18 szeptember 2018

Vízkémia

Több
5 éve 6 hónapja #201 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia
Hát, így fejből passzolok, de olcsó volt (pár száz forint), a kertészeti részlegen találtam, sárga zacsiban, asszem 1, vagy 2 literes kis csomagokban volt. Novobalt rostos moha tőzeg néven fut. (képet nem linkelek, de a google a névre egyből kiadja)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: nebula

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 6 hónapja #202 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Vízkémia
na ezaz, a barnítás. a fene hogy mindennek ára van :D
nem használok gyantát, így is adagolok nitrátot és még azzal együtt sem magas a nitrátszintem, a növények megsínylik, ha gyantázok.

hogy kell keresni ezt a tecsós tőzeget? mi a neve és az ára? ha esetleg mégiscsak kipróbálom...

Nedőzz!

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 6 hónapja #203 Írta: Gabor77

nebula beküldte: és mi van benn neked? gyanítom, a bazalt lesz a ludas, a kismedencében rosszabb az érték és ott nincs kvarchomok - viszont növény, kő, fa, ugyanúgy, mint a nagyban. de azért egy teljes érték különbség az nem vicc.

a tőzeget hol szerzed be és hogyan kellene használni?

Gyári aljzat van (... manado), ami ugyan keményíti a vizet 1-2 hétig, így kis mértékben a PH-t is emeli, de az az időszak már elmúlt, nem szól már bele a keménységbe, így elvileg a PH-ba sem.
Bazalt van ugyan benne, de nemrég került bele, a probléma meg már előtte is fent állt.

Tőzeget a teszkóban veszek, mert jóval olcsóbb, mint az akvarisztikai célra szánt tőzeg, viszont a célra megfelelő. A desztillált/RO vízbe belelógatsz harisnyába csomagolva egy jó adagot (én 5 literbe 3-4 dl-t), és hagyod néhány napig, szépen leviszi a PH-t 4,5-5,5 közé. Az akvarisztikai célra árult tőzeget olyan 6-8 alkalommal tudtam használni, utána elment az "ereje", a teszkósat most vettem először, az majd kiderül, de állítólag kb ugyanannyit tud, mint a másik.

Mielőtt az akváriumba öntöd, érdemes átszűrni a vizet (pl vattán), hogy az esetleg elszabadult tőzegdarabok ne úszkáljanak a víz tetején, és amit még tudni kell róla, hogy barnítja rendesen a vizet (ha használsz nitrát szelektív gyantát, akkor nem gond, az kiszedi, ha nem, akkor zavaró lehet)

Több
5 éve 6 hónapja #204 Írta: nebula
és mi van benn neked? gyanítom, a bazalt lesz a ludas, a kismedencében rosszabb az érték és ott nincs kvarchomok - viszont növény, kő, fa, ugyanúgy, mint a nagyban. de azért egy teljes érték különbség az nem vicc.

a tőzeget hol szerzed be és hogyan kellene használni?

Nedőzz!

Több
5 éve 6 hónapja #205 Írta: Gabor77
Az, hogy mitől lehet, nem tudom megmondani, mert soha nem néztem utána, de azt tudom, hogy az enyémben is folyamatosan megy fel a PH szint, ezért is használok már hónapok óta tőzeget, és ezért is kérdezgettem itt a fórumon is a CO2-ről. Most 2 hét kimaradt a tőzeges vízből, sima csapvizet + desztvizet kaptak, és 7.0-ról egyből felment 7.6-ra, most ismét vettem tőzeget, hétvégén már azzal kezelt vízből kapnak, így ismét megindul majd lefelé.

Több
5 éve 6 hónapja #206 Írta: nebula
kedves hölgyek, urak és gáborok! :laugh:
hosszú lesz, előre elnézést kérek.

azt hiszem, szükség lenne egy kis elméleti segítségre - megint. megérkezett végre nekem is a működő darab ugyanabból a teszterből, ami gabor77-nek is van. tegnapelőtt este bekalibráltam a 6.86os és 4es oldatokkal [illetve hozzá se kellett nyúlni, pontos volt], aztán tegnap körbejártam a lakást méregethető dolgok után kutatva:)

aztán hidat vertem az eredmények láttán. előrebocsájtom, hogy lehet, hogy rosszul mérek, addig tartottam benne az eszközt a szubsztanciában, amíg legalább fél percig nem mozdult az érték. szóval összesen 1-2 percig.

mértem csapvizet: 7.4
a ro vizet, amivel cserélek: 7.0
a nagy akváriumot: 8.2
a 10 literes garni-szállót: 8.3

ez hogyan lehetséges??

a medencékben a vízcserét kb 3-4 liter pihentetett csapvíz és kb 20-22 liter ozmó keverékével végzem. mivel 20 literes a vödröm, és az elején ebben pihen a csapvíz, a garniszálló cseréjére már után kell tölteni az ozmóból, szóval oda valószínűleg még sokkal hígabb keverék kerül. hogyan lehetséges, hogy 5 nappal vízcsere után ilyen értékeim vannak?

nem emlékszem, részleteztem-e már az akváriumokat, de akkor itt az ideje, mindent leírok, fogalmam sincs, mi okozhatja ezt.
65l:
- méret: 71x28x33 [hxszxm], 8as üveg
- aljzat: 0.8-3mm bazalt, 0.8-1.4 fehérvárcsurgói kvarchomok
- dekor: 10db körüli kb. ökölnyi méretű andezit és bazalt, 1 nagy cseresznyeág + 2 kisebb darab
- szűrés: hátsópolcos, br18 liter, ebből kb. 9 liter a bio rész, ebben lávakő és 1 liter fitlerlith van, előtte szivacsok és kerámiagyűrű
- levegőztetés: esőztetővel felszínmozgatás [plusz van benn egy aquael fan mini fej a flow miatt]
- tápozás:
:: 80g/l KNO3 oldat: 2ml/nap
:: 10g/l KH2PO4 oldat: 1.5ml/nap
:: 40g/l H2SO4 oldat: 1.5ml/nap
:: mikró+vas oldat: 1.5ml/nap [ebben pontosan nem tudom, mi van, ha minden igaz a greenaqua mikróval megegyező összetételű + vasat tartalmaz, nem tudom, milyen kelátolásban]
:: easycarbo 2.5ml/nap
- etetés: vörös szúnyoglárva, fehér szúnyoglárva, kerekesféreg, artemia, tubifex - ez mind fagyi, ezen kívül egy száraz mix, amiben fix algatabletta, sera vipan lemezes, panzi növendéktáp és panzi szárított tubi van összemorzsolva
- növények:
:: echinodorus bleheri - 1 tő
:: ranunculus inundatus - 1 tő
:: echinodorus uruguayensis - 2 tő
:: cryptocoryne wendtii 'brown' - 3 tő
:: anubias barteri var. nana - 3 tő
:: cryptocoryne parva - 4 tő
:: ceratophylum demersum - 4 tő
:: rotala rotundifolia - 5 tő
:: hygrophila polysperma - 8 tő
:: vallisneria spiralis - kb 30 tő
:: hemianthus micranthemoides - kb 40x10cm területen töménytelen tő
:: monosolenium tenerum - kb 8-10 cm2-nyi terület
:: pistia stratiotes - kb 5 tő
:: hydrocharis morsus-ranae [limnobium laevigatum] - kb 3 tő
:: lemna minor - kb 10-15 szál, de ész nélkül szaporodik
- állatok
:: poecilia reticulata [guppi] - 2H
:: macrotocinclus affinis [törpe szívóharcsa] - 5
:: boraras brigittae [zöldsávos törperazbóra] - 4
:: boraras urophthalmoides [türkizcsíkú törperazbóra] - 5
:: hyphessobrycon amandae [amandalazac] - 6
:: danio margaritatus [gyöngy dánió] - 10
:: crossochelius siamensis [sziámi ormányosmárna] - 2, ők még kicsik, 3 centisek
:: red cherry garni - 30-40
:: anentome helena - 8-10

a technika csövezés része hajlékony szilikoncsövekből és merev plexicsőből készült, valamint egy kisebb darab villanyszereléshez használt fehér csőből [ez talán pvc?].

10l garniszálló:
- méret: 29x16x23
- aljzat: 0.8-3mm bazalt
- dekor: 1db kis vasfa, 1db 15cm körüli andezit
- szűrés: levegős szivacsszűrő
- tápozás: a fenti listából mindenből fél ml naponta
- etetés: a fenti száraz mixből 2-3 naponta egy pici, nagyritkán egy letört darab az algatablettából egyben, néha a fagyasztott maradékából kapnak egy kicsit
- növények
:: anubias barteri var. nana - 1 tő
:: vallisneria spiralis - kb 2 tő
:: cryptocoryne parva - 1 tő
:: ceratophylum demersum - 6 tő
:: hemianthus micranthemoides - kb 40x10cm területen töménytelen tő
:: monosolenium tenerum - kb maroknyi
:: pistia stratiotes - kb 2 tő
:: hydrocharis morsus-ranae [limnobium laevigatum] - kb 2 tő
:: lemna minor - kb 10-15 szál
- állatok
:: red cherry - kb 40-50, folyamatosan szaporodnak

elnézést a hosszért, de tudom, hogy jobb az alapos információ, hátha valakinek van valami ötlete, mitől lehet.
minden ötletre vevő vagyok:) de így már legalább értem, miért nem ikráznak a galaxyk, amikor lágy vizet kapnak dögivel.

Nedőzz!

Több
5 éve 6 hónapja #207 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia
Erre viszont már megfelel a kupak;)Annyit tölts bele,hogy mikor belecsúsztatod a műszert/tárolás céljából/ne nyomjon ki belőle..ajánlom hogy függőlegesen tárold.
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
5 éve 6 hónapja #208 Írta: Gabor77
Köszi!

Azért gondoltam a hígításra, mert ez ~10 ml kevés ahhoz, hogy egy bögrébe ellepje a műszer üveg részét, ebbe a kis pohárba meg nem merem tartani, mert könnyen felborul. De akkor egy darabig sűrűbben kalibrálok 4-essel... :)

Több
5 éve 6 hónapja #209 Írta: halőrxxl
Szia!
Ne hígítsd fel semmivel a tárolásra szánt folyadékot..így használd!
Azt mondja az "álmoskönyv" hogy ha szárazan tárolja az ember,képes kiszáradni az elektróda-és tönkremehet.
Grat a műszerhez..

Több
5 éve 6 hónapja #210 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: Gábor:ez nem lesz ok....kevés a hely a kupakban.Mikor behelyezed a kalibrálandó műszert ugye kicsikét meg kell mozgatnod.Javaslom egy kissé nagyobb tégelyke használatát-nálam pl a Sera csepptesztek üvegecskéje van "hadrendben".Ha tizedes pontosság is elegendő-márpedig miért ne lenne?-akkor is tudnod kell hogy menyit csal használt folyadéknál-jól gondolkodsz!

Ma megérkeztek a kalibráló folyadékok (azaz porok), gyorsan be is kevertem a 4-est, és a 10-est (7-eshez kalibráltam 1 hete), kiöntöttem egy kis adagot ahogy írtátok (kis üvegpoharakat fogtam be, másra úgysem jók, inni kicsi, díszek nem szép, erre jó :) ), és leteszteltem. És nagyon meglepődtem az értékeken, mind a 4-esre, mind a 10-esre tökéletesen beállt a helyes értékre, tehát tizedre pontos a műszer 4-és 10 PH között, századot ugyan nem mér, de nincs is rá szükségem.
Itt a mérőedényem a 4-es folyadékkal: gabor77.uw.hu/001/ph_meter2.jpg .

Akkor elvileg, ha ezt a 4-es folyadékot kicsit felhígítom desztvízzel, abban tárolhatom folyamatosan a műszert? Mi történik egyébként, ha szárazon van tárolva, miben rossz neki?

Több
5 éve 6 hónapja #211 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: Látom érdekel a téma;)!
Nem egy valós mérés volt,csupán amolyan témaindítóként dobtam be...gondoltam a kérdésem provokatív lesz kicsit hogy utánaolvasunk!
A valós csapvizem 535µS körül szokott mostanában lenni sajna-de nem panaszkodom,mert van akinél ez már nagyon jó lenne.
Hazánkban leggyakrabban az "nK"-t szoktuk emlegetni...

Persze, hogy érdekel, hiszen egy ilyen kütyüt ~2000 Ft-ért meg lehet venni, egy normálisabb cseppteszt is kerül 1000-1500-ba, és nem mindegy, hogy a csepptesztet mondjuk használhatom 20 mérésre, ezt meg jó esetben több ezerre.
Na igen, a vized miatt nincs okod panaszra, nálunk kb 2,5-szer keményebb a víz...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
5 éve 6 hónapja #212 Írta: halőrxxl
Látom érdekel a téma;)!
Nem egy valós mérés volt,csupán amolyan témaindítóként dobtam be...gondoltam a kérdésem provokatív lesz kicsit hogy utánaolvasunk!
A valós csapvizem 535µS körül szokott mostanában lenni sajna-de nem panaszkodom,mert van akinél ez már nagyon jó lenne.
Hazánkban leggyakrabban az "nK"-t szoktuk emlegetni...

Több
5 éve 6 hónapja #213 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: ha mérek 300µS-t,az mennyi keménységet jelent?Hogy pontosítsak..mennyi állandó keménységet jelent-mert engem nem foglalkoztat a változó keménység.

Na, még jobban utánaolvastam a hétvégén, és bár sok kérdésemre lett megfelelő válasz, mint ilyenkor szokott lenni, még több új kérdés merült fel :) .
Sajnos amíg nincs ilyen mérőm (megpróbáltam OHM mérővel helyettesíteni, de sajnos azt nem készítették fel ilyen pontosságú mérésre, néha akár 20-25%-os eltérések is voltak 1-1 mérésnél, tehát ebből meg sem próbálok kiindulni) addig csak az olvasottakra tudok támaszkodni. Tehát vissza a mérésedre, ha tiszta (csapból jövő) vízben mérted ezt, akkor olyan 9-10 nK°, ha akváriumból kiszedett vízben mérted, akkor pedig kb 5-8 nK° kellene, hogy legyen, hozzáteszem, hogy szerintem.
Azért leírhatnád, hogy mennyit mértél ténylegesen.

Ha már keménységi fok, tudja valaki, hogy mi a hivatalos mértékegység jele az összkeménységnek? Mert az is minden weblapon már, láttam már: °d, nK°, nkf, GH, °dCH, °dH, d°f, grain, stb...

Több
5 éve 7 hónapja #214 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Vízkémia
általában (ha nincs benne só) 1 nk kb 30-35 µS
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, nebula, Gabor77, Robotpilóta

Több
5 éve 7 hónapja #215 Írta: nebula
azannyuk csizmáját... :)

Nedőzz!

Több
5 éve 7 hónapja #216 Írta: Gabor77

nebula beküldte: és most várok a cserére:(]

Ráadásul most kb 2 hetet rá is számolhatsz csúszásnak, mert februárban az ottani nép nagyon el van foglalva az új év ünneplésével, ott nem olyan a buli, mint nálunk, hogy 31-én jól berúgsz, náluk hetekig ünneplik az új évet, és ilyenkor ott senki nem dolgozik, nincs szállítás sem, bolt sem nagyon...

Több
5 éve 7 hónapja #217 Írta: nebula
gáborom, számolnék én uS-ben, de ehhez kéne egy TDS mérő... :D
és még a pH mérőm se érkezett meg a csájníz-pajtásoktól [illetve de, csak törötten, és most várok a cserére:(]

az akvakertészen olvastam, hogy 60-100tds lenne a felső határ, ameddig lágynak nevezhető - azaz "jó" - a víz.
ez kb 6nK.

aztán lehet, hogy rosszul emlékszem:)

Nedőzz!

Több
5 éve 7 hónapja #218 Írta: halőrxxl
:woohoo:
Erről van szó...mivel magam is nagy mennyiségben fogyasztom az információkat-lehet hogy kissé már "túlolvastam magam".Ezért is kértem kicsivel előbb hogy bátran linkeljetek honlapokat-a téma fontos!
Javaslom hogy számoljunk/mérjünk microsiemensben/µS/,itt egy jól bejáratott viszonyszám is ismeretes már halas berkeken belül.
Anno mikor először mértem a műszerrel,bizony átszámolgattam én folyton..főleg azért hogy szokjam a műszert,és azonnal tudjam később hogy mit is mértem.Így talán többszáz mérés után bátran kijelentem hogy csapvizem 535 körüli,és hogy "kétszázas vízben" már sok corynak szaporodnia-és kelnie kell!:)Meglátjátok egy idő után már nem számoltok folyamatosan.....az ember agya rááll a számokra,ráadásul a műszer pontosabb is mint a cseppszámokat számolgató tesztek.Öhmmm..azért csepptesztek is legyenek kéznél egy komolyabb halazónál;).
A műszer itt is a gyorsaságot,és a pontosságot jelenti-felbecsülhetetlen annak aki kevert vízben halazik,netán szaporítgatna...
Hmm..de akkor mennyi is az a fránya ismert viszonyszám a µS,és a keménység között?Nem merem leírni..bár tudom hogy jó amit én tudok.Viszont a fenn említett olvasottságom elbizonytalanít.:( Ti hogy tudjátok...ha mérek 300µS-t,az mennyi keménységet jelent?Hogy pontosítsak..mennyi állandó keménységet jelent-mert engem nem foglalkoztat a változó keménység.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: nebula, Gabor77

Több
5 éve 7 hónapja #219 Írta: Gabor77

nebula beküldte: tehát a ppm tényleg nem ekvivalens a keménységgel

Én is erre a következtetésre jutottam, de mégis szinte minden TDS méréssel foglalkozó oldal ír 1-1 viszonyszámot a PPM, és a német keménységi fok között, csak akkor tudnám, hogy minek...

Több
5 éve 7 hónapja #220 Írta: nebula
na igen, de a keménység, mint olyan, Ca és Mg ionokra vonatkozik [összkeménység. bár még mindig nem vagyok benne teljesen biztos, hogy az összkeménység vagy a változó az, ami minket igazán kell, hogy érdekeljen...:)]. a tds mérő pedig mindenféle egyéb sókat is mér.

viszont mi a keménységet szerintem csak azért használjuk, mert nincs jobb - azaz mert ezt az értéket kapjuk meg a vízműtől, a csepptesztektől. a tds érték az akváriumi élőlények szempontjából szerintem pontosabban, jobban használható érték.

tehát a ppm tényleg nem ekvivalens a keménységgel, viszont a keménység meg nem az igazán lényegi infó számunkra :)

Nedőzz!

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.464 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Guppi
    • Sziasztok Ha egy 250 literes medencét telerakok Endler-guppikkal, nem épülnek le néhány generáció alatt? Szaporodhatnak nyakló nélkül, és...
    • 1 hete 20 órája