18 november 2017

Új állvány, levegőrendszer

Több
4 éve 2 hónapja #21 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
5x3-asat, a második képen rá van írva a zacsira! ;) (az egyik hozzászólásában is említette, de ott még feltételesen a 5.5x3-as mellett) Köszönjük a blogot, Gábor, nekem írásban is átjött, de mindig öröm képekkel illusztrált írásod olvasni! :)

Ha már írok: jövő héten elkezdem a beszerzést, most hogy a pumpát Pasa felfújta, aztán megreparálta. Sajnos nem volt nálam fényképező, pedig nagy pillanat volt, ahogy mesterünk a működő pumpacsonkot szájába kapva mindjárt megállapította, hogy valami nem stimmel! :D A teflonozás rendben volt a dugattyún, az a legcsekélyebb mértékig sem lötyögött a házban, ezért is döntöttem úgy, hogy egyik vasárnap eljön velem kirándulni a kis röfi, megnézi hogyan viselik magukat a nagytesói, hátha tanul tőlük valamit... A gond egyébként mégiscsak a membrán volt, egy vékony szilikonlapra cserélve (majd az megfelelő méretűre igazítva), a pumpa elnyerte erejét, azóta is szépen teljesít, a Sera 550 pedig el lett rakva tartaléknak. Ha jól értem utólag, a gond az volt, hogy az anyagok, amikkel próbálkoztam a csavart meghúzva alapállásban némileg elálltak a lyukaktól, nem simultak rá. Azt hittem, hogy ez mozgás közben nem lehet probléma, hiszen akkor a nyomás/szívás ráfeszíti a lukra, de úgy néz ki, mégis az volt. Ha olvasnád, Pasa, ezúton is nagyon köszönöm!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 2 hónapja #22 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Milyen méretű O gyűrűt használsz a levegőcsövek regzítéséhez? Mennyire szoros?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 2 hónapja #23 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Készítettem egy gyors "mutogatós írást" itt nektek-sokszor annyit beszélek hogy ideje képet is mutatni elgondolásomról,hibáimról:
halorxxl.blogspot.hu/2013/09/eszreveteleim-kozponti.html
Az egészet egyszer újra kell építenem-de hogy ebben a lakásban,sőt egyáltalán ebben az országban-e,azt még nem tudom.De addig is tanulhattok az én hibáimból..
T.:Gábor

Több
4 éve 4 hónapja #24 Írta: toist
A leeresztőről döntöttek helyettem! :) Azért kíváncsi lettem a táblázat hatására, hogy vajon mennyi lehet a páratartalom a szobában (ettől ugye nagyban függ, hogy mennyi hőmérsékletkülönbség kell a lecsapódáshoz)...

A pumpám gondját könnyen lehet, hogy eltaláltátok, egyáltalán nem rémlik ilyen bevonat a dugattyún (Sanyi szerint lehet csak elkoszolódott)! Bár már csukott szemmel is gyorsabban szétkapom, mint amennyi idő elővennem a csavarhúzót, sajnos tegnap így sem jutott rá időm, remélhetőleg ma szétszedem. A teflonoztatás egyébként alapvetően nem is lenne olyan veszélyes talán (szülőfalum végében 500 Ft-ért teflonoznak egy kenyérsütő lapátot, méretéből adódóan gondolom, hogy ez sem lenne sokkal drágább), de a megfelelő rétegvastagságon nagyon sok múlik sajnos, amit nem tudok pontosan megadni, illetve ez nekem inkább valami guminak, mint teflonbevonatnak tűnik, de lehet csak a kép csap be... Mindenesetre töröm a fejem a házibarkács javításon, olyan nincs, hogy egy mechanikus dolgot ne lehessen megjavítani :)
A névleges levegőhozam alapján gondoltam egyébként, hogy egy darabig bőven elég kell legyen nekem ez a kompresszor, de erre a hibaforrásra nem gondoltam előre sajnos. (Megj.: a biztonság kedvéért rögzítem, hogy Pasa a 3-as pumpák kapcsán nem pont úgy fogalmazott, ahogy lentebb írtam, de az volt a lényeg :) )

A levegőcsövet az egyik kis légpumpám rendszeresen "leköpi", úgyhogy a rögzítéseket semmiképpen nem tartom elvetendőnek. O-gyűrűből legutóbb is felvásároltam a teljes készletet, ami volt a méretből, úgy sejtem most is hasonló lesz a helyzet.

A fordított U alakú felkötést (vagy valamilyen hasonló funkciójú kivitelt) megfogadom! A manométer kapcsán még nem jutottam el a beszerzés előtti körbenézésig sem, remélem jövő héten haladok vele.

A svájci tenyésztő állványa továbbra is lenyűgöző, egyszer remélem mindannyiunknak lesz lehetősége hasonló állványt és rendszert építeni!

Nagyon köszönöm mindenkinek! :)

Több
4 éve 4 hónapja #25 Írta: halivadek
Igazából Toistnál is fűtött a helyiség, mert a 10-en télen is meg nyáron is dög meleg van. Más a helyzet egy családi háznál ahol a padló közelében jelentősen hidegebb a levegő, az alatta lévő pince vagy csak simán a talaj miatt. De eggyetértek veled, az a leeresztő csonk már nem oszt nem szoroz inkább legyen benne.

Én is pont ezt írtam Toistnak, csak privátban hogy lehet hogy már kikoptak a teflon alaktrészek. Sajnos egy bizonytalan előéletű pumpánál ez könnyen fennállhat. Elég hosszú élettartamúak, de azért nem bírják örökké.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 4 hónapja #26 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Toist, biztos linkeltem már, de azért újra megteszem.....ráérős óráidban nézz körül egy kicsit itt:

http://www.swisstropicals.com/Swisstropicals%20Fishroom.html

Több
4 éve 4 hónapja #27 Írta: halőrxxl
Tehát nézzük csak sorjában-pumpa:írod hogy lecserélted a membránokat,és folyamatosan keresed a megoldást az anyagra.Becsülendő-de gondold csak végig:társaink már szinte mindenből csináltak ilyen membránlemezkét,és "jelentéseik szerint" meg is táltosodott a pumpa!Ehhez csak annyit kívánnék hozzátenni-mármint a membrán anyagához-hogy nem véletlenül jó sok minden:a készülék lengődugattyús kialakítása olyan nagy sebességeket,és gyorsulásokat eredményez a frekvenciának megfelelően,hogy bizonyos határok között minden rugalmas anyag képes betölteni a szerepét.Egy ideig...ebbe ne mélyedjünk bele most.
Viszont gondoltál már arra hogy máshol lehet a bibi?Vajon hol szökhet el a levegő ha jók a membránok,és mitől az az éktelen zaj amit említesz?Kérlek nyiss rá Sanyink membráncserével foglalkozó blogjában a pumpa robbantott képére,és találjuk ki közösen hol lehet a gáz-szó szerint hol szökhet a levegő??Különösen ajánlom figyelmedbe ezt a képet-ugye már tudod mire gondolok?;)
halivadek.files.wordpress.com/2012/08/p1080950.jpg?w=500&h=375
Az a fránya dugattyú oldalirányból is meg van vezetve,az itt ébredő súrlódást általában teflonnal,vagy más kopásálló anyaggal szeretnék kiküszöbölni-ez sikerül is addig,míg a képen látható sárga színű réteg le nem kopik,vagy nem erodálódik.Amint ez bekövetkezett annyi a dugattyú pontos megvezetésének,és vége is a gáztömör zárásnak:( Innentől kezdve "hátraszökik" a levegő,mind a levegőszállítás,mind pedig annak nyomása erőteljesen visszaesik.Ha továbra is ebben a formában használja a hobbista akkor várhatóan a dugattyú,és a ház is sérülni fog,akár olyannyira is hogy már a javítása sem éri meg.Maga a dugattyú sem olcsó,ha az eredeti készülék árát nézzük,de hallani lehet "teflonozásról"-kérdés ez menyire járható út számodra?
Engedd meg hogy itt emlegessem fel a pumpa kedvező árát,és azt hogy nyilván nem az öröklétnek vannak szánva.Ahogy Sándorunk is mondja a melegedés még fokozottan rátesz egy lapáttal-tehát aki ilyen rendszerű pumpát üzemeltet fontolja meg a dolgokat.
Kiemelkedően bejövős a mesterünk aranymondása a 3-as sorozatú pumpákkal kapcsolatosan-én hangosan felnevettem miközben olvastalak!:D
Folytatván hozzászólásodra adandó válaszomat elmondom neked hogy egyáltalán nem gáz ha több O gyűrűt veszel..ez a méret mindenhol kelleni fog,én most pontosan azzal küzdök hogy nem vettem eleget.Bővülök,és kevés....
A kicsike gumigyűrű mint biztonsági rögzítés meredek lehet azok számára akik nem foglalkoznak a részletekkel,és csak legyintenek túlzottnak gondolt agyalásomon.El sem hiszik hogy egy levegőcső bármikor is lecsúszhat,mikor lehúzni is képtelenség!Ok,de van egy kis nyomás,egy kis rezgés,az anyagok öregednek..és elveszítik a rugalmasságukat.Egy tuti:én nem akarok arra ébredni hajnalban hogy bárhol is szabadon távozik a levegő,és nyugodtan tovább lehet ezt gondolni....Nem,ez egy még számomra is filléres kis eszköz a meglepetések ellen.Alig látszik,alig kerül valamibe...de mindenkinél "nála van a tudja".
A pumpád elhelyezése így is ok lesz-de készíts hozzá akkor egy pipacsövet/U alakú csőre asszociálok/,melynek legfölső pontja magasabban van jóval mint legfelső sor akváriumod vízszintje-így ebből sem lehet gáz.Tehát pumpa-fordított "U" alakú cső-és végül a rendszerhez való csatlakozás.A "mi csövünkből"három pillanat alatt lehajthatod...
A manométerrel kapcsolatosan:kettőt leszel szíves venni ha veszel-az egyiket én átveszem tőled,mert errefelé reménytelen 500 mBar-os olcsó kis műszerkét venni.Csak extraként javasoltam egyébként,igazán kihagyható-még a külföldieknél sem láttam,én nagyon műszaki vagyok!;)
Végezetül egyszer és mindenkorra szeretném kijelenteni:a cső milyensége nem számít...sajnálnám ha úgy jönne le,hogy én istenítem a Műa II.csövet.Csupán arról van szó hogy nekem ez volt kéznél,és ezt kaptam olcsón-sőt errefelé ezt lehet könnyedén beszerezni.Építsetek bármiből is,legyen bármiféle pumpátok,a központi légvezeték olyan dolog amit meg fogtok kedvelni-és ez tuti!:)

Több
4 éve 4 hónapja #28 Írta: halőrxxl
Sándor nekem éppen ellenkező a tapasztalatom...a légpumpa valóban ráfűt-nem is keveset-a levegőre,de a csövek hosszából,és a helyiség hőmérsékletéből adódóan a csövek belső felületén bizony elképzelhető párakicsapódás.Ugrósáska emlegette anno,nálam is van...Pasánál,Luciusnál nyilván ennek kevesebb az esélye,mert ők helyiségfűtést alkalmaznak/és magad is megtapasztalhattad hogy pokol meleg van benn!/Nálam a fürdőszobában elhelyezett kompresszor már eleve nagy páratartalmú levegőt nyom be,ez mire kiér az előtéri állványokhoz jelentősen lehűl-és csak az előtérben van víz csőben.De persze tudományosan is biztosan van magyarázata-lényeg hogy a kondenzvíz kerülendő!Nem csak a mikrobiológiai dolgokra nézve mondom ezt-a csőben "gurgulázó" víz képes megváltoztatni a szelepekkel beállított levegőhozamot is..van ilyen tapasztalatom.:(Az az egy csonkocska nem igen számít..jobb ha van!;)
Toisthogy te milyen "akaratos vagy":D Este visszatérek-van észrevételem.

Több
4 éve 4 hónapja #29 Írta: halivadek
Nem kéne hogy lecsapódjon, itt egy táblázat ami alapján ki lehet szímítani: www.csempedoktor.hu/wp-content/uploads/U...mitasa_tablazat1.jpg

Elvileg a levegőrendszeredben nem lesz 4 fok különbség se, mert a pumpa a levegővel is hőt ad le, vagyis egy kicsit ráfűt a csövekre. A plankton levegőztető részt ki ne hagyd :D

Majd szólj időben, bár most én sem vagyok a saját időm ura, mert egy miniatür "zsarnok:evil: " rendelkezik most vele :D:D:D

Több
4 éve 4 hónapja #30 Írta: toist
Nagyon köszönöm, mindenkinek, sorban végigmegyek! :)

Gábor!

A 18mm-es cső természetesen csak makacs sajtóhiba .
A 20 db O-gyűrűt kerekítettem, a rendszerhez valóban csak 19 kell, látom nem lehet csak úgy beugratni! :) A kisebb O-gyűrűkből lehet kipróbálok párat, nem biztos, hogy egyből az egész rendszerre kiterjesztem, de annyira nincs arany ára a terméknek, hogy ha már ott vagyok a nagyokért, ne vegyek mellé pár kicsit...
A tűszelepet beragasztani terveztem, direktbe a csőbe, nagyon köszönöm az észrevételt, a levegőcsonkos megoldás sokkal jobban tetszik, ezt fogom alkalmazni, csak a kis vezetékborításokat fogom beragasztgatni. Külön köszönet a furatjavaslatért és magyarázatért!
A létraváz kapcsán leesett a "homogenitás", ami miatt javasolt... így már biztos vagyok benne, hogy egy darabig ez irányba nem kell fejlesztenem :)
A pumpát magasabbra tenni nem nagyon tudom (ott van a polc, ami magasabban már kényelmetlen lenne), de mit szólsz ahhoz, hogy a bekötését fentebbre teszem?
Egyelőre a pumpa még mindig gyenge, kis központi elosztóval tesztelem, direktbe rákötöm a Sera 550R-hez vezető 4 vezetéket és várom a hatást. Használt példányt sikerült vennem, az egyik membrán már teljesen tönkre volt menve, gondoltam kicserélem mindkettőt, plusz cseréltem egy légszűrő szivacsot és a beszívó csonkra ráhúztam egy kis csövet, kis szivaccsal a végén. Pasával beszélgettem hétvégén a dologról, ő is azt mondta, hogy - azon kívül, hogy 3-assal kezdődő pumpával kezdünk csak mondatot :) - elvileg a membránon kívül más miatt gyenge teljesítmény nem nagyon merülhet fel. A következő membránokkal próbáltam már: biciklibelső, millis gumifólia, vastag gumikesztyű, margarinosdoboz-tető, egészségügyi gumi. Hangja traktortól a darálóig változott (folytás nélkül), teljesítményre soha nem bírta meghajtani az eddig hajtott kimeneteket (arra figyeltem, hogy jól legyen szabályozva, tehát pl a cseh emelősökön nem szökhetett meg az összes levegő). Átmenetileg kifogytam az ötletekből, most épp azt tervezem, hogy mégiscsak beszerzek egy manométert és ránézek azzal is, hogy mit mutat, hátha valamire tudok következtetni...

Mátéfi!

Köszönöm az észrevételt! Való igaz, hogy nyomócsőből sem lenne sokkal drágább a kialakítás, azért hajlok a Mü II-es kialakításra, mert szeretem az olyan rendszereket, amiket néhány egyszerű összetevőből önmagam tudok reprodukálni/javítani/szinte tetszés szerint módosítani. Az egésznek persze az lenne az extra szépsége, úgy is mondhatnám, hogy a vízió az, hogy minden akváriumban cseh emelő dolgozik, a levegő azonos összetevkből álló rendszeren hajt végig, így gyakorlatilag a pumpától a szivacsig homogén a rendszer. A gyakorlatban csak annyi előnye van, hogy kevesebb dolgot kell "készleten" tartani, a megoldás "műszaki" szépsége viszont nagyon megfog :)

Sanyi!

Igen, a kondenzvízhez gondoltam (meg időnként akár a friss plankton levegőztetésére), a felső és alsó akváriumok vize között normál állapotban 4°C a különbség, nem tudom ez sok vagy kevés lecsapódáshoz... Most még meleg van (bár a pokoli hőség reálisabb kifejezés), de azért ősszel sem szeretném, hogy bugyborékoljon a rendszer :)
Az építés még nem tudom mikor lesz, ezt-azt még be kell szerezni (a Vinylfixen kívül mindent), plusz kell valami, ami meg is tudja hajtani, úgyhogy nem a jövő héten, az biztos, de tuti szólok! :)

Több
4 éve 4 hónapja - 4 éve 4 hónapja #31 Írta: halivadek
A leeresztőt a kondenzvízhez gondoltad? Amilyen meleg van nálatok, nyugodtan ki is hagyhatod. Nincs akkora hőmérskletkülönbség a cső különböző pontjai között hogy lecsapodjon a víz, valamint a pumpa is "meleg" levegőt fúj.

Szólj amikor építed, szívesen segítek :)
Utolsó szerkesztés: 4 éve 4 hónapja Írta: halivadek.

Több
4 éve 4 hónapja #32 Írta: halőrxxl
Gyulám lehet-sőt valószínű!-hogy igazad van!Megvallom én itt lenn a halálvölgyben már annak is örülök ha valami olyat tudok venni amit használható..anno a cseh emelőknél ugye ezt használtam,gondoltam teszek egy próbát-márciusban múlt egy éve hogy működik.
Tulajdonképpen bármiből meg lehet építeni,igazán nem célom hogy ebben gondolkodjatok-csupán alternatíva.A lényegi mondandóm azonban inkább a szükséges dimenziókra vonatkozik-szerintem felesleges olyan nagy átmérőben gondolkodni aminek szállító képességét ki sem tudjuk használni!A falvastagság lényeges szempont az biztos-a MűII csövet mindössze 1.1mm falvastagság jellemzi.Igazad van-kicsit macerás vele bánni,és a kevésbé gyakorlott-vagy nem akaró-barkácsolóknak jobb az idomokkal rendelkező másféle csövek között keresni.
Sok az írás..éreztem én :blush: de mit tegyek ha olyannyira szeretnék megadni minden infót hogy erre ragadtattam magam?;) "Saluosi módszer" bevezetését javallom:csak a páros sorok olvasása,vagy egész bekezdések kihagyása-persze hogy vicceltem csak!Titkon abban reménykedem hogy hátha van közöttetek olyan aki hozzám hasonlóan szeret a dolgok velejéig hatolni,sőt még azon belül is kutakodna.Az akvarisztika olyan hobbi ahol számomra nincs elegendő információ,ezért saját szintemen szeretném segíteni az előrejutást-hogy ez mennyire sikerül azt majd ti eldöntitek!;)
A központi levegőhálózat egy nagyon áldásos dolog....

Több
4 éve 4 hónapja - 4 éve 4 hónapja #33 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Aprólékos, részletes, érthető és saját szemszögből való megközelítése igen közérthető útmutató. (Gábor, én egy bonyolultabb és összetettebb eszközt már szóba sem merek hozni, mert te olyan részletességgel fogod leírni, hogy több nap lesz mire elolvasom. Közben meg huncut módon terelgetsz a matematika, a geometria, az áramlástan stb. irányába.):)

Viszont ami a rendszer költségét illeti, ha összeszámolod, nem olyan drága az a nyomócsöves rendszer. Egy 20-as és 6 méteres cső ára kb. 1500, a T és sarok idom hozzá kb. 120 Ft., egy végzáró kupak 60. Nem kell ezekből olyan nagy mennyiség, hogy kiürítse a kasszát.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 4 hónapja Írta: Mátéfi.

Több
4 éve 4 hónapja #34 Írta: halőrxxl
Nos-az elején elakadtam..nem ismerek 18mm vastag Mű II. csövet,ezért én a 16-os átmérőre vonatkoztatva mondom el észrevételeimet.
Elöljáróban még annyi,hogy fogalmam sincs milyen hibákra gondolsz-ez egy vázlat,segítségével azonnal megépíthető lenne a rendszer.Ok-ok,vannak nyilvánvaló-a rajzolásból adódó-hibák,de ki keresi ezeket?A legfontosabbnak én azt találom megemlíteni hogy ha mérethelyes a rajzod,bizony a pumpát ennél magasabban helyezném el-sosem tudni!A pumpa csőhöz való csatlakoztatását mindenképpen javaslom rugalmas csővel-pl 1/2"-os locsolócső-megoldani a rezgések áttevődésének meggátlása céljából..
Látom leköveted a saját ötletedet,és a T elágazásokat 25-ös csőből fogod megoldani...nagyon jó az ötlet,mint anno beszéltük is!Azonban a 20 db O gyűrű vagy egyel több,mint amit én ehhez szükségesnek számolok,vagy számoltál tartalékkal is.:).
Artemia keltetéshez elegendő egy kiállás,de egyáltalán nem gáz ha többet készítesz-én a levegőrendszeremet használom a cserevizek előkészítésekor is szellőztetésre.Sőt-ahogy jónak látod persze,de én még készítenék jól meggondolt helyekre plusz kiállásokat is...ha nem kell leblindelem egy egyszerű dugóval,de ha mégis akkor pillanatok alatt tudok még levegőt vételezni a rendszerből.A kiállásokra javasoltam már a cseh légemelőknél használatos kábel bevonatot,itt is megfelelőnek vélem-gondolom ezt beragasztod.Különösen felhívom a figyelmedet arra,hogy saját magamat felülbírálva és tapasztalataim szerint a porlasztó kövecskékből mentett kis csonkok abszolút nem alkalmasak arra,hogy ezeket használjuk beragasztva lekötési csonk gyanánt!Anyaguk elöregszik,és egy kicsit is nagyobb-akár véletlen-erőbehatásra eltörnek...Ilyenkor nincs lehetőség másikat beragasztani,hiszen a rendszer működik,benne nyomás van.Csak a vízálló ragszalaggal való eltömítés járható mint gyors megoldás-szóval ne alkalmazd ezeket a kis műanyag csonkokat.
Ha a villanyvezeték szigetelése mellet döntesz,nagyon jó,és megfelelően merev megoldást választottál-ugyanakkor inkább elhajlik,semmint törik ha véletlenül megütnéd stb...Ennek és a tűszelepnek a csatlakoztatása nagyon egyszerűen megoldható egy darabka 4/6-os levegővezetékkel-én a jövőben így csinálom.A tűszelepet sem ragasztanám be...ha eltörik a fene megette,megint ragszalag:(.Bocsásd meg ha itt még egy kis kitérőt teszek-halálom ha sziszeg egy rendszer,vagy váratlan időpontban lecsúszik egy csövecske észrevétlenül...nálam nem szökhet a levegő,és atombiztosan gáztömörnek,és "szilárdnak" kell lennie a rendszernek!Előbb kis vékony drótocskával
gondoltam segíteni a levegőcsövek megfelelően biztonságos,és hosszú ideig tartó rögzítettségén-de ez egy borzalom ronda dolog-meg nem is célszerű!:D Ehelyett egy filléres,pillanatok alatt szerszám nélkül is bontható,mégis még az én firlefrancos gusztusomat is kielégítő megoldást javaslok:kis O gyűrűket kell göngyölni minden kapcsolódási pontra...az 5x3,vagy az 5.5x 3mm-es méret máris megfelelőnek tetszik/és milyen "drága" :D/.Tehát ha hozzám hasonlóan mindent tuti ezerszázalékosra biztosító ember vagy,próbáld csak ki..
Elérkeztünk ahhoz a kérdésedhez,ami a létravázra vonatkozik-van egy jó hírem!Magad is meggyőződhetsz róla majd a gyakorlatban is,hogy a matematika nem hazudik...ennek a csőnek a keresztmetszete kerekítve 149mm2,míg a levegővételezésre használt kis csonkocskák furatának a hasonló adata 3.14 mm2...16-os csővel,és 2mm-es csonkfurattal számoltam.Ha teljesen kihajtod a rendszeredet-minden csap nyitva totálisan-akkor is 47db lekötést tud ellátni úgy,hogy nincs észrevehető káros hatása a létraváz hiányának.:) Ehez persze jó léghozamú pumpa is kell,de nálad a lekötések száma messze nem éri el ezt a számot-illetve persze sosem fog előfordulni az,hogy teljesen nyitva legyen minden szeleped...Egy jellemző példa hogy lásd mit tud az én pumpám egy két milliméteres furaton át:mint írtam sajnos villámgyorsan készítettem a központi levegőrendszeremet-tesztnek volt/van szánva-ezért van ahol kevés,de van ahol felesleges lekötéseim vannak.Néhol arra kényszerülök,hogy egyetlen lekötést elosztó idomokkal csatlakoztassak medencékhez-és még így is kielégítő léghozamom van három 50 literes medencéhez/cseh emelők szűrnek/!Próbáld hát ki bátran...szólj ha segíthetek gondolatokkal.
De:melegen javaslom a szoba túloldalán lévőállványhoz való levegő elvezetést is,hidd el megéri.Ha mégis szeretnél a létravázhoz hasonló megoldást,ennek végét,és a bal oldali állványodon lévő vezeték végét összekötve kialakíthatod a hurkot...
Röviden:ha van bőséggel levegő ennél a kiépítésnél én nem érzem okvetlenül szükségesnek a létravázat/és különösen örülök hogy sikerült magamat visszafogni mindenféle kontinuitás,meg Bernoulli törvény említése nélkül kifejezni!:D/
Jó munkát,sok sikert....juj,még valami:amikor csinálod a "T"elágazókat akkor az egyenes szakaszból való kiágazáshoz ne fúrj 13mm-nél nagyobb furatot-ez bőven elegendő!Ha nagyobbat fúrnál -akkorát mint a cső külső átmérője-akkor az összeszereléskor könnyen előfordulhat hogy beljebb tolnád a 16-os csövet,és ott az áramlásból adódóan bosszantó frekvenciatartományon hallható hang keletkezhetne...
Ui.:ha van kedved vesézhetnénk a légpumpádat is még..mi a tünet,hogy szeretnéd megoldani a tuningolást?

Több
4 éve 4 hónapja #35 Írta: halőrxxl
Uhh..elmentem a dolog mellett,és időm lejárt ma estére.:(
Toist holnap privilegizált helyzetben leszel-én tutira megírom neked gondolataimat!

Több
4 éve 4 hónapja - 4 éve 4 hónapja #36 Írta: toist
Kicsit nagyobb csend után tervrajzzal jelentkezem :) Sajnos a minikompresszorom még nem tudja az elvárt teljesítményt hozni (úgy vélem, egyelőre nem találtam meg a megfelelő membránanyagot), de azért az általa kiszolgálandó rendszer tervezését megkezdtem. Csatolt kép helyett itt található képen elrejtettem azért pár hibát is, hogy mindenkinek legyen sikerélménye! :D
Szóval várom a javaslatokat, a "mit csinálnék" máshogy jellegű megjegyzéseket és minden kapcsolódó kérdést/ötletet. A minimáldizájn, minimálköltség, némi variálhatóság és szállíthatóság az elsődleges szempont, más tulajdonságok (pl időtállóság, robosztusság) rovására.
A rajz jobb oldalán elhelyezkedő állvány a szoba túloldalán van, még nem biztos, hogy része lesz a rendszernek, csak mint opciót rajzoltam fel egyelőre.
Előzetes kalkuláció:
- 10 m MÜ II-es 18mm-es cső: 600 Ft
- 2,5 m MÜ II-es 25mm-es cső: 150 Ft
- 20 db tűszelep: 2000 Ft
- 20 db O-gyűrű: 600 Ft
A "manómérőt" a kis nyomás miatt egyelőre a továbbfejlesztési lehetőségek közé vettem a listába.

A létreváz hiányát mennyire érzitek problémának? Emlékszem, hogy az egyenletesebb nyomás érdekében javasolt volt a dolog, de láttam már pár rendszert anélkül, nem tudom itt mennyire lehet problémás...
Utolsó szerkesztés: 4 éve 4 hónapja Írta: toist.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
4 éve 5 hónapja #37 Írta: halőrxxl
Tehát még egy ötlet amivel komfortosabbá tehetjük a levegő rendszerünket-ez azonban szinte ingyen van!
Már a fórumon is szó volt róla,de privátban is kaptam érdeklődést anno a kondenzvíz felől.Megfigyeléseim szerint a téli hónapokban nem,de most a fűtési szezon végi,de még igencsak hűvös időben jelentkezett a dolog nálam is!Az én rendszeremnek a vége egyszerűen csak azt jelenti:a csőnek ott van egy függőleges szakasza,ez van leragasztva.Felette 1-2 centivel két levegővételi lehetőség is van,egyiket kifejezetten a víz előkészítési műveletéhez használom...a másik tartalék volt addig,míg az új állvány a helyére nem került.Most itt egyenlőre csak három kis medencécske vizét kel filtrálnom,de bejött a hibapont...a rendszerből kondenzvíz került a vékony csövecskékbe,és majdnem el is zárta a levegő útját.Megjegyzem hogy egy kiállásról itt több akvárium kap levegőt,és nagyon gyengén csak....így meg tudott állni a víz,a levegő pedig továbbment más könnyebben járható helyekre.Gond nem lett,időben észleltem.
Javaslom ezért mindenkinek egy vízzsák kiépítését a rendszer legalacsonyabb pontjára,leeresztési lehetőséggel.Nem volna jó ha ez a pangó víz melegágya lehetne minden bekerülő spórának,hasonlóknak.Természetesen ahol olyan a rendszer,ott több ilyet is el kell helyezni...mindenhol a legalacsonyabb pontra értelemszerűen.Célszerűségi okokból ezt talán a legjobb áttetsző csőből készíteni,így megfigyelhetjük a kondenzálódó víz mennyiségét,a leürítés szükségességét.Meglátásom:filléres dolog...ne sajnáljatok még egy kis munkát.
Egyenlőre ennyi amit gondoltam kiegészítésképpen,várnám az ezzel kapcsolatos gondolataitokat!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, szotyika

Több
4 éve 5 hónapja #38 Írta: halőrxxl
Megvettük hát a manométert-de vajon minek nekünk ilyen kütyü ugye?
Beépítését is megejtettük,haladjunk egy kicsikét előrébb a vezeték mentén-aztán visszatérünk.Ha ki szeretnénk használni a mérési lehetőségeket egy kicsit agyafúrtabban is,akkor javaslom még egy elzáró szerelvény beiktatását közvetlenül a "T" elágazó egyenes ágába..azaz a tulajdonképpeni gerincvezetékbe.
Miután ezt a részt kiépítettük,immár többfunkcióssá is tettük ezt a részt-nézzük mit mérhetünk vele?Az addig rendben van,hogy megmutatja a működő pumpánk keltette nyomás nagyságát..de közben ugye fogyasztás is van.Így a csapok nyitott állapotában csak azt olvashatjuk le róla,hogy pillanatnyilag mekkora nyomás uralkodik a rendszerünkben.Ez is hasznos információ egyébként:mivel teljes "kihajtottság" esetén a nyomás nagyon leesik így a leolvasás után még megbecsülhetjük mennyi levegőt tudunk elvenni a rendszerünkből...magyarán vajon elbírna még pár fogyasztót?Igen fontos ez nekünk,hiszen így egy meglévő akváriumkapacitáshoz még tudunk tervezni a jelenlegi pumpával ha jó sorsunk bővítést tenne lehetővé!
Viszont a nyomásmérés és a jelenlegi kialakítás lehetővé tesz még ennél is komfortosabb használatot..nézzük hát!Tételezzük fel,hogy a pumpánk beüzemelésekor megejtettünk egy mérést:a jelenleg üzemelő pumpa befúvó ágát nyitva,míg a manométer utáni csapocskát zárva megláthatjuk menyi is ez az érték pontosan.Ezt az adatot jegyezzük meg,aztán időnként ismételjük meg a mérést:ha számottevően csökkent már a nyomás egyértelmű hogy a pumpát karbantartani szükséges,vagy éppen meg is hibásodott már-a hibát nem kell tehát a csővezetékben keresni,már meg is van.Másik mérésnél-és pontosan ilyen csapállásoknál!- az üzemelő pumpát kapcsoljuk ki,és figyeljük meg a műszer mutatójának mozgását!Ha csak lassan ejti a nyomást az rendben van,de ha gyors leeresztést tapasztalunk máris tudhatjuk:valószínűleg elkoszolódott már a visszacsapó szelepünk,tisztítani kel a jobb hatásfok eléréséért.Természetesen a fenn vázolt megfigyelés utáni következtetések csak amolyan "fapados" gyors észrevételek részemről,komoly probléma megállapítás a pumpa szétszedése után lehetséges.Mégis azt gondolom hogy egy kis plusz pénzt megér a jelzett kiépítés...a döntés nálatok van!:)
Még folytatni fogom a napokban egy olyan ötlettel,melynek megvalósítását viszont mindenképpen javaslom...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
4 éve 5 hónapja #39 Írta: halőrxxl
Tiszteletem..na,hát nincs ötlet hogy mivel kellene még megspékelni egy központi hálózatot?:)
Előrebocsájtom,hogy ne ordenáré nagy dolgokra gondoljatok,hanem olyanokra melyeket a mindennapi használat során én beletennék..és talán helyénvalónak ítélitek.
Induljunk hát meg a cső "elejéről",a légpumpától!Általában-sőt nagy valószínűség szerint mindig!-egyetlen pumpára bízzuk a teljes hálózat ellátását...mi van azonban akkor,ha a legrosszabb pillanatban hibásodik meg?Már Murphy óta tudjuk hogy ez bizony tutira akkor realizálódik,amikor éppen nem tudunk mit tenni...képzeljetek el pár túltelepített medencét,ikrakeltetést,vagy csak szimpla nyári hőségben való fokozott levegőbevitelt.A pumpánk halott...javítókészlet van otthon,vagy legalább esély arra hogy fél órán belül ismét üzemeljen?Uram bocsá',ugyanilyen pótpumpa van,amit azonnal "bedobhatunk" a javítandó helyett?Ugye nektek sincs..nekem sem.:(
Igaz viszont hogy van javítókészletem a fő pumpához-ezt ajánlom nektek is!Van viszont számos olyan pumpám,melyeknek léghozama/nyomása igen közel esik egymáshoz..felhasználhatom hát őket?Nyilván igen,de olvassátok vissza ebbéli gondolataimat egy régebbi postomban/a 27.számúra apellálok itt!/,kérem hogy ha ebben a cipőben járnátok azt még tekintsétek meg..hátha hasznos.
Nos...arra gondoltam hogy majdani levegőrendszerem bemeneti oldalát ezért úgy alakítom ki,hogy azonnal egy "Y"-al indítok!Lenne egy olyan cső ami egyenesen a nagy pumpához menne,és lenne egy másik ág amibe becsatlakoztathatnám a hasonló pumpáimat...A két cső találkozását én egy "Y" alakú dupla csapos dologgal gondolnám megoldani a fő vezetékhez-hogy tökéletesen érthető legyek ilyesmire gondolok:
bolthely.hu/boroszlan/id/00858_ROSA_ketu...apcsatlakozo_keszlet
Nem pont ilyenre,csak hirtelen ezt találtam:)!
Felmerülhet a kérdés hogy minek ide csap?Kérném tisztelettel azért,mert a meghibásodott pumpa ágát így ki lehet zárni ugye a rendszerből amíg a javítás folyik...a másik ágra pedig azért,mert a egyszerre csak egyik ág lehet nyitva akkor is,ha minden pumpánk jó!Az ajánlott hozzászólásomban erről bővebben is beszélek,bátran szóljatok ha valamit nem gondolnék jól...
Eljutottunk hát a fő gerincvezetékhez,és jön már a levegő...de itt ismét pár centiméternyi haladás után javaslok egy ismételt kiágazást.Egy "T" elágazó oldalsó ágába beilleszthetünk egy igen hasznos kis műszert-nyomásmérőre,szalmaibb nyelven egy manométerre gondolok.Mivel pumpáink nyomásfokozata nem igényel nagyobbat,én tökéletesen megfelelőnek ítélem a 0.5bar méréshatárú kivitelt..a létező legolcsóbb is megfelel,és egyáltalán nem kell a csillapított kivitel!
Nah...eddig jutottam el most.Tudom hogy máris vannak kérdések,meglátások...estig bátran tegyétek fel ezeket,újabb postomban innen folytatom a gondolataim taglalását.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
4 éve 6 hónapja #40 Írta: halőrxxl
Toist visszatérek e postodra a hosszú hétvégén még...köszönet a Picasa képeidért addig is!:)
Semmi "extra" nem jut eszetekbe?:)Van még idő-meg nem is nagy dolgokra kell gondolni ám-sőt jobbára csak azokra amiken én agyalok álmatlanul töltött munkaóráim alatt!:D

Visszatérünk erre is még-köszönöm türelmedet kolléga!

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.268 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 2 napja