20 november 2017

Szanki-Cseh típusú légátemelő

Több
5 éve 6 hónapja #21 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő
Itt egy nagyon hasznos oldal, amely kifejezetten a cseh légemelő és hozzá csatlakoztatható szűrőkről szól. A felső témasorból legördülő menü segítségével könnyen megtalálod amit keresel.

http://www.tlh-info.de/tlh/tlh_00.html
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 6 hónapja #22 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő
Egy gyors kép a saját kreálmányról:

Már szerepelt a fórum egy másik rovatjában..nem sok érdeklődés volt:(Estefelé jövök a saját észrevételeimmel;)
T.:Gábor
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 6 hónapja #23 Írta: Mátéfi
Ha csupán a szűrőfelület növelése céljából szeretnél T elágazású emelőt, akkor hatékonyabb az egy nagyobb szűrő két cseh típusú emelővel, sokkal nagyobb vízmennyiséget tudsz megforgatni, nagyobb szűrőfelületen. Itt van néhány példa:

http://www.hmfshop.de/index.php/cat/c10_HMF-ProfiLine-Filter.html

Több
5 éve 6 hónapja - 5 éve 6 hónapja #24 Írta: Mátéfi
Utolsó szerkesztés: 5 éve 6 hónapja Írta: Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
5 éve 6 hónapja #25 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő
ui.: elfelejtettem írni, de a "Halőrxxl-féle T-elágazásos" megoldás engem is nagyon érdekelne! Gábor, ha van rá kis időd, oszd meg velünk kérlek ilyen irányú tapasztalataid! :) Biztos vagyok benne, hogy vagy tökéletes, vagy nagyon sokat lendít egy halak számára minél optimálisabb megoldás kialakításában!

Több
5 éve 6 hónapja #26 Írta: toist
A téma fizikája valóban nem egyszerű (főleg nekem :D), a hidrodinamikai és egyéb vonzatok miatt.. Lehet egy fizikus professzor ki tudná számolni szépen, de valószínűleg számunkra tényleg gyorsabb lesz a kísérletezgetés - persze ha van köztünk fizikus és 5 perc alatt kiszámolja az optimális felépítést, ne tartsa magában!

Ketten is felvetettétek, hogy a lezárás felesleges, mert nem tudnánk nagyobb nyomást létrehozni a kis teljesítményű pumpák miatt. Ebben azért nem vagyok biztos, mert ha egy levegőcsövet lenyomtok az akvárium aljára, akkor a kis pumpa (vagy a nagy pumpa sok lábbal) nyilván átnyomja az addig tartó vízoszlopot és kinyomja a levegőt, bármilyen kis teljesítményű is legyen - egyébként nem tudnánk használni. Ez alapján úgy vélem, hogy a pumpa nagyobb nyomással dolgozik, mint ami az akvárium alján fellép. Tehát bármilyen kis teljesítményű is legyen a pumpa, ha egyébként le tudja a megfelelő mélységbe juttatni a vízben a levegőt, akkor érdemesebb kis zárt térbe fújni vele, mint egy szabad víztérbe, ahonnan majd a víznyomás kényszeríti fel... Remélem értitek mire próbálok utalni, fizikából a középiskola feletti szinteken nagyon gyér voltam, tehát az elmélet cáfolatát is örömmel fogadom!

A nagyobb nyomás persze nyilván csak akkor lehet hasznos, ha a kiáramló víz szépen egy irányba menne és a cső felső végénél terülne, nem pedig összevissza zubogva zavart okozna az áramlásban... Pl. egy cső tetején túllógatott és valahogyan odarögzített kúp szerű dologgal - arra még egyelőre nincs ötletem, hogy miből/mivel lehetne legjobban elkészíteni cnc marón kívül - talán lehetne szépen oszlatni a vizet. Ez egy gázkéményhez hasonló megoldás, a túllógatás azért van, hogy ne legyen visszaforgás és ezért mindenféle számunkra hátrányos áramlás a kúp tetejénél - optimális esetben a kúp teteje tehát a víz felszíne fölött van. Készítettem egy gyors skiccet, remélem ez alapján látható mire gondolok, véleményeket örömmel fogadok!

A szivaccsal kapcsolatban valamit félreérthettél, Gábor, abból amit írtam, remélem a skicc alapján érthetőbb mire gondoltam!

//Hosszú csend után úgy látom kezd itt felpörögni az élet és egyelőre minőségi témákkal, nagyszerű ötletekkel és tippekkel, magas színvonalon, nem 600-szor feltett kérdésekkel és a többit nem sorolnám ... ez tetszik! B)
Mellékletek:

Több
5 éve 6 hónapja #27 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő
Remélem az első hozzászolást még sok sok követi. (pont én beszélek a 20 alattival :D)

Hát ehhez képest elég szegényes a barkács felszereltségem, bár ezt sejtettem :(
Pedig elméletben milyen jónak tűnt az a spirális cső.
azt nem is tudtam hogy minnél lejebb kell rakni a beömlő csonkot, akkor megint egy újabb javítani való.
Arról a T elágazásosról tettél fel ide képeket, vagy csak nekem küldted át emailban? Az tény hogy azon látszik a profizmus és a jól átgondoltáság :)

Több
5 éve 6 hónapja #28 Írta: halőrxxl
Jaj de penge...istenemre mondom hogy kiemelkedően örülök annak hogy mindezek szóba kerülnek!Ráadásul van aki első hozzászólását is emiatt ejtette meg/Üdv Toist!:)/
Hölgyem,és uraim:ilyenkor sajnálom a földrajzi távolságot ami tőletek elválaszt..elképzelem milyen jó barkácsolnánk együtt veletek,hiszen nekem minden a rendelkezésemre áll ami csak kelhet ennek,vagy az originál cseh változatnak az elkészítéséhez!Van itt mindenfajta fúró-akár 0.5 mm-től is tizedenként,sarokcsiszoló-a villámgyors és csodás daraboláshoz,Noga sorjázó,állványos fúrógép-de akár akkus kézi,illetve Makita ipari is...szóval minden.Csak a csapat hiányzik..meg sajnos a szabadidő:(
Halivadék:a spirális cső nem ok..visszafogja az áramlást,és káros turbulenciákat kelt-csökken a hozam.Ráadásul a választott csöveid dimenziója is hatalmas ehhez a levegőbevezetéshez-a furatok pedig valóban nagyok!Komolyan mondom:olyannyira jó hogy felvetődnek ezek a gondolatok bennetek..és csak tényleg ötletelünk,építő jelleggel kritizálunk..Tetszik!
Szotyika:jó nyomon jársz...de a fúrószárak átmérője szigorúan behatárolt..minden eltérés vagy hozamcsökkenést,vagy drasztikusan megemelkedő levegőfogyasztást eredményez azonos vízhozam mellett!Nagyon tetszik viszont hogy ebben a dimenzióban gondolkodsz-és biztos vagyok benne hogy nálad is fog működni hasonló kütyü;)!
Toist:Öröm hogy itt olvashatlak...A mi kis pumpáink viszont nem csinálnak akkora nyomást-az enyém is mindössze 0.38 Bar-hogy it komoly légnyomásról beszélhetnénk..sőt:tapasztalataim szerint mindenképpen szabályozhatóvá kell tenni a bemenő levegő mennyiségét,éppen a már taglalt dolgok miatt!Ha túl sok a levegő,nem nő számottevően a víz mennyisége..sőt még csökkenhet is!Kettőnk között szólva a ráhúzott szivaccsal nem vagyok kibékülve!Mivel a kis csonk kitartja a szivacsot,így ott fals vizet is szívhat,amit nem szűr meg..hiszen elkerüli a szivacsot:(Éppen ezért készítettem el én a cseh típuson alapuló változatot úgy ahogy-egy "T" elágazáson szippantja a vizet,ahol csak és kizárólag a szivacson jöhet át a víz.
Aztán meg kell említeni még hogy igen fontos szerepe van a légkamrán kívül annak a magasságnak is,ahol a levegő beléphet a nyomócsőbe..mégpedig:minél mélyebben sikerül elhelyezni ezt,annál nagyobb lesz a szállított víz mennyisége-minket pedig ez érdekel;)!
Hölgyem és uraim:órákat tudnék mesélni a kis csövecskékkel végzett kísérleteimről-sikereimről,rossz elgondolásaimról.Azonban nem szabad túl hosszú bejegyzést tenni...Ezért szeretném megkérni Mátéfikollégát,hogy illesszen be ide nektek pár linket ami az echte eredeti cseh típusról szól.Ezzel egyszer s mind tisztelgek is előtte,hiszen ő volt aki felhívta rá a figyelmemet-hálásan köszönöm!
Pontosan ilyen tiszteletet érzek Killer kolléga iránt is,aki sajnos ezen a honlapon nincs jelen,de ő volt aki azonnal elkészítette az első működő példányt Mátéfi hobbitárs linkje alapján!
Mivel a szanki emelő egyenesági rokona a cseh típusnak,így az ott leírtak is maradéktalanul érvényesek erre is..
Biztos vagyok benne hogy csak most kezdődik el az igazi ötletelés-nagyon szeretnék segíteni nektek eddigi tapasztalataimmal!

Több
5 éve 6 hónapja #29 Írta: halivadek
Köszi!
Nálam "perverzül" mindegyik szivacsra van húzva, de ha tegnap bejössz akkor láthattad volna működés közben az átemelőt :)
Igazából nagyobb nyomást sem tudok rá adni, mert nincs annyi levegőm a jelenlegi pókhálós elosztó rendszerrel, sőt a felső lezárás és a lezáratlan alja közti részt sem sikerült még feltölteni levegővel, mert rögtön távozik a lyukakon. Mondjuk ha kisebb lyukak lesznek lehet hogy megtelik, de azt meg rögtön látni fogom mert akkor meg alul kiszökik a levegő.
Majd megnézem a készletemet hátha van benne olyan.

Több
5 éve 6 hónapja #30 Írta: toist
Jól sikerült kis blog, köszi, hogy szóltál róla! :)

Azért bennem is felmerült két kérdés:
1. miért nem zárod le a külső cső alsó részét is, miért csak a tetejét? Így növelhető lenne a nyomás, amivel a lyukakon át kell mennie a levegőnek, ezáltal a szállított víz mennyisége is - vagy rosszul gondolom?
2. értem, hogy légátemelő, de az alját kicsit túllogatva (elnézést a pervezitásért, de akár "leszűkítve" :) ) szivacsot húzva rá, nem turbózható fel a hagyományos szivacsszűréses megoldás is?

Kis méretű (műszerész-) csavarhúzószettben szokott lenni egyszerű "hegyes végű" csavarhúzó - szégyellem, nem tudom mire való - de doboztetőket lyukasztgatni nagy tempóban igen jó szokott lenni, ha ilyesmid van otthon, azzal is megpróbálhatod, a forrósított tű szerintem nagyon szenvedős... Nameg megnézem milyen fúrófejek vannak nálunk, hátha ki tudlak segíteni legközelebb! :)

Több
5 éve 6 hónapja #31 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő
őő akkor is ha tudsz szerezz be egy 1-es vagy 2 es fa fúrószárat mert azok olyanok mint a zsilett pengék és kézzel is beletudod tekerni az anyagba. sokszor én is kézzel csinálom.

Tommy

Több
5 éve 6 hónapja #32 Írta: halivadek
Sajnos nincs fúróm :(
Marad a melegített tű. :(

Több
5 éve 6 hónapja #33 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő
kis fúró gép 1-2 es fúrószárral fa fúrószár tökéletes lyukakat lehet vele fúrni
és nem is drága

Tommy

Több
5 éve 6 hónapja #34 Írta: halivadek
Tetszik az ötletelgetés, fejlesszük csak ez a kis masinát, hogy még előrébb lendítsük ezt a csodálatos hobbit :).
Mint írtam a sajátomon is van fejleszteni való, az első a lyukak méretének szűkítése, mert a melegített szög elég nagyokat csinált. A spirálisat már próbáltam igaz 1 sorban nem kettőben, gyengébbnek tünt. Mi lenne akkor ha nem is csinálnánk légkamrát, hanem egy levegőcsövet spirálisan feltekernénk, kijuggatnánk, és azt tennénk a cső aljába?

Több
5 éve 6 hónapja #35 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Szanki-Cseh típusú légátemelő
Fiúk, olyannyira belegabalyintottatok, hogy inkább leadom a rendelésemet valamelyikőtöknek. :cheer:

Csak érjek haza, és megszámlálom, mennyire is van szükségem.

Mary

Több
5 éve 6 hónapja #36 Írta: halőrxxl
Értelek már..csavarvonalban szeretnéd bepumpálni nagy nyomáson a levegőt,így adni perdületet a víznek is,így igaz?
Esetleg a levegőbemeneteknél a cső belső falára készítenél csigavonalban emelkedő kis megvezető lamellákkal ügyeskednél..
Na hallod..azt hittem csak engem lelkesített be ez a dolog ennyire,de látom még elhivatottabb vagy mint képzelhettem volna!:)Egyébként így igaz ahogy mondod...Killer barátunk valósította meg a te linked alapján az eredeti ötletet-nem kis érdeklődést kiváltva!:)Mentségemre szolgáljon hogy akkor még halovány fogalmam sem volt a dologról-ezt igyekszem most pótolni!
Hiányzik Killer...bárcsak aktívabb lenne!

Több
5 éve 6 hónapja - 5 éve 6 hónapja #37 Írta: Mátéfi
Ez a cseh típus koikra méretezve lépésről-lépésre bemutató:

Több
5 éve 6 hónapja - 5 éve 6 hónapja #38 Írta: Mátéfi
Addig is itt van egy kis csemege:

<iframe width="560" height="315" src="
" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Több
5 éve 6 hónapja #39 Írta: Mátéfi
Mint mondtam, nem próbáltam a spirális megoldást még, csupán elméletben. De ki fogom próbálni!
Mikor a magyar akvaristáknak első ízben hívtam fel figyelmét a cseh típusú emelőre, akkor is a kételkedők tömege bombázott leveleivel, egy ember akadt, aki gyorsan meg is valósította. Nagy sikerrel. Lehet, hogy így lesz ez az elikoidális megoldással is. Én legalábbis bízom benne. Az elméletem szerint a levegő buborékok hasonlóan tolnák a vizet, mint a hajócsavar vagy egy csőcsiga. persze lehet, hogy ki kell majd találni valami kis kiegészítőt is, ha azt szeretném, hogy forgás is legyen. Ha lesz egy kis kedvem hozzá, megcsinálom aztán beszámolok.

Több
5 éve 6 hónapja #40 Írta: halőrxxl
Igazságod van....a kilépő vízről készített képen nem csak a kollégánk ápolt kezét,hanem a durva levegőbuborékokat is megfigyelhetjük.Ráadásul a két nagy cső találkozásánál átmérő különbség is van,ami káros örvényeket,zavaró áramlást okozhat a vízvető csőben.Magyarán:rontja a szállított víz mennyiségét:(..
A spirális levegő bevezető lyukakkal kapcsolatosan:szkeptikus vagyok,és nem ajánlanám-aztán lehet hogy tévedek.Nem a kivitelezési nehézségekre gondolok,ugyanis egy szabadon forgó osztófejjel könnyedén kivitelezhető...hanem éppen az egyik lényegi elemét gyengítenéd vele.Az eredeti változaton ugye 2-3 sorban vannak elhelyezve a furatok,és szigorúan egyvonalban..nos ennek szerepe kettős:a levegő bevezetés alatt vannak kiképezve,így biztosított az,hogy a bepumpált levegő a vizet lefelé szorítván egyszerre éri el a furatsorok közül a legfelsőt..aztán annak dugulásával-vagy növelt légbetáplálásnal-a következő sort is.A spirális kivitelezéssel ezt kizárnád szvsz..vagy olyan sűrűn kellene fúrnod a lyukakat,hogy az emelkedő spirális karokból kialakuljanak újabb furatsorok.
Érdekes hogy mi vájtfülű hobbitudorok milyen sokat vagyunk képesek beszélni evidenciális dolgokról is..viszont messzemenően élvezem azt,ha így teszünk:)!
Javaslom érintsük azt a témát is,hogy miért jobbak a pár tizedes átmérőjű furatok szemben a házilagosan készített meleg tárgy általi átdöfködésnél..Egyébként Sándor blogjának hatására újból fellángolt bennem a cseh emelők iránti lángoló érdeklődésem;),ha bárhol bármit találnátok szívesen fogadnám!
További ötleteket,és kivitelezési gyakorlatot is kiemelten szívből fogadnék..

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.388 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 23 órája 7 perce
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 4 napja