21 november 2017

A televényféreg

Több
3 éve 11 hónapja #21 Írta: lucius
lucius válaszolt Válasz: A televényféreg
Takker!
Ezt a Gáboron kell leverned, mert ő tehet róla, hogy megvadult, vérben forgó szemű akvaristák bolyongtak remény vesztetten a White Worm-okat kutatva a tegnapi Terraplázán. Én próbáltalak útba igazítani, de ezek szerint nem sikerült.
Üdv:Feri
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 11 hónapja #22 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: A televényféreg
Tényleg a legőszintébben kívánom a sikert-immár mindkettőtöknek!Anno mikor kutakodtam televényféreg magyar tapasztalatok után bizony szétnéztem a nyílméregbékásoknál is-nem jártam sikerrel,de ti jobban ismeritek azokat a honlapokat..ha van valami infó örülnék a megosztásnak!Esetleg még gekkósoknál ha van valami...na magam is utánajárok!
Csókoltatom a párod kezeit Sándor-bár azt gondolom az is fogott már nagyobb gyíkokat is!;) Egyébként is erősödnie kell egy gyermek immunrendszerének-tapasztalatból mondom hogy főleg akkor ha egy fővárosi homokozóban is életben akar maradni.Valaha játszóterek kerítéseiből is jópárat legyártottam-telepítettem....sajnos van akinek az a természetes ha a házi kedvence ott végzi a dolgát/Kutya,macska,nyest,görény...a gazdi meg egy őstulok!/.De a sikerem érdekében megfogadom hogy addig már nem nyúlkálok semmi hasonlóhoz-és sajnos pár réteg bőr még lekopik a tenyeremről mire módom lesz a fantasztikusan erős kis srácotokat ölbe venni!Alig várom már pedig...
Köztünk legyen mondva hogy egyáltalán nem tartom rossznak az óvatos viselkedést ha bárminemű élő eleséggel bánunk-én ekkor két alkalommal is kezet mosok!Előtte-hogy nehogy hozzájuk vigyek be bármit is,és utána is alaposan,körömkefével..erről nem is kell mondanom hogy miért fontos.Bármiféle fertőzés terjedhet vice versa-ez nagyon komoly dolog-ajánlom figyelmetekbe!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 11 hónapja #23 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: A televényféreg
Az Atlantis faunásoknál volt kint 350/tasak áron. Gyulának is szokott lenni tasakos.
De ha van türelmed és sikerem lesz velük adok szívesen :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Több
3 éve 11 hónapja #24 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: A televényféreg
Sziasztok.
Sajnos én nem találtam meg,akinél volt televény oltás,pedig kérdezősködtem,vagy nem volt kint addig míg én.Lényeg a lényeg Sándor megvárom a te tenyészeted felfutását,aztán tőled veszek majd legfeljebb.;)
Üdv:Takker

Több
3 éve 11 hónapja #25 Írta: halivadek
Köszi!
Titkon remélem hogy a békásnak is jut majd belőlük. A grindált csak kin-keservesen tudták felkapkodni a tálkájukból, hátha a nagyobb televényféreggel boldogulnak.

Amikor megmutattam a blogodban lévő képeket a Rékának, viccesen azt kérdezte ezzel a kézzel akarja megfogni a Bencét? :D

Több
3 éve 11 hónapja #26 Írta: halőrxxl
Sok sikert kívánok-ha valóban ennyire alacsony a hőmérséklet akkor jól tetted hogy nem a pince "földjére" tetted őket!Kíváncsian várom a fejleményeket!

Több
3 éve 11 hónapja #27 Írta: halivadek
Na tegnap vettem 3 zacsival, meg is csináltam a helyüket, percek alatt eltüntek a földben.:)

Levittem egy hőmérőt, tegnap épp 11 fok volt, úghogynem raktam le őket a földre.

Már most tűkön ülök, hogy megmaradnak-e illetve mikorra indul be rendesen a tenyészet.

Tosit, ha majd rendesen működnek akkor csinálok Neked is egy tenyészetet aztán ha felénk jársz akkor majd mindig viszel belőle egy-egy etetésnyit.

Több
3 éve 11 hónapja #28 Írta: halőrxxl
Most nem bogarat..;)
Simán elfeledheted őket az első két hétben-aztán elegendő 2-3 naponta kajáltatni őket!

Több
3 éve 11 hónapja #29 Írta: halivadek
Bocsi trehány voltam, ebben a böngészőben nincs helyesírás ellenőrzés a túlzott lelkesedés miatt át sem olvastam.
Gyanús hogy vennem kéne, egy olyan 5 litere forma dobozzal akarok indítani. Rémes vagy Gábor, mindig bogarat ültetsz a fülembe...:angry:

Mennyire gáz ha csak max heti 3 alkalommal adok nekik enni? Azt olvastam, hogy az első napokban rá se bagóznak semmire.

Több
3 éve 11 hónapja #30 Írta: halőrxxl
:woohoo: :silly: :silly:
Bocs..élvezlek olvasni!Nem tudom mennyi zacskóval szeretnél venni,de ez attól is függ hogy mekkora kultúrákat akarsz indítani.Ha egyenlőre csak keveset,akkor 3-4 zacsit javallok neked..
Figyelem: Spoiler! [ Kattints a kinyitáshoz ]

Több
3 éve 11 hónapja #31 Írta: halivadek
Ajajj, Gyulánk szokott kint lenni ugye? Hány olyn kis zaicsova érdemes venni?
Mennyi időnként kell őket etetni? Csak mert elég körülményes lenne naponta lerohangászni...

Több
3 éve 11 hónapja #32 Írta: halőrxxl
Sándorunk a pince "földjén" is ilyen meleg van?Mérj rá...ha hűvösebb,máris nyertél!A tenyészetem valóban szép...ma hajnalban is elgyönyörködtem benne-köszönöm a véleményedet! :)

Több
3 éve 11 hónapja #33 Írta: halivadek
Nagyon durva ez a televénytenyészet! Én is szeretnék csak sajnos nem adottak a körülmények.

Toist ne csak pincét akarj hanem hideg pincét. :D Látod Nekünk van de mégsem tudjuk kellően kihasználni, mert télen a legnagyobb hidegven is 17-18 fok van a távhőközpont miatt. Nem csoda hogy a legtöbb zöldésgféle hamar rothadásnak indul, hiába viszem le.

Több
3 éve 11 hónapja #34 Írta: halőrxxl
Azt gondolom ha kevés az oltás,akkor mindenképpen igen!;) Tekintve hogy eredetileg szerintem alig száz egyedet oltottam ketté,mára elég szépen megnőtt az egyedszám és a sűrűség is.Egyébként a bibliánk könnyedén csak megjegyzi hogy egy akvarista társunktól kért 1-2 dekányi férget használjunk oltásként a 30x30x10 centis ládába..ja kérem úgy igen!Más szakirodalom meg egyenesen a grindálok fejlődési intenzitását tartja gyengébbnek emezekhez képest-atyavilág,mit meg nem adnék igazán komolyan "termelő" televényférges kultúrákért!!
Megjegyzem hogy a telepnek-amit a blog,és a ti kedvetekért kiemeltem-az ég adta világon semmi baja sem lett..ma hajnalban ismét megetettem őket,és ők jöttek is mint a kútra!Élvezem,szenvedélyesen élvezem azt hogy itthon tenyészthetek élő eleségeket-ma akvarista vendégem volt,és olyan hangélményben volt többször is részem melyet sosem feledek!Az úr közel olyan idős mint mesterünk-gyermekkorától halazik,és talán be is regisztrál;)-egészen kis korom óta ismerem..és most elmondom hogy miket "mondott" az élőeleséges halakra,ok?Figyelem,idézet következik:"Hmm...húúúú....ejj!" később:"Hhhhhh...hmmm!...de most hogy fogod meg őket?"
Azt gondolom az ilyen és hasonló megnyilvánulások okán igen érdemes hajnalonként fáradoznom-hajnalonként,hogy a nap többi részében mást csinálhassak.És ha még nem lenne pár kollégám számára nyilvánvaló,akkor elmondom:a hobbim egy része a halaké-másik a különféle férgek tenyésztése!;) Tegnap olyan jó volt belenyúlni a rengeteg izgő-mozgó féreg közé....öhmmm,nem vagyok én extrém,csak szeretem a hobbimat!
Toist: a televénynek semmi,abszolút semmi illata nincs ha jól van tartva.Akár panelba is ajánlom...de a kellően hűvös elhelyezés bizony szükséges.
Köszönöm a szavaidat-azon vagyok hogy jól csináljam,és a világ legtermészetesebb dolga hogy a jót-rosszat is elmondom nektek-ezért vagyok közöttetek! ;)
Még valami:egyáltalán nem hiszem hogy olyan egyedi lenne a sikerem-de egyszerűen nem hiszem el hogy nem bírok olyan magyar kollégát találni akivel összevethetnénk a tapasztalatainkat-vagy nem netezik,vagy ..vagy van egyáltalán aki manapság ilyeneket dédelget még,és beszédbe elegyedne velem?Én nagyon szeretném....
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
3 éve 11 hónapja #35 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: A televényféreg
Nagggyon durva! :) Pincét akarok! :D

Érdekes egyébként, hogy bár változatlan formában megjelenik a faláda az irodalmakban, egyik sem ír arról, amit feszegetsz, hogy milyen is legyen (milyen anyagból készüljön) az a faláda, a kiterjedésén és fedésén kívül nem nagyon van másról szó. Elnézve, amit a műanyag dobozodban csináltak, nem néznek ki úgy, mintha meg akarnának fulladni! :) Gratula hozzá, örülök, hogy sikerrel jársz velük és további sok sikert hozzájuk!

Összefoglalva: a sikeres televényféreg tenyésztés egyik fontos összetevője a türelem?

Több
3 éve 11 hónapja #36 Írta: halőrxxl
Az update megtörtént-ha érdekel olvass a blogspoton! ;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
3 éve 11 hónapja #37 Írta: halőrxxl
Toist-fantasztikus vagy!
Amit elkövettél hogy segíts nekem az nem kevés munkádba került-és igenis nagyon sokat segített!Segít abban,hogy lássam a régebbi irodalmakban is az ajánlott technikát,és nyomon követhessem az etetésükre ajánlott eleségeket is.
Persze én sem vagyok úgymond "ártatlan" a témában,egyértelmű hogy az eltelt pár év alatt magam is igazán belemerültem a témába-sőt:gyermekként/kiskamaszként olyan televény tenyészetem volt,hogy félelmetes! Anyukám néha mondta is hogy:"..minden férget hazahord ez a gyerek!"A mosóteknőt persze hogy csapig kellett töltenem a kiszáradó tóból származó békákkal...ha már csak 1-2 centi volt a jég egyértelmű hogy minden nap kékre fagyva kellett hazatérnem-ez az életem.
Ahogy a blogban is írom számomra egy-egy élő eleség kultúra beszerzése szinte ugyan olyan lelkesedést okoz,mintha egy újabb halfajjal gazdagodtam volna-sőt,megkockáztatom hogy talán még kicsikét jobban is lázba hoz!Hogyne hozna...itt arról van szó hogy otthon,saját magamnak tenyészthetek eleséget halaim számára!Élő eleséget ráadásul-élőt,mint a természetben is legtöbbször esznek!Bár jól tudom hogy kicsi az esély arra hogy halaim endemikus élőhelyükön találkozhassanak például az E.albidussal,mivel azonban ez is egyfajta féreg,nyilván nem hezitálnak ha meg kell tömni a pocakot!;)
Még azt szeretném elmondani,hogy irtózatos régi televényférgeim halálosan pontosan úgy néztek ki,mint ezek a maiak...vagy mint egy nagyra nőtt grindál,esetleg egy aprócska újszülött ún.tejfehér giliszta!De a blogban ajánlott Dózsa-Farkas dokumentum hű olvasója mára meggyőződésemmé vált,hogy hasonlóan a "grindálokhoz" itt sem biztos hogy ugyanazt a fajt tartjuk már mint anno!
Száz szónak is egy a vége:a blogot ismét frissítenem kell újabb adalékokkal,és ami neked és a hozzád hasonló érdeklődési körrel megáldott társainknak bizonyára örömet fog jelenteni lesznek képek is-de még milyenek! ;) A jövő hét első felére prognosztizálom ezt a frissítést-megértő türelmeteket köszönöm!
Ui.:sajnos mostanára már képtelen vagyok fotót beilleszteni a fórumra-de ez nem gátol meg semmiben!Köszönöm a honlap tulajdonosának,és a moderátoroknak a megértését olyan tekintetben,hogy ezen okból kifolyóan saját blogspotomat használom/ajánlom itt.Szives tájékoztatásul közlöm,hogy nincs szándékomban ebből sem most,sem később semmiféle anyagi vagy erkölcsi hasznot húzni-a blogspot létrehozása óta eltelt idő/és az ottani tevékenység/ talán elegendő ok a megalapozott bizalomra.
Így hát nyugodt szívvel teszem ide a blogspotom e témára vonatkozó linkjét...minden olvasónak jó szórakozást,ha van mit belőle akkor tanulást kívánok!Jelzem hogy hozzászólásaitokat minden ottani témához itt,e honlap fórumán várom.
halorxxl.blogspot.hu/2012/10/a-televenyfereg.html
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Több
3 éve 11 hónapja #38 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: A televényféreg
Gábor, ugyan nekem esélyem sincs a faj tartására jelenlegi lakókörülményeim között, azért az élő eleséges témák nem kerülik el figyelmem, lentebbi frissítésed kapcsán el is határoztam magam, és most, hogy alkalmam adódott végeztem egy kis irodalomkutatást "házikönyvtáramban", következőket találtam (ha segít valamicskét, már megérte összekeresnem!):
- Behyna Miklós (1938) szerint "jó kerti földből, korhadt levelekből, melegágyi földből és kevés korhadt fűrészporból készült, mindenesetre laza és nem agyagos keveréket fektetünk". Heti 1-2-szeri nedvesítést, etetésre 2-3 naponként 1 kávéskanál tej, tejbe áztatott zsemle, fözelékmaradék, sajt.
- Oláh József (1967) a grindállal egy kalap alá veszi a tenyésztését, talajnak Behynával azonosat ajánl, szintén kiemeli, hogy ne legyen agyagos és ne nedvesítsük túl. Egyebekben azonos, mást, újat nem ír.
- Dr. Wiesinger Márton (1975) már több receptet is felsorol alájuk, idézem:
"1. 50% átszitált virágföld, 25% mosatlan kvarchomok, 25% malátakávéalj (zacc)
2. 50% virágföld (szintén átszitált), 50% tőzeg
3. átisztált komposz, homok és tőzeg (midegyik 1/3 arányban)
4. lombföld, tőzeg és fenyőtű (mindegyik 1/3 arányban, de ezt általában csak grindalhoz ajánljuk!)
5. tiszta tőzeg" Valamint az etetésnél korábbiakhoz képest megjelenik a sárgarépa, a főtt hüvelyesek, krémsajt, tejföl, máj és csirkehús. Utóbbival óvatosságra int az atkásodás miatt, atkákra és egyéb kártevőkre több megoldást is felsorol, számomra legszimpatikusabb a pinceászkák alkalmazása a tenyészetben. Van még egy érdekes bekezdés, ami aktuális lehet: "Ha valamelyik láda tartalma elöregszik, amit az egyre csökkenő féregszaporulat és a felső talajéretegek elkérgesedése, valamint édeskés szaga jelez, akkor tegyük a ládát tűző napra. Ilyenkor a férgek a mélybe húzódnak, s az elkérgesedett felső talajréteget lehánthatjuk és frissel cserélhetjük ki. Az akció sikerét már egy hét múlva az Enchytraeus rohamos szaporodása szokta jelezni". Ha ez sem segít, új tenyészet indítását javasolja.
- Horn Péter (1991 - 1971, 1978, 1983 stb) annyiban tér el Dr. Wiesingertől, hogy a tejes eleségeket nem javasolja sajtmuslincák és atkák miatt. Talajnak virágföld és tőzeg fele-fele keveréket ajánl.
- Pasa (2004) "laza szerkezetű - például erősen tőzeges vagy perlites" talajt ajánl, valamint főtt zöldségek és tészta etetését.

Ami mindegyikben közös: faládát említenek mindenhol a talaj jobb szellőzése miatt. Nem tudom van-e faládád, de én a helyedben kipróbálnám, ha 70 év alatt ez a javaslat nem változott! ;) (persze csak, ha nem próbáltad még, én a képek alapján gondolom, a grindálhoz hasonlóan műanyagdobozban vannak...)

Több
4 éve 1 hete #39 Írta: halőrxxl
Televényférges blogomat is "tuningolom" egy képpel,némi mondandóval...nézz be majd ha érdekel!

Több
5 éve 4 hete #40 Írta: halőrxxl
Köszi az érdeklődést...egyenlőre azonban kizárólag saját céljaimra szeretném oltani őket.De mint írtam is,a mesterünknél biztosan nagy a siker esélye!:)
Megértésedet köszönöm...ha viszont nem sikerülne,a nyár elejére tervezett Szent Helyre tett kirándulásom alkalmából nem csak neked,hanem még pár kedves kollégámnak is kész működő telepet szeretnék átadni-természetesen a szokásos áron:egy kézfogás,némi kis mosoly!:) Tudom sok idő-dehát vidéken még az idő is lassabban telik.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Luki, kapi

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.249 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 2 napja 1 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 6 napja