Akváriumvilágítás

Több
9 éve 4 hónapja #101 Írta: djguard
djguard válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Elmondanám, hogy nekem is rgb kapcsolós szabályzóm van, és amióta pirosabbra állítottam a szín, nem győzö nyírnia növényeimet! Ez hogy lehet?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 4 hónapja #102 Írta: djguard
djguard válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Egyébként elgondolkodtam a színhőmérsékleten: Szerintetek a trópusokon hideg, vagy meleg színhőmérséklet van? De komolyan!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 4 hónapja #103 Írta: djguard
djguard válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Gáborom! ami Nálad van ledes lámpatest, mint mondtam annak idején a zöld led-sor kikapcsolásával egy majdnem tökéletes színskálát adna. a ventilátor kérdést én úgy oldottam meg ilyen kis lámpatestnél ( mivel nem is igényel akkora hűtést) hogy ehy egyszerű fordulatszám-szabályozót építettem be pluszként. Beltéri-kültéri kérdésben: nagy ráfázás a kültéri, mert ahogy ledtechniker kolléga mondja: az eleinte átlátszó anyag szépen bebarnul és annyi.Ezt én úgy korrigáltam, hogy mindegyikről leszedtem, és lőn eredeti fényözön. Mivel a hűtés szerintem elegendő, így nekem egy év múltán is ugyanolyan fényerőm van mint eredetileg. (érzésem szerint) Ja és mindenhová minimum 5050-est használni!
ps. ha lesz kocsim elmegyek és megcsinálom Neked!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 4 hónapja #104 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Igen, magam sem kültériben gondolkodtam..nincs is erre szükségem, hiszen minden akvárium fölött én kizárólag csak üvegtetőt használok. Gondolkodtam már a hűtési igény kielégítésén is, mivel némi jártasságom van lakatosiparban úgy érzem lehet hogy járható út lehetne egy merevítési célzattal egy vagy mindkét hosszanti oldalán meghajlított alu lemez. Sajnos csak 1 mm-es van itthon, abból viszont annyi ami bőven "kiadná" az összes hűtést- lehet hogy elegendő lenne az is? Ha nem, akkor még mindig van lehetőség rápopszegecselni ugyanilyen lemezből készült plusz bordát, hogy javítsa a hőleadást..
Popszegecs, alulemez van tehát- kérdés hogy az általad jelzett 16W/m teljesítményű LED szalag mekkora hűtőfelületet igényel- magyarán a hossz az adott, de mekkora felületet hajlítsak majd? Szükségesnek gondolod a profilt esetleg furatolni is a jobb levegőkeringés érdekében? Terveim szerint mindegyik a fölötte lévő polcsor alá lenne beépítve egy csúsztatható megoldással, kivéve a legfölső sor- ott valamiféle kis oldalsó lábakat kreálnék majd ami tartja a világítást!
Jelzed a tápegység kissé túlméretezett kívánalmát is, ezt a józan paraszti eszemmel már "alapból" én is így gondoltam! :) Rendkívül hasznos lenne ha adnál- vagyis bárki adna!- tanácsokat, javaslatokat abban a tekintetben hogy ezt/ezeket a tápegységeket hogyan tudnám a lehető leggazdaságosabban megvásárolni, vagy ami még jobb lenne mivel tudnám költséghatékonyan kiváltani? Hallani PC tápokról, akku töltőről-ez utóbbit nem szeretném...
Mindent összefoglalva az lenne a legjobb megoldás ha a hűtés plusz energiát nem igényelne- magyarán nem szeretnék surrogó ventilátorokat.
Egyenlőre ennyi, de még biztosan fogom folytatni a kérdezést- bár előző hozzászólásomban jeleztem hogy tervezési fázis, én műszaki végzettségemnél fogva szeretem a minél több szempontból megvizsgált objektív döntéseket. Bármennyi szakirodalmat, linket, tanácsot elfogadok, és mindent végigolvasok..
Köszönettel:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: djguard

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 4 hónapja #105 Írta: Ledtechniker
Ledtechniker válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Sziasztok!

Természetesen segítek amiben tudok. Saját tapasztalataim alapján elsősorban. Ami biztos, hogy jelen pillanatban egyszerű pénztárcabarát DIY világítást kihozni 12V -os 5630-as beltéri ledsorból lehet a legjobban.
Paraméterek szerint 5500-7000 Kelvin már jó szokott az édesvízi igénynél.
Az 5500K egy természetes tiszta inkább hidegfehér színű fény, amit azonban érdemes kiegészíteni némi kékkel, hogy a spektrum magasabb legyen.
Ha 7000K-t sikerül beszerezni, akkor az már szemmel láthatóan is kékebb, így nem szükséges tovább kékíteni, hacsak nem akarunk egy tengeriben gondolkodni.
Miért beltérit?
Sokan ráfutottak már a vízmentes meg mindenféle hókusz-pókuszos vízállónak eladott kültéri ledsorokra, mert hát ugye víz fölé kell használni. Sajnos ezek idő előtt lesárgulnak, beégnek, korrodálnak és el lehet őket hajítani. A hordozófelületre gyárilag felvitt epoxi vagy szilikonvédelem kontaktusa, a ledek üzemi hőjétől tágul az anyag és az illesztés mentén a lecsapódó víz bejut a hordozórétegre és elindul a korrózió.
Vízvédelem alternatívan, plexi előtét, legalább fél cm-es légréssel.
Mindenképp valamilyen aluprofil, sín, amire kell ragasztani a ledsorokat, legjobb a felületet is felmelegíteni ragasztás előtt és a szalagot is beüzemelni, hogy melegebb legyen. Én magam legalább 2mm-es anyagvastagságot szoktam használni profilokból.
A ledsort lehetőleg garanciás, helyről vásárolj vagy legalább is legyen valamilyen próba lehetőség.
A silány minőségű ledsorok hordozófelülete vékonyabb.
A müködtetéshez 12V DC stabil tápegység szükséges. 1 m 60led/m kiosztású ledszalag átlagosan mért fogyasztása 16w, erre legalább 2A/24W-s tápegységet kell rakni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, djguard

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 4 hónapja #106 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Szia Ledtechniker!
Én már rég gondolkodom, jelenleg is azon hezitálok hogy mibe feccöljem bele a kis hobbikasszámat...vannak régi fojtótekercseim egy fél vagonnal,minden rendelkezésre áll ami a T8 technikáig és még az elektronikus technikáig bezárólag járatos volt. Még egyetlen darab elektronikus előtétem is van szabadon, szóval akár neki is veselkedhetnék a teljes hobbim világításának megépítéséhez- volt egy "kilengésem" anyagi okokból a kompakt izzók felé, ezért a késedelem.
Most azonban már kacsintgatnék a LED felé, de ahhoz semmin nincs- van viszont egy 18W teljesítményű barkácsolt világításom amit megelégedéssel használok és az már LED. Igazából a fogyasztás az ami sarkalna a LED-felé, de rengeteg utánaolvasás után sem vagyok teljesen biztos benne hogy jól járnék a LED-el...ha beruháznék számomra tetemes összeget és a teljes hobbimat átállítanám LED-re biztosan kevesebb lenne a fogyasztásom, de mi van ha pár hónapon belül a LED-ek elkezdenek fakulni vagy "kiesni", esetleg a növényeim nem kedvelik majd a színhőmérsékletet? Nagyon körültekintően kellene hát döntenem, mert a teljes hobbi nálam jelenleg kb.22 méter akváriumot jelent főleg 30-40 centis mélységgel...
Mit javasolsz annak tudatában, hogy kb ennek a mennyiségnek a harmadát kellene állandóan világítanom-növényes medencék és garnélások- illetve a többi helyen mondhatni alkalmi világítás kellene csak? Elképzelhető még a lépcsőkben történő kiépítés is, de végül egy egyszerű és hosszú életű konstrukciót szeretnék ami megbízható is lesz számomra..
T.:Gábor
Ui:egyenlőre természetesen még csak tervezgetés az egész, de nickedből kifolyóan szerencsésnek érezném magam ha párbeszédet folytathatnánk-tőlem biztosan nagyobb rálátásod van a dolgokra!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: djguard

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 4 hónapja #107 Írta: NorbiD
NorbiD válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
dehogynem :-) sot, inkabb arra hajlanek :-) cask nem tudom milyet vegyek, Ledre hajlok megpedig azert mert 2-3cm-nél nem lehet magasabb az akvarium tetö.
Mit ajanlasz?!?!

koszi,
udv,
Norbi
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 4 hónapja #108 Írta: Ledtechniker
Ledtechniker válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Szia Norbi!
Kizárólag fénycsöves jöhet szóba, ledes installációban nem gondolkodsz?
Üdv
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 5 hónapja #109 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 5 hónapja #110 Írta: NorbiD
NorbiD válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Sziasztok,

Szeretnek csinaltatni egy 100x40x40 aksira tetot, tanacsot kernek,hogy milyen neon csoveket tegyek bele? jeleznem,hogy 3db neonra gondoltam es az aksi novenyes less!
elore is koszonom,
udv,
Norbi

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #111 Írta: djguard
djguard válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Teljes mértékben igazad van, mind a minőség, mind a misztika témájában. amíg csak páran foglalkozunk a LED technológiával, addig meg is maradnak ezek a dolgok. Én úgy gondolom, hogy a kísérletezés és a tapasztalás viszi előrébb a dolgokat. Számításaim alapján, az aksi méreteitől függően, tápegységestül, szalagostul, kellékestül 5-10000Ft-ból megoldható, persze DIY, vagy baráti segítséggel. Egy dimmer csak hab a tortán. A gyári minőséget sosem fogjuk elérni, de a testreszabottság, a célszerűség és a saját munka öröme talán kárpótol. Ezért javaslom, minél többen próbálják ki!
Üdv

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #112 Írta: didyman
didyman válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Meg lehet jól is csinálni, csak az nem annyira egyszerű, és azért tudomásul kell venni néhány korlátot. Én azért nem szoktam ezt érteni, mert a fénycsöves időkben lelkesen cserélték sokan évente a csöveket 10 % fényerőveszteség miatt és persze szigorúan akvarisztikai célú csöveket. A LED-eknél meg rendszerint nem fontos sem a spektrum, sem a fényerőváltozás (egyébként valóban ezek helyenként túlmisztifikált dolgok). De ha ezektől eltekintünk, akkor is úgy gondolom, hogy ha már nekiállunk, akkor csináljuk minél jobban. Sima LED-szalagokkal is lehet jót csinálni, 3-4 féle színnel van gyáriban is, ezeket meg lehet otthon is egyszerűbben valósítani, csak az egész a minőségi alapanyaggal kezdődik, azt meg sajnos nem is olyan egyszerű beszerezni, mert ahova a kommersz szalagokat eredendően szánják, ott például a fényerőváltozás, a spektrum lényegtelen, vagy erősen másodlagos.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #113 Írta: djguard
djguard válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában

didyman beküldte: A szalaggal az a gond, hogy többnyire nem nagynevű, ismert márka terméke, a benne lévő LED-ek minősége nagyban szór, fényereje drasztikusan csökken pár év alatt,
Igazad van, fél év nem referencia. Én akkor is azt mondom, mindenkinek ki kellene próbálni legalább egy tankon. Üdv

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #114 Írta: didyman
didyman válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
.. Egyféle színnel is van persze megoldás, csak azt itthon nem árulják. Ami nekem van, egy teljes spektrumú (nem sávos, mint a fénycsöveké, nem esik 600 nm-nél, mint a hideg/meleg fehér LED, a türkiz szín is ragyog) típus, a CRI 98-as, és az 5 W-os modulok úgy vannak hűtve passzívan, hogy a hordozó 5 fokkal van a környezet felett mindössze.
Mellékletek:

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #115 Írta: didyman
didyman válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Jelenleg, semmilyen szalaggal. :-) Bár lehet, hogy én látom úgy, hogy egy munkaigényesen cserélhető megoldást nem pár évre akarok megcsinálni, és hogy nekem a fénycsöves lámpához nem kellett nyúlni 6-7 évig, az volt a kiindulási alap, hogy ehhez se kelljen. A szalaggal az a gond, hogy többnyire nem nagynevű, ismert márka terméke, a benne lévő LED-ek minősége nagyban szór, fényereje drasztikusan csökken pár év alatt, és például az előbb linkelt megoldással szemben, nem szokták rendesen hűteni sem-pedig a kézmeleg tapintás ellenére nagyon szüksége van rá. A hideg és a meleg fehér LED is szenved a vörösök hiányától, én ezért javaslom valamilyen vörössel kiegészíteni, és ha mindenképpen szalaghoz ragaszkodsz a rendesebb teljesítmény-LED-ek helyett, akkor például a Samsung házatáján érdemes nézelődni, és inkább a kevesebb LED-es, nagyobb teljesítményű modulokat.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: djguard

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #116 Írta: djguard
djguard válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában

halőrxxl beküldte: A jelenlegi állás szerint milyen LED szalaggal dolgozzon az az akvarista aki olcsón,de hosszútávú jó megoldást szeretne?
T.:Gábor

Körülnéztem a piacon, és ami elfogadható árú az 2000ft/m . Amit használok melegfényűt az 3528 méretű, 60db/m, a hidegfehér pedig 5050 méretű, 60db/fm. az áruk: beltéri mindkettő 800Ft ill 1800Ft/m. Van amelyik több mint fél éve megy, minden meghibásodás nélkül.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #117 Írta: djguard
djguard válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
Üdv mindenkinek!
Én 25-75% arányban használok meleg- ill. hidegfényű ledszalagot. a halak színével és a növényeim fejlődésével elégedett vagyok.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #118 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
A jelenlegi állás szerint milyen LED szalaggal dolgozzon az az akvarista aki olcsón,de hosszútávú jó megoldást szeretne?
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #119 Írta: didyman
didyman válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
A (hosszabb) szalagnál külön szokás felhívni a figyelmet arra, hogy a betápot a két végéről érdemes megejteni, valamint meg van adva a maximális betáp nélküli szakasz hossza (mivel a szalagon kiképzett vezetősáv nem alkalmas nagy áramok kis veszteséggel történő elszállítására). Ennél a konkrét esetnél ez nem szükséges egy üvegnyi hosszon, de a kettőnél már jelentős eltérés adódhat fényerőben és pontosan ugyanannyi munka párhuzamosan bekötni, mint ahogy most van (az átkötés a betáppal azonos végre kerül).

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
9 éve 11 hónapja #120 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás témában
A szigetelésre jó a gyantàs zsugorcső. A soros kötés meg teljesen mindeggy mert a szalagokat 5m tekercsben árulják és ha nem vágom el akkor is sorba vannak kötve.
Karancs

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.222 másodperc

Naptár

March 2024
M T W T F S S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Bejelentkezés