18 november 2017

Fűszerek az akvarisztikában.

Több
4 éve 11 hónapja #21 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Fűszerek az akvarisztikában.
Köszönöm.Igen tudom,hogy a fűzfa kéreg szalicil-tartalmából készül az aszpirin.Szerencsére ritkán kell használnom,még nem jutott eszembe,hogy otthon gyártsak aszpirint....bár lehet,hogy megpróbálom....

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 11 hónapja #22 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Fűszerek az akvarisztikában.
Saluosi, akkor mindjárt ajánlom figyelmedbe a természetes aszpirint, a fűzfa kérgét. A belőle készült teát lehet alkalmazni az akvarisztikában is! Csak a túl adaglással és a tartós kezeléssel kell kissé vigyázni, mivel vérhígító hatású. Ugyanakkor fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, antibakteriális, antivirális és méreganyag semlegesítő tulajdonsága van. Jó szolgálatot tesz főleg a megelőzésben.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: saluosi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 11 hónapja #23 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Válasz: Fűszerek az akvarisztikában.
A téma jó és hasznos lehet hiszen ami a népi gyógyászatban hasznos az embereknek az hasznos lehet a halainknak is.
Attila
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
4 éve 11 hónapja #24 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Fűszerek az akvarisztikában.
Hát ez szenzációs!
Képzelhetitek,hogy mennyire fogékony vagyok a témára,ha itthon kb 15 féle gyógyteát használok.Cukorpótlónak meg Steviát(jázminpakóca) termesztek.Van egy kisebb aloé vera "ültetvényem" is, ami minden allergiaszezonban teljesen tünetmentessé tesz.
Átböngészem az irodalmat és próbálkozni fogok!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
4 éve 11 hónapja #25 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Fűszerek az akvarisztikában.
Csúcs téma...már a chaten is megköszöntem a kollégának,de úgy érzem jelentősége-távlatai miatt itt sem baj ha hálálkodok!:)
A természetes eredetű hatóanyagok használata egy dolog-sokszor bizony csak reklámnak gondolom néhány terméknél.Valóban..mi akvaristák miért is adnánk alább annál,minthogy magát a növényt használjuk?Nem egyszer valódi csoda dekoráció is készülhet segítségükkel-itt a klf. levelekre gondolok.Mióta használok pl tebangot nekem irtózatosan bejön az aljzaton heverő levelek között keresgélő halaim látványa...egyszerűen valóban olyan mintha egyenesen az ős élőhelyükből metszettem volna ki egy kis szeletkét-nyoma sincs a mesterkélt mű dolgoknak!
Diólevél...ok,bement a hosszútávú memóriámba-de megvallom én eleddig mindig kerültem növekedésgátló hatóanyaga miatt-úgy tudom a növényekre ilyen hatással van.
Kamilla...csúcs!:)Az ancik megvesznek minden egyes kis darabkájáért,de a coryk is mintha találnának maguknak valót benne-én a kifőzött kamillát használom,de meggyőződésem szerint nem lehet nagy baj a szárított,áztatott verzióval sem.
És itt jön az ami pontosan két hete kereng a fejemben....elhatároztam hogy az ismert leveleket letesztelem.Értem ez alatt a cser-tölgy-bükk és nyírleveleket,mint eddig akvarisztikában említett természetes aljzatfedőket,esetleg vízkezelőket.Bőséggel ideje lenne már meghatározni más vízkezelésre-szinezésre használatos a természetből származó növényi "darabkáink" hatását is-a fent említett levelek mellett idetartozónak vélem a tebangot,az éger tobozt,a tőzeget is...
Mit szóltok,belevágjunk még idén?Van egyéb javaslatotok,ötletetek?
A gyógynövények használata is szóba kerülhetne....mit tegyünk ha etetésre is használnánk őket,ki mennyit adagolna belőlük házi készítésű eledelébe..jah,és főleg mit?:)
Remek hogy így elindult a dolog...minden postot lelkesedéssel olvasok a témában!
Köszönettel:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
4 éve 11 hónapja #26 Írta: Mátéfi
Igen a kamilla is! Ezért zártam stb-vel a felsorolásomat. Antiszeptikus tulajdonsága van.

Több
4 éve 11 hónapja #27 Írta: Degec
Degec válaszolt Válasz: Fűszerek az akvarisztikában.
es a kamilla? nekem ugy remlik az is j0 belgyulladasra. ann0 a diszk0sz0k kaptak, de mar nem emlekszem milyen apr0p0b0l.

Több
4 éve 11 hónapja #28 Írta: Mátéfi
Fokhagyma gerezdet megpucolt állapotban kettéhasítva kb. 1-2 gerezdet adok 40-50 liter vízhez.

Diólevélből kb. 3-4 levelet 100 liter vízhez. Főleg ott jöhet jól, ahol a halfajok érzékenyek a réztartalmú gyári szerekre. Sok harcsafaj és garnélák szívesen rágcsálják is.

Nyírfalevél kb. 20-30 darab 100 liter vízhez. (tuberkulózis, fekélyek esetén)

Fekete vagy zöld tea filtert egy csésze forró vízben áztatok, majd abból adagolok a karantén akváriumba. (gombásodás, uszonyrothadás)

Továbbá antibakteriális és gombaölő hatású még a fahéj is.

Tölgy és bükklevelek inkább megelőző jelleggel, antibakteriális és fungicid hatásúak.

Stb...Stb....

Aztán lehet mindenkinek kísérletezni, sokféle gyógynövényt használunk humán célra különféle hatóanyagokkal, ezért kis tanulmányozással lehet kincsekre találni. Csak hát ehhez, olvasni és gondolkodni is szükséges, nem csupán a halgyógyszeres prospektusokat lapozgatni.

Jók azok a gyári szerek, csak hát pénzbe kerülnek, adott esetben nem is kevésbe. Olcsóbb halak esetén nem is gazdaságos a használatuk.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: branco, halőrxxl, mmccannon, tauben1, Cenci

Több
4 éve 11 hónapja #29 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Fűszerek az akvarisztikában.
Mekkora adagot, és milyen tünetekre szoktátok a diafólavelet és a fokhagymát használni? Gondolom ezeket is túllehet adagolni.

Több
4 éve 11 hónapja #30 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Fűszerek az akvarisztikában.
megmondom öszintén elöször és sem hittem ezekben. de aztán mátéfi receptje hozta rendbe az egyik halamat, ugyanis nem volt olyan készitmény ami megálitotta volna.
a fokhagyma lé meg bevált a coryknál és megálitott egy elég durva elhullást. szoval van helye az akvarisztikában az ilyen füszereknek.

Tommy

Több
4 éve 11 hónapja #31 Írta: Mátéfi
Jó anyag! Nekem a diólevéllel és fokhagymával több évtizedes jó tapasztalatom van. Mindkettőt használom, ha a szükség úgy hozza. A diólevélnek baktericid és fungicid tulajdonságai vannak, hasonlóan a trópusi mandulalevélhez. A fokhagymát szinte minden kezeléskor vagy mint fő ellenszer vagy mint kiegészítő használom. Karanténozáskor is szerepet kap. A diólevelet és a fokhagymát szoktam ajánlgatni fórumokon, beszélgetésekkor, azonban azt vettem észre, hogy kevesen fogékonyak erre, pedig nekem jó tapasztalataim vannak. Ha valaki a gyári szerekben bízik inkább, akkor én nem erőltetem a saját verziómat. Idén is szedtem (még nyáron van az optimális ideje) bőséggel diólevelet és még zöld állapotában szárítottam árnyékos helyen, ki tudja szükségem lesz-e rá. Ha igen, akkor kéznél lesz. Fokhagyma mindig van itthon.

Köszi a cikket.

Több
4 éve 11 hónapja #32 Írta: zabracki
zabracki létrehozta Fűszerek az akvarisztikában.

Munkám közben akadtam erre az érdekes tanulmányra. Mégha nem is hasznosítjuk, de azért elgondolkodunk rajta.

http://www.animalwelfare.szie.hu/sites/default/files/cikkek/201002/AWETH2010177199.pdf

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.192 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 2 napja