24 november 2017

LED világítás 65 literre

Több
4 éve 1 hónapja #21 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
Igen-laikusként én is így gondoltam anno..aztán utánaolvasgattam kicsit,de alaposan el is bizonytalanodtam :blush: ezért érdekelne "villanyászaink" véleménye.Vannak elektronikus előtétjeim kihasználatlanul,vannak foglalataim,csöveim-szóval minden ami csak kellhet-gondoltam azt a pár évet amíg a LED lenyomja tudásban kihasználom..őket pedig elhasználom:).Anno mikor áttértem a fénycsöves világításra még nem voltak elektronikus előtétek,de a fogyasztásuk,fényük már olyan gazdaságossá tette őket hogy nagyon megérte...aztán jöttek az elektronikus előtétek,én meg mértem,és meglepődtem!A régieket azonnal leszereltem-borzalom volt amit fogyasztottak!-,és gondoltam jöjjenek a kompakt izzók!Egyszerű,gyors..és lehet hogy nem a legolcsóbb!Ha megfelelő fényáramú,megbízhatóan hosszú élettartamú izzókat veszünk,már nem is olyan olcsó-ráadásul elég nehéz megoldani az egyenletes bevilágítást.Most itt tartok..kompaktok mindenütt,a fénycsövek meg elraktározva várják hogy mi lesz?
Már olvasgatok olyan új generációs hidegkatódos előtétekről is,melyek még a kiégett csövet is újraindítják..fantasztikus!:D Szóval nem kell még a fénycsöveket sem kukába dobni ahogy mondják a srácok...jók még azok!Ráadásul ezek dimmelhetőek,és valami 20.000 kapcsolást garantálnak...
Egyenlőre tehát ez az irányvonal van érdeklődésem előterében az egyik állványnál.
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 1 hónapja #22 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
Ez megint attól függ milyen átmérőjű a vezeték.:) De szerintem néhány méter simán leghet.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 1 hónapja #23 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
...nekem meg a swordtail endleredtől kiesett a szemem megint!:)
Ha már ilyen szépen összegyűltetek ti villamos szakemberek,lenne egy kérdésem nekem is:én egyenlőre a rendelkezésemre álló elektronikus előtéteket használom fel majd a T8-hoz.Szeretném az elektronikát az állvány oldalán elkülönítetten felszerelni,és csak a csövekhez menő vékonyabb vezetéket vinném a polcok alá.
Kérdésem:milyen hosszú vezetékekkel tehetem ezt meg?/Van sejtésem arról hogy nem lehet hosszú...de mégis mennyi-1 méter,kettő?/
T.:Gábor

Több
4 éve 1 hónapja - 4 éve 1 hónapja #24 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
Én azért csináltam az első tesztet led szalaggal, hogy a fényt jobban szét tudjam oszlatni az egész felületen.

Összesen 10 pár led van egy 20X50 cm-es felületen elosztva. A víz mélysége 30 cm. Ilyen a világítás intenzitása.

...és ilyen erős az alján

A fényerő csökkenését eddig nem vettem észre, pedig már több mint egy éve használom, igaz nem is mértem. A növények nőnek mint a bolond.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 1 hónapja Írta: Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, nebula

Több
4 éve 1 hónapja #25 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
@trek: a szórásszöggel az a gond, hogy egy akvárium fölé általában 10cm magasság körül rakja az ember, onnan pedig a vízfelszínen csak kb 10cm átmérőjű kört világít be.

az, hogy a felszínen 50 fokos egy led, nem mond el semmit sajnos arról, a magban mennyi a hőmérséklete. és ez a fontos. ha ott 80 fok fölé megy, akkor máris drasztikusan esik az élettartama.

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #26 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre

mmccannon beküldte: Mátéfi, köszönöm a linket!!! Olybá tűnik, hogy a Webshopban mindent egy helyen be tudok szerezni.

DE

Abban szeretném a segítségeteket szeretném kérni: összeállítanátok nekem egy "bevásárló listát"? Nem tudom, hogy Gábor 77 által javasolt izzók mellett mi egyéb kell a rendszeremhez.

Az állványomról az alábbi linken találtok képet:
http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1277&option=com_joomgallery&Itemid=233

Minden polchoz 2 izzót szeretnék, és úgy, hogy egy tápról menjen. Uram bocsá' szakaszolva, hogy csak ott világítson, ahol épp kel. A keltető medencékhez nem mindig kell 8 órányi fény.

Ami mindenképpen kell, annyi LED lámpa, amennyit fel szeretnél használni, én lehetőleg egyformákat használnék, és vennék +1 db-ot tartalékba, ne akkor kelljen rohangálni, ha az egyik elszáll valamiért.

Annyi foglalat, amennyi lámpát szeretnél, és itt is érdemes +1 tartaléknak.

Sok vezeték. Miután a rendszer java 12V-os, így nem kell valami extra szigetelt "drót", bőven elég sima hangszóró vezeték is, de mindenképpen sodrott, rézvezeték az ajánlott, és miután lesz rajta némi teljesítmény is, szerintem olyan 1 mm2-es keresztmetszetű legalább kell, ez még elég vékony, hogy jól lehessen szerelni, de elég vastag, hogy elbírjon néhány ampert. Viszont érdemes a tápot vagy messze tenni az akváriumtól, vagy az akváriumok fölé, így viszonylag sok vezeték kellhet.

Kell egy, vagy több táp. Először el kell döntened, hogy kézzel szakaszolod majd, hogy mikor melyik világítson, vagy esetleg időzítővel. Ha kézzel, akkor elég 1 db táp, és néhány kis kapcsoló, ahol tudod szabályozni, hogy melyik világítson, és melyik ne. Ha kapcsolóórával szeretnéd beállítani, akkor több kisebb táp, és több kapcsolóóra, itt attól függ a dolog, hogy mennyi akváriumot szeretnél együtt, és mennyit külön szabályozni. Ez utóbbi jóval drágább, de automata lesz a rendszer, előbbi olcsóbb, de állandóan ott kell legyél, ha fel, vagy le szeretnél kapcsolni 1-1 akváriumvilágítást.
A tápot érdemes kicsit túlméretezni, tehát ha pl az egész rendszer mondjuk 50W-os lesz, akkor egy minimum 80, de inkább 100W-os tápot kell hozzá venni, így egyrészt hosszú távon sem lehet elvileg baja a tápnak, és később esetleg bővíthető is a rendszer nagyobb költség nélkül.
Ha olyan tápot veszel, mint amit az előbbi HSZ-ben írtam, akkor kell még egy 230V-os kábel is, és egy 230V-os dugvilla, ha olyat ami egyből bedugható a konnektorba, akkor ez természetesen nem kell.

Sok akváriumnál érdemes lehet minden akváriumhoz 1-1 kis teljesítményű biztosítékot is beiktatni, így ha valamelyik lámpa vizet kap, csak annak az egy akváriumnak szűnik meg a világítása, és nem az egész rendszernek. Pl ilyet: www.ebay.com/itm/Simple-Design-Practical...em5d3d6feca2&vxp=mtr egy 2-3 amperes biztosítékkal.

A lápák rögzítéséhez pedig szintén kell némi anyag, de ez attól függ, hogyan szeretnéd rögzíteni. Miután Neked polcrendszered van, elég lehet egy sín, vagy cső, amihez rögzíted a vezetéket, és simán lelógatod róla a lámpát.

Hirtelen ennyi jutott eszembe, majd a többiek kiegészítik...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
4 éve 1 hónapja #27 Írta: Gabor77

trek beküldte: A nagy(obb) teljesítményű (1W feletti) LED-ek használatának egyik titka a konstans árammal való meghajtás. El is lehet felejteni a soros ellenállással és hagyományos kapcs. üzemű táppal történő üzemeltetést (mint általában a LED modulok és a szalagok jó része.) A szórásszöggel nem tudom mi gond lenne, átlagos akvárium nem 2,4m magas hanem 70cm alatti. Én helyiség világításra is használom, és tökéletesen megfelelő. A hűtés sem kritikus, 1W-os LED-nél kb. 40°C, 3W-os LED-nél kb. 53°C hőmérséklet mérhető alumínium zászlóra szerelve. Ez hűteni sem kell külön. Nagyobb modulok is könnyen hűthetők passzív hűtéssel, sok alumínium kell hozzá (csak a környékbeli "értelmiségi" ne tudja meg hogy mennyi van nálad).

Köszi!
Sosem értettem, hogy mire jók a FIX áramos tápok, ezek szerint a Power LED-ekhez találták ki.
Tehát ha egy ilyet teszek a Power LED-ek elé, akkor hamarabb tönkremennek? www.ebay.com/itm/12V-2A-24W-Switch-Power...&hash=item19e1fefd79

Több
4 éve 1 hónapja #28 Írta: Gabor77

nebula beküldte: az hogy lehet, hogy ilyen hamar behal nálad a táp?
a 65 litereshez vett tápom tavaly június óta megy napi 8+ órában, minden áldott nap, és semmi baja. igaz, 40 wattost 25 wattal terheltem [mostmár csak 20szal].
figyelek arra, hogy a névleges teljesítmény 80%a fölé ne menjek.

a power ledet power lednek hívják:) szerintem azoknak a fő hátránya egyrészt a szórásszög, másrészt az, hogy modulonként 2-3 wattosak, így nagyon nagy kihívás a rendes hűtésük.

Pover LED: köszi :) .

Nem a 40W-os táp hal be, hanem a gyári 3W-os, amit adnak néhány centért a 12V-os lámpákhoz. Ehhez hasonló: www.ebay.com/itm/New-1-3W-Ceiling-Light-...&hash=item51b2727c83 .

Power LED-ből én 3x1, vagy 4x1W-oast használok, eddig olyan helyen, ahol egyszerre nem világít csak néhány 10 percig, ott eddig remekül vizsgáztak. Ha ideér a 4x1W-os MR16-os, akkor kipróbálom akvárium felett is, és néhány hetente lemérem, hogy mennyit veszít a világítás erejéből...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: nebula

Több
4 éve 1 hónapja - 4 éve 1 hónapja #29 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
Mátéfi, köszönöm a linket!!! Olybá tűnik, hogy a Webshopban mindent egy helyen be tudok szerezni.

DE

Abban szeretném a segítségeteket szeretném kérni: összeállítanátok nekem egy "bevásárló listát"? Nem tudom, hogy Gábor 77 által javasolt izzók mellett mi egyéb kell a rendszeremhez.

Az állványomról az alábbi linken találtok képet:
http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1277&option=com_joomgallery&Itemid=233

Minden polchoz 2 izzót szeretnék, és úgy, hogy egy tápról menjen. Uram bocsá' szakaszolva, hogy csak ott világítson, ahol épp kel. A keltető medencékhez nem mindig kell 8 órányi fény.

Mary
Utolsó szerkesztés: 4 éve 1 hónapja Írta: mmccannon.

Több
4 éve 1 hónapja #30 Írta: trek
trek válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
A nagy(obb) teljesítményű (1W feletti) LED-ek használatának egyik titka a konstans árammal való meghajtás. El is lehet felejteni a soros ellenállással és hagyományos kapcs. üzemű táppal történő üzemeltetést (mint általában a LED modulok és a szalagok jó része.) A szórásszöggel nem tudom mi gond lenne, átlagos akvárium nem 2,4m magas hanem 70cm alatti. Én helyiség világításra is használom, és tökéletesen megfelelő. A hűtés sem kritikus, 1W-os LED-nél kb. 40°C, 3W-os LED-nél kb. 53°C hőmérséklet mérhető alumínium zászlóra szerelve. Ez hűteni sem kell külön. Nagyobb modulok is könnyen hűthetők passzív hűtéssel, sok alumínium kell hozzá (csak a környékbeli "értelmiségi" ne tudja meg hogy mennyi van nálad).
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon, Gabor77

Több
4 éve 1 hónapja #31 Írta: nebula
az hogy lehet, hogy ilyen hamar behal nálad a táp?
a 65 litereshez vett tápom tavaly június óta megy napi 8+ órában, minden áldott nap, és semmi baja. igaz, 40 wattost 25 wattal terheltem [mostmár csak 20szal].
figyelek arra, hogy a névleges teljesítmény 80%a fölé ne menjek.

a power ledet power lednek hívják:) szerintem azoknak a fő hátránya egyrészt a szórásszög, másrészt az, hogy modulonként 2-3 wattosak, így nagyon nagy kihívás a rendes hűtésük.

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
4 éve 1 hónapja #32 Írta: Mátéfi
Hát én egyenlőre jávai mohát illetve Najas-t etetek led világítással. Nőnek nagyon. Természetesen van ennél sokkal erősebb led is és a 6500 K vagy ennél nagyobb érték sem akadály, mivel lehet vásárolni.

Itt mindenre megkapod a megfelelő választ, de megkeresésre is szívesen tájékoztatnak.

http://www.anrodiszlec.hu/
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, Gabor77

Több
4 éve 1 hónapja #33 Írta: mmccannon
Nagyon szépen köszönöm mindannyiótok kimerítő válaszait.
Nem ígérhetem, hogy e kérdéskörrel nem foglak zaklatni Benneteket, mert nem minden teljesen érthető számomra.
Mivel most megint ispotályba vonulok, pihentetem a témát.

Mary

Több
4 éve 1 hónapja #34 Írta: Gabor77

mmccannon beküldte: De ha hozzáveszem, hogy akkor foglalatokat, stb. kell még vennem, akkor az állványrendszerem világítása sok-sok év után fog megtérülni. Plusz munkadíj, amiért megcsinálják.
Egy oszlop 80 centi széles, tehát egy polcra 2 db kell, ergo az egészre 16 darab. :-(

Ezért is ajánlom a 12V-oast. A foglalatnak 20Ft/db az ára : www.ebay.com/itm/231020172044?var=530179...id=p3984.m1497.l2649 , ez azért nem egy ökör ára :) , miután nem melegszik úgy, mint egy fénycső, vagy normál lámpa, ezért akár ragasztással is rögzíthető DIY, így munkaköltség sincs, ha egyedül nekiállsz. A 12V miatt forrasztani sincs szükség, bőven elég összetekerni a drótokat, és leszigetelni (persze forrasztással tartósabb), tehát ehhez sem szükséges "szakember"...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
4 éve 1 hónapja #35 Írta: Gabor77

nebula beküldte: 8: ezt a 17v dolgot én nem is tudtam:) én 5 wattos fényforrásokat használok, jelenleg van itthon 5 hideg és 2 melegfehér, mind teljesen rendben van. ráadásul ezek már váltóáramról is elmennek, intézik maguknak az egyenirányítást, tehát a táp sem feltétel - viszont azért nem ajánlják váltóárammal működtetni őket, mert azok a tápok nem stabilizáltak. tehát bármi fesz ingadozásod van a hálózatban, azt megkapja a led is, aminek ez marhára nem tesz jót. viszont kipróbáltam, és minden további nélkül világítanak az 5x25wattos sínes halogén menyezeti lámpánkban is - olyan jó kétszeres fényt produkálva, ráadásul nagyobb területen, mivel a halogének csak 38 fokosak:)
csak épp zúg egy kicsit néha, úgyhogy kiszedtem és kapnak majd rendes tápot.

Nem biztos, hogy mindegyik, de amit én kinéztem, és idővel ki is fogom próbálni, az 17V-os...

mmccannon beküldte: Gábor77, ehhez mit szólsz?
www.ebay.co.uk/itm/2X-G9-Energy-Saving-1...&hash=item1c337e8a50

vagy ehhez

www.ebay.co.uk/itm/4x-5-6W-LED-ES-E27-Sc...&hash=item53f6ef38a3

Azonkívül, hogy sokallom az árukat (ennyiért itthon is lehet már LED világítást venni), akvárium fölé elsősorban a 12V-os verziókat ajánlanám, ezek meg 230V-osak, ami vizes közegben nem veszélytelen. A 2W->360lm tényleg nem hangzik őszintének, sima SMD-vel a felét sem lehet elérni az eddigi technikákkal, remélhetően csak elírás, és nem komolynak szánta az eladó.

Egyébként a sima SMD-k fényerejében eddig mindig csalódtam (persze lehet, van belőlük jó is, csak nem abban az árkategóriában amit én megvettem), ami eddig fényerőre bejött,
1. DIP led (de ez nagyon gyorsan veszít a fényerőből (mert nincs igazán hűtése), 3-6 hónap használat után már csak a fele a fényerő, így kuka
2. Power LED (nem biztos, hogy ez a hivatalos neve, itt 1 db led legalább 1W-os, erre gondolok: www.ebay.com/itm/3X1W-High-Power-LED-Cei...&hash=item5af44ae93a )a fürdőben, és a konyhában ilyeneket használok, ott tökéletesek, de ott nem világítanak folyamatosan 1 óránál többet szinte soha, napi 6-8 órás világításnál ezek is hamar halványulnak állítólag, egyszer majd kipróbálom, akkor majd tapasztalatból is tudok írni.
3. COB LED (amit Nebula ajánlott, és ezúton is köszönöm), a fényereje talán ennek a legjobb a háromból (mondjuk nem sokkal erősebb, mint a 2-es), de ez egyelőre a fényerőből sem sokat veszített 3 hónap alatt, ráadásul ennek elég csak a világító részét cserélni, ha már nem úgy világít ahogy kellene, azt meg 1 USD-ért lehet rendelni. Tehát ha csak 6 hónapot fog bírni, már jóval olcsóbb, mint bármi más fényforrás amit eddig próbáltam, hiszen ~200 Ft-ért felújítható, 2 db forrasztással...

Tehát én is COB-ot ajánlanék elsősorban, és abból is a 12V-osat. Ha viszont 12V-oast szeretnél majd, ahhoz külön kell egy 12V-os LED driver, mert amit gyárilag adnak hozzá, csak pár hónapra szól (nem csak a kínából rendelt, amit MO-on vettem 5e Ft/db áron az is pár hónap alatt behalt), én ilyet használok: www.ebay.com/itm/12V-2A-24W-Switch-Power...&hash=item19e1fefd79 eddig jónak tűnik, persze ha pöbb LED-hez kell, akkor nagyobb teljesítményűt kell venni...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, nebula

Több
4 éve 1 hónapja #36 Írta: nebula
tartottam rotalát, szépen nőtt, de nem pirosodott. viszont a magában is piros indica, ludwigia sp. és ludwigia arcuata szép telt piros maradt alatta.
ammaniából bonsaiom volt, az is szépen nőtt, de ő se pirult be - bár azokat sosem hagytam 10 centinél hosszabbra.

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #37 Írta: mmccannon
Értem, Gyula, de pl. Ammania vagy Rotala igényit is kielégíti?
Ha már belevágok, akkor úgy látom értelmét, hogy az egész állvány világítása megoldódjék.

Mary

Több
4 éve 1 hónapja #38 Írta: Mátéfi
Én másfél éve teszt jelleggel elindítottam egy kis méretű akvárium fölött a led szalagos világítást. A szalagot egy egyszerű vékony kábelcsatornába ragasztottam be a szalag hátlapján található öntapadós csík segítségével. A fényerőt nem mértem műszeresen (nincs mivel). Optikailag nincs veszteség, a növény (tüskéshínár) erőteljesen fejlődik, kb. havonta egyszer vissza vágom 4-5 cm-re a talajtól számítva, mivel teljesen telenövi az akváriumot.

Több
4 éve 1 hónapja #39 Írta: nebula
egyébként gábor, a t5 csövek még évtizedekig nem fognak "elmenni", azt gondolom. a t8at is már rég temetik, és még mindig ittvan.

amúgy a készülő 250 literes fölé csapos fd kompaktokból tervezek jelenleg világítást :)

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
4 éve 1 hónapja #40 Írta: nebula
a fényerővel nincs gond. ezt így majd' másfél év tapasztalattal nyugodtan és biztosan állíthatom [persze megfelelő minőségű technikával].
a növényeknek tökéletesen jó, szeretik, a 65 literesben a csúcson 24 azaz huszonnégy növényfaj egyedeit tartottam. azóta a 40esben is vannak újak, nekik is tetszik.

összesen három növénnyel volt kudarcom, ebből egyet az alga elleni fehérítővel nyírtam ki. két olyan van, ami nem bírt megmaradni semmiképp: a ranunculus inundatus és a hygrophyla pinnatifida [mindkettőt fájlalom is, mert nagyon tetszettek]. minden más viszont burjánzik.

ám: a led még mindig csak kísérleti világítás. akvárium fölé meg főleg. én nagyon hiszek benne, de azért még vannak korlátai.
jelenleg 45cm vízoszlop fölé pl. én nem ajánlanám. tisztán nulláról kezdve még olcsóbban jön ki egy t5 rendszer. de ez a különbség rohamosan csökken. ugyanarra a felvett teljesítményre vonatkoztatva a t5 - ha az előtétek veszteségét nem nézzük - és a led kb fej-fej mellett haladnak. de ez is csak idő kérdése, nemsokára a ledek simán el fogják hagyni a csöveket.

az élettartamot és a fényerő-vesztést illetően pedig ugyan csak érzésre nyilatkozhatok, de ott már határozott előnye van a ledeknek.

Nedőzz!

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.294 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 4 napja 18 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 1 napja