18 november 2017

Walterféreg

Több
5 éve 4 hónapja #61 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Walterféreg
Én is budafoki élesztőt használok..eddig nem is figyeltem rá:woohoo: Viszont oltári kíváncsi lennék hogyan gyártják ezt a gombafajt...a legtermészetesebb anyagok egyike:)!
Zabpelyhek tekintetében a Lidl-es kissé keményebb szeműnek,nehezebben morzsolhatónak tűnt.Bár grindáljaim ezt is megették,a héjmaradványok tovább fennmaradtak mint az Interspar által forgalmazott terméknél.Ezért hát én inkább az S-budget-et vásárolom-áruk pontosan ugyanannyi volt legutóbb:199Ft/500g
Még mindig érdekelne mitől mehetett tönkre a Walter tenyészeted...Nem lehet hogy túl vizesre sikeredett a közegük?Nekem most legutóbb éppen az ellenkezője történt:túl kemény lett másnapra:(Viszont a férgecskék már szétterjedtek rajta,és egy kis élesztős tuning után elmondhatom hogy mára már szuperül működnek!:)
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 4 hónapja #62 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Walterféreg
Budafok, hmmm...

Igen onnan vannak a jobbak :lol:

Mary

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
5 éve 4 hónapja #63 Írta: kapi
kapi válaszolt Válasz: Walterféreg
sziasztok
Itt vagyok minden nap de nem azért hogy én legyek a címlapon , nézelődök olvasok és ha úgy látom van értelme írok is.
Biztos nincs nagy különbség a zabpejhek és az akvárium vizek sőt az élesztők közt sem .de valamitől csak meg büdösödött az a két telep.
Én is a lidliset használom a pehejből,élesztőből meg a budafokit.

Több
5 éve 4 hónapja #64 Írta: mmccannon
Kapi, köszi a tippet.

Megjegyzem, elég ritkán fordulsz meg körünkben, és ezt nehezményezem. Gyere sűrűbben templomba, ahogy Hofi is mondaná. :woohoo:

Mary

Több
5 éve 4 hónapja - 5 éve 4 hónapja #65 Írta: halőrxxl
Ez nem rossz ötlet-bár nem gondolom hogy nagy különbség lenne a hengerelt zabpelyhek között.Segítségképpen elmondom,hogy az Intersparos S-budget,és a Lidl-ben kapható is megfelelt.A Tesco-s is jó lenne szvsz..de az ára miatt felejtős.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 4 hónapja Írta: halőrxxl.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
5 éve 4 hónapja #66 Írta: kapi
sziasztok
Az én első telepem két és fél hónapos és még mindig működik..
Nem hiszem hogy a levegőnek olyan nagy szerepe lenne ,az első kísérleteket zárt nejlon zacsikban végeztem max. heti 1 alkalommal nyitottam ki és nem volt vele gond.
Mivel csak víz, zabpehej és némi élesztő kell a tenyészetekhez mindhárom könnyen cserélhető.
Próbáld ki másik vizzell másik pehejjel és másik élesztövel is.
9 próba zacskó és kiderül mi nem tetszett a kis Walteroknak.

Több
5 éve 4 hónapja #67 Írta: mmccannon
Pontosan úgy jártam el, ahogyan Ti is leírtátok, és élesztőt is adtam, egy kevéskét.

Gyulánál tapasztaltaktól eltérően, az én büdi tégelyeimből csak kábán agonizáló férgecskék kerültek elő. Messze nem voltak olyan virgoncok.

A leghűvösebb helyiség a nagyszobám, ahol alszom. Sohasem zárom le a tégelyeket, csak - ahogy Gábor is írta - lazán ráfektetem a tetőt. Ergo cirkulál a levegő rendesen.

Az eredeti telepem már vagy 1,5 hónapos, és ontja a kis férgeket. A biztonság, no meg a megnövekedett igény - életem első Cory babái révén - miatt akartam új telepeket indítani.

Akkor nincs más, mint nekidurálom magamat. Szorítsatok, hogymost sikerüljön.

Mary

Több
5 éve 4 hónapja #68 Írta: halőrxxl
Walterbajok?
Ismerős a téma..de én nem spiláztam túl a dolgokat.Szintén a fürdőszobánk a Walter-banán trezor,és nálam is vannak ám dobozkák...de egyáltalán nem dugom,sőt egyenesen oda helyezem ahol nekik a legjobb-talán szerencsém is van a család toleranciájával!
Nos,nálam egyáltalán nem büdösek amióta józan paraszti eszemmel végiggondoltam...megjegyzem hogy eleinte olyan "szag gejzír" tört elő némely tégelyből,hogy azonnali kidobásra ítéltem-és nem kellett volna!Megfigyeléseim szerint az okozza a bűzt,ha nem kapnak elegendő levegőt a kis férgecskék..ekkor mintegy befulladnak,és a felületen olyan életelen-nulla mozgás-csak bűz tünetegyüttes mutatkozik.De változik a helyzet akkor,ha adunk neki levegőt..én ezt is elbaltáztam az elején.
Üveglappal fedtem le a tégely tetejét,mert megfigyeltem hogy arra is felrajzanak,és praktikusnak gondoltam azt egyszerűen belemosni az akváriumba.Ez működik is..teljesen addig,amíg a felmászó férgecskéket minden alkalommal lemossuk,és a tetőt szárazan visszatesszük.Azonban amint az edény pereme,és a tető között lezárják a mégoly kicsi légrést is vége a mutatványnak...a levegőtlenség,és az élesztőből felszabaduló gáz igen hamar befullasztja a kultúránkat..és ilyenkor alakul ki az az ismerős émelygős szag is:(!
Javaslatom ezért:hűvösebb helyen tartani őket,szellőzést biztosítani,és az élesztő adagolását ésszerű korlátok közé szorítani.Ezek a nagy szavak,de most elmondom a pofonegyszerű módszert:már nem üveglapot alkalmazok,hanem a tégely saját tetejét-margarinos dobozkákról van szó.Nem helyezem fel légmentesen a tetejét,hanem csak az egyik oldalát nyomom le..így megvan az a kis levegő cirkuláció ami szükséges.Aztán:én kizárólag hagyományos élesztőt használok,és csak 3-4 naponta etetek..ekkor viszont bőségesebben.Ennek hatására pár órán belül felrajzanak az edényke oldalára,ahonnan akár ecsettel,akár egy PET palackból kivágott kis spatulával könnyedén leszedhetőek.Amikor már nem jönnek föl olyan számban mint szükséges lenne,akkor kapnak 1-2 nap pihenőt..majd ismételt élesztő adagolás után kezdődik a folyamat elölről.Általában 4-5 hetente szoktam újraoltani őket,és azonosan táplálom a Waltert,és a banánférget is.Nálam viszont a közeg banán,és zabpehely keveréke...e táptalajban javaslom a banán mennyiségét kissé visszavenni,mert ilyen pokolmelegben bizony könnyen erjedhet-ennek eredménye a szeszes illat.
Egyenlőre ennyi..Mac:ne dobd ki....adj levegőt nekik,és rakd hűvösebbre;)

Több
5 éve 4 hónapja #69 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Walterféreg
Igen mindegyik változatba szárított élesztőt...

Ha esetleg félreérthető lettem volna: a tenyészetek kitűnően működnek és termelnek, csak az egyik vonal szagos nagyon, a másik pedig kevésbé.

Több
5 éve 4 hónapja #70 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Walterféreg
őő élesztőt raktál bele ?

Tommy

Több
5 éve 4 hónapja #71 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Walterféreg
A walterekkel kapcsolatban az alábbi megfigyelésem van:

Több dobozban van tenyészetem, melyeket kb. 3-4 hetente frissítek. A frissítés során új tenyészközegbe oltom a régi tenyészet felületéről nyert férgeket. A tenyészeteket eddig nem kevertem egymással, azaz amolyan beltenyésztésszerűen csinálom. Idővel egyes tenyészvonalak megjelenésében is és szagát is illetően eltérést mutattak. Míg 2-3 hét alatt egyes vonalak kissé szürkés színben és erőteljes (kissé bűzös) megjelenésűek lettek, mások világos már-már fehér és szinte szagtalan (enyhén ecetes kovászszag, de csak közvetlen közelről szagolva). A férgek mennyiségét, szaporaságát, termelékenységét illetően különbség nem volt.

Az okát biztosan nem tudom, csupán arra gyanakszom, hogy a különbséget az eltérő baktérium fajok okozhatják melyek a nevelő közegben szaporodnak. Most már elkezdtem előnyben részesíteni a kevésbé szagos változatot és arról oltom be az új tenyészeteket. Még így is előfordul, hogy az új tenyészet egy része bűzös típusú lesz, azonban 80 %-a már a kevésbé szagos változat lesz.

Nekem ez azért fontos (nagyon fontos) mivel a fürdőszobában vannak különféle dugihelyeken elrejtve, és az erőteljes szag hamar lebuktatna a család előtt. Valamennyi bevallott mennyiséget még tolerálnak, de akkora mennyiséget, amekkora valójában van, már nem biztos.

Több
5 éve 4 hónapja - 5 éve 4 hónapja #72 Írta: mmccannon
A betyár mindenit, nagyon mérges vagyok! :angry:

A bevált recept szerint új telepeket indítottam, és mindkettőből oltári büdi katyvasz lett.
Nem tudom, mit ronthattam el:
1 rész aki víz
1 rész durván morzsolt zabpehely
mikor már megszívta magát a pehely Walter be.

Lehet, hogy a fától nem látom az erdőt. Segítenétek rájönni, hogy mit szúrhattam el?

Mary
Utolsó szerkesztés: 5 éve 4 hónapja Írta: mmccannon.

Több
5 éve 4 hónapja - 5 éve 4 hónapja #73 Írta: halőrxxl
Kicsit visszatérek a Walter féreg témába:már bevált gyakorlat nálam is amit hetekkel ezelőtt beszéltünk!Jópár tenyészet üzemel már mind a banán,mind pedig a Walter féregből....tapasztalataim szerin ezt a pokolmeleget azért ők sem díjazzák annyira,de persze elvannak.Ajánlatos őket olyan helyre elhelyezni,ahol nincsenek kitéve erős hőingadozásnak-értem ezalatt azt hogy még véletlenül se kerülhessenek napsütötte helyre,ahol közvetlenül rájuk eshet az ablakon besütő Nap!Inkább kicsit félárnyékos helyen,de világosban legyenek-ennek ellentmond az,hogy a pincémben is vígan tenyészik 18 fokban mindkét férgecske...talán lassabban növekszik a mennyiségük,de ott is működik!
Már gyakorlat hogy amennyiben nagyobb mennyiségre lenne szükségem,megetetem őket élesztővel.....igen pontozzák!:)A sima élesztőt használom,és közben eszembe jut gyermekkorom mikor mamámtól kaptam kicsit kóstolni...most is be-be kapok belőle;)!Hűtőben tárolom az élesztőt,de ha csak az etetésre kell akkor nem igazán kell komolyan venni a szavatossági időt.Volt hogy véletlenül elnéztem a dátumot...már hetek óta lejárt-:(- ,viszont baj nem lett!Egyetlen 45Ft-os élesztő hetekig kitart...minden halam aktívan vadássza őket!
Kapi:még egyszer hálásan köszönöm azt az oltást amit váratlanul küldtél...igen nagy hasznát veszem!:)
Utolsó szerkesztés: 5 éve 4 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
5 éve 6 hónapja #74 Írta: kapi
sziasztok
Tegnap megcsináltam a vegyes apró kaját:1 banánférges doboz tartalmának a felét átraktam a másik dobozba,az üres részre tettem a kísérleti zacskóból a mindent tartalmazó Walter tenyészetet,hozzátettem 1 adag mikró grindál mixet,öntöttem rá 1 kis zabpelyhet és az egészet összekevertem.
Az este már tudtam etetni belöle,ma délután néztem és vastagon mind a 4 oldal tele volt kis férgekkel.
Ennyi még az élesztős etetés után sem mászott a doboz falára.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, mmccannon

Több
5 éve 6 hónapja #75 Írta: mmccannon
No, fiúk, (megint) kedvet csináltatok, úgyhogy én is "keleszteni" fogom a banán telepemet.

De mindezt majd csak a Nagy Utazás után!
(Nem akarom, hogy mikor 4 nap után hazatérek, még a szobám falán is zsizsegjenek... :laugh:

Mary

Több
5 éve 6 hónapja #76 Írta: halőrxxl
Mint ígértem,íme a visszajelzésem:az élesztő bejött!:silly:
A Walterek kirajzottak,a banánok is aktívabbak-bár nekik még idő kell.Az élesztőlapka mindenhol totálisan be van lepve a férgecskékkel,a Waltereknél más alig látszik...

Több
5 éve 6 hónapja #77 Írta: kapi
Úgy látszik az élesztőtől jön meg a kedvük a dobozt elhagyni.
Reggel feletettem a doboz faláról a kis férgeket 2 óra múlva még többen voltak ,nem győzik kajálni a kis halak a sok férget.

Több
5 éve 6 hónapja #78 Írta: halőrxxl
Kiváló..pontosan ez a tapasztalatom!A kis férgek nyüzsögnek mint a gép,de az oldalfalra felmászni nem akaródzik....viszont van élesztőnk itthon,így azonnal megvalósítom!:)
Estefelé visszajelzek én is;)

Több
5 éve 6 hónapja - 5 éve 6 hónapja #79 Írta: kapi
sziasztok
Tegnap este kipróbáltam mi történik az eddig banános zabpehejjel tartott Walter férgekkel ha kapnak 1 kis friss élesztőt.
1 vékony szelet élesztőt vágtam le és a telep közepére tettem kb 1 óra múlva az élesztő elfogyott
Reggelre a tartó doboz oldala megtelt kimászott férgekkel.
Úgy látszik a kis férgek szaporodnak szépen a banános telepen is de ahhoz hogy elhaggyák azt szükség van az élesztőre
Kíváncsiságból raktam 1 szelet élesztőt a banán férges dobozomba is kicsit lassabban de ott is működik a dolog.
Utolsó szerkesztés: 5 éve 6 hónapja Írta: kapi.

Több
5 éve 6 hónapja #80 Írta: mmccannon
Gyanítom azért nem jelentek meg a Collembolák az új tenyészetedben, mert a szivacs nem a legideálisabb tenyészközeg számukra.

De ezt szakavatottabb akvarista talán meg tudja erősíteni, vagy épp cáfolni.

Mary

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.236 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 3 napja