23 november 2017

Walterféreg

Több
5 éve 3 hónapja #41 Írta: kapi
kapi válaszolt Válasz: Walterféreg
Pezseg az élet a cukros dobozban,most már a banános is beindult pedig direkt a legrosszabb tenyészetbe raktam cukrot az élesztő mellé.
A többi dobozban fogy az élesztő és elindultak kifele a kis férgek a cukros dobozok oldala tele van féreggel.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 3 hónapja #42 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Walterféreg
Kapi:készülj föl az Evolúció c. filmben látott jelenetekre!:D
Nem biztos hogy jó ez a nagy sürgés a dobozban...de sikert kívánok,majd jelezz hogy mi volt!:)
Köszi:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 3 hónapja #43 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Walterféreg
Köszi a tippet Kapi!

(Gyerekek, itt olyan Walter-főzőcske megy, hogy lassan a TV Paprika is felfigyel ránk. :laugh: )

Mary

Több
5 éve 3 hónapja #44 Írta: kapi
sziasztok
Próbáljátok ki a cukros élesztőt ,fél órája jöttem haza, kíváncsiságból az egyik telepre nem csak élesztőt hanem 1 kicsi cukrot is szórtam,pezseg a doboz és már 1 cm magasan tele az oldala kimászott férgekkel-

Több
5 éve 3 hónapja - 5 éve 3 hónapja #45 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Walterféreg

halőrxxl beküldte: ..........Tanulság:ezentúl minden kultúrát már csak és kizárólag vagy a Mátéfi módszerével kilyuggatott tetővel,vagy a tetőt csak félig ráhelyezve fogom őket szaporítani.Hmm..de mi van akkor,ha mint szokásuk is olyan számban rajzanak föl az edény falára,hogy még a tetőn is vastag réteget képeznek?Volt már olyan migrációs hullám,hogy az edénykéből már "túlcsordultak",és a külső falán is túlrajzottak..végül a tenyészetek alatt lévő akvárium üveg teteje volt a végső állomás.Nyilván fel kell etetnem az ilyen turbó szaporaságú egyedeket,és hálistennek nincs is gond vele!:)..........
T.:Gábor

Még van egy lehetőség a szellőztetésükhöz. Egy nagyobb lyukat fúrsz az edény tetejébe, amibe beledugsz egy szivacsdarabot. Azon keresztül jut be elegendő levegő, viszont megakadályozza, hogy legyek stb. bejussanak.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 3 hónapja Írta: Mátéfi.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
5 éve 4 hónapja #46 Írta: halőrxxl
Kapi:a legjobb gondolat..már én is gondoltam erre corys viszonylatban,de..hmm..lusta voltam:(
Oltári kíváncsi vagyok az eredményre!

Több
5 éve 4 hónapja - 5 éve 4 hónapja #47 Írta: mmccannon
A táptalajt eszik a kis kukacok, de talán igazatok van abban, hogy a mennyiség elenyésző.
Kósza gondolatom volt csupán, de köszönöm az észrevételeiteket.

Mary
Utolsó szerkesztés: 5 éve 4 hónapja Írta: Pasa.

Több
5 éve 4 hónapja #48 Írta: kapi
sziasztok
A cukor szerintem is csak az élesztő hatását gyorsítja,az összes süti recept úgy kezdődik hogy cukros tejben az élesztőt felfuttatjuk.
Eddig zebra dániót és kék pajzsos páncélost neveltem a Walter éa a banán féreg etetésével,mindkettő gyorsan és szétnövés nélkül fejlődőt
Régen a kis vitorlások csak sórákot kaptak és szépen felnőttek
Most a banán és a Walter férget kapják váltva,na persze nem sokáig mert két hetes korukba már a vágott tubit is megtudják enni és akkor kezdenek igazán nőni.
Kíváncsi vagyok mijen gyorsan nőnek így,a következő ikrázásnál majd ketté választom a kis halakt és megnézem hogy a sórákkal vagy a Walterral nőnek-e gyorsabban.

Több
5 éve 4 hónapja #49 Írta: Mátéfi
Állj!
Nem cukrozott férget kapnak a halak! A féreg táptalajába rakják az élesztővel. Gondolom, hogy az élesztő gombáknak olyan katalizátor szerűség, mint amikor pizza tésztát csinálják. Azzal etetik az élesztőt. Szerintem az a cukor átalakul mire a halkba kerülne.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
5 éve 4 hónapja #50 Írta: mmccannon
Ezen egy kicsit elgondolkodtam :unsure:

Kérdés, hogy a glükóz és izocukrok miként hatnak egyes halakra. Történetesen a L-es harcsák, és a gyümölcsevő piranhák rendelkeznek olyan enzimekkel, amik le tudják bontani a cukrot, hisz' természetes élőhelyükön elfogyasztják a vízbe pottyant gyümölcsöket.
Az elevenszülők többsége is megbírkózik a cukorral.

De vajon ez áll más halfajokra is? Neonok, kolibrik, stb?

Mary

Több
5 éve 4 hónapja #51 Írta: Mátéfi
A norvégok egy kis cukrot is adnak az élesztő mellé:

http://norskguppyklubb.no/index.php/artikler/96-levendefor/bananmarkmikromark-yngelfor

Több
5 éve 4 hónapja #52 Írta: mmccannon
A három pici C. aeneusok eddig csak és kizárólag Waltert kaptak, és döbbenetesen fejlődnek. A szomszédos medencében vannak a C. pygmaeusok, és majdnem akkorák az aeneusok.

Most kezdtem adni nekik tubifexet, és jó minőségű száraztápot. ezek mindent felfalnak.

Mostanra az Oryziasok is ráfanyalodtak a Walterre, és bizony cikáznak a vízben, hogy minél többet tudjanak felfalni egymás elől.

A Nomorhamphus liemik kopoltyújuk botját sem mozdították.

A Tanichtys ivadékok, valamint a Guppy és Xifó babák is lelkesen tömték magukba.

A héten kaptam két Botiát, és meglepődtem, amikor ráhasaltak a Walter kupacra. Szóval nekik is nagyon ízlik.

Összesséében eddigi tapasztalataim nagyon jó a Walterrel, és a héten még három másik tenyészetet indítottam.

Köszönöm Kapinak, hogy meglepett az oltással, és Mindannyiótoknak, hogy tapasztalataitokat megosztottátok/megosztjátok velem.

Mary

Több
5 éve 4 hónapja #53 Írta: Mátéfi

mmccannon beküldte: Egy valamin elgondolkodtam: valószínű, hogy másféle fehérjék vannak a két élő eleségállatban, ezért nem biztos, hogy hosszútávon nem bosszulja-e meg magát a csak Walterrel való etetés.

Igaz, hogy artémiát nem keltetek, de a Walter mellett adok nekik fagyasztottat: vörös és sima cyclopsz, fekete- és vörösszúnyoglárva, vörösplankton, stb.

Én meg nem mondom, hogy az általunk tenyésztett férgekben milyen aminosavak és egyéb dolgok vannak, de az kétségtelen tény, hogy a változatosság fontos szempont. Még az ember is ráun a rántott húsra amennyiben reggel-délben-este azt kapja. Talán annyit lehetne segíteni a dolgon, hogy a tényeszközégbe csepegtetni egy kis multivitamint is ami beépülne a férgekbe.

A Walterek esetén úgy tűnik, hogy nekem nagyjából sikerült kiszelektálni a bűzös változatokat. Arról a telepről oltottam át amelynél azt tapasztaltam, hogy nincs szag. A kenyeres tenyésztés teljesen szagtalan, egész közelről van némi kovász szaga, de rendben van. Bár nem annyira robban a szaporulat mint a zabpelyhen. Ettől függetlenül nekem jó, mert tényleg nincs szaga. Még eddig nem próbáltam a kenyeresre élesztőt szórni, lehet, hogy az felturbózná őket. De ez egy kompromisszum részemről, inkább egy-két tégellyel több és szagtalan, mint kevesebb de szagos.

Több
5 éve 4 hónapja #54 Írta: halőrxxl
Kicsit nézelődtem más oldalakon is élőeleség ügyben,és van ahol azt látom hogy több centi vastag közegen tartják őket..vajon minek?Nálam mindössze 6-7mm banán/zabpehely mix. van mindkét fajta alatt,és élesztős etetés mellett akár két hónapig is működnek.Megfigyeléseim szerint mindössze a közeg felső 1-2mm vastag rétegét használják,a többi csak "van" alattuk.
Felmerül bennem a kérdés:vajon nem a túl vastag közeg erjedő szaga a probléma néha?
Mint jeleztem egy másik topicban 3 edénykém elkezdett szagot eregetni...meglevegőztettem őket,és ma hajnalban már nyüzsgött a felszín.De továbbra is mervényletes szaguk volt...így hát a lefolyón elbúcsúztam tőlük miközben edénykéjüket kimostam.
Tanulság:ezentúl minden kultúrát már csak és kizárólag vagy a Mátéfi módszerével kilyuggatott tetővel,vagy a tetőt csak félig ráhelyezve fogom őket szaporítani.Hmm..de mi van akkor,ha mint szokásuk is olyan számban rajzanak föl az edény falára,hogy még a tetőn is vastag réteget képeznek?Volt már olyan migrációs hullám,hogy az edénykéből már "túlcsordultak",és a külső falán is túlrajzottak..végül a tenyészetek alatt lévő akvárium üveg teteje volt a végső állomás.Nyilván fel kell etetnem az ilyen turbó szaporaságú egyedeket,és hálistennek nincs is gond vele!:)Megfigyelésem szerint még a kifejlett coryk is éktelen talajtúrásba kezdenek amint ezek az apró férgek vízbe kerülnek.
Kapi :pontosan jól mondod...anno már a banánféregnél is kértem-és kaptam-több hobbitárstól is visszajelzést,volt aki a legapróbb lazac,vagy labirinthal ivadékokat is ezzel indította!Nálam ugyan volt sórák pete,de itt igen nehezített-és drága- a beszerzése,ezért örültem annyira a banánférgeknek.Aztán idén te leptél meg Walterekkel,ami ugye a következő lépcsőfok nagyságrendileg...Elmondhatom hogy mára már csak alkalmanként kapnak sórákot az ivadékok,sőt amint elfogy én többé nem is vásárolok ilyet.
Méret?Én bizony pápább akartam lenni a pápánál is..és teszteltem a sórák szűrőmet.Mind a banán,mind pedig a Walter féreg "csont nélkül" megy át rajta...tehát sokkal apróbbak gondolom.Aztán még egy próbám volt grindállal..ki akartam mosni őket,ugyancsak a sórákszűrőm használatával.Nos a grindálok a pár másodperc alatt úgy belefúródtak,hogy lehetetlen volt őket onnan eltávolítani:(Ezért a szűrőt mindenestől belehelyeztem az etetni szándékozott medencébe..:D Ott perceken belül megoldódott a sorsuk..
Meggyőződésem hogy minden akvaristának szüksége van e három féregre...még ha a kisebbek nem is olyan laktatóak a nagyobb halaknak,de vadászatuk során a halnak gyönyörűséget okoznak-és nekünk is!:)
Azt el kell ismerni hogy a sórák remek táplálék-nőnek tőle mint a gomba.Viszont ahogy elfigyelem banánnal-Walterrel indított coryjaimat,ezek sem lehetnek rosszabbak!

Több
5 éve 4 hónapja #55 Írta: mmccannon
Egy valamin elgondolkodtam: valószínű, hogy másféle fehérjék vannak a két élő eleségállatban, ezért nem biztos, hogy hosszútávon nem bosszulja-e meg magát a csak Walterrel való etetés.

Igaz, hogy artémiát nem keltetek, de a Walter mellett adok nekik fagyasztottat: vörös és sima cyclopsz, fekete- és vörösszúnyoglárva, vörösplankton, stb.

Mary

Több
5 éve 4 hónapja #56 Írta: kapi
sziasztok
Úgy tűnik a banán és a Walter féreg feleslegessé teszi a sórák keltetést is.
A kis vitorlásaim két napja úsztak el szépen eszik a kis férgeket szép gömböjű a pocijuk.
A Walter banán mixben a Walter az életre valóbb szinte teljesen kiszorította a banánférget.

Több
5 éve 4 hónapja #57 Írta: mmccannon
Remekül bevált az Általad javasolt módszer. Ha ez tendenciózus, akkor viszont legközelebb magasabb falú edénybe kell új tenyészetet indítanom, mert mint a kis güzük, úgy sirülnek a tégely falán felfelé.

Ismételten, nagyon köszönöm a segítséget!

Mary

Több
5 éve 4 hónapja #58 Írta: mmccannon
Köszönöm a tanácsot, Gyula!
Megyek, és rögvest ki is próbálom.

Estefelé referálok.

Mary

Több
5 éve 4 hónapja #59 Írta: Mátéfi
Mary, én nem használok akváriumvizet a zabpehelyhez, sem a banánférgek sem a walterek esetén. Mikróban felforrósított vízzel leforrázom a zabpelyhet majd lefedve hagyom megdagadni. Ez idő alatt le is hűl szobahőmérsékletre. Ekkor hozzáadom a banánhúst vagy az élesztőt és már oltom is. Még eddig mindig robbanásszerű volt a szaporulat mindkét féreg esetén, pár nap múlva már tudtam etetni belőle. Tenyésztéshez fagyisdobozokat használok, melyek fedele varrótűvel ki van lyukasztva jó pár helyen. Előfordul, hogy egy idő után, főleg ilyen melegben kissé felhígul a közeg, de azon könnyen tudsz segíteni, ha szórsz a tetejére némi friss zabpelyhet.

Több
5 éve 4 hónapja #60 Írta: mmccannon
Valóban egy kicsit "híg" lett, de ebben a melegben hamar megoldódott a felesleges víz eltávolítása. Miután püré állagú lett - azaz a felfordított műanyag kanálról csak nehézkesen pottyant vissza a közeg - oltottam be.

Tegnap készítettem egy másikat, másik akvárium vizével (amiben nincs vasfa), és nagyon kíváncsi vagyok a végkifejletre.

Mivel a két befuccsolt tenyészetet olyan vízzel készítettem, amiben van vasfa, lehet, hogy a csekély kioldott huminsav közrejátszott a kudarcban.
Nagyon örülnék, ha megosztanátok gondolataitokat ezzel kapcsolatban.

Mary

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.247 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 3 napja 11 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 4 hete 11 órája