22 november 2017

Díszhal tenyésztőrendszerek építése

Több
1 éve 10 hónapja #81 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Díszhal tenyésztőrendszerek építése
Senki? :( Pedig szívesen megnéztem volna pár működő MAGYAR rendszert.

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 10 hónapja #82 Írta: Robotpilóta
Robotpilóta válaszolt Díszhal tenyésztőrendszerek építése
A téma eredeti ötletéhez visszakanyarodva szívesen vennék képeket esetleg videókat , leírásokat, tapasztalatkat bevált már működő rendszerekről.
Üdv.Karcsi

"Ami nem öl meg az megerősít"

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
1 éve 10 hónapja #83 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Díszhal tenyésztőrendszerek építése
Ez nem rossz hír, hanem jó.

Több
1 éve 10 hónapja #84 Írta: toist
toist válaszolt Díszhal tenyésztőrendszerek építése
Endre, maximális tisztelettel, de maradjunk annyiban, hogy Neked, ha szeretnéd, van okod félni egy jól méretezett aluállványtól, másoknak nincs. Az üveg is folyik, csak elég sokáig tart, nem érek rá azt a párszáz évet kivárni mire lefolyik az akváiumom a polcról :D. Én nem tudom sajnos kiszámolni, hogy hány év alatt, mekkora hőmérsékleten, mekkora egyenletes terheléssel mekkora kúszásra kell gondolni és ez miben befolyásolja az állványon elhelyezett akvárium éllettartamát (pedig ugye ez a legfontosabb tényező), cserébe elhiszem, hogy elméletben kúszik az alumíniumállvány, csak az a rossz hírem, hogy a gyakorlat szerint ez a kúszás vagy jellege miatt nem zavaró, vagy még mindig később következik be, mint amennyi idő alatt mondjuk egy normál zártszelvény állvány szétrohad (ha nincs rendszeres időközönként lepakolva, csiszolva, festve stb)! Több tenyésztőnél jártam, akiknél sok éve vannak aluállványok, igen komoly terheléssel (az egyiket akár jövő héten meg tudom kérdezni, hogy hány éve), a legkisebb deformációt sem láttam sehol. De nem csak tenyésztők csináltatják aluból az állványokat, az InterZoo-n cégek állítottak ki, akik aluállványrendszeres bolti-, tenyésztő- stb rendszereket kínáltak, ez már nem a buhera kategória! Csak egy példa
Az aluprofilból építkezésre is kiváló példák vannak külföldön, bár itthon még nem igazán terjedt el.
Se Jocót, se mást nem térítenék el az alu felhasználásától, ha erre van lehetősége (de persze ugyanígy a fa, vas, rozsdamentes, horganyzott, ytong, üveg állványról se beszélnék le senkit, sőt, minden anyagnak megvan az előnye és a hátránya, de az alunak olyan hátrányát hogy megrogyna sehol nem láttam, de még csak nem is hallottam eddig elméleti síkon sem.)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robotpilóta

Több
1 éve 10 hónapja #85 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Díszhal tenyésztőrendszerek építése
Na az a helyzet, hogy bármilyen is az alumínium ötvözet, az mindig úgy néz ki, hogy egy alap mátrixban, mely a tiszta alumíniummal megegyező szerkezetű (egyszerű kockarács) benne vannak valamilyen - az ötvözőktől függő - mennyiségű és minőségű komplex fémvegyület szemcsék, kiválások. minél több van ezekből a puha alumínium mátrixba ágyazva, annál keményebb, szilárdabb az ötvözet és minél finomabb az eloszlásuk, annál szívósabb. Ezen vegyületkiválásokkal szilárdított szerkezet eléréséhez nem elegendő az ötvözők jelenléte, hanem megfelelő hőkezelés - nemesítés - is szükséges. Ez a hőkezelés úgy néz ki, hogy olvadáspont alatti hőmérsékletről hirtelen lehűtik, ekkor az ötvözők oldatban lévén nem funkcionálnak, vagyis az anyagunk puha. Ezt követően további 100-200°C hevítés kell több órán át, akkor ha nemesíthető ötvözetről beszélünk. Ekkor jönnek létre a viszonylag kemény vegyületkiválások, melyek felelősek a szilárdságnövelésért. Ha önnemesedő az ötvözetünk, akkor ez másodlagos hevítés elmaradhat, mert 90 nap alatt szobahőmérsékleten végbemegy a nemesedés, vagyis létrejönnek a kiválások. Miért írtam ezt le?
Gondolj bele, hogy ha az ötvözők - azok az ötvözők, melyeket a szilárdság növelése érdekében használunk (más miatt is lehet, pl forgácsolhatóság, önthetőség stb) - ilyen módon működnek, az azt jelenti, hogy a kiválások közötti mátrix anyag mechanikailag ugyanolyan, mint a tiszta alumínium. Ez azt jelenti, hogy ezek az ötvözők csökkentik, lassítják ugyan, de nem szüntetik meg a hidegkúszás jelenségét, hiszen a szilárdító vegyület szemcsék közötti rész ugyanúgy kúszik, mint a tiszta alumínium, csipán a belső alakváltozás mértéke növekszik azáltal, hogy ezeket a szilárd szemcséket úgymond körbe kell folynia a mátrixnak. Gondolj az aszfaltra: szurokban kőszemcsék, ugyan ez az eset. Rásüt a nap és elfolyik, lassabban ugyan, de képes az alakváltozásra, a benne lévő szurok olvadáspontja nem változik meg. Megolvad, de folyása közben körbe kell folynia, magával kell sodornia az egymásban is felakadó kőszemcséket. Ennek eredményeképpen ha egy autó elsuhan rajta, nem látszik meg, mert nem volt idő az alakváltozás létrejöttéhez, de ha több órára leparkol rajta, akkor benne marad a kerék mintázata. Az ötvözött és ötvözetlen alu között annyi a különbség, mint a szurok és az aszfalt között. Ha dinamikus, rövid ideig tartó vagy legalábbis szakaszos igénybevételt kap, akkor ellenáll, de ha rendületlenűl nyomjuk, akkor bizony elfolyik, kitér a terhelés elől.
Az általad említett hőfoktartomány egy bizonyos egyezményes kúszási sebesség esetére érvényes. Ez azt jelenti, hogy alacsonyabb hőfokon is megtörténik a kúszás, csak lassabban.
Ezek fényében, ha jelentős teherrel több éven keresztül terhelek egy alu állványt, bizony okom van rá, hogy féljek ezen kúszási jelenség fellépésétől még akkor is, ha ötvözött. Évek alatt még az ötvözők ellenére is megtréfálhat egy kis vetemedéssel. Talán a hidegalakítás lassíthat még dolgon: ha elfogyasztjuk az anyag képlékeny alakváltozási tartalékát, akkor idő múltán előbb a belső feszültségeknek kell leépülni, utána jöhet a külső terhelés. Nem mernék találgatásokba bocsátkozni, hogy mennyi idő kell a vetemedéshez, de az biztos, hogy csak idő kérdése.
Másrészről:
Miért is szoktunk alumíniumot használni? Elsősorban azért, hogy azonos teherbírást kisebb tömegű szerkezettel valósítsunk meg. Ennek nagy haszna van a repülőgép és járműiparban, de egy stabil építmény esetén, melyet 10 évente ha mozgatunk, ennek nem látom értelmét. Cserébe különleges hegesztési eljárást és képzettséget igényel, meg még az a fránya kúszás is itt van, meg jó drága is. Nem látom miért jó aluból építeni az állványt azon túl, hogy dizájnos? Én maradnék az acélnál.

Több
1 éve 10 hónapja - 1 éve 10 hónapja #86 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Díszhal tenyésztőrendszerek építése
Meg okosodni is :D :
Amit írsz az a tiszta alumíniumra valóban igaz. Szerencsére ilyen formában az alumíniummal aligha találkozunk. A különböző alumíniumötvözetek kúszási tartománya 100-300°C , ilyen szobahőmérséklet szerencsére még a tizedik, záróemeleti panellakásban sem volt a hőségriadóban (de a felét azért közel sikerült teljesíteni). Hogy a profilok miből készülnek azt nem tudom, de a zártszelvények jellemzően AlMgSi0,5 ötvözetből vannak, ezt "szokás" használni, kiválóan alkalmas állványnak, csak igen drága (ugyanezt az ötvözetet kamionok, trélerek padlózatához is használják).
Utolsó szerkesztés: 1 éve 10 hónapja Írta: toist.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Robotpilóta

Több
1 éve 10 hónapja #87 Írta: Pap Endre
Pap Endre válaszolt Válasz: Díszhal tenyésztőrendszerek építése
Már megint okoskodni fogok:
Az alumíniumnak van egy fránya tulajdonsága, a hidegkúszás ( a sima kúszás acéloknál lép fel 723°C feletti huzamos terhelés esetén, alunál ez szobahőmérsékleten is fellép). Ez azt jelenti, hogy hosszú idejű, állandó terhelés hatására már egészen kicsi terhelés hatására is alakváltozás - vetemedés, elhajlás - lép fel. Állványt nem készítenék aluból, mert állandó, viszonylag nagy terhelésnek lesz kitéve. Egy bicikliváz, vagy egy csővázas hátizsák csak időleges terheléseket kap, ekkor a nemesíthető és önnemesedő aluötvözetek meglepőan nagy terheléseket bírnak el, de ha éveken keresztül nyomja a súly szakadatlan, akkor félnék tőle, hogy elfolyik az állvány a teher alatt. Már azóta biztos megépült az állvány aluból, remélem nem lesz igazam!

Több
2 éve 8 hónapja #88 Írta: csjoco
csjoco válaszolt Válasz: Díszhal tenyésztőrendszerek építése
Ilyen szűrést használ valaki?

Több
2 éve 8 hónapja #89 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Díszhal tenyésztőrendszerek építése
Fekete fólia: fekete fólia, PVC...én egész pontosan és profán módon fekete nagy kukazsákokba bugyolálom minél esztétikusabban a hőszigetelő lapokat, és azokat fekete vízálló ragasztószalaggal egymáshoz, és a medencék falához is ragasztom. Az egész egyáltalán nem zavaró, de nagyon hasznos szerintem!
Az említett méretű medencében egyetlen, vagy maximum kettő cseh emelő végzi a víz forgatását ha matten megoldásról van szó. Gyönyörűen irányítható-szabályozható a vízhozam, sőt mikor a biológiai bontás komolyan beindul nem is kell teljesen "kihajtani" őket! Ez egy biológiai szűrő, egészen jól ellátja a feladatát és számomra is elérhető árú megoldás. Nem kis előnye hogy mivel levegővel szűrök a működtetése is gazdaságos..
Halak száma természetesen változó, komolyan mondom hogy néha én is elképedek hogy menyi hal "jön elő" a búvóhelyekről. Nagyon extrém módon túltelepíteni természetesen nem ajánlott, és a vízcserék nálam mindig időben megtörténnek- emellett ha indokolt nitrátszelektív műgyantát is alkalmazok.
Növényzet: a világítás a legdrágább a hobbiban...minimalizálni igyekszem, de nem a megvilágítási időt, hanem a fogyasztást. Növényeim is az alacsony-igen alacsony fényigényű kategória résztvevői, nálam jellemzően Anubiasok vannak. Megjegyzendő hogy a halak élőhelyén nem ez a növény van ugye, sőt növényzet is csak ritkán- ők nem is nagyon igénylik, de én igen! :) Elképzelhető teljesen növénymentes medence is, de ez esetben is minél több búvóhelyet igényelnek, és nem egész napos "sötétséget". Az állatvédelmi törvény is kimondja egyébként hogy egész napos sötétségben vagy egész napos világításban tilos állatokat tartani. Ettől függetlenül ez a világítás bátran lehet természetes eredetű is, egy pillanatig sem szabad azt gondolni hogy nagy tenyésztőknél minden akvárium fölött napi 8-10 órás mesterséges világítás van! Igyekezz természetes fényt is adni nekik, bár egy pincében ez nehéz lesz...
Aljzat- ezt nem is kérdezted még! ;) Csupasz aljú, vagy csak pár milliméteres homokréteget alkalmazok- de nem a hófehér fehérvárcsurgóit!- és a homok mondhatni "durva szemű", azaz folyami homok alaposan kimosva-savazva. Jó lehet még az apró kavicsokat tartalmazó sóder is, ezt is szeretik..
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Galagonya, Takker

Több
2 éve 8 hónapja #90 Írta: csjoco
Mit értesz fekete fólia alatt
?
Plusz. Egy 120*50*30 harcsát akváriumban hány cseh emelők szűrők van? És hány hal, növényzet?

Jocó

A hétvégén átszámolom az állványt

Több
2 éve 8 hónapja #91 Írta: halőrxxl
2cm bármilyen hőszigetelő anyag megteszi, én a sima Nikecellt használom fekete fóliába burkoltan. Ez által azonnal megvan a "háttérfóliám" is, és könnyen portalanítható a burkolat.
Galaxyk ívatásához ennél kisebb medence is megteszi, bármilyen akár sorozatgyártásban megvásárolható méret a hagyományos arányokkal ok.
Már értem miért a nagy medence, de pl. a nálam szokványos harcsás medencék mérete 100x40/45/x30cm HxSzxM...természetesen amilyet szeretnél-lényeg hogy azon a polcsoron minél jobban kihasználd a teret!
Szűrés? Nálam mattenek és kétkaros cseh emelők dolgoznak kizárólagosan, levegővel szűrök.
Ui.: az én méreteim és módszerem csak egy út a sikerhez- bátran el lehet térni! :)

Több
2 éve 8 hónapja #92 Írta: csjoco
Köszönöm a javaslatokat.

A szigetelés jó ötlet, gondolom az alját , a hátfalát és a szélső akváriumok oldal szigetelésére gondoltál ... 2cm EPS?

világos, hogy a harcsás akvárium magasság 30 cm, 20literes aksi méretnek mit javasolsz? ( galaxy íkráztató)

Az állvány középső szintjén szeretnék egy nagyobb tartó akváriumot , ennek a mgasságát gondoltam 50-60cm nek, mivel ezeket az akváriumokat néztem/olvastam ( 120 x 50 x 50 )

Szűrés?

Több
2 éve 8 hónapja #93 Írta: halőrxxl
:D Nem kegyelmezel..
Részemről kiragadnék egy kis szegmenst: az akváriumok magassága ha harcsákat szeretnél elegendő 30 cm. A rendelkezésedre álló magasságban ha három sort szeretnél nem is férne magasabb- nem értem az 50-60 magas medencék kérdését. Esetleg kettő sort szeretnél csak?
Akvárium fedés: nálam és sok más szaporítgató kollégánál is csúsztatható üvegtetők vannak..szépen tisztán tarthatóak, olcsóak,és ezek a legjobbak nah! :)
Világítás: ha nem spec növényeseket szeretnél akár LED-ben is gondolkodhatsz/növényes LED megoldások is vannak/, de én például most "maradi" vagyok- simán kiépítem új állványomra is a T8 neonokat sima 865-ös csővel, és pá...minden van hozzá, ismerem is már őket.
Fűtés: nagyban függ a helyiséged hőmérsékleti adottságaitól-általában ahány liter annyi wattos fűtőket szoktak betenni kisebb medencékbe, de például már egy 600 literesbe nem tesznek ennyi wattot. Mindez érvényes durván 5 Celsius fok különbség leküzdésére, ha ennél több akkor nagyobb fűtők kellenek- és el kell gondolkodni hogy alkalmas-e a helyiség erre a célra? Felhívom a figyelmedet hogy tenyészmedencéknél nem igazán cél a hangulatos és dekoratív berendezés, a halak igényeinek kiszolgálása annál inkább! Még a külalak sem igazán számít- nem kiállításra megy a dolog, hanem ebben dolgozni fogsz! Ezért nem tartom nagyon vészesnek ha hozzám hasonlóan te is leszigeteled a medencéidet majd, a drágán megtermelt hőnek nem kellene a helyiséget fűtenie- így érzem.

Több
2 éve 8 hónapja #94 Írta: csjoco
elkezdtem a rajzolgatást :)

Az akváriumok magassága hiányzik ...
A 100 x 50 vagy 150 x 50 akváriumnak milyen a javasolt magassága és miért, halfajfüggő? (50 vagy 60cm az előnyösebb?)
a kisebb 50x50 -60x50 akváriumok esetén elég a 40cm?
az ívatók mérete fajonként más és más, olvastam, hogy a galaxyknak 15-20 liter elég, milyen méret ajánlott?
A coryknak és az ancinak?

Ahogy olvastam az akváriumok alá nem szükséges polc, az állvány megtámasztása elég. Milyen és hány cm vastag EPS vagy XPS-t érdemes alá rakni?

Az akváriumok felett a gondozáshoz szükséges helyet 50 cm "széles" akváriumoknál a magasságtól függően 15-20 cm-nek írjátok, kell a lámpával számolna? vagy azt inkább bentre helyezve nem zavar.

világítás : nem feltétlen növényes akváriumhoz milyen világítás ajánlott? Led szalag? Led COB, neon?

Fűtés : nem igazán találok ajánlást, számolni még nem kezdtem hozzá hogy mi az ajánlás hány literre hány watt, nagyobb aksiba 2 kisebb vagy egy nagyobb? például olyan fajok esetén ahol 28-30 fok az igény -de gyógykezelésnél kellhet a 35 fok, hogy van megoldva?

Hátterek : írtátok, és több videón láttam, hogy a fekete vagy kék hátereket raktok sőt még alá is raktok. Mi az ajánlás? Akváriumok közé? esetleg kivehető módon?

tető : mi a javasolt? egy amerikai halodában azt láttam hogy tenyésztő egyszerűen "pukkantós" fóliát rakott a vízre és ecsetelte hogy a víz párolgást megoldja, hőszigetel is és a halak nem ugrálnak ki, használ valaki ilyet?

Kösz a válaszokat!

Több
2 éve 8 hónapja #95 Írta: csjoco
Köszönöm az eddigieket!

A akváriumok javasolt magasságát is megadnád?

Üdv
Jocó

Több
2 éve 8 hónapja #96 Írta: halőrxxl
Hoppá-az alu profil! Ez egy irdatlanul erős, szuperül megfelelő alak! Ismerem, én is dolgoztam vele- igazi jó masszív kivitel, ellenáll csavarásnak, hajlításnak, és nagyon teherbíró is! Olyan állványod lesz ami világszerte elismerést válthatna ki..jó volt a gondolatod!

Több
2 éve 8 hónapja #97 Írta: halőrxxl
Igen-igen...egy kis trükk a részünkről a dolog! :) Ha nem tudunk szélességben növelni, akkor megpróbálunk kifelé terjeszkedni a faltól. Nekem pl. így lett 60 centi "mély" az állványaim egyike, akkor azt hittem az az utolsó!
Jó hogy felveted a nyelvi fordulatokat, ráadásul édes anyanyelvünk kifejezéstára rendkívül bőséges is. Javasolnám- de mindenki így is érzi szerintem- hogy a medencék elhelyezése legyen a döntő a szóhasználatban. Ez esetben például valóban lehet 30 hosszú medence, de 50 széles..aztán ha másképpen tennéd le, akkor értelemszerűen már 50 hosszú és 30 széles lenne- minden attól számít hogy melyik oldal a front.
Medence méretek- liquid javaslatok: ha három szint magas lesz akkor én 2db teljes hosszúságút /100cm durván/, a következő sorra esetleg még egy ugyanilyet mellé 60x50, és 40x50 1-1db, az utolsó sorra pedig 6db 33x50 centiset tennék. Megjegyzem hogy ez a sor lehet akár "varia" is, nálam kettő polcon a szükségletnek megfelelően cserélgetni szoktam a medencéket. Ha kisebb ívatók kellenek olyanokat rakok fel- ha nagyobb ívató olyat. Előneveléshez is jók ezek a méretek, sőt kisebb fajokat akár tarthatsz is benne..
Tudod van egy olyan érzésem hogy ez a legelső lépésed azon az úton amin magam is szerettem volna járni...ha helyed, időd és energiád engedi fejlesz bátran- ha ötlet kell itt segítünk neked!
A következő lépésben a levegőellátással foglalkozzunk, kérlek addig olvasd el az idevágó blogokat itt a honlapon. Jó úton jársz..tetszik! :)

Több
2 éve 8 hónapja #98 Írta: csjoco
Ha jól értem akkor az 50cm széles "keresztben" azt jelenti hogy állvány mélysége és az aksi szélessége 50cm azaz az aksi hossza lehet rövidebb pl 30cm?
Hasonlóan mint #2 bejegyzésben látható?
Kezdő kérdés, de ezek szerint a medence hossza az mindíg a felénk lévő méretet jelenti, a szélessége pedig a mélységét?

Ha igen akkor legyen 50cm az állvány mélysége.

Az alu profilok ehhez hasonlók hozzávaló csavarkötésekkel www.tablazat.hu/ll_kft./aluminium_szerke...40-es_aluprofil.html
Bár a Ted's fishroom videokon latható fa állvány is szimpatikus.

Több
2 éve 8 hónapja #99 Írta: halőrxxl
Türelemből ötös- azóta már a TP-n is találkoztunk, és a téma részemről még csak most kerül terítékre. Elmondom én hogy csinálnám- de kérem a társaimat hogy ők is fogalmazzák meg véleményüket, nehogy félrevigyem Jocó témáját!
A rendelkezésre álló helyen én 3 szintes állványt tudnék elképzelni, de nagyon ügyelve a medencék magasságának megválasztásánál. Mint tapasztaljuk a gondozáshoz is szükségelteik hely, nem is kevés- ez tapasztalati érték, általában ha 40 centinél nem szélesebbek a medencék akkor 13-15 centiméter elégséges lehet. Ha viszont a kolléga úgy gondolkodik mint én tenném, akkor mivel az adott helyen inkább 50 centiméter szélességben alakítanám ki- a medencék úgymond "keresztben" is lehetnek!- így inkább a felső értéket céloznám meg.
Az alumínium profilok tökéletesek egy akvárium állványhoz, hiszen nem korrodálnak és gyönyörű szépen tisztán is tarthatóak. Kérdés hogy milyen profilról, és milyen falvastagságról van szó, hiszen tetemes súlyt is tartania kell majd rengeteg időn át. E kérdésre térjünk vissza ha szükséges, bár Jocó szakmai ismeretei nagyon bőségesen elegendőek ennek az eldöntéséhez. Nyilván csavarozott kivitel lesz, bár ugye az alumínium AVI-val is gyönyörűen hegeszthető váltóáramú beállításban. A magam részéről természetesen 6 lábat raknék, alul ha kell csavarorsós magasság, és szintezési lehetőséggel./ Kevésbé járatos kollégák kedvéért érdekességképpen: az eljárást általában egyenárammal használják, de az alumínium védő oxidrétegének áttöréséhez kell a váltóáram. Tulajdonképpen ez az oxidréteg az anyag speciális "rozsdája" nagyon konyhanyelven./
Abban a pillanatban hogy tisztázódik az állvány végső dimenziója, máris beszélhetünk a medencék méreteiről, számáról.. :) Tehát 40, vagy 50 cm "mély" lesz az állvány kolléga?

Több
2 éve 9 hónapja #100 Írta: csjoco
Kedves Tagság!

egy 40literes akvárium üzembe helyezésén fellelkesülve szeretnék egy kis halodát létrehozni.
Tetszenek a Cory-k, anci-k jelenleg van egy kis galaxy csapat is akik ha felnőnek lehetnek utódaik.
Kb. 2m helyem van 1,9m belmagasságban, szeretnék pár ívató és keltető és nevelő akváriumot, valamint egy vagy két nagyobb akváriumot.
milyen méretű állványt és milyen méretű akváriumokat javasoltok?
Állványt Al profilból gondoltam elkészíteni.

Az olvasottak alapján központi levegő elosztással és cseh emelős megoldású szűrőkkel.
kompresszorként vagy az említett Atman Hp8000 vagy a Resun ACO 001 vagy 003 jön szóba , bár amennyiben elég egy Atman HP4000 akkor lehet hogy kettő kell ( meghibásodás esetén legyen tartalék) mi a tapasztalat a Resun ACO kompresszorokkal?

Világítást LED es megoldásút gondoltam, 5630 vagy 5730 led szalagokkal, mindenképp 12 V-osat.

Minden képet , tanácsot szívesen fogadok! Előre is köszönöm!
A megvalósítást illetően nem sietek , inkább álljon össze szép lassan, de jó legyen a végeredmény.

Üdv
Jocó

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.281 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 4 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 4 órája