18 november 2017

Tubifex helyett giliszta ?

Több
1 éve 10 hónapja #41 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Tubifex helyett giliszta ?
A probléma csak esztétikai. A halak nem érzékelik.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 10 hónapja #42 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Tubifex helyett giliszta ?

halőrxxl beküldte: Ez borzalom ami ott van....valamit tegyél.
T. :Gábor

Enyhe kifejezés...

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 10 hónapja #43 Írta: Pap Endre
Hát igen, rég takarítottam az üveget, az egészre ráférne már egy nagytakarítás. Amíg a fűtésünk nem lesz rendben, addig nem akarom bolygatni, a vízcserék is eléggé körülményesek, mert meleg víz nem folyik a csapból, csak jéghideg. A maszek külső szűrőmet is csak akkor fogom beszerelni, ha melegebb lesz itt bent az idő, mert a csövek sok hőt adnak le.

Több
1 éve 10 hónapja #44 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Tubifex helyett giliszta ?
Ez borzalom ami ott van....valamit tegyél.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: djguard, Robotpilóta

Több
1 éve 10 hónapja #45 Írta: Pap Endre
giliszta a cseh emelőm szűrőjében:

1 perc múlva:

Ezért használok perlonvattát.
Mellékletek:

Több
1 éve 10 hónapja #46 Írta: Társ
Társ válaszolt Tubifex helyett giliszta ?
Vödörben több fajt is tenyésztettem. A trágyagilisztán kívül egy sárgás földigilisztát, amit egy erdei belvizes terület szélén gyűjtöttem. A gyűjtés helyéről vittem nekik a földet. KV zaccon és zsemlemorzsán tartottam őket és szépen szaporodtak. Aztán volt avarban élő, talán földigiliszta, amit az út padkájánál összegyűlt falevélből mentettem. A helyszínről vitt avarban tenyésztettem őket. Mindig a vödör aljára egy sarokba kapták a kaját. Így a zacc felszívta a felesleges vizet. A vödör nem volt kilukasztva, a tetejére gumikötéllel feszítettem textíliát. A trágyagiliknek legjobban a fekete virágföld vált be. Volt, hogy minden gilisztát feletettem, de a talaj tele volt petékkel és 3 hónap múlva ismét voltak mindhárom tenyészetben giliszták.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
1 éve 11 hónapja #47 Írta: Pap Endre
Mellékletek:

Több
1 éve 11 hónapja - 1 éve 10 hónapja #48 Írta: Pap Endre
Sárguljatok!
Ezt a csirkék etetőtálcája alól szedtem ma egy azaz egy alkalommal:

Aláhullott búzaszemek között voltak, melyek csíráztak.
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 1 éve 10 hónapja Írta: toist.

Több
1 éve 11 hónapja #49 Írta: halőrxxl
Nálam egy almafa ad neki árnyékot, ha a topic elejéhez scrollozol talán látható is. Sajnos itt nem maradt írmagjuk sem- a komposzt bár el van kerítve a pipiktől, de abban biztosak lehetünk hogy kósza példányok maximum pár milliméterrel léphetik át csupán a kerítést..ezek falusi tyúkok, a termény se kell ha eső után lehet gilisztázni! :D Meg aztán a családban van egy horgász-akvarista is...de majd csinál ismét! ;)

Több
1 éve 11 hónapja - 1 éve 10 hónapja #50 Írta: Társ
Társ válaszolt Tubifex helyett giliszta ?
Nálam már két komposztos gödör van egymás közelében egy diófa árnyékában, de láttam már működő gilisztagödröt tűző napon is.
Az enyémek 1x1x1 méteresek.

Ha oda halmozod a trágyát, ahol előzőleg volt, feljönnek a talajból, be sem kell oltani. Nálam már az egész kertben megtalálhatók. Lomb, kő és fa alatt is.
Utolsó szerkesztés: 1 éve 10 hónapja Írta: toist.

Több
1 éve 11 hónapja #51 Írta: Pap Endre
Komposztgödör!
Nem fagy át. Valószínűleg nálunk is az a siker titka, hogy a trágya nagy része a földalatt van.

Több
1 éve 11 hónapja - 1 éve 11 hónapja #52 Írta: halőrxxl
Rendes tőled hogy így felajánlod azonnal a segítséget, de nekem jövő májustól hamarabb már nem indul újra a gilibuli! :) Anno még a biogiliszta idején volt hogy segédkeztem ismerősnek, nem ismeretlen előttem az ipari tenyésztése sem..sajnos azonban mára errefelé minden de minden alábbszállt, így pl. trágyagilisztát is csak trágyadombokból tudtam beszerezni, illetve fővárosi kollegina is adott egy kis pedigréset....Gyönyörűen ment a dolog, de aztán ahogy fogyott a komposzthalom úgy fogyott a giliszta is, és eltrehánykodtam- pedig télire is beraktároztam annak idején jó pár vödörnyit, de egyszer minden elfogy ha nem figyelünk oda.
Meglátjuk mi lesz még addig mire ismét aktuális lesz a dolog...;)
Utolsó szerkesztés: 1 éve 11 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
1 éve 11 hónapja #53 Írta: Pap Endre
Ezek terrák mikor vannak? hol lehet utánanézni? Gondolom Budapesten lesz. Még nem késő bányászni, látni szoktam gilinyókat, ez így december eleje magasságában azt jelzi, hogy nem lesz tél. Gilisztát tudok adni, trágyát szerintem nem, nem én vagyok a főnök itthon, de az biztos, hogy ha meg is tudom győzni apámat, hogy tök jó hogy valaki elviszi az egyre szaporodó ganajt az udvarunkról, akkor is érte kell jönni, mert autónk az nincs. Kihordani nem könnyű, és nem garantálom ,hogy egy-egy bálamadzag, üvegdarab ez-az nem kerül elő belőle . Egyébként itt az udvarunkon nemcsak a trágyadomb környékén van ám trágyagiliszta, hanem minden kő és nejlon darab alatt. Szeretik ám a falevelet is. Én a helyedben megpróbálnám lombszívóval összeterelt eláztatott avardombban a tenyésztésüket, nem annyira válogatósak azok, szeretik az avart is. Ezt onnan tudom, hogy nálunk ott is szoktak lenni, ahol összegyűlik és korhad az avar. A gödröt telerakod avarral, amit ha meg tudnál valahogy aprítani, az tuti jó lenne. Ha van ágaprítód, akkor annak a forgácsát is igen szeretik. Ha szerzel trágyát, akkor ezekkel az anyagokkal meg tudod triplázni a dombod méretét. Egymásra lapátolod őket felváltva, a többi kavarást majd a girnyók elvégzik. Mikor nemrég még Budapesten küzdöttem a nyelvvizsgámért, nem tudtam hazajönni gilisztáért, de a háziórnak megígértem ,hogy kikupálom a növényeit, nekem sikerült horgászbolti gilit elszaporítani a növény dézsájában. Főleg teafüvet kaptak. tehát lakásban, városon is meglepő eredményt lehet elérni, trágydomb nélkül is érdemes nekifutni a gilisztabiznisznek. Ha azonban neked elfogyott, amit korábban szereztél, az azt jelzi, hogy nem vagy kispályás, jó sokat ehetnek a halaid. Mennyi van?
Egyébként ha eljössz a girnyókért, akkor nem valószínű, hogy bármit is kérünk érte, a horgászok is csak haverságból hozzák a halat, nekünk annyi gilisztánk van, hogy akár tiszta gilisztával is teleszedhetsz egy vödröt, az sem kottyan meg az állománynak. Ha érdekel a dolog, lezsírozhatjuk. Budapestre nem valószínű hogy egy tejfölösvödörnél többet felcipelek, a legjobb ha érte jösz. Nem tudom van-e dolgod Szolnok megyében?

Több
1 éve 11 hónapja #54 Írta: halőrxxl
Hopp- én emlékszem ám azon a honlapon a gilisztáidra..meg hogy mennyi ideig maradnak élve a víz alatt stb..és mintha még halovány emlékeim afelől is lennének hogy talán én is hozzászóltam ugyan ezzel a nickkel- és hogy végül mások mit csináltak! Én nem sajnálom azt a honlapot..azt sajnálom hogy egyetlen kommentemet is ott írtam meg.

Több
1 éve 11 hónapja #55 Írta: halőrxxl
Hhhh....ember te nem tudod hogy a szívem egyik szegletében milyen nagy szeretet van a giliszták iránt! És azt sem hogy én mennyire rajongok értük..de azt sem hogy erre mifelénk olyan nehéz utánuk járni, hogy szinte reménytelen! Rengeteg időt és pénzt fektettem abba hogy egyáltalán legyen egy kis komposztom némi tehéntrágyával, ám az eltelt idő alatt elfogyott mindkettő- a gilik is, és a komposzt is. Itt felénk még trágyát is alig lehet szerezni, pedig én két kiló Pick-szalámi árát lobogtattam meg a gazda orránál hogy egy utánfutóval hozzon már legyen kedves...
Egy olyan trágyadombért mint a tiétek én vért adnék..coryzom főleg, így nekik a tubifex és a giliszta alapkaja kellene hogy legyen- erre itt tubiért meg kell halni szinte hogy egyáltalán legyen, giliszta pedig pfff....:( Pedig már kidolgoztam a módszert hogy hogyan daraboljam nekik apróra gyorsan stb....
Ui: nem lehetetlen hogy ha jársz a Terrákon én vásárolnék tőled egy nagy vödör gilisztát az általad mondott áron...úgyse nyugszom bele hogy nekem ne legyen tenyészetem, minden követ meg fogok mozgatni! ;)

Több
1 éve 11 hónapja #56 Írta: Pap Endre
www.akvarista.hu/blogok/3311-gilisztak-az-akvariumban
Itt írok arról, hogy mi történik azokkal a gilisztákkal, melyek meglógnak a halak elől. Amikor még életben volt ez az oldal, akkor óriási, de szerintem alaptalan vitát váltott ki a blogom. ezek a kommentek az oldal "megújulásakor" eltűntek.

A trágydombunk hatalmas, egy három méter mély ciszterna tele van velem és a tetején még egy domb. A csirkék minden nap kaparásszák, de ez mit sem árt a girnyóknak. Bármely tárgyat felemelek, mely a trágyadomb közelében van, alattal milió virgonc vörös trágyagiliszta, tehát soha nem ások utánuk. Szeretik a faleveleket is. Többször tartottam már diszperzites vödörben, hogy télen is legyen girnyó a halaimnak. Tehát ha valakinek Martfű közelében kell ilyen giliszta, annak csak egy kérdésem van: Mennyi kell?
Panelban is tartható vödörben, teafű kávézacc, ilyesmi ideális táplálék nekik. Mikor kollégista voltam, akkor is volt akváriumom, és gilisztás vödröm is a koleszban. ezen soka ottani társam megbotránkozott, de ez mit sem zavart engem. Az ablakban törperózsákat nevelgettem. Auchanos cucc volt, mindig kipusztult, dögledezett, egészen addig míg nem tettem a földjükbe egy marék gilisztát. Többet ért minden tápszernél, néhány nap alatt kivirultak a növényeim. Azóta hazaköltöztem, itt mán nem ilyen kicsiben űzöm a gilisztaipart. Vagyis nem csinálok én velük semmit, ők csak vannak és mindig, amennyi csak kell.

Több
1 éve 11 hónapja #57 Írta: Pap Endre
Nekünk van trágyadombunk. Ilyen trágyagilisztát ezrével találni benne. Az aprajával etetem a halaimat, a nagyjáért horgászoktól kapunk érte tenyeres halakat vödörszámra.

Több
3 éve 7 hónapja #58 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Egy rövid kis bejelentkezés arról, hogy mit ki nem bírnak a giliszták!

2013. november 8-án ástam pár gilisztát a Zemplénben (horgászati célra). Túl sok nem fogyott, de nem is ez a lényeg. A gilisztákat ottani nedves földdel egy 2 l-es "fagyisvödörbe" raktam és feltöltöttem peremig falevéllel, majd beraktam a kocsi hátuljába (téli menyhalazáshoz terveztem használni, csak nem jutottam el menyhalazni...).

Teltek-múltak a hónapok, egyszercsak március közepe lett, ismét irány a Zemplén, a kocsi hátuljában a doboz...!? Egyrészt állatkínzónak éreztem magam, másrészt elképzelni sem tudtam, hogy a telet egy légmentesen lezárt 2 l-es vödörben, fagyban, nagy hőingásnak kitett autóban kibírták volna a girnyók. Pedig... DE! Ahogy kinyitottam a tetőt a kisebb-nagyobb földigilisztától a harmatgilisztáig életben voltak a dobozban, bár a talaj teljesen át volt járva és a levelek felemésztve. Dinnyehéjjal/kiszáradással saját ládában tartott tenyészetet háromszor is öltem már le, nem gondoltam volna, hogy ez ilyen szerencsésen életben marad. Néhányat elhorgásztam, párat visszatettem, azt hiszem lassan fel kéne etetnem a halakkal, mert már 30°C fölé melegszik néha a járgány a napon. Persze még mindig élnek (a kép tegnap készült, éles szeműek 4, nagyon éles szeműek 5 gilisztát is láthatnak, pedig a vödör nem is volt fejre fordítva..):

Ha valaki hasonló titániumgilisztákra szeretne szert tenni, jó hírem van: itt a tavasz, jönnek fel a giliszták! :)
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, saluosi

Több
5 éve 1 hónapja #59 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Milyen rég is volt....de jó is volt!Bár nem szorosan a bloghoz tartozik,de ma ismét kerti munka volt a délelőtti menü nálam.
A komposzthalom mára már valóságos erődítményé nőtte ki magát:a nyáron feldolgozott gyümölcsök héja,a hullott gyümölcsöket is beleértve mind-mind hozzáadásra került.A fűnyesedék,a rengeteg zöld gyom is mind-mind itt talált végső lehetőséget a biológiai körforgásra.Talán említenem sem kell,hogy pipijeink hatalmas hévvel estek neki a halomnak,mire észbekaptam már az összes tarajos sereg egyként aprította a benne tanyázó gilisztákat...jujj!Kreálnom kellett egy külön kerítést,mert nem az ő friss gilisztával való ellátásuk volt a célom-ráadásul ezek a fránya csirkék az egész halmot pár nap alatt átforgatták volna:(A kerítés elkészült,ők csalódottan törődtek bele a kiűzetésbe....
Mai munkám során a komposztra került a pipik alól kicserélt aljazó is,természetesen azzal a fajta "tojással" amit ők egyenlőre produkálnak-kicsit görbe még!:)Mint valami dínoszauruszok úgy követtek a halomig,élesen villogó szemükkel-darabos fejmozgásukkal tényleg elhiszem hogy őseik között volt a T.rex is!:D A halomnál ért az igazi meglepetés..az eddig békésen punnyadó komposzthalmom milliónyi életnek ad élőhelyet!Kicsit megigazítottam a halom szélét,és olyan erős trágyagilisztákat találtam,melyek bizakodásra adnak okot...minden méretben megtalálhatóak már a szélén is..mi lehet akkor a halom enyhén langyos belsejében? Erről nemsokára meg kell győződnöm...pár héten belül jelentkezni fogok újabb fényképpel!
A kertes házban lakók okvetlenül készítsenek ilyen halmocskát ha megtehetik...fogalmatok sincs róla hogy milyen jó kerti föld keletkezik,és milyen megnyugtató a sok zöld maradékot erre ráhelyezni inkább mint a szemetesbe dobni!A párom már külön gyűjti a komposztálható nyersanyagokat,ő legalább annyira örül mint én.A virágai meg fogják hálálni azt,hogy még a zöldségpucolás maradéka is itt végzi....Pluszmunkát nem jelent:csupán a megfelelő anyagokat kell rádobni,és okosan elhelyezni.
Ez hát a friss tapasztalatom e kis halommal...jön az ősz,a kertből az összes gyom,nyesedék,letermett paradicsom,tök,uborka stb. szár is ide kerül.Mi lesz itt kérem?:)
Záró gondolatként talán azt kell még említenem amikor a kartársnő átadta nekem a kis komposztgilisztákat tartalmazó dobozkát....sose feledem el hogy ő szedegetett nekem a saját tenyészetéből,és nem volt rest el is hozni mesterünkhöz a börze napján.Szotyika,és ő egy folyamatot indított el nálam,mely nyilván az időm végezetéig fog tartani...gilisztákkal is etethetek!:)
Köszönet,és hála:Gábor

Több
5 éve 5 hónapja - 5 éve 5 hónapja #60 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Köszönet,jól esett az elismerés...azonban úgy vélem legalább olyan fontos az itteni fórumélet is,mint a nyomtatott verzió!Bár ami igaz az igaz:az írás megmarad,de végül is az sem tudná átadni jobban azt a jellegzetesen párás-nyirkos illatot,amit egy ilyen jól sikerült domb terjeszt.
Bár tudom hogy sokan igen sűrűn beépített területeken-vagy éppen betondzsungelben-laktok,azért aki teheti,én ajánlom!E halmocska sok hasznot hajthat nem csak akvarisztikai-horgászati szempontból!Kertemben még további hely is bőséggel rendelkezésre áll,már most filózom egy hasonló megépítésén...így két évenként váltogathatnám az éppen használt komposztot,hiszen végső feltárás után a kiskertünk talaját hivatott javítani e halmocska is majdan.
Addig azonban csak hordjuk majd rá a növényi nyesedékeket,a konyhában képződő komposztálásra alkalmas anyagokat..kár volna a szemétbe tenni,hiszen ha nem is aranyat,de gilisztát,termőföldet,és nem utolsó sorban organikus gondolkodást jelent..
Ezzel kapcsolatosan vessetek pár pillantást az alábbi-nem akvarisztikai-írásra,ha van kedvetek. cuccos.com/hobby/index.php?op=dyncont&contid=301
A talajtakarást használom-ajánlom!
T.:Gábor
Ui.:Már nem áll szándékomban "kakaskodni";)megvan már a fészekalja!:)
Utolsó szerkesztés: 5 éve 5 hónapja Írta: halőrxxl.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.650 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 2 napja