24 november 2017

Vízkémia

Több
3 éve 10 hónapja #101 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Vízkémia
Köszönöm Peters-kérdésed második felével kezdem:halvány gőzöm sincs!Garnélásoknál kaptam ezt a választ,de ezt is csak sajnos privátban!Mintha bárkinek is félnie kellene attól hogy ha téved akkor kerékbe törik vagy bármi-szóval nem értem miért nem lehet nyíltan kitárgyalni.A kolléga itt is regisztrált tag,remélem minket olvasva mégis bátorságot merít abból hogy most mi kérjük az ős segítségét-nem szégyen ez,ha valamit nem tudunk akkor azért vagyunk hogy kérdezzünk egymástól nem igaz?
Kérdésed első fele az ami engem a téma felhozatalára inspirált!Akarattal semmiképpen semmiféle olyan fémet nem tennék be amely bárminő reakciót is mutat a vízzel.Sőt:én nem is akarok betenni!
De sajnos vannak sokan akik tudatlanul viszont beteszik,és nem túloztam a méreteket illetően!Ezt szeretném majd tudomásukra hozni,előbb azonban meg szeretnék bizonyosodni afelől,hogy az itteni kollektívának mi erről a véleménye?
A kérdés tehát továbbra is az hogy bárki jó szívvel betenne-e egy jókora vasdarabot a medencéjébe?Szűkítem a kört:egy kb. 20-30 literes medencében vajon káros lehet egy cirka 5 dekás vasdarab?
Ha állást foglalunk ígérem hogy meglepő dolgot mutatok nektek,függetlenül attól hogy az én nézetemet támogatjátok-e avagy nem!Én ugyanis azt gondolom mint fentebb is vázoltam,hogy szó sem lehet semmiféle vasról,sőt,egyenesen kerülendőnek vélem!Még annyit,hogy ha a kollégám mégsem írna ehhez a témához nincs baj-ő azt mondta hogy ez az "oldott szerves szén" megköti a felszabaduló káros anyagokat...de semmi további infóm erről.Tájékozódjunk együtt,legyen közös a tudásunk!:)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: jocopoco95, velenceito

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 10 hónapja #102 Írta: peters
peters válaszolt Válasz: Vízkémia
Két kérdésem lenne:
Mi okból tennél vasdarabot a vízben? Hogy kell elképzelni az "oldott szerves szenet"?
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 10 hónapja #103 Írta: halőrxxl
Egy FB csoportban nem arattam nagy sikert egy kérdésemmel,ezért itt is felteszem-eredetileg is ezt kellett volna tennem :blush: .
Ti mit szólnátok a medencéitekben egy kb 5 dekás vasdarabhoz-okozhat ez gondot,vagy nem? Ebben a témában mondhatni tájékozatlanka vagyok,tehát még rákérdeznék arra is hogy hogyan látjátok a "dissolved organic carbon" dolgát ebben a témában?

Több
4 éve 5 hónapja #104 Írta: halőrxxl
Gábor most hogy felhoztad elmondom hogy engem is zavar a vízszintesen kavargó bubitömeg...olyan természetellenes.Ahol még ilyen belsőm van/nem cseh emelős még az akvárium/ott is megszüntettem a levegőbefúvást.Anubiasaim levelei alá néha beszorult pár buborék,hogy aztán nagy bluggyanással bukkanjon a felszínre..na ezt nem szerették a halak.
Más megközelítésből pedig az a jó,ha minél több időt tud a buborék a vízben tölteni..könnyedén belátható hogy a több idő jobb beoldódást is jelenthet.A buborékok beporlasztása során a minél apróbb buborékokat preferáljuk..ez jobban is mozgatja a vizet,és a felszínük is nagyobb mint azonos mennyiségű,de durva buboréknál.A valamikori állíthatós porlasztó tervemnél pontosan ezt a tulajdonságot szerettem volna kihasználni-manapság már a cseh emelőkkel teszem ugyanezt.Megjegyzem hogy ezek a kis "vízköpő csövecskék" nem csak szűréshez válnak be,hanem nagyszerű moverek is egyben...halaim kivétel nélkül szeretik a sodrást.Egyszer talán kipróbálhatnád..
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
4 éve 5 hónapja #105 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Vízkémia

Robi0108 beküldte: Sziasztok! A levegő beporlasztással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Egy 500 L/H belső végzi a levegő beporlasztását. Tele van az akvárium apró bubival. Most a napokban lettek kicsi torpedó sügereim. A sok apró bubi jelent számukra veszélyt? Régebben egy levegőpumpa porlasztókővel végezte az oxigén ellátást, most olyanom nincs.

Én ezt úgy küszöböltem ki, hogy a szűrő kimenő csonkját a vízfelszín felé állítottam, így egyrészt hullámoztatja is a felszínt, ami több dolog miatt is előnyös lehet, másrészt eltűntek a kis bubik a vízből, és csak a felszínen vannak. Egyébként a halakat nem zavarta a sok buborék, de engem igen...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Robi0108

Több
4 éve 5 hónapja #106 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: ..és akkor ismételten:kell a porlasztás egy kissé túlterhelt akváriumban,vagy nem?Old be oxigént,avagy nem?

Túlterheltbe mindenképpen. Nem is az oxigén beoldással volt a gondom, azt én sem igazán hittem el, hogy azt is kihajtja a vízből, de a CO2-t bizony kihajtja, persze függ egy csomó dologtól, hogy mennyire, de valamennyire mindenképpen. Viszont miután a coryaim nem tudják, hogy nekik savas vízre lenne szükségük az ikrázáshoz, és hetente ikrázgatnak a közös akváriumba, így már nem is annyira létkérdés a dolog. Azért kezdtem savasítani, hogy jól érezzék magukat, de ez látszólag rendben van így is...

Több
4 éve 5 hónapja #107 Írta: Robi0108
Robi0108 válaszolt Válasz: Vízkémia
A pumpa jövő héten érkezik vissza, kölcsönbe van. Nem hangos, mivel a szekrényben van az akvárium alatt. A porlasztó követ meg az oldalüvegtől eltolom úgy 10 centire ,és nem hallani. Kicsit keveslem. Elvileg 120 L/H. Az akvárium meg 180 nettó víz.

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

Több
4 éve 5 hónapja #108 Írta: halőrxxl
Pár darabbal eleinte megpróbálkoznak míg tapasztalatlanok azért..de simán kiengedik a kopoltyúlemezek között,mert érzékelik hogy biz' ez nem kaja.
Gondolom előbb-utóbb csak visszatérsz a pumpákhoz..ez a megoldás lehet hogy hangos.

Több
4 éve 5 hónapja - 4 éve 5 hónapja #109 Írta: Robi0108
A szivacs nem engedi. Olyan nagy szívó ereje nincs.Elég jól fent is van.A kicsik meg a kövek között bujkálnak. Attól féltem, hogy elkezdik kapkodni a bubikat, kajának nézve.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 5 hónapja Írta: Robi0108.

Több
4 éve 5 hónapja #110 Írta: gyovai68
gyovai68 válaszolt Válasz: Vízkémia
A vízben lévő oxigénbuborék nem veszélyes,de a belsőszűrő beszívhatja a kishalakat.

Több
4 éve 5 hónapja #111 Írta: Robi0108
Sziasztok! A levegő beporlasztással kapcsolatban szeretnék kérdezni. Egy 500 L/H belső végzi a levegő beporlasztását. Tele van az akvárium apró bubival. Most a napokban lettek kicsi torpedó sügereim. A sok apró bubi jelent számukra veszélyt? Régebben egy levegőpumpa porlasztókővel végezte az oxigén ellátást, most olyanom nincs.

Több
4 éve 5 hónapja #112 Írta: halőrxxl
..és akkor ismételten:kell a porlasztás egy kissé túlterhelt akváriumban,vagy nem?Old be oxigént,avagy nem?Gáborom ha ezek után arra hivatkozol hogy nem oldott be semennyi oxigént,csak a széndioxidot hajtotta ki,nekem már az is megfelel...de akkor az az oxigén amitől megnyugodtak coryjaid kizárólag a felszínen való bediffundálással került be?
Azt gondolom ezek fényében nem szükséges már mérnem a dolgokat-mindenhol van levegőbeporlasztásom.Jó,és hasznos dolognak tartom,mint kiderítettétek még a pH-t is "karbantartja"-ez számomra is jó hír.
Halazzunk hát levegőbeporlasztással,és hagyjuk meg másoknak a kizárólagos felszíni fodroztatással való oxigén/és más gázok/beoldását,ellenkező értelemben pedig az akvárium vizéből való káros anyagok kiszellőztetését.Végül is ez a neve a dolognak..levegőztetés,szellőztetés.:) Nyilván a kifejezetten elhivatott növényes akváriumok gondozói nem így gondolják-de kérem:nálunk a halakon van a hangsúly,ha igaz.

Több
4 éve 5 hónapja #113 Írta: Gabor77
Közben én is végeztem több tesztet is, és minden mérésnél ugyanez az eredmény jön ki, ha levegőztetés előtt be van állítva egy bármilyen PH érték, az a levegőztetés hatására emelkedni fog. Kipróbáltam már CO2-vel, savval, tőzeggel savanyított vízben is, kis KH, és nagy KH mellett is, és az eredmény mindig ugyanaz, persze sokban függ, hogy mennyi a KH, és sokban függ, hogy mivel savanyítottam, de minden esetben feljebb megy a PH.

Nemrég véletlenül kipróbáltam a nevelő akváriumomban is ugyanezt, mert éjszakára kikapcsolva felejtettem a levegőztetőt, a szűrő pedig nem a felszín felé volt állítva, így reggelre elfogyott az oxigénjük jelentős része, és felgyülemlett a CO2, szerencse a dologban, hogy a coryk a felszínen is tudnak levegőt venni, így erről vettem észre, hogy gond van, reggel egymás után jártak fel levegőért szegények (szerencsémre nem volt azóta sem veszteség, jól bírtál a megpróbáltatást).

Ott egyébként 7,2-re ment le reggel 8-ra a PH, ami 8 felett szokott lenni normális esetben, gyorsan be is kapcsoltam a porlasztót, és a szűrőt is átállítottam hullámoztatásra, 10 perc múlva már kezdtek megnyugodni, és nem feljárni levegőért, a PH pedig óráról órára nőtt, este 7-re már 7,8-as PH volt, másnapra pedig visszatárt a 8-8,4 közötti normál érték. Megjegyzem, növény nincs a medencében, tehát a CO2-t kizárásos alapon a levegőztetés hajtotta ki...

Több
4 éve 5 hónapja - 4 éve 5 hónapja #114 Írta: Garneland
Garneland válaszolt Válasz: Vízkémia
Sziasztok.

Nemrég volt itt szó a levegőztetés és a pH kapcsolatáról. Megpróbálok egy képet/linket ide berakni.

" www.shrimpnow.com/mygallery/files/1/9/1/gh_chart_original.png "

Alul balra látható a "víz levegőztetése" rész, és mellette mutatja, hogy az oldott co2 szintje csökken, a pH pedig emelkedik.

Szerintem ez a kép mindent elmond. A kh nem változik. A pH magyarul azért emelkedik, mert a savasságot okozó co2-t kihajtja a vízből a levegő/levegőztetés. ..vagyis a változó keménység helyett, csak a sav mennyisége változik, ami egyébként is változóbb, mint az előbbi. Egészen más, ha a pufferoló anyag mennyisége változik (kh), mintha a pufferolandó anyag mennyisége változna, bár mindkét anyag mennyiségének a változása ugyanarra a paraméterre van hatással, a pH-ra.

Na most valamilyen szinten meg tudtam fogalmazni, remélem érthetően.
Utolsó szerkesztés: 4 éve 5 hónapja Írta: Pasa.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

Több
4 éve 5 hónapja #115 Írta: halőrxxl
Nagy respekt Mátéfi-köszönöm szépen!
Valóban nagyon mélyre szeretnék beleásni a témába,mert meggyőződésem hogy már a coryk okán is alapvető dolog ez.Kacsintgatnék én az L-es birodalom felé is,viszont előbb tüzetesen meg kell ismernem azokat a folyókat ahol halaim endemikusak....
A linked parádés-rányitottam a Xingu ismertetőjére legelőbb.Ennek oka hogy egy rég vágyott hal "lakik ott" mely igen-igen rég a szívembe rótta a vágyat...Neve Altamira-acanthicus-de a latin nevét most nem szeretném elmondani:D!
Tudom hogy olyan olvasóm is van aki kihívásnak fogja ezt tekinteni-és tekintse is annak..újabb bizonyíték hogy a netes infók khm..:(
Bocsánat az offért-lássuk a nagyérdemű olvassa-e ezt az igen fontos rovatot,vagy csak a felszíni fodrozódásig jutunk el?
Jujj...elkanyarodtam!Szóval a linket tiszta szívemből ajánlom-nagyon látványos és könnyen áttekinthető térképet is prezentál,néhány jellemzőt is elmond..ez bőségesen elegendő egyenlőre nekem is!
Hálásan köszönöm:Gábor

Több
4 éve 5 hónapja #116 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vízkémia
Egyszer egy beszélgetésünk alkalmával Halőr olyan linket kért tőlem, ahol tájékozódhat a különféle élőhelyek, vizek adatairól, térképéről. Az alábbi linken abc sorrendbe szedve hasznos kis anyag található. (Azért nem küldtem privátban Halőrnek, hogy mások is olvasgathassák)

http://www.diskusmann.de/_fachlexikon_fluesse_a.htm

Több
4 éve 6 hónapja #117 Írta: halőrxxl
Vagy esetleg ajánlanám még a törékeny csillárka "művésznevű" hideg/meleg vízben egyaránt szépen fejlődő növénykét..anno még nálam is bírta!:)
Offként kikényszerül belőlem:Mátéfi a csoda japan blue guppijaiddal tisztára kikészítesz!:D Még szerencse hogy talán a héten leszek a közelükben-fantasztikusan szépek!

Több
4 éve 6 hónapja #118 Írta: Gabor77
Köszi!
Igen ez is olyan, hogy amint hozzányúlok ott egyből eltörik, de onnantól kezdve mindkét része nő tovább. Úszó moha néven adták, miután láttam, hogy úszik a víz tetején, így nem firtattam a dolgot, csak nemrég néztem képeket úszó moháról, de semmi hasonlóság nem volt az úszáson kívül, ezért gondoltam, hogy nem az.
Nálam is így nő mióta nem használom a nitrát szelektív gyantát.

Több
4 éve 6 hónapja #119 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Vízkémia
Guadelupai tüskéshínárnak is nevezik népiesen, egyébként latin neve Najas guadalupensis. Bár a Najas fajok közül akár más is lehet, mert több faj képviselteti magát. Én azért tippelek a guadalupensisre, mivel az a legelterjedtebb. Én is használom az elevenszülők elletőjében és a garnikhoz is. Rendkívül gyorsan nő és ezáltal sok szennyezést kivon a vízből, legalábbis nálam. Boltokban ritkán kapható, mivel rendkívül törékeny, de mentségére legyen mondva, hogy minden letört szárrészből új növény fejlődik. Kicsit nem figyelek oda és pár 5-6 cm-es dugvány 1-2 hét alatt így képes birtokba venni egy akváriumot.

Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77

Több
4 éve 6 hónapja #120 Írta: nebula
nebula válaszolt Válasz: Vízkémia
na, hozzászólás nem szerkeszthető...
szóval mondanám, hogy elodea densa, de annál ritkábban vannak a levelei. szóval tudja fene.

Nedőzz!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.263 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 4 napja 19 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 1 napja