21 november 2017

Cseh emelők-let's work!

Több
4 éve 10 hónapja #141 Írta: Mátéfi
Mátéfi válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Jut eszembe, hogy mikor ezt a nagyszerű eszközt bevezettem a magyar akvaristák köztudatába, elfelejtettem megemlíteni, hogy milyen barkácseszközöket érdemes használni a házi kivitelezés során. Ez a minap jutott eszembe épp mikor hajlítottam néhány csövet. (Bár igaz az is, hogy ajánlottam a kész 90%-os profilt is, hiszen nem mindenki tud vagy akar barkácsolni. Annak darabja kb. 200 forint) De visszatérve a barkácsvénával megáldottakra és a vállalkozó kedvűekhez, íme néhány eszköz amivel egyszerűen szabhatjátok és hajlíthatjátok meg a pvc csöveket az emelőhöz:

Mivel a fűrésszel vagy flexel történő darabolás során a vágás minősége nem a legszebb és gyors-darabolója sincs mindenkinek, ezért ezt ajánlom:

http://www.praktikerwebshop.hu/image.php?id=240288&m=t

vagy

http://www.praktikerwebshop.hu/image.php?id=240287&m=t

A hajlításhoz ezt ajánlom, nem kell melegíteni és nagyon egyszerű a hajlítási művelet. Két gumiprofil kell:

Egy amit beledugsz a pvc csőbe, az úgynevezett csőbetét, ennél fontos az átmérő kiválasztása:

És egy profil az úgynevezett csőhajlító ágy, amely hajlításkor kívülről megtámasztja a csövet.

és van még egy segédeszköz, amivel jól lehet méretre tágítani a csövek végeit:

A ferde vágáshoz is vannak eszközök, különfélék. Ez egy olcsó de jól használható modell:

A lyukak fúrásához ha nincs géped és fúrószárad, akkor egy háromszögben meghegyezett árral könnyen ki tudod fúrni, vagy 1 mm-es tűvel is amit megmelegíthetsz gázlángon. A tűt kombinált fogóval fogd, mert különben megégeti a kezed.

Még egy jó tanács:

A fúrásnál gondot okozhat, hogy szép sorban fúrd a lyukakat. Az második fotón megjelölt görgős csővágóval nagyon egyszerűen be tudod jelölni körbe a csőpalástot. Egy kicsit rácsavarod az acél görgőt és körbeforgatod. Gyönyörűen megkarcolja körbe. A görgős csővágó egyébként tartalmaz egy csősorjázót is, amely bicskaszerűen található a szerszám testébe fordítva.

Na jó barkácsolást, akinek van hozzá kedve. A fentiek olcsón beszerezhető szerszámok.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 11 hónapja #142 Írta: halőrxxl
halőrxxl válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Bátran kísérletezz Tamás..az elv a lényeg,azon kívül minden liquid,formálható tetszés szerint!:)Akár ottani árakat is mondhatsz,mutathatsz képeket-lényeg hogy a téma ne felejtődjön el.Engem már több mint egy éve lázban tart,és úgy néz ki többen is "rákattantatok" a témára-ennek igen örülök!:)
Amilyen egyszerű,olyan hasznos..majd meglátjátok!
T.:Gábor

Kérlek Bejelentkezés, csatlakozz a következő beszélgetéshez: vagy Fiók létrehozása.

Több
4 éve 11 hónapja #143 Írta: szotyika
szotyika válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
gábor én azon gondolkoztam hogy milenne ha olyat csinálnék ami pont beillik a sarokba derékszőgű lenne.
vélemény?
csinálok egy probadarabot ha megvettem hozzá mindent

Tommy

Több
4 éve 11 hónapja #144 Írta: halőrxxl
Nagyszerű Tamás..ez az!:)
Egyébként én is hasonlóan nagyot néztem mint te,amikor itt a kis fatornyos falunkban beindítottam az elsőt-nálam is működött a fizika!:D
Ez egy filléres cucc....csak a munkánkat feccöljük bele,de kérdem én:nem öröm minden ami hobbi?
Nagyszerű lenne ha te is képekkel mutatnád majd meg Toisthoz hasonlóan hogy milyen emelőket kreáltál!Sok sikert neked-sőt nektek is!:)

Több
4 éve 11 hónapja #145 Írta: szotyika
Gáborom már bemutattam még két emberkének és nekik is kell majd, de azt már én barkácsolom :)

Tommy

Több
4 éve 11 hónapja #146 Írta: szotyika
ja de csak miután leirtam az elöző hozzászolásom akkor jutott eszembe;) :silly:

Tommy

Több
4 éve 11 hónapja #147 Írta: halőrxxl
Hát nem olvastál el Tomi...:blush:
"-Vinilfix ragasztó ….és csak ez a jó!Én megpróbáltam más-és olcsó!-ragasztót is,sajnos nem volt meggyőző az eredmény.Ti már az első körben ezt vásároljátok…Egyetlen tubuska többetek számára is elegendő lesz,bár ára valamiért kissé megugrott mostanában-1650 körül van ha jól emlékszem."
A nálad lévő emelőhöz sok sikert,a klónozáshoz kitartást,és szintén sikereket kívánok!A ragasztó kettőtöknek is elegendő lesz-talán Tauben1 kolléga is kedvet kap!;)

Több
4 éve 11 hónapja #148 Írta: szotyika
Gáborom ma öszeraktam én is a töled kapott emelőt. Eszméletlen, elöször kételkedtem (természetesen nem benned) , de az emelő olyat mutatott amitöl még az én szemem is kiguvadt. bekötötem az egyik levegő csöre is ugy nyomta a vizet mit a niagara :laugh: .
Most ott tartok hogy megyek holnap dokihoz de elötte beugrok egy boltocskába ilyen csöveket venni.
Csak a kérdésem a következő mijen ragacsal nyomattad őket össze?

Tommy
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: halőrxxl

Több
4 éve 11 hónapja #149 Írta: DonPedro
DonPedro válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Így már minden tiszta, köszönöm szépen :)

Több
4 éve 11 hónapja #150 Írta: halőrxxl
Így igaz,pontosan így is járok el!:)A csövek 3m-es szálakban vannak-éppen elférnek az öreg Ladámban.Miután hazahozom őket kb méteres darabokra vágok fel annyit,amennyi a hajlított vízvető csövekhez szükséges.Ezeket a konyhai tűzhely lángja fölött mindkét végén meghajlítom,majd a hajlító sablonon lévő mérést elősegítő vájatba fektetve bejelölöm a vágások helyét.E folyamatot a blogban a 2.sz. képen láthatod.A durván méter hosszúságú darabolásra azért van szükség,mert hajlításkor így jobban mozoghatok vele a konyhai berendezés rongálása nélkül;)...
Minden méteresből tehát hajlítás után leszabom a két íves vízvető csövet,a maradékból pedig mindig azt a részegységet,amelyet a legkevesebb hulladékkal kiad a csődarab.Itt megjegyzem hogy a szárnypróbálgatásnál előbb méretre vágott csöveket hajlítottam...ez viszont nem bizonyult jónak!Mivel a műanyag a hajlítás közben a húzóerő,és a hőfok együttesének függvényében a hosszát is változtatja,így ahány darab,annyiféle méret adódott.:(
Én szerettem volna modulárissá tenni a cseh emelőimet,ezért választottam a hidegen való mérést,jelölést. A moduláris rendszer előnyeiről nem kell beszélnem-ennek segedelmével az összes szűrőm bármely eleme helyettesíthető egy cseredarabbal ha az eltörne,meghibásodna stb...Ma már csak és kizárólag ezt az elvet követem,és így akár saját kis hobbiraktáramban is tarthatok csereszabatos darabokat készenlétben!:)Ugye nem kell mondanom milyen hasznos ha a meghibásodott darabot-bár okosan használva ilyen nem lehet!-pillanatok alatt cserélhetem akár vízcsere közben is?Javaslom hogy akik hasonló emelőket szeretnének üzemelni legalább valamennyi alkatrészt tartsanak készenlétben..sose lehet tudni!;)
Beszéltünk már a hajlított darabok elkészítéséről,de mi lesz a többi csövünkkel?Értelemszerűen amit nem hajlítok,azt nem is darabolom kisebb darabokra..a 3 méteres darabból azonnal a szívóág szivacstartóját darabolom le-mint leghosszabb alkatrészt,aztán a leeső darabokból a soron következő leghosszabb darabok következnek stb...Az anyagtakarékosságot kénytelenek vagyunk megtanulni még e baráti árú csőnél is-vágom én!
Hoppá..álljunk meg egy szóra!A csövünk egyik végén bővített véget találunk...erre is szükségünk lesz,ne dobjuk el-inkább azonnal daraboljuk le belőle azt a kis "csöcsöt"-ez tudom tetszeni fog nektek;)-ami majd a "T" elágazó tetején fogadja magába az emelő alsó részét...ezt a kis alkatrészt a blogban az 5.sz. képen szemlélheted meg.Megjegyezném,hogy ha ilyen kis részegységeket készítek,én mindig sacc/kb 20 centis darabokból dolgozom-mindkét végét megbővítem,levágom méretre,ismét bővítem,megint levágom a kész terméket stb mindaddig,amíg csak akkora darab marad ami még kiadja a "T" alsó csövecskéjét-ekkor annak használom fel a maradékot.
Az emelő legmunkaigényesebb része a szivacstartó....ha gondoljátok csak a szükséges hosszban készítsétek el,hiszen a fúrás,sorjázás valóban időigényes-nos ezért is hívtam fel a figyelmet egy előző postban arra hogy nem minden akváriumban van szükség ekkora médiahordozóra.
Ha arra gondolsz hogy magának a szivacstartónak az elkészítése után daraboljunk.....hát nem is tudom.Roppant kényelmetlen ilyen hosszú,és hajlékony csővel dolgozni-így én nem sajnálom azt a pár forintnyi anyagot ami veszendőbe megy.Tényleg csak annyi..ugyanis e csőnek métere 60-80 forintot kóstál-talán ezért is készítettem ebből még a központi légvezetékemet is:)!
Pedro:külön köszönöm kitüntető figyelmedet e kis szerkezet iránt,és nagyon jónak gondolom hogy nem a chaten kívánod megbeszélni a felmerülő gondolataidat ezzel kapcsolatosan-így bárki olvashatja a te ötleteidet,és az én válaszomat is.Csak biztatnálak rá,hogy a jövőben is bátran érdeklődj a legapróbb részlet iránt is..a blogban csak a felszínt voltam kénytelen kapirgálni,de itt a csatlakozó postoknál kivesézhetjük részletesebben is!Én pedig ezt köszönöm meg nektek..imádom a kütyüt!:)

Több
4 éve 11 hónapja #151 Írta: DonPedro
most már értem, köszönöm a választ :) viszont így még egy dolog eszembe jutott... mivel a derékszög adott, esetleg hajlítás után lehetne méretre szabni az adott darabokat, a leeső darabokból pedig a szűrő többi részét elkészíteni. erről vélemény? :)

Több
4 éve 11 hónapja #152 Írta: halőrxxl
Szia,köszönöm a véleményed!
Valójában könnyebb lenne az áramlás-viszont ezt a csövet ilyen kis rádiuszon meghajlítani még betéttel sem lehet anélkül,hogy az ne "hurkásodna-ráncosodna" be.Amint ez bekövetkezik,a sok keletkező keresztirányú borda még inkább visszafogná az áramlást-ráadásul a cső tisztítása sem volna kielégítően megoldható.Persze egy próbát megér ha valaki úgy gondolja-sőt szeretnék kapni erről visszajelzést is!:)Kísérleteztem párat egyébként..ha erőltetetten kis íven szerettem volna hajlítani néha még a külső íven szét is szakadt a cső....Így inkább ezt választottam,mert szerettem volna a befoglaló méreteket is visszafogni kissé-ráadásul meggyőző a vízhozam a derékszögben megtörő szívóág ellenére is.

Több
4 éve 11 hónapja #153 Írta: DonPedro
Szia Gábor!

Megnéztem a linket, profi a leírás, grat! Viszont lenne egy kérdésem:

a 26-os képen látható furatolt szűrőszárak tövében miért alkalmazol bevágást, ragasztást, a melegítéssel 90 fokba hajlítás helyett? Úgy nem kell bevágni, ragasztani, száradási időt kivárni, és talán még a víz is könnyebben tudna áramolni.

Több
4 éve 11 hónapja #154 Írta: halőrxxl
Egyre nő az érdeklődés a cseh emelők iránt...nagy öröm számomra,és nektek is az lesz amint használjátok majd őket.Azt tapasztalom hogy bátortalanok vagytok a barkácsolásához-pedig mint Toist kollégáék,úgy ti is boldogulnátok!:)
Páran nyilván a sok munkától riadtok vissza,netán a szerszám,és időhiány okozza azt hogy inkább vennétek-semmint barkácsolnátok.Tessenek hát összefogni...jön a tél,kiváló alkalom a találkozásokra,közös munkára!:)
Némi támponttal segítek nektek,mert egyáltalán nem szükséges a legmunkaigényesebb,egyben legbonyolultabb darabot elkészíteni a sikerhez.Kérem nyissatok rá erre a linkre-technikai okokból-a postomban az itt látható képekre hivatkozom:
halorxxl.blogspot.hu/2012/07/cseh-emelok-lets-work.html
Nos,akinek kicsi akváriumba kell a cseh emelő,netán garnélázik,ívat,vagy nevel annak tökéletesen megfelelő a 24 sz. képen látható kivitel...nálam 50 literig van használatban,két darab 5-8 centis szivaccsal remekül dolgozik!
Aki nagyobb medencét szeretne szűrni segítségükkel,azoknak a 27.sz képen látható megoldásra van szüksége!Nálam 80 literes nevelőben dolgozik,de véleményem szerint a rárakott-akár szegmensekből álló-2db 22-24 centi hosszú szivaccsal egy 120-as akváriumot is kiszolgál.
Végezetül a létező legfapadosabb megoldás,a 25 sz. képen látható eredeti cseh emelő kialakítás....ez egy oldal,vagy sarokmatten mögé téve meggyőzően fogja prezentálni nálatok is nagyszerűségét..de levegő az legyen!Nálam néha igen erősen túltelepített akváriumban is helytáll-mint mondtam oldalmatten mögött dolgozik pár darab.A legnagyobb medencéimet is csodásan szűri,bár a legnagyobb az nem is oly nagy nálam-mindössze 140 litereseim vannak.Viszont a rendkívül ritka mattentakarítás,és halaim kondíciója meggyőz hatékonyságáról.
Csak ismételni tudom magam....célom az,hogy totálisan csak levegővel szűrjek eztán-a rendszerem kiépítése folyamatban.Hála istennek elfeledhetem a nevetségesen kicsi médiával "megáldott" belső szűrőket,a sok powerfejet....hálásan gondolok az eredeti ötletgazdára.
Gyerünk hát..ahogy a címben is olvasható:munkára kollégák!:)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: mmccannon

Több
5 éve 2 hete #155 Írta: halőrxxl
Hobbitárs..és nyugi-remélem hosszú ideig itt fogunk még lenni!:)Ha tanács kellene csak szólj kérlek!

Több
5 éve 2 hete #156 Írta: tauben1
tauben1 válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Isten vagy Gáborom!
Kicsit bűntudatom lett mikor megláttalak azzal a tömérdek emelővel a kezedben.Te hetekig a mi emelőinket gyártottad.Köszönjük!
Remélem lesz alkalmam ezt a fajta gesztusodat egyszer viszonozni.
üdv.:Robi

Több
5 éve 2 hete #157 Írta: mmccannon
mmccannon válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
Gáborom, Te Görög Isten! :cheer:

Hálásan köszönöm, és jó tett helyébe jót várj holnap... :kiss:

Mary

Több
5 éve 2 hete #158 Írta: karancsalja66
karancsalja66 válaszolt Válasz: Cseh emelők-let's work!
nem felejtem el majd tesztelem és kössz.
Attila

Több
5 éve 2 hete #159 Írta: halőrxxl
Tisztelt kolleginám,kedves kollégáim!

A holnapi napon végre esélyem nyílik rá,hogy nektek eljuttassam a cseh emelők legfrissebb változatát-egyenesen a "halőr-művekből"!:)
Mint néhányan beszéltük is,szívesen fogadnátok belőlük mintapéldányt-sőt egy esetben abban a megtiszteltetésben van részem,hogy egy komplett hobbi állványt elláthatok velük.Mindezt örömmel teszem..olvassatok hát ti,akiknek a post szól!
Mac,Pasa,Szotyika,Tauben 1:íme hát a darab,amit holnap mesterünk elszállít saját lakhelyére..ott átvehetitek őket!:)
K66:úgy gondoltam talán te is letesztelnél egyet garnéláidnál-így hát ne feledd majd hazavinni!:)

Az arcom csak véletlenül ilyen..amúgy tudok normálisan is nézni!:D
Komolyra terelve,és a hozzászólásnak értelmet adva további magyarázat:ezek csupán a vázak még..nektek rá kell applikálnotok a tapadókorongotokat,vásárolni kell hozzá 2db 15X4-es O-gyűrűt..némi szivacs-és akkor van üzemkész állapotban!Felhívom a figyelmeteket arra,hogy minden darab tisztításra szorul..a készítés során nyilván keletkező por-és némi véletlenül rájuk öntött kávé:D-eltávolításra vár a beüzemelés előtt!
Nézzünk egy kis képecskét mielőtt folytatnánk:

A cseh emelőket nem gyártottam méretre..fogalmam nincs milyen méretű medencébe teszitek majdan-ráadásul azt szerettem volna,ha pontosan a nektek legmegfelelőbb nagyságban kerül medencétekbe.Ezért a csúsztatható részekkel méretre állíthatjátok-de ha ez sem ad megfelelő méretet,akkor a kék nyilakkal jelölt részeken szabhattok belőle!Jelenlegi összeállításában durván 360mm-es vízoszlopot tud áthidalni..majd mérjetek vágás előtt!
A szélesség egyértelműen állítható,de itt is vághattok a csúsztatható részekből...
Egy dologra azonban rendkívül figyeljetek:az "A"-val jelölt területeket ne módosítsátok lehetőleg.Ezek tapasztalati úton nyert méretek szerint kerültek kialakításra-nálam így szuperálnak.Ebben a kialakításban nálam önállóan visz egy 80L-es nevelőt,számos coryval..
Ha szivacstartókat,és a "T" idomot leveszitek,minden további nélkül tudjátok használni matten mögé-ekkor nagyobb levegőbevezetéssel akár 140-es medencét is képes szűrni..nálam ez a legnagyobb akvárium.
További kérdéseitekkel forduljatok bizalommal hozzám,igyekszem segíteni a velük való bíbelődést!:)
Sok sikert a hobbihoz,használjátok egészséggel-élvezettel..és ne feledjétek:barkácsolni jó!:)
Barátsággal,tisztelettel:Gábor
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: karancsalja66, mmccannon, szotyika, tauben1

Több
5 éve 3 hónapja #160 Írta: halőrxxl

Mátéfi beküldte: Hogy csúnya-e? Igen viszonylag az. De egy tenyészetben ahol egyébként is puritán minden, az talán az utolsó szempont. Azért mindenki hallott már a technika elrejtéséről, az álcáról. Egyébként semmivel sem csúnyább mint sok egyéb giccs vagy rejtetlen technika. De ami talán a legfontosabb, hatékonysága megközelíti egy külső szűrőét, ha nem meg is haladja azt. Viszont az ára annak töredéke. Ez sem egy utolsó szempont. Az elrejtés pedig találékonyság kérdése, érdemes ezeken elgondolkodni és nem mindig a kész megoldásokra várni. Ami a külső működtetést illeti, minden további nélkül megoldható, sőt, azonban ott el kell felejteni a levegőztetős módszert, ahhoz már szivattyú kell. Szerintem. Viszont abban az esetben már a méretek és a töltet mennyisége kevesebb korlátokkal bír.

Igazad van..egy dolog a kinézet-ráadásul nem is mindannyian a közönségnek halazunk ;).Számos futó kísérlet,próbálkozás van nálam is alkalmanként-csakis a javítás a cél,és egyáltalán nem követem a trendeket sem.Szabadon kreálom néha agyament ötleteim tárgyi megvalósulásait-nem ritkán értelmetlen irányokba való kilengésekkel!:D
Viszont mivel nekem szántad válaszodat,el kell hogy mondjam:én egyáltalán nem tartom feledésre alkalmasnak a dolgot-ezzel szemben igenis jó,és követendő.Nem kívánlak fárasztani azzal,hogy elmondom:fogok ezzel kísérletezni!Tudom hogy számodra a kész dolgok azt jelentik hogy már kitalálták,megvalósították..akkor minek ezt módosítgatni.Ez is igaz..de mit csináljak ha folyton azt képzelem hogy talán belefuthatok olyan megoldásba ami még előrébb vinné azt amit én a hobbimnak gondolok?:D
Van is már gondolatom hajnal óta a témában:mi lenne ha a mozgó "alkatrészeket"nem külön dobozban,hanem a néhányunknál működő oldalmatten kamrájában helyeznénk el-természetesen külön levegő,vagy víz áramlással mozgatva azokat?Az ammónia elleni harcban biztosan sokat segítene-de megjegyzem,hogy lassan némely medencém már úgy néz ki,mintha minimum beleborítottam volna egy fiókot véletlenül..annyi mindent próbálok benne!:D
Jellemző példája ennek a nitrátszelektív gyanta elhelyezése..de ez egy más téma.Tény hogy az elmúlt hetekben a gyermekeimnek legjobban tetsző medence a karantén volt-na ez elmond valamit arról hogy a "dísz" akváriumaimat miként "terhelem" ötleteimmel..:D A halak kirobbanó formában..a növények szépen fejlődnek...de isten ments hogy szakértő is lássa őket!;)
Próbálkozni fogok majdan..a kinézet egyáltalán nem számít.A kész megoldásokra pedig azért várok,hogy lássam:mi az amit késznek gondol a hobbi?Nem szeretnék kitalálni valamit ismételten..annyi időm már azért nincs.
Még a cseh emelőkkel kapcsolatos bloghoz annyit fűznék hozzá:itt nincs vége a dolognak-bár magán a megoldáson változtatni nincs szándékomban-nem is tudnék.De a felhasználásuk sokrétűsége arra fog sarkalni,hogy még pár dolgot megmutassak nektek-ilyen az újragondolt "mattenes szűrésem"-ami már nem is az,viszont célszerűbbnek látom elmennem ebbe az irányba.Fogok még írni a szivacsaim "érleléséről",kondícióban való tartásáról is...mindezek nem nagy dolgok,de lehet hogy nem mindenki számára ismertek.Már most tudom hogy számos ellenkező előjelű hozzászólást kapok majd...ezekből tanulni szeretnék.:) Nem ciki...;)
Egyenlőre készítgetem a következő állványomhoz szükséges cseh mintára készült emelőket,pontosan azokat a fajtákat amelyek a blogban a 28.képen láthattok.Nem is két darabról van szó..és pótalkatrészekre is gondoltam-tehát meló ezerrel...mikor időm van.
Időközben felmerült bennem a gondolat:bár jópáran olvasták a blogot,mégsem kapok kérdést.Remélem ez nem azért van,mert érdektelenek vagytok az elkészítésben...

Moderátorok: Koka
Oldalmegjelenítési idő: 0.462 másodperc
Bejelentkezés
Legutóbbi fórumbejegyzések
    • Az akvárium szûrése
    • A lebegtetett vagy bugyogtatott homokszűrésről szintén érdekelne a tapasztalatok! Méretezésekkel, kialakításokkal ,hatékonysággal...
    • 1 napja 10 órája
    • AM Nyomtatott kiadás
    • Bocs, a múltkor elfeleljtettem rákérdezni, de most beszéltem Pasával, hetekkel ezelőtt feladta a megadott ózdi címre... Lehet, hogy már ott...
    • 3 hete 5 napja