20 november 2017

Cseh/?/ emelők a végsőkig I.!

Több
1 éve 11 hónapja #101 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Régen jártam erre, nem nagyon szokott pörögni a fórum mostanában, de most Endre felkavarta az állóvizet. :)
Érdekes téma a levegős szűrés. Ti hogyan tapasztaltátok, van összefüggés a szállított vízmennyiség és a biológiai szűrés között? Mert a mechanikai szűrés biztosan gyorsul cseh emelővel, de vajon az kihat a biológiai szűrésre is? Azt nem olyan könnyű mérni, mint a szállított vízmennyiséget. Én úgy tapasztaltam, hogy ezek a nehezékes, talpas rotyogók igen hatékonyak biológiai szűrésben, annak ellenére, hogy működésüket tekintve pazarolják a levegőt és az átmenő víz is jóval kevesebb. A baktériumokat a mérnöki precizitás nem nagyon érdekli. :) Bizonyára van egy minimális vízátfolyás, ami kell ahhoz, hogy ne alakuljon anaerobbá a szivacs, de azon felül nem tudom mennyire javítja a biológiai hatásfokot az áramlás növelése ugyanazon méretű szivacs esetén.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 11 hónapja #102 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Igen, már megnéztem. Azt látom, hogy rohan a víz, és a buborékok érintőlegesen érik el a felszínt, nem merőlegesen, ez okozhatja, hogy nem adnak akkora hangot. A te alacsony porlasztógyilkos verziód is ilyen finoman porlaszt? Igazából az eddig elkészült emelőmet csak azzal lehet összehasonlítani. A kisebb magasság miatt nem rohan úgy a víz, emiatt lehet, hogy nagyobbak a bubik. Az előző verzióm, ami hosszabb volt, az nem bugyogott ennyire, pedig azon kevesebb és nagyobb porlasztó lyuk volt. Ebből arra következtetek, hogy a víz sebessége is befolyásolja a buborékok nagyságát. Igazság az, hogy túrnom kell egy slagot, vagy gázcsövet, vagy valamit ami a csövembe illik és hajlékony, ami belülről 17mm, addig nem tudok hajlítani.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 11 hónapja #103 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Nem kapsz tanácsot! :) Csináld meg az eredetit, állítsd be úgy ahogy kell, és a megfelelő levegőbetáplálás esetén ha nem működik megfelelően akkor kitaglaljuk a lehetséges gondokat. Ha még akkor sem fogja úgy suhantani a vizet ahogy kell, akkor kiiszom a medencédből a vizet bosszúból.
Íme egy link amin az a videó látható amire angol ismerősöm csak azt mondta: "Oh, high pressure!" Na ez lebegjen a szemed előtt Endre- tudod néha a dolgok fordítva is működnek- előbb a tapasztalat, aztán az elmélet! ;)

T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Több
1 éve 11 hónapja - 1 éve 11 hónapja #104 Írta: Pap Endre
Csináltam egy porlasztógyilkoshoz hasonló kis emelőt, egyerészt azért mert erre éppen szükségem is van, másrészt azért, mert meg akartam tudni, hogy ha a beömlő furatokat rendesen kifúrom ,akkor jobb lesz-e a porlasztási kép. Egyelőre diffúzor nélkül, majd holnap tágítom ki a csövet, ilyenkor már nem akarok zúgni a hőlégfúvóval. Nos nem tudtam 5-6mm alá vinni a buborékok nagyságát, és bugyog.

A következő képen a csőköpenyt véletlenül fordítva sikerült odatenni, a csatlakozó lyuk természetesen magasabban van, mint az apró légbefúvó lyukak, melyeket 1mm vastag fúróval fúrtam ki.

Ha rendes hosszú méretű lenne és lenne rajta ív akkor nem bugyogna? Nemsoká úgyis kipróbálom, de addig is hátha kapok valami okos tanácsot.
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 1 éve 11 hónapja Írta: Pap Endre.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
1 éve 11 hónapja #105 Írta: Pap Endre
Még korai a hajlongás, majd ha rendesen működik... bár akkor is inkább én hajlongok, mert ez a blog adta az alapötletet, ezelőtt én mit sem tudtam arról, hogy létezik cseh emelő?
Az O-gyűrűkkel ,semmi bajom nincs, teljesen jó, azért kellett kiváltanom, mert nekem itthon most nincs.
A kiváltása egyszerű:
A külső cső két végét a kúp segítségével melegen összeszűkítem akkorára, hogy éppen rászoruljon a testre. Az összeszűkítés után kicsit vissza kell melegíteni a végeket és átdugni rajta a testet, így pászentos lesz, megszorul, de még mozgatható, levehető.
A függőleges kialakítás valóban felveri a vizet a fedélre, az én fedelem mindig algás, időnként bemerítem hogy az ancik lenyalják. A diffúzort a szilikonbetét segítségével görbe kivitelben is meg lehet csinálni, ferdén levágva, a homoktöltet nem jó ez esetben, mert nem tartja meg a tölcséres alakot miközben kilágyítjuk a hajlításhoz. A diffúzor szerepe nemcsak a vízszállítás növelése, hanem a kilépési sebesség csökkentése, ami segíti a légbuborékok távozását, hiszen kisebb sodrás. Mindeszt teszi úgy, hogy ugyanannyi levegőt fogyaszt az emelő, vagyis hatásfoka elvileg nő. Nem esküszöm a hirtelen kiötlött megoldásaimra, hogy beválnak-e, a próba fogja eldönteni. Nem soká elkészül az új kazánunk, melynek beszerelésekor hőálló tömítéseket kell majd alkalmaznom hőálló szilikonnal. Abból vélhetően fog annyi kimaradni, hogy akkor majd meg is bírom csinálni a görbe diffúzort.

Több
1 éve 11 hónapja #106 Írta: halőrxxl
Jaj nagyon imádom...gyakorlatilag egy teljesen más szerkezetet dobtál össze mint az original verzió, és most összehasonlítod őket! Ha ez a jobb meghajlok tudásod előtt, de érzésem szerint a diffúzorodnak csak jóval nagyobb áramlási sebesség fölött lesz szerepe, ha lesz...egyébként ötletesen oldottál meg dolgokat, szeretném ha bővebben beszélnél az O-gyűrűk kiváltásáról! Erre már számos megoldás létezik, de részemről maradok a könnyű bonthatóságot, kitűnő gáz és víztömörséget garantáló O-gyűrűs tömítésnél- emelőnként 50,- forint mindössze a két gyűrű, és én NBR Sh minőséget használok...ez minden akvarisztikai gyakorlatban előforduló szernek- adaléknak kitűnően ellenáll, még az oly ritkán ismert és alkalmazott ózon esetén is "Jó" minősítése van...szóval ha hihető itt is utánanéztem anno a dolgoknak mire a végső megoldást megtaláltam.
És most beszéljünk magáról a hajlított ívről amivel egykor annyit szórakoztam mire véleményem szerint megtaláltam az ideális ívet. Ennek szerepe egyértelműen az iránytörés enyhébbé tétele /szemben a könyökökkel/, a feltörekvő víz és levegőbuborékok irányítása. Toist nagyon helyesen írja hogy magának az elegynek is van szerepe a kivitelezésben, és hogy minél előbb "szabadjára kell engedni" a buborékokat...elhelyezési sajátosságoknál viszont én is roppant mód jól beszélek, csak homályosan fogalmaztam. :( Mivel a cseh emelők kiömlő része ideális esetben 50-70%-ban a víz felszíne alatt van, a vízszintes rész megvezeti a kilépő vizet, a ferde vágás pedig mielőbb szabadon is engedi a keverék levegőtartalmát...teszi ezt nagyon halkan, úgy hogy a buborékok szinte alig adnak ki hangot illetve gyönyörű szépen szaladnak tova a felszínen! Rendkívül fontos még a kivezető vízszintes cső hossza is, hiszen tudjuk hogy a levegő azonnal szeretne távozni- ellenkező esetben összeadódnak a kis buborékok, és hangos bugyogással/pöfögéssel fognak távozni. Ezt a hosszt is számos kísérlet alkalmával találtam meg, de itt kompromisszumot is kötöttem: mivel matten mögötti, és szabadon álló egy-két sőt többkaros emelőket is készítettem az idők során szerettem volna tipizálni ezt a méretet..azt gondolom sikerült. :) Mivel azonban a kivezető rész csak durván mondva félig van vízben így a diffúzor hatása máris degradálódott..itt a bibi!
Észrevétel: szó sem lehet arról hogy a cseh rendszerű emelőket így használjuk mint ahogy mutatod...nem szabad, mert annyira bugyog hogy a vizet is magasra felveri. Hangos is, és káros is- a fedőüvegre, tetőre az összes szennyet felverné- esetedben a békalencséket az utolsó szálig! A rengeteg oxigéndús csöppecske hatására a tetőüvegen csodásan szép baktériumtelepek alakulnak ki napok alatt, ami nem csak esztétikailag rossz...tudom miről beszélek, az évek alatt találkoztam ilyen dologgal is! :) DE: ha elé készítesz egy "ütközőt", akkor már csak körben távozhatnak a némileg megcsendesült buborékok..ettől nem lesz halkabb, de legalább nem zuborog annyira... Nem tudom viszont hogy megkísérelted-e alkalmazni az általam kreált terelő/áramlásrendező lapátkákat...bizton állíthatom hogy használatukkal az ég világon semmi gondot nem fogsz tapasztalni még az egynapos elevenszülő ivadékoknál sem! DE: ha van benn úszónövényzet- melyet ők olyannyira kedvelnek- máris megoldva dolog, hiszen a növényzet töri az áramlást. Az áramlást ami ennek az emelőnek a lelke, és melynek megléte garantálja hogy a medence minden pontjában az aljzaton is át van mozgatva a víztest...szóval nem baj az ha mozdul a víz, tudomásom szerint halaink sem bánják /az enyémek tuti nem, pedig számos kis törékeny guppikát is nevelgetek rendszerint/. De még az áramlásról: a világ legjobb dolga, tulajdonképpen ez a vízmozgás teszi ezt a fajta emelőt olyannyira sikeressé- bár vannak nekem is hajlított kiköpő rész nélküli kreálmányaim, én szeretem ha a víz nem csak úgy felbugyog oszt kész....:)
Még számtalan észrevételem és mondandóm lenne a témával kapcsolatban- nem vagyok ellene az újításnak, ha van értelme. A cseh emelőket bárki tetszésének, ízlésének és főleg tudásának megfelelően elkészítheti, tuningolhatja, sőt teljesen át is alakíthatja...az alapverzió azonban véleményem szerint annyira pofonegyszerű és kitűnően dolgozó, hogy nem nagyon éri meg többet belefeccölni. Végül is bármit csinálunk a cső belsejében áramló víz sebessége korlátozza a hozamot, biztosan van egy felső határ mely fölött már csak nagyon nehezen tudnánk növelni a vízhozamot, sokkal több levegő árán- akkor meg megint megváltozott az ideális levegő/víz keverék aránya, és nem biztos hogy jobban járunk. A "képlet" viszont nagyon egyszerű: ha kicsi a hozam akkor használjunk vagy egy nagyobb, vagy több kisebb átmérőjű emelőt- én ez utóbbiakat presszionálom, mert akvarista gyakorlatomban jelenleg ez tűnik jobbnak.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
1 éve 11 hónapja #107 Írta: Pap Endre
Kitaláltam valami, amivel még a diffúzort is meg lehetne hajlítani ívbe. Létezik hőálló szilikon. Olyan tubusban is árulják, mint az akvárium ragasztót. Kikenem olajjal a diffúzor belsejét, és kiöntöm a hőálló szilikonnal. Ez 300°C-ig bírja, kivehető, és más ugyanilyen alakú diffúzorba is betehető. Mikor benne van, megmelegítem a megkúposított csövet és meghajlítom, miközben körbe oda-vissza forgatom. Ilyen eszköz a hőálló szilikonból csőhöz is készíthető, mellyel az hajíltható, nem kell feltölteni homokkal, és nem kell ledugaszolni, gyorsabban és egyszerűbben lehet vele dolgozni. Így kivitelezhető, hogy ív is legyen a cső végén, meg diffúzor is, a kettő egyben.

Több
1 éve 11 hónapja #108 Írta: Pap Endre
Egyébként ezt az elméletet a függőleges vízsugárral akkor találtam ki, mikor 5 évvel ezelőtt egy túlméretes vízpumpából csináltam belső szűrőt és óriási vihart kavart az akváriumban. Rátettem egy pipát a vízszintes kiömlőcsőre, megmég egy fél literes PET sörösüveg kellemesen diffúzor alakú nyakát is, és így élhetővé vált az 1000l/h a 160l-es akváriumban. A vízsugár nekimegy a felszínnek, csinál egy púpot, és jól megmozgatja a felszínt, ami mégtöbb oxigén beoldódását teszi lehetővé. Szétteríti s vízsugarat minden irányba, ezért ezt a fajta megoldást érdemes a sarokba , vagy a medence végébe tenni.
Most gondolkodok, hogy a Halőr-féle emelőkön a ferdén levágott ív szerepe még az is lehet, hogy lecsnendesítse a bugyogást? Na majd kipróbálom ezt az egyeneset új furatokkal, melyek kisebbek lesznek, meglátom megszűnik-e a bugyogás, mert ez, ami a fotóimon van ,egy kicsit azért bugyog.

Több
1 éve 11 hónapja #109 Írta: Pap Endre
Nem csodálom, hogy letöltött anyagból még nem rágtad át magad az áramlástanon. Az egyik legütősebb szórótantárgy a hőtan, a mozgástan és az ábrázológeometria mellett.

Több
1 éve 11 hónapja #110 Írta: Pap Endre
kiküszöböltem az O-gyűrűket:

Egy kis darab 25X1,5 cső két végét összeszűkítettem akkorára, hogy a 20X1,5 cseh emelő testére rászorulhasson. Ha a test alul kilógna, akkor lehetne rá készen kapható T-elágazást vagy kö nyök idomot tenni.
Látható, hogy a fúrást egy ollóval csináltam. Nagyobb furatok átmérőjét nagyon pontosan be lehet vele lőni (furulyakészítés) de 1mm környékén épp csak átér a hegye az anyagon, így nem tudtam kielégítő pontosságot produkálni.
Mellékletek:

Több
1 éve 11 hónapja - 1 éve 11 hónapja #111 Írta: Pap Endre
Az emelő felső végét ráhúztam melegen a diffúzor kisebbik végére, így összedughatóak lettek

A piros kúp egy műa. cérnaorsó. A 25X1,5 PVC csö egyik végét melegen belenyomtam a kúpba, így az összenyomta a nála eggyel kisebb cső átmérőjére. A másik végét melegen ráhúztam a kúpra, így kitágult, a végeredmény egy majdnem tökéletes tölcsér - diffúzor.
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 1 éve 11 hónapja Írta: toist.

Több
1 éve 11 hónapja #112 Írta: Pap Endre
Gondolom kíváncsiak vagytok ,hogyan csináltam a kúpot.

Mellékletek:

Több
1 éve 11 hónapja #113 Írta: Pap Endre
Nem rajzolok, hanem gyorsan összelapátoltam egy diffúzoros cseh emelőt. A furatok kicsit nagyok lettek, mert lusta voltam fölmenni a padlástérbe a műhelyembe, ahol az 1mm-es fúrószár és a magas fordulatú kisfúrógépem van. Nemrég itt a szobábman furulyákat készítettem és abból maradt itt néhány szerszám, azokkal ütöttem össze amit kigondoltam.
Így nem hajlítottam, de szerintem nem is kell, hacsak az ívnek nincsen valami más funkciója is, mint az áramlás irányítása. Szerintem ugyanis tökéletesen megfelelő, ha a vízáram beleütközik a vízfelszínbe. Így szétterül a vízsugár, létrehozva egy sokkal barátságosabb áramlási képet, mely nem sodorja a halakat ( tenyész akváriumban ez különösen okos dolog).
lássuk a kész szerkezetet működés közben:

Mellékletek:

Több
1 éve 11 hónapja #114 Írta: Pap Endre
Annyi az egész, hogy akkor a buborékok fognak tágulni, ami kisebb vízbeszívást eredményez, mint tömör vízoszlop esetén, de még így is többet, mint diffúzor nélkül. Egyébként ez a szívóhatás a diffúzor hossza mentén elosztva jelentkezik, amint a diffúzort elhagyja a közeg, a nyomás nagyobb lesz mint a csőben volt (mivel csökken a sebesség, lsd. Bernoulli törtvény) ebből kifolyólag a buborékok visszazsugorodnak.

Több
1 éve 11 hónapja #115 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Szerintem kevésbé az elhelyezés a probléma, mintsem az anyagok természete.. Bár tananyagot már évekkel ezelőtt töltöttem le, az alapján még nem sikerült az áramlástan rejtelmeiben elmerülnöm, mindenesetre én feltételezem, hogy lentebbi szabályosság homogén anyagoknál igaz. A cseh átemelő viszont víz-levegő keverékkel dolgozik.. A levegő felfelé tör és ha egy diffúzorral a kimenő ágat meghosszabbítjuk, attól tartok ugyanazt fogjuk tapasztalni, mint a múltkor, amikor az UV-ba cseh átemelővel egy 20 centi körüli hosszúságú csövön keresztül vittem a vizet: a finomra porlasztott légbuborékok a cső végére összeállnak nagyobb buborékokba és nem kívánatos locsogás formájában távoznak. De egy teoretikus ábrát szívesen megnéznék az említett diffúzorról én is, hátha hibásan gondolkodom! :)

Több
1 éve 11 hónapja #116 Írta: halőrxxl
Mindez teljesen igaz abban az esetben ha az emelő elhelyezési sajátosságai lehetővé tennék- itt azonban ha bővebben utánaolvasol látni fogod hogy kivitelezhetetlen. Bár lehet hogy egy rajz az elképzelésedről még további gondolatokat is generálna bennem, így ha lehet készíts egy vázlatot...

Több
1 éve 11 hónapja #117 Írta: Pap Endre
Üdvözletem!
Elolvastam Halőr blogspotján lévő képekkel is illusztrált változatot. Eszembe jutott egy dolog, amivel mindegyik változat szívási teljesítménye növelhető. Az egyetemen tanultam némi áramlástant. E tantárgy előadójának az idevonatkozó résznél volt egy szlogenje: " A csővégi diffúzor megszívja a rendszert!" Amint ránéztem a képekre, ez azonnal beugrott. Tehát javasolnék mindegyik változat végére egy 10 cm hosszú kb 10°-os diffúzort. Ez egy esztergált vagy akár csak bicskával kifaragott fakúp és egy hőlégfúvó segítségével könnyen kivihető (én eddig "csak" furulyákat készítettem műanyagcsőből... eddig).
A működés bővebb magyarázata (ha valami nem lesz tiszta, kérdés után elmagyarázom, kerülni fogom a képleteket és a matekot, de néhány középiskolás szintű fizikai definíciót azért tudni kell):
Képzeljük el, hogy van egy cső, benne adott sebességgel áramlik a víz, amely egyszer csak elér egy diffúzort. Ezen vízből képzeletben "kerítsünk be" egy állandó és adott térfogatú konkrét részt, egy hengerszakaszt a cső belsejében, mely együtt utazik az áramlással. Ezen bekerített rész a csőben haladva rendelkezik egy sebességgel és egy tömeggel, ezek szorzataként egy impulzussal. A diffúzor végére érve ez a sebesség a kontinuitás törvényének értelmében csökken, mivel nő e keresztmetszet. A bekerített térfogatunk most is ugyanakkora, csak alakja változott: rövidebb és vastagabb henger lett belőle, mint előtte volt. A tömege sem változott, de sebessége lecsökkent, így impulzusa is. Mi csökkentette le a sebességét? Hiszen az impulzusmegmaradás törvénye értelmében háborítatlan test megőrzi mozgásállapotát, tehát a mi kis hengerünket valami menet közben megháborgatta a diffúzorban, hiszen lassult, mozgásállapota változott. Ezen lassuláshoz egy erő kellett, mely a hátsó felületénél fogva hátrafele húzta a hengerünket, míg kiért a diffúzorból. De mi fejtette ki ezt az erőt? Merthogy a hatás-ellenhatás elv értelmében ami hátrahúzta a mi kis vízhengerünket, azt a mi kis vízhengerünk előrehúzta. Ez a bűnös, aki a mi kis hengerünket visszahúzta, nem más, mint a mögötte lévő víztömeg, más nem lehetett, mert nincs mögötte más. Tehát ő az akit a mi kis hengerünk a diffúzorból kiérve maga után vonszol, siettetve az áramlást ezzel, röviden "a csővégi diffúzor megszívja a rendszert".
Bocsi, kicsit szájbarágósra sikeredett. Képletekkel és magyarázóábrával sokkal rövidebb lenne, de gondolni kell a humán beállítottságúakra is.

Több
2 éve 10 hónapja #118 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh/?/ emelők a végsőkig I.!
:woohoo: És igen! Gyorsolvasásban jó vagyok, de a színérzékelésemre még rá kell turbóznom!
Egy ilyen mágneses az bizonyosan jó lenne az idők végezetéig...igazi jó magyar hobbistaként a fantáziám máris meglódult! Mi lenne ha a most már nem tapadó korongjainkat tuningolnánk? Szóval szilikon? Akkor azt "fognia kell" az FBS-nek is, így a valahai tapadórészre simán ráragaszthatnék egy vas lemezkét, nem? :) Ha beborítom szilikonnal sosem fog korrodálni, a medence külső falán pedig egy igazi jó-és olcsó reményeim szerint!-erős /netán neodínium?/ mágnes máris jó...de a mágnest is ragaszthatom!
Ahogy idősödöm egyre szívesebben játszom...:D
T.:Gábor

Több
2 éve 10 hónapja - 2 éve 10 hónapja #119 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Cseh/?/ emelők a végsőkig I.!
Elnézést Gábor, "elegáns linkelést" alkalmaztam, de ez nem feltétlenül egyértelmű. Az előző hozzászólásomban a kék szövegre rákattintva eljutsz a weboldalra, amire utalok vele ("magclip") ;)
Utolsó szerkesztés: 2 éve 10 hónapja Írta: toist.

Több
2 éve 10 hónapja #120 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh/?/ emelők a végsőkig I.!
Ott a pont minden részről- de mi lenne az az időtálló amire gondolsz? :)
T.:Gábor

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.918 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 14 órája 7 perce
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 4 napja