24 november 2017

LED világítás 65 literre

Több
4 éve 2 hónapja #61 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
Nagyon jó írás, kár hogy akkor még nem volt meg amikor a led szalagos világítást megcsináltam a polcokra. Összesen 10 méter Led szalagot használtam fel, fele-fele arányban hideg, illetve meleg fehéret, 5050-es vízálló szalagból. Kb 1 éves üzemidő után a meleg fehérek még tűrhetően világítanak, de a hideg fehérek már szinte csak pislákolnak. Az akváriumok fölött üvegtető van úgyhogy a szilikon tokozás legalább nem színeződött be. Utólag tudtam meg hogy a vízzárás miatt jobban melegszik és hamarabb el fog öregedni mint a nem vízálló változat, ha nem hűtőm illetve napi 2-3 óránál többet használom. Lassan érik a cseréje, bár hosszabb élettartamra terveztem, mert 1 nap ráment a darabolgatásra és a forrasztásra, mire a 10 métert félméterenként összeraktam. Úgyhogy most nagyon szemezgetek a 12V-os COB spotokkal, mert legalább tápegységet fel akarom használni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, nebula

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 10 hónapja #62 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre

Mátéfi beküldte: Szép munka, gratulálok!

Ha már lesz némi tapasztalatod a növények fejlődéséről, légy szíves számolj be róla.

eltelt egy újabb hónap, egy kis állapot-update a növényekről - elég látványos a változás. nagyrészt gondolom ez annak köszönhető, hogy elkezdtem kb három hete makro tápozni, saját keverésű anyaggal [mikro + extra vas is megy bele, de minimális]. viszont az látszik, hogy a fény nem szűk keresztmetszet még így sem - a napi 2ml no3 tápozás ellenére is a nitrát szintem a vízben még mindig csak 12.5mg/l - ami nagyjából megegyezik a csapvízben levő mennyiséggel.

a képek érthetőbben beszélnek:

november eleje:
http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1340&option=com_joomgallery

december 2:
http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1351&option=com_joomgallery

http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1353&option=com_joomgallery

http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1350&option=com_joomgallery

december 28:
http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1361&option=com_joomgallery

http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1362&option=com_joomgallery

http://www.akvariummagazin.hu/index.php?view=image&format=raw&type=img&id=1363&option=com_joomgallery

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 11 hónapja #63 Írta: nebula
én várom a posztot róla nagyon

Nedőzz!

Több
4 éve 11 hónapja #64 Írta: pometko_n
pometko_n válaszolt LED világítás 65 literre
Megrendeltem a vezérléshez szükséges alkatrészeket, remélem hamarosan megjönnek és hétvégén elkezdhetek dolgozni rajta.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 11 hónapja - 4 éve 11 hónapja #65 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
:)
Jó a világításod!
Amint átállok a LED-re,ugyanúgy lesz helyem mint eddig-a fölötte lévő polc alá csavarozom,vagy egy sínen csúsztathatóvá teszem...így tetszésem szerinti szögből világíthatom meg a medencét,akár ha azt szeretném még a friss hajtások is csak felém nőnek;)!
Azt gondolom képzavarba kerültél az üveg tetővel kapcsolatosan-vagy én nem írtam elég érthetően,bocsi!
....
T.:Gábor
Utolsó szerkesztés: 4 éve 11 hónapja Írta: Moderátor.

Több
4 éve 11 hónapja #66 Írta: nebula
9cm magas az egész. viszont még egy előnye eszembe jutott ennek, bár ez a függesztés miatt van főleg: turkálhatok benne úgy, hogy nem kell lekapcsolni, és látom, mit csinálok:)

Nedőzz!

Több
4 éve 11 hónapja #67 Írta: pometko_n
pometko_n válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
egy üveg lap néhány mm, az igazán nem számít. a tied ha jól látom 10-15cm magas, még üveg lappal is kijönnem 2-3cm-re maximum.

Egyébként tényleg csak ízlés/igény kérdése, ha valakinek a nagy tetszik és/vagy van elég helye neki akkor nyilván az is jó.

Több
4 éve 11 hónapja #68 Írta: nebula
nincs is algásodás topic... öööö... :)

Nedőzz!

Több
4 éve 11 hónapja #69 Írta: nebula

Mátéfi beküldte: Szép munka, gratulálok!

Ha már lesz némi tapasztalatod a növények fejlődéséről, légy szíves számolj be róla.

van már bizonyos tapasztalat, inkább az algák tekintetében vagyok nagyobb gondban.

az akváriumképek közé felraktam a medencéről képeket, a layout1_4 képen az átrendezés utáni állapot látszik. itt megnyírtam a valiznériákat és a HMeket is, elég rendesen, valamint a monosolenium is épphogy elindult. ez a fotó nov.12-én készült.
a layout1_15 viszont mai fotó. a két esemény közt bekerült egy crypto wendtii brown, és az egyik anubiast áthelyeztem, de amúgy ugyanaz a hardscape.

a HM burjánzik jobb elől, a bal oldali sarokban kicsit kevésbé. amennyire tudom, ez erősen fényigényes növény. jobb oldalon hozza a vízszintes szálakat is, már úgy kell visszatartani, hogy a középen levő cryptok közé ne nőjön be.

a valiznéria naponta 2-3 centit nő, és terjed mindenfele, meg van veszve teljesen. ezt a két növényt hetente kell nyírnom.

az eltelt nem egész három hét alatt a valiznériákat már nyírni kellett egyszer, jó tíz centis darabokat vágtam le. a HMeket pedig kétszer.

elég sokfajta növény van a medencében, és jövő héten érkezik még:), de legtöbbjüknek tetszik a környezet. az anubiasok heti-kétheti átlagban hoznak új levelet. az egyetlen, amin nem látok változást - pontosabban új leveleket, az az echinodorus bleheri jobb hátul.

viszont cserében van öt- illetve hatféle algám is: staghorn, ecset, rhizoclonium, oedogonium, GDA, GSA.
egyik sem vészes, első ránézésre nem látszik talán a GSA kivételével, bár már az is nagyon kevés, de azért mindet meg lehet találni egy pár perc nézelődéssel - szóval engem marhára zavarnak. ezzel kapcsolatban amúgyis megyek nemsokára az algásodás topicba, ha van:)

Nedőzz!

Több
4 éve 11 hónapja #70 Írta: nebula
@pometko: az öntapadós átlátszó fólia viszont még inkább elszigeteli a levegőtől, azaz a hőleadást méginkább megakadályozza.

az üvegtető az viszont megoldás, de akkor már megint elveszíted a helyet, nem?

Nedőzz!

Több
4 éve 11 hónapja #71 Írta: halőrxxl
Pometko_n: mindenképpen,minden formában-és azonnal/:D/érdekel a téma..persze türelmes vagyok én!
Nebula: kedves vagy-azonban nincs szükség tervezésre-a projekt ki tudja mikor valósulhat meg.Nekem is dobozszerű világításaim vannak-de a medencék tetején üveg tolótető van.Azon kevesek közé tartozom,akik szeretik látni a vízszintet,és az áramlást:)Egyébként szeretnék én is "egypolcos" állványt-nem kellene sem hajlongani,sem pedig nyújtózkodni-helyszűke miatt azonban kénytelen vagyok az emeletes állványokat használni,mint rengetegen még.A kezelő nyílás nem igazán bőséges az említett méretekben sajna...a kedvedért megmértem a könyököm vastagságát,és örülök ha a 15 centiben még tudok pár centit mozogni..csak bele ne szoruljak!:D:D Hogy néznék ki a hajnali munkásbuszon? :woohoo:
Mindkettőtök hozzáállását köszönöm...alkalomadtán a chaten is szívesen "bratyiznék" veletek mindenféléről!

Több
4 éve 11 hónapja #72 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre

pometko_n beküldte: Ha érdekel utána közzéteszem mind a folyamatot, mind az eredményt.

Szerintem ez nem is kérdés, miután annyira új a dolog, kevesen merik használni, mindenképpen tedd közzé, ha elkészült, légy szíves.

Több
4 éve 11 hónapja #73 Írta: nebula
mindenképp érdekel, ez egy annyira szűz terület, hogy szerintem csak örül mindenki, ha plusz infóhoz jut.

nekem effektíve több, mint két hónapig tartott mindennek az összevadászása, amit lent olvashatsz. ezért is írtam meg a posztot, az összes elméleti részével. minél több infó van egy helyen, annál többet segít másoknak.

egyébként a méretre visszatérve: a díszakváriumoknál, amiket én láttam eddig, a legtöbben dobozszerű tetőt tartottak-készítettek. ez pedig teljesen megfelel a ledeknek is.

@halőrxxl: 15-20cm bőségesen elég:) de ha gondolod, és adsz esetleg egy pár pontos méretet, előveszem a sketchupot és megnézem, mit lehetne alkotni.

Nedőzz!

Több
4 éve 11 hónapja #74 Írta: pometko_n
pometko_n válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre
A LEDek 4 fő előnye a(z)
-nagy hatékonyság (alacson fogyasztás)
-hosszú élettartam
-kis méret
-alacsony hőemisszió

Természetesen egyén függő, hogy kinek mi az igazán fontos, nálam van egyébként 30körüli akvárium, konkrét saját világítása talán 3nak ha van, többre nincs is szükség. Szerintem díszakváriumnál is lényeges lehet a fedő mérete. Márcsak esztétikai szempontból is.

A párától megvédhetők a ledszalagok is, pl. ha eléregasztasz egy öntapadós átlátszó fóliát, esetleg üveg/plexi lap mögé zárod. De az első szerintem kényelmesebb és olcsóbb is egyben.

A következő hetekben tervezek egy microcontrolleres LED-es (szalagos) díszakvárium világíst üsszeütni.
Ha érdekel utána közzéteszem mind a folyamatot, mind az eredményt.

Több
4 éve 11 hónapja #75 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: LED világítás 65 literre

pometko_n beküldte: Szerintem a ledekben az EGYIK lejobb dolog, hogy kicsik ezért nem kell olyan nagy/vastag tetőt készíteni.

Nálam ez pont nem volt szempont, igaz, nem tenyésztő vagyok, és összesen 1 db 50-es akim van, tehát nem vagyok rákényszerítve a helyspórolásra, az akvárium felett van kb 1,5 méter egyébként sem használt rész, tehát mindegy, hogy mennyi helyet foglal. Sokkal inkább szempont volt, hogy ne fogyasszon 40-50W-ot, a mostani 9W helyett, mert a villany számlán nagyon nem mindegy...
Persze akinek sok akváriuma van, polcon, egymás felett, biztos fontosabb, hogy a lehető legkisebb helyet vegye el a világítás...

Több
4 éve 11 hónapja - 4 éve 11 hónapja #76 Írta: halőrxxl
Hi Nebula!
Remélem azért az én rendszerem van túl élesre állítva-ami a PC védelmet illeti.
Akvárium állványaimon jellemzően 15-20 cm hely van a medence,és a következő "emelet" alja között-és én gyakran "nyúlkálok" be a halakhoz.Vannak viszont üveg fedőlapjaim-így arra gondoltam nálam a LED szalag lehet a megoldás majdan.Növényeim ha lehet azt mondani a fapadosabb verzió képviselői,anubiasok,pár Echino,némi microsorium.....ezeket szeretném is tovább tartani,de nálam nem a növények jelentik a fő vonulatot.Sokkal inkább a coryk-és lássuk be:ők nem igazán a nagy tündöklő fényárt szeretik- a pénztárcám örömére.Totálisan növénymentes akváriumokat viszont nem akarok-de ahogy szaporítom a medencéim számát,el kell gondolkoznom a megfelelő világításon.A jelenlegi ráfordítás még talán szinten tartható-sőt tuti az;)-,de már előre kel gondolkodnom-ehhez nyújtott segítséget a te blogod is.Köszönöm!
Egy más téma-de mint minden,ez is idevág.Némi figyelemfelkeltő ajánlásra szerencsémre olvashattam egy gondolatébresztő post-ot itt:
....
Talán már olvastátok a fejtegetésemet régebben,mi szerint a világítás emészti fel a legtöbb energiát-ergo erre sokkal inkább figyelnünk kellene.Tudom hogy a post pontosan arról szól hogy milyen jó kimenekülni a számok birodalmából-de nekem éppen ez hozta meg ismét a kényszerűségből eredő "kedvem".Számolni bizony kell...sőt minél többet kel számolgatnunk,terveznünk ahhoz,hogy a hobbink fenntartható-sőt akár óvatosan fejleszthető is legyen mai világunkban.
Amennyiben van véleményetek a "Mátriksz"-al kapcsolatosan,szívesen beszélgetnék róla a szerzővel,sőt veletek is a "Beszéljünk róla" rovatban.A szerzőnek pedig megköszönöm-az írást,a gondolatait,és azt is hogy ma már tisztábban látom mi a teendőm.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 11 hónapja Írta: Moderátor.

Több
4 éve 11 hónapja #77 Írta: nebula
hát kinek mi a fő előny. szerintem a ledek fő előnye a fogyasztásuk és az alacsony hőtermelésük - azaz olyan helyre is betehetem, ahova mást nem nagyon lehetne, mert szétég-olvad.

a szalagokat a nyákrétegre forrasztás után egy szilikon/gyanta/akármi réteggel vonják be, hogy vízálló legyen. ez a gyanta sárgul meg.
a spotok búrája viszont üveg. azt nem eszi az ammónium-nitrát.

Nedőzz!

Több
4 éve 11 hónapja #78 Írta: nebula
jó kérdés, gőzöm nincs:) ez egy dokuwiki link egy növénytermesztéses oldalról, nálam semmi meg se nyikkant.

aztán lehet, hogy már rég szénné vagyok fertőzve :D

az a behatárolt magasság az mennyi? mert ez az egész a vífelszíntől számítva összesen olyan 17cm magas. dobozostul. de igazság szerint ennél kevesebb is tud lenni, a dobozmagasságot túlméreteztem kényelmesre.

ha csak kalapácsod van, minden szöggé változik, tudod, hogy van ez... :)

Nedőzz!

Több
4 éve 11 hónapja #79 Írta: pometko_n
pometko_n válaszolt LED világítás 65 literre
Szerintem a ledekben az EGYIK lejobb dolog, hogy kicsik ezért nem kell olyan nagy/vastag tetőt készíteni.

Így a spotos megoldással szerintem az egyik legfőbb előnyét veszti a dolog.

Valamit még nem értek, azt írod, hogy a ledszalgokkal az a gond, hogy nem szeretik a párát és elsárgul az anyaguk. Mennyivel másabb a dolog, ha ugyan olyan ledekek egy másik foglalatba szerelünk, viszont a pára épp úgy éri?

Több
4 éve 11 hónapja #80 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt LED világítás 65 literre
Szia!
Vajon mi okozza hogy az utolsó linkedre azonnal közbeavatkozik a védelmem,és blokkol mindent?:)Rosszindulatú kódot emleget...
Ügyes blog,nálam viszont idővel bizonyosan valami alacsony verzió kerülhetne kiépítésre-sajna a helyem erősen behatárolt,mivel több emeletes állványokról van szó.A sarokcsiszolóval igen ügyesen bánsz-magam is rengeteg mindenre használom/legutóbb egy hegtetkót nyomattam vele a bal kezemre!:D/
Köszi a blogot,idővel úgyis a LED-ek következnek valamennyiünknél!

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.239 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések