24 november 2017

Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon

• lucius
  • lucius profilkép
  • Látogató
  • Látogató
5 éve 3 hónapja #41 Írta: lucius
lucius válaszolt Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
Sziasztok!

Megrendülve szólalok meg először itt az oldalon, a múlt héten futottam össze az Ottóval Budakalászon a Corában. Mint imént megtudtam, utoljára.
Akik eddig hozzászóltatok a témához, tudjátok rólam, hogy markáns véleményem van a helyzetről, de ezt most kivételesen megtartom magamnak.
Csak annyit!
A helyzet végtelenül reménytelen, de viszont aki megérti az új idők kihívásait,és lehetőségeit annak pont ennyire bizalom gerjesztő.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 3 hónapja #42 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
Anno megrázott a gyászjelentésed az állatkerti barátodról....most pedig nyilván e másik úr halála is nyomot hagy.Részvétem családjaiknak-barátaiknak.
Aztán,hogy jól látod-e?Nyilván a te élettapasztalatoddal,és akvarisztikai múltaddal igen.Igen kívánatos és jó dolog ha időnként a te szinteden lévők is bekapcsolódnak a beszélgetésbe-ezzel pedig a mi lelkesedésünket is tovább szítva.
Halovány off:az oldal frissítése...adja isten!:)A sok munkához sikereket kívánunk-biztos vagyok benne hogy mindannyian drukkolunk egy számunkra könnyebb felületet nyújtó honlap létrejöttéért!Előre is köszi..ha két évig tart is a meló..megvárjuk!:)
Tisztelettel:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 3 hónapja #43 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
A következő lépés ennek az oldalnak a frissítése lesz.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon, szotyika

Több
5 éve 3 hónapja #44 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
Azt hiszem, hogy az utóbbi idők legjobb akvarisztikai kezdeményezése.

Több
5 éve 3 hónapja #45 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
Én nem látom olyan sötéten a helyzetet, bár kétségtelen, hogy nem kedvez számunkra.
Több mint 40 évet töltöttem a hazai akvarisztikában, így sok mindent láttam, tapasztaltam. Ott voltam a fellendülésben, amikor számtalan klub, szakkör jött létre, amikor csak Budapesten közel 200 (!) bolt nyitott, országosan 600 üzlet működött. Akkor még diaképes előadások voltak, száz-százötven főnyi hallgatósággal. Láthattam, hogyan fejlődnek ki az új akvaristák, hogyan hozzák létre a nagyobbnál nagyobb tenyészeteket, és azt is, hogyan mennek tönkre. Láttam nagykereskedések létrejöttét és bezárását. Ahogy Gábor mondja, sokkal jobban éltünk, jól kerestünk a díszhalak tenyésztésével is. Megérte taxival bevinni a városba egy csapat vitorlást.

Sajnos ma már kevesen élnek a régi "csapatból". Nem régiben búcsúztattunk Hack Gyuszit és a legújabb tragédia: két napja halt meg balesetben a hazai akvarisztikai élet ismert személyisége Kis Imre Ottó, a békásmegyeri halas, akvarista.

Bár az akvarisztika alapjai nem változtak meg, de az információhoz jutás lehetősége -az Internetnek köszönhetően- igencsak kitágult. Megváltoztak a szokásaink is. Kevesebbet olvasunk, kísérletezünk, inkább megkérdezzük, de nem tudjuk, hogy a válasz helyes-e. Ha van rá keret, akkor megvesszük a technikát, ha nincs, akkor megcsináljuk magunk. Ez utóbbiak jobban értékelik később a tartási-tenyésztési sikereket is, hiszen -mint nekünk régen- magunknak kellett a fogásokat kitalálni.
Szerintem ebben az átalakult világban is meg kell megtalálnunk az akvarisztika iránt érdeklődőket, és már fiatal korban igyekeznünk kell felkelteni az érdeklődést. Optimizmusunkat igazolja például az óvodai akváriumok telepítése.

Jól látom?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, szotyika

Több
5 éve 3 hónapja #46 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
..nos,ebből is látszik hogy a blog kiemelten fontos kérdéseket vet fel.Ám ennyi belefér;)
Aquad:szerinted amióta írtad a blogbéli gondolataidat,változott valami pozitívan?Esetleg még kedvezőtlenebbé vált a "helyzet"?
Én innen a fatornyosból nem igazán vagyok naprakész..csupán a környező városok boltjaiba járok időnként-már amit be nem zárnak.Fénykorban-értsd még alig pár éve is-Ózdon 4 akvarisztikai bolt is volt.Mára ez redukálódott kettőre,e közül az egyik éppen elsejével költözik sokkal kisebb helyre.
T.:Gábor

Több
5 éve 3 hónapja #47 Írta: aquad
aquad válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
MAri!
Tudom honnan ered ez a topik, és címét is tudtam értelmezni, és pl. ahhoz teljesen passzol amiket beraktam. Károgni meg rajtad kívül a varjú szokott. Mármegbocsáss! AMit beírtál nem egy intelligens hölgy hozzászólása volt! És minden híreszteléssel ellentétben a holló nem károg! És a sas nem kapkod legyek után! (Aquila non captat muscas) És most jöhet Trek kolléga és kizárhat ismét!:laugh:

Több
5 éve 3 hónapja #48 Írta: halőrxxl
Totálisan ott a pont...a 80'-as években vásárlóerőt tekintve többet költhettem a hobbira,mint manapság az öt tagú családom étkezésére.
Itt kanyarodnék vissza az eredeti blogíró -Szotyika-gondolatára:tudod kolléga azért nem vesznek ma azonnal könyvet a hobbitársaink,mert a betevő is nehezen jön össze:(.Ráadásul a világháló mindenekfeletti uralma erre is rányomja a bélyegét:szent meggyőződése rengeteg embernek,hogy az a valami..bekapcsolom a gépet,és kitárul előttem a világ.Ez részben igaz csak..én valaha oldalamra fordulva órákig olvasgattam a könyveket,és a saját képzeletem kiegészítette az olvasottakat.Könyvtár járó vagyok a mai napig...de sajnos képtelen vagyok annyit "összegereblyézni",hogy meg is vehessem a mai könyvek szakmailag számomra értékes képviselőit:(.Egyszerűen képtelenség...és nem is látom a kiutat.
Ezért hát abban a csalfa hitben ringatom magam,hogy az olcsó internet pótolhatja a könyveket.Mindenesetre nagyon szivesen hallgatnám meg azon kollégáink véleményét is a hazai könyvpiacról,akik vagy könyvet,vagy folyóiratot adtak-adnak ki.Egyáltalán kissé szkeptikusan azt kérdezem:bármennyire jó könyvet nagy számban-mint anno!-,reális áron el lehet ma adni Magyarországon?Nem a hozzád hasonló minden nehézséget bevállaló hobbistákról van szó Szotyika...hiszen ez a réteg csak pár tized százalék lehet csupán.Emlékszem valamikor egy díszhalas boltban szakkönyvek is voltak...vett valaki egy akváriumot,bele a cuccok...és megvette már egyúttal a könyvet is-hiszen az kellett hozzá!Ma már??Megvesz egy "szettet"-hú de utálom még a kifejezést is!-és beregel valamelyik portálra..ennyi!Aztán az esetek nagy többségében nem jön be neki valami-és levonja a konzekvenciát:ahh,ez is csak egy hóbortos embereknek való hobbi.A szett megy porosodni..
A manapság divatos-sőt már csak sokak által nano méretűnek titulált 54 literes medencékben valaha csodák történtek..igaz akkoriban még a motoros szűrők is csak amolyan úri passziónak voltak tekintve.Ma már:a belső szűrők egyértelműen lenézett státuszt vívtak ki maguknak-hiszen rengetegen azt hiszik hogy a külső szűrő megvétele mintegy beugró a sikeres akvarizálás világába.Talán kivívom magamnak a lesajnálást ha megírom:manapság egyetlen külső szűrőm nincs is...és a jövőben nem arrafelé haladok hogy ezek megszerzése legyen a célom.
Éppen ezért értek maximálisan egyet Gyulával-Mátéfi-,időm az van-vagy kevesebbet alszom;)..de olcsón kell halaznom.Mégpedig olyan szinten halaznom,hogy saját magam előtt is elismerjem:lehet így is..sőt,igazából mivel hobbi,így érdemes!:)Már eljutottam oda,hogy saját tapasztalataimat-még ha néhol nem is sablonszerűek-önzetlenül megosztom...aztán ha valakinek ez jó,akkor örülök.:)Vitázni igen..vitatkozni azonban céltalanul nem fogok.E pár gondolat vezetett oda,hogy manapság így akvarizálok..és sokkal többre haladok,mintha követném a trendet-istenuccse többre!
Egy kis szösszenetke azért....van olyan akvarista ismerősöm,aki kis üvegcsékben tart különféle planktonokat,hideg vízi élőlényeket.Egy pocsolyánál akkor is megáll ha igen sürgős a dolga...na számomra ő az igazi akvarista-mellesleg szólva a mai napig csodálom hogy annyi gond közepette is ember maradt.Ráadásul kevéske pénzből..szinte nullából halazik!:)
Bízom benne hogy sok ilyen akvarista van még az országban..mert én azt gondolom ők viszik továb a hobbit,és nem a milliárdos "divatakvaristák".
Ui.:nagyon rég olvastam egy hirdetést..de a mai napig emlékszem:"...nagyon ritka és drága halakat keresek mókuskámnak karira...ár nem számít,de szép pirosak legyenek,és nagyok!"
Szerintetek?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Több
5 éve 3 hónapja #49 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
Rövid hozzáfűzni valóm: nemcsak sok pénzzel lehet akvaristának lenni! Sőt, legtöbb esetben az kevés hozzá. Aki szeretne akvarizálni, az ma is megteheti akár kevés pénzből is. Az más kérdés, hogy ezért mennyi energiát és szabad időt kész feláldozni. Minél kevesebbet, annál drágább a hobbi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
5 éve 3 hónapja #50 Írta: halőrxxl
Nos..ha fejest is ugrik-bár én nem teljesen hiszem-akkor is vannak igazán becsülendő gondolatai.
Első linkjét ismerősként üdvözöltem,anno mikor először olvastam ugyan úgy egyet értettem vele mint manapság.Különösen a hozzá intézett hozzászólásra adott válasza ül igazán!Bár 2009-ben fogalmazta,ma is aktuális..sőt,még aktuálisabb.Már csak lesilányult régi emlék a hobbi..és sajnálom de igaz:mára jobbára az újgazdag kivagyiság egyik villogásra okot adó célpontja is lett.Pedig ha tudnák mi is az akvarisztika...Meggyőződésem hogy mi jópáran azt a fajta hobbit szeretnénk ami valaha létezett-de már modern formában,ugyanakkor az első gondolataiban felvetett polihisztorsággal.
Második link....csak egy rövid idézet lenne a hozzászólások közül:"....ezzel szemben fórumokon a hangadók leugatnak"....Bár a gyógyszerezésről,és a víz előkészítéséről ír-mégis tendencia ez a fajta türelmetlenség manapság.Divattá vált a "berohanok-kérdezek-lehurrogok mindenkit" stílusú fórumozás,pedig a kérdésére adott válaszban sokszor olyan tapasztalat lapulhat,melyeket csak ritkán lehet a netről "letölteni"..Azt gondolom a kollégának hiányzik a régi közösségi élet..hiányzik a jó kirándulásokra készülés izgalma..és még ezernyi más!Továbbá nyilván nem mai srác,és ugyanolyan idegenkedve fogadja a mindenáron való fogyasztási kényszer megnyilvánulásait mint magam is...
Harmadiklink:a címmel egyáltalán nem értek egyet..de akkor törjön az ember pálcát,mikor az egész mondandót végigolvasta szvsz...Különösképpen emlékeztet ez a blog Mátéfi kollégámmal folytatott egyik beszélgetésünkre,és a végkicsengése is ugyanaz amire mi jutottunk:"....És addig olyan, hogy édesvízi akvarisztika, mint klasszikus hobbi nem is létezik, míg a halak ára nem éri el az emberi felelősségérzeti pénzküszöböt! Amíg ez nem valósul meg, addig - tisztelet a kivételnek - a hétköznapi haltartó emberek nem fogják akváriumi halaik életét, egészségét megbecsülni, és nem fognak velük törődni, hanem vesznek másik halat, mert ez kényelmesebb és egyszerűbb!"
Nem kívántam értékelni a blogíró mondandóját,de nyilván érintve vagyok..mert rengeteg mindenben egyetértünk,és hasonlóan gondolkozunk.Nem ismerem az urat...de ha eddig nem lett volna,most bizony könyvjelzőzném a blogját!:)
Tudom ti személyesen is ismerősként üdvözölhetitek egymást,és ezért a közvetlen hangnem-éppen e dolog okán jelzem:kívülállóként,pártatlan olvasóként írtam le gondolataimat.
Bár Szotyika írása valóban nem erről szól...mégis közvetett kapcsolatot vélek felfedezni a mostani gondolatokkal.Sokkoló lenne arról beszélni hogy halódik a hobbi...ugyan már!Ahogy én látom:a hobbisták nagy része sovány bukszával álmodozik csupán,viszont ha kedvező fordulat következne be az anyagiak terén ezen emberek pillanatok alatt olyan hobbiéletet generálnának-mint mondjuk ki:a boldog 70'-80'-as években.Sajnos mindenről ez a fránya pénz tehet...még a halak nevetséges árai is ennek köszönhetőek,pontosan úgy mint a külföld majmolása sok mindenben.Bár rengeteg mondandóm lenne még...de nem írásban,hanem beleordítva a térbe őket...viszont ez már messzemenően olyan téma lenne ami ide nem való,hisz politikai felhangja is lenne.Egész pontosan 22 év keserűségeinek tapasztalata..de hagyjuk:(.
/Megint elismerem:én igenis visszasírom az "ántiidőket"..mikor még volt életünk!/

Több
5 éve 3 hónapja #51 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon
Tibor, előbb nézz utána, honnan ered ez a topik, és azután linkelj ideillő dolgokat. Ez a topik nem károgásról szól, ugyanis.

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Mary

Több
5 éve 3 hónapja #52 Írta: aquad
aquad válaszolt Válasz: Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon

Több
5 éve 3 hónapja #53 Írta: halőrxxl
:)Te egy igazán elhivatott kolléga vagy...alig várom hogy egyszer találkozzunk:)!
Szívből írtál..érezni lehet a mély érzelmeket.Egyenlőre a mondandódat nem reagálnám le-várom a többiek reakcióját ha lesznek...
Van azonban egy irtózatos jó hírem is:anno többször is olvashattam az emlékezetes vitaindítót,magát a hozzászólásokat,és végül a vitazárót is.Olyan nevek fogalmazták meg akkor a gondolataikat akiket a mai napig tisztelhetünk...én anno meglepődtem hogy tőlem nem messzire ilyen neves akvarista is él..bár akkoriban is igen "röghözkötött" voltam.
A nagyon jó hír:mint írtad is az 51.számban van a vitaindító..de aztán folytatódik teljesen az 57.számig,ekkor zárja le a témát a 21.oldalon.Mindvégig igen elgondolkodtató..és ha visszaolvassa az ember sok gondolat a mai napig aktuális.
A magam részéről e témában is-mint tegnap Ugrósáska linkjének olvasása közben érzem:egyedül a lelkesedésben vagyok jó...de veletek együtt lelkesedem a mai,és jövőbeni hobbiért-természetesen a múltban halazó kollégák maximális elismerése mellett.
Azt mondom:relax..kiforrja magát a dolog!Addig viszont az a dolgunk,hogy továbbra is azt tegyük amit eddig:fórumozzunk bárhol,osszuk meg szerény tudásunkat..segítsünk,de a legfontosabb hogy érezzük az összetartozás örömét..a cinkos mosolyokból és a közös vágyainkból úgyis egyértelmű hogy egy életre végünk van!Véglegesen megfertőzött minket a víz alatti világ minden formája..én vért adnék érte!:)
A régi AM-ek aranyat érnek...a szó szoros értelmében is.Amilyen egyszerű nyelvezet jellemezte én is megértettem anno!:D A mai kiadványok szemet gyönyörködtető kivitele nem kevesebb szakmai tartalommal szintén igen komoly értéket képviselnek...főleg azok számára akik imádják hozzám hasonlóan a materializálódott hobbit!Sejtésem nincs arról hogy ez mennyi munkájába kerül a szerkesztőknek...
Könyvek Tamás?Én nem irigykedem...de biztosan még hosszú évekig nem fogok tudni kiadni a legkevesebb pénzt sem ilyen célra sajnos..de álmaim vannak!Tudom hogy öregségemre körbevesznek majd a hobbi relikviái,és ehhez számos könyv is járul majd!:)
Az általad említett huszonezres "ellátmányt" nem minősíteném...és nem politizálnék./Dehogynem...Grrr!/
Várom a többiek reakcióit is...büszke vagyok arra hogy nem átallsz a gondolataiddal elénk állni!
Tisztelettel,barátsággal:Gábor

Több
5 éve 3 hónapja #54 Írta: szotyika
szotyika létrehozta Vitaindító, avagy az akvarisztika helyzete Magyarországon

Na vajon miért is ez a címe a blogomnak? Elmondom röviden és tömören. Akinek van olyan szerencséje és megtalálható a polcán az AkváriumMagazin VIII. évfolyam  51.száma az nem lessz ezen az iráson meglepődve. Sajnos akkor sem volt jobb a helyzet az Akvarisztikával, de ma még rosszabb, mert bárki aki szeretne valamit tenni ezért a csodálatos hobbiért az lehurogják hogy nem úgy megy az meg stb..  Kérdem én mikor Pasa  elinditotta az AME-t akkor neki könnyen ment? Szerintem nem . De erröl ő több mindent tudna mesélni. Ha nincs összefogás akkor nincs semmi és nem is lessz. Ha új dolgokat a régiek nem tudom menyire  nézik jó szemmel, vagy csak nem akarnak tudomást venni a mai helyzetröl. Pedig az Ő szavuk igen is számitana a Magyar akvarista társadalomnak ami ugyebár állitolag nem nagy . Ha valaki azt gondolja hogy nincs jövöje  egy könyvnek vagy egyébb dolognak akkor az igenis téved. Miért van az hogy a német és külföldi folyó iratokat , könyveket megtudjuk venni. És miért van az hogy drágáljuk a magyar szakkönyveket ami fele anyiba kerül mint külföldi társaik. Az egész hobelebancnak csak összefogás kérdése, és mielött valaki beszólna azért hogy persze nekem van pénzem meg stb. akkor az igen csak arcal esik a földre , mert ha az ember 22500 Ft-ot kap havonta mert nem talál munkát akkor igen csak keservesen tud boldogulni. Persze néha van kiegészités és ezt én a hobbimra forditom. Ha máshogy nem is de gyüjtögetek és elérem azt amit akarok bármilyen keservesen is kell küzdenem a céljaimért. Ha ezt valaki elutasitja arrol én nem tehetek én csak a hobbiért szeretnék tenni valamit. Ha ez valakinek szurja a szemét akkor elöször gondolkozzon el azon hogy ki milyen és hogy áll hozzá a dolgokhoz.

Ha Pasa beleegyezik és kiváncsiak vagytok  arra a bizonyos cikkre akkor megoszthatom veletek.

Ezt a kis blogot nem azért irtam hogy beletapossak bárki lelkivilágába, hanem azért hogy mindenki gondolkozzon egy kicsit bizonyos dolgokról.

Ja és nem vagyok jó helyesirásban.

Ui:. Amikor ott voltam Pasánál és láttam azt a családias hangulatot hozzáállást az valami csodálatos érzés volt nem ugy kezelt senki mint egy vadidegent és ez leirhatatlan érzés volt.

Nekem csak ez számít és az hogy tegyek valamit ezért a hobbiért.

Szotyika

Tommy

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.246 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 4 napja 9 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 1 napja