20 november 2017

Az akvárium szûrése

Több
3 éve 9 hónapja #181 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
..vagy esetleg olyan jó kondiban vannak hogy nem okoz gondot nekik a sodrás,sőt mi több még élvezik is? ;)
Ha csak lebegnének egy helyben,apatikusan csak néha rebbentve az úszóikat akkor aggódhatnál..de véleményem szerint így nem.Ha esznek,nem mutatnak semmiféle kóros tünetet akkor ne féltsd őket-tudod a hazai vad guppi populáció is sok helyütt él patakokban,és nem mondhatni hogy meghatja őket egy kis folyásirányban való úszás. :)
Tápláld őket igényeiknek megfelelően,és üzenem neked:olyan ez mint a biciklizés-25 év után sem feledhetted el!Ha esetleg később kevésnek véled a szűrést,még mindig növelheted,de feltételezem hogy rutinodnál fogva nem népesítetted túl a medencét,és nem is etetsz túlzottan.Sok sikert kívánok neked,kisfiadhoz pedig gratulálok...
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Skalar

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja #182 Írta: Skalar
Skalar válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok! A kisfiam kedvéért 25 év után most újra tanulom az akvarisztikát, technikailag mindenképpen. 1 hete beállított 160 l-es akvárium, Eheim Aquaball 180-as szűrővel üzemel. Eddig halak nélkül ment, ma viszont kerültek bele guppik. Próbálom állítani a sodrását, hogy jó legyen, már-már feladtam, mire olyan helyzetben hagytam, hogy a halak úsznak a sodrás felé, szemben az árral és nem akarnak eljönni onnan. Megtaláltam a jó szöget vagy ez így nem jó? Egy nap eltelt de még mindig ott érzik jól magukat. Vagy éppen azért vannak ott mert nincs máshol elég oxigén?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja #183 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Na ez a része nem lesz egyszerű. illetve nyárra tervezem az átalakítást. már csak azért is mert ekkor indítom újra az akváriumot, így lesz idő rá. Szép PVC kanyarok 16mm.es átmérőben, Vinilflix-el atomra be lehet ragasztani, ezt már láttam a készítés során. A csapokat is szeretném cserélni a 16mm-es csőnek megfelelően. Az árfüggvénye lesz, hogy milyenre. Sajna a helyi gazdaboltokban értékelhető csapokat nem lehet kapni, csak fémből. Egyenlőre kitaláltam egy metódust amivel kiválthatom az egyik csapot a rendszerből.
Illetve szerintem nem lesz kevés a víz, mivel ugyanúgy van kitalálva a ki és a bevezetése is a szűrőnek, másrészt, ha ebből lenne probléma a leszabályozás a szivattyún még mindig működik, így azt is igénybe tudom venni. na meg ugye ott van a csap is rajta. Aztán meglátjuk, egyenlőre a csapot szedem ki belőle, a jövőhéten.
Köszönöm, a segítséget, amint időm engedi átnézem az említett fogalmakat, egyenleteket, mert ebben tényleg hiányosságaim vannak.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
3 éve 9 hónapja #184 Írta: halőrxxl
Szakma!!!!Isteni kérdés-nem válaszolok neked,csak irányszavakat mondok nagy hirtelenjében,ok?Kérlek ha tényleg mélyen érdekel a téma ezekre keresőzz rá:kontinuitási törvény,Bernoulli egyenlet,esetleg még az idomok veszteségi tényezője.Gigantikusan látványos egyenleteket fogsz kapni,sőt olyan szöveget is melynek olvastán én egykor kínomban hangosan felnevettem...
De maradjunk a medencéink közelében,és egyszerűsítsünk:egyértelműen igen a kérdésedre adandó válasz!Még szuper sima furatú csövekben is van csősúrlódás,ez magyarázza azt hogy sík terepen is esik a nyomás..a klf. idomok nagyon befolyásolják a nyomást és a hozamot,mert hatalmas turbulenciákat keltenek az áramló folyadékokban.Aztán itt a kedvencem a szűkítő-ez a "legkeményebb" mondhatni,hiszen legelső címszavamban szereplő törvény kimondja hogy...Itt már csak érdekességképpen említem meg a Venturi elvet,talán ennek is nézz utána és érteni fogod a belső szűrők levegőbeszívásának elvét;).
Jocókám már csak egy kérdésem maradt feléd:saját csővezetékedben ugye minden kedvezőtlent megtaláltál?Sajnálom...
Még valami:ha a szűrőanyag nem enged majd át elegendő folyadékot akkor megsemmisül a szivattyúd is-szárazonfutás ellen nem védett,valahogyan át kellene konstruálnod a szűrődet.

Több
3 éve 9 hónapja #185 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok.
Pár napja működik nálunk egy DIY külsőszűrő amit egy Eheim compact 1000-es pumpa hajt.
A pumpa csonkjának a belső átmérője 13mm, 3 csapot használunk hozzá, amik 1/2" a szűkítők a csapokhoz 8mm belsőátmérőjűek. A szűrőcsövek pedig 3/4". A kanyarok amik a szűrőhöz kapcsolódnak is 1/2" és elég kis helyen fordítanak 90fokot, kb 4vagy5 cm. Teát nem szép ívesek.

A problémám, hogy az eddig oly nagy teljesítményű szivattyú egy kicsit lagymatag lett feltöltés után.Szerintetek mennyire foghatja vissza a teljesítményt a csapok 8 mm-es szűkítője meg a kanyarok?

Maga a szűrőház egy 22 l térfogató PVC cső majdnem csurig töltve szűrőanyaggal. A szűrőanyagnak 19 liternyi helye van. Alulról: gégecső, szivacs, aztán 7 liter biotöltet. Legfelül pedig a pumpa.

Több
3 éve 9 hónapja #186 Írta: halőrxxl
Köszönöm szépen hogy megtiszteltél annyira a bizalmaddal hogy még próbát is tettél!Erről van szó-néha még kezdők is adhatnak igencsak megfontolandó ötleteket,mi kicsit tapasztaltabbak pedig ne röstelljük ha próbálkozni kell.
Amit a cseh emelődről írsz az nekem nagyon a szívem mélyére hatol...tudod jól hogy keresztem ez a módszer! :) Tiszta szívemből gratulálok!Erről van szó-ha még vissza is kellett venned a levegőből,mert ahogy írod sok volt az áramlás,NA AKKOR DOLGOZTÁL JÓL!! Nálam pontosan ez a szitu:az oldalmattenen keresztül dolgozó cseh emelők levegőjét már annyira levettem,hogy szinte csak csorgatják a vizet,a halak mégis bombasztikusan érzik magukat,a víz fenomenális!Pedig én aztán mérek kőkeményen...szóval ennyit az áramlási sebességről.;)
Mostanság számos guppival is megosztom medencéimet,és sajnos azt vettem észre hogy szegénykéknek sok az a felszíni áramlás amit harcsáim olyannyira élveznek.Ezért neked is,és más cseh emelőt használó kollégának is melegen ajánlom a blogban látható áramlásrendező használatát-segítségével valamennyire barátibb a helyzet,de még mindig elégedetlen vagyok! Ez arra sarkall(milyen érdekes paronima) engem hogy ismét felpörgessem a szoftveremet e témában-az eredmény majd a bloghoz fűzött újabb update-ben lesz látható!Cél:lassabb mozgású,és a vízfelszínről is táplálkozó halak életének megkönnyítése a felszíni áramlás mérséklésével,sőt..a legjobb lenne ha a felszín alig mozdulna.Meglátjuk..most ötletek és kísérletek következnek.:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Több
3 éve 9 hónapja #187 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Reggel elolvastam amit írtál,és egész nap nem hagyott nyugodni a gondolat,hogy mi van ha tényleg többet ártottam mint használtam.:S
Ezért aztán szakítva a 100 éves :) hagyománnyal,kiiktattam az időzítő kapcsolókat...
Mivel megvan az új állvány amin csináltam 3 cseh emelős szűrést,2 sarok mattent,meg egy tömb szivacsost,úgy döntöttem had menjen:) Az emelőket egyébként 16-os és 24.3-as szürke csőből csináltam (az volt kéznél)Mikor beüzemeltem nagyon megtetszett,még gyengébbre is kellett állítsam,mert iszonyat erővel nyomta a vizet:) Már csak néhány bujkálót,meg kis növényt teszek bele és jön néhány trilineatus a lazacok alá...
Üdv:Takker

Több
3 éve 9 hónapja #188 Írta: halőrxxl
Takker már értelek-de mondok még valamit:a halak bármely akváriumban meglelik azt a helyet ahol "elfeküdhetnek",nekünk csak az a dolgunk hogy elősegítsük ezt növényzettel,bújókákkal,vagy olyan felületekkel ahol nincs zavaró áramlás és éjszakai halmozgás.Semmilyen halnál nem érzem indokoltnak az akkora áramlást mely elfújja őket..ott már más a gond,ha mégis ennyire intenzív sodrásban keresed a megoldást.
Nézzük a mikroszkóp dolgát:egészen biztos hogy fogsz élő baktériumokat találni..kérdés hogy erre alkalmas-e a mikroszkópod,illetve hogy meg fogod-e tudni különböztetni az aerob,és anaerob kultúrákat?Meglátásom szerint utána kell járni annak is hogy melyik fajnak mi a szerepe a nitrogénkörforgásban,hogy megítélhesd a dolgokat!
Halak nyugodtabb pihenése?Nem-épp ellenkezőleg sajnos!Gondold el hogy leálláskor csökkenni fog az oxigénszint is,ráadásul még a növényzet is szipkázza éjjelenként-a halak ezt érzékelik,szaporább légzéssel igyekeznek megszabadulni a "fáradt gőztől".ez még mindig nem elég-mire képletesen szólva végre elpilledhetnének,újból jön a nagy flow,ők meg kénytelenek újabb pihenőhelyet lelni a koromsötétben.Vagy csak lézengenek ekkor már..ki tudhatja.
Technika kímélése?Van olyan motorsom ami 16 éve megy,csak tisztításkor áll meg,és etetésekkor állítom le 5 percre..levegőpumpám-ami most van a rendszerben-éppen két éve nyomja folyamatosan.Egyedül a fűtőkkel "játszok"-kísérleti/tapasztalati úton egy időzítővel szeretném az egészet vezérelni úgy,hogy éjjelenként essen a hőmérséklet 2 fokot,aztán kb délelőtt 9-re érje el az optimumot.Ezzel is halaim edzettségét,vitalitását kívánnám javítani-és nem azt jelenti hogy az éjszakai hőmérséklet kívül esne azon a tartományon amit endemikus élőhelyükön is megélhetnek.
Mindezek mellett fontosnak gondolnám elmondani hogy ezek csak az én meglátásaim-mivel rég halazol,és ezt a gyakorlatot követed még az sem kizárt hogy én tévedek valamiben...Másrészt a baktériumok viszonylag gyorsan képesek újból felszaporodni,még az is lehet hogy az oxigénszint olyannyira nem is csökken le,és ők csak afféle "stand by" állásba kerülnek.Azért a halak komfortérzetének tekintetében gondolkodj el a felvázoltakon kérlek....
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: S.Péter, Takker

Több
3 éve 9 hónapja #189 Írta: Takker
Sziasztok.
Nos prózai oka van,annak,hogy a szűrést leállítom,mert így addig nincs áramlás,és a halak nyugodtabban pihennek,valamint a technika élettartama is meghosszabbodik.Tudom ez így elsőre hülyén hangzik,de én hiszek benne és ez a fő.Valszeg addig,míg majd mikroszkóp alatt megnézem,hogy azok a bacik tényleg halottak mikor leáll a levegő,vagy csak annak hisszük őket.;)

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #190 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Sziasztok!

200 literes pontylazacos aksiba tervezek szűrést. A következő alternatívákon gondolkodom:
- sarok/oldalmatten kb 1000 l/óra teljesítményű power head-del
- saját gyártmányú nyitott rendszerű külső szűrő 400-as KGPVC csőből
- régi barát által felajánlott gyári külső szűrő

84 literes aksimban sarokmattent használok, nincs gond vele, csak a mulmot nem szedi össze.
A gyári külső szűrő kellemesen kompakt megoldás lenne, nem tudom, biológiai szűrésben elegendő -e?
A barkács külsővel -félek - uszodát csinálok a lakásból.

Tudtok ajánlani más alternatívát? Esetleg érvet valamelyik lehetőség mellett?

Más kérdés: Miért jó, ha kombináljuk a szűrő közegeket? A sima szivacs is elvégzi a biológiai szűrést, ha összerakom perlon vattával rendben lesz a fizikai szűrés is, nem? Vagy a különféle kerámia hengerek, lyukacsos kőzetek, krumplis zsákok csak a kis helyen nagy szűrőfelület biztosítására jók?

Köszönettel:

Mikes
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: mikes.

Több
3 éve 9 hónapja #191 Írta: halőrxxl
Szabályozza a baktériumkultúrák nagyságát..nehogy már jól érezzék magukat! B) Én is kíváncsi vagyok a válaszra!

Több
3 éve 9 hónapja #192 Írta: csubi1980
csubi1980 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése
Amúgy miért állítod le 2 órára a szűrést minden nap?

Több
3 éve 9 hónapja #193 Írta: halőrxxl
:) Szóval másfelé is nézelődtél...egyáltalán nem baj,azért tettem nyilvánossá ezeket!;)
Nem-telepítési kísérleteket tettem csak,ráadásul magasabb hőmérsékleten nem figyeltem meg kokonokat sem,viszont a krumpliszelet csodás dolog.Anno egy másik topicban beszélgettünk erről,ide viszont az kívánkozik,hogy a tubikkal kapcsolatosan kijelentsem:hiába a halálra szűrt víz,ha kevés az oxigén,vagy magasabb a hőmérséklet,akkor bizony nagyobb odafigyelést igényelnek.
Takker a magamfajta coryfannál az lenne a természetes ha még ettől is jóval több tubi állna állandóan készleten...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Több
3 éve 9 hónapja #194 Írta: Takker
Sziasztok.
Szerintem sem kell annyira aggódni,mert bár páran biztos megköveznek érte,de én minden éjjel 2 órára leállítom a szűrést.Évek óta megy így akváriumom,és semmi gond nem volt vele sohasem.
Gábor,klasz képek,irigykedtem,azért a rengeteg tubiért.:) Tenyésztened is sikerült?,legalábbis az egyik kép mintha ezt sugallná...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: saluosi, csubi1980

Több
3 éve 9 hónapja #195 Írta: halőrxxl
Nem-sose mosd ki csapvízben a szivacsokat!Ez alól egy kivétel van:ha azt a szűrőt huzamosabb időn keresztül tárolni szeretnéd,abban az esetben bármivel moshatod.

Több
3 éve 9 hónapja #196 Írta: csubi1980
A szűrő kimosását gondolom akváriumi vízzel vagy állott vízzel gondoltad, vagy ebben az esetben tök mindegy mehet csap vízzel is majd?

Több
3 éve 9 hónapja #197 Írta: csubi1980
Látom arrafelé is volt pár áramszünet tavaly, oké megnyugtattál, remélem nem lesz semmi gond.

Ui.: nagyon jók a képek :)

Több
3 éve 9 hónapja #198 Írta: halőrxxl
A halaidnak az ég világos semmi baja nem lesz,ha megfelelő kondícióban,és megfelelő körülmények között vannak...kérlek tekintsd meg a következő saját fotómat ha biztatás kell:
plus.google.com/photos/11643316274994437...16433162749944378009
A szűrőt akár már most is kimoshatod,és visszateheted az akvárimba-nem az összes fog lenullázódni,ne idegelj-kell majd egy kis idő,de problémamentesen túlesel rajta!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: csubi1980

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #199 Írta: csubi1980
Az a helyzet, hogy 4 órás lesz az áramszünet és nem is leszek otthon, 8-12 óra között lesz és én melózni fogok. 7kor indulok el otthonról és 16:00 ra érek kb haza, akkor inkább rakjam be egy vedér állott vízbe a szűrőt vagy mi? Gyakorlatilag ha jó értem az összes bacim el fog pusztulni :(, mi lesz így a halakkal elpusztulnak, megint 3-4 hét mire lesz értelmes bacikultúrám?
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: csubi1980.

Több
3 éve 9 hónapja #200 Írta: halőrxxl
Hagyd benn-amikor áramszünet kezdődik kapcsold ki,aztán attól függően hogy mennyi ideig tartott vagy visszaindíthatod,vagy nem.Azért gondolnám kikapcsolni,mert ha eltelik pár óra és te elfeleded a dolgot az az áramszünet végén visszanyomja a halott kultúrákat a medencébe.Ha hosszú az áramszünet akkor indulás előtt ki kellene mosni szvzs..
Ui.:fél óra után még általában nincs gáz ha jó kondiban van a kultúra.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.256 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 1 napja 1 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 5 napja