19 november 2017

Akváriumvilágítás

Több
4 éve 5 hónapja #141 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Van, villanyszerelőként anno használni is tanultam, de úgy tűnik kijöttem a gyakorlatból... :)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 5 hónapja #142 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
van műszered? irigyellek :)

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 5 hónapja #143 Írta: Gabor77
Pont ez volt a gondom, szemre nem tudtam megállapítani, mert süt a nap, a műszer mérte a növekedést. De közben rájöttem, hogy csak rossz helyen mértem. A fényerő szépen ment lefelé, ahogy a feszültséget lejjebb vittem, csak közvetlenül a led-től 1 cm-re mértem (tudom, nem ott szokás, de nem volt kedvem leszedni az akváriumról a ledeket), ott nem igazán változott a fényerő, ha távolabb vittem a műszert, ott szépen látszott rajta, hogy csökken a fényerő is, nem csak a felvett teljesítmény...

Több
4 éve 5 hónapja #144 Írta: nebula
a színhőmérséklet szór marhára. a power ledeké is, lehet, hogy azok épp valami 6500 felettiek voltak neked.

a fényerő növekedés az biztos? vagy csak szemre? :)
igazából gőzöm nincs, ez miért lehet. egy gyanúm van, de igazság szerint nem tudom elhinni még az ilyen kínaiakról sem, hogy ilyet csinálnának: a 12 voltos beállítással a fényforrás már túl van hajtva és túlmelegszi magát a mag, ami esetleg a tokozásra van olyan hatással, amitől kevesebb fényt enged át.
de ez bőven lehet, hogy csak egy bődületes marhaság és máshol van az eb elhantolva:) szóval nem tudom.

majd kíváncsi leszek ezeknek a fényforrásoknak az élettartamára. ezen áll vagy bukik a kínai ipar ezen részének hírneve. :)

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
4 éve 5 hónapja #145 Írta: Gabor77

nebula beküldte: prociventi elmegy kisebb táppal is, vannak ilyen állítható cuccok vagy felesleges telefontöltő - nekem a világítás két végén levőket egy darab régi 5 voltos motorola töltő hajtja. így csendesebb.

ami még kérdés: milyen foglalatú lámpák ezek? csak ilyen jó? mert power led helyett mindenképp a COB ledeket ajánlom. kevésbé melegszik, emiatt szerintem jobban bírja a gyűrődést, a fényereje pedig jó [még akár jobb is].

Ma sikerült végre a régen megrendelt COB ledeket felszerelni az akvárium fölé, így végre biztonságos is a dolog, mert a víz felett csak 12V van, az eddigi 230V helyett. Köszi a tanácsokat így utólag is. Fényereje eddig jó, a hosszú távú majd kiderül. Így világosban kicsit sárgásabbnak tűnik a fénye, mint a sima power ledé volt, pedig mindegyik 6000K-es, persze nem annyira, mint egy 3000K-s led. Majd este sötétben megnézem, hátha csak a szemem téved, bár este is csak a szememre fogok tudni hagyatkozni, színhőt nem tudok mérni :( .
Ezek a ledek lettek végül: www.ebay.com/itm/New-Good-Quality-3W-MR1...me=ADME:L:OC:US:3160 , az egyiknél egy kis forrasztási hibán kívül eddig tökéletesek.

Amit viszont nem értek, egy 12V-os tápot is rendeltem hozzá, van rajta egy kis poti, amivel 10,6-13,8V között lehet állítani a feszültséget, gyárila 12V-ra volt belőve, itt 11W-ot fogyasztott a 3 db 3W-os led + a táp, de ha levettem 10,6V-ra, akkor csak 7W-ot fogyaszt, viszont a fényerő - igaz csak nagyon kis mértékben, de - növekszik. Ez az eddigi fizikai tanulmányaimnak ellent mond, szerinted miért lehet ez? :unsure:

• zilzol
  • zilzol profilkép
  • Látogató
  • Látogató
4 éve 6 hónapja #146 Írta: zilzol
zilzol válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás

Több
4 éve 6 hónapja #147 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Kicsit már réginek számító tanulmány, de azért még lehet vele összehasonlítást végezni ami a ledes technológiát illeti. A megírása óta azt hiszem, hogy jelentős fejlődésen esett át a led és az áruk is mérséklődött valamelyest.

http://www.led.kte.hu/pages/cikk/kte_led_vs_izzo.pdf
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

Több
4 éve 7 hónapja #148 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Köszönöm mindenkinek a segítséget, fejleményekről beszámolok! Gábor, jók a linkek, nagyon köszönöm!

Üdv:
Mikes
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 7 hónapja #149 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Szia Mikes!:)
Adatokat is,és némi megtámogatást is..előbb az utóbbi:
www.google.hu/search?q=+philips+865&ie=u...066&biw=1016&bih=593
Adatok:
www.ecat.lighting.philips.hu/l/professzi...80/927920586514_eu//
Remélem mennek majd a linkek...
Hogy kezdő vagy nem valaki az e témában nem sokat számít-világítástechnikai szakemberek nem vagyunk-igaz viszont hogy akvaristák tapasztalattal igen!;)
Nos a reflektorra kitérve:az ég világon semmi baj nem lenne abból ha a dobozok palástját egymáshoz tolod kis átfedéssel;)-ugye érted?De a te elgondolásod is nagyon jó,sőt bármilyen felületre ajánlom az öntapadós tükörfóliát-vagy magát a méretre vágott beragasztott tükröt!Ekkor ugyan erőteljesen megnő a reflektor súlya..és amit még hozzátennék:tükör ragasztására nem alkalmas az ecetsavas szilikon..neutrális ajánlott.
Alufóliával is sikeres leszel-értelemszerűen a fényesebb oldala legyen a reflexiós felület.Felragasztására én kétoldalas ragasztót használtam,évek óta jó...ja,hogy bemattul?Van még alufólia ahol ez volt;):D
Igen..az ajánlott színhőmérsékletet általában még a növényesek is alkalmasnak ítélik,sőt klf. algákra nézve is kedvezően ítélik meg.De ha kezdő vagy ne merítkezz még alá nagyon a miértekbe...előbb a te saját akváriumodban zajló folyamatokat kövesd figyelemmel,és meglásd előjönnek a tapasztalatok nálad is!Ami az egyik akváriumban egy merő ööööö....szóval ami egyikben nem jó,a másikban szuperül működhet!:)Algáktól való félelmedet nem kívánom eloszlatni:lesznek algáid,mindenkinek vannak!:)Csak a mennyiség nem mindegy-de mire eddig eljutsz te magad is rájössz:az akváriumban sokkal bonyolultabb folyamatok zajlanak semmint hogy kizárólag a fénnyel kordában tarthasd pl. az algákat!
Ne szontyolodj el-végigvezetnek a kollégák a nehézségektől övezett úton egy sikeres hobbi elérése reményében.Előbb a bevált dolgokkal kísérletezz-aztán zutty,merülhetsz!;)
Elmondom neked hogy évtizedekig semmiféle komolyabb algám nem volt-aztán két tő csodás E.ocelottal bejött a papírforma:"importáltam"az algákat is.Nem gáz-kontrollálom,kézben tartom.
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes

Több
4 éve 7 hónapja - 4 éve 7 hónapja #150 Írta: Robi0108
Robi0108 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Sziasztok! Eresz csatornából láttam nagyon jó fényvisszaverőket. Az méretre szabható. Abba szereltek fénycsöveket. Már felvetettem itthon a kérdést nem-e akarunk mostanában csatornázni?? :-) A kompakt fénycsövek ahogy Gábor is mondja kis területen adja le a fényt. A 100 cm hosszon ezért kellett 3 db, és a nejem alufóliáját is rendesen megvámoltam. :-)
Utolsó szerkesztés: 4 éve 7 hónapja Írta: Robi0108.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802, mikes

Több
4 éve 7 hónapja #151 Írta: mikes
Kedves Gábor!

Én sem várok csodát a spec akvarista fénycsőtől. Csak annyit remélek tőlük, hogy a sok fórumon hangoztatott, algák fejlődését segítő (ezért káros) hullámhosszon kisebb intenzitással sugároznak. Plussz (nyilván főként marketing céllal) mindenhol ezeket ajánlják, így kezdőként én ezekben gondolkodom.
Az ajánlott philips 865-ösről tudsz írni adatokat, mert a neten nem találtam.

Nem szeretnék nagyon átmenni növényesbe, azzal is kezdtem a kérdések sorát: van ekkora medencém, kell-e hozzá két cső, vagy elég ami van. Én kevésnek érzem....

A reflektor (fényvető) szerintem szükséges. Anélkül a hengeres fénycső oldalra és felülre is szórja a fényt, a fényvisszaverővel jobban el is tudom osztani. Meg természetesebb is, ha felülről, és nem mindenféle felületről visszaverődve kapják a növények az éltető fotont.

A sörös doboz nekem kicsi, egyben lenne jó a felület.

Akkor 6500 K körüli színhőmérsékletű fénycső megfelelne?

Ha sikerül összehoznom valami értelmeset, érdekelnek a részletek?

Üdv:
Mikes

Több
4 éve 7 hónapja #152 Írta: halőrxxl
A hagyományos fojtótekercseket én már egyáltalán nem javaslom....borzalmasan fűtenek,rossz a hatásfokuk szerintem,bár elektronikai szakember nem vagyok.A kompaktokkal meg az a bajom,hogy a lumen értékük van hogy kívánnivalót hagy maga után a csövekhez mérten-ráadásul a fényt kis területen adja le-emiatt nehéz egyetlen kompakttal bevilágítani egyenletesen a medencét...
A csövek pártján állok...de kompakttal világítok.

Több
4 éve 7 hónapja #153 Írta: halőrxxl

mikes beküldte: Kedves Gábor!

A nem speciális csöves kérdést szégyelltem feltenni, köszönöm, hogy megtetted helyettem! Fénycentrumban ajánlottak sima 900 Ft körüli Tungsram fénycsövet, de nem mertem megvenni. Mekkora fényáramú fénycső használható akvarisztikában? Nem túl nagy a szórása ezeknek a csöveknek a "káros" tartományban?

Barkács búrát szeretnék készíteni a két fénycső főlé. Vékony rétegelt lemezt ívben meghajlítok, fényvisszaverőnek fehér öntapadós fóliára gondoltam. Vagy alufóliára, bár valahol olvastam, hogy az nem az igazi. Van valakinek tapasztalata házi armatúrával?

Üdv:
Mikes

Mi az hogy szégyelled feltenni a kérdést-hát nem kell ezt érezned!Bármi nagyon alap kérdés kitárgyalásra kerülhet,egy akvaristát nem az alapján ítélnek meg hogy milyen dizájnos a medencéje/világítása/remélem legalábbis!;)/.Meg aztán mit törődsz az előítéletekkel-ugyan,nem divathalazók vagyunk mi,nem igaz?
Halovány lila fogalmam nincs fejből hogy mekkora a szórása,ennek utána kell nézned ha professzionálisabb igényeid vannak.Az ajánlott csövet tulajdonképpen nem kérdésnek,hanem ajánlatnak szántam-számos kolléga jó eredménnyel használja,az ára sem mindegy.Tudod arra gondolok most hogy mikor spec. fénycsövekkel világítottam akkor sem voltak szebb növényeim,halaim sem.Sőt..ha tovább bogarászol a neten megtalálod majd azokat a véleményeket is hogy a speciális-és akvarisztikai márkájú;)-csövek khmmm....nagyon jók,de helyettesíthetőek!A fénycső csereidőtartama lehet a következő kérdésed...már nem merek semmit mondani! :D Az a kérdés hogy az általad emlegetett növényekhez hasonlóakat kívánsz-e tartani,vagy inkább alámerülnél a green irányzatba?A magam részéről válaszaimban mindig az olcsóbb,a házilag kivitelezhetőt emlegetem,hiszen erről van tapasztalatom jobbára.Ez persze nem okvetlenül jelent igénytelen megoldásokat,és elnagyolt barkácsolást...
Reflektor:ebben nem szeretnék döntést inspirálni-de megkérdezem hogy szerinted mi a probléma a szórt fénnyel?Aztán további "reflektoranyagra" is figyelj:a dobozos üdítők doboza kitűnő refi....kevés munka,ingyen alapanyag;).Kérlek figyeld csak meg a legkomolyabb reflektorokat...sosem egy sugárban vetítik a fényt,sokkal inkább irányítgatják a lehetőleg árnyékmentes megvilágítás reményében.Persze erre is van ellenpélda tudom..
Jó barkácsolást!

Több
4 éve 7 hónapja #154 Írta: okriroli89
okriroli89 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
vagy is nem felület hanem akvárium :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Több
4 éve 7 hónapja #155 Írta: okriroli89
A kérdésemhez vissza térve, még nem tudok pontos adatot de 40-50 cm magas vízoszlopról lenne szó és 130 és 160 liter közötti vízmennyiség.
de minimum 80*40*40-es felület!

Azért nem tudok pontos adatot mert ezt egy épülő akvárium felé fogom bepakolni, csak a világítás is a szűkös anyagi keret része, illetve a későbbi takarékos üzemelés a fő szempont!

Köszönöm a gyors választ, illetve várom a továbbiakat!

Több
4 éve 7 hónapja #156 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Zentán találtam a Merkator üzletében, ott is a technikai részlegen. A márkájára nem emlékszem, de nem volt drága 380 din. Kb fél éve még a duplája volt.

Több
4 éve 7 hónapja #157 Írta: Robi0108
Robi0108 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Robi , végül hol sikerült beszerezned? Zentán tudok egy üzletet , ahol én is vettem. Nem tudom kik gyártsák, azt sem hogy hol. A neten sem találtam semmit. A kompakt fénycső neve DATA. Nagyon jól bírja. Napi 8 óra világítás, 3 éve van meg 2 db. Patika áron volt. Akkor még azt sem tudtam mit veszek, csak energiatakarékos volt a lényeg. Otthon a nappaliba használtam. Később olvastam , hogy akváriumnál sem utolsó , és nagyon gyorsan átszereltem az akvárium fülé. :-)
Érdekes, hogy ennyi idő után sem feketedik sehol .Itt vettem Tungsram gyártmányt melléjük. Meglátjuk ez meddig bírja.

Több
4 éve 7 hónapja #158 Írta: nebula
üdv!

melegfehéret ne vegyél. a hidegfehérek is összevissza vannak, de legalább 5000K felettiek általában.
ezen felül inkább ajánlanám a szűkebb sugárzási szögű COB led spotokat. ez a 120 fok azt jelenti, hogy a fényed nagy része kárba fog veszni a medencén kívül.

azt kéne még tudni, milyen magas a vízoszlopod és mennyi a medence űrtartalma. addig sokkal többet nem lehet mondani.

Nedőzz!

Több
4 éve 7 hónapja #159 Írta: okriroli89
Üdv!

Azt szeretném kérdezni hogy ezzel a LED-es izzókkal vannak-e már valakinek tapasztalatai?
ledesizzo.com/led-izzok/gu10-spot/60smd-...r-led-izzo-gu10.html
ledesizzo.com/led-izzok/gu10-spot/60smd-...r-led-izzo-gu10.html

Egy ismerősöm használja ezt a 2 típust, és nem tudom hogy ezeknek a lámpáknak a keverésével megfelelő fényt tudok biztosítani a növényeim számára?
Ő nem tudott erre válaszolni mivel főleg mű, illetve kis fény igényű növényei vannak.

A válaszokat előre is köszönöm!

Több
4 éve 7 hónapja #160 Írta: mikes
0.5-ös rozsdamentes acél foncsorra is gondoltam, nem is túl drága, csak nem akaródzik egész táblát venni, méretre meg nem adnak.. Az alufóliára azt írták, nem oszlatja el a hőt csak átengedi, ha meg kicsit gyűrődik ragasztáskor szórja a fényt. Jobb annyival a fénycső előtét elektronika a hagyományos fojtótekercses megoldásnál, mint amennyivel drágább? Láttam néhány házi megoldást előtét elektronikára, de ez állítólag 80%-ra csökkenti a fénycső hatásfokát. Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban?

Üdvözlettel:

Mikes

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.355 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 5 órája 51 perce
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 4 napja