18 november 2017

Vízkezelés

Több
7 éve 3 hónapja #201 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Vízkezelés
a SÓ a fontos

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 3 hónapja #202 Írta: tbenj
tbenj válaszolt Válasz: Vízkezelés
Akkor megyek a boltba sót venni.
Jódos vagy jódmentes?

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
7 éve 3 hónapja #203 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Válasz: Vízkezelés
Erősen sós vízzel kimosod, az bőven elég. (1 liter vízre kb. fél kg só)

Több
7 éve 3 hónapja #204 Írta: tbenj
tbenj válaszolt Válasz: Vízkezelés
Kéne egy kis segítség.
Van egy műanyag vödör amibe a teknőst szoktam etetni hallal.(Zagyva-i)
Ebböl a vödörböl még önthetek vizet az akváriumba vagy behurcolnék valami fertőzést?
Az jó-e ha metilinkékkel fertőtlenítem?
A válaszokat köszönöm!

Több
8 éve 1 hónapja #205 Írta: nato
nato válaszolt Válasz: Vízkezelés
SZiasztok!

Jó levegőjű viszonylag magas fekvésű helyen lakom (Pécel). Az esővizet célszerű-e felhasználni? Valamint mi a helyzet a fém ereszcsatornával? Tervezek egy kis vízgyűjtőt az ereszem lefolyójának végéhez. Az itt lefolyó víz nem fog veszélyes fémsókat kioldani? Úgy tudom, hogy ez a halaknak nem jó.

Több
9 éve 7 hónapja #206 Írta: Pasa
Pasa válaszolt Re: Vízkezelés
Nem képes, és ne tegyél bele semmi más "anyagot". Hagyd a vizet beérni magától. A felsorolt halaknak jó a vized.
Csak a tenyésztéshez kell lágyabb.

Több
9 éve 7 hónapja #207 Írta: NagyG
NagyG válaszolt Re: Vízkezelés

Sziasztok!

Vízminõséggel kapcsolatos kérdésem lenne, mégpedig, hogy szombaton indítottam az akváriumomat. 200l-es dél-amerikás lesz, pontylazacok, cory-k, törpesügérek. ugye a lágy víz a jó nekik. Most mértem a vízparamétereket:
KH: 4-5, GH: 9-10 (ez az itteni csapvíz, elég korrekt), viszont a PH: 7,5. tettem az akiba vasfát is, ami szépen sárgított a vízen, ez nem is zavar, ez volt a cél. Olvastam viszont, hogy savanyítja a vizet valamennyire, ami szintén nem lenne baj, sõt.... A kérdésem, hogy vajon a fenti halaknak jó-e ez a PH, vagy csökkenteni kellene? A vasfa kb. 2-3 kg képes lehet-e erre, vagy vennem kellene valamit ami savanyít a vízen? Ha igen akkor mit?

Köszönöm elõre is:

Gabi

Több
9 éve 10 hónapja #208 Írta: trek
trek válaszolt Re: Vízkezelés
A cserevíz pH-ját vidd lejjebb (5pH), azaz adj hozzá több sósavat és ha víznek elég a savlekötõ képessége, akkor a pH többszöri vízcsere után be fog állni egy stabil értékre. Alacsony karbonátkeménységnél csersav hozzáadásával ezt elõsegítheted (tõzeg, égertoboz, tölgykivonat). A pH és keménység növekedést okozhatja a háttér anyaga (vagy festése), ki kellene próbálni egy darabot lágy és savas vízben. A sósavas kezelés ilyen mértékben nem tesz kárt a halakban.

Több
9 éve 10 hónapja #209 Írta: Sirnyeteg
Sirnyeteg válaszolt Re: Vízkezelés
Ha sósavval csökkentem a Ph-t, milyen mellékhatásai lehetnek az akváriumban?

Több
9 éve 10 hónapja #210 Írta: Sirnyeteg
Sirnyeteg válaszolt Re: Vízkezelés
diszkoszhalaknak készítek elõ vizet egy külön erre a célra szánt medencében. A keménységet egy ro készülékkel csökkentem le, majd egy kis csapvízzel állítom be a megfelelõ mértékre. A gondom a Ph-val van. A ph, még az 1-2nk-s vízben is viszonylag magasan marad. A víz ph-ját már sósavval próbálom lehúzni, ami sikerült is. 2 nap alatt beállítom kb 6-osra a ph-t és így csinálom a részleges vízcserét (kb. 30%). Az akvárium vize a vízcsere után egy nappal 8nk-s és 6,5-s ph lesz. Viszont 3 nap múlva a ph felmegy 7,5-re az összkeménység meg 9-re. Jelenleg hetenete csinálom a részleges vízcserét (korábban 3-4 naponta, de nem tapasztaltam a heti vízcserével sem különbséget).
Az akváriumban van 1 cm magas talajnak apró szemû folyami homok, 2 mopani vasfa, 6-8 tõ növény és egy aquamorf háttér. Remélem nem a háttérrel van gond, mert azt kiszedni szinte lehetetlen. Egyébként sok aksiban használtam már ilyen hátteret és meg voltam vele elégedve, de diszkoszosba még nem próbáltam és a többi helyen nem volt gond a vízparaméterrel, mert nem kellett savanyú víz.

Több
10 éve 1 hete #211 Írta: trek
A CO2 adagolás valóban csökkenti a pH-t és ha nincs pótlás feljebb fog menni. Nem szerencsés ekkora pH ingadozás, de kibírják a halak. A pH változás függ a víz keménységétõl is és nem mindegy mennyi CO2-t adagolsz a vízbe. A pH és a KH ismeretében elég jól meghatározható a CO2 tartalom, CO2 (ppm) = 3 * KH * 10^( 7-pH ). Szita tanár úr alábbi cikkében mindent elolvashatsz és a képlet értékeit táblázatos formában is megtalálod:
Gázok hatása az akvárium biológiai egyensúlyára

Több
10 éve 1 hete #212 Írta: kataiandi
kataiandi válaszolt Re: Vízkezelés
Én nem értek a kémiához, de egy tapasztalatomat leírnám.
12-14 nk° összkeménységû, 8-10 °-os karbonát keménységû, 7-7,5pH-s vizze szokott lenni az akváriumomnak. Budapestrõl viszem haza 2 hetente. Kicsit hülyének néznek a munkahelyemen, de ahol lakom nagyon kemény a víz, több mint 20 nk°-s.
Fabrikáltam egy CO2 készséget és a víz pH-t 6-6,5-re le tudom vinni. Gondolom a karbonát keménység miatt, ha a CO2 adagolás leáll, 1-2 nap alatt vissza megy 7-re a pH, de följebb nem. Persze nem tudom, hogy ez az ingadozás árt-e a halaknak? Ezt most már úgy hidalom át, hogy nem hagyom a CO2-t kifogyni.

Több
10 éve 1 hónapja #213 Írta: trek
Természetesen árthat. Megfelelõ körültekintés szükséges a legtöbb sav használatához (emberi szempontból is).

Több
10 éve 1 hónapja #214 Írta: Alma
Alma válaszolt Re: Vízkezelés
Hi!
A savazás nem árthat a halaknak?

Több
10 éve 6 hónapja #215 Írta: trek

Szia!

Szerintem az a helyzet, mint itt nálunk, egyszer a hegyekbõl kapjuk a karsztvizet (27nk, ph 8 felett), néha meg a Dunából (16 nk, ph 7-8).
És így nincs csoda megoldás.

Sz.

Több
10 éve 7 hónapja #216 Írta: Gercsi
Gercsi válaszolt Re: Vízkezelés
Sziasztok! nekem a vízsavanyítás/ illetve sterssz oldás az égertobozzal nagyon bevált! Látszotta halakon,hogy sokkal nyugodtabbak, azóta el is használtam az éger tobozt amit nagyon nehezen találtam meg.(interneten, könyvekben kerstem ,hogy is néz ki ez a fa,de az egyik ismerõsöm mondta hol lehet találni így szedtem egy szatyornyit!

MIndenkinek ajánlom tényleg nagyon jó!

Több
10 éve 9 hónapja #217 Írta: tom
tom válaszolt Re: Vízkezelés
Gödön lakom, és mint oly sok helyen, itt is nagyon kemény a víz (összkeménység 20 nk fölött), és persze lugos is (7,5, olykor 8 fölötti). Kíváncsi voltam, hogy pároméknál milyen a víz minõsége. Õk Rákospalotán laknak (XV.ker), elméletileg ott is hasonlóak a paraméterek. Vittem is át magamhoz egy elõtte az õ vizükkel jól átöblített flakonban egy liter vizet, és aztán elfeledkeztem róla. 2 nap múlva mértem, az eredmények : pH:6,5 , karbonátkeménység : 10, összkeménység :16. Megörültem neki, mert gondoltam kellemes a pH, a karbonátk-t kiforralom, és hurrá. Aha, persze.. Kiváncsiságból átvittem hozzá a teszteket 3 nap múlva, és helyben ugyanazt mértem, mint nálunk Gödön.
Kérdés : mi történt addig a vízzel ? Csak úgy esett a pH és csökkent a keménység ? Ha jól tudom, pl a hidrokarbonátnak éppen pH pufferoló szerepe van, tehát ha valami miatt savanyodna a víz, vissza is állna a pH, és közben "elfogyasztana" egy kis változó kemyénséget, nem ? De hogy egyszerre mind a kettõ csökkenjen ? Ehhez én kevés vagyok..
Valakinek ötlete ? Ha megfejtenénk, akkor viszonylag olcsón lehetne lágy és savas kémhatású vizet elõállítani. :)

• peters
  • peters profilkép COM_KUNENA_TOPIC_AUTHOR
  • Látogató
  • Látogató
10 éve 10 hónapja #218 Írta: peters
peters létrehozta Vízkezelés
Lágyítás, keményítés, savanyítás, lugosítás - varázsszavak! Vagy mégsem?! Hazánk a karsztvizek, thermálvizek, az ezer forrás hazája. Na meg a kemény víz fellegvára, sok akvarista legnagyobb bánatára. Mit tehetünk ellene? Hogyan varázsoljunk? Technikák, ötletek, megoldások és egy kis fizika, na meg kémia.

Moderátorok: petersKoka
Oldalmegjelenítési idő: 0.813 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 2 napja