22 november 2017

Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?

Több
4 éve 9 hónapja #121 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Semmi gáz,a tervezés szakaszában bármire "vevő" vagyok-és szeretnék segíteni majdan.Privátban említett kollégádat is szívesen olvasnám,hiszen szakmájából kifolyóan Szotyikával gondozásuk alá vehetnék a fa mint alapanyag felhasználásával készülő állványokat.Rendkívül hasznos lenne az ő véleménye is!
Egyébként a túlméretezéssel kapcsolatosan:mindig az a jó ami a terhet tartósan is megbírja,és még a szemnek is kellemes...ez egy állvány lesz,ami nem két percre készül,értem én!:)Próbálnék viszont a hobbikasszáddal takarékoskodni,de ne tarts attól hogy bármi is marad-majd elköltöd szivattyúra,meg egyéb technikára;).Végül is barkácsolni jó...
Várjuk a rajzaidat,és itt jegyzem meg:gyönyörűen rajzolsz,szakmai szemmel is követhető!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 9 hónapja #122 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
kicsit elhavazódtam más dolgokkal is [sajnos], de még rajzolom tovább:) több dolog is változott, lesz majd új kép is, meg reagálok a fentiekre is, de előbb lásd majd az új elképzelést.

csak egy reakció: lehet, hogy túlméretezek sokmindent, de mint írtam, halvány gőzöm nincs ezeknek a méretezéséről - ráadásul a biztonság mindenek felett.

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 9 hónapja #123 Írta: halőrxxl
Vártam hogy módosítasz-e még valamin..de úgy néz ki ez a végleges verzió-kivéve a "mélységét"..az még a rajzhoz képest módosul.
Sőt..mire végigolvasol minket sok minden!Előrebocsátom,hogy Mátéfival egyetértésben én sem dupláznám a felső keretet.Ám nagyszerű ötletet kaptál attól a társadtól akivel erről már beszéltetek-a hossztartók duplázása járatos megoldás az iparban,de nem egészen így!:)Ha egy gigantikusan erős felső polcot szeretnél-amire ráállok neked a vén Ladámmal is behajlás nélkül-akkor a két keret közé nem egy állított helyzetű újabb szelvénydarabot,hanem egy beszakaszolt lemezt kell tenned a teljes felületen.A lemez mérete ebben az esetben megegyezik a két kereted közötti rés magasságával-hosszával/Ugye érted-ha nem bátran szólj,kivesézzük!/Miután eképpen egyesült a két keret tekinthető egy érdekes kivitelű "I" gerendának...megjegyzem hogy erre a terhelésre abszolút nem kell ez a megoldás-nevetségesen "iparivá",ugyanakkor gazdaságtallaná teszi.
Vegyük akkor azt a példát amit chaten ecseteltem neked-de erre sem lesz szükséged szvsz:csomólemezek a felső keret,és a lábak közé beszakaszolva./Szakaszolás:nem folytatólagos varrat,hanem rövid szakaszokkal megvalósított hegesztés.Úgy képzeld el hogy pl.100mm hosszanként van egy 30mm-es varrat./Itt már ugye csak egyetlen keretről beszélünk,a csomólemez mérete pedig bele is fér a te általad alkotott méretekbe-ez esetben 92x300 Lv4.Ha ettől erősebb alátámasztást szeretnél a csomólemez szabadon maradó élét is merevíted egy laposvassal....de mondom elmegyünk már a hídszerkezetek felé,neked ez sem kell!:)
Amit viszont javasolnék,ha már van anyag....a felső keret valóban három hossztartóból álljon ahogy Mátéfi is említi!Az elülső helyzete fix,a második külső éle egyezzen az akvárium szélével-de itt egy pillantásra álljunk is meg!Ide ha gondolod egy laposvasból/4X40mm/hosszanti fület rakatsz rá teljes hosszban-ez fogja alátámasztani a szűrőakváriumod akvárium felőli oldalát.A hátsó hossztartó ugye a megfelelő szélességi méret adta helyre kerül,ezzel kész is a felső kereted amin majd az akvárium/szűrőakvárium foglal helyet.
Haladjunk most kissé lefelé ha van kedved követni....Lábak.Ember..minek ekkora dimenzió,sok a kidobnivaló cash?:D Bátran alkalmazz 40x40x4-es szögvasat a lábakhoz,sőt az alsó összekötőkhöz is vadul megfelel!Ha már beszerezted ezt az anyagot kérlek két darab megfelelő méretűt illessz be a felső keretbe is-létraváz immár!-ezzel elősegítve az akváriumod fenéklapjának még jobb teherelosztását is.Persze ha extrém földrengésállóra szeretnéd,akkor a lábak,a keret,és az alső merevítők találkozásához is betehetsz kis csomólemezeket-ezek hivatottak az oldalirányú dőlés "megfogására".De minek...
Látom a közbenső polclapnak beterveztél amúgy is egy kis konzolt-nos ebből az anyagból azok is elkészülhetnek.Ha később mégis akvárium kerülne erre a polcra,akkor is egyszerű dolgod lesz-ezt majd akkor!;)Elérkezvén a talajszintre,még nem végeztünk...szintező lábakat javaslok!
A vasszerkezet kész is volna...echte massives!
Még beszélhetünk róla,de sajnálom hogy a mester által beillesztett hollandiai és német nagykerekből származó képek is a technikai malőr martalékává látszanak válni e topicban...Talán megtenné hogy saját albumába illeszti,és megszemlélhetjük ott!Láthatnád hogy bizony semmiféle komolyabb alátétezés nincs,sőt néhol mintegy konzolokon nyugszanak a medencék-és bőséggel bírják!Mondom mindezt az akváriumod alá szánt 38mm vastag-talán konyhai munkapult?-alátétről...te,ez borzalom amit ráköltesz majd-van erre szükség/és miért?Folytassuk még ezt a témát is itt e honlapon-néha már kicsikét mintha elszállna a méretezés!
Sőt..még van mondanivalóm magával az akváriummal kapcsolatban is-meg az alatta lévő kiegyenlítő alátéttel is.
Öröm hogy a te példádból kiindulva megint érdemi dolgokról-tervekről beszélhetünk..de bedobok egy témát neked:fából nem szeretnéd az egészet?:)
Visszatérünk az ajtólapok felszerelésére is...nem nagy kunszt,én egy kicsikét más elgondolást mondok majd neked!

Több
4 éve 9 hónapja #124 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
szegecselni bármilyen ajtó pántot lehet
csak pontosan kikel mérni az ajtót , és bele kell kalkulálni a pánt méreteit is.

Tommy

Több
4 éve 9 hónapja #125 Írta: nebula
najó, de hova szegecseljek és mit ?:)

Nedőzz!

Több
4 éve 9 hónapja #126 Írta: szotyika

Tommy

Több
4 éve 9 hónapja #127 Írta: szotyika
pop szegecsel simán megoldható, illetve önmetsző csavarral

Tommy

Több
4 éve 9 hónapja #128 Írta: nebula
még egy érdekes kérdés: hogy a bánatba' lehet erre ajtót tenni... milyen pántolással, hova rögzítve? egyelőre tegnap este óta ezen filózom, de nincs ötletem.

Nedőzz!

Több
4 éve 9 hónapja #129 Írta: nebula
én fogom összerakni, illetve egy akvarista társsal közösen, meg a szomszédot is bevonjuk, elvileg :)

köszönöm a hozzászólásokat!

Nedőzz!

Több
4 éve 9 hónapja #130 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Szerintem semennyire. Nekem van egy méretben és súlyban hasonló akváriumom szintén 40x40x3 zártszelvényből. Nincs dupla merevítése a felső részen és nem hajlik be egyáltalán.

Véleményem szerint akkor tapasztalnál nagyon kevés behajlást, ha az egész súly az állvány közepének két pontjára összpontosulna. Mivel a kb. 300 kg az egész felületen egyenlően fog eloszlani, így a behajlástól sem kell tartanod.

Tudod mit? Ha te magad építed meg, akkor elsőre hagyd ki a dupla merevítést felülről és hegesztés után teszteld a teherbírását 500 kg-al. Ha behajlik középen, akkor még mindig behegesztheted a merevítést. De nem fog behajlani. Főleg teljes felületű felfekvésnél nem. Esetleg középen összekötheted egy keresztmerevítővel a hosszú elemeket.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: nebula

Több
4 éve 9 hónapja #131 Írta: nebula
a kérdés csak az, mennyire fog úgy behajlani a zártszelvény középen. a lehetőség szerint minimálisra szeretném ezt csökkenteni, hogy a később elöregedő polifoam vagy nikecell se okozzon gondot.

Nedőzz!

Több
4 éve 9 hónapja #132 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Szerintem tegyél be egy plusz kereszt merevítőt az akvárium hátsó síkjában is. Én úgy ítélem meg, hogy a felső részén nem szükséges a dupla szerkezet amennyiben a keretet alulról támasztják meg a lábak. Durván kb. 300 kg lesz az összsúlya. Ez nem olyan nagy súly egy 1000 mm fesztávon a 40x40x3 mm-es szelvénynek. De ha van anyag és az a kis plusz költség nem számít, akkor meg miért ne.

Több
4 éve 9 hónapja #133 Írta: nebula
ennyi? ennél sokkal több kritikára számítottam :)
meg lehet azt így mondani, hogy mennyi lesz a belógása középen a szerkezetnek - és ezzel a medence mennyit görbülne, ha nem lenne polifoam?

most jövök rá egyébként, hogy jó nagy állatságot rajzoltam - a medence mögött ott lesz a szűrő is, amit a másik topicban szedtünk darabokra, tehát az állvány mélysége 60cm lesz. azaz a nagy akvárium hátsó lapja alatt nem lesz zártszelvény.
ez változtat valamin? okoz valami gondot? ha igen, akkor elég csak simán oda is betenni egy ugyanilyen kereszt-szerkezetet, mint ami elől és hátul van?

Nedőzz!

Több
4 éve 9 hónapja #134 Írta: szotyika
ja megint mellé olvastam :) persze hogy zárt szelvény, a lényeg hogy a 40 mm x 40 mm x 3 mm-s zártszelvény nevetve elbírja , főleg úgy ahogy a rajzodon van.

Tommy

Több
4 éve 9 hónapja #135 Írta: szotyika
magát a keretet azt zártszelvényből vagy fenyőből szeretnéd megoldani ?

Tommy

Több
4 éve 9 hónapja #136 Írta: nebula
már a szűrő terveit illetően is rettentő hálás vagyok mindenkinek a segítségéért, de tovább borzolnám a kedélyeket.

előrebocsájtom, a leghalványabb gőzöm nincs a zártszelvény teherbírásáról és a hasonló szerkezetek méretezéséről-tervezéséről, viszont gábor ragaszkodott hozzá, hogy itt kérdezzek :)

100x45-ös, 225 liter bruttó medence bútorát tervezem, ami ráadásul fenyőbútorok közé fog kerülni [az egész szobában nincs más], úgyhogy bútorlap szóba sem jöhet.
ráadásul úgy kellene megoldani - hogy valami előnyt is fel tudjak mutatni :) - hogy középen nem lehet se lába, se függőleges lap.

ennek nyomán rajzoltam valamit, ahogy elképzelem, aztán kérek mindenkit, akinek van hozzá affinitása illetve tudása, hogy jó alaposan kommentelje meg, minden létező problémát, hibát vesézzünk ki.
egyáltalán, az is derüljön ki, ha ez így totál hülyeség és megoldhatatlan.

ha valakinek van a gépén sketchup [leánykori nevén google sketchup], akkor a 3d modelt is szívesen odaadom, ott körüljárható, jobban megnézhető, hátha így nem elég egyértelmű.

tehát:
40x40x4-es zártszelvény szerkezet, 18mm fenyőlemezekkel burkolva. az állvány tetejére 38mm konyhai munkalap kerül, erre pedig 2cm nikecell vagy polifoam.
emiatt a burkolat kívül magasabb, hogy eltakarja ezt, valamint a medence alját. ez a magasítás lefele folytatódik fixen úgy, hogy összesen 20cm fix keret van felül, emögé el lehet dugni merevítést meg egyéb rácsozatot. alatta viszont egy kétajtós, két polcos normál szekrénynek kéne lenni.

a rajzok:

medencével együtt így nézne ki.

medence nélkül a felső keret jól látszik.

alulról benézve látszik a merevítés, amit felül gondoltam.

a keret első lapját itt elrejtettem, hogy látszódjon a munkalap és a merevítés rendesen.

bárkinek kérdése van, kérdezzen bátran, igyekszem mindent leírni az elképzelésekről.
és előre is köszönöm.

Nedőzz!

Több
4 éve 9 hónapja - 4 éve 9 hónapja #137 Írta: szotyika
Gáborom ugynéz ki hogy ma befejeztem az egyik aki sorozatot amiröl már voltak tervek :)

Tommy
Mellékletek:
Utolsó szerkesztés: 4 éve 9 hónapja Írta: Pasa.

Több
4 éve 11 hónapja #138 Írta: halőrxxl
Toisthoz csatlakoznék...ronda lenne ha a középső láb kiállna a síkból,előre-hátra!Inkább azt válaszd hogy a középső lábakat beépíted,a két szélső oldali is menjen mellé..ha így gondolod.:)Viszont nem értem én sem a helytakarékosságot,hiszen így éppen olyan széles lesz az állványod mintha beleépíted;).A kiálló lábak nem igen esztétikusak ám ebből az anyagból-talán próbát tehetnél 40x40x4,de még inkább 50x50x5mm-es szögvassal a két oldalsó lábpár tekintetében...ezek segítségével megnyered a lehetőséget hogy "beletolhasd" az akváriumokat...én ezért szeretem alkalmazni!,)
Még egyszer ajánlom figyelmedbe a szükséges hézagok tartását a medencék és a lábak között..hidd el inkább legyen két centi üresen,minthogy ne férjen be egy medence-na az az igazi gáz!:(
Bőséggel ráérsz a tervezgetésre-én partnered leszek a dolgok megbeszélésében!Az időnk szinte korlátlan...jó tervezgetést neked a hideg hónapokban!
Ui.:még valami-a rajzokat akár progi segítségével is elkészítheted,de kérlek a méretvonalak elhelyezésére ügyelj-így valóban mindenki érteni fog minket,már aki valaha "megette" a szakrajz könyvet!;)

Több
4 éve 11 hónapja #139 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Atis84: köszönöm a korrekciót (már értem Gábor derülésének okát :) - kellett nekem fáradtan eltérő skálában számolni ) és elnézést, hogy nem jelentkeztem eddig! Lentebbi terved kapcsán 40*40*4 vagy 40*50*3-as zártszelvény a lábakhoz, a polcokhoz szintén 40*40*4-es, a felső 2 polchoz illetve a keresztemerevítőkhöz esetleg lehet kisebből, de ugyanebből az anyagból bombabiztos lesz - tanácsadóm tapasztalatai szerint :).
A középső lábat én biztosan síkba raknám, a terheléselosztás és esztétika miatt, a megspórolható vasanyag maximum párszáz Ft, amiatt szerintem nem érdemes köré rakni - ettől függetlenül a terhelést gondolom ugyanúgy bírná. A ráhagyásban Gáborral egy véleményen vagyunk, plusz nekem még a körérakott lábbal sem teljesen áll össze, de ez lehet azért van, mert nagyon kis felbontású az ábrád... Ha a 201 centiből csak középen hiányzik 4 centi (mondjuk 2-2 jobbra és balra), hogy rakod be egyáltalán a 100 hosszú akváriumot? Köréépíteni elég melós lenne :D Szóval egy szó mint száz, dobj egy új rajzot, ha tudsz, hátha már mindenki egyetért, csak nem látjuk megunk előtt! :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 11 hónapja #140 Írta: Atis84
Atis84 válaszolt Válasz: Akvárium állványok készítése ki hogyan csinálja?
Sziasztok!

Először is elnézéseteket kérem a késedelmes válaszomért és meg szeretném köszönni a segítő válaszokat, tanácsokat!

toist: Először is ahogy Te számoltál az nem teljesen jó, mert ha a tartó lábak be lennének építve az állvány síkjába, akkor a következőképpen jönne ki, ha a teljes 201 cm-es hossz, ha 40x40-es zártszelvényből készülne: 201 cm - 3x40 mm (12 cm)=189 cm és nem 199,8 cm, mivel a 40x40-es zártszelvény, 40 mm=4 cm és nem 4 mm.

Nekem nem igazán az esztétika számítana, hanem a praktikusság, így arra gondoltam, hogy a középső lábak kívülről lennének a hosszanti merevítőkhöz hegesztve, valamint a végén lévő lábak ugyanígy a keresztmerevítőkhöz vagy inkább a hosszanti merevítők végeihez, így helyet és vasanyagot lehet megspórolni (ha nem is túl sokat), és így a 201 cm-t elégnek tartanám.

A polcok közötti belmagasság meg azért lenne ennyi, mert a vasra csak polifoam csíkokat terveztem tenni, mert az elég lenne és megspórolom a bútorlapokat is.

halőrxxl: Ennek elkészültét követően terjeszkedni nem tervezem, de még az is lehet, hogy az nem így lesz! ;) Köszönöm ajánlásod akkor szerintem a kisebb kompresszort veszem meg majd és ha egyszer majd nekiállok az állvány elkészítésének, akkor a külső részeket 40x40-es zártszelvényből, míg a belső részeket (keresztmerevítőket) 40x20-as zártszelvényből készítem el.

Ja és amennyiben, majd egyszer sikerrel nekiállok az állvány elkészítésnek, jelezni fogom és képeket is prezentálok, bár ez csak jövő tavasszal/nyáron lesz valószínűleg!

Addig is szívesen várom tanácsaitokat! :)

Üdvözlettel: Atilla
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.354 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 4 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 4 órája