8 december 2019

Elsõ akváriumom (kezdõknek)

Több
5 éve 10 hónapja - 5 éve 10 hónapja #241 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Vágom Cris-ez érdekes,pedig már én is tudok képet beilleszteni!Javaslom hogy ne link alapján tedd ezt,hanem a post ablak alatti kis ablakba bekattintva töltsd fel egyenesen("Csatolmányok"),majd ha feltöltötted kattints rá a beillesztésre ugyan ott..ha még van kép,akkor folytasd a "Fájl hozzáadása" ablakra kattintva-remélem sikered lesz!;)
T.:Gábor
Utolsó szerkesztés: 5 éve 10 hónapja Írta: halőrxxl.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 10 hónapja #242 Írta: Chris0604
Chris0604 válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Halőr,csak be akartam linkelni egy videót az aksimról,hogy most,hogy áll és,hogy esetleg milyen építő jellegű kritikát kapnék,de nem tudtam egyszerűen sehogy sem belinkelni ide.Nem túl egyszerű ezen a fórumon linkelni...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 10 hónapja #243 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Ha a tetrák kergetik a guppikat, akkor ők a bűnösök.Viszont a neonhalak nem szoktak csak úgy kirepülni az akváriumból!:laugh:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Coryn29

Több
5 éve 10 hónapja #244 Írta: Coryn29
Coryn29 válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Sziasztok.Nagyon jól viselkedik a rák még mindig megvan az aranyhalaknál.Viszont azóta figyelem a hím guppimat és néha kergetik a tetrák.A nőstény guppiknak egy éjszaka alatt tűnt el a farkuk tehát arra tudok következtetni hogy valami lerágta.Ja és a múltkor elfelejtettem írni,hogy az egyik neon halam hogy hogysem kiesett az akváriumból szerintem ott valami megzavarta.akkor még a rák is bent volt velük.Így néz ki a rákom és kb 2-3cm,de elég gyorsan növekszik.
Mellékletek:

Több
5 éve 10 hónapja #245 Írta: halőrxxl
Jogos-a garnéla azóta lehet hogy aranyhal kaja lett:(
Ez az uszonytöredezettség nem olyan gyors-én úgy értelmezem hogy nála egyik napról a másikra történt,sőt utána a hal is eltávozott.Sajnálatos,de a megfelelő társítás és a medence berendezése/nagysága sarkalatos pont,amit figyelembe ajánlott venni.
Sikeres hobbizást,az "aljzat tisztító"-nak pedig majd társak kellenek egy nagyobb medencében! ;)

Több
5 éve 10 hónapja #246 Írta: saluosi
saluosi válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Szia Coryn!
Jó lenne tudni,hogy milyen "garnélád" van...ha pici,1-2 cm-es,akkor biztosan nem ő bántotta a guppikat.Ha nagyobb,akkor más fajtájú,és akár ő is lehet a tettes.Viszont ha pici,akkor lehet,hogy az aranyhalak kajának fogják nézni.:(
Sajnos a farokúszó letöredezése,eltűnése betegség jele is lehet,nem feltétlenül mechanikai sérülés következménye.

Több
5 éve 10 hónapja #247 Írta: Coryn29
Sziasztok!Köszi ismét a sok infót.közben én is keresgéltem,és azt találtam, hogy lehet a tetra bántotta a guppit.Na az előző szerencsétlenség után bekövetkezett a második halál is a másik guppi lánynak is annyi lett,a farkából hiányzott nem kevés és utána felfordult és nyekk lett neki.A rákot pedig áttettem az aranyhalaimhoz ők ketten vannak és már nagyobbak.Szerintetek melyik lehet a tettes?

Köszi: Coryn

Több
5 éve 10 hónapja #248 Írta: halőrxxl
Chris nagyon PONTOS a válaszod!;) Ismételd meg ha valami malőr csúszott be kérlek!

Több
5 éve 10 hónapja - 5 éve 10 hónapja #249 Írta: Chris0604
Chris0604 válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 10 hónapja Írta: Chris0604.

Több
5 éve 10 hónapja #250 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)

Coryn29 beküldte: Még egy kérdés mi van a garnelaval?az baj hogy benne van?

Szia!

Bár nem írtad milyen garnéla, de a garnéla alapvetően társas faj, egyedül nem érzi jól, és biztonságban magát, főleg halakkal körülvéve. Viszont miután fentebb írták, hogy így is túltelepített kicsit a medencéd, ezért inkább nem javaslom, hogy még társakat szerezz neki.
Egyébként, ha a halak nem kergetik, akkor nem "baj, hogy benne van". A halak szempontjából mindegy, őket általában nem zavarja a garnéla jelenléte, max tápláléknak nézik őket (bár ez is attól függ milyen garnéla)...

Több
5 éve 11 hónapja #251 Írta: Coryn29
Köszönöm a sok információt,nagyon jól jöttek.Igen igazad van gondoltam,hogy az állatkereskedésben tudják mi a jó és mit lehet 'egyben tartani',de tévedtem.Könyvem az van itthon,a szűrőt pedig reggel megnézem és megírom.Még egy kérdés mi van a garnelaval?az baj hogy benne van?

Több
5 éve 11 hónapja #252 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Röviden összefoglalva minden kezdő hibát elkövettél és éppen állatkínzást követsz el. De a kezdeti sokk után meg is nyugtatlak: sokan kezdtük így. Innen általában 2 gyakran követett út van: az egyiken a kezdő beleássa magát a dologba, a másikon egy darabig folytatja saját elképzelései szerint, aztán a kudarcélmények sorozata miatt abbahagyja. Remélem előbbit fogod követni, ebben próbálok kicsit segíteni! :)
De miért is írtam, amivel kezdtem?
Minden kezdő hibát elkövettél:
- ötletszerűen, alapos utánanézés nélkül telepítetted be élőlényekkel első akváriumod. Emiatt nem kell szégyenkezned, mint írtam, sokan kezdtük így, ez részben a kereskedő felelőssége is. Honnan jön le az ötletszerűség? Az élőlényeid faja és száma nincs összefüggésben az akvárium méretével, és az igényeikkel. Nem tudod, hogy milyen halakat vettél, nem csak az igényeikkel, de még csak a fajukkal sem vagy tisztában... Itt nincs más teendőd, mint meg kell cserélni a sorrendet: előbb megismerni az egyes halfajok igényeit és utána venni meg a kiválasztott faj példányait a boltban, nem a kiválasztott fajra rábökni a boltban és utána próbálni megtalálni milyen halról is van szó, hiszen az igényeire utólag már nem tudsz hatással lenni.
- túl gyors betelepítés. Ugyan 2 hónapja van akváriumod (először azt hittem azóta üzemel), de ha jól veszem ki, teljes újraindítás után kerültek most be az élőlények. Ez azért baj, mert nem tudott beállni a biológiai egyensúly (az aljzat hiánya ezt még tovább nehezíti). Az első halak folyamattól függően 1-2 héttel az akvárium "indítása" után jöhetnek.
- "megcsináltam a vizet", ez feltételezem azt jelenti, hogy a kereskedésben kapható összes felesleges löttyöt beleöntötted (szintén nem a te hibád, jót akartál). A víz előkészítése normál körülmények között 1-2 napos pihentetés. Az algagátló különösen felesleges, ha 3 (vagy 4) algaevőd van egy 25 literes akváriumban - alapvetően sok egy ekkora akváriumba ennyi algaevő, bármilyen fajú is legyen, bár a kép alapján gyanús, hogy legalább 1 példány nem is algaevő, hanem talán foltos páncélosharcsa.
- egész kis akváriummal kezdtél. Minél nagyobb az akvárium annál könnyebb kezdeni vele. Persze gyakran nincs több hely/pénzügyi keret stb, de sokkal egyszerűbb egy 100 l körüli akváriummal indítani, mint egy 30 l-essel, az egész könnyebben "egyben tartható", sokkal jobban tűri a kezdő hibákat.
Hirtelen ezek jutnak eszembe, de amikor elkezdtem a felsorolást még biztosan volt valami... :)
Az "éppen állatkínzást követsz el" rész magyarázata: a hatályos törvényi szabályozás szerint 30 l-es akvárium alatt gerinces állat tartása állatkínzásnak minősül. Ez a törvény. Ettől függetlenül be lehet rendezni jól kiválasztott fajokkal (vagy inkább fajjal) 25 litert úgy, hogy ne kínozd őket (vannak egész kis testű, nem túl nagy mozgásigényű fajok), ehhez kell az alapos kiválasztás.

Azt javaslom első körben olvasd el az elejéről ezt a témát (Első akváriumom kezdőknek), szerezz be egy jó könyvet (antikváriumban, neten használt, jó állapotú példányokra akár egész olcsón is hozzájuthatsz), olvasd el legalább az általános részét indulásnak, "kerülj képbe", aztán persze ha valami nem tiszta, kérdezz bátran! :)

Sokan gondolják, hogy egy akvárium berendezése egy tetszetős (és minél kisebb) akvárium megvásárlásában, hozzá való, kereskedő által ajánlott technika kiválasztásában, pár számunkra tetszetős hal összevásárlásában és ezek etetésében ki is merül. Kinek sajnos, kinek szerencsére: ez a hobbi sokkal összetettebb ennél, bizony rá kell fordítani legalább a kezdéshez az időt, ha az ember nem csak "haltemetőt" akar üzemeltetni. Aztán aki szeretne egész mélyre is merülhet, és minél mélyebben van, annál szerteágazóbb a hobbi és annál mélyebben veti magát bele a természetbe!

Az a képről is lejön, hogy belső szűrőd van (ezt jelenti az internal power filter), de a típusa és teljesítménye a fontos, amit a dobozán is megtalálsz :)

Takkernek könnyen igaza lehet a tetra kapcsán, nem tudtam, hogy (már?) az albínó tetrát is festik, fel sem merült, hogy nem a kép miatt lilás...

Több
5 éve 11 hónapja #253 Írta: Coryn29
Még valami igen most néztem garnélám van :/

Több
5 éve 11 hónapja #254 Írta: Coryn29
Sziasztok,igen igazgatok volt a guppinak annyi lett.Az akvariumom 25 literes,levegőztető internal power filter ha ez segít.Megcsináltam a vizet és utána tettem alagátalanítot,vártam egy kicsit és utána a halakat.o.O

Több
5 éve 11 hónapja #255 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Hali!
Egyetértek Toistal,de ha csak nem a fény törik meg rajtuk nagyon,akkor azok nem albínó,hanem "festett" tetrák.Kissé halvány lilás színűek.Nekem is van ilyen,annó elhoztam mert azt hittem én is hogy ez sima albínó csak kicsit színesebb,és majd ilyet örökít,de az összes utód sima fekete lett. :huh:
Üdv:Takker
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Coryn29

Több
5 éve 11 hónapja #256 Írta: toist
Szia!

A guppidnak valószínűleg vége, ha a farkából is hiányzik és valóban rákod van (nem pedig valamilyen garnélád), lehet, hogy nem teljesen ártatlan...
Külön kérdést nem tettél fel, de az akváriumon egyébként lenne mit "helyrepofozni" :), következő kérdésedhez kérlek írd majd meg, hogy mekkora akváriumról is beszélünk, milyen gyakorisággal szoktál vizet cserélni, mennyit vártál a halak betelepítésével, milyen szűrésedlevegőztetésed van stb. Szóval minél több részletet.
Nem vagyok nagy pontylazacos, de szerintem albínó fekete tetrák vannak a második a képen.

Üdv,
P

Több
5 éve 11 hónapja - 5 éve 11 hónapja #257 Írta: Coryn29
Sziasztok Kezdő vagyok,tehát lehet nem is jó helyre írok.Kb 2hónapja van akváriumom amit szépen bővítek lassacskán.először aranyhalaim voltak egy nagyobb és egy kisebb őket külön akváriumba tettem.Most vettem 5 neont,3 algaevőt, egy albinó algaevőt(talán,így mondták a kereskedésben)van egy kisebb rákom,egy ajzat tisztító,és 3db guppi abból egy hím és 2 nőstény.itt kezdődik a baj napokig nem volt baja az egyik nőstény guppinak,de tegnap valahogy megváltozott a színe és egyfolytában a hátára fordul mintha megszeretne halni,na hát kész is vagyok,mert ha megkocogtatom az akváriumot akkor feléled,ja és mintha hiányozna a farokuszonyából.Ja és van még 2 halam a képek alapján gyémántlazacnak tűnik,de nem tudom mi.Kérlek segítsetek nekem köszi :( az első képen a guppim található ahogy haldoklik vagy nem tudom mit csinál,a másikon pedig az a hal amelyik nem tudom mi.

Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 5 éve 11 hónapja Írta: toist.

Több
6 éve 5 napja #258 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Nem lehet. Perfekt lesz a 800as, ha mégis nagynak érzed, akkor szerintem lehet szabályozni.

Több
6 éve 5 napja #259 Írta: Bishop
Bishop válaszolt Válasz: Elsõ akváriumom (kezdõknek)
Bevallom töredelmesen a Tetratec felé húz a szívem, bár sokat olvastam, hogy bevált az Eheim is. Csak a Tetránál nem tudom, hogy 600 vagy 800? Bevallom itt is nagyobb felé, a 800 felé hajlok. Meg kell kérdeznem: lehet, hogy túl erős egy szűrő egy akváriumban? Maradjak 600-nál? :blush:
Üdv.:
Gergő

Több
6 éve 5 napja #260 Írta: toist
Én a tetrát javaslom, vagy ha nem a kinézet a fontos egy atman at 200 powerhead és rá egy szivacstömböt vagy aqual fan 2-t vagy 3-at, dobozt leszedve, nagy szivacsra cserélve a gyári "játékszivacsot" (alapteljesítményük elég ezeknek a szűrőknek, csak a szűrőanyag túl kicsi), így gyakorlatilag ezt is powerheadként használod, tehát ha venni akarsz, powerheaddel kombinálás olcsóbb.
Eheim 2010 többeknek bevált, nekem 2008-cal volt negatív tapasztalatom: garanciaidő lejárta utáni első takarításig működött csak úgy, ahogy kellett... Lehet csak nem volt szerencsém, de ár-érték arányban nem győzött meg, ennek ellenére sokaknak bevált.
TetraTec In 600 és Aquael Fan 2 megy, előbbi 5, utóbbi 7 éve, gond nélkül. Fan 2 sem hangos, irodai akváriumban (65 l) van, porlasztás kikapcsolva, csak felszínt mozgat, gyakorlatilag néma, régen eredeti szivacsával használtam, úgy sem volt rossz, csak gyorsabban csökkent a teljesítménye és gyakrabban kellett tisztítani. Tetra díszakváriumban van (kb 80 l) gyári kivitelben, porlaszt is, emiatt valamivel hangosabb, de alaphangja ennek sem jelentős.
Ha fontos, hogy belső szűrő "kinézete" legyen (ízlés kérdése, hogy mi néz ki jól) és gyári megoldást szeretnél, a Tetrát választanám.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.431 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések