Vízkémia

Több
10 éve 11 hónapja #141 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Miután a PH mérőm látszólag túlélte a vizet, csak a gombelemeket kellett cserélnem, így ma reggel folytattam a tesztet.
Ma ioncserélt víz (PH 7,1), és novobalt tőzeg volt az alany. Itt a savanyítás jóval lassabb volt, kb másfél órát áztattam a tőzeget fél liter vízben, az eredmény 5,4-es PH lett. 2-szer átszűrtem vattakorongon a vizet, mert ugye minél több tőzeg maradvány marad bent, annál kevésbé reagál bármire a víz, és savas marad, sajnos teljesen nem tudtam kiszedni, így is barnás maradt a víz. Többek között ezért is (lehet más oka is van) a levegőztetésre is jóval lassabban reagál, 2 órája megy a porlasztó, és 6,8-nál tart a víz PH-ja. Viszont itt is stabilan emelkedik a PH, videó erről nem készült, mert 20 perc után meguntam, annyi idő alatt kb 3 tizeddel emelkedett csak a PH.

Tehát egyelőre úgy tűnik, hogy a tőzeges savanyítás stabilabb, talán a vízben maradó részecskék miatt, viszont a víz barnul tőle, és csak nagyon lágy vízben működik a dolog.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
10 éve 11 hónapja #142 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Vízkémia témában

nebula beküldte:

nebula beküldte: na, jelzem, megkezdtem a tesztet. két félliteres befőttes, egyikben bazalt.
elfogyott pont az ozmóm, úgyhogy csak csapvízzel tudtam kezdeni, de ami tesztem csak volt, megcsináltam rajtuk kezdésnek. kíváncsi leszek a végeredményre.

a kezdeti adatok:
ph: 7,5
tds: 605
gh: 25
kh: 16
no3: 0
nh4: 0
nh2: 0
po4: 0.5 [ez meglepett]


jelentem, első tesztidőszak megérkezett. nem csináltam meg minden mérést, de amit igen, az vaskos meglepetést okozott.

a bazaltos üvegben levő víz így néz ki most:
ph: 7.6
tds: 542
gh: 19
kh: 17
no3: 0
po4: 1.5


a kontroll csoport tisztavíz viszont tartogatott pár meglepit:
ph: 8.2
tds: 506

tehát azt kell mondjam, a bazalt stabilizálja a vizet valamennyire.


utolsó teszteredmények:

bazaltos víz
ph: 7.6
tds: 474
no3: 0

tiszta víz:
ph: 8.2
tds: 411

a többit nem mértem, a foszfát lett volna még érdekes, de már kiöntöttem, mire eszembe jutott :)

a ph stabil maradt, így egy hónap után is, de a tiszta vizes még mindig iszonyú lúgos. és a bazaltos kevésbé lágyult be.

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 18 órája #143 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Azt nem tudom, nem volt még blackwater-em, es miután szeretek belelátni az akváriumba, így valószínűleg nem is lesz. Persze tenyészteni jó lehet, de dísz akváriumnál én annyira nem tartom jó ötletnek.
Ott mondjuk szerintem más fajta növények vannak, amik nem igénylik annyira a fényt.

Sajnos a PH mérőm ma sem kapcsol be, így hétvégén még kipróbálom más elemmel, hátha az adta be az unalmast, ha nem, akkor rendelnem kell másikat... :(
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 1 napja #144 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Gábor nem gáz ha késel valamivel...én is annyifelé szakadtam már ígéreteimmel,hogy alig győzök rá szabadidőt keríteni.
A nitrátzselektív gyantával kapcsolatosan:ott használjuk ahol kell.Tudatosan linkeltem be nektek a növénybarát változatot-kíváncsi voltam véleményetekre.Nálam csak olyan medencékben van,ahol nincs növény-van viszont terhelés bőséggel.Rendkívül örülök hogy a vízcseréket nem hanyagoljátok el-bár a gyantával foglalkozó tanulmányok ezt is támogatják.Cserélgessünk csak bátran-a gyanta nekünk amatőröknek egy biztonsági tartalék csupán a vizünk legjobb kondícióban tartására a következő vízcseréig...
Aztán hadd kérdezzem meg:a blackwater jellegű folyókban mennyi a növényzet?Úgy sejtem a forrásvidéken ahol még nem annyi a színező-savanyító anyag jóval gyakoribbak...és jóval fejlettebbek is.Nem tudunk mindennek maradéktalanul megfelelni...
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 1 napja #145 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában

Gabor77 beküldte: Én is be fogok számolni a további kísérletekről, ami várhatóan csütörtökön folytatódik...

Sajnos technikai okokból csúszik a teszt, reggel sikeresen megúsztattam a PH mérőmet, most szárad. Remélem kiszárítás után még működni fog, ha nem, rendelhetek újat, az meg kínából több hét...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 1 napja #146 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában
@Robi: igen, tápozással lehetne ellensúlyozni a dolgot, de akkor már egyszerűbb ha miután elég tiszta a víz, akkor kiveszem a gyantát. És a moháim sem gyökérből veszik fel a tápanyagot, tehát nehéz is lenne úgy tápozni, hogy a táp nagy része ne a gyantába végezze. Kb másfél hete vettem ki, azóta nem színeződött el a vizem, így a vasfák talán kiáztak már rendesen, ellenben a moháim (kivéve a gömbmohát/algát) rohamos növésnek indultak. Szerintem mostantól csak néha fogom alkalmazni, pl 1-2 hétre beteszem, majd 1-2 hétig ki, így a víz is szép, és a növényeknek is jó, a hátrány viszont, hogy a tőzeget így elfelejthetem.
Igen, a heti vízcserét nem helyettesíti, bár elvileg ritkítani lehetne a cserét, de erre nem használom, megmaradt a heti 10%...

@Nebula: igen, az is ugyanazt csinálja lényegében mint a gyanta, a színnel együtt a nitrogén vegyületeket is kiszedi a vízből, tehát az sem a legjobb növénykímélő dolog. A növényes akváriumoknál azért tudják használni, mert közben tápoznak rendesen, így valamennyi marad a növényeknek is, én a tápozást kihagynám, ha nem muszáj...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 1 napja #147 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Vízkémia témában
hmm... elolvastam a gyártó oldalát, ahol azt írja "a nitrogénes szerves hulladékokat" vonja ki a vízből, ezzel "kontrollálja" az ammónia-nitrit-nitrát mennyiségét. a nyomelemekhez nem nyúl, azaz a mikrotápokhoz.
így hát akkor nem tudom.
mégis az akvakertészek nagy része használja. szóval akkor gőzöm sincs :)

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 1 napja #148 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Vízkémia témában
@gabor77: ezért mondtam a purigent mellé, az nem nitrátmegkötő, hanem a vízbűl veszi ki a színét. :)
legalábbis ezt mondják, és mivel a növényszakik esküsznek rá, ezért gyanítom, nincs gondjuk a növénytápozással mellette.

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 2 napja #149 Írta: Robi0108
Robi0108 válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Sziasztok! A Sat gyanta is megköti a tápot. A növénybarát sem az igazi. Pár éve sikerült felvenni velük a kapcsolatot. Azt mondták növényes medencébe is alkalmazható, de a növénytáp adagot a duplájára kell emelni. Olyan akváriumoknál ajánlott, amelyben a növények főként a gyökerén keresztül veszi fel a tápanyagot, vagy sügeresbe. Több kollégám is panaszkodott a növények szenvedésére. Nálam tökéletes tisztaságú vizet produkált, de a rendszeres vízcserét nem tudja helyettesíteni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 2 napja #150 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Nem gatolja. Egyszeruen csak megkoti szinte az osszes nitratot, igy a novenynek mar nem jut annyi, amennyit el tudna "fogyasztani". Miutan a szat is a nitratot koti meg, hiaba mondjak rola, hogy noveny barat, az is a novenyek elol szedi el a nitratot...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 2 napja - 11 éve 2 napja #151 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia témában
..merthogy a nitrátszelektív gyanta gátolja a növények fejlődését?Azt mondják van növénybarát verzió is;)...Talán a Szat-nál érdeklődj,vagy nézelődj!
www.szat.hu/plants.php
T.:Gábor
Last edit: 11 éve 2 napja by halőrxxl.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 2 napja #152 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában
A szűrőm kicsi, és a tőzeget a színe miatt nem csípem annyira. Tudom, hogy hosszú távon akár megoldás is lehetne, ha a vízbe tennék 1-2 liter tőzeget, de egyelőre örülök, hogy nem kell alkalmazzam a nitrát szelektív gyantát, a vasfák miatt, így végre van esélyük a moháknak is a növekedésre...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 2 napja #153 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Vízkémia témában
vagy ha a szűrődet tudod még tömni, akkor tőzeg + seachem purigenre esküsznek sokan. én még nem próbáltam, és gondolom nem is olcsó... de talán megoldás lehet.

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 2 napja #154 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia témában
:)
Pandáidnak nem is kell savanyítanod;)...
Akvarisztikai gyakorlatban "vegyszerként" a foszforsavat,a sósavat,és a kénsavat használják.De,hogy nehogy azt hidd saját tudásomat prezentálom,elmondom:az AM 60.számában Szita tanár úr cikke a mérvadó számomra...
Hmm..kísértetiesen hasonló írásokat olvashatsz itt:
www.haziallat.hu/akvarium/gondozas/akvar...nta-oxalsav-ph/1206/
Itt:
www.gyakorikerdesek.hu/allatok__halak-ak...itol-a-tunetek-alabb
..meg sok helyen még.Lényeg hogy az eredeti cikkre való utalás nemigen történik meg:(

A víz kémiája olyan dolog amit mindannyian tanulunk folyamatosan-ebben számomra óriási segítség az említett úr közérthető cikksorozata!:)Itt,a honlapon is található pár mazsolaszem tőle-érdemes böngészni!
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 2 napja #155 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában

dalialáma beküldte: ..viszont erre alapozni a víz tartós savanyítását szerintem olyan, mint egy túltelepített akvárium szűrését a pár beültetett növényre bízni/alapozni.

Az igaz, hogy a mesterségesen beoldott co2 hatékonyan csökkenti a pH-t, én azt hallottam, hogy még automatizált co2-adagoló rendszerekkel sem lehet túlságosan stabil pH-t fenntartani, ami egyes fajoknál akár túlságosan instabilnak számít.
Amit a halak kilélegeznek az szerintem egy megfelelően forgatott vízből gyorsan elillan.


És arra van ötleted/ötletetek, hogy akkor mivel lehet stabilan alacsonyabb PH-t előállítani az akváriumban? (mondjuk az aktív talajtól tekintsünk el, mert elég macera évente talajt cserélni, és a tőzeg sem az igazi, örülök, hogy nem barnítja már a vasfa a vizemet)

Bár lehet lemondok a savanyításról, mert az egész amiatt indult, hogy a halaim jól érezzék magukat, a pandáim viszont ma reggelre is szétszórtak 10-15 ikrát az akvárium üvegén, tehát valószínűleg túl rosszul nem érezhetik magukat...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 napja #156 Írta: dalialama
dalialama válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Rákerestem erre a needle wheel-re, érdekes. El tudnád magyarázni, hogy kb. hogyan működik és hogy mire jó? Köszönöm.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 napja - 11 éve 3 napja #157 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia témában
A porlasztó,és a cseh emelő is kihajtja a CO2-t.Minden létező dolog segíti a távozását ami csak kicsit is növeli a felszínt.De ha csak áll a víz akkor is elinal belőle-hogy maradjak az ásványvíznél,vagy a "pisi colánál".A kérdés az hogy milyen gyorsan távozik-aki siettetni szeretné az levegőztet...aki nem,és sok halat és növényt tart egy medencében az majd jön a problémáknál hogy miért pipálnak a halai,meg rejtélyesen döglenek,nem vagy lassan fejlődnek... ilyesmi.Felhívom a figyelmedet az ún.rejtett oxigénhiányra is-ez alattomosabb mint az ismertebb változata.
Hogy miért tudok erről ilyen relatíve sokat?Olvastam az AM 91.számában Füredi Ferenc:Az oldott oxigén jelentősége akváriumainkban c.írását-és persze vannak "előtanulmányok" is.Ha még mindig kétségeid vannak a víz alá juttatott levegő oldódásával kapcsolatosan,akkor győződj meg arról hogy erre törekednek-sőt a minél finomabb porlasztásra,a jobb eredmény érdekében.Erről is a cikkben olvastam,ez számomra teljesen új volt!/Lelkendeztem is miatta a magazinnal foglakozó topicban!:)/
Diszpergátor,vagy needle whell kifejezésekre keresőzz.Nem csak a skimmerekben jön jól,és megoldható DYJ változatban is-erre idővel ráhajtok!:)
Ez a CO2dolog savanyításra csak időlegesen jó..olyan mint az ecet-látszatmegoldást ad,és rövid ideig tart szerintem.Egyébként megjegyzem hogy a természetben kemény és savas víz nagyon ritkán fordul elő-nekem most hirtelen csak az Inle tó jut eszembe mint ismert halunk élőhelye-,mi alaphangon inkább maradjunk a lágy/savas víz körüli témakörnél-ez is kemény dió ám!:)
Persze savval megerőszakolható bármilyen víz-de láttad mennyire stabil.
T.:Gábor
Ui.:nem akarlak győzködni...a cseh emelő nem más mint egy csőbe zárt porlasztó-persze igen átvitt értelemben.
Last edit: 11 éve 3 napja by halőrxxl.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 napja #158 Írta: dalialama
dalialama válaszolt Válasz: Vízkémia témában
A co2 elvileg szénsavvá alakul és ez csökkenti a pH-t.
..viszont erre alapozni a víz tartós savanyítását szerintem olyan, mint egy túltelepített akvárium szűrését a pár beültetett növényre bízni/alapozni.

Az igaz, hogy a mesterségesen beoldott co2 hatékonyan csökkenti a pH-t, én azt hallottam, hogy még automatizált co2-adagoló rendszerekkel sem lehet túlságosan stabil pH-t fenntartani, ami egyes fajoknál akár túlságosan instabilnak számít.
Amit a halak kilélegeznek az szerintem egy megfelelően forgatott vízből gyorsan elillan.

Magyarul lehet, hogy a co2 csökkenti a pH-t, de hogy az akváriumban meg is történik a várt változás, a mennyiségtől is függ (a halaid és növényeid mennyit termelnek belőle?..). Másrészt vannak erős, gyenge savak, talán még illékony és nem illékony savak is vannak. A nitrogénkörforgás során is "befigyelnek" pH csökkentő elemek. A pufferrendszer is összeomolhat, ami azért egy elég nehezen kiszámítható dolog. Végső soron a pufferoló anyagok mennyiségét kell csökkenteni a vízben aztán gyakran pH-t mérni, mint ahogy azt Halőr is teszi:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 napja #159 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Igen, ezzel én is folyamatosan találkozok, hogy nem feltárt dolog, pl ebben az esetben is, sok helyen azt olvasom, hogy kihajtja a CO2-t a porlasztó (és nem a cseh emelő) a vízből, máshol meg azt, hogy nem.

@Gábor: Igen, növényes fórumokban is sokat olvastam erről, de ott a CO2 felől közelítik meg a témát, mert ott az a hasznos, engem a CO2 annyira nem érdekel, de a jelenléte elősegíti a PH csökkenését, ami viszont már annál inkább érdekel, végső soron tehát ugyanaz az érdekem, mint a növényeseknek, minél több CO2-t bent marasztalni a vízben (persze az optimális mértékig csak).
Én nem hinném, hogy a levegőből bármit is beoldana a porlasztó, hiszen nagy sebességgel egyből távoznak a buborékok, max némi oxigént, de azt is inkább a víz hullámzása miatt, a cseh emelő más kérdés, egész máshogy működik, van ideje a buborék egy részének (persze ez is nagyon kis rész) feloldódni/beleoldódni a vízbe. Itt inkább arról lehet szó, hogy nagy intenzitással keveredik a víz, ezért távozik a CO2 (ha tényleg távozik), tehát inkább a mozgás miatt, mint az oxigén bejutása miatt, kb mintha ráznád a szénsavas vizet, ott is eltávozik az oxigén. (legalábbis ezt a folyamatot látom legvalószínűbben most).

Az, hogy a vized miért savanyodik, egy másik jó kérdés, esetleg arra tudok gondolni, hogy sok a halad, akik ugye termelik a CO2-t rendesen, viszont porlasztót meg nem használsz, ami állítólag kihajtja a felesleges CO2-t, ha tényleg igaz. Az enyém sajnos nem akar savanyodni, még így sem nagyon, hogy besegítek neki... :(



Esetleg, ha valaki nagyon kémiás, ha kénsavat teszek a vízbe, akkor CO2 keletkezik, és ezáltal savanyodik a víz, vagy itt egész más dolog lép életbe? (szerintem CO2 jön létre, de erről sem találtam sehol számomra érdemi infót)

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
11 éve 3 napja #160 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vízkémia témában
Mivel a víz az egyetlen olyan anyag amely három alakzatban is előfordul a földön, illetve tekinthető univerzális oldószernek is, ezért úgy hiszem, hogy a világ legnagyobb koponyáinak is tartogat még meglepetést a jövőben. A víz és tulajdonságai még nem teljesen feltárt dolog. A kék bolygó legnagyszerűbb anyaga. Én legalábbis ezt hiszem.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Moderátorok: peters
Oldalmegjelenítési idő: 0.210 másodperc

Naptár

April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Bejelentkezés