22 november 2017

A Corydoras trilineatus tartása és tenyésztése

Több
4 éve 10 hónapja #21 Írta: aqua79
aqua79 válaszolt A Corydoras trilineatus tartása és tenyésztése
Na akkor még egy kérdés:-) Nálatok mikor szoktak először úszkálni, mozogni a halak? Mert most egész nap figyelem őket és határozottan aktívak és mennek a talajon, felúsznak a felszínre és olyan mintha keresgélnének. De nem fény vagy stressz hatására, hanem teljesen nyugodt körülmények között vannak. De furcsa ez nekem, mert csak ma keltek ki. Szerintetek elképzelhető az, hogy egyáltalán nem tartják be az irodalom alapján elvárt néhány nap elúszási időt? Elképzelhető, hogy már akár most etetni kellene őket és ezért pusztultak el az eddigiek is? Bár ilyen aktivitást nem szoktam tapasztalni az eddigi ivadékoknál. Elképzelhető szerintetek olyan, hogy valami oknál fogva jobban kifejlődnek már az ikrában mint az ideális, és a kelés után már szinte azonnal ennének? Lehet őrült ötlet, de most hirtelen ez jutott eszembe:-) Üdv,Balázs

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 10 hónapja #22 Írta: aqua79
Ezt csak azért kérdeztem, mert ma láttam hogy feljöttek levegőért már az első napon. Eddig ez sosem tűnt fel, igaz magasabb volt némileg máskor a vízoszlop.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 10 hónapja #23 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: A Corydoras trilineatus tartása és tenyésztése
Jogos a kérdés, eddig nem figyeltem kidülledt szemekkel, de most azon leszek.

Úgyis ma kelegetnek a trilik (3 már kint van), és jelzem, ha észlelem.

Mary

Több
4 éve 10 hónapja #24 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: A Corydoras trilineatus tartása és tenyésztése
hát ez a jó kérdés mert én még egyszer sem láttam hogy feljöttek volna de ez nem azt jelenti hogy nem tétek meg :)
az én ikrakeltetőm mindössze 14 cm magas 42 cm hosszú és 30 cm széles. a vízoszlop magassága pedig 12 cm, amiben egy sarokrészbe kialakított félköríves szivacsba applikált Aquael mini motoros szűrő forgatja a vizet baromi nagy sodrással.
szurkolok hogy megmaradjanak és feltudd nevelni őket

Tommy

Több
4 éve 10 hónapja #25 Írta: aqua79
Na még mindig egy kérdés:-) Nálatok a kikelés után mikor jönnek fel először a vízfelszínre megtölteni az úszóhólyagot levegővel?

Több
4 éve 10 hónapja #26 Írta: aqua79
Ja és még valami. Ezt a walter férges etetési módszert ki fogom most próbálni. Jómagam úgy szoktam szüretelni a férgeket a doboz oldaláról, hogy egy kis műanyag lapocskával lentről felfelé húzom a férgeket. Így szerintem nagyon kevés szennyező anyagot szedek össze. Viszont abban lehet valami, hogy egy ilyen kicsi nevelőakváriumban ez a kis mennyiség is terhelheti a vizet. Szóval a férgek átmosását mindenképp kipróbálom most, köszi az ötletet! Üdv,Balázs
ui.: Amíg ezt a hozzászólást írtam a hátam mögött lévő kis aksiban kikeltek a trilineatusok egy része, szóval most reménykedek:-)

Több
4 éve 10 hónapja #27 Írta: aqua79
Sziasztok! Köszönöm mindkettőtök hozzászólását, sokat segítettetek. Persze hogy honnan szerzek járdánházi cserepest itt Veszprémben azt nem tudom:-) De majd körülnézek itthon. A víz keménységéhez nem merek hozzányúlni most már. Ha esetleg ez a kelés sem sikerül akkor a következő ikrákat majd egy lényegesen lágyabb vízbe teszem ki. Az etetést viszont megkezdem a második napon, mert lehet igazatok van és túl későn kaptak enni. Mindig azt szoktam nézni, hogy mikor tűnik el a szikzacskó és mikor kezdenek el mozogni. De mivel a mozgás sokszor elmaradt, ezért lehet valóban későn kezdtem. Eleinte a vízoszlop magassága 20-25 cm volt, ezen is most változtattam, kíváncsi vagyok meglesz-e az eredménye. Mindenképp beszámolok nektek erről a következő napokban. Bár végső következtetést csak 1-2 hét után mernék levonni. Addig még sosem sikerült életben tartani őket, szóval az már fél siker lenne. Köszi még egyszer a segítségeteket! Üdv,Balázs
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 10 hónapja #28 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A Corydoras trilineatus tartása és tenyésztése
Azt azért el kell mondani hogy a "rejtélyes" váci kolléga-aki ha jól sejtem nekem igen jó barátom;)-rengeteg mindet a csapvizében csinál-jó neki!Bár tudjuk hogy mekkora különbségek vannak a vizeink között/de jó volna még többet tudni a Víz adatbázisból/,az hogy csapvíz nekem nem sokat mond.
De lássuk csak akkor sorjában:ha már megtermékenyült az ikra,és ki is keltek kicsinyeink,akkor nagy gáz nem lehet-vagy mégis?Rendkívüli módon számít az ikrákból kikelő lárvák egészséges állapota..mindannyian láttunk már félholtan kikelt kis halat,vagy kínjában állandóan vergődő-körbe úszó-lárvát.Ezeket általában valami stressz,mérgezés,vagy még rengeteg más okozhatja.Tudjuk hogy a szikanyagok felszívódása közben a kis lárván még számos más változás is történik...kialakul az emésztőrendszer,néhány eddigi ér esetleg meg is szűnik,az úszóhólyag gázzal-nem levegővel-telítődik stb..A kolléga jelzi is a kellően alacsony vízszintet,ez nyilván tudatosan van kialakítva,hiszen így a lárvák könnyedén vehetnek magukhoz légköri levegőt ennek első feltöltéséhez.Ha esetleg a nagy sodrás,vagy a víz felszínén található valamely filmréteg/!!/ezt részben megakadályozza,halaink életük végezetéig betegek lesznek.:(Tehát ez is szempont!
Mégis arra gyanakszom hogy a viszonylag késői etetés volt a kiváltó ok-talán a kicsik éhségükben összekapkodtak némi oda nem valót,és ez okozta az elhullást?Megjegyzem hogy nálam pl. az ancik valahogy elfogyasztják az ikraburkot,mert a számos keltetési metódus során még sosem kellett azt eltávolítanom-coryknál viszont ezt megteszem!
Nos,lényeg az hogy Balázsnál nagyon jó a kelési mutató,remélem hogy a holnapra prognosztizált kelés hasonlóan jól sikerül.Aztán pedig drukkolunk a kis trilijeinek...jelezz majd vissza kolléga,ok?:)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
4 éve 10 hónapja #29 Írta: szotyika
egyetértek gáborral és szilárd bujót tegyél nekik. én semmiféle talajt nem használok , és a 2 ik napon adok waltert nekik, ugyanis simán ellubickolnak 48 órán keresztűl a férgek. sajnos nem tuodm hogy nálad mi lehet a gond és csak tippelek a vízkeménységedre ami ha jól olvastam 15 nk, Na ezt viszont nem szeretik. Tapasztaltam egy másik halfajnál hogy számit nagyon a kishalaknak a vizkeménység . Én a vitorláshalakkal voltam igy leikráztak , kikeltek a picik és nem ettek és elpusztultak, és mindezt ugy hogy 6 nk volt a viz amiben kikeltek.
Pasa , és gábor javaslatára 0-1 nk ás vizben keltettem utána az ikákat és kikeltek ettek és felnöttek :)

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 10 hónapja #30 Írta: halőrxxl
Szia!
Nos mindent a legjobban csinálsz,így magam sem tudom mi lehet az ok?:( Ahogy említed is:ha nincs aljzat,és nincs ami megtörje az áramlást bizony "hátratolja" őket a víz sodrása.Én nem mohát,hanem a járdánházi cserepes alsó kis cserépdarabkáját szoktam betenni nekik úgy,hogy a keletkező sodrás azt félkeresztben érje.Kis halaim nagy többsége alatta keres menedéket a sodrás,és a fény elől is..élvezik,pedig szinte kivétel nélkül cseh emelővel szűrök immár,annak pedig a sodráskeltő hatása nagyságrendekkel nagyobb mint az ismert szivacsos szűrőknek.Persze azért vannak a kis légszelepek hogy állíthassunk is rajta.;) Az aljzatos megoldás abban a formában ahogy te alkalmazod szintén jó....én csak azért nem használok,mert szeretem szemmel kísérni hogy mennyi eleség fogy pontosan..ehhez "lövöm be" a menyiséget aztán amikor pl.részben áttérek már a mixelt tubira,grindálra is.
Nos a féreg előkészítés ugye?Ne egy nagy pukkanásra gondolj,de tény hogy ha nem így csináltam néha volt egy kis gebasz:(.Páran eltérő módon tartjuk-tenyésztjük az említett kis férgecskéket..én néha adok nekik élesztőt is némi cukorral,természetesen aMátéfiáltal is említett közegekben is tartok pár tenyészetet,jó eredménnyel.Igaz nálam főleg a sárgarépás verzió van forgalomban,az A vitamin jótékony hámvédő hatása miatt/a répában nagy mennyiségben található ennek provitaminja/.Nos,ha olvastad villám szösszenet jellegű blogomat a "Féreg borotva"-t akkor tudod hogy már sokféleképpen próbáltam szüretelni a férgeket...Hobbitársaink közül legtöbben ecsettel,van aki a saját ujjaival,én pedig az említett kis segédeszközzel is megtettem ezt-eddig.Azonban van egy nálam jobban bevált módszer...Mivel a fürdőszobánkban vannak elhelyezve-ahol néha pokol meleg van-alkalmanként pár csepp akváriumvízzel nedvesítenem kell.Ezt összekötöm a szürettel :)-egy kis Erlenmeyer /100ml-es/lombikba merek annyi vizet,hogy elegendő legyen.És most jön a lényeg:a tetőt levéve tenyészeteimről ferdén tartom azokat,majd maximum a felszín felét óvatosan meglocsolom némi vízzel-ennek hatására az ott lévő férgecskék lemosódnak,én pedig ezt a vizet visszatöltöm a lombikba.Miután kellő mennyiség összegyűlt már a lombikot feltöltöm szintén akvárium vízzel,és hagyom ülepedni.A folyadék ekkor némileg a tejre hajaz a benne milliószámra sodródó kis férgektől.Amikor leülepedett,a vizet óvatosan leöntöm róluk...a férgek jól láthatóan elkülönülnek.Még párszor megismétlem ezt-kb 3X-ekkor az eredmény már kristálytiszta...az így megfürdetett kis férgekkel etetek aztán.
Tapasztalataim szerint így nem terhelem a vizet bomlástermékekkel,vagy esetleg élesztővel,répadarabkákkal.Miután beleöntöttem kis halaimnak őket,a kis coryk némán elülnek..semmi keresés,semmi kutatás-csak nyelik mint a gép:)!Ami még a vízben sodródik az vagy leülepszik,vagy a szivacson akad meg...innen aztán majd szintén lecsipegetik az élelmesebb coryk.Jól nyomon követhető amint fogy a táplálék,mint említettem is neked van hogy két napig nem is kell etetnem-és ivadékot nevelek!
Azért a túlzott mennyiségtől tartózkodjunk...az elhulló férgek-bár a vízben sokáig bírják!-elfogyasztása huzamosabb idő után nem kívánatos ugyebár.
Tapasztalni fogod amint olyan szép kis kerek "hasikát raknak"a férgektől,hogy megdobogtatja szíved..ezt kívánom minden hobbitársunknak is!

Több
4 éve 10 hónapja #31 Írta: aqua79
Szia Gábor! Köszi az infót! Persze hogy érdekel a férgek előkészítése. Igazából minden érdekel:-) Az általad javasolt talaj nélküli akváriummal is próbálkoztam már. Először mindig így csináltam, mert ugye eleve könnyebb tisztán tartani. De valahol azt olvastam, hogy nem tudnak megkapaszkodni az üvegen, ezért elfáradnak és ettől is lehet a pusztulás. Azóta rakok be nekik nagyon vékonyan finom kavicsot, ahogy írtad. Kb. 0,2 mm lehet a szemcsenagyság. Még ma rakok be nekik jávai mohát, hátha abba el tudnak kicsit bújni és ahogy írtad a férgek is egyből a tányérjukon lesznek. Ha minden a megszokottak szerint megy akkor 31.-én fognak kikelni. Addig még tudok kicsit variálni esetleg. Üdv,Balázs

Több
4 éve 10 hónapja - 4 éve 10 hónapja #32 Írta: halőrxxl
Szia!
Értelek...előbb arra gondoltam,hogy nagyon lesavanyodott a vized ezért étvágytalanok,de vannak már friss gondolataim is!
Javaslom ne várj 3-4 napot az etetéssel,hanem a 2.napon már kínálj nekik kis férgecskét..csak éppen annyit hogy aki nagyon éhes az találjon valamit.A hőmérséklet igen sarkalatos,nálad ez is ok..de van benne valami ami nem is kellene szerintem,és ez az aljzat.Ha mégoly apró is,ezek a fránya banánok meg walterek képesek úgy leülepedni,hogy baby cory legyen a talpán aki megtalálja!
Nézd csak:totál sima akváriumot üzemelj be,de ha nagyon szeretnéd némi jelzés értékű kis homokocskát perdíthetsz bele..de tényleg csak kicsit,vastagsága ne is legyen szinte-az alsó üveglapot lásd.Ebben kíséreld meg az etetést,ami nálam úgy történik,hogy adok egy kisebb "felhőt" nekik..az apró microwormok szinte felhőt képeznek amikor a vízbe öntöm.Ezek egy idő után leülepednek,ahol gyengébb a sodrás ott egybe is gyűlnek...Igaz egyébként..a kis corykon csak azt venni észre hogy leültek..de nézd csak meg nagyítóval a pincuri szájacskákat....mint a gép,úgy termelnek!:)Azt gondolom ilyen kis korban még nem elég erős a keresési ösztönük..ami eléjük kerül azt megeszik,de hogy aljzatban turkáljanak....az még nem megy.:(Ha azt tapasztalod hogy fogyogat a féregmező-említettem hogy a sodrásban egy helyen leülepszenek-várd meg amíg el is fogy.Ha azt tapasztalod hogy a férgek mintegy "összecsomósodnak"akkor szippantsd le őket,és adj friss féreg eleséget.Nálam bármilyen hihetetlen is a banán-walter féreg időszaka a legnyugisabb...ráérek két naponta etetni,amíg igazából meg nem jön az étvágyuk..na akkor aztán!;)
Tegyél be nekik egy kis bújókát is..optimális esetben éppen ez alatt lesz a legnyugodtabb az áramlás,a férgek mindig "szájközelben" lesznek..Rendkívül szeretnék neked segíteni...és van még mondandóm a férgek előkészítésével kapcsolatosan is ha érdekel esetleg.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 10 hónapja Írta: halőrxxl.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
4 éve 10 hónapja #33 Írta: aqua79
Szia Gábor! A ph teljesen semleges, kb 7. De ezt ritkán mérem. A közös akváriumból veszek ki mindig vizet, amiben az ikrázás is történik. Etetni kb 3-4 nap után szoktam. A gond az, hogy nem venni észre náluk elúszást. Egyszerűen ugyanúgy fekszenek a talajon tovább. Ha megmozgatom a vizet vagy fény éri őket akkor odébb úsznak, de amúgy semmi aktivitást nem mutatnak.

Több
4 éve 10 hónapja - 4 éve 10 hónapja #34 Írta: halőrxxl
Szia!
Kikelés után azonnal adsz nekik enni?Jah..egy ph adatot is kérnék,ok?:)

Több
4 éve 10 hónapja #35 Írta: aqua79
Sziasztok! Kíváncsi lennék én is pontos adatokra, mert nekem teljesen sikertelen a Trilineatus szaporítása. Minden tökéletes addig, hogy leikráznak, viszont felnevelni egyet sem tudok. Van valakinek tippje hogy mi lehet a gond? Víz 25fok, 15nk. Az ikrák 10 literes medencében, kis szivacsszűrővel.Vízoszlop magassága 10-12cm. Talaj nagyon apró kavics. Indító eleség walter féreg, artemia. 50 ikrából kb 4-5 ami penészes, a többi mind kikel. Ezután viszont nem úsznak és nem akarnak enni. Egyszerűen néhány nap alatt elpusztulnak.

Több
4 éve 10 hónapja - 4 éve 10 hónapja #36 Írta: halőrxxl
Nnnaaaa..beindult a gépezet,és már tanácskérés is folyamatban van!:)/Tomikám bocsi,de azt gondoltam nehogy már parlagon hagyjuk a blogodat!;)/
Égerfatoboz....penészes ikrák....méretbeli különbségek,meg a szerző panasza az aeneus ikrákra.Na vajon mi lehet a gáz azokkal az ikrákkal kollégák?Igérem csak kérdésekkel inspirállak benneteket-a felfedezés öröme a tiétek lesz!:)Megduzzadnak az ikrák-még szép!:)
Tomikám elveszem a kedvedet a vizedtől...nem csak az aeneus-al leszel benne sikertelen,de ha már blogot írsz a háromcsíkosról ezt te is tudod!
Mac milyen jól nyomod....egy virtuális puszikát engedj meg a bratyódnak!;)
Ui.:Balázs némi vízparamétereket nyomass már be légyszíves!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, szotyika

Több
4 éve 10 hónapja #37 Írta: mmccannon
Na! Hát az ilyeneket ínyencségeket hiányoltam írásodból!!!
De örülök, hogy sikerült a nyulat/coryt kiugrasztanom a bokorból. :laugh:

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: szotyika

Több
4 éve 10 hónapja #38 Írta: szotyika
Mary hogy érted azt hogy hiányolod a saját tapasztalataimat.?
Hát ha így vezénylik le a költözéssel járó stresszt akkor már 5.25 -e óta folyamatosan stresszbe vannak ;) .
azt hogy mennyi ikrázást vezényeltem le azt ne kérd hogy megszámoljam mert minden 3-4 ik napon ikráznak, azóta amióta meghoztam őket. de ha nagyon szeretnéd összeszámolom a tenyésztési naplómban lévő dátumokat és akkor megírom.
amúgy nem abszolút tudományos fajleírást akarok csinálni mert arra ott vannak a szakkönyvek.
az ikrák átmérője akárhányszor is mértem a lerakástól számított 4-5 percben megduzzad és eléri a 1,8 2 mm-ert, és igen csak ragadósak.
a keltetéshez semmi vegyszert nem használok, ikrapenészedés pedig nulla a triliknél, ami nem mondható el az aeneus ikrákra mert nálam azok kelési aránya 0% azaz nem kelnek ki .
tény hogy sok függ a víztől, amiben tartjuk halaink . igy nehéz öszehasonlitási alapot összehozni ebben az eseten. Ja azt hozzá fűzőm hogy tubifexet nem kapnak.

Tommy

Több
4 éve 10 hónapja #39 Írta: balazs7710
balazs7710 válaszolt Válasz: A Corydoras trilineatus tartása és tenyésztése
Igen! Az ikráim egytöl egyik penèszesek lettek! Nem szeretnèk vegyszereket használni, ezèrt adjatok tanácsot lètszi hogy mennyi ègerfatobozt használjak egy 450l akváriumba. A toboz gombaölö hatását szeretnèm kihasználni.
Elöre is köszönöm!

Több
4 éve 10 hónapja #40 Írta: mmccannon
Szotyi, hiányolom a saját tapasztalataidat a blogból, hiszen "kész" halakat kaptál, amik leikráztak. A Coryk általában így vezetik le a költözéssel járó stresszt.

Hány ikrázást vevzényeltél le?
Pl. mi a különbség az ikrákban más fajokhoz képest?
Milyen különbséget vélsz felfedezni az populáris fajokhoz képest, amiért nehezményezed a trilineatusok kis elterjedtségét?
Mennyivel könnyebb a szaporításuk, mint más fajoké?
Egy szó, mint száz, hiányolom a viszonyítási pontokat.

Ugyan csupán 2 ikrázásnál bábáskodtam, de úgy látom, hogy valamivel kisebbek (kb. 1,1 mm), mint az aeneus ikrák, nem is oly ragacsosak, és nem annyira kemény az ikraburok. Sokkalta fogékonyabb a penészesedésre ugyanazon körülmények mellett, tehát 1 cseppel több - azaz 2 csepp - Xantakridint kellett adnom a vízhez.

Mary

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.365 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 4 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 4 órája