23 november 2017

Elsõ akváriumom (kezdõknek)

Több
10 éve 6 hónapja #1221 Írta: gyozke
gyozke válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Köszönöm szépen a segítséget. A tegnapi vízcserénél úgy tettem, ahogy tanácsoltad. Azokról a helyekrõl viszonylag könnyen fel tudtam szívni a mulmot, amelyek könnyen hozzáférhetõek voltak, de a növények tövénél, a fa alatt és mellett már szenvedtem. Aminek örültem az az, hogy csak minimális homokot szívtam fel. Azért még lenne egy-két technikai kérdésem: mekkora átmérõjû csõvel érdemes szívni, illetve milyen szintkülönbség legyen az akvárium és a leszívó vödör között. Azért kérdezem, mert megint úgy jártam, mint máskor, hogy még bõven porszívóztam volna, de már 20%-nyi vizet leszívtam, és többet nem akartam. Most kb. egy 12 mm-es belsõ átmérõjû csövem van. Túl vastag lenne és túl sok vizet szív le egyszerre?
Van egy másik, ettõl eltérõ kérdésem is. Kb. 3 héttel az akvárium indítása után apró, 1 cm2-es halványbarna foltok jelentek meg az akvárium hátsó falán. Aztán a valliznériák leveleinek a széle bebarnult (mintha átterjedt volna rá) és apró fél cm-es szõrszálak jelentek meg rajta. Nem sûrûn, hanem levelenként mondjuk 5-10 szõrszál, és ezt is csak ellenfényben lehetett észrevenni. A bakopa élénkzöld leveleire is átterjedt ez a barna folt, és sokkal hosszabb idõ után azokon is megjelentek a szõrszálak. Aztán került be echinodorus is a medencébe és annak levelein is megfigyeltem ezeket, de barnásodás nélkül. Mi ez és hogyan lehet megszabadulni tõle? Én algára gyanakszom, de nem tudom, milyen. Tudna valaki tanácsot adni?
Köszönöm a segítséget!

gyozke

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #1222 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Egy viszonylag sûrûn beültetett, vagy sok tereptárggyal ellátott akváriumban mindíg vannak olyan helyek, ahol a kisebb áramlás miatt leülepedhet a mulm. Ha páncélosharcsákat is telepítesz az akváriumba, akkor ezzel is javítod a szûrés hatékonyságát.
Ha a leszívócsõ végére a tölcsér helyett egy fél- vagy egyliteres -levágott fenekû- mûanyag palackot teszel, akkor az nem viszi el sem a kavicsot, sem a homokot. Én azt szoktam használni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 6 hónapja #1223 Írta: gyozke
gyozke válaszolt Re: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Sziasztok!

Kb. 1 hónapja helyeztem üzembe a 100 l-es akváriumomat. Az aljzat 0.3-0.6 mm-es homok. Hetente cserélek vizet és egészen eddig nem volt gondom az aljzattisztítással, mert felkavartam a lerakódott mulmot, és leszívtam. De kb. 2 hete vettem egy ancit, aki elég sokat van a mangróvegyökéren, és rengeteg mulmot hagy maga után, de ezt már nem tudom annyira felkavarni, hogy mind leszívjam, olyan sok és olyan "nehéz", hamar leülepszik.
A kérdésem, hogy a homokot hogyan kell tisztítani? A csövem végén egy kis tölcsért használok, de ha azt az aljzathoz közel rakom, akkor felszívja a homokot is, távolabbról viszont a mulmot nem kapja fel. Láttam a Seranál is aljzattisztító eszközt, egy nagy csövet, amit beledugok az aljzatba, és csak a mulmot szívja fel, a kavics visszaesik. Kavicsra biztos mûködik, de homokra?
A másik: itt is olvastam a fórumon, meg máshol is, hogy a szûrõnek kell akkora áramlást okoznia, hogy ne ülepedjen le a mulm, hanem beszívja. Én próbáltam már sokfelé irányítani a szûrõt, de valahol mindig van olyan rész, ahol összegyûlik a szemét. A talajra nem szeretném irányítani, mert ott szétnyomná a homokot. Egyébként egy Hydor Crystal Duo R 05 II-es van, ami elvileg 650 l/h-t nyom. Szóval egy "jó" akváriumban tényleg akkora az áramlás, hogy vízcserekor az aljáról nem kell mulmot szippantani?
Választokat köszönöm!

gyozke

• peters
  • peters profilkép COM_KUNENA_TOPIC_AUTHOR
  • Látogató
  • Látogató
10 éve 10 hónapja #1224 Írta: peters
peters létrehozta Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Még nem volt akváriumod, de szeretnél? Van, de még csak most kezdtél, és tele vagy kérdésekkel? KÉRDEZZ! Nincs hülye kérdés, nincs kínos kérdés és nincs felesleges kérdés se! Kérdezz bármit ami még ismeretlen a számodra. Itt megkapod majd a választ.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.165 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 11 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 11 órája