy most a post feladása után azonnal megyek is megszemlélni új "hobbitársaimat"" ".... Nálam eléggé nevetséges módon a vizükben egyszerű-nem fehérített!-WC papír van,a létező legolcsóbb,fullgagyi minőségben.Ezt tartottam legjobbnak,ugyanis ennyire olcsón csak nem tesznek bele semmi illatosító,bőrkímélő stb.adalékot;)....Nem is csalódtam:férgecskéim csodásan belefurakodtak, a víz kristálytiszta-pedig mindössze egyetlen porlasztó van velük-semmi szűrés.Egy akvárium tetején van a 7 literes edénykéjük,benne 3-4 centi víz...egyenlőre egyszer kaptak Sera vipant...semmi bajuk!" ".... Spirulina tabletta?Van itthon természetesen,de nem fogok nekik adni..szemtelenségemben odáig megyek,hogy megkapják azt amit valószínűleg otthonukban is:jó kis folyóvízi iszap némi korhadékkal..vagy esetleg némi száraz tht-vízben áztatva. Elképzelhető hogy mielőtt ehhez a drasztikus lépéshez folyamodnék,azért még egy effektíve nagy alapterületű medencében készítek nekik régi zsákvásznat visszahajtva-benne szigorúan tiszta kartonnnal töltve-nekik amolyan vízparti élőhelyet.Így gondolnám biztosítani azt,hogy maguknak olyan szinten-mélységben találjanak élőhelyet ahol jól éreznék magukat! Természetesen tisztában vagyok vele hogy amit művelek az már kissé túlmegy a határon...ám nálam első körben ennek a kis féregnek a biztonságos megtelepedése a cél,aztán ráérek én még a szaporításukkal bíbelődni;) Imádom a kihívásokat..tavaly még csak álom volt e féreg hazai megjelenése,ma pedig már nálam is tanyát verhetnének ha ügyes vagyok.Meglátjuk ők hogyan tolerálják a borsodi csapvizemet.Mert abban vannak:most 8nk,8ph-hát bizony eltér az élőhelyüktől,de ha kell kétféle lágyvízzel is kedveskedhetek nekik,bár célszerűségi okokból csak az esővizet szeretném bevetni ha szükséges.. Kollégák:ha esetleg rosszul gondolkodom szivesen veszem a kritikát..nem akarnám hogy kipusztuljanak rég vágyott vendégeim,szóljatok ha valami nem ok!" ".... Friss infóim black worm ügyben:ismételten "felnéztem" az állományt,és jelentem mára átalakult a közeg...a WC papíros hordozó tökéletesen szétmállott,már nem egyéb mint papírpép.A betett porlasztó alatt kisebb csoport L.variegatus csoportosult,már azt hittem ennyien maradtak:( Azonban szerencsémre belecsippentettem a csendesebb áramlásban felgyülemlett papírpépbe,és mit tapasztalok?Az nem az uraim..hanem egy igen egészséges féregkultúra!Jó kis vaskos variegatusok siklottak ki ujjaim közül,és pontosan olyan érzés volt mint amikor egy jó csomó frissen szedett tubit fog az ember a kezébe. Egészségesek,mozgékonyak...úgyhogy ma megetetem őket még vipannal,de holnap már papírcsere is lesz...Lehet "raggajtani" kell egy tenyésztő üvegcsét nekik,még szerencse hogy pontosan van is olyan 18centi magas 8-as üvegem itthon.Eddig nem tudtam mire lesz jó,de egy nagy alapterületű-80X50 centiben gondolkodom egyenlőre-kísérleti medencécskét csak kiad...Ha ez így folytatódik a pincénkben fogom berendezni nekik a pár post-al előbb tárgyalt zsákvásznas partszakaszos élőhelyet-ki tudja? Még nem daraboltam őket-van valami tapasztalat valakinél ebben az ügyben?Mennyi idő alatt fejlődik vissza a farkuk..akarom mondani hogy gondoljátok:vajon hány szelvénynek kellene együtt maradnia ahhoz,hogy abból még újabb L.variegatus fejlődhessen ki?" ".... Azt gondolom hogy érdemes volna kipróbálni még valami első gyártású kartont,de még ütősebb volna a banános ládákban lévő erős vastag papír!Ez esetben nem preferálnám az újrapapírokat..ki tudja mennyi nehézfém,folyósodást elősegítő anyag,esetleg más vegyszer maradék van bennük...A WC papír végleg kimegy náluk a "divatból" amint megfelelőbb hordozót-közeget találok!" Itt volt egy sajnálatos esemény,mert nagyrabecsült kollégám jelezte:nála sajnos kipusztult az állomány egy jónak gondolt papír alkalmazása miatt-nekem máig maradandó az az érzés ami ekkor elfogott.Egyszeriben kezdtem félni a férgek körülményeinek bárminemű megváltoztatásától,mert úgy éreztem hogy ha becsülendő tudással megáldott kollégámnál ez történt,nálam is bekövetkezhet.Ezt egyszerűen nem engedhettem meg magamnak hiszen nem minden nap utazok a fővárosba,a postai szállítástól ódzkodom-tehát ha elpusztulnak,akkor esélyem sincs folytatni velük a kísérletezést.De folytassuk csak akkori gondolataimmal: "..... Kimondhatatlanul sajnálom a történteket én is...bár tudom hogy mindent beleadsz a hobbiba,néha a legjobb szándék is kevés az ehhez hasonló vis maior-ok kivédésére.Reménykedem benne hogy mielőbb tudod pótolni állományodat,és tovább kísérletezel velünk... Én is "arra vetek"-gondolok-hogy a papír volt a ludas,hiszen vized mondhatni ideális kellett hogy legyen nekik-főleg ha ez a cserevíz megegyezett,vagy csak nagyon kis mértékben tért el eddigi vizüktől.Tudom hogy semmi szükség arra hogy pontosan neked mondogassam a dolgokat,hiszen ismerem tudásod felszínét...amiért mégis megteszem,annak az az oka hogy hátha valaki olyan is próbálkozik azzal hogy őket szaporodásra bírja,és talál hasznosat a post-omban. Tehát:irtózatosan számít a víz paramétereinek változatlansága,de esetleg nagyon lassú változásokkal beleszoktathatóak totál más paraméterekkel rendelkező közegbe is..Közeget írok,hiszen mint írod változtattál a papíron-sőt itt az ideje hogy én megosszam az én közegem "márkáját,hiszen ezen nálam eleddig jó egészségnek örvendenek,és mintha nagyon lassan,de gyarapodna számuk is!:)Tehát:én Tesco gazdaságos WC papírban tartom őket..nevetséges,de ezt találtam a legfapadosabbnak,ami talán semmiféle bőrápolót,szinezéket stb. nem tartalmaz-hiszen olyan olcsó! Egyébként aranyat ér a hozzászólásod...épen a mostani kényszerpihimen kívánok nekik más közeget is felkínálni!Tehát ma este a tenyészetük mellé helyezem a majdani vizüket-hőmérsékleti azonosság-holnap pedig pár egyed új akváriumba kerül.Csak pár darab...nagyon féltem őket. Köszönöm szépen hogy te a kudarcodat is megosztván nekünk hasznos tanulsággal szolgáltál! T.:Gábor Ui.:leellenőriztem őket most...az állapotuk rendkívül meggyőző,ujjaimon éreztem a kép készítése közben,hogy mint igyekeznek vissza az éltető elemükbe!:)Ha legközelebb folytatnád:hasonló örömet kívánok neked,és minden e "projekten" dolgozó kollégámnak!A kép pedig: Blackgif.gif "....Sok dolgot megértettem... Többek között azt is,hogy a chaten miért emlegettétek nekem olyan előszeretettel a 23 centis vízoszlopot..holott nálam 3-4 centiben vannak.Már éppen aggódni kezdtem hogy rosszul emlékszem a dologra,de nem..egy másik linken kifejezetten ezt ajánlja nekik-na ez roppant érdekes! Így azt gondolom:badarság annyira ragaszkodnunk a tökéletes vízszint beállításához,hiszen valószínűleg a természetben sem méricskéli senki.Viszont még mindig azon hezitálok,hogy olyan akváriumban kellene próbálkozni amiben esélye lenne saját magának kiválasztani a vízborítottság mértékét-magyarán:ahol van lehetősége magasabbra is mászni,és ott megtelepedni!Persze lehet hogy a mi levegőztetésünk old be annyi oxigént,hogy nincs szüksége a felszíni vizek oxigéndúsabb közelségére... Nos ilyen gondolataim vannak velük kapcsolatosan így kora este. Még egy másik:Mac linkjének olvasása közben döbbentem rá,hogy a Google fordító megint kibabrált velem:(Az eredeti szövegben 23 inchről beszél a fordító pedig minden további nélkül azonnal "átváltja" nekünk centire..De nincs gáz:mint tudjuk mindannyian más vízmagasságot adtunk nekik-és e miatt nem volt gáz még hála istennek:)! Van még egy másik igen lényeges mondandója is a cikknek,és ez pedig a fragmentáció.Nem okoskodok,utánaolvastam:ez bizony szintén a férgek széttöredezése,darabokra szakadása útján való létszámnövekedésről szól!Elgondolkoztató hogy Szotyikánál is,és gyakorlatilag nálam is mintha ivarosan szaporodtak volna-de az is lehet,hogy csak "benézzük" az eredményt-bár esküszöm mintha többen lennének. Ismét meg kell állapítani:az út kezdetén járunk,..." ".... L.variegatus:köszönik jól vannak,viszont lassan költöznének-ha jól sejtem;)Ezért ma rendbe tettem egy valahai ajándék teknőstartó medencémet,bízom benne hogy black worm-jeim egy része a nettó 74X34 centin,12 centis vízborítás alatt tovább fognak fejlődni.E kis élőhelyen azonban más viszonyokat tervezek létesíteni:leviszem a pincénkbe őket!Itt állandó 15-16Co van,-és bár át kell fúrnom a mennyezetet némi levegőcső átvezetés céljából- tudásom mai állása szerint ez elegendő szaporodásukhoz is.A közeg,a szűrés,sőt még az etetésük is meg fog változni,azonban előbb egy részükkel teszek csak kísérletet!Egyenlőre vízpróba alatt van a kis medencécske,így továbbiakról korai lenne még beszélni." Ekkoriban történt hogy egy másik kollégánk olyan sikereket ért el tojástartón tartott blackekkel,hogy már etetett is velük....hú,kimondhatatlanul belelkesültem,hiszen tojástartóm az van itthon dögivel!Nézzük csak milyen hangulat volt: ".... Ember..te már black-el etetsz???Csúcsgratula!! Én még akkor igen óvatoskodok hozzád képest,hiszen elsődleges célom egy értékelhetőbb mennyiséggel megkísérelni a szaporítást.Nálam is jól vannak,és csatlakozom Mac-hez:mindent...mindent azonnal írj le! Ügyes vagy...ez igen! .....a blackek igazi virgonc kis férgecskék!Aki tubihoz szokott,el sem tudja képzelni azt a villámgyors reakciót amit érintésünk vált ki belőlük-számos kísérleti leírás is utal rá.Szeretni fogod őket....pontosabban élvezni a velük való törődést.Halakkal kapcsolatos tapasztalatokban úgy néz ki csak sokadik lehetek majdan-de a kollégának elismerésem!" ".... Ne feledjük a blackjeinket...a minapi vízcserekor készítettem pár fotót,az értékelhetőeket mutatom is: 2012.07.15 005.jpg Mint látjátok nálam zsákszöveten vannak..de nem hiszem hogy egyszerű dolgom lesz az eltávolításukkor.Lapos medencéjük nem a legkedvezőbb helyen,a most is hűvös pincében van-nem a legjobb hely nekik,szerintem igenis kívánnák a melegebb vizet.Talán ha majdan elkészül az újabb állványom.... Jellemző rájuk a minél rejtettebb elhelyezkedés: 2012.07.15 006.jpg A zsákszövet legkisebb redőjében is otthonra találnak,a lágy vizet-esővíz-pontozzák.Próbálkoztam az élesztős víz etetésével,a spirulina tablettával,és egy magas fehérje tartalmú száraz táppal is.Azon kívül hogy rettentően jó kondiban vannak,mostanában érdemi szaporodást nem tapasztalok.Nem vagdalom őket...inkább a spontán fragmentálódásban bízva időzavaromban most inkább a megőrzésükre apellálok.Bízom benne hogy a későbbiekben lesz elegendő időm-addig pedig ők akklimatizálódnak a nálam lévő körülményekhez/itt nem a hőmérsékletre gondolok!/." "....Black worm-el kapcsolatosan szabályosan álmodni is szoktam..ne tessenek nevetni! Nem elég hogy magyar akvaristáknak már hozzá lehetett jutni,de nekem is vannak..értitek,nekem!Mikor a télen még csak a neten olvasgattam róluk,én meg voltam győződve róla hogy vágyálom marad számomra e féreg.Aztán a legnagyobb meglepetésemre mégis szerencsém volt.... Egyáltalán nem dramatizálási célzattal,de aki hozzám hasonlóan egy kissé izoláltan él bizonyára megérti:áhítattal viseltetek irántuk,hiszen ha sikerülne megoldani a szaporításukat,egy újabb élő eleséggel gazdagodhatna a halaim étlapja.És hogy mit álmodok..ugye ez érdekel néhányótokat? Nos...már volt olyan hogy a pincémben szabályos L.variegatus mező fogadott a számtalan edénykében....vagy azt is említhetném amikor-persze csak álmomban-a mai napig egyetlen kis medencécskéjükbe pillantva hatalmas gombócokká egyesült állományukat pillantottam meg. Ugye mikor álmodunk,akkor agyunk megpróbálja feldolgozni mindazt amire nem volt ideje..vagy csupán valóban álmodozunk. Nézzétek...bárhogy is lesz én nagyon féltem őket.Mikor betelepítettem őket az első tálkába,és a WC papírt betettem nekik,kényszeresen ellenőrizgettem őket szinte félóránként.Mikor kollégám említette hogy neki az élelmiszeripari tisztaságú papíron tönkrementek..én vidékiesen szólva "berezeltem".Bizakodtam azonban..és megmaradtak,sőt mint anno írtam is még szaporodtak is a meleg fürdőszobai körülmények között.Hogy most mi van velük azt már írtam..de manapság már nem hezitálok annyit ha etetnem kell őket!:)Lazán belemosok egy darab élesztőt nekik,vagy éppen a kezem ügyébe kerülő száraz eleséget szórom be.Esetleg ahhoz mit szólnátok ami ma műszak közben jutott eszembe:halszeletkét tennék be hozzájuk... Szépen elvannak a zsákdarabon..kicsiket is látok szép számban...imádják a lassan áramló vizet.Időközben már kizárólag esővízzel cserélek nekik,és ők egészségben elvannak.De...irtózatosan lassú a szaporodás,bár nem zárom ki azt hogy a zsákvászon redőiben az eredeti mennyiség 8-10 szerese bujkál. Még egy dolgot meg fogok csinálni nekik:a medencéjük mérete lehetővé teszi,hogy kis "partszakaszt" alakítsak ki-tudom írtam már,de még nem tettem semmit ennek érdekében.Lila gőzöm nincs hogy maguktól melyik szintet választanák..ebben fog segíteni a leírt ötletem,miután végre megvalósítom.Jelzek majdan...ki sem bírnám,főleg ha valami sikerülne. Szenvedély..vagy csak egy felnőtt játéka,emlékezve a gyerekkorra?Én azt gondolom mindkettő-érzékenyen érintene ha elvennék tőlem!" Ezek után hosszú ideig nem is beszéltünk róla....nem értettem miért?Talán mindenkinél kipusztultak,vagy érdektelené vált a téma?Azért én néha csak jeleztem hogy mi a "pálya" nálam: "... Aztán lenne még a Black Worm ami érdekelhet titeket...mert vannak nagyon jó híreim is!Feltelepültek ugye a pincéből a fürdőszobánkba-feleségem imádta is!-most 23 fokos vízben leledzenek,és a WC papírt eszegetik nem akárhogyan:)Hihetetlenül szépek ahogy már egy kisebb kolóniába álltak össze,és egy ugyancsak cseh emelő sodrásában élvezkedve ringatóznak a vízben.Ezek azonban másak mint a tubik...mikor felhoztam őket olyan kis vékonykák voltak,most meg már kezdenek "pocakosodni"..persze már van kajájuk,nemcsak a túlélés a cél.Mint jeleztem is én csak a lassúbb ivaros szaporodásukra apellálok,nem szeretném darabolással növelni egyenlőre számukat.Mindenesetre nagyon biztató hogy már több mint 11 hónapja éldegélnek nálam..Voltak sokkal többen is,de a mostani állományom igazi Bear Grylls...adja a magasságos hogy tovább tenyésszenek nálam." Ez a hozzászólás ismét beizzította az érdeklődést,jöttek is a különféle linkek,videók!:)Magatok is megláthatjátok ezeket ha beírjátok a YT keresőjébe a "breeding black worms",netán más hasonló angol kifejezést.Rengeteg találat mellett úgy éreztem hogy nagyon kevés az ami számomra is jó lehet..ekkorra ugyanis már volt saját tapasztalatom,és irányvonalam is: "....Black worm...az ok hogy csodás telepeket látok a képeken,de mi a csodát esznek??? Ekkora szűrés-keringetés szerintem nem is kell nekik...de a kisördög azért csak bennem bujkál:a túlfolyó ezeknek semmiféle akadályt nem fog jelenteni.Simán az egész berendezést belakják,"oszt kész" Ha angoltudó van azok között akit érdekel a téma érdeklődjetek már utána ha kérhetem! Elnézem az én blackjeimet,és ők bizony a világért nem jönnének elő a cellulóz iszapból-csak kis darabkájuk kandikál kifelé.Felvetődik bennem a gondolat hogy vajon mi lesz ha szeretném őket tisztán kiszedni?Na hagyjuk is..magamnak ástam ezt a vermet,tudom! Pár héten belül egy olyan helyre települnek át,ahol lehetséges róluk fotót készíteni-igérem mellékelem majd!" ".... ..Black worm-alias Lumbriculus variegatus ugye....rengeteget olvashatunk róla netszerte,de hazai tapasztalat alig van.Ismeretségi körömben tudom hogy Szotyika,és Pecajocó is tart/tartott?/ belőlük,azonban náluk a fragmentálódással való "sokszorozás" dívott..én meg nagyon szerettem volna ha az "ivaros úton" járhatok. Hát nincs egyszerű dolga annak a hobbistának aki ilyesmi férgeket szeretne otthonában használható mennyiségben tenyészteni az hétszent!Elnézegetem a kaliforniai farm képeit,olvasgatom a speciális pellettjükről szóló ajánlatot stb...de unos-untalan felmerül bennem a kérdés:mi a fenét akarok most? Nyilván hatalmas szerencsém volt akkor mikor a pincénkben 15-16 fokos vízben is meg tudtam tartani a magasabb hőmérsékleti igényű férgecskéket,és biztosan nem a tudásomon múlt hogy a közeg is megfelelőnek bizonyult.Azonban mikor felhoztam őket egy kisebb medencébe,már igen leromlott állapotban,és számszerűen megfogyatkozva vághattak neki az újabb kísérletemnek..szegények.Talán ha 150-200 egyedet számlált a közösség,soványka kis testük szinte csak árnyéka volt annak amit szerettem volna.Tanulság azonban mindenképpen leszűrhető:minden férget a megfelelő körülmények között kell tartani,mert a génjeikbe ivódott igényeket átírni nem lehet! Megejtettem hát a dolgot-igaz én akkor úgy gondoltam pár nap múlva ki is önthetem őket,ezzel mindörökre véget vetve álmomnak hogy őket egyszer még etetni fogom halaimmal.Etetni-merthogy spontán fragmentálódásuk olyannyira alkalmassá teszi őket a kisebb halak etetésére is,hogy elsőrangú eleségnek érzem őket!Az újabb helyükön aztán ismételten megetettem őket WC papírral..a legolcsóbb,egyrétegű,nem fehérített változatról van szó.Némi granulált halkaja is a vizükbe került,bár mindannyian tudjuk hogy nem ezeket,hanem a rajtuk kialakuló mikroflórát eszegetik...Érdekes hogy rengeteg helyen az igen lágy vizet ajánlják heti többszöri cserével,és intenzív szűrés mellett.Most kérném hogy nézzétek meg az én kultúrámat: Na?? Álmomban nem gondoltam hogy ismét beindulnak,sokasodnak! A kép a maga valójában mutatja a medencéjüket..a szivacs még a saját pincebéli menedékükből származik,lassacskán ki is költöztek belőle-eltávolítom.A szűrés/levegőztetés egy cseh emelő feladata,amit remekül el is lát-ezzel kapcsolatosan "csalnom" is kellett!Ha üzemszerű körülmények között mutatnám be nektek őket,bizony nem látnátok a férgecskékből csak pár milliméternyi farkincát...így egy félórai várakozás után készült a kép,miután elzártam a levegőt.A kialakuló alacsonyabb oxigénkoncentráció kicsalta őket a cellulóz iszapból,hogy megcsodálhassuk tömegüket,és igen erőteljessé vált testüket.Szó nincs itt már vegetáló lézengő férgekről kérem...a magasabb hőmérséklet,a megfelelő közeg,és nyilván az eleségek rendelkezésre állása meghozta kedvüket a reprodukcióra! Még néhány adat:sima járdánházi csapvízben vannak,nincs fűtés,és a vízcsere is csak 10 naponta esedékes..de lehet hogy még ritkítani is lehetne!Vizüknek abszolút semmi illata nincs-a megszokott "akváriumszag" lelkesítő.A cseh emelőt alig gyöngyöztetem..nagyszerűen érzik magukat,sodrás szinte alig van.Ha figyelembe veszem hogy mennyire egyszerű a tartásuk,és mennyire igénytelenek akkor megint fellobog bennem a vágy:tenyészteném őket!Hmm...helyem meg alig:(. Mátéfi kollégával már beszélgettük:nagyon lassan szaporodnak ivaros úton-mindenhol ezt írják!-így sok helyütt a szétdarabolásukkal kényszerítik őket a sokasodásra.Én azt gondolom hogy továbbviszem ezt a vonalat-már az "ivarost"-és csak majd akkor kísérelem meg a szétszabdalásukat ha rengetegen lesznek..időm az van,ha szeretnétek időnként jelentem a fejleményeket." Hmmm-itt már valami olyan indult el ami nekem rendkívül tetszett!Most a blog írásakor is elgyönyörködöm bennük....Eddig hát a L.variegatus témakörének taglalása részemről-ha szeretnétek a fórumon visszaolvasva megtekinthetitek társaim reakcióit is,én mindössze az eddigiek összefoglalásának igényével másoltam be őket.Most viszont következzenek azok az észrevételeim,melyek az eltelt időben keletkeztek,illetve néhány kép a jelenlegi állapotokról. Indítsunk azzal a képpel amit legutoljára láttatok-kicsit scrollozz vissza kérlek! A képen egy kétségtelenül szép állomány van,érdemes elgondolkozni azon hogy a kedvezőbb körülmények hatására mennyivel letek többen!Ahogy említem is a pincéből mindössze 150-200 példány "jött föl",és bizony tényleg egy paraszthajszál választott el ekkor tőle hogy ne etessem fel őket.Nagyon siralmasak voltak...de erőt vettem magamon,és továbbra is foglalkoztam velük.Ennek hatását a képen láthatjátok-a mennyiségüket ekkor én már olyan "stampónyira"/3cl/ taksáltam..elindult hát valami! Tulajdonképpen nem is bonyolítottam túl a dolgot,hanem még egyszer igen tüzetesen átolvastam mindazt az irodalmat amit a neten találtam,és amit én jónak véltem.Nyilván nem vehettem figyelembe az eredeti élőhelyén kialakult körülményeket-de nem rendelhettem kaját sem nekik a messzi Amerikából.Ebben az időszakban beszéltem telefonon a mesterünkkel,és legnagyobb örömemre ő beszámolt arról hogy van még egy hobbitársunk akinél igen szépen "szaladt" a tenyészet egy darabig!Mindent tudni szerettem volna..ha nem is azonnal,de legalábbis rögtön!:D A mesterünk azonban kiábrándított-elmondta hogy az úr nem elérhető a hálózaton,így nem tudok vele párbeszédet folytatni....aztán később még arról is szót ejtettünk,hogy nála a kagylósrákok ellepték sajnos a tenyészetet,így annak sorsa bizonytalan.Hogy ezt a vonalat folytassam:a minap ismét beszéltünk erről a témáról,és megkönnyebbülésemre megtudtam hogy sokszori vízcserével sikerült úrrá lenni a Copepodákon,tehát működik a dolog az ismeretlen társunknál!Ez nekem ad egy kis bátorságot..... Lássuk hát hogy most per pillanat hogyan áll a dolog nálam,és milyen további meglátásaim vannak? A minap takarítottam őket-ideje volt,és szerettem volna csökkenteni is az időközben felhalmozódott papíriszapot,na meg a csigákat is.Következzen hát egy erőteljesen megosztó kép róluk-előre szólok: csak elhivatottabbaknak!;) A kép a teljesen leeresztett medencécskéről készült...alján ott a papíriszap,benne/rajta pedig a blackek.Már roppant kíváncsi voltam mennyien lehetnek,ezért belekanalaztam a kis kezemmel ;) : Héé..de hisz ez sokkalta több mint legutóbb!És még nem is szűrögettem,csak úgy belemarkoltam..na egy közelebbi: Ugye látszódik hogy ezek nem tubik-és erősek mint a veszedelem!Ahogy készült a kép sokan úgy gondolták hogy befurakszanak ujjaim közé,vagy éppen oldalra törnek ki a fotózás elől.Egy nyüzsgő tömeg-bár nagyon szeretném ha még sokkal többen lennének idővel. Ahogy megsaccoltam őket,most kb 1.5 dl körüli a mennyiségük,ám ahogy egyre többen lesznek egyre jobban tudnak szaporodni is.Ugye emlékeztek még:a pincéből talán ha egy gyűszűnyien jöttek föl.... Miután szépen kitapogatóztam magam,és frissen feltöltött medencéjükbe kerültek meg is nyugodtak,elhelyezkedtek.A következő képen ezt láthatjátok,alatta szolgálok némi magyarázattal: Jól tudom hogy az arányok megítéléséhez szükségetek van a mértekre:35x35x30 magas kis kocka medencéről van szó,ennek tudtam helyet szorítani az egyik állványon.A kép hátterében egy dupla szivacsos/TM20xTM30/ cseh emelő dolgozik,de igen-igen visszafogott tempóban.ahogy írtam is már alig gyöngyözik.Ez jól megfigyelhető a férgek mozgásán,illetve a vadonatúj közegnek szánt WC papír mozdulatlanságán is./Állóképen mozgást emlegetek...:(/ Tény hogy feleannyi levegő kerül itt felhasználásra, amennyi kb egyetlen 3 literes keltetőben....Joggal érdeklődnétek meg a papír minőségét:a létező legolcsóbb Lidl termék van bevetésen-körülbelül hetenként 6-8 kocka.Még valami:talán a legelső képet elnézegetve azt hinnéd olvasóm hogy ez a papíriszap soha az életben le nem ülepszik ugye?:)Ismerős..eleinte én is ezt gondoltam!Aztán rájöttem hogy ez korántsem így van-a kép mindössze 10 perccel a feltöltés után készült! A férgecskék egyébként itt még a felszínen vannak,ám rájuk jellemzően a sarkokban szeretnek csoportosulni. Fontos megjegyeznem,hogy ki nem állhatják az erős áramlást!Ilyenkor egy csomóba húzódnak-minha ennének valamit,de erről alább majd-vagy egyszerűen csak a legkisebb sodrásnak kitett helyre söpri őket a vízmozgás.Erőteljesebb szűrés alkalmas arra hogy a papíriszapot szinte maradéktalanul a szivacsokra tapasztja,de szegénykék akkor már nem érzik jól magukat.Szeretnek a felkínált aljzatban tartózkodni,de ha kevés a kaja bizony bevállalják a migrációt is!Aktívan keresgélik a sodrás határán-megint mondom ez nagyon kicsi!-lerakódott számomra láthatatlan eleségrészecskéket,és egy pillanatra meg nem állnak!Este jobban lenyugszanak-ilyenkor már nem kell tartani attól hogy a sziloplaszt sarkokból való kievésével szétdöntik a medencét/Na jó,ez vicc volt!:D/ Nézzük meg a következő képen hogy hogyan barátkoznak meg a papírral: Láthatóan tetszik nekik,és már meg is kezdték a "belakását"-figyeljük meg amint a papír kezd szétfoszladozni. A kép másnap reggel-tehát kb 12 órával később-készült mint a fenti.A faj ismertetőjénél írtam hogy milyen hosszúságot érnek el-nálam nem ritkák az 5-6 centis darabok sem,ez arra enged következtetni hogy jól érzik magukat,és ivarosan-ha lassan is de szaporodnak-mint a természetben! Kell ennél több egy akvaristának? Igen....tudnia kell hogy mit etessen velük,hogy miként gondozza őket-és miért lelkesedjen értük?Ezt ecsetelem majd a következőekben,folytassuk hát: Itt már lebontották a papírt-igen a WC papírt ami közegükként szolgál.Ez a kép kettő nappal az restart után készült.Figyeljétek meg a férgecskék vastagságát-bizony ezek táplálkoztak is a mikroflórából ami a papír bomlása következtében keletkezik.Valószínű hogy béltraktusukon áthalad ugyanakkor a papír is-ennek viszont semmi káros következményét nem tapasztaltam.Ha ismét visszaemlékeztek a sárga szövegrészre,akkor elmondhatjuk hogy a természetben is ez történik..megeszik a törmeléket. Egy kis magyarázat hogy miért hagytam el a zsákvásznat,holott megfelelő....De annak beszerzése errefelé szinte reménytelen már-itt sosem volt a szó hagyományos értelmében vett paraszti gazdálkodás,a durva vászonból/kenderből készített zsákok felkutatása pedig valódi expedíció volt számomra.Rengetegen adtak volna "régi zsákot"-mert ezt kértem volna-de aztán el kellett magyaráznom hogy igazi zsákanyagra gondolok ,nem régi műanyagzsákra!;) Végül ismerősöm és barátom ismerőse előkerített nekem egy szinte vadonatúj példányt,lehetett vagy 30 éves...kimostam,eldaraboltam,használtam.A régi fórumképeimen láthatjátok is hogy a férgek szerették-de hogy a fenébe szedjem ki őket belőle? Sós víz-ok,de nem tudom kontrollálni hogy adott vászondarabban mennyien vannak...szóval maradt a későbbiekben a papír mint aljzat. Térjünk most rá az etetésükre-a neten megelégszenek a klf. lemezes,és granulált tápok említésével,illetve a "barna papír szeletek"-el,na ez nekem irtózatosan kevésnek tűnik:( Adtam nekik kínomban faleveleket is....a megmaradó erezetekkel viszont mindig bajban voltam,mert hasonlóan viselkedtek mint a zsákvászon szálai:elválaszthatatlanul egybefonódtak a férgecskékkel....pedig ekkor már arra is gondoltam hogy hogyan fogok etetni velük? Gondoltam egy merészet,és egye fene bedobtam nekik az első ancibrikett darabkát-csak morzsányit,mert tudtam hogy ha nem eszik meg bajban leszek a levéldarabkák eltávolításával.Micsoda???Belepték mint darazsak a fészkükbe nyúló fejét-alig hittem a szerencsémnek!:) Mikor ezt megtapasztaltam már tudtam hogy jó lesz ez...egyre magabiztosabban etettem hát klf. halkajákkal,és ancibrikettel is.A mennyiséget is sikerült úgy belőnöm,hogy a víz kristály tiszta maradt,de a férgek is jóllaktak.Erre a mostani állománnyal is mutatok példát: Alaphelyzet tehát:férgek a papíriszapban,ancibrikett bedobva-egy órán belül: Ejjha!Ez bejön nekik-ajánlom! E kép sikerén felbuzdulva megmutatom hogyan helyezkednek el,ha granulált tápot kapnak: Mivel az apró szemcsékből mindenhová jut,így ők is mindenhol táplálkoznak. Felmerül bennetek hogy mit keresnek benn a csigák?Az ő szerepük első körben az lett volna hogy az ürüléket csökkentsék-de inkább az övéket eszik meg/dolgozzák át a black wormök.Szeretném jelezni hogy a Physa csigáktól szabadulnék ha tudnék-viszont nincsenek számottevő hatással a férgekre.Azért időnként leszedegetem őket,és vakrandiznak a helenáimmal. Volt hát már párféle eleségem amivel el tudtam őket látni...megjegyzem mindent megettek amit csak kaptak!Mégis elégedetlen voltam,mert éreztem hogy kell még lennie valaminek amivel találkozhatnak a természetben is..növények ok,ürülék rendben-de az élő vizekben dög is lehet! Ismét heveny olvasgatásba kezdtem a neten,mert nem hittem el hogy egy kis halhúsra ne lennének vevők! Egyetlen felhasználónál találtam azt,hogy bizony a medencéjében bennmaradt L.variegatusok rátelepedtek egy megdöglött halra.Abban a pillanatban már léptem is a fagyasztóhoz,és a "véletlenül" ott leledző apró keszegszeletkékből adtam egy morzsányit.Nem történt semmi....:( Ejjha...bukta? No azt nem hiszem el-reggel aztán már láttam hogy ráéreznek az ízére,és lassacskán csak megközelítik-délutánra pedig már tobzódnak is rajta!Erről van szó-megvan hát a keresett nagy fehérjetartalmú eleségem is nekik gondoltam.Aztán a múló idő alatt ez gyakorlattá is vált-8-9 naponta egy kicsike halszeletet kapnak: E képen nem látszik mi ez a nagy dzsembori,de akinek jobb szeme van az a két nagyobb csiga vonalának felezőjénél megpillanthat egy kis hátúszósugár darabkát-kárász szeletről van szó.A halszelettel való táplálás nem kezdő "férgesnek" való-óvatosan,kicsike darabot adjunk..napokig cummognak rajta,végül a szálkák is ..szóval nem is tudom hová tűnnek? A hal bőre szigorúan maradhat...imádják! Eddig hát a napi rutin ami a black worm nevű szerelmes férgeimet illeti.....mert igenis nagyon szeretem őket istápolni,de még jobban szeretném ha már etetnék velük!Türelmesnek kell lennem....ha sikerülne fél liternyire növelnem mennyiségüket-és miért ne?-akkor a szaporulatból már adhatnék ivadékaimnak is-hogy miért nekik arról kissé alább. Van itt még két hihetetlenül rossz videó is...képtelenség jobbat készíteni a gépemmel,de reménykedem benne hogy a lényeget fogjátok látni.Szintén hivatkozom a leírásuknál emlegetett extrém mozgásukra,nos ezt most megmutatom nektek: Ez a kis csővel ellátott fecskendő adta az ötletet arra is,hogy bemutathassam nektek a fragmentáció megtörténtét.Ehhez segítségül kellett hívnom pár halamat is,akik bár még sosem ettek belőle de készségesen kötélnek álltak.Kérem ismét ne a minőségre koncentráljatok,helyette inkább a halakat figyeltétek.El sem hiszem hogy ilyen étkesek,és hogy menyire jól fogadták az első férgeket.Amit érdemes figyelni:mikor a halak szájba veszik a blacket,az szinte azonnal széjjelszakad...ez az ami rendkívül jó eleséggé teszi!Direkt kisebb corykat kínálok velük,hogy észlelhető legyen ez a hatás.Ebbe aztán nem fullad bele egyetlen hal sem,nem okoz kínlódást a lenyelése...parancsoljatok: Lassacskán el is érkeztünk mondandóm végére...van viszont még valami amiről szeretnék beszélni.A blog kezdetén van az a kis zárójeles megjegyzés-most erről pár szót!Miért érzem úgy hogy megváltoztathatja a hobbit?Vajon én a köztudottan élő eleség kedvelő hobbista miért lelkesedem érte ennyire?Ha továbblépünk akkor még egy kérdés ide kívánkozik:mire alapozom ezt a légbőlkapottnak ható megállapítást? Sorban haladva tehát:első ránézésre ez a féreg tisztára úgy néz ki,mintha tubifex lenne.A taxonómiában egy darabig együtt is halad a besorolásuk,mégis aztán szétválik.Mi eleddig számtalan kísérlet során próbáltuk a nagyon kedvelt Tubifex fajokat tenyészteni de kisipari-sőt inkább hobbi -szintű eszközeinkkel nem értünk el számottevő sikert.A tubifexek igen soká eltarthatóak voltak átgondolt módszereinkkel,de azt nem állíthatom hogy nagyobb mennyiségben tenyészteni is tudtuk volna őket....sajnos! Bárki aki e sorokat olvassa biztos lehet benne hogy én egy sikeresen működő tubifex tenyésztő eljárásért akár még némi véremet is adnám....olyan eljárásért ami kivitelezhető általam is!Egy nagyon apró mellékszálként jegyzem meg hogy ezt a tervemet sosem fogom feladni-igaz idén másfél liternyi tubival voltam sikertelen a természetes vizekbe való kitelepítéskor,de ha úgy akarja a fentebb valóm is akkor lesz még alkalmam más irányban is próbálkozni. Most azonban örömmel konstatálom hogy egy más kontinensről származó Lumbriculidae némi sikert hoz nekem.Pontosan jól tudom hogy másfél deciliternyi mudworm még nem nevezhető sikernek-de ha az eredeti kiinduló mennyiséget nézem akkor mindenképpen lelkesítő!Egyenlőre nem is a mennyiség számít-sokkal inkább az hogy látjuk:tenyészhető akvarisztikai körülmények között is!Semmi kacifánt-ha van hely számára,ha megfelelően helyezed el....szóval ha a blogban leírtaknak megfelelően csinálod,akár Te is sikeres lehetsz!Ez az egyik ami igencsak lelkesí- tő!A másik tulajdonsága ami éppen ebből fakad:mivel otthon csináljuk semmi olyat nem tartalmazhat ami halainkra nézve veszélyt jelentene.Nem kell menni utána a boltba,nem kell előre szólni mint sok esetben a tubinál hogy kellene...a sorolást folytathatnánk még!Aztán hogy ezt ki ne hagyjam: nem kell darabolni a kis ivadéknak!Amelyik halacska képes a vágott tubit enni,az ezt minden előkészítés nélkül is eheti-tényleg lelkesítő a hasznossága! De akár nézhetnénk olyan szemmel is,hogy a kereskedelmünk/tenyésztőink oldalát helyezzük előtérbe. Ugye jól látom:ha a tubifex itthon nem elérhető,ha utaztatni kell száz kilométereket,és mindezen dolgok dacára is kelendő-akkor mi lenne ha itthon tiszta körülmények között valakik megpróbálkoznának a tenyésztésével,kereskedelmével?Egy lehetőség csupán....ha én a hobbista meg tudtam csinálni szinte a nulláról kiindulva,akkor esetleg profik nem éreznek ebben egy lehetőséget? Utópia?Meglátjuk! Blogomat ajánlom /ragaszkodom az abc-hez/ Horváth Tamás kollégámnak a lelkesedéséért-segítségé- ért ,Mátéfi Gyula állandó segítőnknek a tulajdonképenni érdeklődés felkeltéséért....és természetesen mindazon kollégáknak akik éreznek magukban annyi tenniakarást hogy nem adják föl egykönnyen! Szívből jövő tisztelettel és kiemelten megköszönöm a mesteremként tisztelt Pasaréti Gyulának az első pár kezdő csomagocskát...mikor a kezembe adtad őket 2012.06.02.-án még nem tudtam mekkora ajándékot kaptam tőled!Uraim:köszönöm! T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.193 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés