24 november 2017

LED világítás 65 literre

Több
4 éve 1 hónapja #41 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
Számomra az is szempont, hogy sok akváriumban növény van, és nem mind Gömbmoha, vagy Anubias.
Tehát kicsit "pörkölősebb" fényt szeretnék, semmit irányjelzőt.
Per pillanat két konyhapult fölé szerelhető armatúrám, meg egy bagóért vett 120-as világításom van, mind T5-ös növényes csövekkel. Igen ám, de ezek csak 3 medencét szolgálnak ki a 12-ből.
És Nebulhoz hasonlóan én is megfertőződtem, ergo lesz növényes aksim. (Az más kérdés, hogy fog kinézni. :D)

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 1 hónapja #42 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
Hát ez az...én is hasonlón hezitálok pár éve!
Lehet hogy még kicsikét várni kellene a LED-el....addig elmennek a fénycsövek is és kész.Valóban ki kell számolni a megtérülési időt is,mert bár roppant tetszetős a LED-ek fogyasztása,azért azonos lumenhez csak kell teljesítmény is!Szóval nem is tudom.....Bármennyi adatot böngészünk,bármennyire meggyőzőek azok egyszerűen még nincs-nem is lehet!-annyi tapasztalat a LED-es megoldásokkal hogy bárki felelősen ki merje jelenteni hogy azok verik a fénycsöveket.Egyenlőre ez van szerintem-kísérletezni lehet,de ha valami technika nem hozza a kívánt teljesítményt,élettartamot,fogyasztást már bukta is a nagyon alaposan kiszámított gazdaságossági tényezőnek.Várok még pár évet..eddig is jó volt,akkor meg mit türelmetlenkedjek,nem igaz?:)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 1 hónapja #43 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
hát ha a t5-t cseréled le, akkor minden kell, persze. de ha nulláról építesz, akkor már érdemes megfontolni.

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #44 Írta: mmccannon
De ha hozzáveszem, hogy akkor foglalatokat, stb. kell még vennem, akkor az állványrendszerem világítása sok-sok év után fog megtérülni. Plusz munkadíj, amiért megcsinálják.
Egy oszlop 80 centi széles, tehát egy polcra 2 db kell, ergo az egészre 16 darab. :-(

Mary

Több
4 éve 1 hónapja #45 Írta: nebula
az első tutira nem stimmel, 2 wattos és 360 lument ír rá. ilyen nincs, 180lm/w :)
ráadásul 10 font, darabja 1500 forintnál több.
aztán G9-es foglalat, ami elég ritka, falikar spotokban szokott lenni.

a második viszont elég alacsony hatásfokú, ha stimmelnek az adatok, akkor 53lm/w.

én magyar webshopból vettem eddig minden ledemet, és már csak a garancia miatt is ajánlanám. és ha jobban megnézzük, akkora különbség nincs is...
pl: www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/7565
vagy www.anrodiszlec.hu/product_info.php/products_id/7545

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #46 Írta: mmccannon

Mary

Több
4 éve 1 hónapja #47 Írta: nebula
lehet, hogy drága, ezzel a résszel nem is vitáznék, viszont abban biztos vagyok, hogy a fényerejét jobban tartja, mint akár a t5.

találtam korábban egy cikket nigrotól, ami mérésekkel megmutatja, mennyit veszít a t5 egy év alatt.
[na közben megtaláltam, amit írtam máshova erről]

0: kizárólag smd vagy cob ledekről fogok beszélni, a buborék [DIP] ledekkel nem szabad foglalkozni, bár azok a leggazdaságosabbak, de a legrosszabb a hőleadásuk és a szórásképük is.

1: a ledekre ráírnak mindenféle soktízezer órás élettartamot. ehhez tudni kell, a led nem "kiég", hanem csökken a fényereje. az élettartam vége alatt közmegegyezéssel azt a pillanatot értik, amikor a fényforrás eléri a kezdetihez képest 70%os [néha 50%os] fényerőt - tehát 30%ot veszít.
ehhez képest a fénycsövek élettartama az átlagos elhullásukig tart.

2: túl sok infót nem lehet arra vonatkozóan találni, hogy milyen módon történik a fényerő vesztés a ledeknél - lineáris? parabolikus? valami bonyolultabb?
amit eddig találtam, az is csak smd és power ledekről szól, ez az egyetlen egy kép:

3:látható, hogy még egy "low-end"-ként jellemzett SMD is 15 ezer órát világít, mire 10%ot veszít a fényéből. közbevetőleg: napi 8 óra világítás az egy év alatt 2920 óra. tehát elviekben 5 év alatt veszít 10%ot a led a fényéből.
namost, ha jól tudom a t5 fénycsöveknek szintén 15-20 ezer órát adnak meg élettartamnak - de ez a halálig megy. nigro cikkében [ www.nigro.hu/2010/09/14/fenycso-csere/ ] azt írja, egy év alatt 25%ot veszített egy t5 HO a fényerejéből, méréssel alátámasztva. ez alapján a t5 egy-két év alatt elveszíti azt a fényerőt, amit a led egész élettartama alatt.

4:természetesen ez itt fenn mind ELVILEG. a ledeknél nagyon sokat számít, milyen hőmérsékleten, milyen környezetben üzemelnek, mennyire képesek leadni a felesleges hőt - így még az is, milyen tokozásban, milyen házban vannak, milyen körülöttük a lámpatest kiépítése.

5: még egy cikk befejezésként a ledek élettartamáról [igaz, már régebbi, a power ledekre koncentrál]: www.anrodiszlec.hu/article_info.php/articles_id/125

6: a fentiek alapján szerintem a fénycső-led árának összehasonlítása már egy kicsit máshogy néz ki.

7: a ledeknél is előfordulhat olyan, hogy valaki érzékeny a fényére. a lednek nincs késleltetése, azonnal kapcsol le és fel is - így lehet, hogy valaki vibrálást fog látni led fénynél. ez elvileg 15-20%a lehet az embereknek. nekik is van megfelelő, csak hát nyilván az már nem két fillér.

8: ezt a 17v dolgot én nem is tudtam:) én 5 wattos fényforrásokat használok, jelenleg van itthon 5 hideg és 2 melegfehér, mind teljesen rendben van. ráadásul ezek már váltóáramról is elmennek, intézik maguknak az egyenirányítást, tehát a táp sem feltétel - viszont azért nem ajánlják váltóárammal működtetni őket, mert azok a tápok nem stabilizáltak. tehát bármi fesz ingadozásod van a hálózatban, azt megkapja a led is, aminek ez marhára nem tesz jót. viszont kipróbáltam, és minden további nélkül világítanak az 5x25wattos sínes halogén menyezeti lámpánkban is - olyan jó kétszeres fényt produkálva, ráadásul nagyobb területen, mivel a halogének csak 38 fokosak:)
csak épp zúg egy kicsit néha, úgyhogy kiszedtem és kapnak majd rendes tápot.

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #48 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre

halivadek beküldte: Bocsi már megint nem részleteztem, Én 5-6 w-osat néztem, mert nekem a szalag kiváltáshoz az kell. Azokból nem nagyon van 1000 Ft alatt.

Elvileg az elektronikus előtéttel nem villognak, a T5-öshöz meg hagyományos gyújtót nem is lehet használni, csak a T8-ashoz.

Mekkora teljesítményüt használsz? Van róla esteleg egy linked?

Igen, az 5-6W-os tényleg drágább, viszont az 5W-os COB már 17V-on működik, így van benne egy DC-DC konverter is ha 12V-os verziót veszel, ami egy plusz hibalehetőség, én inkább több db 3W-osat ajánlanék, az 12V-on megy, csak egy fesz. stabilizátor van benne.

Ha fénycsövet kérdezed, akkor azt nem használok, semmilyen teljesítményt, és semmilyen fajtát, és nem is hiszem, hogy valaha fogok, villanyszerelőként viszont volt szerencsém szinte minden MO-on elérhető típust kipróbálni, és egyik sem jött be.
Ha a LED-re kérdezted, akkor ilyet használok: www.ebay.com/itm/HD23L-New-Good-MR16-Hig...&hash=item1c365b463b

Ráadásul a dolog szétszedhető (nem úgy, mint az itthon árult társai jó része), és ha idővel tönkremegy, vagy annyira veszít az erejéből, hogy megérett a cserére, nem szükséges újat rendelni, csak a LED részét kell cserélni, az megy 1 USD/db, ami ugye jócskán veri a fénycsövek árát: www.ebay.com/itm/400329647463?ssPageName...id=p3984.m1497.l2649

Több
4 éve 1 hónapja - 4 éve 1 hónapja #49 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
Bocsi már megint nem részleteztem, Én 5-6 w-osat néztem, mert nekem a szalag kiváltáshoz az kell. Azokból nem nagyon van 1000 Ft alatt.

Elvileg az elektronikus előtéttel nem villognak, a T5-öshöz meg hagyományos gyújtót nem is lehet használni, csak a T8-ashoz.

Mekkora teljesítményüt használsz? Van róla esteleg egy linked?
Utolsó szerkesztés: 4 éve 1 hónapja Írta: halivadek.

Több
4 éve 1 hónapja #50 Írta: Gabor77

halivadek beküldte: A Cob led jelenleg elég drága, még külföldről rendelve is (min. 1000 Ft/db). Ha ebben gondolkozól akkor érdemes összehasonlítani T5-ös fénycsövekkel is. Mert a fénycsövek darabára drágbb mint a cob ledé, de egy 100 cm hosszú polchoz nem is kell belőle csak 1 darab, míg a másikból min 3 dukál. A fogyasztásban is kb ugyanazt kapod. A ledeshez tápegységet, a fénycsöveshez meg elektonikus előtétet kell venni.
Ha most építeném a világítást akkor elgondolkoznék a fénycsövesen is, de mivel ledszalagoat csináltam, marad a nem működő szalagdarabok COB ledre történő cseréje.

Ha nincsenek növényeid csak látni szeretnéd a halakat sötétedés után is akkor és az akváriumok fedőüveggel vannak ellátva, akkor a nem vízhatlan ledszallegok is szóba jöhetnek, azoknak jobb a hőleadásuk.

A fénycsöveket nagyon nem szeretem. Drágák, normál használatnál az árukhoz képest hamar tönkremennek (mondjuk akvárium fölött nincs annyiszor kapcsolva, csak napi egyszer, ott lehet tartósabb), ha nincs 3 fázisod, akkor zavaróan vibrál tőle az egész szoba, szerintem a halakra sincs jó hatással, de rám biztos nincs (tudom, létezik olyan gyújtó ami ezt hivatott megszüntetni, de az is vibrál, hiába írják róla, hogy nem).
Ami még nem túl jó, hogy nem csak a látható fény spektrumban világít, hanem kisebb, és nagyobb hullámhosszban is, így például van némi UV-B, és UV-C kisugárzása is, igaz a gyártók szerint nem ártalmas a mennyiség, de ugye a gyártók leírása nem szentírás...

3W-os COM led 660Ft-ért, amit most legolcsóbbat találtam: www.ebay.com/itm/290897883887?var=590118...id=p3984.m1497.l2649

Jó 3 hónapja én is COB LED-eket használok, eddig elégedett vagyok a fényerejükkel, igaz, hogy csökkent a fényerő, de 5% körüli az érték kb 3 hónap alatt, tehát nem számottevő, szemre tényleg nem lehet látni a csökkenést. Bár nyáron napi 3-4 órát világítottak csak, az igazi próba most jön majd, ha napi 7-8 órát kell világítsanak folyamatosan. Egyelőre tartósabbnak tűnik, mint a Power LED-ek, vagy bármely másik LED...

Több
4 éve 1 hónapja #51 Írta: Gabor77

mmccannon beküldte: Köszönöm, hogy megnézted.

Már egy jó ideje kokettálok a LED-re való áttéréssel.
Eddig csak szalagban gondolkodtam, de tapasztalataidról való beszámoló arra sarkall, hogy újragondoljam.

A szalagot én sem javaslom, egyrészt nem javítható, a fényereje már újonnan is kisebb ugyanazon teljesítménynél, mint egy COB, vagy egy Power LED-es lámpáé, és mint Nebula már írta, a hőleadás hiánya miatt sokkal hamarabb tönkre megy, mint egy hűtőbordával ellátott bármilyen LED világítás.
És egyébként nem is olcsóbb mint a többi LED világítás fajta.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
4 éve 1 hónapja - 4 éve 1 hónapja #52 Írta: halivadek
A Cob led jelenleg elég drága, még külföldről rendelve is (min. 1000 Ft/db). Ha ebben gondolkozól akkor érdemes összehasonlítani T5-ös fénycsövekkel is. Mert a fénycsövek darabára drágbb mint a cob ledé, de egy 100 cm hosszú polchoz nem is kell belőle csak 1 darab, míg a másikból min 3 dukál. A fogyasztásban is kb ugyanazt kapod. A ledeshez tápegységet, a fénycsöveshez meg elektonikus előtétet kell venni.
Ha most építeném a világítást akkor elgondolkoznék a fénycsövesen is, de mivel ledszalagoat csináltam, marad a nem működő szalagdarabok COB ledre történő cseréje.

Ha nincsenek növényeid csak látni szeretnéd a halakat sötétedés után is akkor és az akváriumok fedőüveggel vannak ellátva, akkor a nem vízhatlan ledszallegok is szóba jöhetnek, azoknak jobb a hőleadásuk.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 1 hónapja Írta: halivadek.

Több
4 éve 1 hónapja #53 Írta: nebula
szalagról akit csak lehet, igyekszem lebeszélni. mióta az akvakertészt olvasom, azóta még jobban. ott nagyon sokan csináltak szalagos megoldást, és a vége mindig az, hogy csökken a fényerő, kiégnek szegmensek, stb.

a beltéri, azaz nem fedett szalag érzékeny, a kültéri pedig a zártság miatt a hőt nem tudja leadni, illetve maga az epoxi záróréteg is marha érzékeny az akváriumvíz párájára, és sárgul tőle.

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #54 Írta: mmccannon
Köszönöm, hogy megnézted.

Már egy jó ideje kokettálok a LED-re való áttéréssel.
Eddig csak szalagban gondolkodtam, de tapasztalataidról való beszámoló arra sarkall, hogy újragondoljam.

Mary

Több
4 éve 1 hónapja #55 Írta: nebula
pontosan nyolcat, amennyire pontos lehet egy ilyen mechanikus kapcsolóóra :)

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #56 Írta: nebula
mindjárt megnézem pontosan, 8-8.5 körül.

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #57 Írta: mmccannon
Naponta hány órát megy a világításod,Attila?

Mary

Több
4 éve 1 hónapja #58 Írta: nebula
az smd is lehet, hogy bírni fogja még ilyen alu ház nélkül is, sokkal jobb a hőleadása, mint a szalagnak.
tulajdonképpen a cob is smd :)

hát műszer nélkül nem merem biztosra mondani, hogy nem csökkent a fényerő, én mindenesetre nem nagyon veszek észre rajta ilyet - de mivel ugye minden nap megy, és nézem is minden nap, lehet, hogy csak megszokom a finom csökkenést. nincs összehasonlítási alapom.
az biztos, hogy sokat nem zuhant, az feltűnne.

Nedőzz!

Több
4 éve 1 hónapja #59 Írta: halivadek
Akkor a fényerő nem csökkent?
Jobban megnéztem este a szalagos rendszeremet, a 2 betáplálás első fél-fél métere gyalázatos, a többi halványabb mint a megépítésekor, de még használható. A nagyobb átfolyó áram miatt(jobban is megeszik)öregedhetett el az a része gyorsabban. Az első fél-fél métert ki fogom cserélni vagy cob ledes spotra vagy smd ledes spotra, az utóbbiból csak olyanra ami hűtőbordázva van.

Több
4 éve 1 hónapja #60 Írta: nebula
azóta a 65 literes megszűnt, helyette van egy 41 literes kocka [inkább hasáb]. felette is ugyanezek a spotok teljesítenek szolgálatot, egy meglehetősen furcsa UFO lámpatestben:)
továbbra is teljesen jól működnek.

Nedőzz!

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.261 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 4 napja 19 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 1 napja