18 november 2017

Cseh emelők-let's work!

Több
4 éve 6 hónapja #101 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Kedves Gábor!

Bátyámtól megkaptam régi 30 literes aksiját. Az asszony húzott, kéne neki "kék" hal. Gondoltam meglepem 3-4 guppival, nagyon szépek voltak a halasnál. Az első emelőt a kis aksiba szántam, volt még maradék szűrőszivacsom is hozzá. De kedves nejemnek nem kell két akvárium, így a 30-as megmaradt cserevíz tározónak.
Bár így szükségem nem volt rá, mégis csináltam egy kis, kb 20 cm-es emelőt.

Villanyszerelésből visszamaradt 15 mm-es csövet használtam. A hajlítást szemre csináltam, betétnek egy 10 mm-es víztiszta műanyag csövet tettem bele. Bár nem roskadt össze hajlításkor, de a belső íven harmonikás lett.
A lyukakat gázlángon melegített biztostűvel csináltam,(d=0.8 mm) szintén szemre. Két sor lyuk, sajnos nem emlékszem, hány db soronként, de 2-3 mm-es közöket hagytam. A cső belsejében keletkezett sorját kicsiszoltam, majd minden lyukat újra átböktem, ezúttal hideg biztostűvel.
A külső cső egy pezsgőtablettás doboz alsó 6 cm-e lett. Tapétavágóval vágtam egy lyukat a doboz aljára (szemre, ész nélkül). Felhasználtam a doboz tetejét is, hogy kevesebb fbs-t kelljen használni.
A legtöbbet a levegő betáp csonkkal szívtam. Vettem boltban gyári könyököt (100 Ft/2db), azt akartam ráragasztani a külső csőre. Először pillanatragasztóval próbáltam. Tényleg pillanatok alatt letört... Aztán jött az fbs, persze előtte anyaszült tisztára pucováltam a ragasztandó részeket. Eredmény: ugyanaz. A megoldás a Tiédhez hasonló lett: Gyakorlatilag kiöntöttem fbs-el a doboz és a könyök közötti 6-8 mm-t, körbekentem a csatlakozást emberesen.
A többi már gyerekjáték volt: ráhúztam a külső csövet a belsőre, az illesztési hibákat kiöntöttem fbs-el. 1 nap száradás, majd tesztüzem.

20 sec alatt 1 liter => 1 óra alatt 180 liter a teljesítménye, 100 liter / óra levegő hatására. Ez nekem a 30 litereshez elég is lenne, de anyu nem hajlik...
Így a cserevizemet levegőzteti, csak hogy gyönyörködhessek munkám eredményében.

Tapasztalataim? Kb 1/2 óra + 1 nap száradás, ennyi idő alatt összedobtam az elsőt. A másodiknál a hajlításra biztosan jobban fogok figyelni, de szerintem minden másban követem a járt utamat, bár ha tudok szerezni a légbetáp csonkhoz csövet, a Te megoldásodat másolom. Ha a teljesítménye igazolja az Általad belinkelt német nyelvű oldalon leírtakat, akkor azzal sincs gond. A kilépő víz hangját elnyomja a légpumpa hangja,
így arról nem tudok nyilatkozni. Számomra ez a rendszer gyenge pontja. Már tervezek egy hangtompító dobozt üveggyapot szigeteléssel. Ezzel kapcsolatban nincs valakinek tapasztalata?

A második emelőt a 84 literesbe tervezem, 20 mm-es átmérővel, 30 cm-es hosszban. Sarokmattent használok, ami mögött most motoros belső szűrő van, ezt szeretném kiváltani vele. A motoros meg maradna tartalék.

Kb ennyi lenne. Ja, most jut eszembe, egyszer használtam a meglévőt aljzat porszívónak! Meghosszabbítottam alulról egy víztiszta hajlékony műanyag csővel. A kifolyóra rágumiztam az asszony egyik harisnyazokniját. Működött, egy kicsit még bajlódhattam volna az ergonómia részével, de hetente egyszer úgyis leszívom a mulm nagy részét, így nem fejlesztettem tovább.

Ha sikerül előrelépnem hangtompítás ügyileg, természetesen írok!

Üdv: Mikes

Ui: Belehülyültem rendesen a halazásba: kapálás közben forgatom ki a szőlőgyökereket, még örülök is nekik, mert jók lesznek az aksiba...

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 6 hónapja #102 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Megtisztelnél ha megmutatnád nekünk a te emelőidet,vagy elmondanád az építés közbeni észrevételeidet.Már csak azért is érdemes lenne,mert mindenki másképpen látja...
Jah,hogy szuperál neked-elégedett vagy vele?Milyen módon szűrsz vele,tapasztalataid vannak a jobbítás lehetőségével kapcsolatban?
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 6 hónapja #103 Írta: mikes
Kedves Gábor!

Köszönöm a linkeket, minden kérdésemre választ kaptam! Hál Istennek maradt még egy kicsi a megkopott német tudásomból!

Köszönettel:
Mikes
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 6 hónapja #104 Írta: halőrxxl
Szia Mikes!
De jó hogy kérdéseiddel fordulsz hozzám....öröm ez a téma!:)
A kamra kialakításánál nyugodtan használhatsz nagyobb átmérőjű csövet is....csupán nagyobb O gyűrű kell,és ok.Valószínűsítem hogy csupán a szép arányos kinézet okán ajánlgatnak ilyen átmérőket-valahogy a szemnek is kellemesebb.
Van még egy blogom mely ezzel foglalkozik:
halorxxl.blogspot.hu/2012/07/blogarchivum-amhu_8266.html
Ennek linkjeiben te is meglelheted további kérdéseidre a választ..előbb az elmélettel foglalkoztam,aztán a melóval.Ha nem boldogulnál nyugodtan jelez-segítek!

Több
4 éve 6 hónapja #105 Írta: mikes
Kedves Gábor!

Még a blogod olvasása előtt csináltam egy cseh emelőt. Nagyon tetszett, meglepődtem a hatékonyságán, így kutakodva a neten megtaláltam az írásodat, amit ez úton szeretnék megköszönni!

Szeretném felhasználni tapasztalataidat a második emelőm létrehozásához.
Kérdéseim a következők:
- a külső csövem átmérője kb 15 mm-el nagyobb a belsőénél, (ilyenem volt/van kéznél) okoz ez teljesítmény csökkenést? Mindenhol 8-10 mm-es különbséget írnak.
- kb milyen levegő/víz arány várható el egy jól kivitelezett emelőtől? 30 cm körüli hosszúságú csőről lenne szó. (Az első 100 l levegővel 180 l vizet mozgatott meg, 20cm hosszú volt.)
- ha változtatom a belső cső átmérőjét, hogyan változik meg a mozgatott víz mennyisége? Kisebb átmérőn kevesebb víz gyorsabban halad át => végeredményben ugyanannyi vizet mozgatunk?
Vagy az áramlási sebesség konstans (a felszálló buborék sebessége nem függvénye a csőátmérőnek), így vastagabb cső nagyobb mozgatott vízmennyiséget eredményez?

Köszönettel:
Mikes

Több
4 éve 8 hónapja #106 Írta: halőrxxl
De igen!Az emelők építésénél mindig törekednünk kell a lehető legjobb magasság kihasználásra-egyébként a linkeken is tanulságos a magassági méretek okozta hozamnövekedés.Viszont az emelési magasságban nem kardinális mértékben segít-de lendít rajta,akár szó szerint is.
Tanulságos lenne elvégezni egy kísérletet:a cső hossza hogyan befolyásolja a vízen kívüli emelőmagasságot,és a hozamot azonos levegőbevezetés esetén...

• zilzol
  • zilzol profilkép
  • Látogató
  • Látogató
4 éve 8 hónapja #107 Írta: zilzol
zilzol válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Egy kérdés ötlött fel bennem. Menyiben függ attól ez a rendszer hogy a levegőcső becsatlakozás felett mekkora vízoszlop van? Például ha 60cm-es a vízmagasság és a fenékre leér a Cseh emelő alja akkor nem segít a felszín feletti magasság növelésben?

Több
4 éve 8 hónapja #108 Írta: halőrxxl
A kádak kérdése akkor megoldott-jó ötlet!
Az említett "utolsó ajánlat"-:)-már tetszetősebb,talán ahogy te is mondod próbáld meg több lépcsőben emelni a vizet....Mégis úgy érzem sokkal egyszerűbb ez esetben bevetni a szivattyút-a szívó oldalra valami védelmet eszközölnék a ki/beszippantás ellen azért.
Igazából a cseh emelőket nem a vízszint fölé való emelésre találták ki,működési elvük sem teszi őket erre alkalmassá.Sajnos azt kell mondanom hogy a levegővel való vízszivattyúzás ezen módja nem igazán alkalmas a nagyobb szintkülönbségek leküzdésére-a több lépcsős módszer során pedig sokat veszít vízszállítási képességéből,hiszen amint a vízszint fölé emeli a vizet,máris ellene dolgozik a gravitáció.Ez sem lenne baj azonban,itt viszont a kis buborékok felszálló mozgása kevés ahhoz hogy egyszerűen megoldjunk vele a tiédhez hasonló feladatokat.Persze megint mondom:sok lépcsővel,és körültekintő megépítéssel ez is felviszi a vizet a padlásra is-kérdés azonban hogy megéri-e?

• zilzol
  • zilzol profilkép
  • Látogató
  • Látogató
4 éve 8 hónapja #109 Írta: zilzol
A kádak lefolyója adott azért gondoltam a 32-esre. De ha jól belegondolok akkor felvihetem ezzel a mérettel hátul vízszintig és akkor kapok egy közlekedő edényt, amibe már mehet a kisebb átmérőjű emelő.
A ékszertekik elég idősek és ilyen korban a táplálékuk 80% növényi eredetű. Másnál egy belsőszűrő üresen forgatja a vizet a növényes szűrőágyba. Lemértem kb 28 literes lenne a szűrőrész.
A másiknál 25cm alá biztos nem tudok menni. Ez az utolsó ajánlatom. :lol:

Több
4 éve 8 hónapja #110 Írta: halőrxxl
Szia!
Ha a sarokkádaknál nem kell annyi hozam,akár kisebb cső is elegendő...A 32-es sok levegőt fogyaszt,sőt egy határ alatt mondhatni gazdaságtalan is.Nem tudom van-e valami okod arra hogy ragaszkodj ehhez a mérethez?
Ahogy tudom ezekben teknősöket tartasz ugye?Nos ott viszont nagy a szerves anyag terhelés,sok a mulm.Ezt nehezebb lesz megoldani szvsz...
Aranyhalaknál jelzed a nagy szintkülönbséget..nem lehet süllyesztett megoldást megvalósítani esetleg?egy bizonyos határ felett már jeleztem hogy "elgyengül" a cseh emelők hozama,sőt tovább emelve meg is szűnik a vízszállítás.Igazából a legjobb neki a klasszikus beállítás-ez viszont nem jeleni azt,hogy ne emelne!Viszont ezt a nagy emelést csak sok emelővel küzdhetnéd le-félő hogy így meg a pumpád fogyasztása "enné meg" a gazdaságosságot.De beszéljünk még erről...

Vendégek elől rejtve. Jelentkezz be vagy regisztrálj a tartalom teljes megtekintéséhez.

• zilzol
  • zilzol profilkép
  • Látogató
  • Látogató
4 éve 8 hónapja #111 Írta: zilzol
Az természetes, sajnos, hogy óránként értendők a wattok.
A 32mm a sarokkádaknál lenne ahol elvileg nem kellene nagy kakaó. Gondolom én. Mert úgy terveztem hogy az ülő részen lenne egy kavicsos nővényes rész lerekesztve, ami a szűrést végezné. De ez a vízfelszínnel egy magasságban lenne.
A nagyobb gondom az aranyhalas medence. Hidegebb időszakban sima szivacsos szűrés. Tavasztól őszig akvapóniás lenne jó, de ahogy méregettem kb 40cm-es vízemelést kellene produkálnom. Na oda biztos kellene kakaó vagy több lépcsőben lehetne ezt a magasságot leküzdeni. De hogy milyen átmérőjű cső lenne jó????

Több
4 éve 8 hónapja - 4 éve 8 hónapja #112 Írta: halőrxxl
Szia!
Az említett fogyasztás,és hozam teljesítmény egy órára vonatkozik..másképpen nem hiszem hogy egy nagy pumpa naponta fogyasztana 80W-ot/pedig de jó lenne!/
Említed a 32mm-es csövet...na ehhez már valóban kell "kakaó".Inkább az említett diagramokat nézegesd,és válasz neked megfelelő csőátmérőket-hozamokat!El kell dönteni mekkora vízhozamot szeretnél,hogyan használnád a légemelőket-úgy értem milyen szűréshez-,de lehet az is hogy csak "mover" lenne?Továbbá meg kell fontolnod hogy egy nagyobb,vagy esetleg több kisebb csővel tudnál-e megfelelő szűrést/mozgatást elérni?
Ezekben mind-mind segít az ajánlott táblázatok olvasgatása-ha kéred többen segítünk is meglátásainkkal!
Hogy könnyebben megtaláld,nézd csak-erről beszélek:
www.aquaristik-normal.de/html/luftheber.html
és:
tlh-info.de/tlh/tlh_20.html
Utóbbi linken még a 32-es csőhöz is találsz adatokat...szólj ha segítség kell a tervezésben,tényleg örömmel segítenék én is!:)
Utolsó szerkesztés: 4 éve 8 hónapja Írta: halőrxxl.

• zilzol
  • zilzol profilkép
  • Látogató
  • Látogató
4 éve 8 hónapja #113 Írta: zilzol
Nézegettem a fórumukat, olvasgatni túlzás lenne még fordítóval is egy .BE oldalt. Koiznak és gondolom ott kell a megfelelő vízmozgatás/szűrés. Amiket én is kiszúrtam 50W/20000L/h, 80W/28000L/h. Hogy ezek az adatok mennyire valósak 110mm-es csöveknél, én nem tudom, nem értek hozzá.

• zilzol
  • zilzol profilkép
  • Látogató
  • Látogató
4 éve 8 hónapja #114 Írta: zilzol
A kádakban 32mm-es PVC csövekre gondoltam, nem tudom mennyire mozgatná a vizet ekkora keresztmetszetben, de gondolom ez függ a kompresszor teljesítményétől.
Persze közben rájöttem ha középre rakom a pumpát akkor már csak max 10 méterre vannak a legtávolabbi levegő fogyasztók.
A rivert meg majd kipróbálom a tekik téli szállásán ha már kikerültek, mert nagyon érdekel miként tudna ilyen rendszer működni.

Több
4 éve 8 hónapja #115 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!

halőrxxl beküldte: Az általad linkelt videón viszont van egy felirat....20W=15000L.Nos gondolom ez a megmozgatott víz mennyiségére vonatkozik-és nekem ezzel kapcsolatosan vannak kétségeim.

Ezzel szerintem csak 1 gond van, hogy hiányzik egy mértékegység a 15000L mögül, mégpedig az idő tényező, simán lehet, hogy 1 napra vonatkoztatott adat, ami meg percenként csak 10,4 liter, ami máris hihető...

Több
4 éve 8 hónapja - 4 éve 8 hónapja #116 Írta: halőrxxl
Ha van két pumpád a válasz adott:azokat használd-feltéve ha a teljesítmény elegendő.
De:később egyetlen nagy is elláthatja az egészet,a levegő szállítása nem gond....már említettük a központi levegőrendszert,ez lehet az egész lakást,kertet behálózó is.Esetleg szegmensenként leválasztható perifériákkal/pl a nyáron használt kádakat télen nem használod stb../,és még számos kiegészítővel.Viszont ha egyetlen pumpára bízod az egész rendszert akkor az megbízható,és emellett gyorsan javítható is legyen..az esetleges alkatrészek pedig jó ha a fiókban várják a felhasználást.A pumpám mért teljesítménye másképpen fest-mindössze most 38W-nál tartok,de van benne szufla bőven még.:)Igazság szerint Sera 550R csapattal szűrtem,levegőztettem eleddig,aztán alig egy éve szerencsém volt ezzel.Ma már nem adnám semmiért...
River tank..miért ne lehetne egy széles,és a közepén kettéválasztott akváriumban is megoldani-A'la a folyó éppen kanyart vesz?:)De valóban jobban mutatna egy pár méteres akváriumban..igaz!
Utolsó szerkesztés: 4 éve 8 hónapja Írta: halőrxxl.

• zilzol
  • zilzol profilkép
  • Látogató
  • Látogató
4 éve 8 hónapja #117 Írta: zilzol
A blogjaidat elolvastam és láttam a 45w-ost ami a levegőt biztosítja nálad. :)
A Cseh emelős river csak agytorna, mert jelenleg (és szerintem egy jó darabig) a leghosszabb akváriumom egy 80 cm-s, amit rövidnek tartok ilyen rendszernek. A többlépcsős emelő nekem is eszembe jutott paludáriummal kapcsolatban.
De az alap kérdés hogy egy kompresszorra bízzam a két rendszert, vagy két kisebbre? Mivel a két legtávolabbi akvárium és medence között kb 15-20 méter lehet.

Több
4 éve 8 hónapja #118 Írta: halőrxxl
Szia!
Elmondom neked hogy ezekkel sikered lesz..még a river tankot is megoldhatod velük-sőt!:)
Az én blogomban csak a legkisebb méretű cső van állandóan emlegetve..erre az a magyarázat,hogy nekem ezek is bőséggel megfelelnek.De ugye elképzelhető hogy ugyanez a módszer mit tud nagyobb-sőt sokkal nagyobb csővel?:)Nézd csak:

Az általad linkelt videón viszont van egy felirat....20W=15000L.Nos gondolom ez a megmozgatott víz mennyiségére vonatkozik-és nekem ezzel kapcsolatosan vannak kétségeim.Tény hogy rengeteg levegőt,és még több vizet mozgat-de ezt azért kissé túlzónak érzem/elnézést a szerzőtől/.A videón látotthoz teljesen hasonló pumpám van nekem is,igaz nekem nem a 20,hanem a 45W-os verzió dolgozik szakadatlanul,és örömömre.Ha sok ilyen emelőt szeretnél működtetni én ajánlom hogy szerezz be hasonlót-de itt egy pillanatra álljunk meg kérlek.Egy másik blogomban be is mutatom a pumpát,meg sokszor hivatkozok rá-azonban nem egyedül ez a membránpumpa képes ellátni az emelőket levegővel,hanem a jóval olcsóbb lengődugattyúsok is!Ezért kérlek tájékozódj a vásárlás előtt-pénztárcád meghálálja;)
Azt gondolom már válaszoltam is...igen egy nagyobb pumpára kell majd váltanod-főleg hogy a river tankot is emlegeted!Az emelők olyan 12cm magasság leküzdése után kezdenek elgyengülni-írom mindezt a 16-os csőből készültekre adott levegőmennyiségnél-de apró ötletekkel,és több lépcsőben elhelyezett emelő sorozattal szerintem a plafonról is folyhat a víz...River tank...hhhhhhhhhmmmm!!!!
Ha bármiben segíthetek szólj-és köszönöm a blognál eszközölt hozzászólásaidat is.
Ui.:a linkek között találsz olyat melyeken diagrammokból is tájékozódhatsz,sőt teszteket is megszemlélhetsz.Ez a kis kütyü a levegős szűrés/vízmozgatás reneszánszát fogja eredményezni-ez tuti!:)

• zilzol
  • zilzol profilkép
  • Látogató
  • Látogató
4 éve 8 hónapja #119 Írta: zilzol
Üdv mindenkinek!
Lenne pár ügyetlen kérdésem a Cseh emelővel kapcsolatban.
Lenne egy kb 270 literes medence és két sarokkád amiket ilyen kincsekkel szeretnék szűrni. Az oldalhoz csak a 270-es illik mert abban aranyhalak laknak kint a fűtetlen alsó épületben, a kádak pedig az udvaron vannak mert azokban a teknőseim lubickolnak tavasztól őszig. A konkrét kérdés hogy milyen kompresszor alkalmas erre a feladatra. Vagy vegyek egy komolyat és próbáljam áthidalni a bent és kint lévő rendszereim közötti 10-15 méter távolságot?
A másik egy eszement gondolat. Szerintetek ezzel a rendszerrel lehetne river tankot működtetni? Gondolom nem egy igazi sebes sodrású patakocska lenne mint amiket látok videókon, de mégis mit lehetne kihozni belőle...

És egy kis videó amit már a blogba is linkeltem, hogy milyen potencia is rejlik ebben a csodában.

Több
4 éve 9 hónapja #120 Írta: halőrxxl
Hopp..milyen jó néha visszaolvasni!
Hervi bocs...nem is olvastalak mostanáig-nyilván egy időben írtunk postot,és az új oldalon már nem láttalak.Készülni fog egy kis update a bloghoz ígérem...kérlek várj türelemmel,sajnos időm az gyakorlatilag nulla-és egy betegséggel küzdök.:(
Köszönettel a postodért:Gábor

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.269 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 2 napja