23 november 2017

Új állvány, levegőrendszer

Több
4 éve 7 hónapja #61 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Itt egy kisfilm is:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 7 hónapja #62 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Ez a munka tekinthető akár referenciának is:

http://www.swisstropicals.com/Swisstropicals%20Fishroom.html

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 7 hónapja - 4 éve 7 hónapja #63 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Szóval:ha olvastátok az előző linken ajánlott párbeszédeket már tudjátok-igazat mondtam!Mindenki a saját rendszerét tartja jónak,és különböző megfontolásból teszi ezt.Ráadásul a saját szemszögéből mindenkinek igaza is volt...ezért azt gondolom nem tudjuk meghatározni azt,hogy milyen csőből építkezzünk.Egészen nyilvánvaló az,hogy mindenki a saját pénztárcájához fogja szabni a csövek "minőségét",az idomokat is hasonlóan fogjuk kiválasztani-van a cső ,milyenségétől fontosabb téma is azonban,nevezetesen annak dimenziója-ezzel folytatom.
Rendkívül sokat számít az,hogy ki mekkora léghozamú pumpát használ-vagyis milyet tervez ebbe a rendszerbe!Könnyedén átlátható hogy totálisan felesleges hobbiakvaristának pl.Sera 550R-hez óriási átmérőben gondolkodni-de ellentétes esetben sem jó a kicsi cső,mert abban meg süvít a rengeteg levegő...ennek a rendszernek mint említettem több előnye is van,használjuk hát arra is hogy a csend legyen uralkodó állványaink közelében.Egy kerregő pumpa olyan zajt tud csinálni,hogy az embernek a kedve elmegy-és minden pumpa hangos,ha hozzászokunk ahhoz a zajhoz amit csak a kiáramló buborékok okoznak..halk sustorgás,semmi több!:)Jártam már pár tenyésztőnél-tényleg csak párnál-és mindenhol észleltem a pumpa jelenlétét...néha alig tudtunk beszélni tőle:( Miért ne lehetne e csőrendszer segítségével "kidobni" valahová a pumpákat..vagy miért ne lehetne zajcsillapítást csinálni a pumpákra?/Ez későbbi téma,emlékszem hogy már emlegettem!/.
A csövek átmérőjénél tartottunk,de fontos tudnunk azt is hogy a levegőpumpánk milyen elven sűríti a levegőt..és hogy milyen nyomást képes generálni? Azt gondolom a forgólapátos légsűrítő pumpákat említhetem ellenpontként az általunk ismert,és gyakrabban használt lengődugattyús,vagy membrános pumpákkal szemben.Míg az első konstrukció gigantikus mennyiségű levegőt szállít effektíve kis nyomással,addig bizony a mi kis pumpácskáink tört mennyiségű levegőhozam mellett,de akár pár tized bar nyomást is tudnak!Na ez a nem mindegy kérem....a forgólapátos pumpáddal észre sem veszed hogy szökik a levegő-lehet nem is tudja kifújni az illesztések mellet-,meg van annyi levegőd mint égen a csillag!De az ismertebb pumpák bizony már sziszegtetik a hézagokat...és ha még nem is kell az összes levegő,akkor kialakul a nyomás-fokozódik a sziszegés.Ez persze nem hallható olyan helyiségben ahol zajong a pumpa,vagy netán "reppegnek" a szűrők,a-nem cseh emelős;)-szivacsszűrőkből meg blugyognak a buborékok....
De figyeljetek csak:nem kárhoztatom aki így építi ki a rendszerét,csupán alternatívaként hoztam föl a csend világát.A rendszerben ez lehetőségként benne foglaltatik-de mindig ismétlem magam.
Tehát maradván az ismertebb,és járatosabb pumpáknál már nagyjából be is határolódott az a cső átmérő,amit én használhatónak gondolok:13-14mm belső átmérő elegendőnek tűnik egy 4200L/h hozamú pumpához-ráadásul ez saját tapasztalati értékem is.Fontosnak tartanám a szkeptikusok figyelmét felhívni arra tényre,hogy a pumpa saját kivezető csonkja ennél kisebb furaton engedi ki a levegőt...de álljunk meg ismét egy szóra!
Azért számít a cső belső átmérője,mert nem mindegy hogy benne milyen sebességgel mozog a gáz...nagyobb átmérőn kisebb hanghatás keletkezik,ugyanezt fordítva tapasztaljuk ha csökken az átmérő!Mivel annak idején ezt végig gondoltam bizony kísérletezgettem én ezzel is...a gyerekek hanyatt dőltek mikor hallgatóztam a cső falánál:vajon milyen áramlási zajokat hallok...vajon ez az átmérő jó lesz?:D
Tehát a csövünk átmérője már nagyjából részemről kibeszélve....felesleges túl nagy cső,mert akkor azt tapasztaljuk mint Sanyink:indulásnál kell egy kis idő mire működik a rendszer-ez persze pár másodperc csupán-,nehézkesebb vele a munka-meg hát mondjátok meg minek kidobni feleslegesen a lóvét?
A cső falvastagsága kínálkozik következő megbeszélni valónak:ha nem akarod ragasztani akkor vastagabb falút vegyél,mert a vékonyfalú csőből könnyebben kifordul a csak beleszorított csapocska!Nem beszélve arról,hogy a vékony falvastagságból adódóan szinte lehetetlen hosszabb élettartamú jó gáztömör "beleszorított" kapcsolatot kialakítani-így van ez akkor is ha most páran meghazudtolnak:évek óta megy a rendszerem,mégis jó!Ok-de a falvastagságod ugye 2-3mm..merthogy amit én vékonynak gondolok az a MűaII cső 1.2 mm-je!;) Itt el is érkeztünk ahhoz amit ugye én használtam....én ezt nem ajánlom!.Nem ajánlom oda ahol esztétikai okokból zavaró,és nem ajánlom azoknak akik nem szeretnek barkácsolni,vagy nehézkesnek gondolják a vele való munkát.Továbbá azoknak sem ajánlom akiknek lényegesen több az erre való keretük mint anno nekem volt.Számtalan sok dolgot tudnék ellene felhozni még-de ebből a csőből is kialakítható működő rendszer..mint a linkelt beszélgetésből kiderült több munkával ugyan,de "óccsón".Tehát elmondhatom több mint egy év tapasztalattal a hátam mögött,hogy az 1.2mm falvastagság elegendő ahhoz,hogy ragasztott kivitel esetén megfelelően gáztömör,nem sérülékeny,és könnyen/szépen formálható rendszert alakítsunk ki vele.A fenn említett MŰA.II 16-os cső nálam bevált-de nem biztos hogy mindenkinél jó lenne-ezért csak a fizikai méreteit ajánlom esetlegesen lekövetni hasonló pumpához.
Megvan tehát az a cső méret,ami nekünk megfelelhet....benne nem zavaró hangerővel áramlik a levegő,dimenziói okán könnyedén rejthető-akár egy díszléc mögött is elvezethető-,és érzésem szerint még nem is drága.Ismételném:4200L/h levegőhozamú pumpa esetéről beszéltünk!Ez lehet hát a fő gerincvezetékünk...
Persze hogy folytatom még..az eddigiekhez mit fűznétek hozzá,ti hogy gondoljátok?
T.:Gábor
Utolsó szerkesztés: 4 éve 7 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
4 éve 7 hónapja #64 Írta: halőrxxl
Toist eztán bármikor fordíthatod magyarról-magyarra amit írok!:D Pontosan erről van szó,csak érthetőbb módon,nem csapongva fogalmazol ahogy én..annyi mindent mondanék egyszerre!
A legfontosabb tényező :ha az állványainkon lévő akváriumokat már nem módosítjuk,akkor oda fixen ki lehet építeni a levegőrendszer arra eső részét.A fő gerincvezetéket bárhol elláthatjuk már előre levegő vételezési lehetőséggel,de megmondom a frankót amúgy "Gáborosan":ha megfelelően olcsó csőből építkezel nem fogod felhasználni a többször bontott régi csöveket....Ha másik lakásba költözik valaki akkor az oda speciálisan méretezett,és időben kialakított központi hálózatot fogja használni.Persze lehet hogy nem-ez esetben léteznek azok a csövek melyek szerelvényei többször is bonthatóak,menetesen/tömítéssel stb gond nélkül összeállíthatóak bármikor.
Ha emlékeztek még rá,akkor Lucius emlegetett hasonló rendszert,mert ő folyton átalakít.Megtaláltam valamikori beszélgetésünket e témában ,itt olvashatjátok a 9.postnál kezdődik:
www.akvariummagazin.hu/index.php?option=...9&id=5672&Itemid=322
Az olvasgatás közben megláthatjátok hogy engem már akkoriban érdekelt a téma..szerettem volna folytatni,nem sikerült.De nem adom föl...itt folytatjuk!;)
Apránként folytatom gondolataim taglalását...

Több
4 éve 7 hónapja #65 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Sanyi, köszönöm a költségadatokat!

Gábor, őszintén szólva háromszor kellett elolvasnom a posztjaidat mire azt hiszem már elég sok mindent értek, de minden alkalommal egyre tisztult a kép, nagyon köszönöm! :) Néhány dolog azonban nem tiszta számomra, azt hiszem össze kéne foglalnunk pár dolgot pontokban, úgy néz ki modellezés nélkül már nem tudok gondolkodni...
Tehát mik a fő szempontok?
- (hatékonyság) adott teljesítményű pumpából minél több levegőt nyerjünk ki a vételezési pontokon összességében, sőt az sem baj, ha a pumpa teljesítményénél kevesebbet nyerünk ki, ez esetben az áramfelvétel is csökken
- (szabályozhatóság) a rendszer legyen szabályozható, tudjuk csökkenteni vagy megszüntetni az egyes pontokon kiáramló levegőt, ennek megfelelően későbbi bővítéshez vagy extra levegőigényhez legyenek tartalék pontok
Extra szempont igény szerint: a rendszer legyen szétszedhető, költöztethető, ott újra véges időn belül összerakható (mobilitás), szükség esetén egész napi állásnál rövidebb idő alatt bővíthető (bővíthetőség). Ja, hát és nyilván nagyon fontos hogy olcsó is legyen :)

Ha jól értem a megvalósítási lehetőségeket a következőket kell figyelembe venni:
- hatékonyság: itt három dolog fontos, 1. ne szökjön a levegő sehol, 2. a felépítmény fa vagy létra-szerű, plusz opció, hogy van benne kör vagy nincs 3. a cső vastagsága Ez utóbbi kettővel kapcsolatos összefüggést nem tökéletesen látom, kérlek világosítsatok fel! Én annyit tartanék fontosnak, hogy a cső átmérője minél kisebb legyen, hossza minél rövidebb, hiszen annál kevesebb levegő van feleslegesen a rendszerben, tehát annál kevesebbet kell feleslegesen "összetömöríteni". Természetesen azért legalább olyan átmérőjűnek kell lennie, hogy képes legyen az összes vételezési ponthoz elegendő levegőt szállítani.
- szabályozhatóság: minél több vételezési pontot, ezek között pár tartalékot is be kell iktatni, a pontokra a javasolt tűszelep nagyon tetszetős megoldás, a hagyományos a levegőcsap, amit a fővezetékbe megfelelő méretű lyukak fúrása után szimplán be kell nyomni (a lyukméretet Pasa már mondta egyszer, de én elfelejtettem), esetleg körbe lehet szilikonozni.
- mobilitás: a Gábor által megvalósított vízvezetékrendszert (most már :) ) értem, azonban itt szerintem túlzás a megoldás + a horganyzott idomok sem olyan olcsók, csak a felhasznált fővezeték palástjára vagy belsejébe vágott menet pedig túl könnyen deformálódik, 2-3 összerakást bír maximum szerintem, de elképzelhetőnek tartom, hogy az másra volt példa (konkrétan a KPE csövek egyszerűbb összerakására). A cél az lenne, hogy akár több tucatszor szét lehessen szedni és össze lehessen rakni hiba nélkül, ez esetben a várható néhány szétszedést biztosan kibírja.
- bővíthetőség: tetszőleges pontokon - vagy még inkább "értelmes" pontokon, tehát az állványok két oldalán - le lehessen választani és lehessen toldani a már kész rendszert, minél rövidebb állásidővel, hogy halainknak ne kelljen sok időt oxigén nélkül tölteni.
- olcsó: ezt azt hiszem nem kell nagyon ragozni. A felhasználáshoz szükséges nyersanyag legyen minél olcsóbb, minél könnyebben beszerezhető, ne legyen költséges a tartalékolása, hosszútávú ellátás is legyen biztosított.

Amiket én eddig láttam (Pasánál, kiállításokon, stb), azok általában elég komoly vastagságú pvc csövekből, normál "cső-szerű" felépítéssel, a végén lezártan, a csövekbe normál levegőcsapok rögzítésével voltak megoldva, a hajlatok pvc idomokkal ragasztva és megvallom őszintén a csövek kompresszorhoz való kötését nem volt még alkalmam megnézni.

Amit az eddigi ajánlások alapján el tudok képzelni: 16-os mü II-es csőből épített alaphálózat, 20-as csőből az illesztések O-gyűrűvel, a felépítmény alapvetően egy hosszú cső az állványoknál megbontva, a megbontásoknál oszlopszerű leagázasokkal, a leágazásokon tűszelepekkel vételezési pontok. A leágazások az állványokhoz rögzítve (így az állvánnyal együtt szállíthatók), a könyökök cseh átemelőknél ismert(nél jobb :D) megoldással hajlítva. Az egész a kompresszorhoz valamilyen rugalmas csővel rögzítve.

Mit nem értek jól? Mondjátok el jobban, zöldfülű vagyok a témában! :)

Több
4 éve 7 hónapja #66 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
Kíváncsi lennék hogy néz ki a ragsztott T elágazásod. A cseh emelőiden lévő is mestermunka :)

A levegőcsö kigágazások darabszámáról nem írtam a Blogban, Mindenhova tettem plusz 1-2 darabot, vész esetére.

Több
4 éve 7 hónapja #67 Írta: halőrxxl
Hmm..az én rendszeremről anno volt szó,de az egy "fullnulla" verzió Műa II.csőből megvalósítva.Persze hogy a cseh emelőknél használt 16-os csövet használtam,a "T" elágazókat magam ragasztottam,a könyököket hajlítottam.Max egy ezres volt az egész,két helyiséget ível át.Még azt is elképzelhetőnek tartom hogy amikor átépítem megint ezt a csövet használom....
A leágazásokat én beragasztottam,régi porlasztókövek műanyag csonkjaiból származnak.A rendszerem áll egy gerincvezetékből,és a leágazó ugyanilyen csövekből...tehát nekem "fa" rendszerem van.Nincs hurok sehol....de a sajátosságaiból adódóan mégsem vehető észre semmiféle levegőhiány még a legutolsó kivezetésnél sem.A rendszert rugalmas leválasztását hétköznapi locsoló csővel oldottam meg..mondom én hogy alig vártam már hogy menjen!:)
Viszont amikor átépítem-vagy inkább újraépítem,akkor mindenképpen létravázas lesz az összes állvány,sőt maga a fő gerinc is tartalmazni fog egy "visszafolyó" ágat!Még számos más változtatást is megejtek majdan...de lehet hogy ez évekig megfelel még.Tudod az a bajom,hogy nincs elég helyem-sosem lesz:( Van olyan állványom ahol két polcon is variálom folyton az akváriumokat,meg még ilyen kis levegőkivezetés lenne,még oda kellene egy leágazás..még a sórákoknak más keltető helyet csinálnék ha lenne petém....meg hasonlók!Mikor készítettem már tudtam hogy ez csak amolyan prológus lesz,mert használat közben jönnek majd a kívánalmak....ezért a mostani rendszerembe is beleépítettem már számos "T" elágazót,sőt van ahol még a keresztosztó is bevetésre került.Most úgy néz ki mint ezelőtt....mindenhol csövek kanyarognak,afféle medúzafej kinézetre hajazva!:D
Viszont elkötelezett híve lettem az eltelt év alatt-ritka hasznos dolog ez!Még ezzel az egyszerű rendszerrel is rengeteg tapasztalatot szereztem,és tudom mi az amit a következőbe okvetlenül bele kell építenem...Csak elnézegetem a videómegosztókon a kollégák levegőrendszereit,és már tudom mi az amit használhatok,és mi az aminek nincs értelme..vagy egyenesen rossz a megoldás!Megdöbbentő hogy neves külföldiek is miket gányolnak-mi magyar akvaristák ezeknél jobbat fogunk csinálni azt megígérhetem! Ezért is erősködöm a téma megbeszélésén...

Több
4 éve 7 hónapja #68 Írta: halivadek
Azért teszünk érte hogy minnél előbb meglegyen, de azért addig még sok víz fog lefojni a Dunán. Én már azóta tervezgetem a levegőrendszert mióta itt lakunk :)

Kíváncsi lennék a te rendszeredre is a Tőled megszokott módon fényképekkel gazdagon illusztrálva :)

Több
4 éve 7 hónapja #69 Írta: halőrxxl
Így már értelek Sanyikám...természetesen értem törekvésed.Lehet mire összejön a kertes ház már nevetséges lesz ez az összeg amibe ez került.Egyébként meg persze hogy jó a rendszered-megfelelően működik,el tudtad készíteni stb.-és való igaz:nem mindenki szaki,vagy szakavatott.Az idő tényező is nagyon számít-a magam példájából tudom hogy ameddig nem kezdtem el az építésének addig elvoltam nélküle..de amint a legelső csövet a helyére szereltem máris használni akartam,égtem a vágytól!:)
A továbbiakban már a te rendszeredtől elvonatkoztatva szeretnék-egyenlőre úgy tűnik magamban-gondolkodni,mintegy összefoglalva ebbéli elgondolásaimat,némi tapasztalattal fűszerezve.Nem titkolt tervem az,hogy a mostani rendszeremet totálisan átalakítom-ezért foglalnám össze a dolgaimat...Nézek egy megfelelő topicot e célra,és ott folytathatnánk ha megfelelő.

Több
4 éve 7 hónapja #70 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Új állvány, levegőrendszer
hát ez állat ez a rendszer! de sajnos egyelőre csak ennyit tudok hozzászólni :)
a kpe cső nagy találmány, még ha iszonyú merev is. de mióta találkoztam vele, nem félek mindenféle vízvezetéket gyártani :)

Nedőzz!

Több
4 éve 7 hónapja #71 Írta: halivadek
Tény hogy lehet jobb lett volna a kisebb átmérőjű létra és a vastag gerinc vezeték, de nem akartam elveszni a különböző idomok, toldók szűkítők tengerében, jobb szeretem a homogén rendszereket. Nem vagyok valami nagy víz/cső szerelő mester, amit muszáj azt megcsinálom, de egy szaki fetrengene a röhögéstől hogy néha mennyit küzdök egy egyszerű vízbekötéssel. Menet vágást már láttam hogy csinálják, de még nem csináltam, ezért fel sem vetődött bennem a lehetősége.

Nem rossz az a kis tűszelepes, de mindenütt a kis piros csapokat láttam eddig, ezért Én is azt használtam, de ha most állnék neki akkor inkább a Te általad javasolt szelepet választanám.

A rendszert azért kellet szétszedhetőre tervezni, mert nem szeretnénk öröké panelben lakni, hanem egy kertes ház a cél( bár ez egyenlőre még csak álom), ahová ezt az egészet át kell majd költöztetni :).

Több
4 éve 7 hónapja #72 Írta: halivadek
Költségek:
KPE20 cső 4200 Ft (30m)
KPE gyorskötő 20x20x20 tokos 3630 (8 db)
KPE gyorskötő 20x1/2”x20 tokos 365 (1 db)
Levegőcső toldó ~1800 ft (60 db)
Levegő csap ~3000(60 db)
Levegőcső „pókhálóból” kibontva
Összesen: ~13000 Ft
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
4 éve 7 hónapja - 4 éve 7 hónapja #73 Írta: halőrxxl
Szegény Sándorunk megbirkózott a nagy anakonda csővel mire felszerelte.Ráadásul még egyenes sem lett igazán szegénynek.:(
Figyelj kolléga:ha már mindenképpen ebből szerettél volna építkezni más megoldás is van,amit Gabi bátyád éppen a költséghatékonyság -másnéven az olcsóság;)-oltárán áldozva csinált 1996-ban.Történt hogy két év munkanélküliség után végre lett egy munkahelyem,és ott normális pénzzel jutalmazták a homlokomon gyöngyöző igyekezetet..gondolhattam hát kis lakásom központi vízzel való ellátására/csatlakozásra a rendszerhez.Ekkorra már egy éve dolgoztam a fővárosban nagyon jó szakemberek között az országos gázprogramban résztvevő cégnél,volt hát némi rálátásom a "csöves munkára"...és lettek igényeim is ha már volt némi pénzmagom!
Lakásom vízhálózata már készen volt a falakban,de feladat volt a központi vízvezetéktől a lakás rákötése.Már akkor sem volt olcsó a horganyzott vascső,ezért jómagam is a KPE csőre szavaztam....vettem is 40 métert.Két kerti csapot is terveztem,valamint a pincében a falakon is ezzel szerettem volna elvinni a vizet a lakás rákötéséig.Semmi gáz gondoltam addig,ameddig magam is nem szembesültem a cső makacs ellenállásával,és a hatalmas rádiuszokban való hajlíthatóságával.Növényi Norbertet meghazudtoló pózokba csavartam magamat-és a csövet is!-csak hogy elérjem célom.Azonban ez nem lett kielégítő...ahol nagyon megtörtem ott másnap reggelre betört a cső-berogyott-,máshol meg huncut kunkorokat alkotva bizonygatta hogy nem voltam elég körültekintő.Jelzem nekem nagyobb dimenziójú a csövem,amit máig rábírtam ara hogy kövesse akaratomat-de ehhez már kellett némi forgácsolói furfang is!
Irigykedve néztem a cégnél hogy milyen kis íveken is gyönyörűen befordulunk a nagynyomású csövekkel is...akkor gondoltam arra mint te:veszek ilyen gyorscsatlakozókat és pikk-pakk megszerelem én otthon a vizemet!Be is vágtattam még ott Pesten egy szerelvényboltba-de lehervadt a mosoly mikor szembesültem a szerelvény árakkal!Ahogy számolgattam még sokat kellett volna "hozzászerkesztenem" a zsebemben lévő összeghez ha mindenhová ilyen csatlakozókat szerettem volna..otthagytam dühömben:(.Ám a szállón forgolódva a nyári pokolmelegben egyszer csak kipattant egy szikra..a megoldás azóta már közalkalmazásban áll,ismert.Persze lehet hogy akkoriban is működött már valahol ez a fajta dolog,de senki nem ismerte szakberkekben..
A fránya masszív csőre lehet menetet vágni....de a víznyomás hatására idővel deformálódni fog,és számos kis folyásom lesz..na ezt nem akartam!Esztergáltam megfelelő rozsdamentes csőből betéteket a csőbe-menetet vágtam a palástra,és egyszerű horganyzott idomokkal összeszereltem a rendszeremet!Ez volt 96'-ban..a vízvezetékünk általam szerelt szakaszán eddig sehol nem volt gáz-pontosabban víz;)-,pedig automata mosógépünkben van egy szelep ami igencsak méri a kalapácsütéseket a rendszerre!
Sanyi ha gondolod neked a levegőrendszeredhez nem is kell belső betétcső..simán a megmenetelt cső bírni fogja légpumpád 0.3 bar-os nyomását.Cserébe olyan kis íveken fordulhatsz mint az idomok...
Aztán térjünk csak ki a kis levegőszabályzó csapocskára!Azért nem mondok semmit,mert minősíteném-a te szinteden már nem szabad ilyeneket alkalmazni!Gyakran állítod a levegő mennyiségét,szeretnél pontosan annyit bejuttatni amennyi az igény-és szeretnéd ha idővel nem menne tönkre az egész csap ugye?Ráadásul pontosabban is szeretnéd adagolni,ha lehet egy kézzel is?:)Ismerős a dolog...ezért vettem én is olyanokat melyeket ajánlok neked is.Tűszelepes megoldásúak,itt egy link pontosan arról amit én használok-és pontosan onnan ahonnan az enyémek is vannak..ajánlom!
www.akvariumplus.hu/webshop/product/tusz...evegoszabalyozo-2223
Igény esetén fotókat is készítek a belsejéről-rendkívül elégedett vagyok vele-ja,és ragasztható is;)
Viszont ne ragasszunk be csapokat a vezetékbe egyenlőre..ezt még kivesézzük majd ok?
Véleményem szerint te az állványaidat szeretnéd majd arrébb mozgatni-ehhez azonban nem kell az egész rendszeredet szétszedhetővé tenned-erre is visszatérünk ha akarod!
Egyenlőre ennyi..

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 7 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
4 éve 7 hónapja #74 Írta: halőrxxl
:)
Fiatalok vagytok még....de ok,ha érdekelne a dolog akkor folytassuk természetesen!:)
Gondolataim szerint egy levegő rendszer fő elosztó vezetéke kell hogy vastag átmérővel készüljön,így mintegy pufferként is szolgál a kisebb fogyasztó "állomások" felé.Én egy kissé sokallom amit Sanyi ebbe belefeccölt-mind anyagilag,mind munkáját tekintve.Egyébként kimondottan örülök hogy nem bírálatként éli meg a postomat,hanem pontosan annak ami:hobbitársi/baráti észrevétel-igaz a hangvételem néha tükrözi az aktuális hangulatomat is.
Azt szeretném ha mi itt páran részletesen,minden legapróbb részletet kivesézve kitárgyalnánk már végre a központi légvezeték témakörét...és tudod igazad van,mert már volt próbálkozásom ez irányban.Akkor nem igazán volt komoly az érdeklődés-meg igazság szerint mindenki a saját rendszerét dicsőítette..persze én is!:D Bőven ideje lenne már egy afféle "Ki mit tud"-nak a témában,mert a kíváncsiság megvan ez irányba...és valóban nincs magyar nyelvű szakirodalom e téren!Mindenki megcsinálta magának úgy ahogy,használja,és azt gondolja az a legjobb-vagy jól van az úgy ahogyan van..minek rajta pörögni?
Igenis van min gondolkodni-és ha legnagyobb szaktudorok nem teszik hozzá a magukét akkor nyomjuk mi..kiderül menyire jó a mi tudásunk,és az utánunk "építkezők" hogyan fogják értékelni?Mint közös barátunknak jeleztem is:szeretném e blogját a végletekig központi szerepbe helyezni,ha már jóelőre jelezte a megírását!
Nyomuljunk hát..
Előbb kérném a magyarázatot:miért kell hogy bontható legyen egy rendszer?A fő vezetékre gondoltok,vagy az állványon lévő lekötésekre?Ugyanis nem kötelező úgy kiépíteni hogy a legnagyobb cső menjen végig a polcokon-képzeljetek el olyan rendszert amiben az állványonkénti leágazásokat már kisebb dimenziójú csövek képezik.Szóba került magának a rendszernek a kivitele is,"létra"vagy "fa" megoldásúak lehetnek ugye.Abban is meg kell egyeznünk,hogy magát a fő vezetéket lehet flexibilisen is hozzákötni a nagy gerincvezetékhez-sőt az a legjobb módszer ha az állványon futó kisebb levegőelosztó csöveink rugalmasan csatlakoznak a nagy vezetékhez.Miért?Egyrészt zajcsillapítási tényezők,másrészt a rezgések továbbvezetésének elkerülése végett.
Tudom-tudom....azt gondoljátok Gábor már megint a fellegekben jár,holott csak egy egyszerű csövet végigviszek,és kész!Nem..ha beszélünk róla én azt szeretném ha a legbonyolultabb,a legkomolyabb rendszereket említenénk-aztán majd ki-ki a maga leegyszerűsített verzióját valósítja meg,ok?:) Higgyétek el szükséges ennyire mélyen belemenni-egyrészt saját örömünk,másrészt a korrekt tudás miatt!Nagy a valószínűsége annak hogy ez a post sorozat lesz az,amiből több érdeklődő is ötleteket merít-indokolt hát a szakmai szöveg.
Előre rohantam....nem látok említeni sehol sem több fontos dolgot,amiért a központi levegő vezeték irtózatosan hasznos:segítségével bárhol elhelyezhetjük a pumpáinkat,merevsége folytán pedig nyomásveszteség nélkül tudjuk odavinni a levegőt ahol fel szeretnénk használni!Az előbbi indokot nem is kell nagyon taglalnom..mindenkit zavar a levegőpumpák zaja,sőt sokan nagy pénzt is hajlandóak lennének fizetni egy pumpáért,csak hogy csöndes/ebb/legyen.Ha kiviszed a spájzba,a fürdőszobába..vagy bárhová ahol nincs hideg akkor nem ráér zajongani?:D Más kérdés hogy jól tudom:sokan ódzkodtok a falazat átfúrásától,pedig esztétikusan is megoldható-nem úgy mint én-,ráadásul ún.csőrózsával el is takarható a vakolat esetleges sérülése...Mondom,egy kicsit alámerítkezünk a dolgokba.;)
Másik dolog a nyomástartás kívánalma-ez a legalapvetőbb dolog kollégák!Minden egyes köbcenti levegőért kár ami csak úgy elinal a hálózatból,ráadásul mivel az elektromos áram egyre több pénzbe kerül nem mellékes az sem amit alább taglalok:levegőpumpáink nagy többsége a kisebb levegőelvételre fogyasztás csökkenéssel reagál!Számszerűen:az én pumpám hasonló mint a Sanyié,csak az enyém nem lengődugattyús,hanem membrános.Ha szabadon áramlik ki a levegő rajta-vagy sok résecske lenne a rendszeren-akkor "megeszi" majdnem a gyári adatlapon lévő teljesítményt!Borzalom lenne-arról nem is beszélve hogy szabadon kiáramló,vagy totálisan kihasznált pumpánál maga a membrán is hamarabb elhasználódik,ráadásul ha hagyom elszökni a levegőt még cserébe sziszeg is a rendszer...Tessenek elhinni tudom miről beszélek!Ezek a pumpák már valódi nyomást generálnak egy megfelelően kialakított rendszerben,bár igaz nem veszélyesen nagyot-sajnos!:) Levegőből soha nem elég....alapja a szűrésünknek,beporlasztása révén még a túltelepített akváriumokban is időlegesen megoldható a halak ellátása oxigénnel.Itt hangsúlyozom ki azt,hogy szerintem egy blőd dolog azt elhinni hogy nagyon kevés oxigén oldódik be a felszálló buborékokból,és a vízfelszín fodroztatása megfelelő minden esetben.De térjünk csak vissza a nyomáshoz/levegő hozamhoz!
Folyt.köv. részemről,de előbb a Sanyi konkrét rendszerét elemezném következő postomban,rendi?:) Jelzem:amit én elmondok nem kinyilatkoztatás,hanem a dolgok felvetése nyílt megvitatásra..egyáltalán nem bánnám,sőt szeretném hogy ha ti is hozzáennétek gondolataitokat,akár totálisan megcáfolva némely elemét hozzászólásomnak!Komcsi..merüljünk bele nagyon kérem!

Több
4 éve 7 hónapja #75 Írta: toist
toist válaszolt Új állvány, levegőrendszer
Ahogy már szóban is jeleztem: örülök, hogy elkészült a leírás és jó is lett, de mindannyiunk okulására hiányolom a tuti beszerzési forrásokat és bekerülési költségeket! Kérlek Sanya, részletezd ezeket is! Nyilván a levegőrendszer összetevőire gondolok, mert az állvány túl speciális eset... Amit még az állvánnyal kapcsolatban megemlítenék: akrobatamutatványok végzésére is alkalmas lett olyan bitangstabil, a rögzítése pedig úgy sikerült, hogy a szomszédoknak lesz idejük megszokni a flex hangját, mire leszedjük, ha majd költöztök egyszer! :D

Gábor hozzászólásával felkeltette kíváncsiságunkat, de aztán nem részletezte a dolgot, pedig szerintem többünket igazán érdekelne! Gábor, kérlek ha van egy kis időd, fejtsd ki bővebben az általad emlegetett olcsó és szétszedhető megoldást! Korábban emlékszem, hogy volt már szó valamelyik blog alatt (talán a cseh átemelősödnél) a levegőrendszerekről, de nem emlékszem, hogy ott részletezve lett volna olcsóbb és szétszedhető verzió kisebb rendszerekhez... Kérlek ne hagyj miket sokáig kíváncsiságunkban öregedni! :)

Több
4 éve 7 hónapja - 4 éve 7 hónapja #76 Írta: halivadek
Köszi!
Sajnos nem Apósom csinálta (bár Ő is megtudta volna, csak nem akartam terhelni) Ő csak a rizikót vállalta amikor a csúszós utakon felhozta vidékről.
Viszont a levegőrendszer megépítésénél a feleségem (Aker20)sokat segített. :)

Mindhármuknak köszönöm! :)
Utolsó szerkesztés: 4 éve 7 hónapja Írta: halivadek.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon, szotyika

Több
4 éve 7 hónapja #77 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Új állvány, levegőrendszer
Hát ez fantasztikus, gratula neked és a segítségednek.
ű

Tommy

Több
4 éve 7 hónapja #78 Írta: halivadek
Átadom Neki. Tudom hogy van ennél olcsóbb és jobb verzió is. Az az igazság, hogy nehéz valamit úgy megcsinálni, hogy nincs róla rendes magyar nyelvű szakirodalom. Külföldi oldalakon elszórtan találni leírást. Ezért olyan a méretezése amilyen, nem akartam túl vékony csövet se használni, de ragaszkodtam ahhoz hogy szétszedhető legyen, ez volt a legfőbb szempont. A gyorskötő idomokból ezek a legkisebbek, illetve láttam réz kivitelűből kisebb csövekhez valót, de azokat már tényleg arany árban mérték. Néhány helyen már láttam levegőrendszert, de mindenütt fix kiépítésű volt.
A legtöbb leírásban a levegőcső toldót csak simán beletolják, illetve teflon szalaggal tömítik, ha nem szorulna. Ragasztani nincs értelme, mert a kis levegőcsonk poli-prolénből van ezért szinte semmilyen ragasztó nem köt hozzá. A legelején egy kicsit itt-ott sziszegett a csonkoknál, de a gyorskötő idomoknál nem. jobban végiggondolva, tényleg nem olyan nagy a nyomás a rendszerben hogy számítson hogy fa vagy létra struktúráju az egész, de mindenütt azt olvastam és halottam hogy a létra az igazi.
A kiálló dübelel vigyázok, a felpakolásnál is oda kellet figyelni, mert pillanatok alatt elrepeszti az üveget. A lábakat természetesen leengedtem, szóval a padló is viszi a terhet, bár nem sokat, mert rendesen a falhoz lett rögzítve.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
4 éve 7 hónapja #79 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Új állvány, levegőrendszer
:)
Legelőbb is add át legőszintébb jókívánságaimat segédkező apósodnak...aranyat ér a munkája,te meg haladhatsz kedvedre.
Meg is érdemled hogy így bánt veled a cső...miért nem szóltál pár ötletért?Ettől van jóval olcsóbb verzió is-de olvaslak hogy a lé nem számít,bocsika;)!
Komolyra terelve a szót:van pár dolog amivel nem értek egyet a levegő rendszeredben.Ehhez a kis légköpőhöz semmi szükség nem volt ilyen dimenzióban gondolkodnod Sanyikám...ráadásul ez a borzalom nagy bamba cső a drága idomokkal-hát hallod!De ha mindenképpen ezt szeretted volna akkor is van olyan szerelési referenciám ami saját lakásunkban üzemel 96' óta hálózati vizet szolgáltatva...
De szerettem volna megint részt venni a tervezésben...mint anno az állványoknál.
Folytassuk azonban:jól érzed az állványokon ezeknek a merevítőknek nem nagy szerepe van-a kivitel viszont nekem tetszik..hiába na,az após!:)
Hosszú csavart hagytál az egyik akvárium sarkánál-vigyázz,mert ez tuti veszélyforrás!Egyébként nem baj az ha szorgalomból több dűbelt használtatok..az első szintező lábat ha nem zavar érintőre le is engedheted,adjon át a padlónak is a terhelésből.
A központi levegő vezetékedet profira tervezted megoldani-de szerintem hibát vétettél ha a vonalas ábrához híven valósítottad meg.Én egy önálló hurkot készítettem volna a légpumpa fővezetékét körbevíve a lakáson,és állványonként adtam volna neki egy létravázat.Hasonlóan mintha az áramkörben nem a sorba,hanem a párhuzamos kapcsolást alkalmazod....innentől viszont te sokkal jobban képben vagy mint én!;)
És öhmm..én nem értek egyet azzal,hogy a létraváz konstrukció mindenképpen kell.Tessenek már kicsikét számolni...adott egy cső aminek a belső keresztmetszete annyi amennyi-és pár nevetséges kis furaton veszünk belőle szinte mintavételnyi levegőt.Nyomás-egyenletes nyomás!:D Na ja..ez helyénvaló lenne ipari rendszereknél,de ennél a nyomásfokozatnál/léghozamnál nem ez az elsődleges cél.Hozzáteszem hogy ahol ilyen kiépítés létjogosult ott viszont nem elsődleges cél a szétszedhetőség,de a gáztömörség igen!Elhiszem hogy jó módszer a csak beleszorított kis leágazások eszközlése-de a kedvemért pár hónap múlva körbekennéd némelyiket pl. szappanos vízzel?:) Minden csepp levegőért kár-a sziszegő rendszer meg amúgy is halálom...hidd el csak a műszaki beállítottságom mondatja velem ezeket.
Folytatnám még ha nem veszed tolakodásnak-sőt blogodon keresztül szeretnék élénk érdeklődést generálni a központi légrendszerek iránt.Nagyon szeretném ha végre alfától-omegáig kiveséznénk a témát.
Röhej hogy tényleg néhány óra munka,és esetleg pár száz forint az ára egy hobbi kivitelnek,és mégis emiatt írják le a levegős rendszereket-mert hangos,mert gyenge..mert nem fűlik a fogunk egy kis barkácsoláshoz.
Nyomjuk a rizsát kollégák?Csatlakozzatok,cáfoljuk meg egymás tudását sorra és a végén derüljön ki hogy mely légrendszert tartjuk a legjobbnak-na olyat építek majd én,a mostani "fullnulla"verzió helyett.Addig azonban azt hiszem ez marad...

Több
4 éve 7 hónapja - 4 éve 7 hónapja #80 Írta: halivadek
halivadek létrehozta Új állvány, levegőrendszer
Ha a képek vagy a szöveg nem jelenne meg itt is megtekinthető: halivadek.wordpress.com/2013/04/02/uj-allvany-levegorendszer/
Utolsó szerkesztés: 4 éve 7 hónapja Írta: halivadek.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.258 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 11 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 11 órája