A "tubifex szedő"

Több
7 éve 8 hónapja #1 Írta: Triops
Triops válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában






Nem ipari mennyiség, de erdei keréknyom pocsolyákban is gyűjthető.
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, szotyika, Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 1 hónapja #2 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Privát fiókomban olvasva néha "érdekes" hangulatú üzeneteket is olvashatok, melyeket illendően meg is válaszolok- azonban van hogy az erre kapott válasz már csípi a szememet, ezért jelzem: nem titkolózom, nem hallgatok el olyan infót ami hasznos lehet. De ha nem tudok érdemit hozzátenni ezt is rendkívül jó lenne ha megértené az aktuális tudakozódó...továbbra sem tudok tubifex ipari szedésére alkalmas hazai lelőhelyet, főleg nem olyat ami tőlem 150-200km-re lenne. :(
Ne tessék azt hinni hogy "akárki is lennék", mert csak egy Borsod megye északnyugati csücskében halazó hobbista vagyok...pincurkát érzékeny lelkülettel. :(
T. :Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #3 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
A blog írása óta eltelt pár hónap,kitavaszodott.Igazából akár itt is véget érhetett volna a tubifex szedéssel kapcsolatos dolog,ha József ezt hagyja-de szerencsére nem hogy nem hagyta,hanem rátett egy gigantikus nagy "lapáttal".
Ti voltatok már úgy hogy valamit nagyon szerettetek volna,de még ha közeli barátság fűzött is egy kollégához akkor sem mertétek kérni?Vagy álmodoztatok már arról hogy szerencsétek lesz egyszer és kielégül a kíváncsiságotok?Én mindkettőt átéltem...születésnapi köszöntést küldtem Józsi mesteremnek,ő pedig a jó hírt:egy hatalmas partszakaszt végigjárva meglepte magát a régi emlékek felelevenítésével..és videózott is közben!Sőt-11 részes sorozatot készített azért hogy mi érdeklődők minél jobban átélhessük, kiválóan tájékozódhassunk!
Ezeket sorra fel is töltötte a FB fiókjába,én pedig íme megmutatom hol kezdődik ennek a végtelenül szerény embernek a munkája:
www.facebook.com/photo.php?v=68489135155...30773&type=2&theater

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Még az első videót sem néztem végig-ez az igazság-de ez nem is az a műfaj amit egyszerűen nézni kell.Ezt érezni kell-ezért fog nekem hetekig tartani míg megtekintve valamennyit leülepszik bennem az új élmény.
Ám van ami még ettől is jóval megtisztelőbb:azt mondja nyáron egyeztetünk időpontot,és az én közelemben lévő Sajó szakaszt is végigjárja-és szeretné velem...
Most nem tudok tovább írni-nem is szükséges...köszönöm szépen!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #4 Írta: pecajoco
pecajoco válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Köszönöm Gábor. Nagyon jó barátom volt .Sokat tanultam tőle.
Nyugodjon békében.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #5 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Köszönöm Jocó-jó anyagból könnyű volt dolgoznom,az elismerés sokkal inkább a kollégát illeti.
Zselinszky urat nem volt szerencsém ismerni,József felé viszont kommunikálom a rossz hírt.Nyugodjon békében,megtisztelő volt számomra az ő nevét is említeni a blogban.
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja - 10 éve 2 hónapja #6 Írta: pecajoco
pecajoco válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Nagyon jó az írásod és elnézésedet kérem hogy rossz hírt kell veled közölnöm, Sajnos Zselinszky Ágoston jó barátom idén nyáron elhunyt.
Last edit: 10 éve 2 hónapja by pecajoco.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #7 Írta: branco
branco válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Köszönöm! Hatalmas élmény volt olvasni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #8 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
No,végre sikerült elolvasnom,mondhatni élvezet volt minden sora.
Minden tiszteletem az úré,nem semmi munka lehetett ez,annál is inkább mivel magam is ismertem szúnyoglárva szedőket,igaz ők horgászati célra gyűjtöttek,vagy tán még ma is gyűjtenek,és volt alkalmam kipróbálni párszor.
A lényeg ugyan ez volt ismerni kellett a helyet ahol érdemleges mennyiségű lárva van,a szedő is hasonló volt,csak nem háromszög hanem négyzet alakú keret volt fa nyéllel,és nem volt ilyen hosszú a szúnyogháló.Meg azt jobbára csónakból végezték.
Azt hiszem most ha kicsit több időm lesz körbenézek itt a környékünkön egy-két patakban,sejtelmeim szerint kellene lenni benne tubinak,annál is inkább mivel mostanság eléggé akadozik az ellátás,meg hajt a kíváncsiság is:)
Üdv:Takker
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #9 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Takker: innen valóban nem műxik a dolog...vagy József mester javaslatát kövesd,vagy erre kattints,ennek mennie kell:

halorxxl.blogspot.hu/

T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: czet49, Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #10 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában

Najo beküldte: Én Gábornak Szekszárdiakról beszéltem, de kevertem...azok a veszprémiek voltak, találkoztunk velük is egyszer.

Egyáltalán semmi gond Józsi-remek hangulatú beszélgetéseink közben én azt sem csodáltam volna ha a végére már a Körösökről beszélünk! :)
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #11 Írta: Najo
Najo válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Takker! Docba csatolom remélem hozzáférsz, ha nem küldj egy email címet!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #12 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Abban az időszakban pedig nem is volt még ennyiféle szárazkaja,legalábis vidéken biztosan nem.Emlékszem a méregdrága Tetra Rubin,meg a Tetra Min nevűekre-a Sera-t akkoriban még nem is ismertük szerintem.
Poénként elmondom hogy gyermekkoromban hogy nézett ki a halasbolt kínálata itt Ózdon:szárított vízibolha-a kék zacsis-a pulton,kimért kis fóliatasakokban a lemezes szépen szín szerint( :D ),
lehet hogy valami mikroszkópikus kiszerelésű márkás is a kurrens vevőknek.Fagyi kaja nem...Élőből a tubi az az alap,néha vödrökben D.magna vagy pulex a gyűjtőtől függően,jó bő vízzel árulva-és kezét csókolom!
Akkoriban viszont egyenletesen esett az eső,itt nálunk is számtalan kisebb vízállás volt amiben a legváltozatosabb planktonokat szedhetük!Tudtam hogy ha cyclops kell hová menjek,tudtam hogy fekete szúnyoglárvát hol lelek milliószámra-és tudtam hogy ha nem vagyok rest lebicajozhatok a Sajóra tubiért.(Bicikliznem akkor kellett ha rossz fát tettem a tűzre-de el kellett szöknöm,mert 25-30 km-re tizenpár évesen egyedül biztosan nem engedtek volna.)
Szép idők voltak...mára a planktonszedés esélye errefelé nulla,ez a nagyon nagy bajom.
Pasa-tudásod nem meglepő módon felöleli az ország egész területét,rendkívül szivesen olvasnék tőled bármit! :)Remek volna minden élő eleségről tudnunk hasonló dolgokról,de belemerülhetnénk akár olyan speciálisabb témába is,mint pl. a rengeteg gammarus gyűjtése,stb.,
Ha esélyt látsz a kis blog folytatására ismeretségeid által,és támogatod,reálisnak tartod a folytatást kérlek "vesd be magad" (bocsánat).Elindulni látszik egy olyan folyamat melynek során az élőzés talán megint reneszánszát élhetné-ragadjuk meg!Köszönöm a véleményedet,rendkívül jól esett...:)

T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #13 Írta: Najo
Najo válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Én Gábornak Szekszárdiakról beszéltem, de kevertem...azok a veszprémiek voltak, találkoztunk velük is egyszer. Nevezetes volt a Mosoni-Duna, s az amit írsz, hogy gyenge volt a minősége, az a hír is eljutott hozzánk. Sok konzervgyár kifolyójában is szedték, én kettőre emlékszem, a kecskeméti volt híres és nyíregyházi. Ez utóbbinak hamarabb vége lett. Miskolcon volt olyan bolt a Búza téren akinek 3*5 litert szállítottam hetente, jó bevétel volt az a kereskedőnek...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #14 Írta: Najo
Najo válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Vörösszúnyognál azt tapasztaltuk, hogy ha nem volt egy "kritikus" tömegben a szedett anyagban, akkor nemigen tudtuk felbújtatással kinyerni...
Természetesen nem tubival indítottam az ivadékot, öözel száz bányató van a környékünkön, heti 2-3 alkalommal jártunk planktonozni...de a lehető leghamarabb áttértem a vágott tubira és aztán már csak tubifexet kaptak. Minek is pazaroltam volna a pénzt tápokra, a tubi szinte ingyen volt :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #15 Írta: Najo
Najo válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Pontosítok, egy évem volt "64 ezres" :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja - 10 éve 2 hónapja #16 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
És valóban remek blog lett. Olvasva én is ott járok a parton és lesem a fövenyt, mennyire piroslik.

Le a kalappal a tubi-ásók előtt. Ismertem jó párat, még a 70-es évekből, de azokat is, akik a TEHAG-nak is szedtek. Az úgy volt, hogy jött néhány osztrák és német díszhal-nagykereskedő, akik elsősorban tubifexet vittek, másodsorban díszhalakat. Nekik -ha törik, ha szakad- mindenképpen meg kellett szedni a rendelt mennyiséget. (ez a történet is megér egy blogot)

Az országban sok helyen és többen is gyűjtöttek tubit. A leghíresebbek a veszprémiek voltak. A Beck-Szeles páros terített a Fővárosban és a Dunántúlon. Nagy sikere volt a veszprémi (Séd) tubinak, mert az vastag volt és fekete, sokáig elállt akár víz alatt, akár hűtőben. A blogban is említés történik a "drót-tubiról", amiből akár 3-4 kg-ot is egyben fel lehetett emelni.
Egyik alkalommal, amikor végeztek a tubi terítésével, indultak hazafelé, és a megmaradt majd 50 (!) litert itt hagyták nekem ajándékként, nem érte meg hazavinni. Akkor a tubifex ára 50 Ft volt.
Ők voltak azok is, akik fogadásból szedtek, 10 perc alatt 10 kilót!
Voltak szedők, akik a Mosoni-Dunaágban gyűjtöttek. Mély volt a víz, többször csónakról szedtek. Azt a "selyem-tubit" nem szerettük, mert hamar kifeküdt, könnyen döglött.

Az öregek még emlékeznek rá, hogy egy-egy díszhal-kereskedésnek a havi forgalmát nagy pontossággal meg lehetett becsülni a hetente eladott tubifex mennyiségből. Minden liter tubifex 50 ezer Ft-ot havi forgalmat jelentett.
Last edit: 10 éve 2 hónapja by Pasa.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja - 10 éve 2 hónapja #17 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Sajnos a teljes blogot nem tudom elolvasni,mert nem jelenik meg nálam,valami server error van :blush: Én meg műszaki analfabéta lévén nem tudom ez mit jelent,de ugyanez van mikor a főoldalon rákattintok valamelyik blog cimkéjére.:blink: Ha valaki segítene megköszönném.
Üdv.takker
Last edit: 10 éve 2 hónapja by Takker.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #18 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Uraim ezt igen köszönöm.Csak írtam-írtam-írtam ami eszembe jutott-ez az a része a blognak ami amolyan ráhangolásként,majd a végén levezetésként szolgál.Remélem azonban hogy végigolvasva keltettem bennetek annyi jó értelemben vett "feszültséget",hogy megéreztétek mennyire fontos volt számomra is! Sőt ma még égetőbben fontos mint anno,hiszen naponta szembesülök azzal,hogy a tubifex mit jelent halaimnak.Sajnos megint harangoznom kell azon a bizonyos "vészharangon",mert még bizonytalanabb vagyok a magamhoz hasonlatos kis halazók ellátása kapcsán e téren-a tubi manna!Tökéletesen tisztában vagyok azzal hogy rengeteg hobbista-de igen komoly tenyésztők is!-ellenzik a tubifex etetését.Tegyék,erre azt gondolnám mondani hogy úgy is lehet ahogy ők csinálják..nagyon jól is lehet enélkül csinálni.A saját szememmel láttam hogy mennyire is lehet jól csinálni-tehát valóban nem ágálok én semelyik eleség ellen,de én ezt a régi fajta "old school"-t követtem mindig is.
József bátyánk olyan ember akit becsülni kell.Rengeteg ilyen kissé már idősebb kollégánk van...a fiatalabbak dolga az,hogy soha ne hagyják elfeledni őket!Azt hihetnétek hogy akinek deres már a haja,nehezebben hajlik a dereka abban lassan kialszik a láng...pedig csak csöndesebben lobog.Elég azonban egyetlen kis forgács hogy ismét fellobbanjon-és akkor a mi csalóka "ragyogásunk" olyanná válik mint gyertyafény a reflektor mellett.Ez már így igaz barátaim...ebből eredeztethető a néha megdöbbentő tény:igen tisztelem az elődöket,és meghajolok bárki előtt akiben akár fiatalabb kora ellenére is de megérzem a tudást!
No hát itt megérezhettem pár órában!Nem arról van szó hogy a legmodernebb szűréseket és különleges módszereket taglaltuk volna,hanem éppen ellenkezően:az emberöltőnyi rutinnal találkoztam.Mintegy kitárult előttem egy örökre elzárt világ ajtaja,és nem ám résnyire...A múlt életünk része,a hobbi múltja pedig a hobbiéletünk része.
Rettenet sokat szeretnék még írni nektek arról hogy most mi zsibong a fejemben,és mit érzek-de rövidrefogom...ne bírok most írni.
Csubi: az én hibám ha erre a következtetésre jutottál,mert ez nem így van.Csak a tubira hegyeztük ki a beszélgetést,viszont arról nem beszéltünk hogy Józsi nem csak tubit etetett ám anno!Nem is tehette volna,hisz a rengeteg kis lazac stb szájához esetleg csak a "nyomott tubi" mérete lett volna alkalmas-azt meg könnyű túleteteni,a víz romlását pillanatok alatt előidézve!József gigantikusan aktív planktonozó is volt...de a sórák neki nem bejövős!Ugye mennyi infó hirtelen,és mennyi olyan dolog amiről lehetne beszélni? :) Én ezt jól tudom...
Egy mondat még mielőtt kiszabom magamnak a követendő utat:saját szerepem csak annyiban nyilvánul meg a dologban,hogy kérdeztem...a válaszokat nem én adtam,igaz mindet ismertem már.És mégis,mégis elmesélte megint csak azért hogy rögzíthessük,hogy legyen miből "puskáznom"!A hangfelvétel hangulata olyan,hogy az ember akaratlanul is fel-fel kacag néha...isteni volt!
Most pedig az azonnali feladatom:bár a kolléga regisztrált tag itt,de sajnos idő híján nem tuti hogy észreveszi a fogadtatást..most is dolgozik.Nos,most jött el az idő hogy szóljak neki:Józsi gyere ha időd engedi,és olvasd el hogy a "srácok"hogy fogadták mindazt amit te elmeséltél-gyere és érezd azt amit én is...Azt mondtad senki nem fogja végigolvasni,mert Word-ben a képekkel együtt 24 oldal nálad.Azt mondtad nyirbáljam meg erősen,azt kérted hogy a halas témát a végén hagyjam ki senkit nem érdekel,meg nem a témába vág...Tanácsokat adtál a szöveg formázására,sőt tetemes részét átolvastad hibákat javítva...Látod a te kedvedért végigjavítottam még tegnap éjjel,és ahonnan csak lehetett kihagytam a gondolataim befejezetlenségét jelentő hármas pontokat is...ami rendkívül zavaró valóban,de ez a saját hibám,ez a stílusom.Hhh...olyan jó volt az egész!
A blog Najo mesterünk érdeme.Színtisztán az övé! Köszönöm neki hogy én írhattam meg...
T.:Gábor
Ui.:köszönöm nektek ha megértitek hogy valóban milyen nagyon mélyen érint a téma taglalásának sikere.Köszönöm.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #19 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Toist küldtem mailban térképet a vízfolyás kanyargósabb részéről, hátha ott lassabb az áramlás és jobban megáll az iszap, illetve ott hátha nem burkolt az árokfenék.

Mikor megyünk planktonozni?

Egyébként a tubit lehet a legkisebb halaknak is adni, botmixerrel összeaprítva, és plankton osztályozón átszűrve. A megfelelő méretű darabokat a megfelelő méretű halaknak.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 2 hónapja #20 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: A "tubifex szedő" témában
Mondjuk lehet hatékonyabbak lettünk volna Sanyival, ha a cikk szerint "felbújtatjuk" a szúnyogot és nem egyenként kis szűrővel szedegetjük ki a vödörben felrázott iszapból a parton (csak attól tartok, mi is fel lettünk volna bújtatva otthon az ötletünkkel :D)!

Csubi! A tubiban elég sok minden megvan, de ez más élő eleségekre is igaz, lehet a szárazakban szinte bármi, azért az igazi mégiscsak az élő (legyen az artemia, tubi, cyclops stb), az van igazán a halaknak összerakva, amit a természet "összekészített" nekik! Azt el tudom képzelni, hogy a tenyészállatoknak egyébként József csak tubit adott, de azért az ivadékot kétlem, indítóeleségnek azért nem nagyon lehet jól összeturmixolni szerintem :) (persze lehet nincs igazam) A másik, amit szerintem fontos kiemelni ennek kapcsán, hogy azért azokat a halakat, amik nem szoktak a tubihoz, csak fokozatosan szabad hozzászoktatni, mert nem egy pusztulást hallottam már, ahol nem az volt a gond, hogy rossz lett volna a tubi (mert minden hal azt ette), hanem az, hogy az újonnan beszerzett hal szervezete "nem ismerte", nem kapott korábban, jól belakott belőle és elpusztult. Ahhoz azért jelentős rutin kellett kialakuljon, hogy csak tubival egészséges és szép halakat tartson, én több fajnál is jártam már úgy, hogy miután többször adtam tubit és nagyon belaktak belőle, legközelebb már nem akarták elfogadni - akár hetekkel később sem -, vannak olyan fajok is, amik nagyon könnyen elhíznak tőle, szóval egyszerűnek tűnik ez a "csak tubi" módszer, de ez azért ennél sokkal nehezebb volt szerintem...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.228 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés