Cseh/?/ emelők a végsőkig I.!

Több
8 éve 1 hete #21 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Ez működőképes összeállításnak tűnik. A belepakolt szűrőmédia, mint súly, elég stabilan fogja tartani az aljzaton? Egy hasonló típus jut róla eszembe, amiről videót láttam:


A te verziódnál a cseh emelő miatt erősebb lesz a vízáramlás, mert a videóban csak a kavicsok között áramlanak felfele a buborékok. Annak viszont stabil csempetalapzata van. Azt még mindig nem tudom, hogy az áramlás erőssége hatékonyabb biológiai szűrést eredményez-e. Vízáramlás erőssége és iránya szempontjából biztosan jobb a cseh emelős változat.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hete - 8 éve 1 hete #22 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Kitaláltam egy egyszerűen elkészíthető, várhatóan jól működő szűrőmádiát cseh emelőkhöz, így néz ki:



szivacs nélkül, a kilyukasztgatás előtt (így jól látható mi van a flakonban):

Egy nagy lyukasztóval (16mm) kilyukasztottam a széles szájú fél literes flakon kupakját:

A flakon aljába beragasztottam egy kis piásüveg tetejét:

Vigyázat, polietilén, a Vinilfix sajna nem fogja, vennem kellett egy szilikonragasztót (FBS ide sajna nem jó), melyre ráírták, hogy ragasztja a polietilént (véletlenül a pvc-t is, ez még jól jöhet), ezzel sikerült jól beragsztanom a kis kupakot a PET palackba.
Hőlégfúvóval rámelegítettem a cseh emelő alsó végére, amitől ez kitüremkedett, így szépen belepattan a palack alján lévő ki kupakba és csak erősebb húzásra jön ki onnan:

Itt tátható szétszedve, mellette a jó kis lyukasztgató szerszám, mellyel villámgyorsan átdöfködtem a palack oldalát:


A palackba rakható akkora szemű kavics, szűrőkerámia, tört cserép, ami nem fér bele a csövön lévő lyukakba (azokat is lehet máshogy méretezni). A képen még nem látszik a levegőbefúvó cső, azt majd egy lyukon vezetem be, és rácsatlakoztatom a kicsi műanyag virágkaróból lévő csőcsonkra. Ennek kicsit nagy az átmérője, a légcső csak melegen megy rá, de legalább később nem akar lejönni róla.
A szivacsmatrac szintén lomizott ingyen cucc, akinek tetszik tehet rá rendes szűrőszivacsot is.
Last edit: 8 éve 1 hete by Pap Endre.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hete #23 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Már régóta töröm a fejem azon, hogy összeszedek egy talicska tört cserepet, belapátolom a betonkeverőbe víz kíséretében, bekapcsolom és hajtom addig, míg le nem gömbölyödnek a törmelékszemek. Ebből lesznek nekem gömbölyű cserépdarabok meg egy csomó samottiszap, ami remek töltőanyag agyagba kemencét építeni, nem reped tőle az agyag száradáskor, mert csökkenti a fajlagos térfogatapadást száradáskor.
A másik "nagy ötletem" hogy fűrészporral keverem meg az agyagot és kiégetem egy ősi módszerrel: szénaboglyába temetem és meggyújtom. Elég neki 600°C. ezzel nagyon porózus agyagot nyerek, melyből edényt készítek, így szűröm vele a pocsolyavizet ióvízzé (forralás után fogyasztható), ha teletömődik újra kiégetem. Ha golyókat vagy lyukas hengereket készítek belőle akkor bioszűrőtöltet lesz. Kiégetek vagy 100l-t akármilyen gezemicével, bioszeméttel, ami ingyen van. Bizony megérheti, mert semmi pénzbe nem kerül, csak dolgozni kell vele, de azt meg szeretek.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 2 hete #24 Írta: darer
darer válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
És a cseréptörmelékről mi a véleményed?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 2 hete #25 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Köszönöm, igyekszik az ember. Egy Hagen Maxima-R pumpácska volt a levegőszolgáltató. www.fintasticaquariums.com/product_images/hagenmaximar.jpg
Erről és más hasonló kategóriájú pumpáról olvashatsz itt is: halorxxl.blogspot.hu/2012/07/levegot-tis...sziasztok-kisse.html
T. :Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 2 hete #26 Írta: darer
darer válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Szia HALŐRXXL!
A filmedet megnéztem, gratulálok. Nagyom meggyőző, amit ott láttam. Mérlegelem az átállást.
Kérdésem: milyen levegőpumpát érdemes használni? Milyen márkájú az, amit a filmen használsz?
A másik: logikusnak tűnik, hogy a porotikus szűrőközegnek árult viszonylag drága siporax (ami ugye porcelán-féleség) meg lávakő helyett egyéb porózus, de a vizbe káros anyagot nem juttató anyg is használható. Pl. zúzott virágcserép, natur tetőcserép. Mi a véleményetek erről, van-e tapasztalatotok? Natur kerámiát rendszeresen használ az akvarisztika, és rengeteg ilyen hulladék található.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hete #27 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Sehogyan sem számolom! Tudjuk hogy maximálisan mire képes az emelő-30centis hossznál is lazán 300L/h- ennek megfelelően méretezhetjük a médiát is. A gyakorlatban ez úgy néz ki hogy a karok hossza mindaddig növelhető /vagy többszörözhető!/ míg a maximálisan szállított vízhozam ezt megfelelően meg tudja hajtani. Ne feledjük a szinte nullától gyönyörűen szabályozható levegőmennyiséget, mely befolyásolja a vízhozamot is- ezt egyetlen motoros szűrős sem tudja. Így kis gyakorlattal aztán egyszerűen beszabályozhatjuk a szűrő jellegét is: lassú vízforgatás kis média= kis medence, biológiai szűrés. Másik véglet a nagy média maximalizált vízhozam nagy medence- akár ugyan így biológiai szűrés....de a karok számának növelésével előállhat a "mini" ProMaster is akár:


T. :Gábor
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 hete #28 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Nehezen tudtam eldönteni ide írjak e ,vagy inkább a szűrés témához de végül ide talán jobban kötődik.
halőrxxl!
Gábor! A karos cseh emelőidnél ,hogy számolod a szivacs médiában az áramlási sebességet?
Konkrétan nem számolási képletet várok tőled ,hanem a tapasztalatod alapján kell-e "folytani" az emelőket? Mert ugye teljesen más áramlási sebesség képződik egy egykaros ,és egy kétkaros között. Meg ugye nagybann függ a szivacstartó karok hosszától is!

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hete #29 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Gábor!
Én is HSS-G fúrót használok (az pvc hez is jó) de akkor biztosan a kézben tartott fúrópisztoly az oka. Megpróbálom majd faternál asztali oszlopos fúrógéppel.
Köszönöm a segítséget!

Üdv. Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hete #30 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Robotpilóta!
Telibe fúrom azt hiszem 7-es fúróval, műanyaghoz beköszörült spéci élszögekkel rendelkező kétélű HSS csigafúróval. A paláston 8 sorban vannak furatok, értelemszerűen most a kerületre utalok. Hosszában 2 centinként vannak elhelyezve a perforációk, mivel jelenleg is ProMasterekhez készítek karokat így egy gyors kép /sorjázásra várva/:


T. :Gábor
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ferking, Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hete #31 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
halőrxxl!
A szivacstartó karok furatait hogy fúrod? Előfúrsz neki, vagy valamit dugsz a lyukba ,vagy nem csigafúrót használsz?
Mert nekem nem igazán akar szép lenni, akármilyen finoman fúrom hirtelen áttszakad és kitör pici darabokat a furatból és ezáltal rettentő csúnya lyukak keletkeznek. 6-ossal fúrtam telibe.
Valamint a cső palástján hány sor furat van?

Üdv. Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #32 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Lehet rövidebbre venni, nálam a mattenkamra 3cm, így a teljes vízszintes kivezető rész 8 cm hosszú.
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja - 8 éve 1 hónapja #33 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Itt a kép.

A kép kicsit csal, valóságban derékszögű!

"Ami nem öl meg az megerősít"
Last edit: 8 éve 1 hónapja by Robotpilóta.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #34 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Igen arra gondoltam. Én az általad javasolt r45 ívre csináltam ehhez mennyi az ideális hossz a cső hátuljától mérve?
Nekem most 13cm. Vágjak le?
Csak azért hagytam hosszabbra hogy ne közvetlenül a matten mögül szívja a vízet.

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #35 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Ha az íves elemre gondolsz akkor igen van! Ha túl hosszú a levegő benn egyesül, és hangos lesz- ha rövid akkor pedig nem ér át a mattenszivacson, illetve nem vezeti meg szépen a vizet.
T. :Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #36 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Én csak a cseh emelőt csináltam karok nélkül, mert matten mögé tervezem. Vinilfixet még nem vettem mert megpróbálom beszerezni az álltalad javasolt szürkét (nekem is jobban bejön)! A levegőbevezetőt (kábelburkolatot) ragasztottam ideiglenesen ragasztó pisztolyal de, mihelyt hozzájutok szürke Vinilfixhez azonnal cserélem a ragasztást.
A sablon ötletért viszont külön köszönet Gábor!
Még annyi kérdésem maradt a cseh emelőkkel kapcsolatban, hogy a kivezető cső hosszának van e jelentősége? A saroktörés jelentősége egyértelmű!

Üdv. Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #37 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Ha valóban Vinilfix-et vettél az nem gond- gyönyörűen ragaszt, csak mivel átlátszó jobban láthatóak a megmunkálási nyomok és az illesztés. Nekem kedvezőtlen tapasztalatom a Novo lep ragasztóval volt, máig ott hánykolódik valamely dobozomban. Azóta Vinilfix-et elhasználtam pár tubussal, de ugyan úgy élvezem a munkát mint anno a blog írásakor 2012-ben. :)
Ha szépen surrantja a vizet akkor jól dolgoztál-ismereteim szerint ez a leghalkabb levegős emelő amit csak használ a hobbi, gratulálok.
Linkelek egy videómat ami hosszú is, van is benne minden...ezt hívják "kakaskukorékolós"-nak, hiszen elektromos cigi bemutatástól kakasszón át cseh emelők teljesítményméréséig minden benne van-hátha valaki nem ismeri még:

T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta, darer, iwi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #38 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Nah... elkészült a prototípus :) ! Sopronban odamentem a halőrxxl által ajánlott céghez és hoztam gumigyűrűt. Minden műveletet a halőrxxl blogjában leírtak alapján csináltam, kivéve a vinilfixet. Azt hőre lágyuló pillanatragasztóval helyettesítettem ideiglenessen ,hogy kitudjam próbálni. Itt felénk egyszerűen csak áttlátszós vinilfixet lehet kapni, azt meg nem vettem a Gábor által említett okok miatt. Majd megnézem több fele, a szürkét.
23cm magas és 225l/h a teljesítménye egy kissebb 150L/h légpumpával de érzésem szerint nagyobbat is elbírna. Hogy ez milyen eredmény jó vagy rossz azt nemtudom, de ez ennyi az biztos. Amúgy gyönyörűen nyomja a vízet, picit sem bugyog. A hajlítás is nagyon jól sikerült, ebben nagy segítségemre voltak a halőrxxl blogján közzétett videók.
Ezúton is köszönet érte Gábor!

Üdv. Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #39 Írta: ferking
ferking válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Ha minden igaz Gábor segítségével sikerült képet felraknom .
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Robotpilóta, iwi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #40 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Képekkel kapcsolatban kérlek csörrents rám, és interaktív módon percek alatt megoldjuk- akár most is! ;)
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ferking

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.365 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés