17 december 2017

Díszhalak etetése

Több
3 éve 9 hónapja #121 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Szia itt is! :)
Pár hónapja én a banánférgekkel voltam hasonlóan-na azóta mindig megtartok egy tenyészetet biztonsági tartaléknak..A papucsokat simán tudod indítani bármilyen tavi vízzel is,de extrémebb esetben akváriumból vett víz jó indítónak!;)
Ha majd erre jársz szólj:banán és Walter féreg rendelkezésedre áll,sajnos grindáljaim valamiért megint gyengélkednek..már a fennmaradásért küzdök!Említetted hogy jársz mindenfelé,igen hálás lennék ha valahonnan valami extra erős grindál törzset tudnál szerezni nekem is egy picikét..egyszerűen élek-halok értük,hát még a halaim!
Egy régebbi kép hogy még jobban feltüzeljelek:

T.:Gábor
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja #122 Írta: djguard
djguard válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Szervusztok! Vadonat új vagyok ebben a topikban (is). Gábor! Tavaly január február magasságában törpe gurámit szaporítottam, kezdetben sikerrel.Akkoriban kezdtem újra az akvarizálást, nem sok infóm volt táplálék ügyben. Olvastam, hogy banánhéj, karalábé ágyon , meg hogy kérjünk akvarista társainktól oltóanyagot, bla-bla-bla. Mivel híján voltam ismerősöknek, meg másnak is, gondoltam egyet: kimentem a zöldségesbe, a legrothadtabb banánt elkértem, és minden szárítás és hókuszpók mellőzésével egy 8dl-es befőttes üvegbe daraboltam a héjat, a konvektor közelébe tettem, és csodák csodája, harmad- vagy ötöd napra megjelentek a papucskák. Örültem, mint majom, Kb két hónapig fenntartottam a tenyészetet, de egyszer, már bánom, úgy gondoltam újat indítok. Mondanom sem kell, kiöntöttem a régit, gondolván: mit nekem új tenyészet indítása. Mondanom sem kell, azóta sok kiló selejt banán belerothadt az üvegembe. Hát ennyi...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja #123 Írta: halőrxxl
Addig-meddig halogattam a választ,hogy majdnem el is feledtem..köszönöm a türelmedet Takker!
Nézzük hát a rossz tapasztalatokat!Azonnal itt is van Szotyika blogja:
www.akvariummagazin.hu/index.php?option=...=19&id=8282&Itemid=0
Az ottani válaszokat olvasva máris jobban képbe kerülsz..
De:páran-köztük évtizedek óta díszhaltenyésztéssel foglalkozók is-jelezték,hogy volt már pusztulásuk Walter,illetve banánféreg etetéskor!Sőt,amiért egyáltalán úgy érzem hogy válaszolhatok neked:már nálam is voltak kedvezőtlen tünetek...
Ha indokolatlanul sok férget adunk be,akkor előfordulhat hogy halaink nem tudják még 1-2 nap alatt sem elfogyasztani őket.Ilyenkor a férgek lepusztulnak,és a medence aljához tapadó "kulimászt" alkotnak-ebből a jóhiszemű kishalait gondozó akvarista alig vesz észre valamit,mert csak azt konstatálja hogy még van eleség benn,hiszen ott vannak ni,az aljzaton!Ezért nem etet-megjegyzem okosan-hiszen szeretné elkerülni a túlzott etetést!Igen ám,de halaink éhesek,ráadásul fiatal fejükkel habzsolnának is,mert hajtják őket az ösztönök..na,ha ebből a leülepedett és már bomló katyvaszból fogyasztanak nagyobb mennyiséget-kész a baj.Nekem mint a corydorasok megszállott hívének könnyű a dolgom látszólag:nálam egyenesen jó az ha a férgek leülepednek az aljzatra.Hát persze-de pontosan ezért jöttem rá a "bibire" is,nevezetesen a férgeknek erre a kellemetlen egybeállására,elpusztulására.Ezért hát ha másnapra sem fogyasztották el a férgeket én leszivornyázom őket-erről már írtam többször is.Ha a medence alján keletkezett egy kis hártya a férgek alatt,akkor azt haladéktalanul letörlöm egy akvarisztikai célokra használt szivaccsal.Ha netán a víz is kissé opálosodna akkor részleges vízcserét hajtok végre stb..
A dologhoz hozzátartozik,hogy növendékeimet kb. hétig csak "mozgatott vízben" nevelgetem,de nem szűröm a vizet.Egyszerű:nem teszem fel a szivacsot,csak a víz kering-egyszersmind mozgásban tartva a férgeket is.Ez a metódus nagyon ajánlott nektek lazac,elevenszülő,stb. vízközt táplálkozó ivadékokat nevelgetőknek is..
Egyébként természetesen több generációt magam is felneveltem már kizárólag a két microworm indításával,szerintem nem lehet baj az összetételükkel,úgyszintén az aminosav készletükkel sem.Olvastam már artémián alacsonyabb fehérjetartalmat is,és az is igaz hogy a nagyobb szemű sórák sem jó azonnal mindennek!A microworm-ök esetében a lassabb fejlődést(ha van ilyen!) inkább az magyarázhatja szerintem hogy halaink hamar eltelhetnek vele,esetleg meg is csömörlenek tőle ha kizárólag ezt kapják.Itt azonnal kapcsolódhatna is az a gondolat hogy mennyire fontosnak gondoljuk halaink változatos étrendjét...de én kimondom:hihetetlenül hiányzik nekem az igazi jó planktonikus szervezetek gyűjtésének lehetősége!Milyen egyszerű volna ha pár hálóhúzással egész hétre való csemegét szedhetnék kis kedvencemnek,mennyire jól és változatosan etethetném őket-és Ti is!A "mindenható" sórákot elhagyni már egyértelműen nem fogjuk,ugyan úgy az általad emlegetett indító száraz eleségeket sem-de kérdem én:vajon manapság vannak még akik papucsot tenyésztenek "mikroszkopikus apróságú" ivadékaiknak? Esetleg ki engedheti meg magának azt hogy 10-20 kilométert autózzon pár milliliternyi planktonért kétnaponta?Változott a világ,és ezért "kínlódunk"-de törekszünk a kielégítő megoldások felé.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Több
3 éve 9 hónapja #124 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Amiket eddig felneveltem a microwormokkal:Kolibrihal,dániók,rézlazac,flameus,izzófényű pontylazac sima neon.
Kíváncsi lennék mik azok a rossz tapasztalatok a tisztán walter- banán etetéssel?
Persze én is úgy csinálom-tam,hogy mikor elérték a fél-egy cm-es méretet akkor már jött a grindál,majd vágott,aztán egész tubi.Tényleg milyen az a nyomott tubi? :huh:
Szárazat is adok elúszástól ami bevált szinte minden halnál az a sera micron.Sőt tovább megyek,van amit csak ezzel tudtam indítani,mert bizony van ám ami nem eszi meg a banán férget sem csak a 4-5. naptól.Valamint szerintem a száraz eleségek is tartalmaznak olyat amit élő nem,meg aztán annyi élőm sincs mindig,hogy elég legyen.A mennyiségre is vigyázni kell,mert ugye a sórák max 1-2 óra múlva elpusztul ha nem ennék meg, aztán a csigák megeszik,viszont a banán egy napig is elvan,és azt vettem észre, fekete tetrával jártam úgy,hogy mivel volt 5-700 ivadék ami elúszott gondoltam sok féreg kell, jusson mindenkinek.Igen ám de valamilyen okból a nagy tömegben összeállt férgekből nem tudtak enni,ami aztán kezdett elpusztulni,majd a víz bedurrant...:( Inkább elszórtan legyen csak a fenéken,az is bőven elegendő,de ez csak mind az én meglátásom.
Van egy régi ismerősöm,ősidők óta díszhal-madár :cheer: üzlete van,és tenyészget is.
Mikor mesélem neki,hogy így grindál,meg vágott tubi,meg ez mag az,csak legyint,hogy ő bizony nem vacakol,egyedül sórák,ha nem tudják megenni akkor előbb tojás vagy papucs állatka,aztán már csak diszkosztápot ad minden halnak kivétel nélkül.De azért már kért tőlem microworm tenyészeteket :)
Szóval érdekes dolgok ezek,a cél és az eredmény szinte ugyan az,mégis több oldalról meg lehet mászni egy hegyet:)

Több
3 éve 9 hónapja #125 Írta: halőrxxl
Én is.Egy időben nem is volt artemia petém,igaz így is változatos élőt kaptak.Nálam kivétel nélkül mindig banán-Walter-nyomott tubi-apró grindál-vágott tubi-egész grindál-mindent bele / :D / a sorrend aztán ezek tetszőleges keveréke ahogy cseperednek.Már ősz óta megint van artemiám,így ők beépülnek a banán-Walter sorozatba indításkor.Remek tapasztalatom van az ivadékkori vörös cyclops etetéssel is,corykáim már 12-13mm-es nagyságtól elboldogulnak az aprajával.Ami pár óra múlva is megmarad,az sem megy veszendőbe:a szűrők gyenge áramlásra vannak beállítva,(mert egyébként a szivacson találnám az összeset)így az aljzaton egybeterelt maradékot egy kis csővel az alanti szinten leledző örök éhes guppijaim kapják meg. :)
A két microworm-el sajnos többeknek rossz tapasztalatai vannak.Ha szeretnéd beszélgethetünk erről is,elöljáróban azt kérdezném hogy nálad milyen ivadékokról van szó?

Több
3 éve 9 hónapja #126 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Sziasztok.
Érdekelne, hogy nevelt e valaki sóràk nélkül, banàn meg walter férgen ivadékokat?
Én màr többször megtettem, és öszintén szólva, nem volt lassabb szàmottevöen a növekedés.
De azért a vàltozatossàg kedvéért adok artémiàt is.
Kérdezném, hogy màs is próbàlta màr igy?
Üdv.takker

Több
3 éve 9 hónapja #127 Írta: halőrxxl
..és közben nem fájdítod a szívemet azzal hogy felénk meg egy valamire való planktonozó hely sincs! :D
Viccelek,és gratulálok-így tovább!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Bishop

Több
3 éve 9 hónapja #128 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Bezacskózod, a zacsit meg szépen kilapítod és úgy teszed be a fagyóba. Annyit törsz belőle amennyi éppen kell :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Bishop

Több
3 éve 9 hónapja #129 Írta: Bishop
Bishop válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Sziasztok!

Lehet, hogy bugyutaság lesz ;) !!!
Nem tudom, hogy volt-e, már erről szó :) . Abban szeretnék segítséget kérni, hogy a planktonokat begyűjtés után Ti hogyan fagyasszátok le? Gondolok itt arra, hogy mekkora adagokban, milyen tárolóedényben stb...
Bevallom őszintén, életemben másodszor voltam gyűjteni, de ekkora mennyiséggel nem számoltam. Ill nem tudom mi a természetes (mennyiséget tekintve)... :) . Rengeteg cyclops lett. Lehet, hogy nem fogtok ezzel egyetérteni, de magne B6 megüresedett leveleibe adagoltam őket :blush: , mert elég mély, kb annyi fér egy "rekeszbe", amennyi az én állományomnak elég egyszeri adag. 12 ilyen levél betelt és nem volt elég :S , pedig csak egy fél órát hálózgattam ;) .
Mi a gyakorlata ennek? Esetleg valami más lapos edényben fagyasztani és feldarabolni, összetörni?
Köszönettel:
Gergő

U.i.: természetesen kellően megtisztítottam a magne b6 leveleket!

Több
3 éve 9 hónapja #130 Írta: czet49
czet49 válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Javaslom, indíts egy 30-40 literes Nanot. Így lesz miért folyamatosan ápolni az eleség tenyészetet. Nálam az urothalmák és maculatusok repesve várják az adagjukat. Az endlereknél pedig forr a víz ha nekik is löttyintek keveset . itt mindig van sok apróság is. (A banán mellett waltert is kapnak azért.):)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mikes

Több
3 éve 10 hónapja #131 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Leszedtem a kis penészt, beindult a banánféreg tenyészet, köszönöm a tippet Gábor! Csak nincs ki megegye őket. A felnőtt halak csak nézik őket, hiába mosom be nekik.

Mikes
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
3 éve 10 hónapja #132 Írta: halőrxxl
Czet bátyám módszere jó-én is alkalmazom ha szükséges.Az nem nagy gáz ha kissé sűrűbb a közeg,a konzisztenciát több alkalommal erőteljesebb nedvesítéssel módosítani lehet-ha viszont nagyon folyós,akkor marad az oldalfalról való gyűjtés,ekkor a lemosás alkalmazhatatlan!
Az igazsághoz hozzátartozik hogy az általam alkalmazott módszer csak egy a sikeres variációk közül,ha az ecsettel vagy a "féregborotvával" való begyűjtést alkalmaznátok inkább akkor a hígabb közeg is alkalmas,csodásan termel az is.
Az oldalfalakon nálam a penész általában akkor jelenik meg ha:
  • nem jó szellőzés és kondenzátum keletkezhet
  • szétkenődnek a férgek begyűjtéskor
Ezek nedvesebb közegnél fordultak elő-ha viszont a lemosást nézem akkor a nem eléggé hosszan lecsorgatott öblítővíz/féreg elegy,más esetben a nagy mennyiségben felfutott,de nem szüretelt férgek okozhatják.Van olyan eshetőség is,hogy a férgek egyszerűen már a fedőtetőre is felkapaszkodnak-ilyenkor a tetőt is le kell öblögetni-én spártai egyszerűséggel egy medencében ;)
Felhívom a figyelmeteket arra,hogy a megtermelt féregmennyiséget jó mindet feletetni,3-4 napnál tovább ne hagyjátok hogy a tégely oldalán legyenek.
Ha mégis penész képződne,én egy benedvesített szivacsdarabka segítségével letörlöm azt egészen a közegig,és a megszáradásig nem is teszem vissza a tetőt.Persze mint előbb írtuk is ha elkezdődne a penészedés akkor az újraoltás lesz a mielőbbi megoldás kulcsa...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes

Több
3 éve 10 hónapja #133 Írta: mikes
Az aktivitással lesz gond, elég száraz a közeg, "megáll benne a kanál".

Köszönettel:

Mikes

Több
3 éve 10 hónapja #134 Írta: czet49
czet49 válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Én úgy tapasztaltam, hogy a túlzottan vizes és nem elég aktív kultúrák hajlamosak a penészedésre mind a banán, mind a walter esetében. Régebben még az indításoknál is gyakran előfordult. Én szárítani szoktam zabpehely csomócskák rászórásával(nem terítem szét rajta). Gyakran beválik.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mikes

Több
3 éve 10 hónapja #135 Írta: halőrxxl
A penész ha csak egy árnyalatnyi akkor letörölheted,és még pár napig biztosan jól termel a kultúra.Átoltáshoz én a "lemosós módszer"-t ajánlom,így a férgecskék nagy többsége elkülönül a közegtől.A használt közeget én mindig egy hypós vizes vödörkébe kaparom,így előzvén meg az esetleges túlélésüket,és invazív elterjedésüket.
Na persze nem lennék az aki ha ezzel kapcsolatban is nem végeztem volna kísérletet:a kimerült kultúrát alaposan lemostam(sokat segít az edényke enyhe rázogatása!),majd ráetettem,és visszahelyeztem a polcra.Nos,a lemosás olyan jól sikerült hogy a tenyészet nem éledt fel újra-ebből két tanulságot vontam le magamnak:lemosás után már nem érdemes a "feltámadásban" hinni,illetve talán nem olyan nagy bűn ha nem hypós vízbe kaparom a cserélendő közeget.
Ui.:nálam a december közepén készített kultúrák épp a tegnapi napon kerültek újraoltásra,de ekkorra már a közeg is csak a fele magasságú volt mint új korában.Gyakorlatomban már nem szerepel a napi élesztős etetés,mert megfigyeléseim szerint ugyan ilyen jótékony hatású ha a megnedvesített közeget kissé megbolygatom.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes

Több
3 éve 10 hónapja #136 Írta: mikes
Sziasztok!

Banánféreg tenyészetem szélén megjelent a penész. Jó az még attól? Vagy oltsam át? A kimerült tenyészetet ki lehet dobni a wc-be, vagy különleges bánásmódot igényel?

Köszönettel:

Mikes

Több
3 éve 10 hónapja - 3 éve 10 hónapja #137 Írta: halivadek
halivadek válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Na akkor hogy Én is hozzászóljak. :)Nekem a Pasa féle kompozit nyeles van. A végén lévő kupakra vigyázzatok mint a szemetek fényére, főleg az összecsukásnál, nehogy kitörjétek mint Én. Egy darabig így használtam, próbáltam rá másmilyen kupakot ragasztani, de nem találtam megfelelőt. Ennek az lett a következménye hogy a tavaly előtti utolsó planktonozáskor, már sötét volt és elkezdett esni, ezért a gyors összepakolásban nem vettem észre hogy az első tag amin a menet van kicsúszott és ott maradt a parton. Ez a következő szezon első planktonozásáig fel sem tűnt. Néztem a vízparton mint borjú az új kapura hogy hol az utolsó tag.
Ezután Pasát kifaggattam hogy is kell menetet varázsolni a nyél végére. Elég egyszerű. A menetes rész egy sima csavar műgyantával rögzítve a nyélbe. A nyél végét kitömjük szorosan papírral hogy a gyanta ne folyón tovább, a papírra ráállítjuk a a csavart, úgy hogy vízszintesen legyen, és ez a kis üreget felöltöttjük kétkomponensű (epoxi) ragasztóval. Hagyjuk 1 napot száradni, ami után egy kicsit összeesik (vagy csak kiszökött a papír mellet egy kicsi) és rátöltünk még egy kis ragasztót hogy a nyél pereméig érjen.

A nyél az elveszett tag miatt rövidebb lett, ezért ki kellet pótolni, erre a legalkalmasabbnak a vastagfaló víz/csatorna csövet találtam. a száknyél végét körbetekerve néhányszor szigetelőszalaggal pont eléggé rászorul.

Van néhány fényképem is a műveletről, mert blogot akartam róla írni, de kitudja hogy lesz-e még belőle valami, ezért inkább megosztom itt. :laugh:

A cső kipapírozása

A csavar

Kétkomponensű ragasztó

Az első réteg utáni szintcsökkenés

Csordultig töltve :)

Már lassan egy éve használom és semmi baja, nagyon masszív lett a ragasztás és a toldás is.
Utolsó szerkesztés: 3 éve 10 hónapja Írta: halivadek.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: czet49, halőrxxl, S.Péter, Bishop

Több
3 éve 10 hónapja #138 Írta: Bishop
Bishop válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
A minap voltam Miskolcon. Az egyik horgászboltban ajánlottak egy alu nyelet. Mint a vas :) !!! Az ára is barátságos. Valószínű megveszem. Még azért megnézem mennyire lehet kihúzni, mert nem emlékszem :S . Horgászathoz is tökéletes, mert masszív négyszögletű, az élei lekerekítve, már-már nyolc szögletű. Egy dolog aggaszt: a menet mennyire fogja bírni a folyamatos igénybevételt?
Vannak régi pecáim is. Sárgavégű sajnos nincs, amik vannak azok alkalmatlanok a feladatra: túl nehéz a fej... Azért köszönöm a tippet mindenkinek ;) !
Üdv.:
Gergő

Több
3 éve 10 hónapja #139 Írta: halőrxxl
Hej ha én is köztetek lehetnék...esztergálnék én nektek olyan menetet ami csak kell-whitworthban is ok vagyok lazán-gyártanám én nektek az ipari masszívságú csatlakozásokat csak még egyszer lenne esztergám meg némi Ko33 anyag.De jó is volna..
Én is hozzáteszem a magamét ha már planktonozni nem is tudok(nincs hol :( ),de planktonhálóim azért vannak!Olyan is amit személyesen a mester csinált,kedves párja pedig varrta-ő kerülővel jött hozzám,Tomnewman barátom által!:) Ereklye mondhatni,de igen szépen dolgozott 2010-ben mikor legutoljára volt esélyem régi planktonozó helyemen ténykedni vele.
De térjünk rá a lényegre-ha már száknyél,akkor van javaslatom is:ne a gömbölyű teleszkópos kompozit anyagút vegyétek,hanem a 6-8 szögletű alumíniumot!Nehezebb mint az üvegszálas,de nagyon hosszú élettartamú,és nem fordulhat elő hogy leesik róla a planktonháló feje,netán nagy hidegben a tagok úgy összeszorulnak hogy lehetetlen(ilyen nincs!;) )összetolni őket.Az enyémet a "kínain" vettem egy évtizede,mivel nem volt kihasználva folyóvízi pickerezéshez is használtam állítható bottartóként-csak a fejet cseréltem le,és egy lándzsahegyet szerkesztettem a "nyélhez".
Jó dolog a planktonozás...képzeletben veletek vagyok a parton,és sikereket kívánok!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist, Bishop

Több
3 éve 10 hónapja #140 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Díszhalak etetése
Pasa példájára én is száknyéllel szereltem, csak velük ellentétben, én horgászathoz is szerettem volna használni, ezért a gyári, menetes véget megtartottam, nem azt levágva új, saját menetet beragasztva alakítottam ki... Ilyen nyélről van szó, bár a 4 méteres már kicsit hosszú, rövidebb is elég sokszor.

Én sajnáltam "gyári" szákfejre kiadni a pénzt, amit utána szétbarkácsolok (ha már horgászati célra is használnám), így nagy nehezen sikerült szereznem megfelelő csavart (brit finommenetes szabványú csavar kell, sajnos a persely ilyen, itthon nagyon problémás a beszerzése, legnagyobb csavarboltok is csak drágán, rendelésre hoznak - kb összemérhető árban a legolcsóbb szákfejjel), amire körívben hajlított gömbacél lett hegesztve és erre varrva a háló. Gyári fejről hálót levágva, planktonhálót rávarrva egyszerűbben, kisebb erőbefektetéssel megoldható, viszont nem tudom, hogy a legolcsóbb "keszegező" fejek mennyire bírják a strapát, a házi barkács fej valószínűleg tovább fogja bírni, mint a nyelem :)

Amire érdemes vigyázni: ezeket az olcsó száknyeleket nem arra tervezték, amire mi használjuk, szokásos módon átalakítva nagyon sokáig állja a sarat, de a gyári kivitelt muszáj megerősíteni, mert a persely sajnos nem sok planktonozást bír, utána elenged, tehát rá kell erősíteni, trükközni kell vele kicsit házilag - valószínűleg a drágább nyelek jobban bírják a sok erős ki-be csavarást és forgást a vízben, de azok sem vagyok benne biztos, hogy planktonozásra eredeti formájukban, gyári szákfejre planktonhálót rakva sokáig használhatók! (Megj: fontos, hogy a lazulást az első jeleknél észrevedd, ha ezt a megoldást választod, különben ha nincs veled senki, úszni kellhet a hálóért...)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Bishop

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 1.521 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések