21 november 2017

Akváriumvilágítás

Több
4 éve 7 hónapja #161 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Az én búrám fémlemezből készült (nem általam), van egy belső részeelzárva, páramentesen. Ebben vannak a kábelek. kivülsől csak a fénycső foglalatai láthatóak. Üveglapra van ráhelyezve így nem nagyon éri a pára. Alufóliát használtam kompakt égő fölött, mint fényvisszaerőt. Százalékot nem tudok mondani, de jócskán megnövelte az égő fényét.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 7 hónapja #162 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Kedves Gábor!

A nem speciális csöves kérdést szégyelltem feltenni, köszönöm, hogy megtetted helyettem! Fénycentrumban ajánlottak sima 900 Ft körüli Tungsram fénycsövet, de nem mertem megvenni. Mekkora fényáramú fénycső használható akvarisztikában? Nem túl nagy a szórása ezeknek a csöveknek a "káros" tartományban?

Barkács búrát szeretnék készíteni a két fénycső főlé. Vékony rétegelt lemezt ívben meghajlítok, fényvisszaverőnek fehér öntapadós fóliára gondoltam. Vagy alufóliára, bár valahol olvastam, hogy az nem az igazi. Van valakinek tapasztalata házi armatúrával?

Üdv:
Mikes

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 7 hónapja #163 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Hmm..akkor itt az ideje hogy elmondjam:kényszerből nálam jelenleg is üzemel sajnos 2700-2800 kelvines kompakt:( Szégyen gyalázat...ennek "fényében" osztom itt nektek a jótanácsokat,és ezért tervezem én is természetesen a cseréket.Ecsetlaga-pontalga-"algaalga" minden van..kevéske,mert kordában tartom őket,de van.
Megpróbáltam én a Százforintosban is venni kompaktot..a fénye jó-szemre-de az élettartama grrrr!Csak komolyat vegyetek-hidd el kolléga az éri meg jobban!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: roberto8802

Több
4 éve 7 hónapja #164 Írta: roberto8802
roberto8802 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Üdv. Ilyen kompkt izzó után kutattam én szegeden, zentán, kanizsán, szabadkán, de sehol,de sehol nem lehetett kapni, csak 2700K-est :( Egészen múlt hétig, amikor is szerencsére ráfutottam egyre :)

Több helyen láttam, hogy csak ezekkel világítanak és jól működik. Én is ki fogom cserélni a kiöregedett fénycsöveimet ilyenekre.

Az algához csak annyit tudnék hozzáfűzni, hogy nálam is előjött a túl sok fény miatt. A megoldást a fénycső egyes részeinek alufóliával való letakarása jelentette. Így kontrollálni tudtam a világítást valamelyest és az alga eltűnt :)

Több
4 éve 7 hónapja #165 Írta: Robi0108
Robi0108 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Nekem ilyen van 3 db. Cirum calamistratumnak és fodroslevelű vízikehelynek nagyon elég. Szép növényes akváriumhoz nem biztos hogy jó. Sőt biztos nem. Ide untig elég.

bolthely.hu/tungsram/id/00993_Kompakt_fe...W_E27_daylight_6500K

Több
4 éve 7 hónapja #166 Írta: halőrxxl
A 10.000 Kelvin inkább tengerihez ajánlott.Édesvízi akváriumokban tökéletesen megfelelőnek kell lennie a napfény színhőmérsékleti tartományához közelálló csöveknek-persze csak szerintem!:)
A kérdésednél maradva:tedd be,meglátod mi történik...vizektől is függő hogy a növényeid mit produkálnak majd,esetleg mit szól hozzá a mindenhol jelen lévő alga.Nagyon jó algás cikkeket is olvashatsz az akvakertészeknél,ők aztán belemártóznak a téma velejébe is..ajánlom!
De:alig olvasni olyat,hogy nem speciális csővel ki hogy boldogul-ezért megkérdezem:senki nem használ már 865-ös Philipset?;) Azt is ajánlanám..magában,semmi firlefranc...de aztán a lumenre tessenek figyelni-az a másik nagy sarokpont.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robi0108, mikes

Több
4 éve 7 hónapja #167 Írta: Robi0108
Erre a választ egy-két hét után az akváriumod adja meg. Látni fogod a növényeiden. Egy régi akváriumnál volt egy S. Plant Color, és egy S. Brilliant Daylight.Nem volt gondom. A növények szépek voltak.Alga nem volt. Az 80 literes volt. Meglátod merre alakul. A világítás idejével is tudsz játszani.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mikes

Több
4 éve 7 hónapja #168 Írta: mikes
Kedves Robi, Gábor! A philips csövem 10 000 K-es, igen, ezért gondoltam hozzá növényest: 4900 K-t írtak rá.

Szűrésnek sarokmattent használok: 900 cm2 szivacs felület, 360 l/óra mért teljesítményű belső szűrővel. Nettó 70-75 liter vízhez ez kevés lenne? Nitritem 0, nitrátom 25 mg/l (SERA teszt). Az alga típusát csak tippelem, majd valahol utána járok.
Mindenkitől elnézést, ez eddig OFF!

Visszatérve eredeti kérdésemhez, nem teszek kárt, ha beteszek még egy csövet?

Köszönettel:
Mikes

Több
4 éve 7 hónapja - 4 éve 7 hónapja #169 Írta: Robi0108
6500 k -ek nekem is. :-) A Philips 10 000 k . Azért írtam így , mert ezek felelnek meg a növényeknek. A legmegfelelőbbek a daylight csövek.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 7 hónapja Írta: Robi0108.

Több
4 éve 7 hónapja #170 Írta: halőrxxl
Elnézést..inkább az utóbbi színhőmérséklet felé tendálj!Robi bocs!:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robi0108

Több
4 éve 7 hónapja #171 Írta: Robi0108
Szia! Elvileg akkor a szűrésedet is meg kellene erősíteni. A növényedein lévő algát a Sziámi algázó is kordában tudja tartani. ( akvafarm.hu/nanohalak/sziami_algaevo.html ) A vörös, fekete ecsetalga nem kifejezetten a fény miatt van. Nekem is van , sajnos. Itt a biológiai szűrés hiánya miatt alakult ki. Mióta azt kicsit helyretettem ,erősen kopik.
A sera nem rossz, sokáig használtam. Olyat keress , ami 4000-6500 k.

Több
4 éve 7 hónapja #172 Írta: mikes
Üdvözletem!

70x40x30-as aksim felett 1x18w-os philips aquarell daylight csöves, gyári burkolatú lámpa van. Növényeim (szerintem) jól vannak, kis, illetve közepes fényigényű fajták, lassan 3 hónapja élnek és virulnak. Néhány levélen kis szőrszálak (ecsetalga? vörös alga?) vannak, érdekes módon csak a levelek élén, a lapjukon semmi. Más algát nem láttam.

Azt olvastam, hogy ekkora aksihoz illene még egy fénycső. Gondoltam, veszek egy sera növényes csövet a meglévő mellé. Nem borítja meg az eddig jól működő rendszert, ha megduplázom a világítás erősségét? Nem károsodnak a növények? Mi az a fénysokk?

Ui: Honnan tudhatom, ha kevés a meglévő világítás? Nem tudom milyen gyorsan kellene nőnie a növényeimnek...

Több
4 éve 7 hónapja #173 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
kivárom :)

Nedőzz!

Több
4 éve 7 hónapja #174 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Akváriumvilágítás
Arra még várni kell, még a LED-eket sem rendeltem meg, csak az elméleti fázisban vagyok, hogy kb mennyibe lenne ha...

Több
4 éve 7 hónapja #175 Írta: nebula
kíváncsi leszek az eredményre!

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
4 éve 7 hónapja #176 Írta: Gabor77
Tudom, ezért is a külső winchester táp jutott eszembe először, annak, ha nem stabil 5/12V-ot kap, jobban árt, mint a LED-eknek.
Ráadásul, amin most gondolkodok, az az, hogy kisebb feszültségű (3,2V) LED-eket kötök majd sorba, így pl 4 db sorba kötve simán elvisel már 13V-ot is, de 12-vel is elég fényük kell, hogy legyen (aztán majd lehet az élet rácáfol :) , meglátjuk), így aztán már nem is olyan fontos a stabil 12V...

Több
4 éve 7 hónapja #177 Írta: nebula
ha nem stabilizált, akkor az se feltétlenül jó megoldás ám! :)
ezek meg direkt led tápegységek itten, még ha ilyen telefontöltő kinézetűek is :)

Nedőzz!

Több
4 éve 7 hónapja #178 Írta: Gabor77
Köszi!
Valószínűleg áram generátoros tápok, de nem néztem utána, mert az alapból nem érdekelt, ami nem stabil 12V.
Viszont ezzel a linkkel jó ötletet adtál, olyan "dugasz tápegység"-em nekem is van otthon egy csomó, megnézem, hátha van 12V-os is (pl a külső winchesterhez való elvileg az), és akkor már nem is kell külön tápot vegyek, mindenhol kifejezett LED drivert kerestem, ez a verzió fel sem merült. :)

Több
4 éve 7 hónapja #179 Írta: nebula
talá'tam egy ilyet neked: www.anrodiszlec.hu/article_info.php/articles_id/129

a végén ír az áramgenerátoros tápokról, és a hozzászólásokban is lehetnek érdekességek.

Nedőzz!

Több
4 éve 7 hónapja #180 Írta: nebula
na, itt ugyan már nálam megáll a tudomány, de ha jól sejtem, ezek áramgenerátoros tápok, igaz?
szóval ezeknek az a célja, hogy az áramerősséget fix értéken tartsák, akármit kötsz rá.
a power ledeknek kell ilyen táp, azoknak meg kell fogni az áramfelvételét, mert ahogy melegszik és egyre erősebb fényt ad le, úgy "enne" egyre erősebb áramot - pozitív visszacsatolás, szépen kinyírja magát, ha nincs korlátozva.

Nedőzz!

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.554 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 1 napja 12 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 5 napja