20 november 2017

Moina macrocopa tenyésztése

Több
1 éve 8 hónapja #21 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Moina macrocopa tenyésztése
Neeland ha úgy hozza az élet én akár vért is adok értük..:) Rendkívül feltüzelt engem is a dolog, de igazából eddig minden csatorna amin keresztül elérhetem volna valahogy ellaposodott, én pedig nem akartam saját kérésemet többször ecsetelni társaim felé. Ha bármi módon hozol belőlük én amellett hogy természetesen kifizetem, egyértelműen adok is vissza belőle. Budapesti "tranzit" is megoldható, ott is van olyan barátom aki szerintem szinte meghal értük....
Köszönöm a jelzésedet, most megint egy kis reménysugár van a témában! :silly:
T. :Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 8 hónapja #22 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Moina macrocopa tenyésztése
Budapest útbaesik? Most egy darabig a VIII.kerületben tartózkodok, Budapesten át tudom venni.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 8 hónapja #23 Írta: Neeland
Neeland válaszolt Moina macrocopa tenyésztése
Sziasztok!
Mar egy ideje nezelodom es olvasgatok az elo eleseggel valo etetesrol es persze tenyeszteserol.
Eleg sok jot olvastam a Moina-rol, hozam, tapertek, ar-ertek aranyban.
Sikerult azota valakinek beszereznie vagy elinditania szaporulatot?
2-3 havonta jarok Nemet-Cseh- Szlovak utvonalon es rovid nezelodes utan eleg sok boltban meg is talaltam, akar mint elo taplalek nem is horribilis aron.
Csak egy pelda: www.interaquaristik.de/futter/lebendfutt...ansatz-500-ml/a-160/
Ha esetleg juniusig nem sikerul beszerezni szivesen viszek valakinek egy inditasra valot egy koszonomert es kesobb egy indistashoz eleg mennyisegert.;) Sajnos most nem lenne idom veluk foglalkozni, de nagyon tervben van...
Szep estet mindenkinek
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Pap Endre

Több
1 éve 10 hónapja #24 Írta: Pap Endre
Egy rugóra jár az agyunk. Én a nyáron a tömegesen fellelhető zöld levéltetűvel etettem, fekete sajnos (hál' Istennek) nem volt, így azt nem próbáltam ki. A levéltetvet ecsettel egy tányérra söpörtem a levelekről, egy 3centes pohár megtelt 5 perc alatt. Felúszik a víz tetejére, onnan ehetik a halak.

Több
1 éve 10 hónapja - 1 éve 10 hónapja #25 Írta: halőrxxl
Egyébként nagy igazság az hogy míg az ember csak elméleti síkon lamentál a dolgokon, rengeteg olyan vakvágányra futhat mely hátráltatja. Számomra a tapasztalatokon alapuló, és megismételhetően ugyan azt az eredményt hozó gyakorlat ezerszer többet jelent mint bármilyen elmélet. Ezért is törekednék arra hogy magam is gyakorlatot szerezhessek a Moina macrocopa szaporításában- sajnos a Terrákon sem tudtunk ezidáig beszerezni megfelelő oltást. Bár a mester többször is megpróbált nekünk segíteni, de ha jól vágom legutóbb is valami sósvízi faj került terítékre /nem szikes, hanem sósvízi/. Ennek tenyésztése persze nem biztos hogy gazdaságos lenne idehaza, ezért is ragaszkodnánk a M.macrocopa-hoz.
Egy pár szó engedtessék meg az otthon tenyészthető eleségállatokról....
Egyáltalán nem mindegy hogy mennyi munkával, milyen befektetéssel és gondozási igénnyel rendelkező kultúrákat gondozunk! A tapasztalat azt mutatja hogy azok lesznek az akvarisztikai gyakorlatban népszerűek és széles körben használtak/kedveltek, melyek igen kevés melóval, kevés befektetéssel is nagy hozamot garantálnak...sőt akár elhanyagolhatóak is! Természetesen feltétel hogy a halak elfogadják, sőt szeressék is őket elfogyasztani- még kívánalom hogy magának az eleségállatkának a "szüretelése" ne legyen idegzsibbasztóan fárasztó vagy körülményes- ez rengeteg időt és bosszúságot jelent, ugyanakkor csak igen elhivatott hobbisták fogják hosszabb távon alkalmazni! E fórumon az élőeleségekről íródott valamennyi blog vagy írás mind-mind azt a törekvést mutatja be, hogy mennyire szeretnénk halainkat változatosan etetni...ezért imádom a témát, és jómagam is áldozok a cél érdekében!
Javaslat: olvasgasd csak el szép sorjában az élőeleségekkel kapcsolatos írásokat....meglátod hogy páran nem voltunk restek megkísérelni még hazai előfordulásokat sem keresni, vagy éppen olyan eleségállatot kíséreltünk meg tenyészteni több éven át mely a természetben irtózatosan lazán szaporodik. Egy mondhatni extrém módon "fafejű" társaságba keveredtél, mert úgy érzem legtöbbünknek célja a természetszerű táplálás és az eleségkultúrákkal való kísérletezgetés...ráadásul vannak olyan tagok is akik szeretnék tömegesen tenyészteni ezeket az állatkákat, sőt vannak olyanok is akik egyes fajokkal ezt már meg is tették és országszerte ingyenesen terítették is! Az hogy a magyar akvarisztikai hobbi mennyire kitartó és karakán az egy dolog....páran keresztünknek érezzük az otthon tenyészthető eleségállatkák dolgát! :)
Búcsúzásképpen a topictól még egy mondat: Toist hajrá- hajrá...tudod hogy egy kispohárnyi oltásért a karomat is adnám. ;)
Utolsó szerkesztés: 1 éve 10 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
1 éve 10 hónapja #26 Írta: Pap Endre
A Wikiről egyetértek. Itt csak latin nevek voltak felsorolva, semmit nem írtak róluk.

Több
1 éve 10 hónapja #27 Írta: Társ
Társ válaszolt Moina macrocopa tenyésztése
Ami nekem így a nettet olvasgatva átjött, hogy igen rossz körülmények közt is megél, sőt szaporodik is. Ezért is alkalmas pár literes akváriumban (szükségből 3-5 literes elvágott petpalackban) való szaporításra. Ha nyáron megjelenik a dagonya pocsolyában, tüzetesen megvizsgálom.

Több
1 éve 10 hónapja #28 Írta: halőrxxl
Hogy teljesen megdöbbentselek elmondom hogy nem tekintem a Wiki-t hiteles forrásnak- hogy miért nem? Mert még az én szegényes tudásommal is találok benne badarságot- ráadásul te, vagy akár én is írhatok oda "szócikket"...szóval nagyon ritkán használom.
Különösen zavar hogy egyik kedvenc genusomat az Ancistrusokat olyan felületesen és egyáltalán nem helyesen ismerteti, hogy emiatt már füstölögtem is a világ legnépesebb specifikus FB-csoportjában /Ancistrus! ;) /. Ha kedved van olvasd csak el- és ha magad is úgy gondolod csak nagyon alapos előtanulmányok, és tuti helyes tudás birtokában használd a Wiki-t..;)
Ui.: részemről a Moina elnevezése mind tudományos mind hobbibéli dolgokra kitérve véget ért. Én hiteles, és tudományos cikkekből valamint írott médiából szeretek tájékozódni. Az hogy a magyar kereskedelem hogyan nevezi őket igazából nagyon pici pont- persze lehet hogy helyesen hívják, de én továbbra is "japán vizibolha"ként gondolok rá, és terjesztem mindenhol ahol csak kommentelek /önfejű vagyok! :D /. Ha még van a témában valami folytassuk, de ne offoljuk- köszönet!

Több
1 éve 10 hónapja - 1 éve 10 hónapja #29 Írta: Pap Endre
en.wikipedia.org/wiki/Moina
A Wikipedia ennyiféle moina fajról tesz említést. Ennél még több is lehet.
Lássuk csak ezt a mikrót, aszondja Turbatrix aceti. Ecetféregnek és mikrónak is nevezik. Az ecetféreg azonban lehet Anguillula aceti is. Totális káosz.
A bibliám most nincs nálam, illetve én nem vagyok otthon, de a biológiát illetően így fejből azt mondanám, hogy vagy azt a részt kell megkeresni, ahol Noé bárkájáról, és a rá felvitt állatokról van szó, vagy azt a rész ahol a mózesi törvények az ehető és a tisztátalan állatokat taglalják. Élen a négylábú ehető sáskával, mely tiszta állat és kóser eledel . Láttatok már négylábú sáskát? :blink:
talán a maradék két lábat kezeknek tekinthették, és valóban vannak olyan sáskák, amiknek "kezei" vannak. Hallottam becsléseket, hogy ha az emberek ízeltlábúakat is ennének, akkor fel lehetne számolni a legtöbb éhínség sújtotta területet.
Most már értem miért kell latinul is elnevezni a fajokat: egy holt nyelvben, melyeket élő ember nem használ hétköznapi funkciókra, kicsit nehezebben alakulhatnak ki efféle népi névváltozatok, melyek zavart kelthetnek.
Utolsó szerkesztés: 1 éve 10 hónapja Írta: Pap Endre.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
1 éve 10 hónapja #30 Írta: Társ
Moina címszóval keresgéltem és vagy keverik a fajokat, vagy több fajt is tenyésztenek és árulnak. Bizonytalan lettem.
Van felénk egy pár pici tó. A vaddisznók is dagonyáznak a szélén. Van benne tubifex és nyáron a szélén vörös foltokban valami, talán moina. Gondolom ilyen rossz vízminőségben más nemigen maradna életben.

Több
1 éve 10 hónapja #31 Írta: halőrxxl
..sőt, mindezen túlmenően létezik még az az elnevezés is amit a kereskedelem, a hobbi, sőt minden egyes akvarista akár saját magának is alkothat! Így lehetnek egyes afrikai sügérek majkosok, így lehetnek páncélosharcsák egerek vagy akár patkányok, de ugyan így lehet az is hogy egyesek "léggyel" etetnek- ami aztán végül is Drosophila.
Nagyon jó az eleségállatkák témaköre, és látom szorgalmasan keresed is az ellentmondó információkat- adok még egy figyelmedre számot tartó kideríteni valót...ehhez szükséged lesz a Bibliánkra is, hiszen az alap abban van. Kérlek mondd ki te is hogy pontosan mely fajt takarja mostanság az egykori mikrónkat? :)
Végezetül, de nem utolsó sorban: számomra a blog, a német elnevezés bőven elegendő ahhoz hogy én is "japán vizibolha"-ként hívjam a Moina macrocopa-t, és hiszem hogy jól is teszem. Bárcsak már itt nevelgethetném őket 1-2 IBC-ben!

Több
1 éve 10 hónapja - 1 éve 10 hónapja #32 Írta: Pap Endre
Nekem a kagylósrák ugrott be a gömb vízibolha elnevezésről, az is eléggé gömb alakú.

www.mek.oszk.hu/06800/06890/index.phtml
Herman Ottó: A magyar halászat könyve
Ingyen letölthető!
Egyébként is érdemes minden betűjét elolvasni, de idevágó részként megtudhatjuk belőle, hogy egy-egy halfajnak hányféle magyar neve lehetett. Kiviláglik, hogy az egyszerű műveltségű, de a természet ölén élő embereknek sokszor igen részletes, mélyreható biológiai ismeretei voltak. A régi halászok mesteri ismerői voltak minden vízben élő állatnak. Csodálkoznék, ha a vízibolhákat nem illették volna különböző nevekkel, legalábbis azokat, melyek szabad szemmel megkülönböztethetőek. Viszont melyek csak mikroszkóp alatt különböztethetőek meg, azokat valószínűleg egy név alatt ismerhették, és csak a tudományos leírás során kaptak valamilyen megkülönböztető jelzőt. Előfordulhatott, hogy egyazon fajnak több neve is volt, illetve, hogy egyazon fajtának tekintett (szabad szemmel nem megkülönböztethető) fajoknak közös, de többféle, esetleg tájonként változó neveik voltak. Ezek a meglévő nevek alkalmasak lehettek a későbbi tudományos megkülönböztetésre, a korábban egynek tekintett fajok szétválasztására.
A latin nevezék rendszertani szabályokat követ, a magyar név viszont figyelmen kívül hagyhatja azokat.
Utolsó szerkesztés: 1 éve 10 hónapja Írta: Pap Endre.

Több
1 éve 10 hónapja #33 Írta: halőrxxl
Nekem a magyar név alapján rögtön a nagy vízibolha ugrott be, de legyen igaza a nagy és kiskernek...csak legyen Moina! :D
Egyébként az hogy minek mi a magyar elnevezése és hogy a kereskedelemben hogy forog igazából nem mérvadó- legutóbb pl. egy kereskedéstől megtudtuk sokan/egy egész FB.csoport/ hogy a nitrát bizony oxigénmentes környezetben keletkezik. Kérdésemre a kereskedés válasza: ezt írta a nagyker, ez így van, el kell fogadni. Köszönjük szépen...

Több
1 éve 10 hónapja - 1 éve 10 hónapja #34 Írta: Pap Endre
Átadom!
Megint megkérdeztem őket, és azt mondják ,hogy gömb vízibolha néven árulja nekik a nagyker, így veszik, utánanéztek a latin névnek, és bizony egyezik ,ez az amit keresünk. Mindenesetre nem árt tudni, hogy valaki így is nevezi. Ha nem is tudományos, de hasznos lehet. Egyébként a keresőszó amit megadtál, német nyelvű, attól a magyar név még lehet akármi más is. Megpendítettem nekik, hogy ha módjuk nyílna rá, mindenképpen próbáljanak meg élve is beszerezni. Ha szert teszek rájuk, ti is kaptok belőle, mihelyt szaporulat lesz!
Utolsó szerkesztés: 1 éve 10 hónapja Írta: toist.

Több
1 éve 10 hónapja #35 Írta: halőrxxl
Csókoltatjuk őket, és keresőzz rá kérlek a "Japanischer wasserfloh" kifejezésre!
Mi akvaristák vagyunk- ráadásul olyanok akik néha egy-egy speciális területen olyannyira elmélyedünk az információk kutatásában és a tudás felhalmozásában, hogy zavarba hozhatunk akár tudományos fokozattal bíró kollégákat is..de ez így van jól! ;)
Inspiration for you:

Több
1 éve 10 hónapja #36 Írta: Pap Endre
No éppen Budapesten vagyok, voltam abban a gyíkboltban Békásmegyeren, és azt mondták, hogy bár most nincs nekik, de szokott lenni náluk moina nevezetű fagyasztott eleség, tehát előbb utóbb esélyes, hogy neki tudok futni egy fagyis kísérletnek, ha ez az a moina, amit mi keresünk. Azt mondták hogy tudtuk szerint a magyar neve gömb vízibolha, nem pedig japán vízibolha.

Több
1 éve 11 hónapja #37 Írta: Pap Endre
Ez bizony jobban hasonlít az alábbi rajzhoz.

Több
1 éve 11 hónapja #38 Írta: halőrxxl
Hát én nem is tudom...a piros fotó az nem Daphnia magna esetleg? A jellegzetes farkinca mérete már rögtön gyanús volt, meg a Moina más habitus szvsz...
Íme a Moina fotókon: cfb.unh.edu/cfbkey/html/Organisms/CClado.../moinamacrocopa.html
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
1 éve 11 hónapja #39 Írta: Társ

Műszakiaknak egy rajzos ábra.
Mellékletek:

Több
1 éve 11 hónapja #40 Írta: Társ

Mikroszkópos határozáshoz egy jó kép.
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Pap Endre

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.331 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 1 napja 1 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 5 napja