Cseh/?/ emelők a végsőkig I.!

Több
7 éve 4 hónapja #1 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Pöpec!
Most már láthatjátok, milyen szabványos elemekből építkeztem ,melyeket a legtöbb csöves boltban lehet kapni. Ez a méret tehát 32X1,6 PVC nyomócső, hozzá ragasztható csőbővítő, illetve különböző, karmantyús tömítésű, 40mm átmérőjű idomok. A magassága 70-80 cm körüli (állítható) de úgy saccolom, hogy el lehet vele menni 1m-ig (az én pumpámmal (Atman hp-4000)). IBC tartályban használom őket, de használhatók kerti tóban, vagy nagyon nagy akváriumokban. A képen egy szennyízcsőből eszkábált belső szűrőt hajt, melynek felső nyílása be van szivacsolva, a csőben tört tégladarabok vannak (diónyi körül), alul egy csőkönyököt ragasztottam bele, azon szívja a vizet a mamutszivattyú. Létezik ennél jobb megoldás is, de ezt raktam össze az öreg barátomnál ( hely gazdája) talált lomokból.
Apropó mamutszivattyú:
Megtudtam, hogy ez a tudományos neve azoknak a szivattyúknak, melyek légbuborékokkal működnek, így a cseh emelőnek is. Így már könnyebb lesz keresgélni a a szakirodalomban az elméleti méretezését illetően.
Remélem hasznos az infó!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #2 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
megint.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #3 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
újabb fotók:
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #4 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Megvannak a fotók a korábban emlegetett és leírt mamutszivattyúimról (erre a kifejezésre még visszatérek)
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #5 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Is-is

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #6 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Ha megfigyelted én a Te kérdésedre válaszoltam, a kolléga viszont saját emelőiről beszélt! ;)
T. :Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #7 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Akkor inkább maradok én is a Halőrxxl (Gábor) álltalkedvelt 16os méret (most már számomra érthető) többszörös alkalmazásánál szükség esetén.

"Ami nem öl meg az megerősít"
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja - 7 éve 4 hónapja #8 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
A cső a 32, a kamra meg még több (most fejből nem tudom, talán 40) A 20mm átmérőjűhöz viszont 32mm-es bővítőt lehet kapni, amit bele lehet ragasztani (vagy csak tenni, akkor bentmaradhat a karmantyú, és oldható lesz a kötés, ha beragasztom a bővítőt, akkor ki kell szedni) egy 32mm-es toldóelembe. Korábban már ilyen emelőt is csináltam és igen, kicsit ormótlan a 20-hoz a 32-es kamra, de a 25-ös kamra nem elég vastag ahhoz hogy beledugd a levegőcsövet a két fal közé. Ja... merthogy a kicsi emelőknél én nem ragasztok csőcsonkot, csak lyukat fúrok, amibe beleszorul a 6x4-es szilikon cső.
Last edit: 7 éve 4 hónapja by Pap Endre.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #9 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Szia! Ahogy érzed- én 32-est tennék hogy nagyobb legyen a kamrában a rés.
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #10 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Halőrxxl-Gábor!
A 20-as csőhöz elég a 25-ös kamra vagy kell a 32-es? De az már kicsit orrmótlan szerintem.

Üdv! Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 4 hónapja #11 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Én most készítettem 3db hatalmas cseh emelőt, (majd lesz fotó is) 32x1,6 vizvezeték nyomócsőből. A lég kamra úgy készült el, hogy vettem a főcsőnél eggyel nagyobb Y elágazás idomot, melybe tettem ragasztható szűkítőidomot, és ebb dugtam bele a főcsövet. Így az y idom karmantyús tömítése a ragasztható szűkítő palástján fekszik fel. eddig jó, csakhogy az y elágazás egyágú végén nincs tömítés, ide tettem egy karmantyús toldóelemet, melynek mindkét végén van karmantyú. A másik végébe is belement egy ragasztható szűkítőelem, azon is átdugtam a főcsövet, melyet kifúrkáltam a már ismert módon. Az y idom elágazása 33-as méretű, abba is lehet tenni egy szűkítőt, ami leviszi 20-asra, amibe már belemehet egy darab 20-as cső, arra pedig a slagméretű levegőcső. Jelenleg 2db IBC tartály üzemel az új Atman HP-4000 légpumpámról, de úgy néz ki, hogy elbír egy harmadikat is.Az ismert teljesítményű kicsi cseh emelőkhöz arányított számítás alapján is úgy kell lennie, nagyon bizakodó vagyok. Majd fotózok, akkor sokkal érthetőbb lesz, hogy hogy raktam össze a sarki vasboltól beszerezhető elemekből. Csaltam, mert mén nem találtam elég vastag gumicsövet, hogy ezt a 33X1,6mm-es csövet hajlítani tudjam, így vettem vécétertály ejtőcső pipát, ami szerencsémre kis meleg igazítás közepett pont belemegy a főcsőbe. Mondtak nekem olyat is, hogy ha nem találok a hajlításhoz megfelelő gumicsövet, akkor dugózzam be az egyik végét, töltsem fel száraz(!!) homokkal, és utána bedugóz a másik vége is, és melegen hajlítok. Láttam olyat, hogy hajlítórugó pár, belső és külső, de sajna ez sem volt ebben a méretben.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 5 hónapja #12 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Nagyban függ attól is hogy milyen lesz a kamra mérete. Ha úgy érted hogy 20-as a vízvetőcső, 25-ös a kamra úgy a kettő között értelemszerűen /1.1mm-es falvastagságot figyelembe véve/ 2.8mm a rés. Ezt oldalanként elosztva 1.4mm-t kapunk, tehát olyan O gyűrű kell ami szépen ráfeszül a vízvető csőre, és még utána is kitölti a réseket! Az O-gyűrű méretezésénél kis odafigyeléssel könnyedén tudunk a választékból megfelelőt kinézni, kérlek használd a Ktt.hu gyári katalógusát!
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 5 hónapja - 7 éve 5 hónapja #13 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Halőrxxl írása alapján /köszönet érte!/
A 16 os MÜ2 csőhöz 15x4 gumigyűrű kell.
De mekkora javasolt a
20 as
25 ös csőhöz?

Üdv!
Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"
Last edit: 7 éve 5 hónapja by Robotpilóta.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 7 hónapja - 7 éve 7 hónapja #14 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában

toist beküldte: Egy hét után?? Meg is őrülnék (50+ cseh átemelő dolgozik nálam)! Tapasztaltam már én is ilyet, mióta ennyit használok úgy 6-7 darabot kell kitísztítanom - egy év alatt -, belülről szivacshengerrel, kívülről normál szivaccsal, sósavval, ha nagyon masszív sósavba is áztatom. Nem lehet, hogy túl apró/kevés lyuk van a csöveiden?


Lehet, hogy a kemény víz miatt van. Endler guppik vannak csak az akváriumban, lágyítás nélkül vannak csapvízben(20 nk° fölött a keménység).
Úgy tudom ezek a nitrifikálók hidrogén-karbonátot is használnak szénforrásként és a folyamat mellékterméke a mészkőkiválás. De ez csak a víz és a levegő találkozásánál látványos. Utána aztán a porózus vízkőben gyorsan megtelepednek és eltömítik a réseket.
Én inkább ezekre a bolti dupla karosokra gondoltam, azok jobban dugulnak, de cseh emelővel is előfordult, 1 mm-es lyukakkal. Savazás után aztán már úgy dolgoznak, mintha újak lennének. A sima műanyagon sok idő kell a mikrobáknak, míg újra mészkövet tudnak kiválasztani. Legalábbis így feltételezem. :D
A szivacsot mennyi idő után illik takarítani? Én átlagosan 2-3 hetente szoktam.
Last edit: 7 éve 7 hónapja by Spongyafilter.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 7 hónapja #15 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Egy hét után?? Meg is őrülnék (50+ cseh átemelő dolgozik nálam)! Tapasztaltam már én is ilyet, mióta ennyit használok úgy 6-7 darabot kell kitísztítanom - egy év alatt -, belülről szivacshengerrel, kívülről normál szivaccsal, sósavval, ha nagyon masszív sósavba is áztatom. Nem lehet, hogy túl apró/kevés lyuk van a csöveiden?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 7 hónapja #16 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Biztos más is tapasztalta már, hogy a levegős szűrők egy bizonyos bejáratás után egyre rövidebb ideig tudnak működni, túl hamar eldugul a légbevezetés a baktériumtelepek miatt. Ha csak vízzel tisztítom ki a trutymót belőle, tisztának tűnik ugyan, de kiszárítás után látszik, hogy az alkatrészek vízkövesednek a levegőbeporlasztásnál.
Ezen a vízkőrétegen aztán a baktériumok nagyon hatékonyan meg tudnak telepedni és utána napok alatt rohamosan csökkentik a teljesítményt. Pedig nekünk az lenne a célunk, hogy inkább a szivacsban szaporodjanak.
Nem nagy felfedezés, de én legutóbb ezeket az alkatrészeket ecetbe áztattam egy fél órára. Látszott is, hogy enyhén pezseg a vízköves helyeken. Mosás és szárítás után már semmi vízkő nem volt rajta. Most már egy hét telt el a tisztítás óta, de ugyanolyan intenzíven nyomja a levegőt, mintha most takarítottam volna. Máskor ilyenkor már eldugult. A baktériumoknak ezután már jóval több időre van szükségük, hogy vízkőlerakódásokat csináljanak és azokban gyorsan szaporodjanak, pont ott, ahol nem kéne. Így jóval tovább bírja egy ilyen szűrő, már csak a szivacs telítődésére kell figyelni, de én azt tapasztalom, hogy az a kisebbik baj, egy erősen eltömődött szivacs is nagyon jó biológiai szűrést produkál.
Viszont ha nincs levegő a dugulás miatt, akkor baj van, onnantól már csak szenved. Időnként nem árt egy ilyen ecetes nagytakarítás.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 napja - 8 éve 3 napja #17 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Update:
A korábban leírt petpalackos szűrőfejjel kapcsolatban immáron működés közben szerzett tapasztalatok állnak rendelkezésre. A lentebbi képeken a palack aljába snapszoskupak van beragasztva. Ezzel az a gond, hogy eddig nem sikerült találni ragasztót, ami oda tudja ragasztani a palack aljához. A korábbi hozzászólásban fotókon bemutatott darabon később a kupak ragasztása elengedett, így inkább egy darab MÜIII csövet ragasztottam be helyette, ami a jól ismert PVC-ből van, ragasztása nem jelent gondot. A csövek összetoldását is egy darab MÜIII csővel oldottam meg, így nem kellett sehol tágítani, csak hajlítani.
Úgy néz ki, hogy ez az új toldási mód a MÜIII cső rádugásával beválik, ezzel ki lehet küszöbölni a tágítást, ráadásul sokkal hosszabb toldást tesz lehetővé, így szélesebb határok között lehet a cseh emelő magasságát beállítani. Ez lehetővé teszi, hogy előre elkészítsük őket akkor is, ha még nem tudjuk melyik akváriumban fogjuk végül használni, vagy hogy kinek adjuk oda. Tehát még egyszer ismétlem: A MÜIII cső belülről 16mm, míg a MÜII kívülről annyi, így pont passzentosan egymásba dughatóak minden melegítés nélkül.
Last edit: 8 éve 3 napja by Pap Endre.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 3 napja #18 Írta: Neeland
Neeland válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Sziasztok!

Ebbol meg ki is sulhet valami, de a hajlitassal meg a tagitassal meg hadilabon allok! :);)
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hete #19 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Van még egy hasznos észrevételem is: A MüII és a MüIII cső 16mm-es méretben pont egymásba csúszik kicsit szorosan. Az egyik kívülről, a másik belülről mérve 16mm. Így ha toldani akarom a csövet, nem kell melegíteni, hanem a toldásnál ráhúzok egy darab MÜIII-as csövet, ami hossz állítást is lehetővé tesz, akár 5-10cm-es határral is.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
8 éve 4 hete #20 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig témában
Elkészíthető nagyobb flakonnal is, akár gyúróporos flakonból is (amit a testépítők esznek, konditermek környékén illetve lomiból könnyen beszerezhető) ami már 2-10l-es is lehet és nagy, menetes tetejük van. Ez ezért jó, mert több emelő is elfér a tetőn kiképzett lukakban. Ebben a formában bővíthető nagyobb akváriumokhoz is és belülre tetemes mennyiségű bioszűrő töltet helyezhető (nem csak) nehezéknek, míg a külső felületet ráhajlított szivacstáblával lehet bevonni megdöfködés után. Ha marad ez a kis méret, akkor a szivacson kívülre rátehetünk egy másik flakont, melynek alját levágtuk. Ez mintegy harang körbeveszi a szivacsot (résnek lenni kell) és elérjük vele, hogy csak alulról szívjon. Ezzel bevonhatjuk a munkába az ajzatot is, vagy az esetlegesen kiépített talajszűrést is. A talajszűrés igen könnyen megoldható. Van az a műanyag rács, amit a fürdőkád elé szoktak tenni, hogy kiszállva rálépjenek, 100ft-os boltokban kapható. Ezt le kell szabni az akvárium aljának méretére, majd be kell tenni az ajzat alá. Ezzel elérjük, hogy az ajzat ne tudjon leülni az akvárium aljára, alatta a víz mozogni tud. Ha ekkor az előbb említett haranggal bővített petpalackos cseh emelőt leássuk az ajzat fenekéig, akkor a talajszűrőn is keresztül fogja szívni az emelő a vizet, munkára fogva ezzel az egész ajzatot.
Ezt a talajszűrési módot láttam egy helyen, nem én találtam ki, csak ott porlasztóköves csövek szívják a vizet át a perlonvattával tömött harangon. Mondtam nekik a cseh emelőt, és úgy néz ki, hogy áttérnek majd a fent vázolt haranggal bővített petpalackos cseh emelőkre. Közel 100 akváriumuk van, nem lesz kis munka. Terjed a cseh emelő, sokan fogják látni ezen a helyen, mert ez egy bolt, akikkel jóban vagyok. Az elsőket valószínűleg együtt csináljuk majd. :cheer:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.235 másodperc

Naptár

April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Bejelentkezés