22 november 2017

Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!

Több
3 éve 8 hónapja #41 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
Jaja, a pamut megdagad, meg idővel lebomlik a vízben.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

• halőrxxl
  • halőrxxl profilkép COM_KUNENA_TOPIC_AUTHOR
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
3 éve 8 hónapja #42 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
Ok-tehát ahogy sejtettem:szigorúan műszálas anyagokat használva készülnek majdan!:)
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 8 hónapja #43 Írta: halivadek
Köszönjük a dicséretet. :)

Az egy jó kérés hogy milyen anyagból van, bementünk a méterárushoz és mondtuk hogy valami műszálas extra sűrű anyag kell, hát ezt kaptuk. Egyébként hasonlít arra amivel a kabátok belülről vannak varrva. A varró cérna is műszálas.

Csak ez eleső néhány lett fakkosra varrva a többi nem, mert mondta Gyula hogy akár gombócban is lehet használni.

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
3 éve 8 hónapja #44 Írta: halőrxxl
Remek kis tasakocskák-én is áttérek erre a megoldásra,mert szerintem jobban el lehet osztani benne a gyantát.Arra gondoltam hogy a párommal készíttetek én is ilyen kis szegmentumokra osztott tasakocskákat,és ha pl egy medencébe 3 decit használok akkor ezt ezen túl nem gömbbé formálódó harisnya zsákban teszem,hanem 3-4 felé elosztva!Így jobban érheti a víz is,nagyobb felületen találkozik vele első körben úgymond..
Milyen anyagból készítette az ügyes kezű párod?

Több
3 éve 8 hónapja - 3 éve 8 hónapja #45 Írta: halivadek
Nálam így regenerálódnak a gyanták, az elegáns, kézzel készült szövet tasakokban, Halőr cseh átemelőjével :D

Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 3 éve 8 hónapja Írta: halivadek.

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
5 éve 4 hónapja #46 Írta: halőrxxl
A kolléga nálam arany fokozatú netbúvár,és segítőkész jóbarát egyben...
Ezért engedtessék meg hogy nem kizárólag e két link okán,de megköszönjem valamennyiünk nevében a segítségét!Oltári hasznos a magamfajta időhiányban szenvedő hobbistának az ilyen közvetlen linkkel való segíteni akarás!
Gyulánk:köszi itt is!:)

Több
5 éve 4 hónapja #47 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
Gyulám, aranyat érsz!

Köszönöm a linket, bizony nagyon részletes, úgyhogy van mit tanulnom.

Mary

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
5 éve 6 hónapja #48 Írta: halőrxxl
Részemről az idő csak egy dolog...türelemmel és nyugalommal várok.:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
5 éve 6 hónapja - 5 éve 6 hónapja #49 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
Szita Tanár Úr nemigen fog megfordulni a fórumon, hisz' most kezdődött a vizsgaidőszak az egyetemen. A magyar mellett még a nemzetközi képzésben is részt vesz, így dupla teher nyomja vállát.

Legyünk türelemmel, és megértéssel Iránta.

Mary
Utolsó szerkesztés: 5 éve 6 hónapja Írta: Pasa.

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
5 éve 6 hónapja #50 Írta: halőrxxl
Szia Tomm!:)

Válaszodban nyilván a lágyítás témakörére utaltál,ugye?A sok gyantázás kissé rendezetlenné tette gondolataimat,bocsánat!:D

Több
5 éve 6 hónapja #51 Írta: tomm
tomm válaszolt Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
Szia Gábor!

Az ioncsere minden esetben azt jelenti hogy egy eltávolítandó iont kicserélünk egy kevésbé károsra.
A kérdés csak az hogy gyárilag mi van a műgyantádban ami ki tud cserélődni nitrátra.
"Másik mód az anion-szelektív ioncserélő műgyanta használata."

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
5 éve 6 hónapja #52 Írta: halőrxxl
Há-há..álljunk csak meg picit:)!
Igen szépen köszönöm az AM cikkének beidézését,ismét egy olyan ami mellett a figyelmetlenségem okán elmentem.Utánanézek hogy nálam egyáltalán elérhető-e ez a szám..ha igen akkor bizony mea culpa!
Igazság szerint valóban netszerte csak és kizárólagosan a sóval való regenerálásról olvasni...azonban szívesen megpróbálom a szódabikarbónás módszert is..mit veszíthetnék?
De van itt még valami:természetesen a vízcseréket sosem hanyagoltam-éppen most is arra készülök-nálam gyanta mint jeleztem is csak arra szolgál hogy a vízcserék közbeni nitrátszintet "karbantartsa"..Azonban van egy aggályom ha már a felszabaduló klorid ionokról,és azok káros hatásáról esett szó:nálam jellemzően páncélosok élvezik a vizet..vagy lehet hogy ahogy egyre több nitrát kerül megkötésre egyre kevésbé élvezik?:(Hiszen ekkor szabadulnak el a klorid-ionok..és hát lehet hogy ők sem csippentik..
Nagyon szépen kérném ezért a tanár urat-Dr.Szita Gézát-hogy segítsen nekünk ezt megválaszolni..Vajon akkor jobb lenne ha szódabikarbónában regenerálnánk?
Megjegyzendő egy saját tapasztalatom a növényes témában:vadonatúj-tehát még regenerálatlan-nitrátszelektív gyanta van benn a sarokmatten mögött...a növények/Anubias,jávai moha-eddig semmiféle jelét nem mutatta annak hogy meg szeretne állni a fejlődésben.Ehhez kapcsolódó kérdésem-sejtésem:ez azért lehet mert az a gyanta még nem volt regenerálva sóval-ergo arról nem szabadulhatnak föl klorid-ionok?
És..ha már szíveskedett idefáradni az általam is igen tisztelt kolléga,még egy igaz kissé off kérdésünk lenne..Mátéfi hobbitárssal aktívan használjuk a Skype-ot,és a napokban felmerült a mésszel való vízlágyítás kérdésköre..Mindketten szeretnénk tudni:ön szerint használható lenne ez a víz akvarisztikai célokra?Megjegyezném hogy mindkettőnk szerint valószínűleg nem..de mi ennek az oka?
Nagyon köszönöm a cikket is,és az esetleges itteni megtisztelő válaszát is:Gábor

Több
5 éve 6 hónapja #53 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
Ajánlom figyelmetekbe Szita tanár úr cikkét az Akvárium Magazin 81. számában.
Íme:
"Nitrát-szelektív ioncserélő műgyanta regenerálása nátrium-hidrogénkarbonáttal

Mindenki számára szép látvány a szobákban, éttermekben, üzletekben elhelyezett, igényesen berendezett akvárium. Sajnos a halak és más vízi állatok anyagcseretermékei és ezek bomlásából keletkező mérgező anyagok miatt időnként részleges vízcserét kell végezni. A víz magas NO3- tartalma csökkenti a halak étvágyát, megváltoztatja a tápanyagok hasznosulását, rontja az immunrendszer működését és káros a vérkeringésre, valamint rontja a szaporodási képességet. A víz magas nitrát tartalma csökkenti a nitritből nitrátot termelő baktériumok mennyiségét is, és a felhalmozódó nitrit még mérgezőbb vegyület. A nitrát csökkentésére különféle denitrátorokat (szén és kén alapú) használhatunk. Másik mód az anion-szelektív ioncserélő műgyanta használata.
A nitrát-szelektív műgyantát akvarista gyakorlatban nátrium-kloriddal (konyhasó) szokták regenerálni, amely eljárás során felületén a klorid-ionok kötődnek meg. A regenerálást követő mosási folyamat után gyantát vízbe illetve szűrőbe téve a rajta áthaladó akvárium vízből a felületén lévő klorid-ionok helyére nitrát-ionok kapcsolódnak, míg a klorid a vízbe kerül. Minden mg/liter nitrát megkötése után 0,57 mg/literrel növekszik a víz klorid-ion (só) tartalma. Tudjuk, hogy a „kloridos” vizet számos növény (vízikelyhek), illetve hal (pontylazacok, diszkoszhalak) nem kedvelik, ezért előbb-utóbb mégis rákényszerülünk a vízcserére. Éppen ezért ez a módszer inkább a növénymentes akváriumokban használható.
Elkerülte eddig a figyelmünket, hogy a nitrát-szelektív ioncserélő gyanták nemcsak konyhasóval, hanem nátrium-hidrogénkarbonáttal -Na2HCO3 – (más szóval szódabikarbóna) is regenerálhatók. 1 liter nitrát-szelektív műgyanta regenerálásához 4-6 %-os oldatban kb. 300 g Na2HCO3 szükséges. Ebben az esetbe a gyanta felületén a hidrogén-karbonát ionok ködödnek meg és így ioncsere után a nitrát-ionok helyett ezek kerülnek a vízbe. A hidrogén-karbonát ionok viszont semmilyen káros hatással nincsenek az akvárium élőlényeire, sőt ezek adják a víz ún. változó keménységét. Ha az akváriumvíz pH-értékét csökkentjük, akkor a hidrogén-karbonát ionok átalakulnak szénsavvá, amelynek egy része a vízinövényeink számára szénforrást jelent, másik része pedig eltávozik a vízből.
Láthatjuk tehát, hogy egy kis módosítással teljesen ártalmatlanná tudjuk alakítani a nitrát-szelektív gyanták által leadott anyagot. Természetesen itt is igaz, hogy a gyanta a vízből azért más anionokat (foszfát, szulfát, klorid stb.) is eltávolít, ezzel nem tesz jót a növényes akváriumoknak."
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
5 éve 6 hónapja #54 Írta: halőrxxl
:)Érzésem szerint sokan vagyunk így ezzel-viszont tanulni sose késő,és az sem gáz ha valaki utánanéz és utána is olvas.Köszi a linket!:)

Több
5 éve 6 hónapja #55 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
én most küzdök ezzel az anyaggal, de iderakom, mert szerintem másnak is hasznos lehet, főleg azoknak, akik olyan járatlanok a vízkémiában mint én:

http://www.kia.hu/konyvtar/szemle/208_f.htm

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
5 éve 6 hónapja #56 Írta: halőrxxl
Érdekes módon erről említést tesz némely weblap,de azt mondja nem ártalmas..azért elgondolkoztató,mindenesetre én eddig semmiféle élettani hatást,étvágy vagy növekedés megcsappanást nem tapasztaltam.
Egyébként tudomásom szerint semmiféle káros anyagot nem bocsát ki magából-halaim is ezt támasztják alá.Az viszont tuti,hogy emellett tőzegezni-égertobozozni színezés okán nem érdemes,hiszen a huminsavakat viszont megköti..tehát a víz olyan átlátszó lesz mint a tükör.Ez nem minden fajnál jó...éppen ezért nálam a tartó akváriumokban-egy növényekkel végzett kísérleti kivételével-nincs is ilyen matéria.

Több
5 éve 6 hónapja #57 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
..és a gyanta által leadott klorid ionok hogyan befolyásolják a vízértéket?

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
5 éve 6 hónapja - 5 éve 6 hónapja #58 Írta: halőrxxl
Üdvözöllek régi ismerősöm itt is,és megvallom jól esnek biztató szavaid!
Nálam bejött a papírforma..semmi nem változott,csupán kedvezőbb lett a víz összetétele.Mértem ph-t egy telefonos beszélgetésünk okán azonnal,és azóta is rendszeresen.Igaz csak a durva megközelítést adó Neptun csepegtetőshöz van alkalmam hozzáférni/anyagiak:(/,így tizedes pontosságú mérést képtelenség végezni.Azonban semmi negatívum..mondom:nálam a megszokott 7.5-8-as csapvíz a nevelőben is állja a valót-gyanta mellett is.Esetleg másban kellene keresned a lesavanyodás okát,de ez itt off lenne-ráadásul vágom hogy képben lehetsz;)!
A legjobbakat:Gábor
Utolsó szerkesztés: 5 éve 6 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
5 éve 6 hónapja #59 Írta: pecajoco
pecajoco válaszolt Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!
Nagyon jó.Gratulálok Gábor.Csinált valamit a ph-dal? Vízkeménység változást észleltél esetleg?
Bocs a kérdezősködésért de ez a dolog még új minél több tapasztalat, információ annál többet lehet róla tudni.
Üdv.pecajoco

• halőrxxl
  • látogató
  • Mindenhat(L)ó
  • Mindenhat(L)ó
Több
5 éve 6 hónapja #60 Írta: halőrxxl
halőrxxl létrehozta Nitrátszelektív műgyanta-regenerálva!

Érzem hogy hosszaban fejtegetem majd gondolataimat,illetve szeretném ha egy helyen lehetőségünk lenne erről beszélni..ezért a blog.

Mint a fórumon olvashattátok,pár hónapja nálam is "tiszteletét teszi" a nitrátszelektív műgyanta.Azóta kettő csomagocska már a "fáradás" jeleit mutatta-bár a teljes igazság az,hogy nitrátot nem mértem..csupán a víz színe,halaim viselkedése szolgál támpontul ennek megítélésében-no meg magának a műgyantának az elszineződése.Ilyenkor már látható rajta az,hogy felülete bebarnul a megkötött káros anyagoktól-bár a tannint is megköti tudásom szerint.Tudott dolog hogy főleg corydorasokkal foglalkozom,de azért halaim között szép számban Ancistrusok is megtalálhatóak.A coryk egyértelműen jelzik ha már kezd számukra kedvezőtlenné válni a víz kémiája,ilyenkor esznek ugyan-de koránt sem olyan vehemenciával.Aztán ugye olvashatjuk több helyen,hogy ezek a káros anyagok bizonyos koncentráció fölött nehezítik a vérben lévő hemoglobin oxigénfelvevő képességét,egyszersmind halaink szerveinek oxigénnel való ellátottságát.Nyilvánvaló hogy csökkenő ellátottság esetén halaink közérzete romlik,csökkentik-majd bizonyos szint fölött be is szüntetik a táplálkozást.

De...és itt van az a bizonyos kutya elásva kérem:esznek ők,viszont magának a tápláléknak az emésztése,az abban rejlő "építőkövek"hasznosítása is nehezítetté válik-sőt ami hasonlóan fontos a növekedésük is csorbát szenved.Ugye mondani sem kell,hogy pl.egy ivadéknevelő medencében milyen káros az,ha a növekedés drasztikusan lelassul,esetlegesen a magas-összefoglalóan csak-káros anyag koncentráció miatt még ne adj isten a betegségek,degeneratív elváltozások is megjelenhetnek?Mindeközben halaink egyre csak föl-fölcsapnak a vízfelszínre egy kis levegőért -/itt corykról beszélek/,hiszen mégoly kicsinyke agyuk is jelzéseket továbbít:oxigént!Nyugtalanná válnak,és ahelyett hogy idejük nagy részében minket örvendeztetnének meg szépségükkel,már kimondatlanul is az életükért küzdenek.És sajnos mint említettem:hiába a levegő....nehezített az oxigénforgalom-de lásd előbb leírva.

Itt rendkívül fontos megjegyezni,hogy ezen okok miatt is hihetetlenül elsőrangú,és szükséges a rendszeres vízcsere!Senki ne higgyen a szemének,mert lehet csodálatosan tiszta a víz-attól a kémiája mégis kedvezőtlenné válhat.Nem lehet elégszer hangoztatni a vízcserék fontosságát-bár hallani évenkénti kis "belespriccelésről",kis párolgóvízpótlásról-én ezt nem minősítenémCry!

De...már megint eltérek/;)/-mentségemre szolgáljon hogy az említett dolgok összefüggenek.Forduljunk hát ismét a cím adta téma felé,és beszéljünk a tulajdonképpeni szelektív gyanta regenerálásról!

Már a fórumon is jeleztem:elkezdtem a műveletet-kétségek közöt hezitálva.Rengeteg hivatkozást-itthoni és külföldi honlapokat,gyártói tanácsokat is figyelembe véve-olvastam,és meg kell mondanom:a pontos só koncentrációra adatot nem találtam-merthogy a regenerálást lágyvíz,és közönséges konyhasó adott oldatában kell végezni.Lágyvíz..nos van olyan hobbitársunk aki csapvízben regenerál,van aki ezt sose tenné.Mind a víz mennyiségéről,mint pedig az abban oldott só menyiségéről eltérőek a vélemények,egy azonban biztos:magasabb koncentráció jobban-pontosabban fogalmazva rövidebb idő alatt-regenerálja nitrátszelektív műgyantánkat!

Ezen információk okán én a következőképpen jártam el:egyik csak akvarizálásra használt vödrömben 15liter csapvízbe-nálam most 8Nk,8ph-egy kiló sót "zuttyintottam"a lehető legfapadosabb közönséges-legolcsóbb fajtából.A vödörke falára egy cseh típusú légemelőt tapasztottam föl,majd a vízbe belógattam a két kis csomagocskát rozsdamentes drótból hajlított kis tartók segítségét igénybe véve.A képen már a regenárálás első fázisának megkezdését láthatjátok:

Miután letelt az erre szánt idő-nálam 12 órás esti "műszak",reggel ez a kép fogadott:

Hoppácska....mi ez a förtelmes elszíneződés,mi ez a borzasztó lötty?Ez kérem a só hatása,mivel a műgyanta felületén megtapadt nitrátot,egyebeket annak felületéről eltávolította!Eleddig ez mind benne volt a vizemben-a rendszeres vízcserék,a szuper és biológiailag is aktív szűrésem dacára-elgondolkoztató...

Miután konstatáltam hogy valószínűleg kész vagyok,csak és kifejezetten a blog kedvéért elrekviráltam párom kislavórját:),hogy a kádba téve a fehér edénykében megmutathassam nektek valódi szinét..íme:

Ez természetesen ment a csatornába-pontosabban nálunk csak emésztő van még a környéken.

Miután a kis gyantazsákocskákat bő vízben a csap alatt kiöblítettem-elősegítendő ezzel a minél jobb só eltávozást-következhetett a második fázis,ugyancsak 12 órát szánva a sómentesítésre:

Az idő leteltével belekóstoltam a vödör vizébe-és semennyi só ízt nem éreztem..tehát elvileg azonnal kész is vagyok!Haha..nem én lennék ha ez így működne-meg aztán jobban féltem coryjaimat attól,semhogy egy bármilyen sót tartalmazó dolgot bezuttyintsak nekik!Ismét a csap alatti alapos leöblítés következett,majd egy pohárkába engedtem lecsöpögni a nyantát.Ekkor érzékszervi vizsgálat következett..megkóstoltam-illetve kontrollként páromat is megkértem erre!:D Igérjétek meg hogy nem szóltok neki;)!Semmiféle íz nem volt érzékelhető-hacsak nem a szokásos punnyadt csapi víz íze...

Visszakerült hát az őt megillető helyre,egy oldalmatten mögé,közvetlenül a vízszállítást biztosító cseh légemelő közelségébe:

ezennel és azonnal meg is kezdte működését,én pedig kora hajnalban halaim megszemlélése után a blogírást...

Szeretném ha a blog hozzászólásainál bátran kérdeznétek,illetve helyesbítenétek engem ha szükséges.

Kiemelkedően fontosnak gondolom ismét hangoztatni:a vízcserék nem elhanyagolandóak-véleményem szerint e gyanta csak segít nekünk kordában tartani a nitrátszintet-tehát igen hasznos,és  megfelelő alkalmazás eseték komoly segítség.Használjátok hát sikerrel,halaitok egészségére-saját örömötökre!:)

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.346 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 4 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 4 órája