20 november 2017

Cseh/?/ emelők a végsőkig I.!

Több
1 éve 9 hónapja #41 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Hmm.mit is mondhatnék amit még eddig nem tettem meg? :)
Nagyon szépen köszönöm a bizalmadat, hiszen az egész úgy indult hogy feltettél egy kérdést egy Fb-csoportban. Valahogy úgy szólt hogy vajon lehet levegővel szűrni ekkora medencéket, kiválthatóak a külső szűrők, belső powerfejek és moverek is talán? Egy ideig csöndben vártam hogy hátha valaki megfogalmazza a választ számodra- de aztán kapcsoltam hogy bizony lehet hogy rám várnak mások is? Ezért aztán válaszoltam, majd kérésedre egyeztetés után meg is építettem a te körülményeidre hangolt szűrést. Átadtam, te mindenben híven leköveted egyetlen ellenvetés nélkül a javaslataimat, sőt a megfelelő szivacsok gyártásába még sikerült belevonnom téged is. Számomra is meglepő volt azonban amit csak később tudtam meg tőled: olykor fél napokra is ki- ,majd bekapcsoltad a külső szűrőket, ezzel még tovább feszegetve a szűrők teljesítőképességének határait. Tették a dolgukat- pedig hobbiszerte az a tézis hogy az afrikai sügérekhez kell a legkomolyabb szűrés, azok terhelik legkeményebben a médiákat stb. Lehet hogy így is van- de a te szűrőid lehengerlő magabiztossággal teszik a dolgukat, pedig "csak szivacs, csak levegő" ;)
Hmm...őszintén: elmegyek és megtörölgetem a szemeimet, mert valamennyiszer felidéződik bennem ennek az egésznek a története, a Te örömed és saját nagyon jó tapasztalataim, én bizony 46 évesen is megkönnyezem. Olyan és akkora öröm van bennem hogy nem bírok magammal- köszönök mindent neked, azt is hogy hallgattál a tanácsaimra és azt pedig kitüntetetten köszönöm hogy egy nagyszerű hobbibarátra leltem személyedben. Szívből remélem hogy maradéktalanul ki fogják szolgálni a Te és halaid igényeit, te pedig élvezed a csöndben surranó oxigénnel dúsított víz látványát és hangját. Okos döntést hoztál, a te munkád is benne van...elismerésem!
T. :Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ferking

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 9 hónapja #42 Írta: ferking
ferking válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Sajnos a képeket nemtudom felrakni !

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 9 hónapja #43 Írta: ferking
ferking válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Sziasztok!
Na ha már Gábor megemlítette a sügéres akváriumokat, akkor én lennék, akinek 2015.Decemberében be lett üzemelve a ProMaster bázis az összes akváriumomba! És Januárban le is kapcsoltam az összes külső és minden egyéb bent lévő szűrőt! Csak a szivacs bázisok szűrnek már közel egy hónapja!
Akvárium méretek: 1200 literes 290 cm hosszúságú // Ebben akkor még Malawi sügérek voltak KB 90 db // Mára már Frontosák vannak benne még pirinyók .
400 literes két db 1 db 150 cm hosszú és egy db 120 cm hosszúságú // Mind kettőben Tropheusok vannak 30-40 db //
És egy db 200 literes nevelő 90 cm hosszúságú
Próbáltam pár képet kattintani a mostani állapotokról ! Mindenesetre elképesztő tisztaságú vizeket produkálnak a szivacs bázisok . Nem mellesleg az eddigi 350-400 W fogyasztást kiváltottam egy db KB 50 W os fogyasztásra az összes emelőt egy Atman 8000 es masinával működtetem ,és még érzésem szerint van tartalék is benne ha kellene .
A halak egyszerűen imádják, a szivacs oszlopokat csipegetnek róla és bujkálnak, köztük egyszóval tetszik a halaknak is nagyon.
Ahol a sok növény van a nyagy akváriumban az volt a Malawi sügeres állapot . Az lett átalakítva .

NAGY NAGY köszönet és örök hála mindezekért Csépányi Gábornak!!!!!!!!!!!

Üdv: Fegyverneki Ferenc
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Robotpilóta

Több
1 éve 9 hónapja #44 Írta: halőrxxl
Ahol levegő érintkezik vízzel, ott mindenhol és mindenkor van beoldódás természetszerűleg. Bármilyen kis mértékű nyomásnövekedés a gázok beoldódását megnövelik, így bár nagyon kis mértékben de a cseh emelők felszálló csöveiben is ez történik- fokozott beoldódás! :)
Kissé vájtfülűbbeknek ajánlom egyébként jó szívvel tanulmányozni azt is hogy a vízbe nyomott levegő hogyan oszlik önálló kis buborékokra, hogyan változik ezen buborékok nagysága és alakja /!/ is ahogyan a felszín felé törekednek. Sőt- ha már itt tartunk nyilván érdekes a felszálló levegőbuborékok nagyságának és azok felfelé törekvő mozgásának sebessége is, ebből például máris újabb gondolatok generálódhatnak akár a cseh emelőnk vízvető csövére vonatkoztatva is! Ugye milyen érdekes hogy mindössze egy kis hajlított/fúrt csődarabka, és mégis mennyire mélyen alá lehet merítkezni az információk özönvizében? ;)
Rövidre fogva kérdésed megválaszolását: nem, cseh emelőknél már egyáltalán nincs szükség további levegőztetésre!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ferking, Robotpilóta

Több
1 éve 9 hónapja #45 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Még annyi kérdésem lenne, hogy cseh emelő alkalmazása esetén tulajdonképpen külön levegőztetésre akkor nincs is szükség? Mármint ha a vízfelszín hullámzásából beoldódó oxigént figyelmen kívül hagyuk, a cső belsejében a vízszállítás közben a buborékokból is történik beoldódás ugye?

Üdv. Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"

Több
1 éve 9 hónapja #46 Írta: halőrxxl
A megoldás többféle is lehet- az első valóban az amit említesz: szűkebb furat a szivacsba! Nálam jellemzően 14.5mm külső átmérőjű műa.csőre applikált pengék adják a gyönyörűen szoros szivacsokat még későbbi használat során is/a szivacsok ugye idősebb korban "engednek"/.
Másik megoldás az lenne ha valóban leragasztanád már ehhez a szivacsokhoz a furatokat.
A harmadik viszont a profi lenne, amit talán egyszer majd én is megteszek saját emelőimnél: egyszerűen egy 25x25mm-es kis műa. lap ráragasztása a karra a szivacs alá! Így a szivacs ezen meg tud ülni, másrészt tömít is....látod ahogy folyamatosan barkácsol az ember jönnek egyre újabb és még újabb meglátások ;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, ferking

Több
1 éve 9 hónapja - 1 éve 9 hónapja #47 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Gábor, ismét le a kalappal, zseniális ez a legújabb megoldásod is! Ez már simán ott van, hogy szabadalmaztathatnád, de legalább sorozatgyárthatnád, profi munka, nagyszerű ötlet! Egy nagyobb akvarisztikai piaccal rendelkező országban, erős marketinggel köztudatba kerülő alternatívája lehetne szerintem a külső szűrőknek...
De, hogy a legújabb munka dícséretén kívül régi-új témát is feldobjak, a "kétkaros" emelőkkel kapcsolatban kérdeznék: az ivadékoknál tipikusan ezt a megoldást használom, mert a matteneknél ott praktikusabbnak tartom, viszont a problémám, hogy a hajlatnál - alul lévő furatok a karon nincsenek normál esetben szivaccsal fedve, csak ha "túlhúzom" a szivacsot és elég esetlenül áll/feszül/elemel stb ilyenkor. Nem tudom hogy a "szabvány" 16-os csőre ragasztott kétpengés fúró helyett szűkebbet kéne használnom, mert ezzel túl nagy lyuk keletkezik a szivacson és ha jobban megszorulna, szorosabban követné az ívet, vagy ragasszam le az alsó furatokat, vagy milyen megoldást szoktál használni? (Nem használhatatlan a mostani megoldásom, csak érdekelne a "best practice" :) )
Utolsó szerkesztés: 1 éve 9 hónapja Írta: toist.

Több
1 éve 9 hónapja #48 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Értem, világos, Visszakerül a külső szűrő, mihelyt javul az idő (vagy a házban, vagy kint). A keltető és nevelő akváriumaim (egyelőre össz 3db) már cseh emelővel mennek. Ha sikerül megoldanom az elhelyezést (nem ismertek engem, ez nálam óriási probléma, nagyon lomos ember vagyok) ez a szám növekedni fog, állvány is lesz - fából. Mindenesetre megfontolandó amit írtál, tekintve, hogy a villanyfogyasztás nagy részét jelenleg úgyis a vízfűtés teszi ki nálam.

Más: Elmentem nemrég egy barkácsáruházba, ahol kerestem a MÜII- csöveket. Találtam is, de találtam ún. MÜIII villanyszerelési csövet is, ami sokkal olcsóbb. Szürke és barna színekben van, a fala vékonyabb, de a belső átmérők megegyeznek. Valaki próbálta már ezt? Szerintem ez sem engedné el a levegőt. Úgyis ki fogom próbálni, mihelyt oda jutok, de ha már valaki próbálta, akkor esetleg könnyebb dolgom lesz.

Több
1 éve 9 hónapja #49 Írta: halőrxxl
Ez nem így van ám...pl. attól hogy vannak már hiper fokozatú gamer PC-k még csodásan elboldogulunk a hagyományos mezei gépekkel is, igaz hogy ismerni kell a korlátokat. A cseh emelők speciálisan azoknak valók akik vagy átállnak, vagy már a kezdetektől levegős megoldásokkal képzelik el medencéik szűrését. Rendkívüli gazdaságosságuk is így aknázható ki legjobban, én például rengetegszer elmondtam már társainknak hogy a legköltséghatékonyabb módszer az az, ha döntésüket az egész hobbijukra kivetítve valósítják meg. Élő példa: egy társunk 4 nagyobb medencével rendelkezik, de hobbiszintű szaporítgatással, sórák keltetéssel is foglalkozna. A vízelőkészítés, nitrátszelektív gyanta regenerálás során is szeretne használni levegőt, de jelenleg a négy nagyobb medencéjében szinte vadonatúj külső szűrők dolgoznak- most akkor adja el féláron őket csak azért mert levegővel az egészet meg lehet oldani olcsóbban /értsd kevesebb villamos energiával/ ?
Nem- erről szó sem lehet! Számolgatni kell- lehet hogy amit veszítene a külső szűrők eladásával, azt villamosenergia megtakarítás során csak sok-sok év alatt sikerülne kompenzálnia, feltételezve hogy addig minden hibátlanul működik. Maga az emelő egyszerűségének okán egy bolondbiztos kis csövecske, ugyanakkor az ipari légpumpák beszerzésének, központi levegőhálózat kiépítésnek is megvannak az anyagi követelményei- tehát valóban a legjobb ha azt használjuk ami már megvan, és még hosszú ideig problémamentesen üzemeltethető.
De: megint ez a kis "de" szócska ugye? Ha a hobbista vagy tenyésztő bármi oknál fogva a totális átállás mellett dönt, akkor ő az ideális alanya ennek a manővernek! Az én esetem elég speciálisnak mondható, mert én bár nem rossz, de régi technikával dolgoztam. Számos kisebb légpumpa, powerfejek és belső szűrők képezték a szűrésem gerincét, emellett még én porlasztottam is be levegőt- felmerült hát bennem hogy egyszerűbb és gazdaságosabb is lenne ha valamiképpen sikerülne a váltás. Én megtettem- de ez kiadásokkal is és sok munkával is járt! Igaz azonban hogy a "mostani eszemmel" már áldom a napot is mikor belefogtam, de nem volt ez így mindig- korántsem! :D Magának a levegőhálózatnak a kiépítése is munkaigényes, hiszen ha belegondolunk ezen megy az "üzemanyag"- minden fogyasztóhoz el kell hát juttatni! Ráadásul a költségek minél alacsonyabban tartásának okán-kényszerből persze!- olyan csöveket használtam melyekhez az idomokat is SK kellett gyártanom, ragasztanom stb. Azért azt el kell mondanom hogy ismét nagyon okos döntés volt ez, mert újabb és újabb állványaim beüzemelésekor már bátran bontottam meg a rendszert, alakítottam át hurkosra stb. Magyarán: sok munkával és barkácsolással pótoltam a büdzsé gyengeségét, de cserébe lett egy olyan hálózatom ami maximálisan kielégít, légtömör, és még nem is nagyon szembeszökő! Ahh...de még valami: ha látogatóm érkezik akvarista vonalról mindig rákérdeznek: de hol a légpumpa? Szemükkel követik a csövet, látom hogy egyre jobban tetszik nekik a dolog és más szemmel nézik a hobbimat..röhej, de egy központi levegőhálózat emeli a nevetséges megoldásokat is tartalmazó hobbim ázsióját! :D
Érzem nagyon elkanyarodtam, pedig csak kis lelket szerettem volna beléd önteni. Használd csak az új szűrődet- de ha később számottevő terjeszkedésre számítasz, akkor immár tudod hogy mi a teendőd: beszerezni mindent, megépíteni a levegőhálózatot, és amint ez kész hajrá....hadd jöjjön az a levegő, hadd szóljon a rock&roll! ;)
Ui.: hibrid rendszerek is működőképesek- idővel úgyis győz a matematika azonban. Nagy- hatalmas potenciált érzek a levegős szűrésekben még.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ferking, Pap Endre

Több
1 éve 9 hónapja #50 Írta: Pap Endre
Megépítettem a külső szűrőmet, és most kijön ,hogy nem érdemes üzemeltetni, mert sokat fogyaszt a levegős megoldáshoz képest :angry: Nem került sokba, de olyan jó volt nagy ötletességgel összerakni kertészeti elemekből a gazdaboltból, 30l-es hordóból, még dupla csapot is sikerült rá összepárosítani. Olyan bravúrosan kihoztam az egészet 3500 körüli összegből, olyan patent cucc lett, de a fene egye meg 20w-os a szivattyúja. Most mihez kezdjek vele?

Több
1 éve 9 hónapja #51 Írta: halőrxxl
Én már a FB-n "mindennek elmondtam" jó irányban a cseh emelős megoldásokat, mondtam már hogy újra reneszánszát fogja élni a levegős szűrés, hogy új dimenzióba lépünk, de már azt is volt merszem állítani hogy forradalom van...Tapasztalhatjátok akkor ti is hogy bár nyilván szívesen használok szuperlatívuszokat, azért nem teljesen alaptalan ez!
Előre Uraim- itt van a kezünkben egy csodálatos megoldás, kedvünkre barkácsolhatunk....amúgy meg tisztára félelmetes hogy ez egy olyan megoldás amire világszerte felkapja minden akvarista a fejét! Nem játék ez már, hanem fegyver a kezünkben amivel újból kivívhatjuk a magyar akvarisztika megbecsülését. Nagy szavak egyenlőre még csak tudom...de várjuk ki a végét! ;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ferking

Több
1 éve 9 hónapja #52 Írta: Pap Endre
Most rendeltem Ogyűrűket onnan, ahonnan a blog ajánlotta. Kellemes meglepetés történt: a 15X4-es gyűrűt leárazták 16Ft-ról 11-re. Most érdemes hozatni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
1 éve 9 hónapja #53 Írta: Pap Endre
Az én ivadékaim is ezt csinálják. A növekedésük is felgyorsult, mióta átálltam cseh emelőre. Terelő lapát van a végén, prímán szétteríti. Hogy mekkora szél van az akváriumban, azt nem a teljesítménnyel , hanem az irányítással szabályozom, Ha hosszába löki a vizet, akkor nagy áramlás lesz a z egész akváriumban, minél inkább keresztbe fordítom a pipát, annál jobban elcsendesíti az iránytörés, amikor nekimegy az oldalüvegnek a víz. ezzel persze romlik a mulmgyűjtő hatás is

Több
1 éve 9 hónapja #54 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Cseh /?/ emelők a végsőkig
Gábor köszönjük, ez tartalmas összefoglaló volt. Három éve a blogod olvasása közben irányítódott rá a figyelmem újra a levegős szűrésre. A motoros divat eljövetelével én is váltottam, pedig előtte jó pár évig levegős volt és visszagondolva nem is akárhogyan működött. Most még a vízminőség is jobbnak tűnik, mint motorossal. A víznek más szaga van, nem is szag, hanem az a kellemes, oxidált akvárium illat. Felszíni hártya hírből sem ismert. Gondoljunk csak a növényes kollégákra, hogy mennyit szenvednek a "surface scum" miatt, még külön motoros alkalmatosságok is készültek az eltávolítására, amivel csak nő a bajok száma, halat, garnélát is képes beszippantani, melegíti a vizet, fogyasztja az áramot, foglalja a helyet, stb.
Az áramlás nem túl erős, de nem is gyenge. Én is azt tapasztalom, hogy a halak, főleg az ivadékok beállnak a sodrásba és edzenek, mint hörcsög a mókuskerékben. :) A motorosok sokszor erős áramlását nem igazán kedvelik, de ez egészen másként hat rájuk.
Ráadásul a növények is nőnek és nem algásodik az akvárium. Egyes nézetek szerint a levegősök kihajtják a vízből a szén-dioxidot és a növények senyvednek, de szerintem ez inkább valami hiedelem, nem látok ilyesmit.
Az "édesvízi zátony" kifejezés tetszett. Én amondó vagyok, hogy elsősorban élőhelyet kell létesíteni az akváriumban a természet útmutatásait követve, aztán utána jöhetnek az esztétikai szempontok. Ez egy olyan szemlélet, ami kiveszőben van. Az ilyen medencében a halak viselkedése is teljesen más.

Több
1 éve 9 hónapja #55 Írta: Robotpilóta
Absztinencia? Akkor már ketten vagyunk! :laugh:

Több
1 éve 9 hónapja #56 Írta: halőrxxl
Nem gondoltad volna? :) Rakétás/ampullás kupakok kereskedő ismerőseim boltjaiból, mivel totális absztinencia nevű csúnya kórban szenvedek...
Szivacsmosás épp ma volt egy nettó 180 literes medencénél- a kezemen még érzem az illatát! Abszolút nem kell foglalkozni és számolgatni hogy vajon mikor kell takarítani, ugyanis a cseh emelők nagyszerűen és önműködően jelzik ha ez szükségessé vált! Ilyenkor a kilépő levegő/víz keverék már nem olyan homogén, több a levegő-egy idő után pedig elkezd "pöfögni" a szerkentyű- na ezt már jól hallani, és lehet is beütemezni a takarítást! :)De: ha a levegőt kissé visszább vesszük az emelők elcsöndesednek, kisebb szívóerő keletkezik a szivacsokon így még pár napig szép csöndben elodázhatjuk a dolgot...mondom hogy imádom, keresztem a dolog! ;)
Jelenleg egyébként IBC tartályok szűrésén filózom, nem a módszer a kérdéses hanem a célszerű kialakítás. Az egész tuti hogy azokban is ProMasterek teljesítenek majd, 25 centis karokra húzott Tm30 szivacsokkal. Már alig várom a májust, mikor errefelé is elkezdődhet a kinti vizeskedés, de addig még jó pár ezer furat vár fúrásra-sorjázásra, fogyni fog a Vinilfix, és mindenféle ívekbe hajlanak majd ezek az áldott jó csövek kezem alatt.
Barkácsolni jó....
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: ferking, Robotpilóta

Több
1 éve 9 hónapja #57 Írta: Pap Endre
3/4-énél, nem 4/4

Több
1 éve 9 hónapja - 1 éve 9 hónapja #58 Írta: Pap Endre
Vagyis az eltömődés "frontja" végig megy a média hosszán, ami funkció szerint megosztja azt, az eldugult részen mechanikai, a még friss részen biológiai szűrés megy. Ezek szerint a szivacsmosással nem szabad megvárni hogy végigmenjen a front, hanem mondjuk a 4/4-énél ki kell takarítani.

Én is töröm a fejem, és folyamatosan kísérletezek:
Én perlonvattás megoldásokon járatom az agyam jellemzően PET palackokból variált médiával. Már többfélét is kiagyaltam, de csak az egyiket futtatom. A próbafuttatás arra megy ki, hogy meglássam, hogy a fehér Sera finomszálú perlonvatta hol színeződik el. Ahol fehér marad, oda még több lyukat kell fúrni a külső petpalackon, majd idővel, ha a végére érek, és kialakul az egyenletes elszíneződést produkáló verzió, közzé fogom tenni, már ha valaki kíváncsi rá. Ezeknek a petpalackoknak az az előnye lehet akár szivacsos megoldások esetén is, hogy jellemzően alulról szívnak be, munkára fogva ezzel az ajzat egy jelentős térfogatát, vagy a kiépített talajszűrős rendszert. Jelentem hogy ez a megoldás is prímán eltünteti a mulmot, gyakorlatilag beleszívja az ajzatba, talajporszívózáskor leggyakrabban csak a szűrő környékét kell pásztázni.
Szivesen építenék szivacsos dolgokat is, de egyelőre a lomizott szivacsaimon kívül más szivacsom nincs (bontott, illetve soha nem használt mattenszivacsok, kékek 2,5cm vastag úgy emlékezetből valami15X20cm táblák [nem vagyok otthon]). Talán azért mert béna vagyok ,de én itthon nem tudok szivacsot szerezni, nem tudtok esetleg valami bevált webáruházat, ahonnan elfogadható áron szerezni lehet szivacsot, és vidékre is szállítanak?
Utolsó szerkesztés: 1 éve 9 hónapja Írta: Pap Endre.

Több
1 éve 9 hónapja #59 Írta: Robotpilóta
KÖSZÖNÖM! halőrxxl ,hogy ezt megosztottad velünk és javaslom a blogodban is elhelyezni eme rendkívül tanulságos írásod ami szerintem teljesen más dimenzióba helyezi ezen csodálatos szerkezeteket. Gondolva itt a cseh típusú emelőkre és a szivacs mint szűrőmédia megítélésére is.
Egy rövid mondattal megfogalmazva: Nem gondoltam volna...!
Üdv. Karcsi

U.I.: Már csak egy kérdés maradt! Honnan szerzel ennyi rakétás kupakot.... :woohoo: :laugh: :laugh: :P

Több
1 éve 9 hónapja - 1 éve 9 hónapja #60 Írta: halőrxxl
Hmm- aranyosan betüzesedtetek! :)
A ProMaster-széria ahogy írtam is egy Lego szerűen variálható összeállítás, valóban minden egyes darabja cserélhető, módosítható- gyakorlatilag olyan és akkora szűrőt "dughatunk össze" szó szerint percek alatt amekkora és amilyen csak kell. A képen látható kialakítás a legegyszerűbb verzió, a derékszögű sarokidomnak- a képen a két legszélső emelő alatt- köszönhetően bármiféle iránytörés, de akár önmagába visszazáródó hurok is elkészíthető. Pl ilyenekkel szűri egy kolléga a 3 méteres 1200 literes afrikai sügérekkel bőven megrakott medencéjét is, és mostanság már a külső szűrőitől is megválik...ami jó az jó! ;)
Valóban ezen a képen aszimmetrikus a kialakítás, és tényleg nem véletlen..semmi sem az amit csinálunk, nem igaz? A medencékben keletkező mulmot terelni kell hogy 1-2 perc alatt leszippantható legyen, a sodrás irányát, erejét pedig gyönyörűen belőni úgy lehetséges ha változó irányszögből /akár önmaga körül is elforgathatóan/ több emelőt helyezünk el. ezek az emelők még mindig változatlanul a 16-os csőből készülnek, csúcsra járatva 150 liternyi levegőt kérnek óránként. Viszont mint a fent idézett méretű medence is jelzi: az emelők számának növelése rendkívül jó ötlet volt, mert így akár tavi halaknak is megvalósítható olyan áramlás mely őket egyáltalán nem zavarja- sőt képzeljétek: a kolléga azt meséli hogy halai rendesen közelharcot vívtak az emelők közelségét élvező helyekért, a szivacstartó karok körül rendesen revírek alakultak ki stb. A Tropheusai- más sügérei ahogy előre jeleztem is a szivacsokat állandóan csipkedik valami rejtélyes eledeldarabka vagy egyszerűen csak némi biofilm vagy a felszínhez közeli baktériumkultúra reményében- nincs unatkozó, céltalanul kóborló hal, egy sajátos "édesvízi zátony" lett a ProMasterek környezete. :) Számomra rendkívül nagy öröm ez, és meg kell mondanom hogy gyakori telefonos helyzetjelentései mindig egy kis örömből fakadó elérzékenyülést is jelentenek nekem.
De: mindezen dolgok mellett nem szabad azt sem elfeledni hogy ez az úgymond "dacszűrőm" is! Dac, mert elegem lett a szivacsok méltatlanul való lemondásából, megelégeltem azt hogy mára már hobbiszerte rengetegen élből alkalmatlannak tartják, és ki is dobálják a medencéikből/szűrőikből. Igen?? És akkor 30-40 évvel ez előtt a kis darabka szivaccsal, vagy az üvegpipás levegősöknél működő öklömnyi perlonnal miért tudtunk mégis sikeresek lenni vajon?? Most meg már ha valaki nem literszámra bezúzott Siporax-ot alkalmaz az nem is trendi....hmm...:D Szóval picit odahomorítottam a szivacsoknak, és mekkora sikerrel!
A szívás erőssége, helye: igen- ha mérnök szemmel nézzük, sőt talán ha csak sima magamfajta szakemberével is,akkor indokolt az eszmefuttatás. A használat során azonban rögtön segítségünkre siet a természet: alul szív erősebben-> oda megy a "kosz", ergo ott jobban és hamarabb is tömődik, a baktériumkultúrák ott hamarabb és sokkal nagyobb számban telepszenek meg, ennek folyományaként ott a szivacs jobban fog dugulni is. Szóval alul már dugul a szivacs? A természet törvényei még mindig működnek, így hát a sodrás/szívás oda helyeződik át ahol könnyebben áthatolhat a szivacson- ez esetben ugye feljebb! et cetera, et cetera...míg csak van média ahová mehet. De, és megint csak DE: ahogy csökken alul a szívás, a megtelepedett baktériumkultúrák sem kapnak már annyi eleséget /dugulás/, sőt egyre inkább anoxis körülmények kezdenek alul a szivacsban eluralkodni- így hát csökken az aerob kultúrák száma, a szivacs alsó része más szinte csak fizikai szűrést végez. Ez az időtartam azonban lehet rendkívül hosszú is, és azt hogy ezek a látszólag kis szivacsok /slim media/ mennyi "koszt", "xart", és nagyon-nagyon aktív baktériumkultúrát hordoz azt csak az tudja majd megítélni aki már mosott ki ilyen szűrőkről való médiát. Én csak annyit mondok hogy eszméletlen...a matteneket kenterbe veri lazán, a külső szűrők csak azért rúghatnak labdába mert azok "szépek" és nem benn a medencében vannak- egyébiránt az én jelenlegi tudásom szerint a ProMaster vagy a hasonló patronos elven működő szűrők biológiailag ebben a formában verhetetlenek. Nem azért mert én mondom- tessenek erről megbizonyosodni! ;)
Mulm- na itt a kacagás! Van, de mennyi? A csodásan oxigenizált és moverezett vízben olyan masszív heterotróf kultúrák telepszenek meg és alakulnak ki a medencében, a szivacsokban és az aljzatban, hogy szinte órák alatt tüntetik el a keletkező mulm nagy részét. Fentebb jelzett afrikais kollégám jelezte nekem hogy egy nagy Anubias levelet ki akart venni a vízből, de mire 2 nap múlva rászánta magát már alig volt a vastag levélszárból is..nah, hát ezt tudja a biológia, nekünk csak ki kell szolgálnunk.
Itt a képen mutatom meg az önmagába záródó hurkos kialakítást, tulajdonképpen kettő ilyen végzi az 1200 liter afrikais medence három méterének átmozgatását, szűrését:

Ui.: a szűrők mögött saját állványaim láthatóak- talán érdemes megnézni a víz színét is..na az a "másik mise" ;)
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 1 éve 9 hónapja Írta: halőrxxl.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, Spongyafilter, ferking, Robotpilóta

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.428 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 1 napja 1 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 5 napja