24 november 2017

Akváriumvilágítás

Több
3 éve 7 hónapja #121 Írta: didyman
didyman válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Szép, egyszerű munka, de vannak fentartásaim. :-)
-Egyféle, hidegfehér LED: Vörös és türkiz gyenge lesz.
-A végek szigetelésére az a műanyag fedél önmagában hosszú távon nem megnyugtató, a forrasztás a pára közelségét rosszul tűri.
-A vezetékezéskor nem jó ötlet sorba fűzni a szalagokat a relatív nagy feszültségesés miatt, ha a másik végén lehetne csillagpontosan is.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 7 hónapja #122 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 8 hónapja #123 Írta: didyman
Dede, szerénykedni fogok, ez csak lelkes hobbi és egy kevés szakma. :-)
Az egy eres bekötővezeték olcsóbb, mint a sodrott vagy több eres, és nem szükséges sem közös köpeny, sem kettős szigetelés, mozogni sem fog, így nem kell sodrott kanóc sem. A tekerést csak azért említettem meg, mert az is károsan befolyásol, ha bármi miatt (például felesleg) fel kell tekerni hosszabb darabot, de talán ez el is hanyagolható.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
3 éve 9 hónapja #124 Írta: Bishop
Bishop válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Megnéztem. 70 cm-re van az előtét. Remélem ez még nem okoz bonyodalmat. Eddig működik ;)
Üdv.:
Gergő

Több
3 éve 9 hónapja #125 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Didyman szia!!! Végre hogy idetaláltál,tudom szűkre szabott szabadidőd neked is véges,de én már égre -földre mindenhol ajánlgattam a blogjaidat,postjaidat.Számomra már évekkel ez előtt is igen meggyőző volt szakirányú tudásod és képzettséged,nagy öröm hát most hogy itt is aktívnak látlak!Remek kollégákkal itt is találkozhatsz-részemről Nebula,és Gábor77 voltak akik tartották a "világítás" frontot-de jó hogy ilyen értékes kollégával bővülhettünk!/Ne szerénykedjél nekem...inni fogjuk a szavaidat,mert olyan közérthetően adod elő mégis annyira szakszerűen hogy csúcs!/
Rátérvén a mondandódra,nekem most kezd érthetővé válni az,hogy a fénycsövek gyári szerelésénél miért is találok általában egy eres-tehát nem sodrott-vezetékeket..ez lehet hát az oka?Te is inkább az elektronikus előtéteket javaslod?
Sokan vagyunk itt laikusok szinte akik számos-akár nevetséges-kérdést fogunk eléd tárni..kívánom hogy szabadidődben néha itt is ténykedj-Isten hozott! :)
T.:Gábor

Több
3 éve 9 hónapja #126 Írta: didyman
Hivatalosan nem jó a hosszú (és tekert) kábel, mert a tekercs önindukciójának jó része elveszik rajta, ettől a gyújtás körülményesebb. Gyakorlatilag egészen elképesztő hosszúságokkal is üzemképes maradhat, arra figyelni kell, hogy a gyújtáskor jelentősen nagyobb a szigetelés igénybevétele, tipikusan 600 V-os szigetelésű bekötőhuzallal célszerű vinni. Az elektronikus előtéteknél viszont a gyárilag megadott, egyik szálra érvényes maximumot be kell tartani, és a többit sem szabad több méterre húzni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Bishop

Több
3 éve 9 hónapja #127 Írta: halőrxxl
Nem is rossz elgondolás!Adok egy adatot is neked:nálam a hasonlóan megoldott fojtóknál 1.8 méternél még működött a dolog-a szakirodalom említi hogy minél rövidebb legyen,ezért gondoltam hogy hasznos lesz a tapasztalatom!;)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Bishop

Több
3 éve 9 hónapja #128 Írta: Bishop
Valóban! Nem írtam le minden körülményt. A szoba hőmérséklete 23-24 fok körül ingadozik, attól függően, hogy hogy megy fűtés. Igazság szerint nem lenne szükség az akváriumba fűtőberendezésre, csak a biztonság kedvéért van bent. (Meg elfér :) ). Amióta olvastam a postot (toist), azóta többször ránézek a matten mögé bújtatott fűtőre, hogy éppen üzemel-e, de nem.
Most ott tartok, hogy egy villanyszerelő ismerősömmel az akvárium tetőn kívülre egy kis dobozkába szereltettem a vasmagos berendezést többeres kábel segítségével, jelenleg 25 fokos a víz és figyelgetem...
Köszönöm az észrevételeket:
Gergő

Több
3 éve 9 hónapja #129 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Mindamellett, hogy egyetértek azzal, amit Gábor írt: ha tényleg állandó az a 27°C, biztosan a fűtő csinálja, hiszen éjszaka nyilván nem megy a világítás. Persze jó lenne tudni hány fok van a szobában, de mivel feltételezem a fűtő nem véletlenül van a vízben, 5-6°C-ot pedig nem emel 2*18 W még vasmagos előtéttel sem, a fűtőddel lesz gond. Ha egész új a fűtő, lehet nincs jól kalibrálva, vedd lejjebb a termosztátját, ha már régebbi, valószínűleg elvízkövesedett (akár pár hét alatt is), az pedig át tudja verni, ilyenkor az ecetbe állítás csodákra képes és utána újra nem fog túlfűteni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Bishop

Több
3 éve 9 hónapja #130 Írta: halőrxxl
Bishop kérdésére a válaszom:egyértelmű hogy előbb kísérletet kell végezned-húzd ki a fűtőt kérlek,és figyeld a víz hőfokának alakulását.Ha valóban a világításod fűt ennyire,akkor haladjunk sorjában..
Ha a legegyszerűbb módszert akarod,akkor csak emeld feljebb a világítást-a fény némileg csökkenni fog,de ez az ingyenes verzió.Általában nem is a csövek-persze azok is!-hanem a hagyományos fojtótekercs fűt úgy mint a gép..ha ezt lecseréled elektronikusra máris meg van oldva,de pénz.Ha viszont a fényt is csökkentenéd,akkor át kell vezetékelned úgy,hogy egy cső is működhessen -ez kicsikét más kapcsolás ha az eredeti tekercset használod.Van viszont egy hátulütője is a dolognak:attól hogy egyetlen csövet hajt a hagyományos fojtó még nyomja a hőt,sőt ha rámérsz a fogyasztásra az is "érdekesen magas"!
Én a magam részéről mindenképpen az elektronikust javasolnám-és ott már ha kevesebb cső működik akkor a fogyasztás is csökken.Nos,ezzel az elektronikussal kapcsolatban van megint egy kör,hiszen hobbitársaink egy része használja a "kiégett" kompaktok teljesítményarányos elektronikáját is.Azonban az olcsó kompaktok elektronikája is olcsó úgymond-lehet a csövedet nyírja jobban,de biztos hogy sokkal több meló a megépítése,és a szigetelések/forrasztások megoldása is körültekintést igényel.
Ismét csak azt javasolhatom jó szívvel hogy szerezz be elektronikus előtétet..
Sok sikert-az előtéten lévő áramköri rajz alapján boldogulni fogsz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Bishop

Több
3 éve 9 hónapja #131 Írta: halőrxxl
Egy kollégánk világítási reflektorok készítéséről érdeklődött privátban-alapanyagként alu italosdobozok palástja szolgál majdan.Bemásolom ide a válaszomat hátha még segíthet valakinek..
"A dobozok palástjait akár ipari ragasztószalaggal is egymáshoz illesztheted,de félő hogy a melegtől idővel engedni fog.Ezért azt javaslom hogy vagy peremezd egymáshoz őket,vagy ami lényegesen gyorsabb és egyszerűbb az a következő:a két palástot kissé egymásra tolod(5-6mm)majd egy dórnival-lyukasztó,pontozó stb- egyszerre átütöd a kettőt.Ekkor mindkét lemezke kitüremkedik az ellenoldalon-teendőd már csak annyi hogy megfektetve egy alkalmas alátétfán ezt a kitüremkedést finoman elkalapálod.
Másik modszer még ha a készülő reflektor ívének megfelelően egy collos deszkából szépen kialakítod a negatívot-tehát a háta mögé kerül-és ehhez rögzíted nagyon apró csavarocskákkal a két egymáshoz tolt palástot.Ekkor a fa tartóelemként is szolgál..ennél fogva be lehet csavarozni a búrába a reflektort is.Ez picit munkaigényesebb,de egyből kész a refitartód is!
Felhívnám figyelmedet a palástok széleinek elmunkálására is:pár millimétert vissza kell hajtanod,így egyrészt kevésbé lesz balesetveszélyes,másrészt a reflektor íve is szépen beállítható.A sarkok elmunkálására különösen figyelj,csúnya csikarást vagy vágást okozhat ha véletlenül belekapsz a tisztítás során!"
Minden kivitelezőnek sikereket és örömet kívánok ehhez a szinte teljesen ingyenes kis reflektorhoz!Igaz idővel megmattul,oxidálódik stb,de úgy vélem akkor is lesz még doboz mint alapanyag;).

Több
3 éve 9 hónapja #132 Írta: Bishop
Sziasztok!

Az akváriumom (112L) fölött van egy ilyen cső:
www.vilagitas.eu/OSRAM_LUMILUX_T8_L_18W_865_G13
és egy osram fluora. Ez így jó is lenne, de a gond az, hogy a víz állandó 27 C-fok. Pontylazacok lesznek benne, egy sügér pár (még nem tudom milyen, lehet kéksügér, vagy törpe rubinsügér), páncélos harcsák és ancik. Nagy a valószínűsége, hogy a fluora fűti fel ennyire a vizet, mert a fűtőberendezésem 24 fokra van beállítva. Azon gondolkodtam, hogy a növényes csövet kiveszem és egy csővel világítok tovább, de a foglalat két csővel megy csak :S . Vagy beteszek mellé még egy 865-ös csövet (sajnos azt még be kell szereznem), vagy van egy 8000K-s csövem is, esetleg azt betehetem mellé...
www.vilagitas.eu/OSRAM_LUMILUX_T8_L_18W_880_G13_SKY_WHITE
Ja!... A növények: fodros vizikalász, közönséges valiznéria, valamilyen vizikehely...
Mi a véleményetek? Ti mit csinálnátok a helyemben? :)
Köszönettel:
Gergő

Több
3 éve 10 hónapja #133 Írta: Chris0604
Chris0604 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
úúú köszi szépen,én is valami ilyesmire gondoltam,hogy nehogy hirtelen piros legyen a víz mikor matatok az aksiban. :D (élvédelemre gondolok itt)

köszi mégegyszer.

Képek hamarosan. :D

üdv.

Több
3 éve 10 hónapja #134 Írta: halőrxxl
Rendben-ha segítség volt neked az plusz öröm számomra!
Mi viszont magyarok vagyunk,és kicsit még űbereljük is az alapötletet...hallgass csak meg!Az eredeti módszer szerint ha megfigyeled kicsit a palástnál szélesebbet vág-pár millimétert a szűkített részből is.Igaza van,mert így valóban könnyebb megtartani a beállított ívet,viszont tapasztalataim szerint sokkal nehezebb így dolgozni!Saját módszerem volt anno,hogy csak a palástot vágom le egy alkalmas ollóval,majd minden élnél visszahajtok 2-3mm-t! Így két legyet ütök egy csapásra:ugyanolyan alaktartó marad,de kiküszöböltem a balesetveszélyes éles széleket! ;) Pluszként jelezném hogy a sarkoknál nagyon gusztusos kis lekerekítéseket is eszközölhetsz 5-10mm közötti rádiuszokra gondolj.
Mivel a doboz alakja henger mindenki csak az íves megoldásokra gondol ugye?Azonban ez a kis lemezke a vastagságánál fogva alkalmas arra hogy akár panelben lakó kollégáink is dolgozzanak vele,sőt akár az íróasztal szélén is meghajtogassanak belőle egy bármilyen refit...Igazából az alumínium egy-két éven belül beoxidálódik,de azt gondolom van üres doboz elég ;)
Egyértelmű hogy a tükrös felületű rozsdamentes lemez lenne a legjobb(a szálcsiszolt nem ok!),de van ember aki azt megfizeti,és barkács kategória az már?
Ha bárhol megakadnál csak szólj bátran-és kérnélek hogy majd a kész reflektorról egy képet szíveskedj mellékelni ha megoldható!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Chris0604

Több
3 éve 10 hónapja #135 Írta: Chris0604
köszi,akkor elkezdem gyűjteni a dobozokat! :D :D

Több
3 éve 10 hónapja #136 Írta: halőrxxl
www.google.hu/search?q=DiY+reflector+for...oAQ&biw=1024&bih=601
www.rollitup.org/do-yourself/232568-beer...tors-cheap-easy.html
Ha fénycsőről van szó akkor csak a palást kell neked-egyszerűen levágod a dobozról,és tetszőleges ívre alakítod..ezt már a felhelyezett világításnál is kikísérletezheted!Segítségével oda vetíted a fényt ahová szeretnéd-no persze határok között.
A dobozt csak akkor szükséges külön reflexiós felülettel ellátni ha matt a felület,vagy további hatásfok növelést szeretnél.
Hasonló a PVC cső félbevágásával/reflexiós felülettel való ellátással előállított diy megoldás is-biztosan nem olyan csili-vili,meg nem olyan hatékony mint a gyáriak,de nem is annyiba kerül.Anno volt tükörből készített reflektorom is,sőt volt a discoban használatos tükörgömb allegóriájára szegmensenként felragasztott tükörcserepekből is...ma erre már nincs szükség.Kapható tükörfólia,de a jobb minőségű alufóliák is megteszik..
Kis kreativitás,és valóban szinte ingyen előáll egy refi neked-sok sikert kívánok!

Több
3 éve 10 hónapja #137 Írta: Chris0604
Okés,nézegettem már akvakertészen DIY dolgokat,de ezt nem találtam meg.

Több
3 éve 10 hónapja #138 Írta: halőrxxl
Ki hogyan csinálna üdítős/sörös dobozokból reflektort?Egy társunk érdeklődik,de időm az nulla,egyébként pofonegyszerű(segítsetek pár ötlettel kérem!)
Ui.:Cris bocs-rohannom kellett,de holnap lesz válaszod tutira!

Több
4 éve 3 hónapja - 4 éve 3 hónapja #139 Írta: halőrxxl
Szia!
Nem lehet hogy a mostani fénycsöveid már túl régiek voltak és drasztikusan csökkent a fény intenzitása?Ha a 45cm a magasságod,lehet hogy a vízszint magassága is okozhatja-főleg ha még kicsit barnább is a vized..Támogatom az elképzelésedet:előbb 2x24W-al próbálkozz.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 3 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
4 éve 3 hónapja #140 Írta: Gelfiro
Gelfiro válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Sziasztok!
Egy kis segítséget kérnék.
Jelenlegi akváriumom 126l (80*35*45) 2*18 watt T8 Tungsram Daylight 6000K-s fénycsövekkel van megvilágítva. Sajnos sem nekem és úgy néz ki, sem a növényeimnek nem tetszik a fényerő.
Az úgymond ajánlott 0,5 W/l környékétől igen messze vagyok. A növények túlnyomó többsége Echinodorus, van még Valisneria és Guadelupai tüskéshínár. Minden növényem iszonyatosa megnyúlt, az alján alig vannak levelek és elég fakó színűek.
Amúgy is terveztem, hogy a jelenlegi tetőt lecserélem és új világításra is beruházok.
Na itt a dilemma. Alapvetően T5-ös világításban gondolkodom, csak azt nem tudom, mekkorában. Ha a fórumon és az előbbi oldalakon elérhető leírásokat nézem, a w/l aránnyal 3*24w világítás lenne az ideális, amit én kicsit lehet hogy erősnek érzek. Szükségem lehet ekkorára, vagy elég lehet a 2*24w világítás is?
Tudna valaki érdemi tanácsot adni?
Előre is köszönöm.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.571 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések