A televényféreg

Több
11 éve 5 hónapja - 11 éve 5 hónapja #41 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: A televényféreg témában
Készíthetsz egy kis oltást, nekem. Megveszem!
Last edit: 11 éve 5 hónapja by Mátéfi.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 5 hónapja #42 Írta: halőrxxl
halőrxxl létrehozta A televényféreg témát

A televényféreg.....gyermekkorom óta nem találkoztam velük,pedig anno pontosan ez az otthon tenyészthető élőeleség volt az ami elindított utamon.Hordom "keresztemet",és máig hiszem hogy halainkat egészségesebbé,reprodukciós hajlamukat erőteljesebbé tehetjük azáltal ha időnkből áldozunk még kicsit.....de most az eleségeik előállítására is!Valahogy azt érzem hogy tanulni sosem késő-és a különféle kultúrák gondozása közben e folyamatnak részesei is leszünk.

Olvassátok hát olyan élvezettel újabb írásomat ahogyan én készítem nektek.....ha van benne értékelhető infó annak csak örülök,és ha magatok is kívánnátok ilyen eleséget tenyészteni otthon akkor íme:példám nektek is járható utat mutat!

 

 

Amikor elhatároztam hogy én ezt a fajt is szeretném tenyészteni,még halovány sejtelmem sem volt arról,hogy milyen nehézségekbe ütközök majdan.Azt gondoltam elég egy kissé régebben halazó kollégától kérnem némi oltást,aztán már suhanhat is a dolog...na nem így történt,sőt!Mint ahogy a fórumon is írtam,teljesen más úton sikerült végre némi oltáshoz jutnom...A Terra Plaza Gigantea rendezvényén a mennyekben éreztem magam az AME stand előtt járván-kis műanyag zacskókban idegen országból származó eleségállatkákat tanulmányozhattam!A magam fajta embernek irtózatos élmény volt,hogy a mikroszkóp által felnagyított képet egy monitoron is megtekinthettem....és meg is tettem!Itt figyeltem fel az olyannyira rég áhított televényféreg oltásokra is,amely iránti igényemet nem restelltem azonnal be is jelenteni az asztal másik oldalán ténykedő kolleginának...Aztán végül a nagy fáradtságban a nap végén elfeledtük visszavinni a mester "birtokára" őket,így csak mintegy 10 nappal a börze után landoltak a postaládámban a férgecskéket tartalmazó kis tasakok.Párom már tudott róla hogy milyen küldeményt várok-munkahelyemre telefonált kellő instrukciókért,hogy most mit tegyen velük?A hűtőszekrény zöldséges fiókjába kerültek hát pár órára..én pedig a munkaidőmből hátralévő minden percet ólomlábakon járónak éreztem.

Hazaérkezésem után nem az ebéd-sokkal inkább a kis zacsik tartalma hozott lázba...:)Itt voltak hát ők,az újabb eleségállatkáim-hogy ne mondjam "hobbitársaim"...az angol nyelvű felirat tanulsága szerint hogy azt mondja:White worms!Fehér férgek....nosza,neki is fogtam én azonnal a betelepítésükhöz.Mivel sós vízben voltak,előbb leöblítettem őket megfelelően előkészített-és hőmérsékletileg megfelelő-vízzel,és két különálló dobozkába helyeztem őket.A közeg a náluk klasszikusnak számító 1:1 arányú virágföld/tőzeg keveréke volt,természetesen megfelelő etetőgödörrel,üveg fedőlapocskával stb....A fehér férgek ekkorra már némi életjelként fáradt kísérletet tettek némi mozgásra,örömmel tapasztaltam hogy alig pár perc alatt be is vették magukat a közegbe.Egy szövetdarabkával legumiztam őket,és mivel pár napig még gondoltam úgysem ennének,hát felkerültek a pincebéli polcra.

Intenzív keresgélésbe kezdtem eztán a világhálón,mert mindent,és még annál is többet szerettem volna megtudni róluk.A legnagyobb örömemre magyar nyelvű találatot is kaptam-nem is akármilyet,hiszen egy hazai professzor hölgy publikációjában pontosan róluk-és még jó pár vonagló társukról esik szó!Mikor az ember blogot ír valami élőlényről ildomosnak gondolja azt kissé tudományosabban is bemutatni....én hezitáltam ezen.Azt gondolom kár lenne idegen tollakkal ékeskednem,mert a fenn említett hölgy olyan képletességgel-szakértelemmel ír róluk,hogy azt felülmúlni lehetetlen,és értelmetlen is.A professzor asszonynak írt mailem azonban máig nem kapott választ-de én elfogadom!:)Szerettem volna ha e nagyszerű hölgy mutatja be nektek a televényférget....viszont a neten magatok is olvashatjátok őt,pontosan itt:/Kérem nyissatok rá a linkre!/

http://www.mbt-ak.mtesz.hu/Tartalom/2002/87_13-Dozsa-Farkas.pdf

Miután beleolvastatok magatok is erős késztetést fogtok érezni arra nézve,hogy valamennyi ott említett fajt megismerjétek..nagyszerű írás!A T.Hölgynek köszönettel tartozom érte,és tartalmas további kutatómunkát kívánok.

Féregoltásom sorsa hát a kezemben van..két nap múlva meg is kezdtem etetésüket a szakirodalomban ajánlott főt répa,némi főtt tészta felkínálásával.A siker azonban elmaradt.....:( semmi jelét nem láttam "rámozdulásnak",a beadott eleségen viszont megjelent mindenféle penész-pfujj!Végső kétségbe esésemben egy tálcára szétterítettem az egész kultúrát,és a legapróbb rögöcskéket is óvatosan szétmorzsolgattam......egy fia televényférget nem leltem.Mi lett ezekkel,nyomtalanul felszívódtak,vagy elvitte őket a vidéki gyermekek által félve tisztelt mondabéli "Gyerekszedő"?/E népies "hőssel" egy időben szeretnék emlékezni anyai nagyapámra,aki 1996 óta alussza az igaz emberek álmát a helyi temető egy nyugalmas sírhantja alatt.....Ő emlegette nekem kis félmosollyal anno mikor erőteljesen "kutyálkodtam":elvisz a gyerekszedő Gabi....én pedig elérzékenyülök visszaemlékezve rá./

Az eleséges tégelyben egyetlen egy szál televényférget,de még jelét sem láttam semmiféle élőlénynek....:( Nem dobtam ki azonban....mintha megéreztem volna,hogy kell lennie egy újabb csodának!És lőn....jópár nap után a nem etetett,de nedvesen tartott kis kultúrák áttetsző oldalán az edényke falán mintha vékony kis "alien"-t láttam volna...rögtön lekaptam a polcról!Itt van hát....nem szövetszál,nem is egy karcolás az edényke belső falán,hanem egy elevenen mozgó fehér féreg!Örömem egyszerűen elmondhatatlan...tudom ennyire kis dolognak ekkora feneket keríteni szükségtelen-én mégis repülni tudtam volna!Jobban megnéztem hát a két edényt amibe őket oltottam,és csodák csodájára voltak még páran..a nedves közeget óvatosan csak megtörtem,hogy a keletkező résben megpillanthassam a hófehéren csillogó testükön játszó lámpafényt.Ekkorra már határozottan éreztem:megnyugodhatok..menni fog a dolog,lesz televényféreg kultúrám!Hogy aztán kokonjaikból kikelve lettek-e ismét aktív élő férgeim,vagy mégis ott voltak ők,de nem találtam dacára a kutatómunkának,az máig rejtély számomra...de lényeg hogy vannak,élnek,és mint látni fogjátok bőséggel tenyésznek is.Igaz számuk még nem közelíti azt a mennyiséget hogy etessek is velük,de ami késik nem múlik.....

Nézzük hát a férgeket ugye..elég  a papolásból?;)

 

Emberek ez csúcs...ennyi csúszó-mászó egy halomban!Ha jobban megfigyelitek a bal oldali kupac alatt még megpillanthatjátok a valamikori eleség maradványát,amiről kicsit még majd beszélni fogok.A kupacban felfedezhető gömbölyded képleteket jómagam kokonoknak vélem..tehát az utánpótlás-újabb generáció biztosított,remélem is!

 

Igen...a répa! Főtt egyenesen a húslevesből kimenekített darabok vannak feltálalva televényférgeimnek,melyek itt még csak halvány érdeklődést mutatnak iránta..de nézzük a folytatást:

Hoppá....a másik edénykében szebben mutatják már formájukat-egészen belepték a finom falatokat..hogy aztán másnapra már ez a kép fogadjon:

Répának nyoma sincs...mindent beborít a nyüzsgő áradat.Mint egyik kollégánk a chaten mondta is:jó módja annak,hogy hogyan vigyük be halaink eledelébe a karotint..milyen igaz!

Nézzünk azonban még némi kiegészítéssel egy-két képet:

Kérem figyeljétek meg a férgek színét....ugye mennyire narancsosak a legelső nagy képen láthatóakhoz mérten?A magyarázat:itt répa volt a menü,az első nagy képen pedig még épen csak hogy "répáznak"..ott zabpehelytől duzzadó testüket szemlélhetitek!Etetésükre előszeretettel használom fel mindazt,amit a húslevesben találhatok-és a szakirodalom is ajánlja.A főtt répa az adu ász..a főtt burgonyát-felénk csak krumpli:)-elnyammogják,a fehérrépa nem nagy kedvenc....a hagymát kihagynám,de viszont a főtt tészta már napokig feladatot ad nekik.Emellett még a zabpehely is fel van használva táplálásukhoz....érdekesség,hogy  ennek etetésekor előbb a kisebb példányok merészkednek elő legelőször,csak aztán az igazi nagy "kígyók".Nálam a nagyobb példányok elérik a 3-4 centit is....mi lesz ha ezekkel is etethetek majd coryjaim örömére?:)

Végezetül egy összehasonlításra alkalmas gyengécske kép:

Mint látjátok van nagyságrendbéli eltérés a két faj között....naná hogy van!A szakirodalom heti egy alkalommal ajánlja a televényféreg etetést,csupán ikrázás utáni "hízókúra" esetén ajánlott a heti 2-3 alkalom.A televényféreg még a grindálnál is zsírosabb,hizlalóbb.A kép jobb oldalán felül még tekintsétek meg kis büszkeségemet,egy növendék televényférget...Fotózni őket nem egy leányálom,a vízben tekeregnek mint a veszedelem!Alig várom hogy végre szétolthassam őket,és végezetül betölthessék a nekik szánt feladatot:eleségekké váljanak.

Köszönetemet fejezem ki Pasaréti Gyulának,hiszen az ő közreműködése nélkül bizonyosan nem tudtam volna beszerezni ezt a fajt...ha ti is hasonlóra áhítoztok talán még nem késő felvenni a kapcsolatot a mesterrel-sőt,sose késő!Tudom hogy e férgecske valaha szinte minden akvaristánál megtalálható volt..nekem mégsem sikerült önerőből beszereznem.Talán e bloggal elősegítem újbóli "reneszánszukat"...

Sok sikert nektek,tisztelettel:Gábor

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Luki, Mátéfi, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Oldalmegjelenítési idő: 0.159 másodperc

Naptár

April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Bejelentkezés