20 november 2017

Tubifex helyett giliszta ?

Több
5 éve 5 hónapja #61 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Szép munka! (Végül is minden valamire való kakasnak van egy saját trágyadombja!)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 5 hónapja #62 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Gábor minden elismerésem ;) amit írtál az nagyon jó sőt inkább kiváló. kb úgy beleéltem magam az olvasásába hogy szinte láttam minden mozdulatod.
Ez simán mehetne az AM-ba is egy jó kis cikknek.
Remélem sikerül össze hozni egy jó kis girnyó tenyészetet belőlük és a coryaid is dagadó hassal nézelődhetnek ki a hátsó kertbe hogy ott terem az a finom kis girnyó.

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 5 hónapja #63 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Még talán annyit tennék hozzá:van itt egy kép,melyen jól kivehető ennek a fajnak a narancsos farokvégződése..hogy most aztán E.foetida,avagy E.hortensis ez,azt megmondani nem tudnám..de hogy olyan elevenek mint a gyík,arra jó példa ha elmondom:szedésekor gyorsnak kell lennünk!Hogy mi módon azt nem sejtem,de az egyik pillanatban még "alvó"példány a következőben már sehol sincs..nos az hétszent!:D
Tekintsétek hát meg a jellegzetes farokvéget:

T.:Gábor
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Mátéfi, balazs7710

Több
5 éve 5 hónapja #64 Írta: halőrxxl
"Berágtam"...na nehogymá' én a vidéki suttyó ne tudjak egy valamire való trágyahalmot összehozni amiben aztán turbó módra tenyészhetnek ezerszámra a "hobbitársaim!:D De nem volt egyszerű,hiszen figyelembe kellett vennem a rendelkezésre álló helyet,a telkünk-és a szomszédaink-elhelyezkedését is.Senkinek semmiféle kellemetlenséget nem szerettem volna okozni,ezért a lakásunktól mintegy 30m-re lévő lejtős gyümölcsösben véltem megtalálni a helyüket,egy csodás rétesalma fa alatt...Itt árnyékban lehet a komposzthalom,ráadásul a terület elplanírozásakor még kissé "hanyatt" is döntöttem a felületet-így az esővíz nem futhat ki alóla,hanem igen lassan szivárogva ivódhat be áldatlan rossz talajunkba.Kerestem a megfelelő közeget,találtam is hatalmas halmokat..halőrként járom a környéket,és felvettem a kapcsolatot tehenek gazdijával...azonban az ajánlott trágyahalom kiesett!:(Benne műanyagot,gyógyszeres üvegcsét-fecskendőt találtam...Itt állt a projekt,míg isteni szikraként megkérdeztem munkatársamat:ugyan már,nem lenne nektek valami megfelelő trágyátok?Volt...sőt,várakozáson felüli minőségben rendelkezésemre is lett bocsájtva egy utánfutónyi.Egyetlen tehén adja édesanyukájának és a szomszédoknak a tejcsit..mint mondja 3-as,4-es mentes-hogy ez mit jelent én nem tudom,de lényeg hogy maga az állat olyan egészséges mint a makk...semmiféle gyógyszer nem kerül használatra,és tejét azonnal "tőgymelegen" fogyasztja aki hozzájut!Nos,e nagyszerű állat adta azt a trágyát,melyet immár kertemben felhalmozva számíthatnék sikerre..ha lenne megfelelő mennyiségű-minőségű Eisenia foetidám,vagy ha úgy tetszik E.hortensis-em;)...Poén:hogy minek nevezzük nekem oly mindegy...legyen bár komposztgiliszta,vagy póriasan csak trágyagiliszta,én egyformán vonzalmat éreztem beszerzése iránt.Már készítettem a hobbikasszámat a totális kiürítésre,hiszen horgászboltból többszáz gilisztát beszerezni nem "óccsó"..ráadásul még a minőségben is kompromisszumokat kellett volna kötnöm:(.
Ezek voltak az álmaim:

Végül aztán ma hajnalok hajnalán eljött az én D.day-em is....elindultam vasvillával felfegyverkezve távoli trágyadombok felé,mindeddig csak vágyakozván a sikerre....
Még a kakas sem kukorékolt-jól jár az órája;)-mikor már úton voltam,és mint láthatjátok lakóhelyemtől huszonakárhány kilométerre végre beteljesedett az álmom...olyan csúcs szuper lelőhelyet találtam ami csak nekem új..hiszen láthatóan már horgászok felfedezték ezeket a kincsesbányákat!:)

Nem akarnám elmesélni azt a gravitáció törvényeit meghazudtoló mozdulatsort amit pirkadatkor előadtam a vizes fűben..lényeg hogy a méternyire előre feldobódó lábaimmal előbb egy "cukahara"bevezető mozdulatait mutattam be vasvillával a kézben,majd egy nonfiguratív elemmel fekvőtámaszba érkeztem-egyik karommal félig elmerülve a trágyahalomból kiszivárgó lében!:sick: lényeg:ha valaki ezek után a pocakomra hivatkozik,hát közlöm:egyetlen milliméternyit nem ért le a földre..akarom mondani a ..no,inkább nem mondom!:D
Gazdag zsákmányt szedegettem aztán..és vödröcskémben sokszáznyi gilisztával dolgozni mentem a partra-bár sok horgász a csapóesőben nem volt a parton,azért én igen jól éreztem magam:)Még a teheneket kihajtó csordás sem értette fülig érő szám ahogy ott a Sajóban állva mosogattam a fülemről is a hajnali munka "krémjét"...
Eddig a humorban sem szegénykedő beszámolóm,amit most jó szívvel nyújtok át nektek..minden bizonnyal közel akkora terjedelemben mint ahogy szerettem volna előadni:D!
Tudom lesznek észrevételek-sőt remélem is...de látjátok ennyire "bolond" egy halazó vagyok.Már betelepítettem a saját kis trágyahalmomat,én vidéki gyerekként egyáltalán nem érzem büdösnek..sőt,inkább ezt érezném mint a városok mocskát.Bizonyára ezzel leraktam az alapjait egy jól működő,és megfelelően teljesítő -Mac a kedvedért ;)-komposztgiliszta tenyészetnek,melynek történéseiről,gondozásáról a későbbiekben beszélhetünk.
Coryjaim és más halaim már bizonyára tátott szájjal tekintgetnek kifelé a hátsó kertbe..de még várniuk kell..talán nekik is megéri!:)
Tisztelettel : Gábor
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Mátéfi, mmccannon

Több
5 éve 5 hónapja #65 Írta: halőrxxl
Mint látható igen jól karban lévő Eisenia-k utaztak velem haza,hogy aztán egy diszperzites vödörben megkezdhessék a reprodukciót...azonban elégedetlen voltam magammal!Megfordult a fejemben saját tunyaságom,tehetetlenkedésem is-mindaddig,míg saját ostorozásom helyett a tettek mezejére nem léptem:

Folyt köv..
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Mátéfi

Több
5 éve 5 hónapja #66 Írta: halőrxxl
Megtisztelve érzem magam hogy meghívsz blogodon belüli postra..én pedig ezt ki is használom!:)
Mint emlegettem is:valóságos lázban égek amióta csak halakat tartok,és új élőeleség kerül a látóterembe...igaz a mostani kis giliszta ismerős nekem,hiszen már pecázásaim során használtam őket-de akvarisztikai célokra mindez idáig azonban nem használtam!Igaz viszont hogy nagyon alkalmanként földigiliszta mixelésével próbálkoztam-de a belőlük képződött habos katyvaszt csak rengetegszer átmosva sikerült felhasználnom.A tubi felénk sajnos sokszor elérhetetlen,vagy igen sok utánajárást igényel-említsük meg azt is hogy nem is olcsó!:(
Ezért hát azonnal belelkesültem a blogod,és az ehhez kapcsolódó chat beszélgetés hatására-főleg hogy voltak akik nagyon segítőkészen azonnal fel is ajánlottak oltást...Eleddig próbálkoztam én úgy félgőzzel keresgélni mindenfelé-de nem jártam sikerrel,mivel felénk már alig vannak olyan patások melyeknek depózott "melléktermékében" rájuk lelhettem volna...Pedig de jó lett volna ha hajnali pecázásomhoz nem kell a horgászboltban előző nap félholt gilikért pénzt adni..
A TPG-n való találkozásunkkor át is vehettem frissen szedett komposztgilisztáimat,melyekért ezúton is köszönetet mondok a kedves hölgynek!:)

Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
5 éve 5 hónapja #67 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Kíváncsian várjuk a fejleményeket Gábor :)

Tommy

Több
5 éve 5 hónapja - 5 éve 5 hónapja #68 Írta: halőrxxl
Majd ha meglátod a képeket..na akkor fogod megérteni hogy miről beszélek!:D:silly: :silly: Előzetesben:kissé "iparibbra" veszem a figurát,és nem lacafacázok velük...de várj holnap késő délutánig légyszives-megéri!;)
Ui.:Úri..ééééén???:woohoo: :woohoo:
Utolsó szerkesztés: 5 éve 5 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
5 éve 5 hónapja #69 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Letragyagilisztázod a komposztgilit?!? Úri akvarista nem tesz ilyet. :evil:

Mary

Több
5 éve 5 hónapja - 5 éve 5 hónapja #70 Írta: halőrxxl
Friss hírek innen a Halálvölgyből,gilifronton:két napos szabadságom egy részét arra fordítottam,hogy egy valóban ütős helyet biztosíthassak trágyagilisztáimnak.A TPG alkalmából Koka volt szives megörvendeztetni egy adagnyi gilisztával,"akik"már másnap be is költöztek a diszperzites vödörben lévő helyükre...őket hagyom tenyészni egy ideig.:)
Azonban falusi gyerek vagyok én-ráadásul nem kicsit horgász is!Köztünk legyen szólva:kizárólag a horgászat kedvéért azonban nem fogtam volna bele egy ilyen melóba,amit később prezentálok képekkel is nektek....de az akvarisztikai szenvedélyem mint máskor,most is felülírta a pihenéssel kapcsolatos elképzelésemet!:)Ahelyett hogy a jó hűvös szobában pihizgettem volna,én inkább "nekimentem" a kertünknek...
Képek később...de minden erőfeszítésem ellenére még mindig nincs komoly mennyiségű Eisenia-m:(.Hétvégén viszont betámadom a környéken lévő trágyahalmokat,be én!:D
Meglátjátok nem aprózom...nem csak a nálam lévő corysereg,hanem az a cél is motivál hogy talán a jövőben én is hasznos tagja lehetek annak a csapatnak,aki ebből az élőeleségből bőséges oltást tud ajándékozni....Na meglátjuk!
Ui.:nem vagyok képes elfogadni azt,hogy itt falun ne lenne trágyagiliszta....később foglak tájékoztatni benneteket!
Utolsó szerkesztés: 5 éve 5 hónapja Írta: halőrxxl.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
5 éve 6 hónapja #71 Írta: Magician
Magician válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Köszönöm Gábor!

akkor sürgősen nekilátok a szaporításuknak, a sügérek meghálálják majd a finom falatokat!
remélem

Több
5 éve 6 hónapja #72 Írta: halőrxxl
Szia!
Röviden:valószínűleg mindhárom faj!:)
Egy hangulatos kis írást olvashatsz itt:http://m.magyarnarancs.hu/tudomany/nagyvarosi_termeszetbuvar_foldigiliszta-60624,de a Wikipédián is rengeteg találatot kaphatsz.Egyáltalán nem baj ha nem a latin névvel idézed-megvallom magam is zavarban vagyok néha,és utánaolvasok.
A három általad talált faj valószínűleg a földigiliszta,a z ásás közben előkerült lehet akár a tejfehér giliszta is-nálunk ez van-,a trágyában pedig hatalmas eséllyel a trágyagilisztát találtad.Ennek farka vége sokszor narancssárga,és bűzöset ürít ha abajgatod.Mi ezt tartjuk komposztgilisztaként,melegen ajánlom neked is!

Több
5 éve 6 hónapja #73 Írta: Magician
Magician válaszolt Tubifex helyett giliszta ?
Sziasztok!

Az ötleten felbuzdulva elkezdtem feltúrni az udvart és 3 fajta gilisztával is találkoztam. 1-ik a levágott füves komposztban tanyázik, még egy eltérő jött elő a kerti ásás közben és még van a sertés trágyában virgonckodó, sötét szívós fajta. Elnézést, hogy nem rukkolok elő latin nevekkel, de sztem az sem lenne pontosabb tőlem :)

Szerintetek melyik lenne alkalmas sügér etetésre?

Több
5 éve 7 hónapja - 5 éve 7 hónapja #74 Írta: halőrxxl
Ma ebéd előtt "ásatásokat végeztem" a komposzthalmunknál-sajnos eredmény szinte nulla:(Előkerült ugyan pár gyűrűsféreg,sőt a már most kokonjaikat rakó éticsigákat is megzavartam-de egy fia trágyagiliszta nem bukkant elő.
Tehát nagy feladat vár a majdan hozzám kerülő városlakó komposztgilikre-mert amellett hogy coryjaimnak a pincében beállítok egy pár tenyészetet belőlük,bizony meg kell honosodniuk a komposztunkban is!:)A földje csodálatos illatot árasztott így eső után,ha én E.foetida lennék hát mentem a giliszta mennyországban éreztem volna magam.Így azonban marad a későbbi oltás-legnagyobb megdöbbenésemre itt falun nem találtam meg őket.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 7 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
5 éve 7 hónapja #75 Írta: Koka
Koka válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Nem egészen:) Ennyire nem "bonyolítottam". Beraktam a földet, rá a girnyókat, megint föld, egy jó nagy kupac zöldhulladék, és meglocsoltam. Azt vettem észre, minél nedvesebb a talaj, annál inkább szaporodnak. Egész nyáron kint volt a láda az udvaron nem fedtem csak árnyékoltam. Egyszer kb. 3 kiló almahéjat, csutkát raktam rájuk, ami persze egy idő után "elfolyt". Akkor vettem észre hogy a gyakorlatilag sáros talajban robbanásszerűen kezdtek szaporodni. Szóval nem döglenek ki tőle:D

Több
5 éve 7 hónapja #76 Írta: halőrxxl
Amennyi zöldet beletett a manus,szerintem inkább egy részéből készíthetett volna egy jó levest..
De ő tudja-viszont mi lesz mikor a rengeteg zöldség elkezd bomlani,és a fejlődő meleg kinyiffantja a giliket?:(Lehet nekem ez szerfelett elégnél is elegebb...szeretnék kevesebb eledelt ezeknek!:D
Mi a véleményetek a videón látott módszerről,ti akik csináljátok így "adjátok elő"?

Több
5 éve 7 hónapja - 5 éve 7 hónapja #77 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Egy akvarista számára kisebb tenyészet is elegendő lehet. Itt van néhány egyszerű és olcsó példa a házi megvalósításra:

... és akkor itt egy farm ahol mindezt nagyban csinálják:

http://www.youtube.com/watch?v=VMghYozrkCQ

Szerintem nem egy bonyolult dolog az egész mutatvány. Én csupán annyit jegyeznék meg, hogy amennyiben papírhulladékot használunk fel, az semmiképpen ne legyen nyomdafestékkel terhelt, mert az tartalmazhat ólmot. Az pedig akkumulálódhat a gilisztákban, ami veszélyes lehet a halakra. A barna csomagoló papír illetve a hullámpapír biztonságosan használható.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 7 hónapja Írta: Pasa.

Több
5 éve 7 hónapja #78 Írta: halőrxxl
Nem is a latin számít ez esetben,hanem hogy azonos fajról beszéljünk!:)A tél újbóli eljövetelekor már én is szeretnék a pincémben ilyen tenyészeteket tartani...felcsigáztatok,köszönöm !:)
Pár link a témában:http://www.google.hu/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0CC4QFjAB&url=http%3A%2F%2Fequal.nfu.hu%2Fdownload.php%3FdocID%3D740&ei=GPqIT5T6A8rPtAaXrOzxCw&usg=AFQjCNEyPMoFXK-6Eo3OyE7eUgE4ABti4Q&sig2=aovDfQe54gSq4jF2mJyeRQ
Egy örömem:ezt a könyvet is megtaláltam a polcomon! konyvbarlang.hu/index.php?sid=0NQXML7weR...H&me=037008&te=33293
www.kolibrikerteszet.hu/gilisztakomposzt_keszitese
Végezetül egy horgász oldal:http://halmania.hu/2009/03/csinaljgilisztafarmot-gilisztatenyesztes-giliszta-tenyesztes/

Több
5 éve 7 hónapja - 5 éve 7 hónapja #79 Írta: Koka
Koka válaszolt Válasz: Tubifex helyett giliszta ?
Én komposztgilisztákat tartok erdei földben egyszerű tejesládában. Időnként meglocsolgatom hogy ne száradjon ki, rendszeresen kapnak konyhai zöldséghulladékot, tojáshéjat, néha kávézaccot. Remekül szaporodnak, a kicsi, vékonyka példányokat már lehet etetni. Azt pedig úgy, hogy kiszedem egy margarinos dobozba, etetés előtt lemosom kicsit, aztán be az akváriumba. Mixelni nem szoktam, mivel kifejlett halak kapják. Az hogy a diszkoszok szeretik az nem kérdés, de az igazi élmény az, amikor látom hogy a coryk 6-7-en cibálnak egy gilisztát és komoly harcokat vívnak érte. A latin nevét nem tudom, csak hogy komposztgiliszta.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 7 hónapja Írta: Koka.

Több
5 éve 7 hónapja #80 Írta: halőrxxl
Igaz-igaz!Anno mikor a nagy "gilisztabiznisz" tarolt az országban,magam is jártam ilyen farmon.Sajnos az eredetileg célba vett gilisztahumusz helyet hazánkban inkább giliszta kereskedelemmé silányult a dolog-így mindenki magát a gilisztákat árulta.Én már akkor beszereztem a Biofüzetek sorozat idevágó kiadását-azóta is keresem hová tehettem:(./1986/
Az Eisenia számomra sem ismeretlen,mert mint horgász számtalanszor használom..szóval róla beszélünk?:)Tapasztalatom:a narancssárga farkú igen mozgékony kis jószágok irtózatosan gusztustalan,zöldesbarna váladékot ürítenek amint megérzik a horgot-valószínűsítem hogy mixeléskor is érezhető jellegzetes szaga-de ez nem gond!:)
Azt azonban kissé aggályosan fogadnám hogy az igazi élőhelyéről begyűjtve-trágyahalomból-egyenesen mehet a mixerbe-inkább kimászatnám!:)Egyébként a horgászati célokra kis dobozokban kapható E.foetidák félig döglöttek mire kijutnak a vízpartra..ellenben a "WF gilik" olyannyira virgoncak,hogy a tenyerünkön szinte pattognak,annyira tekergőznek.Igazándiból a Sajón inkább a termetes-ám lágyabb húsú harmatgiliszta anakonda méretű példányait használom márnázásra...nem egyszer megdöbbentő kapásokat átélve.
Magam is a földigilisztát mixeltem eddig-várom viszont a tapasztalataitokat az Eisenia otthoni tenyésztésével kapcsolatosan,esetleg szakmai fogásokat is szívesen olvasnék:hogyan csináljam majd ha nekem is lesz ilyen tenyészetem?

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.736 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 14 órája 5 perce
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 4 napja