Az akvárium szûrése

Több
11 éve 3 hónapja #601 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Balázs akkora szűrőt építs amekkora helyet tudsz erre a célra biztosítani. Minimum határ van, de maximum nincs egy szűrő esetén. Túlszűrni lehetetlenség.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, metzgerbalazs

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #602 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
tudod gábor, én még kezdő akvarista vagyok:) ezért értek egyet egyébként melanival a másik topicból, amikor azt mondta: a tapasztalat agyon-űbereli a szakkönyveket.
azt olvastam, a szűrőtérfogat legyen 10-15%-a a medence méretének. hát ez nincs annyi :)

nekem is mindig ez a fajta volt az igazi. ezért lett már a 65öshöz is egyből ilyen, és hiába jön ki az árából mondjuk egy új gyári külső, amit ekkora mérethez ajánlanak, nem cserélném rá el semmi pénzért - annak ellenére, hogy annak vannak tervezési és kivitelezési hibái is [pl túl magasak a rekeszfalak és ezért a szivattyúnak a legalacsonyabb fokozaton - kb 250l/h - kell mennie, különben szárazra szívja a saját rekeszét - ahol a fűtő is van, így rögtön kettő technika károsodhat].

egyébként igen, igazat adok, valószínűleg sima függőlegesen állított szivaccsíkokkal is megszűrné - de ebben sokkal biztosabb vagyok. és igen, igaz az is, hogy direkt bonyolítom, mert így sokkal viccesebb:)

a 3as rekeszben vízszintesen lesznek rétegezve a szűrőanyagok. így a szűrő felülete 535.9 négyzetcentiméter, ezzel az átfolyás 400 l/h-s pumpával 12.4 cm/perc lesz. ez - amennyire tudom, közel ideális.

ha jól tudom, az anaerob baktériumok a denitrifikációban vesznek részt. viszont ezzel még nem vagyok tisztában, mennyire kívánatos az ilyesmi egy édesvizi akváriumban. annak is utána kell még nézzek pontosan, hogy melyik az, amit a növények, pl a monstera is legjobban fel tud venni: a nitrit, ammónia vagy a nitrát.

@metzgerbalazs: a monstera teljesen tövestül bele van téve a víz alá, nem csak a léggyökerek? azt olvastam, nem szereti a pangó vizet - ezt úgy fordítottam, hogy a vízben állást. de akkor ezek szerint ezzel sincs gond.
viszont, van arról valami infód, hogy a vízben burjánzó gyökerei milyenek és mekkorák? mert ha csak a léggyökereket lógatom a vízbe, azokat talán a szivattyú nem tudja bekapni - de ha a hajszálgyökerei is ott fognak nekem kígyózni mindenfele, azokat tutira ledarálja a szivattyú, ha belenő. és ez főképp a szivattyút illetően nem szerencsés:)

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #603 Írta: metzgerbalazs
metzgerbalazs válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Kedves Nebula!

Lelkesedésed átragad mindenkire. Nincs is jobb dolog, mint tervezgetni... az a pillanat, mikor éppen tervezzük, vagy kialakítjuk a leendő akváriumot. Azt hiszem, igazak azok a vélemények, hogy egy ekkora szűrő bőven tisztít egyszerűbb megoldásokkal is, csakhogy az nem izgalmas. Amennyire értem azt, amit felvázoltál, tényleg arra kell ügyelni, hogy semmi ne maradjon ki a vízáramlásból. Nem is tudom mivel, valami ártalmatlan festékkel lehetne ezt tesztelni, még mielőtt üzembe helyeznéd. A monstera egy barátom teknősterráriumában simán a vízbe van helyezve (300 l. terrárium, és alaposan szeparált az állatoktól, mert megeszik) s annyira hatékonyan szűr, hogy azóta nem gond se a víztisztaság, elötte meg hiába a nagyobb külső tisztítók.. Ő cseréli időszakonként, mert rettentő gyorsan nőnek.
Szóval azt hiszem, a monstera, megfelelően kialakítva a fő funkciót láthatná el ebben a rendszerben.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon, nebula

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #604 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Tetszik ahogy itt a nyílt fórumon tervezgeted a leendő szűrődet!:)Bátran linkelgess-hurrá,már megy!-,sőt különféle rajzokat-terveket is mutass meg....tanulunk közben mindannyian!
"...ez nincs tíz százaléka a tervezett medenceméretnek [200-210 liter], ezért inkább tennék olyan médiumot, ami ideális inkább bioszűrésre."
Ok..tedd azt-de egy ekkora szűrőakváriumnak nevetséges lesz a "nagy hatalmas" 210 liter szűrése!:D Megmondom a frankót:ha sima krumplis zsákkal tömöd ki,vagy csak agyaggolyókat teszel bele..vagy sódert-akkor is lazán "megeszi" a medencédet szűrés terén!Ez egy újabb dimenzió a szűrésben....nem vödrös dizájnszűrő interaktív elérési lehetőséggel....ez egy igazi SZŰRŐ AKVÁRIUM!Ráadásul beépíteni szeretnél olyan funkciót mint a növények segítsége......
Mondjam azt hogy az oldal-hátsó-alsó/polcos szűrők számomra az igaziak között is a legigazibbak?Csak jól kell kivitelezni...okosan kell kihasználni!
Lesznek olyan területek ahol nincs meg a megfelelő oxigén ellátás-és?Anaerob baktériumok is részt vesznek a bontásban tudásom szerint..javítsatok ha tévedek!
A víz útja az ami nagyon számít..a médiák is,a sebesség is...rengeteg dolgot figyelembe kell venni ha egy csúcsteljesítményűt szeretnél összehozni.Én e topicban nagyon szivesen olvasnám hogy mit-miért gondolsz megfelelőnek,de az lenne az igazi ha sokan elmondanák gondolataikat.
Egy kis poénka a végére:a készülő nagy medencéd mellé teszek egy 3o literes kis akváriumot....csak szivacsokon áramoltatom át a vizet megfelelő sebességgel-és fogadjunk hogy az is nagyon-nagyon bőven megfelelne?:)Mondatomból kiderül hogy nem vagyok "vödrös szűrő fan",az viszont nem amit most mondok:ha választanom kellene én a szűrőakváriumot vinném haza.
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, nebula

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #605 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
akkor ott marad 3-3 centi az elválasztó két oldalán, semmi nem fér be... akkor át kell variálnom az egészet valahogyan inkább.

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #606 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Aha, akkor a rajz kevert meg, ott úgy látszik, hogy fentről indul a víz, és fent is távozik.
A 4-esbe ettől még mindig kellene egy elválasztót fentről belógatni, különben simán átmegy felette a szűrendő víz, oda meg szépen beposhad az ami először odatalált...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #607 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
@gabor77, az 1es és 5ös egyértelműen nem ilyen, az előbb írtam, az 1esben alulra megy a víz, oda ér le a szívócső. nem tud máshova menni, nem tud felülre kerülve felülni a többi vízre.
az 5ösben pedig legalul van a szivattyú, onnan mindig tűnik el ezáltal a víz - tehát kénytelen lesz bemenni az új:)

a 4esben lehet ez jogos. pontosan emiatt kértem a tanácsokat, ötleteket. hogyan oldjam meg azt, hogy a gyökerek beereszthetők legyenek, ne kerüljenek a szivattyúval közvetlen érintkezésbe, és ne nőjenek be a szűrőanyag közé sem - tehát kb legyen egy saját dedikált rekeszük.

@mary, a 3as kamrában a szűrőanyag vízszintesen fog rétegződni. elvileg ide igazán komoly mocsok nem kerülhet, mármint fizikailag komoly, azt hivatott eltűntetni a kerámiagyűrű-szivacs előszűrés.

@halőrxxl, a bio szűrőrekesz térfogata 17.6 liter. ez nincs tíz százaléka a tervezett medenceméretnek [200-210 liter], ezért inkább tennék olyan médiumot, ami ideális inkább bioszűrésre.

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #608 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában

mmccannon beküldte: Nekem a 3-as kamra holttere nincs igazán ínyemre.


Nekem meg az 1-es, 4-es, és 5-ös nem tetszik :)
Szerintem kb 0 mozgás lesz abban a 3 kamrában, ha nem teszel bele 1-1 térelválasztót, még ha üres a kamra, akkor talán keveregne benne a víz, de ha van benne szűrőanyag, akkor szerintem úgy fog működni a dolog, hogy egyszer megtelik vízzel, és többet oda friss víz nem megy be, miért is tenné, megy a könnyebb irányba, ahol nincs ellenállás...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #609 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Nekem a 3-as kamra holttere nincs igazán ínyemre.

Megítélésem szerint akkor áramlás nem lesz, hogy minden zugában egyformán megmozgassa a vizet, így a felgyülemlő szutyok az indokoltnál többszöri karbantartást fog eredményezni.

Mary
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #610 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Képbe kerültem már,köszi!
Olvastam azt a mikroszkópos vizsgálatot,sőt olyannyira tetszik hogy anno könyvjelzőztem is.Egy "vad" kérdésem még:vajon a TM sorozatú szivacsokkal nem érhetnéd el ugyanazt a jó hatásfokot egy ekkora szűrőmedencében?
A léggyökereket én olyan helyre tenném ahol még sok tápanyagot tud kivenni a vízből-de kíváncsian várom mások hogyan gondolják.Aztán:passzoltam azt a lehetőséget hogy a léggyökerek a te növényednél mennyire alkalmasak a táplálék felvételére,és megvallom ebben az esetben a közös tudástárhoz/Internet/fordultam segítségül.Megnyugodva konstatáltam hogy nagyszerűen alkalmasak a célunkra,és tanultam is belőle.Íme:
www.plantarium.hu/tag/kapaszkodo-leggyoker/
Igen érdekes téma ez a növényekkel megtámogatott szűrés,szívesen olvasnék tapasztalatokat róla!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: metzgerbalazs

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #611 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
hát gábor, kérdezz! :)

az 1esbe alulra megy, igen. ott lesz egy - hasraütésre - 3-4-5cm magas üres rész, ülepítőkamrának. efelett lesz a kerámiagyűrű, a legtetején egy réteg, mondjuk 1cmes durva szivaccsal.
ha igaz, akkor ezzel elérem, hogy a kerámiagyűrűk az igazán nagy mocskot leülepítsék az üres részbe, így a szűrő maradék része jóval nehezebben tömődhet el.

hogy van-e értelme ennyiféle szűrőanyagnak - ezen nyilván lehet vitázni sokat. azt gondolom, hogy van. egy ilyen szűrőnek szerintem természetesen a bio szűrés a feladata - viszont a lehetőségekhez képest szeretném megoldani, hogy a takarítások egyrészt a lehető legkönnyebben, másrészt ritkán történjenek. az igazán jó bio szűrőanyag viszont könnyen el is tömődik ha a mulm közé jut.

ami a lávakövet és a filterlithet illeti - sokan azt mondják, a lávakő elég bioszűrésre. viszont szeretnék biztosra menni - ehhez kell a filterlith, ami viszont jóval drágább a lávakőnél, viszont jóval olcsóbb, mint akár mondjuk a siporax.

volt az akvakertészen egy topic, amiben egy srác elektronmikroszkóp alatt megvizsgált vagy egy tucat bioszűrésre javasolt médiát. nézte a porozitást, a pórusok méreteit, anyagösszetételt, amit csak lehet. a siporax, mint etalon jött ki belőle [volt persze jobb is], de a filterlith kb. ugyanazt az eredményt hozta, sokak meglepetésére.
tehát ez nekem a kompromisszum a lehetőségeimhez mért legjobb bioszűrés elérésére.

a bypass: ez a szűrő úgy lesz elhelyezve, hogy a teteje és a medence teteje egy szintben legyen. így nem történhet meg semmiféleképpen - földrengés kivételével nyilván :) - hogy a vízszint valahol magasabb legyen, mint a medence széle.

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #612 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Én javasolnék egy bypass lehetőséget a 2-3 kamra falánál....de sok minden nem tiszta nekem:(
Az 1-esbe alulra vezeted a vizet?Nem..mert alul vannak a kerámia gyűrűk,ugye?Felülre-rá a szivacsra..akkor meg a víz folyása nem így alakul.De még egy dolog hogy elgondolkozz ezen:minek ennyiféle szűrőmédia-úgy értem szerinted van értelme?
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #613 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
ezt hogy érted, hogy nem lesz vízkilépés?
az 1. cellába érkezik a szívó ág - mégpedig úgy, hogy a szívócső a szűrő aljától 3-4 centire ér csak véget. az egész szűrő pedig úgy lesz elhelyezve, hogy a vízszint kb 2-3 centivel a medence teteje alatt legyen - azaz az alul zárt rekeszfalak felett legalább 6-7 centivel.

[a jelenlegi 65 litereshez való szűrőm ugyanígy van beosztva, csak nincs benne a 4. cella, mert még akkor nem volt mit beleültetni].

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #614 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
szerintem és biztos hogy az 1-2 és a 4-5 közt nem lesz vízmozgás csak feltöltődik az 1 és a 4 cella onnan nem lesz vízkilépés.
Attila

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #615 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
na, szerkeszteni már nem tudom. szóval a vízfolyás iránya:


Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #616 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
kedves hölgyek és urak, van egy kérdésem, ha már korábban beszéltünk itt az aquapónia és társairól.

tervezgetem itt a nappaliba való "nagy" medencét, hozzá a szűrést. ahogy jelenleg látom, a biztonság kedvéért oldalpolcos megoldás készül - még nem volt energiám utánanézni alsópolcosnak, a túlfolyást még le kéne tisztáznom, túl sok kérdés merül fel ezzel kapcsolatban bennem.
tehát.

az új medence 90-95-100cm hosszú lesz, 50 magas. emögé gondolok betenni egy kb 60 hosszú szűrőt. mivel a medence egy már meglevő bútor mellé kerülne, majdhogynem sarok akváriumként fog viselkedni, ezért úgy tervezem, a szűrő az akvárium szabad oldalfalához lesz igazítva, a belső sarokban keletkező "lyuk" [a szűrő-nagymedence-másik bútor közt] pedig pont elég lesz arra, hogy az aktív résztvevő monstera cserepét eldugjam benne. ezután pedig a monstera léggyökerei lesznek a szűrőbe dugva - belegyökereztetni nem lenne jó, ahhoz tényleg valamilyen granulátum kellene, meg vízszintlimit, meg ilyesmik, viszont a léggyökér mehet a vízbe teljesen.

amire egyelőre nincs ötletem, és a segítséget szeretném kérni, az a szűrőakvárium rekeszbeosztása.
egészen pontosan az, hogyan oldjam meg azt, hogy a léggyökerek egy saját üres rekeszt kapjanak - de ez a rekesz ne legyen az, ahol a pumpa lakik, nem szeretném, ha a szivattyú bekapna ezt-azt.

ezért rajzoltam egy elképzelést, erre kérnék némi véleményt, van-e értelme ilyen rekeszbeosztásnak, vagy hogyan lenne jobb.

[remélem, megy a képbeillesztés]



a rekeszek jobbról balra:
1. beömlő, ülepítő - várhatóan kerámiagyűrűvel és a tetején durva szivaccsal
2. mechanikai - finomabb szivaccsal
3. biológiai - lávakővel és filterlithtel
4. aktív biológiai - a gyökereknek
5. nyomó - szivattyú és fűtés

a biológiai rekeszben 400l/h pumpateljesítménynél kb 13cm/min áramlás lesz, persze a szűrőanyag porozitásától függően.

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #617 Írta: metzgerbalazs
metzgerbalazs válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Még a szűréshez: vannak tapasztalataim homokos, kavicsos talaj, és emésztőgödör vonatkozásában. Az ember azt hinné, hogy egy emésztő, ami nagyon durva terhelést jelent a környezetre, nagy távolságban is szennyez. Ebben bizonyois környezetben lehet igazság, de én azt tapasztalom, hogy egy emésztőtől viszonylag közel is teljesen tiszta víz nyerhető. Az emésztőkre inkább az jellemző, hogy elzsírosodnak, eltömődnek, de pár méterrel arrébb már nincs komoly hatásuk a környezetre. Szigetszentmiklóson, közel a Dunához furattam kutat, és majdnem kiütöttem a kútfúró kezéből a poharat, amikor a kristálysziszta vízből ivott a 10. percben a fúrás után. Több emésztő is volt 20 m-es közelségben. A kútfúrónak semmi baja nem lett...
Egy ismerősöm medencéjét is egy szép nagy hordóban kévő kaviccsal-homokkal szűri. Nem egyszerű egy kvázi túlméretezett nagy adag kavicsos homok egy hordőban egy lassú áramlással? Aztzán 2 évente lecserélni a töltetet. Tudom, azt mondjátok, az berothad, meg ki kell öblíteni... de egy kis járatás után szerintem tökéletes lehet megfelelő, nem agyagos töltelékkel.. amíg az akvapón rendszert meg nem valósítjuk.
És nem nézzük a különféle drága anyagokat, stb.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, roberto8802

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #618 Írta: metzgerbalazs
metzgerbalazs válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Végigolvastam ezt a rovatot. Van egy 120 literes aksim a munkahelyemen, benne egy belső eheim szűrő, szerintem max 60 literre jó, de így is működik, úgy hetente telítődik, akkor cserélek kb 20 liter vizet, és ebbe nyomkodom a szűrőt, ebből locsolok, és minden növény gyönyörűen nő. Alul semmi mulm, nem is értem, miért. A halaim jól vannak, szerintem éppen nincs túlterhelve. Csináltam co2 generátort zselést, most a szűrést, és a világítást próbálom optimalizálni.
Azt látom, hogy a több éves történet itt a rovatban az olcsóbb és természetesebb megoldások felé mutat. A matten szűrő -valljuk be- sokkal természetesebb és tökéletesebb, mint egy jó drága külső szűrő,melyben rohan a víz, és a biológiai szűrés kamu.
Én egy olyan megoldást gondolok, amit már egy másik rovatban említettem, és Mátéfi érdemben reagált is. Mivel még nem csináltam meg, abszolút őszinte, de remélem beválik. Nézzük, miért ezt gondolom megvalósítani. Minden azt mutatja, hogy a szárazföldi növények nagyon hatékonyan szűrnek. Barátom nagy teknőseinél a beültetett filodendron szinte minden gondot megoldott. A lakásomban lévő orchidea "légzőgyökerét" egy kis akváriumba dugva elképesztrő változást tapasztaltam: A víz tiszta, a növény a pusztulásból feléledt, és az egyetlen le nem esett virága csodás színnel kinyílt.
Nagyon sok ismerettel bírtok a szűrés tekintetében, de elképzelhető, hogy egy virágládával az akvárium tetején, egy egyszerű vízkeringetéssel, egy kis agyaggranulátumma, pár növénnyel, a növények felett világítással, vagy természetes fénnyel mind a mechanikai, mind a biológiai szűrés egyíszerűen megoldható.
Én most orchideákat képzelek, esetleg azáleát, mert mindkettő mészkerülő, és a munkahelyemen akvaponiát zöldségtermesztéssel mégsem csinálhatok.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon, roberto8802

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #619 Írta: manyikzs
manyikzs válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Azért érdekes, mert kihúztam a a konnektorból, majd visszadugtam és rendesen buborékok nélkül áramoltatott. Majd újra kihúztam és visszadugtam, buborékosan fújta.. Érdekes :S
Amúgy legkisebb fokozatra vettem, mert elégnek tűnik annyi is.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 hónapja #620 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Az akvárium szûrése témában
Szia!
Elképzelhető hogy valahová levegő szorult,és időnként azt nyomja ki.Ez a szűrő ha igaz 600L/h-t tud,lehet hogy kissé élénkebb az áramlás is mint szeretnéd-ha lehet állíts rajta.
Ha csak úgy betetted még az is lehet hogy a rotor házában szorult meg valamennyi levegő,vagy a szivacsban még vannak légzárványok.Javaslom hogy víz alatt öblítsd ki,és aztán benn az akváriumban a motoros egységet is forgasd meg-hátha kiszabadulnak az álnok buborékok!/Motoros egység megforgatása:ne a motor forogjon,hanem a házat billegtesd meg...minden irányba,így ha valahová levegő szorult távozni tud/
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.302 másodperc

Naptár

May 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Bejelentkezés