24 november 2017

Cseh emelők-let's work!

Több
3 éve 9 hónapja #41 Írta: Spongyafilter
Spongyafilter válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Ez tényleg szép akvárium és ami igazán szép benne, hogy egyszerű, olcsó felszereléssel dolgozik és lerombolja azt a mítoszt, hogy a szén-dioxid nem fér meg a talajszűréssel. És külön tetszett benne, amikor azt írja, hogy így nem lehet a co2-őt túladagolni, mivel az állandó buborékolás nem enged túl nagy koncentrációt.

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #42 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Valamelyik növényke található meg az említett akváriumban a kettő közül.
www.greenaqua.hu/hu/blyxa-aubertii.html
vagy
www.greenaqua.hu/hu/blyxa-japonica-1944.html

A motoros szűrőknél lehet változtatni a belőlük kiáramló vízsugár irányát, így ki lehet küszöbölni az intenzív vízfelszín mozgatást.
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: jocopoco95.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77, Spongyafilter

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
3 éve 9 hónapja #43 Írta: Spongyafilter
Halőr írására reagálva nekem is eszembe jutottak dolgok a pénzes és nem pénzes akvarisztikáról. A Horn-Zsilinszky féle Akvarisztika c. könyvben emlékszem pár sorra, ami valahogy úgy hangzott, nincs most előttem a könyv, hogy nyugaton az akvaristáknak már az automata etetőtől a fokozatos, időzített világításkapcsolóig minden rendelkezésükre áll, szinte csak a villanyszámlát kell már kifizetniük, de ez a mi esetünkben igencsak távol áll a hobbiról alkotott elképzelésünktől.
Az akvarisztikában is eluralkodott egyfajta fogyasztói szemlélet, vedd meg készen, használd, aztán dobd el. Pedig a régi szép időkben erre a hobbira igencsak jellemző volt a barkácsolás, házi megoldások, ügyeskedés, kreativitás. A Dick Mills féle könyvben is van leírás a szinte fillérekből elkészíthető hidegvízi-tengeri akváriumról, de Gerald Durrel könyvében is emlékszem hasonlóra. Nekem ezek a megoldások nagyon szimpatikusak, mert amellett, hogy az ember hódol ennek a nagyszerű hobbinak, egyúttal barkácsol, megérti a dolgok működését, kiéli a kreativitását, tud örülni annak, amit saját maga alkotott. Én nem vagyok híve ennek a modern irányzatnak, ez különösen jellemző a növényes akvarisztikára, túlárazott, méregdrága felszerelések, készítmények, nekem kicsit már a sznobizmus határát súrolja. És gondoljunk bele, miközben nyáron fővünk meg a hőségben, amiről tudjuk, hogy a CO2 okozza nagyrészt, ott vannak az aranyárban árult CO2 palackok, amelyek tartalmának csak a töredéke hasznosul, a többi megy ki a légkörbe, miközben a légkör CO2 tartalma így is magas. Azt nem tudom ez mekkora mennyiség, de akkor is, kicsit ironikus a helyzet. :) Remélem nem sértek meg ezzel senkit, ez csak az én álláspontom.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: jocopoco95

Több
3 éve 9 hónapja #44 Írta: Spongyafilter
Igen, a víz felszíne lényeges, de nekem van egy olyan sejtésem, hogy nemcsak a felszíni vízmozgás miatt rosszabb a levegős szűrés a szén-dioxidnak. Sajnos erre nem találtam semmi elméleti leírást, de szerintem a buborékoknak is szerepük van, hiszen a buborék felülete egy gömb alakú vízfelszín és ahogy emelkednek felfele, csökken bennük a nyomás. Amikor kinyitjuk az ásványvizes palackot is, megindul a gázkiválás. Szerintem önmagában a sodrás nem lenne elegendő, hiszen a motoros szűrők is nagyon erős felszíni áramlást keltenek és az mégsem okoz kiválást. Jó lenne erről valami tanulmány, vagy egy kémikus hozzászólása, mert ha nem tévedek, ez fizikai kémia szakterület. De ez csak az én sejtésem. :)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #45 Írta: toist
toist válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
(szerk.: Válaszom eredetileg Spongyafilternek címezve, csak közben Gábor még hozzászólt :))
Szerintem kis tévedés van az ok-okozatban. A vízben rázkódástól/keveredéstől nem illan a szén dioxid, viszont a felszín mozgásától igen. A belső szűrős vs porlasztós szűrős CO2 szint közti különbség magyarázata valószínűleg az, hogy a porlasztós szűrő jobban mozgatta a felszínt, nagyobb "kavart" csinált.
A korábbi témára is reflektálva: szerintem kicsit elbeszéltetek egymás mellett. "Halőr" Gábor arra gondolhatott, hogy mennyire lehetne co2-t beoldani átemelővel. Szerintem egyáltalán nem, mert az átemelővel járulékosan együtt jár a fokozott felszínmozgatás (ha jól van elhelyezve), a cseh átemelő egyébként a porlasztókő környékén (ami a speciális, nagyon apró buborékokat előállító diffúzorokkal nem veheti fel a versenyt) kell legyen beoldási eredményben, viszont egyből hajtja is ki a beoldott gázt a mozgással, ezért gyengébb kell legyen. "Gabor77" Gábor felvetésére pedig úgy gondolom az a válasz, hogy körülményektől és átemelő megvalósításától függően nem hogy kevésbé, de még jobban is kihajthatja az átemelő a CO2-t, mint a porlasztó.
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: toist.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, Gabor77, Spongyafilter

Több
3 éve 9 hónapja #46 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Gábor,Zsombor:a legőszintébben fogalmazva nem tudom hogy pro vagy kontra mondom a dolgaimat..:D Tény hogy nekem mint abszolút halas emberkének csak másodhegedűsök a növények,és pontosan igazatok van abban ha úgy gondoljátok hogy a nagy levegőbeoldás kihajtja a CO2-t.Ez is az egyik célom-így hát talán elmondható hogy ezzel a kis emelővel el is érem azt,hogy halaim optimálisan legyenek ellátva oxigénnel.Ha növényes lennék-akvakertész úgy értem-én is minden bizonnyal arra törekednék hogy a növényeimnek kedvezzek..ha viszont viszonylag sok hallal betelepített növényes-ismét mondom green-akváriumom lenne én is úgy érezném mint sokan:most melyiknek legyen jó,kinek kedveskedjek?Talán nem véletlen hogy a nagyon alámerült akvakertészeknél pár garnéla,némi kis halacska csupán az az élővilág ami helyváltoztatásra képes-jaj,a csigákat ki ne feledjem!
Uraim,nem irigylem a ti munkátokat sem:tartotok halakat/garnélákat bőven,de közben olyan növényzetet szeretnétek amit az akvakertészeknél láttok!Én ehhez értelmeset hozzászólni nem igazán tudok-nincs tapasztalatom...nálam kizárólag Anubiasok,Egeriák(Elodeák?),limnobiumok,és békalencsék vannak.Szó sem lehet tápozásról,CO2 a levegőből van ha van,a fényre nem szeretném az alsó textilemet kifizetni...sőt nemhogy még beoldanék tápanyagokat a növényeknek,hanem ezerrel vetetem ki az úszónövényekkel.:)
Mindezek dacára úgy érzem egyáltalán nem kell szégyenlősködnöm a növényeim okán,sőt óvatosan megkockáztatom hogy sokan örülnének ha ennyi munkával,ennyi költséggel ilyen vegetációval rendelkező akváriumokat produkálnának ;) .Nem-nem a tudásom,hanem a szerencsém,a körültekintő növényválasztásom az oka annak ha így van.Természetesen rendkívüli csodálattal adózom a green irányzat medencéinek-a szívem mindig nagyot dobban ha egy szinte művészien kivitelezett példány remek kinézetét szemlélem-de én azt nem tudnám sem gondozni,sem megfizetni..na ez az igazság.De még az s lehet hogy nem is akarnám-nálam a hal,a csiga, a garnéla a nyerő;) No hát-ehhez készítem az emelőimet(mert végre már a magamét gyártom!)
Gábor nekem aztán mérheted a pH-t a cseh emelő használata során..nálam a lágy vizek úgy tesznek ahogy kell nekik:kőkeményen lesavanyodnak ha "lejárt az idejük".Ugyan ezt csinálja az általában 535 μS körüli pH 7.5-7.8 kémhatású csapvizem is...egyszerűen nem tehetek róla.Nem szikes a vized esetleg-vagy nem is tudom?Jah-zárt akváriumot nem tudsz csinálni,már a múltkori méréseidnél jeleztem volna csak valahogy elhaladtunk.Kifejezetten örülök hogy nekem nem kell ilyen spec vízben halaznom-de sajnos nálam meg időnként hypó van benne!:(
Javaslat:ne akarjunk speciális igényeket támasztó akváriumban más igényekhez készített eszközöket használni-akkor nem lesz baj ;)
T.:Gábor
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77, Spongyafilter

Több
3 éve 9 hónapja #47 Írta: Spongyafilter
Én a 25 literes akváriumban csináltam egy kísérletet élesztős CO2-vel. Az egyik esetben motoros szűrőt használtam, a másikban a vízterelős talpas szivacstömböt. A kísérlet eredménye annyi volt, hogy motoros szűrőnél erőteljesen buborékoltak a növények, míg a levegősnél nem volt semmi. A cseh emelőre is jellemző az, hogy a cső belsejében a vizet erőteljesen megmozgatja, márpedig ezt a rázkódást nem szereti a CO2. Kis akváriumnál hamar érvényesül a hatás, nagy akváriumoknál lehetnek olyan részek, ahol a koncentráció megemelkedhet időlegesen, ha nem elég gyors a vízkörforgás. A CO2 adagolásnak két módja van, vagy rengeteg pénz, vagy rengeteg vesződség. Mindkét esetben pazarlás a szén-dioxid kipezsegtetése, ha választható motoros szűrés is, amivel jelentősebb eredményeket lehet elérni a növényezésben. Mivel én nem rajongok a motoros szűrésért, így maradtam azzal a CO2-vel, amit a légpumpa beold és amit az állatok termelnek. Egyes növények így is nagyon szépen fejlődnek, de kétségtelen, hogy azt a dzsungelt, ami a növényes akvarisztikát jellemzi, ilyen módon nem lehet elérni.
Ugyanakkor van még egy érdekesség, amit nem tudok megmagyarázni, ugyanis a motoros szűrők lapátjai is igencsak megcsapkodják a vizet, ott mégsem jelentkezik ez a kiválás, vagy legalábbis nem annyira. Valószínű, hogy a légbuborékokba rázogatás hatására könnyen megindul a CO2 kiválása, ami aztán kijut a felszínre.

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #48 Írta: Gabor77
Gabor77 válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!

halőrxxl beküldte: Nos gondoljuk végig:a porlasztóból felszálló buborékokhoz nem hasonlatosak a cseh emelőnél keletkezők is?Ráadásul ott még zárt térben némileg presszionálva is vannak-elképzelhető hogy jobb a beoldás mint porlasztónál?A buborékok útja is hosszabb..

Ezt most nem is értem, hogy pro, vagy kontra írtad? :)

Egyébként az említett növények CO2 igényesek, vagy nem? Mert ha olyan növények, mint pl az a hínár ami nálam van, hogy 8-as PH-nál is vidáman nő még akkor is, amikor cseppes mérővel a nitrogén nem mutatható ki az akváriumomban, akkor lehet, hogy a CO2 csak dísznek van ott. A medence PH-járól sem ír, tehát az OK, hogy CO2-t old be a vízbe, de hogy abból mennyi marad bent, azt nem tudjuk.

Nyáron remélem több időm lesz, akkor kipróbálom, hogy mit csinál a Halőr féle emelő a PH-val a medencében...
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: Gabor77.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
3 éve 9 hónapja #49 Írta: halőrxxl
Nos gondoljuk végig:a porlasztóból felszálló buborékokhoz nem hasonlatosak a cseh emelőnél keletkezők is?Ráadásul ott még zárt térben némileg presszionálva is vannak-elképzelhető hogy jobb a beoldás mint porlasztónál?A buborékok útja is hosszabb..

Több
3 éve 9 hónapja #50 Írta: Gabor77

jocopoco95 beküldte: Elgondolkodtam, hogy vajon miért is működhet a CO2-vel együtt ez a fajta szűrési rendszer. Végül arra jutottam, hogy a buborékok egy zárt rendszerben közlekednek és a vízfelszínre kijutva pedig gyorsan elhagyják a vizet. Így nem érvényesülhet annyira a CO2 koncentrációt csökkentő hatásuk. Illetve a beoldott gáz mennyiségének növelése is eredményes lehet.

Sajnos régebben ki szerettem volna próbálni ezt is élesben, hogy csak a porlasztó hajtja ki a CO2-t, vagy a cseh emelő is, de csak a porlasztóig jutottam időhiány miatt. Elképzelhető az is, hogy azért nem hajtja ki, mert a buborékok nem felfelé távoznak a rendszerből, hanem vízszintesen kerülnek a felszínre, de az is elképzelhető, hogy a talajszűrő miatt van ez, mert ott egész más a keringés az akváriumban, mint egy normál szűrőnél...
Ki kellene próbálni, anélkül max tippelni lehet csak, annak meg túl sok értelme nincs...

Több
3 éve 9 hónapja #51 Írta: Gabor77

halőrxxl beküldte: Gábor tegyünk valamit a csobogásod ellen-megvallom őszintén gőzöm nincs mi miatt csobog-kérlek lőj már képeket hogy hogyan helyezted el stb?Nálam van olyan helyiség-előtér-ahol 11db működik,és a hajnali csöndben is figyelnem kell hogy elkerüljem az állványokat.Nézzük meg mi okozhatja,hátha lenne megoldás..

Anno már beszéltünk róla, és arra jutottunk, hogy valószínűleg a buborékok kipukkanása okozza a "csendháborítást", és miután levegőbuborékokkal működik a dolog, ez ellen nem sokat lehet tenni. Nappal, ha ébren vagyok, nem hangos, olyankor nem is zavarna, éjszaka közelről sajnos hallható.
Fényképet most nem tudok tenni, mert nincs benne az akváriumban, mert akkor nem aludnék éjjelente. A panda nevelő medencében használtam sokáig, viszont már bőven elég pandám van, így nem használom jelenleg a nevelőt, ami egyébként kiköltözött a szobából amíg használtam, hogy tudjak aludni.
Egyébként lehet velem van a baj, én a ketyegő órákat is száműztem a szobám környékéről, az is zavar, még a kis karóra ketyegését is hallom éjjel, és ilyenkor késztetést érzek arra, hogy kivágjam az ablakon. Ellenben a belső szűrő zúgását 10 cm-nél messzebbről már nem hallom.

A következő lakásátalakításnál majd messzebb teszem az akváriumot az alvóhelytől, és akkor esélyt kap a szűrő az akváriumban is... :)

Több
3 éve 9 hónapja #52 Írta: jocopoco95
jocopoco95 válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Sziasztok, látom nagyon pörög a téma. Ahogy írtátok is a CO2-vel nem igazán kompatibilis e a cseh- emelő a hagyományos nézetek szerint, hiszen a légbuborékok kihajtják a beoldott CO2 gázt. Vagy talán mégis, talán nem sértődik meg az illető akinek a naplóját befogom ide linkelni, hiszen annyira csodálatos akvárium, egy igazi zöldséges kert. Jól példázza azt, hogy így is lehet növényes akváriumot üzemeltetni.
Itt van tehát a link: akvakertesz.hu/threads/z%C5%91%C5%91%C5%91d.4282/

Elgondolkodtam, hogy vajon miért is működhet a CO2-vel együtt ez a fajta szűrési rendszer. Végül arra jutottam, hogy a buborékok egy zárt rendszerben közlekednek és a vízfelszínre kijutva pedig gyorsan elhagyják a vizet. Így nem érvényesülhet annyira a CO2 koncentrációt csökkentő hatásuk. Illetve a beoldott gáz mennyiségének növelése is eredményes lehet.

Több
3 éve 9 hónapja - 3 éve 9 hónapja #53 Írta: halőrxxl
Gábor tegyünk valamit a csobogásod ellen-megvallom őszintén gőzöm nincs mi miatt csobog-kérlek lőj már képeket hogy hogyan helyezted el stb?Nálam van olyan helyiség-előtér-ahol 11db működik,és a hajnali csöndben is figyelnem kell hogy elkerüljem az állványokat.Nézzük meg mi okozhatja,hátha lenne megoldás..
Utolsó szerkesztés: 3 éve 9 hónapja Írta: halőrxxl.

Több
3 éve 9 hónapja #54 Írta: Gabor77

Spongyafilter beküldte: Érdekelnének a hátrányai is a konstrukciónak.

A CO2 beoldást elsősorban növényes akváriumoknál használják, ott viszont ritka a cseh emelő, tehát az nem feltétlenül hátrány, mert ritkán találkozik a 2 rendszer.
Ami nálam hátrány, az a csobogás, ami ugyan tényleg nagyságrendekkel halkabb, más fajta levegős szűrőhöz viszonyítva, de a belső szűrőkhöz viszonyítva még így is nagyon hangos, ha a fejedtől kb 1,5 méterre van az akvárium alvás közben...
Persze ezen könnyű segíteni, hogy nem a hálózabába teszed az akváriumot, de nálam sajnos így alakult, hogy ott van.
Egyébként meglepően erős sodrása van még egy ~30 éves ciklon pumpával is...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Spongyafilter

Több
3 éve 9 hónapja #55 Írta: halőrxxl
Egyáltalán semmiféle barkácsmesterségről szó nincs-ha ebben a blogban még nem is,de a tavaszra datált folytatásában te magad is nézhetsz majd pár mosolyt fakasztó képet.Tudod biztosan sokan azt hiszik hogy én tele vagyok speciálisabbnál speciálisabb eszközökkel,holott nevetségesen egyszerű és könnyen elkészíthető segédeszközöket használok.Pár reakcióra válaszul el is határoztam hogy megmutatom az emelők elkészítésének minden csínját-bínját..sajnos hogy ez késik egyenlőre.
Ha még nem találtál rá,akkor mutatok két -röhej szintű-házi minivideómat is a témában,mielőtt folytatnánk nézz bele:

Hátrányként értékelem az előnyét is-nevezetesen igen szép felszíni áramlást kelt..ez szuper,de gondolhatod mennyire örülnek neki a felszínről táplálkozni kívánó guppijaim!Aztán ha a guppik még meg is barátkoznak vele a gyönyörűen szaporodó Limnobiumok biztosan nem-úszónövényzetet szépen "összetolja" ha nem vagyunk körültekintőek.Jó előre jelzem,hogy ennek a "problémának a megoldása nem nagy kihívás,sőt fejben már meg is van!Egy egyedi diffúzor vagy áramlásrendező kerül kikísérletezésre hogy gyermekemként szeretett emelőimnél ne érje szó a ház elejét. ;)
CO2-elnézést de engem bizony nem érdekel,sőt mihamarabb szabadulok tőle ha lehetséges...hogy aztán ehhez mit szólnak a növényeim?Örömmel jelentem hogy külön gázbeoldás nélkül is szépen növekednek azok a növényeim melyek a természetben is submers mód növekednek,vagy mocsáriként több hónapot a víz alatt is töltenek esetlegesen.Hobbimban az "old school" irányvonalat követvén nem érzek késztetést tápozásra sem-sőt rövidre fogva magamat én a szó legszorosabban vett értelmében akvarista vagyok.Nem specializált ágát művelem-green-,és "halas vagyok".Manapság bizony már ezt is hozzá kell tenni,mert aki akvarista az nem biztos hogy halakat is tart-értem én ezt :) A mi fajtánknak ugye elsőrangú feladata az oldott oxigénszint megfelelő szintentartása-ebben pedig kiemelkedő társunk a cseh emelő!Tehát hogy hátrány ez vagy épphogy előny-nos ennek elbírálását rátok hagynám,de valószínű hogy kinek hogy...Egyébként én is oldok be CO2-t ugye,hiszen nem oxigénnel,hanem sűrített légköri levegővel dolgozik az emelő.Halaimat dicsérni én nem akarom-de biztosan a kiegyenlített oxigén ellátottság is magyarázat arra,hogy számomra a betegség ismeretlen-halaim kondija pedig(na de a fórumon olvashatod mások erről kialakult véleményét! ;) )
Figyelem: Spoiler! [ Kattints a kinyitáshoz ]

Nem állhatom meg szó nélkül a belső motorosok említését sem-nagyon szerettem őket,sőt nyugdíjazásuk sem azt jelenti hogy kiárulom őket,vagy elajándékozom ezeket.Nem-bár néhányuk már most is országszerte tovább dolgozik hosszú távú kölcsönzésként,de egyszer lehet hogy még szükségem lesz rájuk!Szavaidból kiérzem azt-ugye nem tévedek?-hogy magad sem tegnap kezdted,és te is számos dolgot próbáltál már...nálam is sorozatos próbálkozás a hobbi. :) De végül is ki kell mondanom azt amit sokan nem fognak elhinni,és elfogadni sem:ha azonos teljesítményű motorossal egy cseh emelőt "engedek össze" az egyik megeszi a másikat-lealázza!A motoros fújja a vizet,a cseh emelős tolja az egészet...megint mondom:imádom! Ráadásul a motoros fogyasztása is számottevő-mondjak egy adatot neked? 38W-al szűröm/levegőztetem az egész hobbimat.Lényegtelen hogy mennyi akvárium van,hogy mennyi víztömeg van...ezt motorosokkal 100W alatt semmiképpen sem tudtam volna megoldani,sőt..sőt!Tisztelettel kérlek hogy fogadd el a tényt:kispénzű hobbista vagyok,nyilván ez is szerepet játszik lelkesedésemben-inkább sokat dolgozom egy-egy emelő megépítésén,de legyen olcsó az üzemeltetése.Ez van..
Beszéljünk picit a spirális levegőbefúvás lehetőségéről-na kérem erre magam is igencsak kíváncsi lennék!Gondoljuk már végig a működési elvet kérném..nézzük már végig a levegő és víz útját,figyelemmel kövessük már le a működési sajátosságokat,és ennek fényében válaszoljuk meg:lehetséges egyáltalán ezt megvalósítani?Ha mégis igen,akkor mennyi értelme van,és ez működik vajon alacsony hozamra állított emelőnél is?Ne magadra értsd-kissé zavar hogy annyi idő elteltével sem kaptam meggyőző bizonyítékot arra hogy tévednék e kérdésben-sőt igazából egy elméleten kívül semmi egyebet sem.Ha te másképpen gondolod bátran gyere elő a gondolatokkal,vitassuk meg-láthatóan nyitott vagyok az újabb tapasztalatokra,sőt tanulok szíves-örömest!Ezt a spirális témát tehát ismételten "visszatolom a fiókba"-talán egyszer még kiderül hogy is van ez?
Utolsó kérdésedre a válaszom igen-egyértelműen nincs még itt vége a teljesítmény növelés lehetőségének..azt gondolom tudnám a módját is hogy hogyan,de olyan mértékben megítélésem szerint már nem javulna tovább hogy a belefektetett munkatöbbletet megérné.Egyenlőre annak is örülhetünk ha mindenki úgy építi meg emelőjét ahogy a külföldi és saját magyar nyelvű blogjaink ezt leírják.Ez a blog is csak egy irányvonal kíván lenni-tudod volt hogy kaptam hideget-meleget a terjedelme miatt,de mint látszik aki igazán elhivatott és érdeklődő annak még az is nagyon kevés!Ezúton köszönöm meg neked hogy érdeklődésedre ezeket mind szép sorjában elétek tárhattam,ha tudnád milyen öröm nekem...
Figyelem: Spoiler! [ Kattints a kinyitáshoz ]

Végezetül engedj meg egy picike magyarázatot a blogspot-al kapcsolatban:akkoriban nehézkes volt a képek beillesztése,így ezt a megoldást gondoltam jónak-de a blogspot csak ezt a célt szolgálja(és remélem még azt is hogy az oldalt látható "banner" hatására egyre többen leszünk itt a fórumon olyan elhivatott akvaristák akik tiszteljük egymást-és picit talán kedveljük is! ;)
Ui.:kérlek keresőzz még rá a "Szanki emelő" kifejezésre is..szintén házi gyártású emelő egy igencsak tiszteletreméltó tenyésztő úrtól,akinek munkáját Halivadék kollégám klónozta..hálás vagyok neki a blogért!
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Gabor77, Bishop, Takker, Spongyafilter

Több
3 éve 9 hónapja #56 Írta: Spongyafilter
Akkor itt folytatom a beszélgetést az emelőről. A felszíni vízáralmásról nem tudok nyilatkozni, mert élőben még nem láttam, videón erősnek tűnik és ami a levegős szűrők sajátja, hogy a folyamatos pezsgés tisztán tartja a felszínt, nincs hártyásodás, akadálytalan az oxigénbejutás. Én nem vagyok akkora nagy barkácsmester, jelenleg egy talpas szűrőt használok, aminek a csövére felül egy kindertojásból kivágott vízterelőt tettem, ez azért nem cseh emelő. :D Érdekelnének a hátrányai is a konstrukciónak. Mármint, hogy ez a levegős szűrőkön belül hátrány, vagy a motorossal összevetve. Én egyedüli hátrányának a CO2-vel való összeférhetetlenségét látom, bár nem is biztos, hogy ez akkora hátrány. Ez a CO2 beadagolás nem tűnik valami természetes dolognak, nem vagyok benne biztos, hogy a megnövekedett koncentrációt a növényeken kívül más élőlény is élvezné.
Egyébként neked, mint a témát gyakorlatban is jól ismerőnek, mi a véleményed? Ezzel az emelővel a levegős szűrők elérték teljesítményük felső határát, vagy van még benne potenciál? Lehet ezt még tovább fejleszteni, fokozni? A légbuborékok megcsavarása érdekes felvetésnek tűnt, de kísérletezgetés nélkül nehéz bármit is mondani.
A blogot a blogspotról olvasom a linkeken keresztül, itt nehezebb megtalálni az írásokat.

Több
3 éve 9 hónapja #57 Írta: mikes
mikes válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Szűrőszivacs kocka fúrására kipróbált ötlet: vizezd be, csomagold be alufóliába, tedd be a mélyhűtőbe. A fúrószárat kézzel bele lehet csavarni!

Mikes
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl, jocopoco95

Több
3 éve 9 hónapja #58 Írta: halőrxxl
Hopp-elfeledtem megemlíteni a kisebb átmérőjű csöveid dolgát!Kiemelkedően jó ötlet,sőt nem is célszerű nagy átmérőben gondolkodni kicsike medencéknél-tudod mit,én is fogok idővel készíteni kisebb emelőket is!Anno úgyis megvettem az O gyűrűket hozzá,cső meg van...ugyanez vonatkozik a nagyobb csövekre is-20-as átmérőig jó vagyok!:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: toist

Több
3 éve 9 hónapja #59 Írta: halőrxxl
Természetesen hogy mobilabb legyen az új "mattenkiváltó" a rajta lévő szivacsok mennyisége is tetemesen kevesebb lesz mint egy teljes oldalt elfoglaló oldalmatten.Viszont ha azt nézem hogy..na,erről majd ha aktuális lesz,ok? ;) Ma mindössze a "ráállásra" volt időm,de sablon/technológia kész,már csak dolgozni kell ha tudok időt szakítani.
A kérdésed nagyon jó-javaslom hogy 10-15 napig még hagyd benn a régi szűrést,de egyre jobban csökkentsd az azon átmenő víz menyiségét hogy terheld a mattent!Nem baj ha eleinte egy kicsit megopálosodik a víz,ilyenkor a letisztulásig ne vegyél még visszább a régi szűrésből(de hát ez egyértelmű).Egy ekkora szivacsnak bizony időre van szüksége,de az említett idő elteltével már átveheti a teljes feladatot...búcsúzásként a régi szivacsodat még mosd bele az akváriumba(nem a durva szennyeződést,csak a "barna lét").Meglátod amint beért a szivacs nagy becsben fogod tartani...
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Takker

Több
3 éve 9 hónapja #60 Írta: Takker
Takker válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Nah,arra kíváncsi lennék,hogy milyen szivacsadapteres emelőt építesz bár azzal szerintem egy a gond,semmivel sem vesz el kevesebb helyet,mint egy normál matten,de biztosra veszem, te ezt is megoldod,hogy ne így legyen és hatékonyságban se maradjon el az oldalmattentől. ;) Magam is gondolkodtam kisebb cseh emelők építésén,mivel a sógor hozott 11-es 13-as csöveket is,mikor megláttam beugrott,hogy ebből meg lehetne egy... B) amivel 30-40 literes aksik szűrését oldanám meg.
Viszont egy kérdés még tegnap lemaradt,mennyi ideig hagyjam bent a régi szűrést is,mikor beteszem az oldalmattent,illetve mennyi idő kell,hogy "beálljon"az új szűrés?
Üdv:Takker

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.277 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések