25 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
3 éve 8 hónapja #161 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Re: Az akvárium szûrése
Szia Attila!
Sajnos a kérdésed oly szerteágazó választ igényelne amire megértheted hogy nem reagálhatunk pár mondatban!Kérlek adj még támpontokat főleg a tekintetben hogy milyen élővilágot tartasz abban a medencében,és milyen jellegű mulm keletkezik?Egy példa:ha nagyon apró kis lazacokat dédelgetsz nyilván más a helyzet mint faevő L-es harcsáknál,vagy akár afrikai sügéreknél...
Amint tudjuk a körülményeidet valószínű hogy kérdéseidet szegmensenként már meg fogjuk tudni válaszolni számodra is kielégítően-a külső szűrő választásához-ha kell majd!-tudnunk kell a vételárral szembeni limitedet is. ;)
Várjuk válaszodat.
T.:Gábor
Ui.:elöljáróban talán azért annyi hogy a mattenek rendre képesek "lenyomni" a powerfejeket,ha biológiai szűrésről van szó.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 8 hónapja #162 Írta: atis23
atis23 válaszolt Válasz: Re: Az akvárium szûrése
Hello Attila vagyok most regisztráltam.Lenne pár kérdésem a szűréssel kapcsolatban van egy 250l aksim benne egy aquael 700l/h belsőszűrő tudom,hogy ez kevés ezért gondoltam egy külsőre is.De más fórumokon olvastam olyan leírásokat,hogy felesleges a k.szűrő elég egy powerfej rá tm30-as szivacs és mehet az aksiba, a másik megoldás a mattenfilter ezek biológia szűrést végeznek igaz? melyik a jobb? pwerhead +szivacs vagy mattenfilter? mekkora szivacsot vágjak az én aksimba? és ezt érdemes e még kiegészíteni külsőszűrűvel milyet vegyek egy 250 l aksiba?
Előre is köszi.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja #163 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Rendkívül jó,ugyanakkor rém egyszerű kérdés-ezt gondolom magadban már megválaszoltad,csak egyféle "ráerősítésre vágysz" ;)
Természetesen bárhol és bármire használható a cseh emelő amire alkalmasnak véljük.Mi a feladata ennek a kis "csövecskének"?Belepumpálunk levegőt,és a felhajtóerőnek,térfogatkiszorításnak stb. hála megindul egy vízáramlat felfelé a kivezető nyílásig...Addig maximális hatásfokkal működik míg csak áramlást kell keltenie a zárt csőben-azonban ez számottevő magasságkülönbséget leküzdeni nem tud-úgy értem a víz szintje fölött 12-13 centivel véget ér a varázslat,a víz súlya már legyőzi a felhajtóerőt,és megszűnik a vízszállítás.
Nos ez az amiben a motoros szűrők jobbak-ott a sokkal több teljesítmény bevitele,és a szivattyúlapátok mechanikus munkája(mert hiszen fizikailag "lökdösik" a vizet!) akár több méteres emelési magasságot képes legyőzni még az akváriumokban használatos motoros fejegységeknél is.Igérem nem fogok eljutni a csavarkompresszorokon át a fogaskerékszivattyúkhoz-nálunk csak a legegyszerűbb és egyáltalán nem szűk mérettartományokkal illesztett nyomókamrákban dolgoznak a szivattyúlapátok ugye? ;)
Ha viszont nem kell kiemelni a vizet a medencéből,akkor úgy gondolom egy nagyon hatékony módja a víz mozgatásának a cseh módszer.A "Cseh emelők-let's work!"c. blogomhoz beillesztett saját videók egyike szépen mutatja is a kiemelés során tapasztalható hozamcsökkenést-a másik viszont különösen érdekes amikor befogni készülök a csövecskét..ugye milyen lendülettel jön a víz/levegő elegy? :) Nos ez az ami nekünk kell-igen,a talajszűrőknél is!Bőséggel megfelelő...ha a "hagyományos rotyogtatókkal" veted össze a cseh emelő munkáját rendkívül meggyőző!Rendületlenül löki a vizet,nem pulzálásszerű löketekben köpködi ki...egyszerűen mint egy motoros-tényleg igazad van!
Kollégám van olyan sanda gyanúm hogy te már a megépítésre gyúrsz úgymond...mindenben segítelek amit csak így interaktív módon meg tudunk oldani,bármire kérdezz rá,nincs ciki vagy szégyellnivaló kérdés!
Van egy kérésem feléd-ez nem muszáj,csak ha egy picike örömet szeretnél szerezni,és magad is indokoltnak tartod akkor tedd meg kérlek.Bemutatkozásról és avatar feltöltésről van szó-szeretem a szemkontaktust,és oly jót beszélgetünk hogy engem nemhogy kíváncsivá,hanem egyenesen rólad szóló információkra éhessé tettél! ;) Mutatom az útvonalat ha szeretnél bemutatkozni-páran már megejtettük itt:
www.akvariummagazin.hu/index.php?option=...=14&id=8628&Itemid=0

Több
3 éve 9 hónapja #164 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Eszembe jutott még valami, amit inkább itt kérdezek meg a szűrésnél. A cseh emelőt lehet talajszűrésre is használni? Mindenütt azt látjuk, hogy csak szivacsokkal kombinálják(kisebb tömbök, vagy mattenfilter), de mi a helyzet akkor, ha egy cseh emelő helyettesíti a talajszűrő porlasztóköves léghídját?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
3 éve 9 hónapja #165 Írta: halőrxxl
:silly: Pedig nem off a téma,hiszen ez is szűrés!Most viszont "nem vagyok bűnös" mert én kértelek hogy a megfelelő topicban folytassuk!;)
Most rendhagyóan a postod végéről kezdve adom a válaszokat-így a következő a teljesítmény kérdésköre.Találsz a linkeken olyat is mely grafikonon mutatja meg a tulajdonképpeni vízszállítást,és a mérés körülményeit.Nem gigantikusan nagy a vízhozam-azért becsületes!-viszont a felszíni áramlat gyönyörű valóban...ez volt az a dolog ami engem elindított anno,mert azonnal végiggondoltam hogy mi ennek a haszna.Ha szeretnéd sorra is vehetjük,te tehát milyen jó oldalát gondolod ennek..én meg majd mondom a rosszakat is,ok?Azt viszont még el kell mondanom hogy én már csak erre a kis emelőre alapozva szándékozom szűrni-ha vannak hátrányai majd kordába szorítom,az előnyeiből pedig további pozitívumot kovácsolunk együtt!Egyet azonnal mondok is:az ára.Sőt-a variálhatósága...de majd folytatjuk!
Minden további nélkül elkészíthetőek viszont akril,vagy polikarbonát csövekből-erre is gondolj!;) Valóban érdekes lenne látni ahogy dolgozik,de lehet hogy némely halat állandó "kapkodásra" ösztönözné a rengeteg kis buborék :D.
Nos befejezésként folytassuk a hajlítási rádiusszal.Anno mikor elkezdtem előbb csak egyediként gyártani,még ki kellett kísérletezni a hajlítás módját is,hiszen ezt a műanyag csövet nem ilyen célokra gyártották-van hozzá ív elem,viszont nincs hajlító sablon!Én viszont egyáltalán nem akartam egyetlen ívért többet kiadni mint egy méter cső ára-meg hát kihívásként is éltem meg...a blogban írok is erről,ha bővebb magyarázatot szeretnél jelezd bátran.
Igen a nagyon kis rádiuszú kis "könyök"idomok járatosak a neten látható megoldásoknál,sőt a más konstrukciós megoldású emelőknél is-én abszolút kerülendőnek,és rossznak vélem azokat!Az ívnek nem csak esztétikai szerepe van,hanem ahogy írod is megvezeti a víz áramlását-de ami még ennél is fontosabb az az hogy csillapítja a hanghatást!Az ív miatt a levegőbuborékokkal teli víz nem ütközik neki a csőnek,csak irányváltoztatásra kényszerül-a sebesség miatt pedig a buborékok nem egyesülnek,hanem gyorsan tovasuhannak a víz felszínén..imádom a látványt is!Mivel sok apró kis buborékról van szó szép halkan pukkannak ki(száraz eleség etetésekor felerősödik a hang),sőt a vízvető csövet elhagyva sincs az a rotyogó hang ami a derékszögű megoldásoknál!A cső legvégén lévő ferde vágásnak is nagy a szerepe-felül szép fokozatosan már kiléphetnek a levegőbuborékok,de alul még vezeti a vizet...
Áldassék a neve annak aki ezt kitalálta,a legkomolyabban mondom!Én csak afféle utánzó vagyok,ha valami kis csekélyke érdemem van akkor az a magyar viszonyokhoz és alapanyagokhoz való illesztése csak.Tudatosan a legolcsóbb és sok helyen könnyedén beszerezhető alapanyagot választottam-és ez is olyan szuper hogy alig hiszem el-még a központi levegővezetékem is ebből van.Jelzem hogy nagy megtiszteltetés ért amikor mesteremet és számos kollégámat is megajándékozhattam a klónokkal,sőt ezidáig legmesszebbre Walesbe is elutazott pár testvérke.:)
Rendkívül várom a gyakorlati részről alkotott véleményedet,de nagyon szépen kérlek azt már valóban a megfelelő topicban folytassuk!:) Jó olvasgatást,ha néhol túl hosszú lennék nézd el-ez a stílusom,meg igen élvezem is az írást!
Egy kérdésem:a blogspoton olvasol,vagy az ide beillesztett verziót böngészed?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Spongyafilter

Több
3 éve 9 hónapja #166 Írta: Spongyafilter
Még annyi észrevételem lenne, hogy a cső felső részén ez a nagy ívben való hajlítás biztosan jelentőséggel bír, én úgy tippelem, hogy ez a vizet kedvezően vezeti meg. A sima pipa szűrőknél látni egészen kis ívű, derékszögű hajlításokat, de ott gondolom a hirtelen ütközés miatt teljesítményvesztés van. A gyakorlati részeken még nem rágtam át magam, az elméleti résznél erről nem volt szó, csak azért kérdezem.
Egyébként mostanában nagyon divatba jöttek ezek a japán akváriumok, minimál dizájnnal, üvegalkatrészekkel. Mennyire szép lenne egy ilyen cseh emelőt látni üvegből kimunkálva, meg lehetne figyelni, hogy mi történik a belsejében. Sajnos a PVC csövek megfosztanak ettől az élménytől. :D
Most néztem videókat a cseh emelőről és tényleg megdöbbentő, hogy mennyi vizet szállít és milyen intenzíven, olyan érzése van az embernek, mintha motoros szivattyú dolgozna a cső másik végén.
Lassan lehetne nyitni egy "Óda a cseh emelőhöz" topicot, ha sokáig folytatjuk még, a többieket az őrületbe kergetjük ezzel. :D

Több
3 éve 9 hónapja #167 Írta: halőrxxl
Nem kell meglepődnöd-célom mindig az hogy a helyes tudást propagálva előrehaladhassunk!Ha én tévedek az egyáltalán nem baj-az viszont igen ha mindannyian rossz nyomon indulunk el,nos ezért gondoltam azt hogy okvetlenül helye van hozzászólásodnak a blog végén!Sértődés csak akkor fordulhat elő ha személyeskedés,rossz indulat,netán aljas alamusziság történik-ez nálad egyáltalán nem jellemző,sőt!Megkérlek továbbá hogy bárhol ahol csak olvasol engem hiba esetén habozás nélkül helyesbíts-buta ember az aki hibáját erőlteti!
Ha már áramlásról van szó,nekünk e kis csőben a lamináris áramlás lenne legjobb-de mint tudjuk ennek kialakulására esélyünk sincs!A kamrán keresztül a vízvető csőbe kerülő buborékok korántsem olyan szépen "utaznak fölfelé" ahogy egyik-másik rajzon vagy szimulációs videón látható,számtalan örvénykeltő és turbulens áramlás nehezíti a tulajdonképpeni dolgukat.Nem elég hogy munkára fogjuk őket és a szűk csőben nem mozoghatnak tetszőlegesen(itt az imbolygó felszállásra gondolok)hanem még nem is ideális sűrűségben vannak jelen!Sokan abban a tévhitben kezdik meg a cseh emelőik használatbavételét,hogy majd a rengeteg levegő hatására a vízhozam is egyenes arányban emelkedik-aztán nem!Ezért is szerettem volna az elméleti részt is legalább olyan olvasottá tenni-de azt gondolom kevéske sikerrel..
Arany a linked-gyorsolvasásban eleddig mindössze egy dolgot hiányolok belőle:bár a buborék méretváltozását remekül ecseteli a felfelé haladás közben,de lehet hogy egy dolog kifelejtődött(vagy csak én nem leltem hirtelen).Nem vette figyelembe a nyomás hatására történő méretváltozást-ami lássuk be egy nyitott pezsgős üvegben vagy akváriumban nem igazán nagy,de mégis..Egyébként "szívmelengetően könnyed" olvasmány,kérlek lefekvés előtt ne ijesztgess hasonlóval! :D
Visszatérvén a cseh emelőkhöz:mint olvasható sok helyütt a kamra levegőbefúvó furatainak mérete igen markánsan befolyásoló tényező!Sajnos pár-nem itteni-ismerősöm ezt lazaságból felülbírálta(olyan hang is volt hogy ne szóljak már bele! :( ),elkészítette az emelőjét és mivel egyértelműen egy rossz konstrukciót csinált persze hogy nem hozta a kívánalmakat...ezért is "köszönetet" kaptam más csatornán.Mára már kissé megedződvén a dolgokon csak annyit mondhatok:aki nem olvasott utána,de legalább nem olvasta el számos észrevételt tartalmazó segítő szándékú postomat,az így járt.A fizikát-sem-lehet felülbírálni...no hát,ugye már érted miért örülök annyira a te helyesbítésednek?Te végigolvastad,te értelmezted,és megtaláltad a hibát!Így tovább..

Több
3 éve 9 hónapja #168 Írta: Spongyafilter
Zavarban vagyok, hogy még a blogra is kikerültem. :blush: Örülök és köszönöm, hogy ilyen derűsen reagáltál rá. :) Sokan hasonló helyzetben megsértődnek.

Igen, a 3. dolog, amitől az emelő jól működik, az valószínűleg a kis buborékok lassabb haladása, "kulturáltabb" mozgása, mivel így nem keltenek káros, visszahúzó örvényeket. Ugyanakkor a méretnek biztos van egy alsó határa, mert a ködszerűen elporlasztott levegő, már nem vagyok biztos, hogy egyre több és több vizet szállítana, például amire ezek a nagyon drága kerámia CO2 porlasztók képesek, de ilyentől a cseh emelő esetében nem is kell tartani.
Az áramlástan nem egy egyszerű terület a fizikán belül, nem véletlenül létesülnek áramlástani intézetek. :) Ugyanakkor az akvarisztika nincs annyira az érdeklődés középpontjában, mint mondjuk a repülőgépgyártás, vagy szélerőművek, ahol szintén az áramláson múlik minden.

Bár nem akvarisztikai cikk, de találtam egy érdekes írást a buborékok mozgásáról folyadékban, vannak ránk vonatkozó részek is benne, sok képlettel :D : "Hogyan mozognak a buborékok a pezsgőben?"
wwwold.kfki.hu/fszemle/archivum/fsz0812/nagya0812.html

Több
3 éve 9 hónapja #169 Írta: halőrxxl
És ott a pont :woohoo: No1. vagy kedves kollégám!Nem fogom elmondani hogy időnként bizony "galád módon"kíváncsi vagyok olvasóim reakcióira is,és nagyon szeretném ha hibáimra lelve ők maguk helyesbítenének!Már totálisan elfeledkeztem a blogba rejtett lehetőségről-de mentségem nincs,időközben mivel senki nem észrevételezte el is hanyagoltam.:( Most azonban fellelkesülvén a postodon,ezt egy az egyben beillesztem a blog végére nickeddel együtt-köszönöm hogy ilyen figyelmesen olvastál! (Nem érdekesség,hanem hiba volt ez!)
Mindezen felül még van egy dolog ami segít "lendületbe hozni" a vizet:megfigyelhető hogy a nagyobb buborékok kissé gyorsabban szállnak fel mint a kicsik-nos ha a buborék nem tölti ki a csövet a nagy buborék mellett könnyedébben "visszacsúszik" a víz,jól gondolom? A rengeteg kicsike buborék viszont kíméletesebben gyorsítja fel a "sűrűbb" vizet-hasonlatosan ahhoz,mintha egy hirtelen nagyobb erővel-rövid ideig szeretnénk arrébb tolni egy autót,vagy bár kisebb erővel,de folyamatosan nyomjuk azt. ;)
Szenzációs kis csövek ezek,persze azt azért hozzátenném hogy a porlasztós verziót is egy egyszerű módosítással ellenfelévé lehet tenni!;) Én viszont kifejezetten gyűlölöm a mai porlasztókat...ezért is nem vittem tovább azt a vonalat.De még ebben a cseh mintájú emelőben is van lehetőség-volt olyan kolléga aki a kamra furatait spirálisan elhelyezve gondolta megemelni a hatékonyságot,de olyan is jelezte észrevételét aki azt gondolta hogy nagyobb levegő bevezető furatokkal javíthat rajta!Nos-az utóbbit csak egy bizonyos határig tartom jónak,az előzőt pedig értelmetlennek gondolom-de ki kellene próbálni..nekem ere már nem volt lehetőségem,időközben megkezdődött a cseh emelők "sorozatgyártása",országszerte barátoknak/ismerősöknek küldése.Ez odáig "fajult",hogy nálam még az eredeti első szivacstartós verziók vannak rendszerben,és állandó időhiányban küszködve a sajátjaimmal még el sem készültem.De ma talán..kis lépések is előrevisznek! ;)
Időközben ahogy írtam is főleg a németeknél és más nyugati országokban olyannyira népszerű lett ez a kis szerkezet,hogy elkezdték a nagyüzemi gyártásra alkalmas kivitel készítését is-ennek megoldásáról mutatok most neked egy linket,tanulmányozd csak:
www.gn-luftheber.de/
Aztán ugye a szintén emlegetett Air blade megoldás-érdemes rákeresőznöd!
Tudod mikor megjelent a készítésről szóló blog bizony voltak a készítés bonyolultságával kapcsolatos észrevételek,jobbító ötletek is-sőt vannak mára páran akik nem voltak restek maguk is megvalósítani saját emelőjüket,és erről blogot írni.
Segítelek linkekkel,mert nem biztos hogy rátalálsz mivel még nem ismered a fórum szerkezetét.Nos a saját blogom itteni fórumon lévő rovata-érdemes a postokat is elolvasnod,sőt hozzászólnod..örömmel folytatnám a beszélgetést!
www.akvariummagazin.hu/index.php?option=...=19&id=5672&Itemid=0
Aztán például Toist barátom is írt egy számomra igencsak tetsző kis cikket erről-figyelj a "beágyazott" humorra is!
www.akvariummagazin.hu/index.php?option=...=19&id=6118&Itemid=0
Köztünk legyen mondva időközben rendkívül "meglassult az érdeklődés" a levegős szűrések irányában...lehet nem is olvasnak minket a hobbitársaink,vagy csak kedvük nincs barkácsolni?Meglátjuk te hogyan vélekedsz erről-addig is jó olvasgatást,és reményeim szerint minél több hozzászólást részedről!

Több
3 éve 9 hónapja #170 Írta: Spongyafilter
Köszönöm ezt a tartalmas leírást és a blogot is, eddig nem tudtam róla, majd tanulmányozni fogom. A cseh típusú emelő működése pofonegyszerű és hatásos, de megfelelő szerszámok nélkül nem is olyan könnyű elkészíteni. Nem is értem, hogy ha ez ilyen hatékonyan működik, akkor miért nem készítik inkább ezen az elven a szivacsszűrőket, miért erőltetik a porlasztóköves és sima L alakú megoldásokat. Ezzel egy kisebb légpumpa is igen hatékony eszközzé válik. Lehetne nehezékes változatban is csinálni, mert a tapadókorongok néha hajlamosak leesni.
Ugyanakkor észrevettem a blogban egy kis érdekességet, azt írtad: "Kimondható,hogy ugyanannyi felszínünk van,hiszen ezt még a buborékok számával-10-el!-is szoroznunk kell..de akkor meg mi a fene működteti mégis hatékonyabban a cseh típust???" Utánaszámoltam és kiderült, hogy ha egy adott nagyságú gömböt tíz egyenlő részre osztunk, vagyis egy kis gömb térfogata tizede a nagyénak, akkor az összesített felszínük több mint duplája lesz az eredetinek. Például ugyanakkora mennyiségű cukor porcukor formájában sokkal gyorsabban oldódik a megnövekedett felület miatt, tehát az aprózódás felületnövekedéssel jár és ez volt, ami nem hagyott nyugodni és utána kellett számolnom. :) Ott hibáztál, hogy a buborék átmérőjét vetted tizedrésznek és nem a térfogatát, amiből még vissza kell számolni a sugarat. Tehát ha egy 4 mm-es gömböt tíz részre aprítunk, akkor a kis gömbök átmérője 1.85 mm lesz. Ez működteti a cseh típusú emelőt egyrészt, másrészt hogy nem áll semmi az áramlás útjában, mint a porlasztókő esetében. De ez csak egy apró észrevétel volt. :)

Több
3 éve 9 hónapja #171 Írta: halőrxxl
Elnézést kell kérnem,hiszen a "köszönöm"-öt elküldtem,de választ nem...ma reggel pedig mikor ide írtam az előző hozzászólásomat már írtam is volna,aztán valahogy megzavart egy telefon.
De most pótoljuk-Jocókám neked pedig köszönöm szépen!
Az "L-alakú" szűrők ahogy mondod valójában 3 különböző kasztra oszthatóak.Van a sima csőbe csak durva buborékokat befúvó,a következő ami már jobb hatásfokú az a porlasztós,és végül van a régebben cseh kollégák által kifejlesztett "cseh emelő".mely mára már számos megoldáson átesett,sőt létrejött egy "Air blade" nevű kreálmány is mely hasonlóan jó!
Valóban két blogot is írtam róla anno,az elsőben az elméletet feszegetem,a másodikban pedig a gyakorlati építésen van a hangsúly.Ide is bemásolom neked mindkettőt hogy könnyebben rálelhess:
halorxxl.blogspot.hu/2012/07/blogarchivum-amhu_8266.html
halorxxl.blogspot.hu/2012/07/cseh-emelok-lets-work.html
Az első blog széles link ajánlója között fogsz találni neked tetsző képet is,mely egy az egyben mutatja a dolgokat...erről van szó:
doelling-berlin.de/?Themen:Luftheber:Luftheber_Bauformen
Ha te is a levegős szűrést részesíted előnyben,még sokat fogunk beszélgetni az biztos-bármiben számíthatsz is rám!Viszont te sem lehetsz mai kezdő-számítok szakmai észrevételeidre,tapasztalataidra,és javaslataidra is!Jó olvasgatást,és a megfelelő topicokban-a blogokhoz saját fórumpont is van-szeretettel várom a postjaidat! :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: jocopoco95, Spongyafilter

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #172 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Szia. A cseh emelők, amiket halőr kolléga használ nem porlasztókővel üzemelnek. Ha szeretnél többet megtudni magáról a szerkezetről, akkor a blogján, megtalálhatod az igen ;) részletes leírásokat, illetve a sok hasznos tanácsot az elkészítéséhez.
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: jocopoco95.

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #173 Írta: Spongyafilter
A levegővel történő szűrés nekem is a gyengém. Emlékszem, még régebben, mikor áttértem a levegősről a belső motoros szűrésre, az akváriumom szinte élettelenné vált. Elevenszülők kicsinyeit, apró csigákat beszippantotta. Bár az áramlás erős volt, a víz felszíne mégis mozdulatlannak tűnt, hártya képződött rajta. Levegőszűrővel ilyet nem tapasztaltam előtte. A másik mániám az volt, hogy ezek a belső motoros szűrők erős vibrációt keltenek, amit lehet érezni a kezünkkel az üveglapon is, de igazán akkor megdöbbentő, ha a fülünket az üvegre tapasztjuk. Azt nem tudom, hogy a halak érzékeny oldalvonal rendszerét ez mennyire birizgálja. Levegős szűrőnél csak a kellemes bugyborékolást lehet hallani, különösen, ha porlasztókővel használjuk. Másik hátránya az volt, hogy mivel bent lóg a vízben és melegszik a tekercse, érezhetően melegített a vízen, ami újabban, ezeken a pokoli forró nyarakon sem mindegy. Külső motoros szűrőm nem volt, azokról nem tudok nyilatkozni. CO2 alkalmazása esetén viszont jobb a motoros szűrés, mert élesztős rendszerrel tapasztaltam, hogy összeférhetetlen a levegős szűrőkkel, kihajtják a vízből a többlet CO2-őt. Így aztán le is mondtam a szén-dioxid adagolásáról, maradtam az akvarisztika "low tech" ágánál.
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: Spongyafilter.

Több
3 éve 9 hónapja #174 Írta: halőrxxl
Egy kedves kollegina medencéiről készített videó során felmerült a levegőpumpa elhelyezésének kérdése.Nála a vízszint alatt mélyen került felfüggesztésre,javasoltam neki hogy emelje mindenképpen a legmagasabb vízszint fölé,hiszen így áramszünet esetén ne adj isten "kiszívhatja a vizet".Ezt a kiszívást,illetve az ezzel kapcsolatos gondolataim taglalását itt folytatnám,mert igen sokak érdeklődésére tarthat számot-főleg hogy egyre többen úgy ismertek mint "a levegővel szűrő kolléga".
De kérem:hogy emelkedik fel a víz a levegőcsőben,hogyan tud a medence peremén átbukva a levegőcsőben kiszívódni onnan(tegyük hozzá több kedvezőtlen körülmény esetén)?Miért ajánlja a szakirodalom mindenhol a levegőpumpa magasabbra helyezésének kívánalmát,és miért népszerűek a levegőrendszerbe telepítendő kis visszacsapó szelepecskék?
Villámkísérletem körülményei:35cm magas vízoszlop,cseh emelő/frissen tisztított levegőbefúvó nyílásokkal/ 4/6-os levegőcső,és a teljes vízoszlop mélységébe letolt levegőbefúvó nyílás.Megjegyzendő hogy a medence szinte "csappig" van töltve,a peremtől 2 centire már ott a felszín.E kísérletet lefolytattam a cső végére tett vadonatúj kis ellenállású porlasztókővel,és csak magával a levegőcsővel is-az eredmény mindenhol azonos volt!
Mivel nálam a levegőrendszer teljesen gáztömörré van ragasztva,illetve a levegőpumpám is mindig optimálisan tiszta belül a visszacsapó szelepeknél is,így nálam ez soha nem fordulhatna elő igazság szerint-és meg sem tudtam csinálni hogy kijöjjön a víz..
De vajon mindenkinél így van ez?? Mi van ha néhol folyat a levegőrendszer némi levegőcskét,és mi történik ha a pumpa nem kellően karbantartott(érts a belső szelepek nem zárnak a por és egyéb szennyeződés miatt) ? Nos ekkor van baj-áramszünet esetén a hirtelen kialakuló nyomáshiány miatt az effektíve mélyre engedett cső(porlasztó,cseh emelő stb)nyilásain a víz hirtelen meg tud lódulni visszafelé-ez olyan gyors is lehet a csőben,hogy hiába éri el a vízszintet a felemelkedő víz,még továbblódul...és átbukik a medence peremén. :( Innentől már a gravitáció az úr,és nem is kell taglalnom tovább sajnos.
De nyugalom annyira nem nagy a gáz,hiszen mint említem is ez csak több kedvezőtlen konstelláció esetén lehet baj.Máris a legfontosabb:ha magasabban van a pumpa,ha megfelelően van beépítve visszacsapó szelep(nem gyári hibás mint amilyet már mutattam egy blogomban),és ha a pumpa levegő visszacsapó szelepkéi tökéletesen zárnak akkor ez soha nem fordulhat elő!Viszont azt gondolom csak jobb a békesség-ha a pumpát nem is tudjuk magasabbra helyezni,legalább egy dupla "U" alakra hajlított csővel akadályozzuk meg a víz pumpáig jutását.Tulajdonképpen még oda sem kell eljutnia azonban ha levegőrendszerünk bárhol ereszt-na T. kollégák ezért is ragasztok én;).
Soha ne kerüljön sor erre-ha viszont van kedvetek a kísérletet magatok is elvégezhetitek!;)

Több
3 éve 9 hónapja #175 Írta: Spongyafilter
Én szívesen olvasnék az L alakú szűrőkről is egy kimerítő jellemzést. :) Azok végülis hasonlítanak a cseh típusú átemelőre, azzal a különbséggel, hogy a levegő beáramlása nem olyan szimmetrikus és így kisebb a hatásfok. De ugyanúgy a légbeáramlási zóna alatt szívja be a vizet mindkettő, a nehezékes tömbösek, vagy a rodex viszont a légbeáramlás fölött is szívnak be vizet.

Több
3 éve 9 hónapja #176 Írta: Spongyafilter
Köszönöm a kimerítő válaszokat. Én jelenleg ilyen fekete talpas, nehezékes szűrőt használok a 25 literes garnélás akváriumomban és van rajta egy csőhosszabbítás is. Még régen, a 90'-es évek közepén volt egy 50 literes akváriumom, abban fehér rodex szivacsszűrő volt zöld, áttetsző műanyagházban, az alján egy áramlás hatására felemelkedő műanyaggyűrűvel. Meglepően jól működött, pár hetente ki kellett takarítani, mert annyira eltömődött, hogy leesett a gyűrű és elzárta a víz útját. Az egyetlen baj a néha elduguló porlasztókő volt és a ciklon légpumpa. Ez a szűrő évekig működött. Aztán sokáig nem volt akváriumom. Ez a mostani fekete tömb viszont nem tudom mennyire szűr, mert alig van rajta üledék, pár hónapja megvan már, de még ki sem takarítottam, porlasztókő nincs benne, így eltömődni sem tud, a levegőrések egy idő után biztos eltömődnek kocsonyával. Lehet, hogy a garnélák tartják ilyen tisztán a szivacsot és a csigák, mivel nincs zárt ház. A víz viszont itt is tiszta ránézésre, méréseket nem végeztem. Egyébként mi a baj az alján levő vasdarabbal? Ha nincs jól lezárva, akkor fém kerülhet a vízbe? Másik kérdésem az lenne, hogy némely gyártó kiemeli, hogy fenolmentes szivacsot használ. Ez akvarisztikai felhasználású termékeknél nem magától értetődő? Vagy ezek a márkanévre is kínai szivacsok fenolosak?

Több
3 éve 9 hónapja #177 Írta: halőrxxl
..folytatnálak Toist!
Ha megnézzük a "nehezékes" szűrőket,akkor azt látjuk hogy némelyiknél már alkalmaznak egy kis áttetsző cső toldalékot is-ennek a kis csövecskének nem csak esztétikai szerepe van,hanem egyfajta áramlásrendezőként,vagy szeparátorként is működik.Minél hosszabban vezetjük meg a kiáramló levegő útját és a magával ragadott vizet annál nagyobb lesz a vízszállítás és az áramlás ereje is.Nos ezek a "nehezékesek" ha úgy tetszik akkor már továbbléptek az általunk valaha kizárólagosan ismert és használt Rodex által gyártott sima szivacsszűrőkhöz képest.Ám nekem valahogy nem tetszik a talpukban lévő nagy vasdarab...még akkor sem,ha semmit nem csinál.
Egy másik gondolatom viszont a "régi szivacsosunk"-ról:baráti kis pofonegyszerű szűrő,létezik belőle dobozos,sőt több taggal megáldott is-hátránya a porlasztókő.A kő amely mindig eldugul,ami egyre silányabb minőséget és azonos gyártmányokat figyelembe véve is eltérő porlasztási képet mutatnak,és melyek savazással való tisztításra totális dugulással felelnek.Kérem földig hajolok a gyártók előtt de nem lehetne valami jobbat is gyártani? Pár hete vásároltam "kék köveket" egy tucatot,párat azonnal ki kellett dobnom,mert selejtesek voltak-a kis levegő bevezető csonk kijött az első érintésre! :( A "zöld kövek" morzsolódnak,mintha nem is vízbe szánták volna őket,a "fehér kövek" igen hajlamosak a dugulásra..mondjam még? Bosszúból / :D / fogok csinálni valami pofonegyszerű és soha meg nem semmisülő ingyenes porlasztót ami ráadásul örök garanciás is,és publikálom! ;)
Térjünk vissza a szivacsszűrőhöz:ivadékoknak első osztályú,egy időben minden medencémben ment "baktérium akkuként" funkcionálva.Legidősebb jelenleg is üzemelő szivacsom talán egyidős a kisebbik fiammal -6-7 éves-,és hiszem hogy körültekintő gondozás és tisztítás mellett még működik egy darabig.Lelke az,hogy időben kell a szivacsot tisztítani-ha túlzottan "elzsírosodik"akkor sokkal nehezebb is takarítani,és a benne kialakuló áramlás is erőteljesen visszaszorul.
Örömmel folytatom az "L alakú" szűrőkkel,ha igény mutatkozik néha hosszúra nyúló magyarázatomra-keresztem a levegős szűrés! ;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
3 éve 9 hónapja #178 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Pál!

Ez hit- és pénztárca kérdés is. Az akvakertész éra erősödése óta úgy látom egyre erősebb szűrőket javasolnak mindenhol (lassan már medence térfogat 10-szeresét óránként meghaladókat), a régi iskola szerint 4-5-szörös szűrés keveset koszoló halaknál (pl neonok) elég, én ezt még így gondolom, ezen számokkal sem volt még kevés a szűrésem, ha nem telepítettem túl az akváriumot.
Márkában sokan sok márkára teszik le a voksukat, nem foglalnék állást ez ügyben :)
100l-eshez, ha olcsót szeretnél, használt külső szűrőt próbálnék elsősorban venni ezek közül:
tetratec ex 600, 700
eheim 2213, 2215
atman cf 600 (esetleg 800)
hydor prime 20
jbl cristalprofi 701
Az olcsóság általában kizárja az új és vállalható minőségű szűrő vásárlását, persze az "olcsó" elég szubjektív kifejezés :)

Spongyafilter!

Nem tudom pontosan mit értesz "L alakú szűrő" alatt. Levegővel működő cseh átemelőre gondolsz? A nehezékes szivacsok a hagyományos szivacsszűrőhöz képest nagyjából annyiban különböznek, hogy nem az akvárium üvegére rögzítik őket, hanem megállnak az aljzaton. A víz áramlás minden esetben a szivacs külső része felől a belső rész felé áramlik, ahol a buborékok felfelé kihajtják a szűrt vizet, tehát az elv azonos. A felszálló buborékok irányában az eltérés igazából az áramlást irányára van hatással, a "vízbeszívást" nem zavarhatja.

Több
3 éve 9 hónapja #179 Írta: Spongyafilter
Sziasztok!
A szivacsszűrőkről lenne egy kérdésem, elnézést, ha már korábban is volt szó róla. Szóval van valakinek tapasztalata, hogy az L alakú szűrők szívnak jobban, vagy ezek a nehezékes szivacsok, amik az utóbbi időben jöttek divatba, főleg távol-keletiek. Az L alakúnál a beszívási zóna és a léghíd nem egy helyen van és felmerült bennem, hogy esetleg a felszálló buborékok zavarhatják a vízbeszívást ezeknél a nehezékes tömböknél.

Több
3 éve 9 hónapja #180 Írta: Pál
Pál válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!
Most tervezek venni egy 100l-es aksit.
Milyen olcsó,de külső szűrőt vegyek?
Neonhalak lesznek benne, ha ez segít.
Előre is köszi!:)

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.262 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések