Elsõ akváriumom (kezdõknek)

Több
16 éve 9 hónapja #1201 Írta: serigame
serigame válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Sziasztok.

Van egy féléves édesvízi nõstény rájám, az akvárium jelenleg 160literes. 3kérdésem lenne:
- Azt tanácsolták, akik rájákkal foglalkoznak, hogy évente csak egyszer kell vízcserét csinálnom (max.negyede-ötöde), mert nagyon kényes a rája és szereti a "beállt" vizet és nem tesz jót neki ha nem tud beállni az akvárium és mindig meg van bolygatva. Ugyanakkor most nemrég olvastam hogy jót tehet neki ha többször is van vízcsere...Most mi van ilyenkor?
- Kizárólag az élõ tubit eszi meg, vörös szúnyoglárvát nem, és a fagyasztott tubit sem, hiába próbálom keverni az élõvel hogy átszokjon rá. Aggódom hogy késõbb ez gond lesz, szeretném változatosabb étrendre átszoktatni. Hogyan tegyem? (A halakkal nincs gond, 4 pici páncélosharcsa van vele, nem bántja õket, eddig kalászhal is volt, de sajnos elpusztult, majd 2 még beszerzésre kerül.)
- Ez lehet buta kérdés, de úgy vettem észre hogy a napokban a rája farka tövétõl a fejéig tartó középsõ hátrész (nem tudom a hivatalos nevét ennek a testrésznek) mintha megduzzadt volna, mintha 2 pukli lenne és aggódom. Mitõl lehet ez?
Sajnos annyian mondtak már összevissza válaszokat, hogy elegem van,mert teljesen összezavartak ezért kérni szeretném tisztelettel, ha lehet, hogy ha valamire nem tudtok pontos választ adni,akkor kíméljetek kérlek, mert esetleg csak rontok a helyzeten,köszönöm a segítséget.

serigame

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 10 hónapja #1202 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Sajnos több hibát is elkövettél, bár nem tudni milyen sügéreket fogadtál be milyen halak mellé. Ennél több információ kellene.
Az a sok "trutymó", amiket a vízbe szórtál, nem javít a víz minõségén, általában nincs rájuk szükség.
A szûrõnek mindíg menni kell, nem szabad kikapcsolni!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 10 hónapja #1203 Írta: vagonya-hedvig
vagonya-hedvig válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Sziasztok!Segítségre lenne szükségem.Évek óta van akváriumom, de most kaptam sügereket, és nem boldogulok velük, a szakkönyvek sem adnak megfelelõ instrukciót.Akitõl kaptam, szerinte csak sima csapvíz kell, némi sóval, meg nitritmegkötõ, és fagyasztott szunyoglárvával kell etetni, õ azt adta nekik. Hát én tettem a vízbe a biztonság kedvéért antiklórt, alagagátlót, metilénkéket,sót,nitritmegkötõt.A sügerek mellé tettem még páncélos harcsát és alganyalót.Kb.2.nap a víz beopálosodott, amit részleges vizcserével próbáltam szüntetni,az evéssel is gond van.Nem igazán akarnak enni,sem fagyasztottat,sem szárítottat.Ráadásul szerintem az opálosodás a fagyasztott szunyoglárvától van, ahogy kiolvad.Éjszakára tényleg kikell kapcsolni a vízszûrõt, mert nekem ezt mondták?Kezdõként hol tudok utánanézni,ahol egyértelmûen le van irva minden kezdõk számára is, nem csak úgy nagyvonalakban?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 10 hónapja #1204 Írta: trek
trek válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
osi:

Szerintem nem mostad ki rendesen a talajt mielõtt feltöltötted az akváriumot vízzel. Várj néhány napot és ha nem szûnik meg, cseréld le a víz kb. felét és mosd ki a szûrõd.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 10 hónapja #1205 Írta: osi
osi válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Sziasztok!

Tök kezdõ vagyok, 2 napja vettem egy 84 l-es medencét, 2 napja benne a víz és az aljzat, megy a szûrõ, tegnap este beleültettem növényeket, és ma reggelre (a szûrõ megy folyamatosan) a víz felszínén a sarkokban 1-2 buborék vastagságú fehér hab jelent meg. A szûrõ "csobogósan" pumpál.
Szerintetek mi lehet ez, gondot okoz-e, foglalkozzak-e vele?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 10 hónapja #1206 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
kataiandi

A zöldségekkel nem érdemes próbálkozni, csak a vizet ronthatod el vele.
Én nem tennék bele több halat, harcsát se.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 10 hónapja #1207 Írta: kataiandi
kataiandi válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában

Külön növényi eleséget (zöldséget) ezután se adj. Ha jó eleséggel eteted a halaidat, akkor abban úgyis van.


gondolom, jól vannak, hisz kb. két évesek..... Valahol olvastam, hogy szeretik a zöldségféléket...akkor nem érdemes próbálkozni vele? Pár házmesterharcsa még belefér;-)?

Andi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 10 hónapja #1208 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
kataiandi

A guppikat még beleteheted, de számítani kell majd az esetleges szaporodásukra is.
Külön növényi eleséget (zöldséget) ezután se adj. Ha jó eleséggel eteted a halaidat, akkor abban úgyis van.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 10 hónapja #1209 Írta: kataiandi
kataiandi válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Sziasztok!
Üdv mindenkit, most regisztráltam:)

Pár éve van akváriumom, de idáig csak voltak, mert igazából 100% nem tudtam velük foglalkozni - betegség miatt -. Igen kicsike az akváriumom.....talán 10L-es....asszem:P
két házmesterharcsám - egysima és egy pötyös - és egy algaevõ csíkhalam. ennyi..De õk már lassan 2 évesek:-) Van friss nõvény mindig benne...meg szûrõs levegõztetõ....ja meg almacsiga..

Tesóméktól kaptam 5 guppyt - pár hetesen, természetesen külön vannak még - Ugye elférnek benne? Házmesterharcsát még tehetek bele?
Még sose adtam neki zöldséget... ennyi idõsen még rászokhatnak? - bocs a buta kérdésért

üdv.:
Andrea

images.netbag.hu/20070616/14402134332.jpeg
images.netbag.hu/20070616/14402232019.jpeg

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1210 Írta: trek
trek válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Seresalf:

A csiga és anci illetve az algaölõ szer is csak tüneti kezelés, a probléma nem fog megoldódni hosszútávon. Amennyiben a megvilágítás jó, a Pasa által már írtakat kell betartani, azaz az algák tápanyagát és az etetést kell csökkenteni. Ügyelni kell arra hogy ne legyen túlzsúfolt az akvárium és megfelelõ szûrés is legyen. Csinálj rendszeresen heti 10-30%-os részleges vízcseréket.
A vízcserérõl itt olvashatsz bõvebben: A biológiai egyensúlyról avagy miért fontos a részleges vízcsere

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1211 Írta: Seresalf
Seresalf válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
A sok fényt azért zártam ki, mert napközben egyáltalán nncs megvilágitva az akvárium, este meg max 2 órát. Közvetlen nap nem éri. A viz egyébként 26 fokos, ha ez befolyásol bármit is. Van két ancink, két algaevõ halunk és két csigánk. Ez elég egy 54 literes akváriumba?
Valami szert ne vegyek a vizbe, hogy kiölje az algát?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1212 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Seresalf

Az algásodásnak 2 fõ oka van: az egyik az erõs és/vagy hosszú idõtartamú fény, a másik pedig a sok tápanyag az algák számára. Mindkettõt csökkenteni kellene: kevesebbet etetni és a megvilágítás idejét csökkenteni.
A már meglévõ algát algaevõ halakkal is el lehet tüntetni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1213 Írta: Seresalf
Seresalf válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Sziasztok!
Az volna a problémám, hogy az akvárium vize és az üveg belül kissé bezöldült egy hét alatt. Az üveg nyálkás, csúszós. Ez alga? Ha igen hogy tudok megszabadulni tõle?
Az egyik növényem is kezd barnulni.

Mi lehet az algásodás oka?

Elõre is köszi
Alf

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1214 Írta: szélhámos
szélhámos válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
gyozke!

Azt úgy kell, hogy amint egy helyrõl kijött a mulm nagy része a kövek közül befogod a csõ végét és átdugod a következõ helyre a talajban. Majdnem mindegy, hogy milyen vastag a csõ, csak a végén lévõ hengerrel kell összhangban lennie. Ha az avvárium mellé a földre teszed a vödröt, annak a szintkülönbségnek általában jónak kell lennie.

Sz.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1215 Írta: Gercsi
Gercsi válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
szia! hátt szintkülönbséget hogy érted? Úgy ,hogy a vödör leljebb legyene ,mint az akvárium?Mert ha azt kérdezed akkor igen. Az elmondásod alapján ami az akvárium üvegén és a növényeken van ,az ecset alga, szinte nem lehet megszabadulni tõle,báár.... . A növényekhez alkalmazhatsz talán Amano garnélát, az üveget pedig letudod kaparni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1216 Írta: gyozke
gyozke válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Köszönöm szépen a segítséget. A tegnapi vízcserénél úgy tettem, ahogy tanácsoltad. Azokról a helyekrõl viszonylag könnyen fel tudtam szívni a mulmot, amelyek könnyen hozzáférhetõek voltak, de a növények tövénél, a fa alatt és mellett már szenvedtem. Aminek örültem az az, hogy csak minimális homokot szívtam fel. Azért még lenne egy-két technikai kérdésem: mekkora átmérõjû csõvel érdemes szívni, illetve milyen szintkülönbség legyen az akvárium és a leszívó vödör között. Azért kérdezem, mert megint úgy jártam, mint máskor, hogy még bõven porszívóztam volna, de már 20%-nyi vizet leszívtam, és többet nem akartam. Most kb. egy 12 mm-es belsõ átmérõjû csövem van. Túl vastag lenne és túl sok vizet szív le egyszerre?
Van egy másik, ettõl eltérõ kérdésem is. Kb. 3 héttel az akvárium indítása után apró, 1 cm2-es halványbarna foltok jelentek meg az akvárium hátsó falán. Aztán a valliznériák leveleinek a széle bebarnult (mintha átterjedt volna rá) és apró fél cm-es szõrszálak jelentek meg rajta. Nem sûrûn, hanem levelenként mondjuk 5-10 szõrszál, és ezt is csak ellenfényben lehetett észrevenni. A bakopa élénkzöld leveleire is átterjedt ez a barna folt, és sokkal hosszabb idõ után azokon is megjelentek a szõrszálak. Aztán került be echinodorus is a medencébe és annak levelein is megfigyeltem ezeket, de barnásodás nélkül. Mi ez és hogyan lehet megszabadulni tõle? Én algára gyanakszom, de nem tudom, milyen. Tudna valaki tanácsot adni?
Köszönöm a segítséget!

gyozke

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1217 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Egy viszonylag sûrûn beültetett, vagy sok tereptárggyal ellátott akváriumban mindíg vannak olyan helyek, ahol a kisebb áramlás miatt leülepedhet a mulm. Ha páncélosharcsákat is telepítesz az akváriumba, akkor ezzel is javítod a szûrés hatékonyságát.
Ha a leszívócsõ végére a tölcsér helyett egy fél- vagy egyliteres -levágott fenekû- mûanyag palackot teszel, akkor az nem viszi el sem a kavicsot, sem a homokot. Én azt szoktam használni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
16 éve 11 hónapja #1218 Írta: gyozke
gyozke válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek) témában
Sziasztok!

Kb. 1 hónapja helyeztem üzembe a 100 l-es akváriumomat. Az aljzat 0.3-0.6 mm-es homok. Hetente cserélek vizet és egészen eddig nem volt gondom az aljzattisztítással, mert felkavartam a lerakódott mulmot, és leszívtam. De kb. 2 hete vettem egy ancit, aki elég sokat van a mangróvegyökéren, és rengeteg mulmot hagy maga után, de ezt már nem tudom annyira felkavarni, hogy mind leszívjam, olyan sok és olyan "nehéz", hamar leülepszik.
A kérdésem, hogy a homokot hogyan kell tisztítani? A csövem végén egy kis tölcsért használok, de ha azt az aljzathoz közel rakom, akkor felszívja a homokot is, távolabbról viszont a mulmot nem kapja fel. Láttam a Seranál is aljzattisztító eszközt, egy nagy csövet, amit beledugok az aljzatba, és csak a mulmot szívja fel, a kavics visszaesik. Kavicsra biztos mûködik, de homokra?
A másik: itt is olvastam a fórumon, meg máshol is, hogy a szûrõnek kell akkora áramlást okoznia, hogy ne ülepedjen le a mulm, hanem beszívja. Én próbáltam már sokfelé irányítani a szûrõt, de valahol mindig van olyan rész, ahol összegyûlik a szemét. A talajra nem szeretném irányítani, mert ott szétnyomná a homokot. Egyébként egy Hydor Crystal Duo R 05 II-es van, ami elvileg 650 l/h-t nyom. Szóval egy "jó" akváriumban tényleg akkora az áramlás, hogy vízcserekor az aljáról nem kell mulmot szippantani?
Választokat köszönöm!

gyozke

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

  • peters
  • COM_KUNENA_TOPIC_AUTHOR
  • Látogató
  • Látogató
17 éve 3 hónapja #1219 Írta: peters
peters létrehozta Elsõ akváriumom (kezdõknek) témát
Még nem volt akváriumod, de szeretnél? Van, de még csak most kezdtél, és tele vagy kérdésekkel? KÉRDEZZ! Nincs hülye kérdés, nincs kínos kérdés és nincs felesleges kérdés se! Kérdezz bármit ami még ismeretlen a számodra. Itt megkapod majd a választ.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.346 másodperc

Naptár

April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Bejelentkezés